SUEZKANAAL KAN REEDS OVER ZES WEKEN BEVAARRAAR ZIJN Ï11 Boedapest is staking opgeheven, maar overig Hongarije wacht nog af Tarieven van P.T.T. en Draadomroep omhoog Suiker wordt 3V2 ct. duurder WEERBERICHT Bij Port Saïd al twintig schepen weggesleept Ook Butler weigert hals-over-hop vertrek Dramatisch dilemmaaan twerk of deportaties van de kinderen Binnenkort valt de beslissing Gewatt. dekens 15.50 95ste jaargang VRIJDAG 23 NOVEMBER 1956 No. 28994 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W. Benny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wlttó smgel Ulden °a0 n° Hooldredacteur: J. Brouwer f7.-per twartaal; f2.35 per maand; 10.55 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Londen en Nassers doldrieste sabotage (Van onze Londense correspondent) Groot-Brittannië is thans doende de Verenigde Naties ervan te overtuigen, dat de Brits-Franse troepen onmogelijk hals over kop de Suezkanaal- zone kunnen verlaten. Londen handhaaft zijn eis van geleidelijke terugtrekking en het lijkt er op, dat de Engelse regering het vertrek van de laatste troepen wil doen samenvallen met algehele vrij making van het kanaal. Minister Butler, Edens plaatsvervanger, herhaalde gisteren in het Lager huis nogmaals, dat Engeland niet bereid is zijn troepen uit Egypte terug te trekken voordat het van mening is, dat de politiemacht der V.N. (thans 4200 man sterk, die echter nog goeddeels in Ita lië op vertrek wachten) in staat is de taken te ver vullen, die haar door de Algemene Vergadering in een resolutie zijn opgedragen. Butler gaf als zijn mening te kennen, dat de secretaris-generaal der V.N., Hammarskjöld, de (rekbare) resolutie te eenzijdig heeft uitgelegd en zich te veel concen treert op de controle van het staken van het vuren inplaats van de vrijmaking van het kanaal en an dere, daarmee verband houdende problemen. Sjepilof gaf zich aan propaganda over Butler die overigens als „gematigd" staat aangeschreven beschuldigde de Egyptenaren zeer nadrukkelijk de doorvaart opzettelijk en stelselmatig te hebben belemmerd door 47 schepen tot zinken te brengen en twee bruggen te vernielen. President Nasser had het weliswaar zó voorgesteld, dat dit geschiedde naar aan leiding van het Brits-Franse militaire optreden, maar Butler sprak dit tegen en zei, dat er geen enkele verontschuldiging voor deze „doldrieste sabotage-daad" was aan te voeren. Hij mag daarom niet weigeren zijn medewerking te verlenen aan de opruiming, die - volgens een nieuwe schatting in Londen - bij gebruikmaking van het beste (Britse) materiaal al over zes weken gereed kan zijn. Bij Port Said zijn reeds twintig schepen gelicht of weggesleept, waardoor de weg vrij is voor bergingsploegen, die het kanaal verder kunnen „zuiveren" van wrakken. De Sovjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Sjepilof, gaf gisteren in de Algemene Vergadering der V.N. te New York een staaltje van de allergrofste Kremlin-propaganda ten beste, door te eisen, dat de Assemblee met de meeste nadruk op onmiddellijk terugtrekking van de Britten, Franse en Israëlische troe pen diende te staan. „Zolang de troepen van de aanvallers nog op Egyptische bodem zijn, is cr geen garantie", aldus liet de Rus zich brallend horen, „dat de oorlog niet opnieuw zal uitbreken". Hij sprak van „een samenzwering tegen de vrijheid en onafhankelijkheid van de volken der Arabische wereld", waardoor de wereld met „het gevaar van een derde wereldoorlog was geconfronteerd" en dagelijks Algerijnse broeders ver moordt". Een woordvoerder van het Franse ministerie van Defensie heeft ontkend, dat personeel van de Franse luchtmacht zou hebben deelgenomen aan de Israë lische campagne in Sinai. De Israëliërs hadden daar zeker gec 1 behoefte aan. zei hij, daaraan toevoegend, dat het misverstand ongetwijfeld is ontstaan uit het feit. dat Frankrijk jachtvliegtuigen aan Israël heeft geleverd en dat er Frans onderhoudspersoneel in Israël is om de nieuwe vliegtuigen bedrijfsklaar te maken. Een Britse militaire woordvoerder heeft donderdag medegedeeld dat te Port Said „elke dag" leden van de fana tieke groep der „Mohammedaanse Broe derschap" worden gearresteerd. Hij verklaarde op een persocnf eren tie, dat de Broederschap een semi-militaire ondergrondse beweging heeft georgani seerd en dat zij grote voorraden wapens en ammunitie in de stad heeft verbor gen. Het is de Britse troepen te Port Said verboden in verbinding te treden met de leden van de internationale politie macht in de stad behalve wanneer de uitoefening van hun dienst dit nood zakelijk maakt. Maken V.N. verschil tussen leden met en zonder atoomboni De mateloze brutaliteit van de Russische afgevaardigde kwam voorts tot uiting toen hij in de As semblee aandrong op afschaffing van het kolonialisme! Hij stelde voor, dat er tijdslimie ten moesten worden gesteld, waar- binnen onder beheer geplaatste ge bieden onafhankelijk moeten zijn Kennelijk had hij niet het oog op het kolonialistische satellietenstelsel van de Sovjet-Unie De Franse minister van Buiten landse Zaken Pineau betreurde, dat de Ver. Naties de Suezkwestie be langrijker en dringender achten dan het Hongaarse probleem. De gevol gen van de Suezcrisis werden in den brede besproken, maar aan de oor zaken werd stilzwijgend voorbijge gaan. Er werd niets ondernomen om herhaling te voorkomen. Wat Hongarije betreft zei de Fran se minister, dat het standpunt van sommige bevriende landen hem had geschokt. Er bestaat een fundamenteel ver schil tussen de houding van de de mocratieën en die der dictaturen ten opzichte van de aanbevelingen der V.N. „De V.N. moeten hun besluiten aan een ieder opleggen, of anders aan niemand. Het lijkt wel, of de V.N. zich niet kan veroorloven de zelfde houding aan te nemen tegen over landen die de atoombom bezit ten en dreigen hem te gebruiken, als tegen landen die dit wapen niet heb ben", aldus Pineau. „Als dat zo blijft zal zelfs het kleinste land zich ver plicht voelen atoombommen te ma ken om er zeker van te zijn, dat zijn rechten bij internationale crises worden geëerbiedigd" De minister gaf hierna nog eens een opsomming van de redenen, die Frankrijk en Engeland ertoe hadden gebracht in te grijpen. Onrust aan de grenzen Een Israëlische militaire woordvoerder deelde donderdagavond mede, dat een groep Arabische saboteurs woensdag nacht van Jordanië uit Israël is binnen gedrongen. waarna zij een deel van de spoorlijn Tel Aviv-Beersjeba hebben opgeblazen. Volgens de woordvoerder zijn er voetafdrukken van ongeveer tien personen, „die schoeisel droegen met rubberzolen", gevonden tussen de plaats van de ontploffing en de Jordaanse grens. Waarnemers van de V.N. zjjn donder dagavond vertrokken naar het Israë lisch-Syrische grensgebied, waar volgens Syriërs door Israël troepen worden ge concentreerd. Van Israëlische zijde is deze beschuldiging tegengesproken en verklaard, dat het juist de Syriërs zijn, die troepen bij de grens samentrekken. De gehele inboedel van de kantoren van de Franse luchtvaartmaatschappij „Air France" in het Jordaanse gedeelte van Jaruzalem is gisteravond verbrand. Er was brand uitgebroken na de ont ploffing van een bom. De politie arres teerde later een achttienjarige man, die bekende de ontploffing te hebben ver oorzaakt omdat „Frankrijk met Enge land en Israël Egypte bad aangevallen ren een dramatische oproep gericht tot „alle democratische landen ter wereld". Oostenrijk moet hulp hebben om het vluchtelingenprobleem het hoofd te kunnen bieden. „Wij kunnen het «iet meer alleen aan. Het ontbreekt ons niet alleen aan de materiële, maar ook aan de zuiver technische middelen om zo'n enorme hoeveelheid mensen te verzor gen". De westelijke nabuurlanden smeekte hij alle bureaucratie van zich af te schudden en onmiddellijk treinen naar de Oostenrijks-Hongaarse grens te stu ren om vluchtelingen zonder keuring en andere formaliteiten op te nemen. Hij verzocht hen in eigen land ontvangst- kampen in te richten, vanwaar de vluchtelingen later naar elders kunnen vertrekken. „En blijf ons met geld en goederen steunen voor de vluchtelingen, die in Oostenrijk moeten blijven". Zijn land dreigt overspoeld te worden door de onafgebroken stroom van vluch telingen, die over de grens komt zetten. Gisteren alleen al passeerden 8000 men sen de grens, zodat het totale aantal nu op 60.000 wordt geschat. Daarbij komen dan nog de 36.000, die zich sinds het uitbreken van de revolutie in kam pen bevinden. Dat maakt tezamen 100.000 vluchtelingen, doch daarnaast heeft Oostenrijk van de voormalige 650.000 vluchtelingen er nog 190.000 te verzorgen, die niet tenvolle in het Oos tenrijkse arbeidsproces konden worden ingeschakeld. De toestand dreigt chao tisch te worden. 0 Slot op pag. 2 Dramatische oproep van Oostenrijk De Oostenrijkse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken Kreisky heeft giste Per 1 januari a.s. De suiker wordt met ingang van 1 januari 1957 per kilogram cent duurder, daar de vrijstelling van omzetbelasting dan van de baan is. De minister van Finan ciën H. J. Hofstra geeft bij het ont werp van wet als zijn mening te kennen, dat de kleine verlichting, welke deze vrijstelling voor het huishoudelijk budget betekent niet opweegt tegen de 12 miljoen gul den, die het Rijk daarvoor moet derven. Gistermiddag heeft minister ir. H. B. Witte van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid een gedenkplaat onthuld, welke is aangebracht in de gevel van de 500.000ste na de oor log in ons land gebouwde woning in de Rembrandt van Rhijnstraat te Groningen. Tijdens de toespraak van minister Witte: links de toe komstige bewoners van het huis. de heer D. J. Voorsmit en mej. S. Sim meren. die begin december hopen te trouwen. Anders liggen de zaken bij de textiel. De minister is van oordeel, dat het laten vervallen van de vrijstelling van omzetbelasting daarop grote bezwaren zou meebrengen in een tijd, dat een verdere huurverhoging, waarvoor geen fiscale compensaties mogelijk zullen zijn, aanstaande is. Dus wordt deze vrijstelling bestendigd. 7 januari benzine duurder Een week, nadat de prijs van de sui ker verhoogd is, gaat ook de benzine prijs omhoog. Met ingang van 7 januari zal men aan de pomp 45 cent voor een liter moeten beatlen. Doch, zo voegt de minister er aan toe, dan is men nog altijd goedkoper uit dan in de omlig gende landen, waarvan België met 48 cent het laagst staat genoteerd. In Frankrijk moet men 70 cent per liter neertellen, in Duitsland 54, in Denemar ken 50 en in Luxemburg 49 cent. 14 januari gedistilleerd omhoog Weer een week later, met ingang van 14 januari dus, wordt de prijsverhoging voor gedistilleerd van kracht. Dat be tekent, dat men inplaats van f 8.25 in het vervolg f9.10 zal moeten betalen voor een literkruik oude jenever. En zoiets bemachtigde men in 1939 voor f 3.50 De invoering van een verhoogde ge- distilleerdaccijns. die neerkomt op een verhoging van f I.2IV2 per liter ad 50 zal voor een liter jenever ad 35 over eenkomen met een prijsverhoging van afgerond f 0 86. Minister Hofstra ver wacht van deze maatregelen voor 1957 een meeropbrengst van 65 miljoen gul den voor het Rijk. hare Nagy verliet Joegoslavische gezantschap (Van onze correspondent in Wenen) Radio-Boedapest maakte vanochtend bekend, dat de arbeidersraad van de hoofdstad besloten heeft de algemene staking af tc gelasten, omdat overeenstem ming zou zijn bereikt met de regering van premier Kadar. De premier zou hebben toegegeven, dat de arbeidersraden erkend dienen te worden en dat er een einde moet komen aan de benoemingen van directeuren en bedrijfsleiders van boven af. De functionarissen moeten door de arbeiders gekozen worden. Hierop heeft de arbeidersraad van Boedapest besloten de staking te beëindigen, maar houdt zich het recht voor. opnieuw een staking uit te roepen, als de onderhandelingen met de regering, die vandaag beginnen, niet naar genoegen verlopen. Overigens is de overeenstemming om de staking te beëindigen alleen nog maar in Boeda pest bereikt en niet met de Vereniging van Arbeidsraden in het gehele land, die aanvankelijk de algemene staking had uitgeroepen. Over de andere eisen van de arbeiders - terugtrekking Russische troepen, vrije verkiezingen en herstel oud-premier Imre Nagy - repte Radio-Boedapest met geen woord. Maar de ogen van heel Hongarij zijn nu op Boedapest gericht. De besprekingen, die vandaag beginnen, zullen het antwoord kunnen geven op vele vragen. Voorlopig is alleen in de hoofdstad de staking beëindigd. Verder wacht men in spanning af De Stalinisten worden sterker Wellicht is het een goed teken, dat ex- premier Imre Nagy, tezamen met 45 andere personen, onder wie zich ook de weduwe van Rajk en staatsminister Lo- soncky bevinden, het Joegoslavische ge zantschap te Boedapest heeft verlaten. Misschien wil Janos Kadar nu met hem onderhandelen, hoewel hij hem gisteren nog ten dele verantwoordelijk stelde voor de opstand! De eigenlijke leider al dus de vazal van Moskou, zou echter kardinaal Mindszenty geweest zijn. Inmiddels worden de vroegere Stali nisten weer sterker en sterker in Honga rije. Er schijnt druk getelefoneerd te worden met Rakosi, die in Moskou ver blijft, daar de steun van de Kremlin- leiders geniet en vandaar ziin aanhan gers in Hongarije adviezen geeft Gespannen De toestand was gisteren in Hongarije nog uitermate gespannen, doordat de al gemene staking van 48 uur toen nog ra dicaal van kracht was. Het uitgaansver bod tussen acht uur "s avonds en zes uur 's morgens bleef van kracht. Ka dar had toen nog niet geantwoord op de eisen van het nationaal arbeiderscomité, alleen had hij toegestaan, dat er arbei dersraden in alle bedrijven, mijnen en kolchozen werden gekozen. Deze raden hebben evenals in Joego-Slavië het recht om de lonen vast te stellen, maar deze concessie wordt grotendeels ver zwakt door de benoeming van regerings commissarissen. Dc studenten hebben de bevolking van Boedapest opgeroepen om vandaag van twee tot vier uur niet op straat te ver schijnen ten teken van sympathie met de stakers en uit protest tegen dc de portaties. De slachtoffers hiervan zijn niet alleen jongemannen, maar ook kin deren. De Russen en de Hongaarse poli tie stelden dc inwoners dus voor het di lemma: ofwel het werk te hervatten, of wel deportatie van hun kinderen. Zou den zij reeds hun keus gemaakt hebben? (Van onze parlementaire redacteur) In antwoord op de diverse beschouwingen over de P.T.T.-begroting deelde minister Algera gisteravond in de Tweede Kamer mee dat hij dezer dagen het advies 'heeft ontvangen van de postraad over de ver hoging van de P.T.T.-tarieven teneinde de P.T.T.-begroting sluitend te maken. Binnenkort zulten over de nieuwe tarieven mededelingen worden gedaan. Het tekort op de begroting vervult de minister met grote zorg en daarom zal hij met alle kracht streven naar een begroting die in even wicht is. Met de heer Zegering Hadders mas de minister het eens dat de tarie ven voor periodieken aan de lage kant zijn. terwijl met de bezorging ii'ist hoge kosten zijn gemoeid. De tarieven voor de nieuwsbladen zullen daarom met de grootste aandacht moeten worden bekeken. Minister Algera gaf toe. dat er een grote achterstand bestaat met de tele foonaansluitingen, maar het aantal aanvragen is zo groot dat beperking van investeringen voor dit doel onvermijde lijk is. Er wordt echter gedaan wat mogelijk is en voor 1957 bedragen de kapitaalsuitgaven ten behoeve van de telefoon 86 miljoen gulden. Op de tweede girokantoor te Arnhem werken thans ongeveer 300 ambtenaren. Het aantal zal in de loop van 1957 ge leidelijk toenemen, waardoor het kan toor in Den Haag wordt ontlast. In de loop van het volgend jaar zal enige elektronische apparatuur worden aan geschaft bij wijze van proef ter verwer king van administratieve gegevens. Het tempo van aanschaffing wordt mede bepaald door de mogelijkheid deskundig personeel aan te trekken. De Draadomroep is een zorgenkind. Het is nog niet mogelijk gebleken tot een sluitende begroting te komen. Het tekort bedraagt zes miljoen gulden. Ter verkleining van het tekort zullen onrendabele investeringen worden af gekapt. Ook het tarief zal omhoog gaan echter niet van 24 gulden per jaar op 36 gulden zoals de heer Lucas bepleitte. Dertig jaar geleden was het tarief reeds f. 2.— per maand en er is geen enkel bedrijf dat sedert 1924 zijn tarie ven nog niet heeft verhoogd. Na ver hoging van het tarief zal er nog een tekort blijven, maar dat acht de minis ter verantwoord in verband met het sociale belang van de draadomroep. Het aantal abonnees dat op 1 januari 1954 ruim 491.000 bedroeg, is sedertdien met ongeveer 50.000 gestegen. De P.T.T.- begroting werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Groeiende produktie levensverzekeringen TOTAAL BEDRAG BIJNA 24 MILJARD Het jaar 1955 heeft zich, blijkens het verslag van de Verzekeringskamer, voor de binnenlandse levensverzeke ringmaatschappijen gekenmerkt door een bijzonder grote produktie (3.7 miljard gulden», die de produktie van 1954 nog met 0.6 miljard overtrof. De netto vooruitgang bedroeg 2.5 miljard, waarmee het totaal verzekerd bedrag van 21.4 miljard per eind 1954 ge bracht werd op 23.9 miljard gulden per eind 1955. De totale premiereserve eigen risico bedroeg per eind 1955 5.2 miljardgul den en dc aanwezige extra zekerheid 6.3 der premiereserve. Betreffende de grondslagen voor de berekening van de premiereserve kan geconstateerd worden, dat deze zowel wat interest, sterfte als kosten aangaat in totaal bezien een ruime marge laten. Dit neemt intussen niet weg. dat in een aantal ondernemingen de sterftegrond- slagen voor de verzekeringen bij leven nog verdere versterking behoeven. Het feit, dat in 1955 een bedrag van rond 26 miljoen gulden als gevolg van om rekening extra aan de premie-reserve werd toegevoegd, wijst erop. dat de maatschappijen in dit opzicht dilligent zijn. De totale beleggingsportefeuille breid de zich in 1955 uit tot 5.6 miljard gul den. Omtrent de gezamenlijke ondernemin gen, die uit hoofde van de wet op het levensverzekeringbedrijf onder toezicht van de Verzekeringskamer staan, kan per eind 1955 de volgende samenvatting worden verstrekt. (Resp. aantal onder nemingen en verzekerd bedrag in mil joenen gulden): binnenlandse levens verzekeringmaatschappijen 59 en 23.908.5, buitenlandse levensverzekeringmaat schappijen 6 en 170.6, spaarkasonderne mingen 6 en 405.5, begrafenisfondsen 27 en 16.9. totaal 98 en 24.501.5. Bij de binnenlandse levensverzekeringmaat schappijen is onderling herverzekerd 1.067.1. Het verzekerd bedrag zonder aftrek van herverzekering bij „anderen" beliep 23.434.4. Het bedrag van de produktie aan nieuwe verzekeringen vertoont nog steeds een stijgende lijn. Het aandeel van de kapitaalverzekeringen in de totale produktie bedroeg in 1955 bijna 45%. Aangenomen kan worden^ dat de stijging voor een belangrijk deel werd veroorzaakt door het in toenemende mate sluiten van kapitaalverzekering met lijfrenteclausule, een verzekerings- vorm die. mede door verruiming van be lastingfaciliteiten, in de belangstelling stond. (Ingez. Med.-Adv.) Prima vulling, reeds vanaf Keuze uit 20 soorten. NATUURLIJK BIJ.. HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 alléén voor textiel. MIDZA BONNEN voor onze cliënten. DE SINT EN PIET houden audiëntie. Bestendig De Bilt verwacht tot morgenavond: Overdrijvende wolkenvelden en droog weer. Matige tot zwakk3 oostelijke wind. Vannacht lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). Dit nummer bestaat uit 20 pagina's.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1