/^z^^GRANT Internationale verwikkelingen doorkruisen liet prijsbeleid HET LEVEN VAN BUDDHA IN DE AZIATISCHE KUNST Beperkingen zijn noodzakelijk Fundamentele ommekeer in Engeland Duizenden ontheffingsaanvragen voor zondag stromen binnen 95ste jaargang Vrijdag 23 november 1956 Derde blad no. 28994 Expositie Rijksmuseum Volkenkunde Vijf en twintig eeuwen geleden iverd hij in India geboren Ruim vijf eeuwen voor het begin onzer jaartelling werd in de Ganges- vlakte, juist binnen de grens van het tegenwoordige Nepal (noordelijke buurman van India) een vorstenzoon geboren, die later grote vermaard heid verwierf als de Buddha, stichter van het Buddhisme. In het begin van dit jaar hebben zijn huidige volgelingen het 2500-ste geboortejaar van de grote meester reeds herdacht en thans (vanwege de klimatologische omstandigheden is de officiële herdenking een half jaar verschoven) wordt in Nieuw Delhi een Buddha-symposium gehouden, waaraan van Ne derlandse zijde ivordt deelgenomen door de onlangs benoemde Leidse hoogleraar in de Buddhologie, prof. dr. J. W. de Jong. Tegelijkertijd wordt in het Rijksmuseum voor Volkenkunde te dezer stede een expositie gehou den, die „het leven van Buddha in de kunst" tot onderwerp heeft en die heden is geopend door de ambassadeur in Nederland, Z. Exc. B. K. Kapur. J '41 Zeer instructieve tentoonstelling Deze tentoonstelling, samengesteld door de heer A. H. N. Verweij, conserva tor Indisch cultuurbezit van het mu seum. is in de eerste plaats opvoedkun dig bedoeld: in de vorm van kunstvoor werpen uit eigen bezit - aangevuld met enkele bruiklenen van de Ver. van vrien den van Aziatische kunst - en voorna melijk door foto's en afgietsels krijgt de bezoeker een overzicht van het leven van de Buddha, zijn geestelijke ontwikkeling en zijn daden uit vroegere levens, die alle kenmerken vertonen van wat wij onder parabelen verstaan. Wanneer men iemand vraagt, hoe hij zich Buddha voorstelt, dan krijgt men doorgaans te horen - aldus dr. P. H. Pott, directeur van het mu seum tijdens een voorbezoek, dat wij gisteren aan de expositie brachten - dat hij dikbuikig is en een kaal hoofd heeft. Dit is bepaald onjuist. Er is wel een figuur in de kring van Buddha's volgelingen geweest, die op deze wijze wordt afgebeeld, maar de vorstenzoon zelf is herkenbaar aan een schedeluitwas doaarschijnlijk afgeleid van de Griekse haarwrong), zijn hoofdhaar, dat geschikt is in duizend naar rechts krullende haren, zijn lang uitgerekte oorlellen (een gevolg van de zware sieraden ten tijde van zijn leven aan het hof) en de met het rad-symbool versierde handpalmen en voetzolen. Aanvankelijk werd de Buddha in de kunst slechts aangeduid, niet afgebeeld. Toen dit in latere eeuwen wel het geval was. moest zijn lichaam aan nauwkeu rig omschreven schoonheidskenmerken voldoen. Vooral de figuren van de Ba- rabudur (op Java) munten uit door prachtige meditatieve houdingen van een welgeschapen lichaam. Geen heerser, wel prediker Voor de geboorte van prins Siddhar- tha was aan zijn vader voorspeld, dat de prins öf een machtig wereldheerser zou worden öf een man van grote gees telijke verlichting. De koning deed alles wat in zijn vermogen was de prins tot een groot heerser te maken, maar hij faalde volkomen. Na het aanschouwen van ouderdom, ziekte en dood onder zijn onderdanen besloot Siddhartha zich te rug te trekken als monnik. Het asceti sche leven gaf hem echter geen voldoe ning, hij gaf zijn zelfkwelling op en daarop werd hem de Verlichting, waar hij zo begerig naar had uitgezien, ein delijk deelachtig. Van toen af begon zijn leven als rondtrekkend prediker; velen volgden hem en zestien van deze volgelingen zond hij naar omringende landen uit om zijn leer te prediken. Achtvoudig pad Die leer van Buddha beoogt de mens te bevrijden van de „kringloop van we dergeboorten". hetgeen alleen kan ge schieden door het volgen van het acht voudige pad: juist geloof, juist besluit, juist woord, juiste daad. juist levenson derhoud. juiste inspanning, juiste me ditatie en juiste concentratie. Het op merkelijke van het Buddhisme - even als trouwens van andere wereldgods diensten! - is. dat in de (meer of min der kunstzinnige) afbeeldingen, waartoe het ge inspire er d heeft, niet zozeer aan- Sculptures uit Biliar, 10e of 11e eeuw na Chr.. De voorstelling is die van een gekroonde Buddha, omgeven door gebeurtenissen uit zijn leven. dacht wordt besteed aan de leer van de stichter als wel aan diens leven. Buddha's geboorte, verlichting, eerste prediking en sterven zijn ontelbare ma len in beeld gebracht en deze uiterlijke kentekenen van het Buddhisme. in gro te delen van Azië verspreid, zijn op deze instructieve tentoonstelling op ve lerlei wijze uitgebeeld. De belangstellen de bezoeker vindt naast elk voorwerp of afbeelding van een voorwerp, een duide lijke omschrijving, die een goed inzicht geeft in de aard en de bedoeling ervan. Bijzonder fraai zijn de afgietsels van uitvoerige taferelen uit Buddha's leven op de Barabudur. Dit zijn ware kunst stukken van imitatie, die een bezoek al leszins de moeite waard maken. Daar naast zijn er bijzonder mooie rolschilde- ringen in warme kleuren, kleine maar zeer kunstzinnige bronzen en tenslotte een collectie moderne Indische uitbeel dingen van Buddha's leven, die als ver gelijkingsmateriaal uiterst belangwek kend genoemd mogen worden. Fet Buddhisme - gedurende de laatste eeuwen in aantal volgelingen sterk ver minderd - ontplooit nieuwe activiteit: zijn „zendingsijver" is sterk toegenomen. Ook dit is een reden om kennis te ne men van wat hier is samengebracht. Ter gelegenheid van deze expositie heeft de directie een uiterst leerzaam boekje over het Buddhisme samengesteld, waarin een beknopt overzicht van Buddha's le ven en leer wordt gegeven, aangevuld met 32 afbeeldingen, die ook op de ten toonstelling aanwezig zijn. De expositie duurt tot half februari a.s. Bevan op de derde plaats Aneurin Bevan. leider van de linker vleugel van de socialistische partij in Engeland, is bij de verkiezing van de nieuwe parlementaire commissie der partij ook wel ..schaduwkabinet" ge noemd - op de derde plaats van de ranglijst gekomen. Bij de vorige verkie zing door de socialistische parlementsle den in juni 1955 bezette hij de zevende plaats met 118 stemmen. In totaal werden twaalf leden van het schaduwkabinet gekozen. Harold Wilson, de economische deskundige van de par tij. die eens met Bevan als minister in een Labourregering ontslag nam. kreeg de meeste stemmen. Alfred Robens. des kundige voor buitenlandse Zaken, kwam op de tweede plaats. In Beiroet werd komplot tegen het Westen ontdekt Functionarissen van de Libanese vei ligheidsdienst hebben deze week in Bei roet een komplot ontdekt om Britse en Franse gebouwen en instellingen met tijdbommen te vernielen. Het komplot. waarbij ook de Egyptische adjunct-mi litaire attaché betrokken zou zijn, da teert van het begin der Brits-Franse ac tie in Egypte en is nauw verbonden met een samenzwering om de onlangs ge vormde (anti-Nasser) regering van Sami Solh omver te werpen, aldus zegslieden uit de omgeving der regering. Naar verluidt zijn tot nu toe ongeveer 200 Arabieren gearresteerd en heeft men tijdens een massaal opgezet onderzoek in de stad door soldaten en politie een bergplaats met wapens en ontplofbare stoffen ontdekt. Een dinsdagavond in het huis van een aanhangster van Sami Solh geworpen bom was aanleiding tot een reeks verho ren, waaruit sporen leidden naar het huis van de Egyptische adjunct-militai re attaché. Een auto, die ten tijde van de bom aanslag in de buurt van het huis was gezien, zou de politie op het spoor van de Egyptische handelsattaché hebben gebracht, aan wie de auto toebehoorde. Ondanks het protest van de Egyptische diplomaat heeft men de auto onderzocht en er staafjes dynamiet in gevonden. Voortgezet onderzoek onthulde, dat de auto overdag door een Libanees werd bestuurd en des nachts door een ver momde majoor van het Egyptische le ger. die bij de adjunct-militaire atta ché in dienst stond. Daarop onderzocht men diens woning en vond een kamer vol wapens en ontplofbare stoffen! Marine contra leger in Argentinië In welingelichte kringen in Buenos Aires werd gisteravond vernomen, dat president Aramburu door de Argentijnse vlootleiders is gedwongen, het ontslag te aanvaarden van vier generaals van het leger wier betrouwbaarheid in twijfel is getrokken. Deze vier zijn: generaal Zer- da. opperbevelhebber van het leger, ge neraal Alonso, chef van de generale staf generaal Laza. bevelhebber van de eer ste infanteriedivisie en de onderminis ter van het leger, generaal Dandrea. Twee andere generaals. Bengoa. oud-mi nister voor het leger en Uranga. oud minister van vervoer, zijn in hechtenis genomen. Maandenlang hebben zij het aan de stok gehad met de leiders van de revolutie tegen Peron 'de revolutie waardoor het bewind van Peron omver geworpen werd. werd geleid door de vloot). Volgens een officiële bekendmaking hadden Bengoa en Uranga politieke as-/' piraties. Onlangs waren verscheidene' malen disciplinaire maatregelen tegen hen genomen. Verder is bekendgemaakt, dat de mi nister van het leger, generaal Ajna. is benoemd tot opperbevelhebber van het leger. Hij vervangt generaal Zerda. Ge neraal Buzetti vervangt generaal Alon so als chef van de generale staf. De generaals, die vervangen zijn. zijn met enkele andere militaire leiders eni ge dagen geleden door een radicale po liticus. een zekere Arturo Mathow, be schuldigd van „activiteit in strijd met de anti-Peronistische revolutie". Volgens waarnemers waren zij naar het oordeel van de vlootleiders te tolerant ten aan zien van vijanden waardoor zij het suc ces van de revolutie in gevaar zouden kunnen brengen. (Ingez. Med.-Adv.) Op elk doosje een mooi scheepsplaat/e Minister Zijlstra is waakzaam! Minister Zjjlstra had zijn prijsstabilisatiebeleid gespannen over een periode tot eind 1957. De premie voor de ouderdomswet en de compensatie voor de huurverhoging zouden er dus in begTepen zijn. De internationale verwikkelin gen maken deze opzet nu echter onmogelijk, verklaarde de minister gisteren in de Tweede Kamer. Hij beseft dat hij voor zijn prijsbeleid de wind nu meer tegen heeft dan mee. Of in de komende tijd een krachtige prijsbewaking en controle nodig zullen zijn, valt nog niet te zeggen. Het is natuurlijk niet uitge sloten. De regering zal zorgen tegen prijsstijgingen zo gewapend te zijn dat ze niet verder gaan dan onvermijdelijk is. spraken tussen de minister en het be drijfsleven over de prijsstabilisatie alleen golden voor 1956 en dat dus met ingang van 1 januari 1957 prijsverhogingen kunnen worden aangekondigd. Dit zou minister Zijlstra echter in strijd achten met het beleid. Afgesproken is dat eerst nader overleg zou worden gepleegd. In tegenstelling tot de heer Cornelissen was de minister overtuigd dat de midden standers bereid zullen zijn medewerking te blijven verlenen. Bedrijvigheid beheersen Onze economische positie was reeds zo dat beperking van de bestedingen noodzakelijk is. Beheersing van de be drijvigheid moet volgens moderne op vattingen gebeuren met toepassing van verschillende middelen en daarbij be hoort in de jongste tijd ook de loon- en prijspolitiek. Prijsstabilisatie diende dighedj lukt een bestedingsbeperking zolang er nog een overschot was op de betalingsbalans, want onder die omstan digheden lukt en bestedingspeperking niet. Indien de komende bestedingsbe perking niet voldoende is om het tekort op de betalingsbalans en de Rijksbegro ting op te heffen, rest niets anders dan kredietbeperking. Men kan volgens minister Zjjlstra van mening verschillen over de vraag of de loonstijging is uitgegaan boven de stijging van de produktiviteit. Maar al zou dat juist zijn. dan kan men daarvan toch niet. zoals de heer Van Leeuwen doet, alle economische on heilen afleiden. Want hoe groot was de winst? Wat zou de heer Van Leeu wen in de huidige omstandigheden willen? Afschaffing van de prijsstabi lisatie? Zij is nu meer nodig dan ooit. Maar het is altijd slechts de bedoe ling geweest te voorkomen dat op grond van prijsstijging door loonsver hogingen nieuwe looneisen zouden worden gesteld. Nader overleg Indien in het kader van de noodza kelijke bestedingsbeperking ook con sumptiebeperking wordt opgenomen, en in dat verband de subsidies op levens middelen worden afgeschaft, dan is dat een prijsstijging op grond waarvan geen looneisen kunnen worden gesteld, want dan zou er geen sprake zijn van beper king. Door de stijging van de prijzen van de ingevoerde grondstoffen en de stij ging van de zeevaart-tarieven, wordt onze ruilvoet slechter. De winst op de export wordt kleiner en dat heeft een nadelige invloed op de betalingsbalans, zodat de bestedingsbeperking groter moet worden. De aannemingssommen voor bouw werken vervullen de minister met grote zorg. Het- kan niet doorgaan zoals nu. Indien de bedrijfsleden er zelf geen ver andering in brengen, zullen maatregelen onder het oog moeten worden gezien. Men hoort nu reeds zeggen dat de af- Vóór september '57 Benelux Unie? Omtrent de Europese gemeenschap pelijke markt zei minister Zijlstra dat een boven-nationale opzet, althans in voldoende mate. daarbij onafwijsbare voorwaarde is voor Nederland. Uit po litieke overwegingen is ons land echter geneigd andere landen ver tegemoet te komen, want de Europese gemeen schappelijke markt is een levenskwes tie. De bereidheid van Engeland om deel te nemen aan een Europese vrij handelszone is een verheugend bewijs dat dit land heeft ingezien dat het meer belangen heeft in Europa dan in de rest van de wereld. Deze fundamen tele ommekeer in Engeland voltrekt zich snel. Dat het Engelse initiatief desondanks vertragend werkt op de totstandkoming van een Europese ge meenschappelijke markt, moet men maar op de koop toe nemen. Het is optimistisch te menen dat nog in dit jaar het Euratom-verdrag tot stand zou komen. Volgens Nederland moet er een nauw verband bestaan tus sen Euratom en de gemeenschappelijke markt, maar het energie-probleem in Europa is zo nijpend, dat we hopen dat het verdrag zo spoedig mogelijk tot stand komt. De redelijke verwachting bestaat dat nog voor september 1957 het verdrag tot stand zal komen inzake de economische Benelux-Unie. Sluipende inflatie Bij de replieken zei de heer Van Leeuwen (VVD) dat de waardevastheid van het geld het grootste deel van zijn leven zijn aandacht heeft gehad. Er is in heel de wereld een sluipende inflatie gaande en daarom vond de heer Van Leeuwen het niet erg dat de minister hem had vergeleken met een defecte Tijdens de herdenking van het 30-jarig bestaan van de vereniging Tehuizen voor werkende meisjes" ontving mevr. mr. A. W. Ch. d'Ailly echtgenote van de Amsterdamse burgemeester, gistermiddag de ver sa rselen verbonden aan de haa' verleende onderscheiding van Offi cier in de Orde van Oranje Nassau. De directrice van het tehuis aan de Oiympiakade te Amsterdam speldt haar het ereteken op. grammofoonplaat, want het is wel goed op die sluipende inflatie meer dan een keer de aandacht te vestigen. In heel de wereld stijgen de geldbeloningen meer dan de produktiviteit. Dit soort inflatie is nieuw. Daarover vindt men niets in leerboeken en daarom maakt de heer Van Leeuwen er telkens op attent. Hij had uit het betoog van de minister be grepen dat loonsverhoging, waartegen over geen hogere produktiviteit staat, maai- zou moeten worden betaald uit de winst. Maar daardoor belemmert men de ondernemingen uit te breiden of te moderniseren door zelffinanciering. On geveer 1200 miljoen gulden per jaar wordt geïnvesteerd door zelffinanciering. De ovérbesteding bedraagt naar schat ting 750 miljoen. Als dit bedrag moet worden afgetrokken van de zelffinan ciering om de spanning in het econo- j mische leven op te heffen dan loopt het mis met de investeringen in het belang van de industrialisatie. Minister Zijlstra verklaarde het met een deel van de uiteenzetting van de heer Van Leeuwen eens te zijn, maar hij had niet bedoeld dat de loonsver hoging maar ten koste moet gaan van de winst. De ondernemers wordt echter ge vraagd zich in hun winstmogeiykhe- den te beperken, zoals ook van de ar beiders wordt gevraagd zelfbeheersing te tonen in het stellen van looneisen. Staatssecretaris Veldkamp verklaarde dat er geen aanleiding is voor een somber beeld van de economische si tuatie van de middenstand in het al gemeen. (Ingez Med-Adv.) VehkaSe Handen en ogen tekort! Alléén verlening bij dringende noodzaak (Speciale berichtgeving) Er zal geen tweede gebouw in Rotterdam zijn, dat in deze dagen zo'n trekpleister vormt als het pand van de Rijksverkeersinspectie voor Zuid-Hol land aan de Heemraadssingel. Van het moment af, dat het zndagsrjjverbod is afgekondigd, komt de telefoniste aan twee handen er tien tekort en is d< portier doorlopend bedolven onder eigenaren van motorvoertuigen. Vele van deze mensen verkeren in de mening, dat er zo maar even met ontheffingen op het verbod wordt gestrooid, als zouden het pepernoten zijn! Telkens weel opnieuw moet herhaald worden, dat een aanvrage schriftelijk moet worden in gediend. Tegen trappen, over banken, op prullemanden, overal kan men ver woed schrijvende mensen zien, die hun gegevens en motivering op schrift stellen. Streng toezicht! De Rijkshoofdinspecteur voor Zuid- Holland, de heer J. J. Oster jr., vertelde ons dat er tot gistermorgen al meer dan 3000 aanvragen zijn binnengekomen. Zoals men in de beschikking heeft kunnen lezen, kunnen taxi's, dokters auto's enz. alsmede bedrijfswagens, waarvoor altijd al een zondagsonthef fing op het rijtijdenbesluit gold, rustig op zondag blijven rijden. Vanzelfspre kend echter niet voor plezier-doeleinden. De aanvragen zijn dus zuiver en al leen van hen, die menen, de uitzon dering op de regel te kunnen zijn. In derdaad zjjn er zulke uitzonderingen, het vervoer van invaliden en ouden van dagen naar de kerk bijvoorbeeld. Voor dit doel wordt een z.g. beperkte vergunning verstrekt, die uitsluitend 's morgens of 's middags geldig is. De ambtenaren van de Rijksver keersinspectie en de politie zullen er zeer streng op toezien, dat er geen misbruik van de ontheffingen wordt gemaakt. Distributie voorkomen De heer Oster verzekerde ons, dat in vele gevallen aanvragen worden afge wezen. Wat gedacht bijv. van een ma kelaar in huizen, die als motivering op gaf, dat hij zondags met klanten langs bouwwerken moet rijden? Zelfs is er een aanvrage binnengekomen van een man. die voor Sint-Nicolaas speelt. De eerstvolgende zondagen moet hij diverse bezoeken afleggen. Zonder ontheffing zou zijn tijdelijk bedrijf naar de maan zijn. De Rijksverkeersinspectie gaat van het standpunt uit, dat dan maar „Zie de maan schijnt door de bomen" zonder Sinterklaas moet worden gezongen. Ook artiesten vragen ontheffing aan. In sommige gevallen niet ten onrechte, doch het is beslist niet nodig, dat een trio over ontheffingen voor drie auto's beschikt. Als er één en dan moet de dure noodzaak kunnen worden bewe zen wordt uitgegeven, dan is het reeds heel mooi' Er wordt nog veel te veel vergeten, aldus de heer Oster, dat het zondags- rijverbod is afgekondigd om distribu tie te voorkomen. Met distributie wa ren wij veel verder van huis geweest. Dan had men een leger ambtenaren moeten inschakelen en bovendien was er ongetwijfeld weer een zwarte han del gaan bloeien. „De mensen, die nu maai- raak aan vragen, maken het ons buitengewoon moeilijk", aldus de Rijkshoofdinspecteur. Wij kunnen de stroom bijna niet ver werken en dat terwijl wij 's avonds door werken tot 12 uur en 's morgens om 7 uur al weer present zijn! Geen foefjes Gisteravond gingen de eerste ont heffingen de deur uit, vanavond volgt er een tweede stapel. Wie zaterdag nog niet in het bezit is van zo'n gestencild papier moet be slist zondag niet met zijn auto op straat verschijnen, want zoals gezegd, er zal uiterst streng worden opgetre den! Zowel de verkeersinspectie als de politie zullen met extra personeel op straat verschijnen voor het uitoefenen van de controle. Ook door scheidsrechters en sportlie den zijn aanvragen voor ontheffing in gediend. „Afgewezen" wordt er op zulke brieven gezet. Dit geldt ook voor de caféhouder die had gevraagd voor ont heffing in aanmerking te mogen komen, omdat zijn vrouw er het huishouden bij- doet en zij op zondag enkele keren per dag van de zaak naar huis heen en weer gaat. Tram of taxi is de enige oplossing! Ook was- er een brief van iemand, die beweert 's zondags op reis te gaan om elders in Nederland 's maandags offertes te kunnen maken. Niets aan" te doen, dan maar maandagmorgen heel vroeg vertrekken, redeneert men bij de In spectie. Het publiek wordt nogmaals op het hart gedrukt slechts dan aan te vra gen, wanneer het gaat om o.a. ver voer van invaliden of ouden van da- naar de kerk of om gevallen waarvan de noodzaak als het ware afstraalt. Mot alle andere argumenten onder mijnt men het werk van de Rijksver keersinspectie! Telefonische aanvra gen worden onder geen beding in be handeling genomen. Inbeslagneming Het Ministerie van Verkeer en Water staat deelt mede, dat ten behoeve van Nederlanders, die op zondagen, met een motorrijtuig komende uit het buiten land. de grens overschrijden en die niet in het bezit zijn van een ontheffing van het zondagsrijverbod, een voorlopige hegeling is getroffen, waardoor zij in de gelegenheid worden gesteld hun be- semmingsplaats te bereiken. Voorts wordt er dc aandacht op ge vestigd dat zij, die zich zonder daartoe gerechtigd zijn op zondag met een motorrijtuig op de weg bevinden, zich bloot stellen aan in beslagneming van dit motorvoertuig, onverminderd even tuele strafvervolging op grond van de wet op de economische delicten.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 11