LONG RUN Leiden kan in 1957 weer rnim aclit-en-dertig miljoen gulden uitgeven Hedennacht 0.15 uur begroting aangenomen Voor tekort van 1V2 miljoen wordt extra uitkering gevraagd Mr. J. Drijber verdrong E. Meester van de eerste plaats Nieuw filter geeft volle rookgenot! U próéft dat u rookt! Probeer vandaag nog deze King Size! 9Sste Jaargang Vrijdag 23 november 1956 Tweede blad no. 28994 Raad dringt in motie bij de minister van Onderwijs op uitbreiding scholenbouw aan Na ruim 28 uur vergaderen men kwam in tien zittingen, ver- i deeld over zeven dagen bijeen heeft de Leidse raad hedennacht om precies kwart over twaalf de begroting voor het jaar 1957 aangenomen, j Een uitvoerige bespreking, waarbij dit jaar voor het eerst een o.i. ge- 1 slaagde proef met een hoofdstuksgewijze behandeling werd genomen, j ging aan dit besluit vooraf. Een besluit, waarbij het College v. B. en W. werd gemachtigd in het jaar 1957 een bedrag van f 38.402.624 voor de gemeentelijke huishouding uit te geven. Het ongedekt tekort van deze begroting bijna IJ/2 miljoen gulden denken B. en W. op te hef fen door het aanvragen van een verhoogde uitkering uit het gemeente fonds. Alvorens de raad zijn fiat aan deze begroting gaf, is nog uitvoerig gesproken over tal van onderwijsvraagstukken, waarbij wethouder Van Schaik zijn visie gaf op het in de toekomst te voeren onderwijsbeleid. Geschrokken door de achterstand in de scholenbouw, werd een door vier fracties ingediende motie aangenomen, waarin de minister van Onderwijs, K. en W. wordt verzocht uitbreiding te geven aan de bouw van scholen voor het lager en nijverheidsonderwijs. Wethouder Van Schaik. die deze avond eerst aan het woord kwam, weidde in het begin uit over het scholenplan. dat eerst nog in de commissie zal worden besproken. De opzet van dit plan is ge baseerd op de normale uitbreiding van de stad in de komende jaren. Spreker gaf een uitvoerig overzicht van de plan nen in de diverse wijken van de stad en de urgentie daarvan. Het gebrek aan bouwterrein remt soms een spoedige verwezenlijking van een plan af. Voor de voorbereiding van de bouw wordt vaak ook een particulier architect in geschakeld. Zo is b.v. de heer Landman weer bezig aan een drievoudig plan. Ir. Wethouder J. C. van Schaik maakt zich zorgen over de scholenbouw Koch is druk bezig met de voorberei ding van een nieuwe Meisjes H.B.S. Voorts zijn er plannen voor een nieuwe Ulo-school, ter vervanging van de school in de Pieterskerkstraat, en een openbare lagere school in noord. In principe heeft spreker geen bezwaar tegen de 12-klassige school. De tegen woordige leerlingenschaal werkt voor een dergelijke school in financieel op zicht echter ongunstig. Dure bovental lige leerkrachten komen dan voor reke ning van de gemeente of de schoolbe sturen. Een vorm van samenwerking van de scholen zal hij sterk bevorderen. De scholencomplexen kunnen onderling een overkoepelend contact hebben naar het voorbeeld van de Engelse „com- pehensive schools". NOG GEEN CONCLUSIE IN OMZETTING H.B.S. Een definitieve conclusie over de om zetting van de H.B.S. in een lyceum is door B. en W. nog niet genomen. Spreker is o.a. nog enige rapporten, o.a. van curatoren, wachtende. VAKSCHOLEN DRINGEND GEWENST Voor Mathesis zal vermoedelijk bin nenkort een bouwterrein worden aange wezen. Drie vakscholen voor meisjes een openbare, r.-k. en christelijke zijn dringend gewenst. Spoedig zal dit ech ter niet te verwezenlijken zfin. even min als een nijverheidsschool voor jongens. TEXTIELINDUSTRIE „MOET DIEP IN DE ZAK TASTEN" Het streven naar een M.T.S. mag niet los gelaten worden. Voor de textielschool heeft spreker nog altijd een warm hart. Het spijt hem. dat de school indertijd werd opgeheven. Wanneer tot bouw van een dergelijke school kan worden over gegaan dan zal. aldus werd spreker van de zijde van het departement medege deeld. de textielindustrie „diep in de zak" moeten tasten. Het thans aanwe zige bedrag van f. 60 000 acht spreker zeker te gering. Voor de Mytylschool wordt naar een nieuw gebouw' omgezien. Het gebouw van de Ulo-school aan de Plesmanlaan is te klein voor „Kennis is Macht". Spreker acht het niet gewenst om voor te schrijven, dat aan alle openbare scholen een naam wordt gegeven. Wel licht dat hier individueel iets kan gebeu- ren. En dan zegt spreker: „Als er één schaap over de dam is. volgen er meer" Voorts betoogde spreker, dat wij het V.H.M.O. veel groter moeten maken dan dit thans is. Spreker is van mening, dat de evolu tie in de scholenbouw, die na de oorlog zo mooi op gang was gekomen, thans sterk en helaas is afgeremd. ZORGEN OVER BOUW GYMNASTIEKLOKALEN Met de heer Van Aken maakt spreker zich bezorgd over de voortgang in de bouw van gymnastieklokalen, welke toch zo dringend gewenst is. Voor 1957 is voor de bouw van deze zalen geen urgentie-verklaring aangevraagd, om dat de aanvrage van 1956 blijft gelden. Vermoedelijk zal in het begin van volgend jaar de goedkeuring afkomen voor de bouw van een gymnastiekzaal aan de Damlaan. Het plan van deze school is echter zeer versoberd. De oudercommissies in de schoolge meenschap ontwikkelen zich in Leiden zeer gunstig. GEMEENTELIJKE MARGE B.L.O. De stichting van een buitenhuis heeft de aandacht van het College. In oktober is hierover een rapport binnengekomen Bezwaren heeft spreker tegen het in stellen van een gemeentelijke marge voor het B.L.O. Indien men hiertoe over zou gaan zou een onderwijzer aan een B.L.O.-school meer verdienen, dan een hoofd van een school, die behalve de leiding over een grote klas daarnaast nog vele administratieve werkzaamhe den heeft. Spreker zal over dit vraagstuk nog eens contact opnemen met de vak vereniging van de onderwijzers. Het tandartsenlokaal in de Dr. Van Voorthuvsenschool zal daaruit verdwij nen zodra het Kruisgebouw in deze omgeving is gebouwd. Indien zou blij ken. dat de Eltax niet voldoende kan voorzien in het vervoer van leerlingen naar deze school, wil spreker de kwestie van het rijden van een schoolbus nog wel eens bezien. Een volledige dagtaak voor de schoolknecht ziet de wethouder op deze school niet aanwezig. Een rolschaatsen/ijsbaan willen B. en W. nog wel eens bekijken. Misschien, dat hieruit nog wel een plan te voor schijn komt. Een soort „jeugdhotel" is in directe omgeving aanwezig: Oud-Poelgeest. Vele jongeren komen hier regelmatig bijeen. De stichting Oud-Poelgeest overweegt om de logiesaccommodatie met 60 tot 70 bedden uit te breiden. NOG GEEN RESTAURATIEPLAN NEN VOOR STADSZAAL Wethouder Jongeleen. zeide in aan sluiting op deze verdediging van de heer Van Schaik, dat enkele voor zieningen (o.a. nieuw toneel in de foyer) in de Stadsgehoorzaal noodza kelijk zijn. Er bestaan echter nog geen definitieve plannen voor toekomstige grote restauraties. Bij de replieken hield de heer Meester die ditmaal in de plaats trad van de heer Van Aken. die verhinderd was. nogmaals een warm pleidooi voor de scholenbouw, welke in Leiden in alle onderwijssectoren zeer urgent is. MOTIE SCHOLENBOUW Mede namens de heren Woudstra, Van Dijk en Drijber diende de heer Mees ter een motie in, waarin wordt aan- Welsprekendheid in minuten P.v.d.A. heeft drie-en-een-lialf nnr minder nodig dan vorig jaar Raad liep bijna 1V2 uur op begrotingsbehandeling in Een eerste globale indruk wettigt het vermoeden, dat de nieuwe wijze van behandeling der begroting (hoofd stuksgewijze) vruchten heeft afge worpen. Niet alleen dat deze behan deling veel overzichtelijker is, ook de beraadslagingen namen minder tijd in beslag. Traditiegetrouw hebben wij ook dit jaar juist dit jaar de welsprekend heid der vroede vaderen in minuten vastgelegd. Interessant cijfermateriaal werd daardoor verkregen. Allereerst blijkt daaruit, dat de raad dit jaar bijna Wz uur op de begrotingsbehandeling is ingelopen. Deed de raad er in 1956 in totaal 29 uur en 56 minuten (11 zittin gen, verdeeld over 6 dagen) over, thans noteerden wij een tijd van 28 uur en 39 minuten (10 zittingen, verdeeld over 7 dagen). De grootste beperkingen heeft zich de P. v. d. A. uit wier midden dit initia tief ook is geboren opgelegd. Zij had circa 3Vz uur minder nodig om haar visie op deze begroting bekend te maken. Be steedde deze fractie in 1955 acht uur en 24 minuten aan de begrotingsbehande ling,thans deed zij het in vier uur en 53 minuten af. Heeft de fractie-voorzitter van deze party enkele jaren achtereen aan de kop van de sprekerslijst gestaan thans is hij daarvan verdrongen door rnr. J. Drijber, die precies zes minuten langer nodig had. In het College van B. en W. eiste wet houder Jongeleen de langste spreektijd voor zich op (4 uur en 45 minuten). Hij sprak zelfs 2V2 uur langer dan vorig jaar! Opmerkelijk is, dat de behandeling van de volgnummers aanzienlijk meer tyd dan in 1955 vergde. Deed men het toen af in 58 minuten, thans had men hiervoor niet minder dan 4 uur en 2 mi nuten nodig. Het College van B. en W. aan het woord Voor de verdediging van zijn beleid maakte het College van B. en W. de vol gende tijden: Burgemeester Van Kinschot sprak in totaal 43 min. (v.j. 1 uur en 8 min.) Wethouder Van Schaik 1 uur en 51 minuten (v.j. 1 uur en 44 min.) Wethouder Menken 1 uur en 7 min. (v.j. 1 uur en 31 min.) Wethouder Jongeleen 4 uur en 45 min. (v.j. 2 uur en 14 min.) Wethouder Van der Kwaak 59 min. (v.j. 49 min.). Hoe lang de raadsleden spraken Voor de raadsleden noteerden wij de volgende tijden: Drijber 1 uur 28 min. v.j. 1 uur 21 m.) Meester 1 uur en 22 min. (v.j. 2 uur en 32 min.) Van Iterson 1 uur en 1 min. (v. j. 29 min.) Woudstra 52 min. (v.j. 1 uur 21 min.) Kortmann 52 min. (v.j. 31 min.) v. Djjk 51 mm. (v.j. 1 uur 15 min.) v. Weizen 50 min. (v.j. 1 uur 46 min.) Knol 49 min. (v. j. 1 uur 4 min.) Huurman 42 min. (v.j. 38 min.) Braggaar 39 min. (v.j. 41 min.) Hagens 38 min. (v.j. 39 min.) Schüller 38 min. (v.j. 46 min.) Portheine 31 min (v.j. 54 min.) Van Nienes 29 min. (v.j. 33 min.) Stolp 25 min. (v.j. 40 min.) Zunderman 19 min. (v.j. 1 uur 2 min.) Van Aken 18 min. (v.j. 16 min.) Piena 16 min. (v.j. 29 min.) Questroo 16 min. (v.j. 23 min.) Aalders 14 min. (v.j. 10 min.) Ten Broek 14 min (v.j. 28 min.) v.d. Burgh 13 min. (v.j. 20 min.) Lardee 10 min. (v.j. 11 min.) Sommeling 10 min. (v.j. 30 min.) Langezaal 9 min. (v.j. 3 min.) De Kier 8 min. (v.j. 10 min.) Ravestein 8 min. (v.j. 22 min.) Vijlbrief 7 min. (v.j. 11 min.) Goslings 7 min. (v.j. 38 min.) De Hosson 6 min. (v.j. 13 min.) Noordman 4 min. (v.j. 10 min.) v. d. Horst 3 min. (v.j. 23 min.) De Bree 3 min. (v.j. 18 min.) Wij tekenep hierbij aan, dat de totale spreektijd voor enkele raadsleden be langrijk hoger ligt. Bij de behandeling der volgnummers hebben wij n.l. slechts de totale spreektijd opgenomen. Dat dit tot belangrijke verschillen aanleiding kan geven ligt voor de hand. Zo sprak b.v. de heer Zunderman bijna een half uur over het jeugdwerk, had de heer De Bree ruim een kwartier nodig voor zijn beschouwingen over het personeels beleid er. sprak de heer Ten Boek alleen al 12 minuten over de restauratie van de molen d'Heesterboom. Tenslotte hebben wij ook nog uitgere kend hoe lang iedere fractie sprak. De P. v. d. A. (met 13 man) 4 uur en 53 min. (v.j. 8 uur en 24 min.) De Prot. Chr. (met 8 man) 4 uur en 21 min. (v.j. 5 uur en 7 min.) De K.V.P. (met 7 man) 2 uur en 24 min. (v.j. 3 uur en 10 min.) De V.V.D. (met 3 man) 2 uur en 37 min. (v.j. 2 uur en 54 min.) De C.P.N. (met 2 man) 57 min. (v.j. 57 min.). De begroting aangenomen. Bur gemeester jhr. mr. F. H. van Kin schot, tijdens de behandeling van de begroting. gedrongen op de uitbreiding van de bouw van scholen voor het lager- en nijverheidsonderwijs. Dit verlangen zal kenbaar worden gemaakt aan de minister van Onderwijs, K. en W. De heer Meester deed een beroep op het College plannen voor te bereiden tot de stichting van een M.T.S.. zodat Leiden klaar is als de gelegenheid zich voordoet. Voorts pleitte hij voor het geven van een naam aan de scholen, b.v. naar mensen, die in de opvoedkundige sfeer iets hebben betekend. Ook K.V.P. tegen omzetting H.B.S. in lyceum In tweede instantie sloot ook de heer Van Dijk (KVP) zich aan bij de op vatting van de heer Woudstra inzake de onwenselijkheid van de omzetting van de Gem. H.B.S. in een lyceum. Reeds eerder had de heer Drijber dit gedaan. Spr. vond het onbillijk, dat de textielindustrie veel geld zou moe ten geven voor de bouw en inrichting van een textielschool. In de metaal sector gebeurt dit ook niet. De heer Drijber pleitte nogmaals voor het ambulante hoofdschap en deed evenals de heer Van Dijk een drin gend beroep op de instelling van een gemeentelijke marge voor het B.L.O. Voor een schoolknecht is z.i. op de Dr. Van Voorthuysenschool zeker een taak. De heer Knol toonde met tal van argumenten aan. dat „Kennis is Macht" recht heeft op een goed geoutilleerd ge bouw. In tweede instantie deelde wethouder Van Schaik mede. dat hij indertijd het gebouw van de H.B.S. als huisvesting van Kennis is Macht heeft aangeboden. Dit aanbod is toen afgewezen. In het centrum van de stad weet hij geen schoolgebouw, dat de capaciteit heeft om K.I.M. onder te brengen. Het College heeft geen bezwaar de motie ter kennis te brengen van de minister van Onderwijs, K. en O. RESTAURATIE VAN 'D HEESTERBOOM Bij de bespreking van de volgnummers drong de heer Ten Broek aan op restauratie van Molen 'd Heesterboom aan de Haagweg, die daar thans troont als een afgetakeld fregat". De eigena resse, de firma Noordman, is bereid in de restauratiekosten f 3000.bij te dragen. In antwoord hierop deelt wethouder Jongeleen mede. dat de restauratie kosten. met inbegrip van een sprenkel installatie. zijn begroot op f. 60.000. Talrijke besprekingen zijn reeds ge voerd. Een dezer dagen zal wederom een bespreking plaats vinden met ver tegenwoordigers van het- Rijk. de pro vincie en de Ver. „De Hollandse Molen". Hoewel het geen gemakkelijke taak zal zijn, is de gemeente op het behoud en de restauratie van de molen ge steld. Er is zelfs al eens een aanbod gedaan om de molen te kopen. SCHETSPLAN SCHOUWBURG Wethouder Van Schaik deelde mede, dat het schetsplan voor een nieuwe schouwburg tegen volgend jaar (januari/ februari) is te verwachten. De heren Zunderman en Questroo drongen sterk aan op een goede accomo- datie van sportvelden en op het tijdig gereed zijn daarvan op nieuw aan te leggen velden. MEER SUBSIDIE VOOR JEUGDWERK De heer Zunderman hield een uit voerige beschouwing over het jeugdwerk en vroeg voor dit werk een ruimere financiële armslag: de heer Questroo was zeer teleurgeseld over het uitblijven van het reeds lang toegezegde rapport over de jeugdhonken. Wethouder Van Sehaik stelde een voorstel tot verhoging van de subsidie voor het jeugdwerk in het vooruit zicht. In december is een voorstel te verwachten, dat verbetering beoogt van de gemeentelijke jeugdhonken; in het vroege voorjaar volgt dan een voorstel, waarin een vorm zal worden aangegeven tot verbetering van de particuliere honken, met financiële steun van de gemeente. VESTIGING VAN INDUSTRIESCHAP Wethouder Jongeleen. die nog moest antwoorden op de algemene beschou wingen van hoofdstuk X (economische aangelegenheden), kwam gisteravond om tien minuten voor twaalf aan het woord. Consultatiebureau voor alcohol ,sme WORDT IN LEIDEN GEOPEND Onder auspiciën van het Haagse bu reau, dat reeds enkele jaren bestaat, zal binnen enkele weken in Leiden een con sultatiebureau voor alcoholisme geves tigd worden. Een groot aantal van deze medische sociale bureaus, die van di verse zijden worden gesubsidieerd, res sorteert onder de Federatie van Instel lingen voor de zorg voor Alcoholisten, welk overkoepelend orgaan in 1952 is opgericht. Daar een alcoholist nooit en te nimmer meer een matig drinker kan worden hebben de maatschappelijke werkers(sters) en de psychiaters, die aan een dergeljjk bureau verbonden zijn. vooral tot taak hem geheel van de drank af te helpen. Ruw geschat zijn twee a drie procent van alle gebruikers van sterke drank in Nederland alcoholis ten en ook in de Sleutelstad wil men thans misbruiken op dit gebied mede op deze wijze trachten tegen te gaan. Het Leidse consultatiebureau zal voorlopig onderdak vinden in het gebouw van Sociale Zaken Steenschuur 21. Met in gang van 3 december a.s. wordt geregeld spreekuur gehouden op maandagavon den van zeven tot negen uur. Indien dit nodig mocht blijken zal het bureau ook op woensdagavonden geopend zijn. Is op elk spreekuur een sociale werker of werkster aanwezig, een psychiater zal om de veertien dagen te consulteren zijn. De bezoeken zijn geheel kosteloos. Slopen fabriekscomplex T. en D. H DE BOLSTER WIL F. 51.500 TOE BETALEN Hedenochtend werd in het Stadhuis aanbesteed het slopen van een gedeelte van het voormalig fabriekscomplex der C.V. Tieleman en Dros aan de Mid delstegracht. In totaal waren er voor deze aanbe steding 19 inschrijfformulieren binnen gekomen. De firma H. de Bolster te Leiden, die als hoogste inschrijfster uit de bus kwam, wil voor dlze slopings- werkzaamheden een bedrag van f. 51.500 aan de gemeente toebetalen. De overige inschrijvingen luiden als volgt: Rooyers, Rotterdam f. 7.260, Oranje, Rotterdam f. 7.260, Bots, Den Haag f. 7.800. Roosch, Rotterdam f. 10.500, Hendriks, Utrecht f. 11.100, Knijff en Schippers, Rotterdam f. 13.555 Struyck, Rotterdam f. 16.100; De Rooy, Badhoevedorp f. 17.850, Van der Putten, Amsterdam f. 20.300, Kleyn Amsterdam f. 22.500, Van Dijk Veenendaal f. 22.785, Kramer. Amsterdam f. 23.666, Koek, Amsterdam f. 23.799, Meijer. Amsterdam f. 24.777. N. v. d. Akker, Zoeterwoude f. 25.350, Van der Linden, Leiden f. 44.000, Binnendijk, Leiden f. 45.400, Van Diemen en Hogenboom, Leiden f 50.200. PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Aan de Universiteit is gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift getiteld „Norm en hande ling (bijdrage tot een kentheoretische fundering der sociale wetenschappen)" de heer J. F. Glastra van Loon. gebo ren te Djakarta en thans wonende te Leiden. De promotie geschiedde cum lande. Gepromoveerd tot doctor in de genees kunde op proefschrift getiteld „Enige aspecten van de sinusitus maxillaris chronica purulenta", de heer M. G. C. Franssen, geboren te Venlo en thans w-onende te Leiden. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doot. ex. Ned. recht de heer D Opsomer (Apeldoorn); dokt. ex. pharmacie mej. C. Deen (Den Haag) kand. ex. Ned. recht mej. E .N. Haver sians (Den Haag); kand. ex. kunstge schiedenis mej. M. D. de Vries (Hilver sum). Eerste huwelyk Hongaars vluchtelingenpaar Het eerste huwelijk in Nederland tussen twee Hongaarse vluchtelingen is gistermorgen gesloten in het stad huis van Ommen. De 20-jarige bruid, Eva Szanto en de 23-jarige bruidegom, B. Kalman, werden verrast met een fraai bruids boeket, gechonken door de Commissa ris der Koningin in de provincie Overijssel, ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren en zijn echtgenote. Als getuigen fungeerden de burge meester van Ommen, mr. C. P. van Reeuw ijk en een commies ter secretarie. Tolken vertaalden de ambtelijke vol zinnen en de felicitatietoespraak van de (Ingez. Med.-Adv.) Voor industrievestiging hoopt spreker naast, de reeds aanwezige 8V2 h.a. terrein nog enkele hectaren aan de andere zijde van de gemeente te vinden. Overleg hierover is reeds geopend. Zeer binnen kort hoopt het College te komen met een voorstel tot vestiging van een in dustrieschap. Voor de plaatsing van industriehallen is spreker niet zo op timistisch. Leiden staat no. 3 op de ranglijst van Nederlandse gemeenten wat betreft de aantrekking van buiten landse bedrijven. Over de perronoverkapping van het Station kan spreker weinig mededelen. De Spoorwegen zijn hiertoe niet bereid. Het College wil hierover met de N.S. nog wel eens gaan platen. WAARDERING VOOR V.V.V. Bij de behandeling van de volgnum mers vroeg de heer Portheine. die veel waardering had voor het werk van V.V.V.. nog meer bloemenevenementen in Leiden, een plaats, die hij het predi kaat. „bloemenstad" zou willen geven. Nog meerdere illuminatie, spreker dacht aan het Rapenburg, zou spreker toe juichen. Hij juichte het toe, dat de hotelaccommodatie door aankoop van en kele panden aan de Aalmarkt, met 85 bedden kan worden uitgebreid. De subsidie voor V.V.V. achtte spreker aan de lage kant. In grote lijnen sloot de heer Sommeling zich hierbij aan. Bij de invalswegen wenste spreker een plat tegrond van Leiden te zien aangebracht. In zijn antwoord zeide wethouder Jon geleen dit nog eens in het College aan de orde te stellen. De hoofdstukken XI (dekkingsmidde len van algemene aard), XII (kasvoor- zieningen), XIII (overige inkomsten en uitgaven) en XIV (verrekeningen) pas seerden vrijwel zonder discussie de revue. Precies kwart over twaalf was de totale begroting goedgekeurd. Namens de raad dankte mevr. Braggaar—de Does de niet meer aanwezige bur gemeester en de loco-burgemeester voor hun prettige leiding. Nu kunt u een filter-sigaret roken en toch genieten, echt genieten als van een gewone sigaret. Steek op zo'n nieuwe Long Run met het acetaat filter. Dank zij dit filter proeft u de rijpe geurige tabakken, volledigWat een intens genoegen deze filter-sigaret King Size Filter 85 ct heer Stoeten. Onmiddellijk daarna wer den hun een paar zilveren lepeltjes met het gemeentewapen van Ommen aange boden namens het gemeentepersoneel en verder een groot textielpakket van het Ned. Roode Kruis, afdeling Ommen. De kerkelijke inzegening geschiedde in de parochiekerk van de Heilige Bir- gitta door de hoofdaalmoezener van de vluchtelingen. De belde vluchtelingen, dae zaterdag middag in Ommen zijn aangekomen, hebben maandag aangetekend. De Offi cier van Justitie te Zwolle heeft dispen satie verleend voor de afkondiging. Verrassing te Djakarta „Alles zo maar slikken? (Van onze correspondent te Djakarta) De bekendmaking van de leiding der Indonesische Landmacht waarin kolo nel Zoelkifli Loebis wordt beschuldigd komplot te hebben gesmeed tegen voor een gewapend verzet een een komplot te hebben gesmeed tegen de regering, heeft te Djakarta verras, sing gewekt. Na de terughoudendheid van deze zijde ten aanzien van de vele vragen over de juistheid van de ge ruchten over het komplot, kwam de publikatie onverwacht. Tot dusver immers was van de zijde van het leger als motivering van de genomen maat regelen tegen een aantal hoofd-offi- cieren hun deelneming aan ongewenste politieke activiteiten genoemd, doch ook ten aanzien hiervan waren feite lijke mededelingen maar zeer sober. Verwacht werd dan ook dat de rege ring pas met een verklaring zou komen, nadat zij de sectie defensie van het Parlement zou hebben ingelicht. De mededeling van de legerleiding is ook nu nog, gezien de ernst van de be schuldiging, uiterst sober gesteld. De be schuldiging wordt althans in de publi katie met geen enkel feit gestaafd. Ook hierover heerste te Djakarta verwonde ring om dat men verwacht had, teneinde gerezen spanningen weg te nemen, dat een volledige opening van zaken zou worden gegeven. Het onafhankelijke blad „Indonesia Raya", niet tevreden met deze sobere verklaring, stelde de vraag of de le- gervoorlichting van mening is dat do maatschappij alles maar zonder meer zal slikken. Het blad vraagt verder, gezien het feit dat de chef-staf, gene raal Nasoetion, kolonel Loebis wilde horen over in zjjn bezit zfinde docu menten en getuigenissen of hij wel in staat is de waarheid daarvan aan te tonen. Het P.N.I.-gezinde blad „Soeloeh Indonesia" daarentegen blijkt tevre den met de publikatie. Het blad meent, dat het voor bepaalde groepen thans niet meer mogelijk is feiten inzake de Landmacht te verdraaien.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3