Mr. D. Bijdendijk sprak in Leiden over liet werk der Filmkeuring St. Nicolaas nu ook in Leiden Zwenkt Amerika in oliekwestie? Bilderdijk en Leiden WOENSDAG 21 NOVEMBER 1956 K. en O. Filmstudiekring Censuur wordt angstvallig vermeden! Speciaal voor leden van de K. O. Filmstudiekring sprak gisteravond in het Casino-theater de voorzitter van de Centralae Commissie voor de Filmkeuring, rar. D. Bijdendijk, over de werkwijze en de diverse moeilijkhe den. verhonden aan het werk der Filmkeuring. Hij stelde daarbij op duidelijke wijze vast dat deze commissie er naar streeft, alles wat naar censuur zweemt te ver mijden. Niettemin is filmkeuring heilzaam en onmisbaar. Is zij er niet, dan ia ook het hek van de aam en zouden beelden, die allesbehalve verheffend zijn (ontucht, sadisme, perversiteit en godslastering) aan de massa vertoond kunnen wor den met alle gevolgen van dien. Het de kunst van de Filmkeuring aan te voelen, welke uitwerking de vertoning \an bepaalde filmbeelden heeft op het grote bioscooppubliek. Dat het met een en ander nog wel mee valt blijkt o.m. uit het feit, dat in 1955 van de 2000 rolprenten, welke de commissie te zien kregen, er zegge en schrijve 18 niet voor openbare vertoning geschikt werden bevonden. Ook van het recht van couperen wordt zo min mogelük gebruik ge maakt: op 1% miljoen meter film is vorig jaar slechts 295 meter geknipt. Sprekende over de Nederlandse bio scoopwet. die in maart 1918 in werking kwam, vertelde mr. Bijdendijk, dat deze de keuring in handen legde van een centraal orgaan met autonome bevoegd heden. Deze keuringscommissie, die uit minstens 60 leden moet bestaan fin subcommissies van vijf leden verdeeld) beslist over al of niet toelaten en het stellen van leeftijdsgrenzen. Als crite rium heeft zij het begrip openbare orde en goede zeden toe te passen. Wat de leeftijdsgrenzen betreft, gaf spreker als njn mening te kennen, dat de uitein- hjke beslissing bij de ouders ligt. Als bijzonderheid vertelde hij. dat de film ^Sneeuwwitje en de Zeven Dwergen" vroeger toegankelijk was voor veertien- jarigen en ouderen, omdat zij voor jonge kinderen te schrikaanjagend was. Mr. Bijdendijk vertelde verder, dat in de Jaren voor de totstandkoming van de bioscoopwet de bioscoop werd toen door velen als een Immoreel bedrijf beschouwd! de films door gemeen- :elijke instanties werden gekeurd. De beslissingen konden dus plaatselijk zeer sterk verschillen, hetgeen weer bot onge- senste toestanden leidde, niet alleen voor het publiek, doch ook ten aanzien ;an het bioscoopbedrijf, dat weinig zekerheid bezat of een bepaalde film il of niet zou worden toegelaten voor personen van alle leeftijden of van een zekere leeftijd. Het onderwerp kinderfilms enkele ceenblikken aan de orde stellend, zei spreken, dat Rusland en Engeland thans te enige landen zijn, waar regelmatig ilms voor de jeugd geproduceerd wor- ien. De bewering als zou de jeugdmis- nisdaad door bioscoopvoorstellingen vorden bevorderd, wordt tegenwoordig ls niet juist beschouwd. Spr. achtte et verkeerd kinderen al te zorgvuldig behoeden voor alles waar een element an gevaar in zit. Mr. Bijdendijk gaf ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand. examen A IVis- en Natuurkunde de heren A. Vis Oegstgeest) en P. Zandbergen (Den laag); kand. examen K Wis- en Na- cuurkunde de heren D. v. d. Tooren Leiden) en A. M. Siebers (Leiden); loet. examen Scheikunde de heer J. W. iteketee (Den Haag). JUBILEA BIJ PRESBURG. Vrijdag is het 25 jaar geleden, dat et filiaal van de firma Presburg in de tonkersteeg werd geopend. De heer J. Bekkers herdenkt dan tevens, dat hij iedurende 25 jaar als filiaalchef bij ieze firma in dienst is. WARMOND Jaarvergadering v.v. „Warmunda" Gisteravond hield de r.-k. voetbalver- fliging ..Warmunda" een algemene le ienvergadering in De Stad Rome. De loorzitter, de heer J. van Vliet, opende ie slecht bezochte vergadering. Door de ilechte toestand van de financiën zal het noodzakelijk zijn bepaalde maatregelen te nemen ten aanzien van contributie- terhoging De heer Van Vliet sprak er tijn teleurstelling over uit dat de trai ning zo slecht wordt bezocht door de ;cnioren. Hierna volgde de Installatie tan de geestelijk adviseur, kapelaan Loos. De penningmeester, de heer Duin hoven. bracht een verslag van de stand tan zijn kas: er is een tekort van f 1753, tooraamelijk veroorzaakt door de aan- tg van de verlichting in het vorige jaar De kascommissie had de bescheiden tan de penningmeester in orde bevon- den. Tot leden van de nieuwe kaseom- aissie werden benoemd de heren J. C. tan Winsen, J. Rijnbeek en A van Hulst. De strafcommissie. die dit jaar teen werk behoefde te doen bestaat uit de heren C. de Vroomen. F. Walraven 5 J. Weyers; de commissie van beroep «staat, liit de heren Van der Zalm, trof. R. Stleger en de elftalcommissie at de heren A. v. Hulst, J. Duinhoven n J. van Bladel. De heren van Elburg, an Vliet en Slager werden in het be- 'uur herkozen, terwijl de heer E. van Vinsen de plaats van de heer P. Sik- tag inneemt. Tijdens de rondvraag {erd er nog gesproken over de voetbal pool. WASSENAAR Zigeunerin lief feekomst 'uister, maar vroeg wel f 66 Een vrouw die voorgaf een Poolse 'bchtelinge te zijn, bood een kinderjuf frouw in de Kieviet te Wassenaar kant koop aan. De kinderjuffrouw kocht '»t van de kant en gaf de vrouw ook ht kleren, waarop deze haar aanbood «ar gratis uit haar hand de toekomst k voorspellen. Na enige aarzeling werd hierop inge- ian. De vrouw verzocht na de hand indachtig bekeken te hebben daarop *ee biljetten van f 10 te leggen, wat H genoeg bleek, zodat het bedrag aan- :oeide tot f- 66. Een van de volgende «ndelingen van de vrouw was het weg gen van het geld, waarmee de kinder- IWfrouw niet erg was Ingenomen. Zij gedurende zijn lezing ook een uiteenzet ting over de geschiedenis van de film. welke van kermisattractie is uitgegroeid tot een grote economische macht. Aan het einde van de avond werden niet toegelaten filmgedeelten,zg. cou pures. vertoond. Het zal de meesten wel duidelijk zijn geworden, waarom deze beelden, waarvan enkele inder daad méér dan ontstellend, niet voor openbare vertoning in aanmerking komen! „Vrijwilligers" in Oost-Duitslancl in opleiding Volgens de diplomatieke commentator van het ParDse avondblad „France Solr" worden in een militair kamp, bij Oost- Berlijn, dultse „vrijwilligers" opgeleid voor dienst als instructeur of militair deskundige in landen van het Midden- Oosten of elders, die Russische wapens ontvangen. Da bevelhebber van het kamp zou de vroegere Russische officier Friedrich Zaisser zijn, die In de Spaanse burger oorlog heeft gevochten als kolonel van de „Internationale brigade". Hedenmiddag ontvangen door jong—Leiden Vanmiddag om even voor tweeën is St.-Nicolaas met twee Zwarte Pieten in Leiden aangekomen. Bij de uitgang Terweepark van het station stonden honderden kinderen de Sint op te wachten en wuifden hem hartelijk toe. Onmiddellijk daarna nam de Sint plaats in een rijtuig, waarna het ge zelschap zich naar het Stadhuisplein begaf. Langs de route, die de stoet volgde, stonden vele moeders met hun kinderen om de Goed-Heiligman een hartelijk welkom te bereiden. Bij het Stadhuis stapten de Sint en zijn knechten te ruim kwart over twee uit en begaven zich naar het bordes aan de achterzijde van het Stadhuis, waar het voltallig college van B. en W. hem opwachtte. Honderden kinderen uit de eerste klassen van de openbare en her vormde (dit jaar voor het eerst) scho len wulfden de Sint uitbundig toe. Na een sinterklaasliedje van de kinderen richtte de Sint zich tot de kinderen, die hij dankte voor de hartelijke ontvangst. Het is hier veel te koud om lang te staan, aldus St.-Nicolaas. en daarom gaan we maar gauw naar de Stadsge hoorzaal, het Antoniusclubhuis of de Schouwburg, waar we elkaar nog wel even nader spreken. De kinderen begaven zich daarna naar deze zalen, waar een gezellig program ma werd geboden. St.-Nicolaas bezocht de drie zalen en onderhield zich geruime tijd met de kinderen. Zoals altijd deden de Zwarte Pieten weer de zotste dingen. kreeg evenwel de verzekering, dat zij het geld 's avonds terug zou krijgen, terwijl zij de raad kreeg intussen te bidden en naar de planeten te kijken. Het geld kwam niet terug en de kin derjuffrouw deed aangifte. Toevallig had een agent van politie in de tram naar Leiden een vrouw opge merkt van het door de kinderjuffrouw opgegeven signalement, en met mede werking van de Sassenheimse politie kon de recherche de hand leggen op de vrouw, die een rasechte 26-jarige zigeu nerin bleek te zijn. Na een aanvankelijke ontkenning, bekende zij. Haar man, die naar het. bureau kwam getogen, bezwoer dat hij van de handelingen van zijn vrouw onkundig was en overhandigde het bedrag om dit aan de kinderjuffrouw- terug te geven. Hij kon zijn vrouw mee nemen. echter pas nadat proces-verbaal tegen haar was opgemaakt De kinderjuffrouw kreeg- haar geld weerom, maar verkeert over haar toe komst nog in het onzekere. Gemeentepersoneel bijeen In het Verenigingsgebouw werd een contactavond gehouden voor het ge meentepersoneel. georganiseerd door de Commissie O. en O. De avond werd ge opend door de heer M. L. Serlie, secreta ris, die meedeelde, dat B. en W. voor een uitnodiging tot bijwoning moesten be danken wegens een vergadering van dit college. Hoewel afwezig wilde hij de he ren dank betuigen voor de financiële hulp, welke het houden van excursies mogelijk maakt. Na te hebben meege deeld, dat aan zieken van het personeel manden met fruit werden gezonden her- lnnerde hij eraan, dat de commissie door het vertrek van de heer M. L. E. Gem- meke zonder voorzitter is, echter werd de heer A. Vaandrager bereid bevonden deze functie op zich te nemen. Spreker bij lichtbeelden en film was de heer H. J. Stuvel over: „Het dijkherstel na de stormramp in 1953". Na een pauze werd vertoond de film: ..Gevecht met het water". De Sint begroet de kinderen bij zijn aankomst aan het Stadhuis (Foto L.D./Vau Vliet.) waarom de kinderen natuurlijk hartelijk gelachen hebben. Het was voor jong- Leiden weer een prettige middag. Eindelijk begrip voor Europese moeilijkheden In over het algemeen goed ingelichte kringen in Washington is men van me ning, dat de Amerikaanse regering er binnenkort toe komen zal haar poli tiek van non-interventie in de tegen woordige Europese oliecrisis te wijzigen. Welke ook de redenen geweest mogen zijn. die voor de non-Interventie van de Ver. Staten ih de kwestie der olievoor ziening van Europa als rechtvaardiging werden aangevoerd, het schijnt, dat men zich op het ogenblik in Washing ton rekenschap geeft van de noodlot tige gevolgen, welke op de lange duur een langdurige verstoring van de voor zieningsmogelijkheden van Europa met vloeibare brandstoffen voor de gehele Europese economie kan hebben. Daarom, zo wordt van welingelichte zijde vernomen, zou de Amerikaanse regering voornemens zijn de noodcom- missie voor olie uit het Midden-Oosten te reorganiseren en waarschijnlijk ook een andere naam te geven. Deze reorganisatie, welke in de ko mende 48 uur zou geschieden, zou niet alleen mogelijk maken, dat bepaalde Arabische gevoeligheden ontzien wor den de nieuwe commissie zou zich vrijwillig losmaken van het Suezpro- bleem maar ook dat de noodzake lijke verbinding tot stand komt met de bijzondere commissie, welke door de Or ganisatie voor Europese economische samenwerking (O.EES.) werd opge richt met betrekking tot de voorziening van Europa met olie uit het Westelijk halfrond. In Washington wijst men er ook op, dat men met een zekere verontrusting de eerste terugslagen in Europa van de oliecrisis heeft waargenomen, met name de strenge rantsoeneringsmaatregelen, waartoe bepaalde regeringen haar toe vlucht moesten nemen. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN Bevallen: C. J. van LeeuwenRekker, z. Padang; Sluis-Henkel, d.. Den Haag; Mees-Ruys, z.. Rotterdam. Getrouwd: A. Gotlieb en J. Bosman, Oranjestad; H. W. Gestman en K. E. A. Ch. Koert, Middelharnis. Overleden: H. C. A. Rademakers- Leeflang. vr.. 59 jr. Zeist: P. Kaag. m. 66 jr.. Utrecht; W. H. Staverman, m„ 74 jr. Deventer; A. van den Broeke. vr. 63 jr., Amsterdam; Ch. H. Hombrink, vr. 80 jr. Enschede; H. van Koeverden Brouwer, m., 58 jr., Amsterdam. Ind. leger verklaart: samenzwering verijdeld Het hoofdkwartier van het Indonesi sche leger heeft heden aangekondigd, dat er een samenzwering is geweest om de regering omver te werpen". Dit is een bevestiging van de berich ten, die In Djakarta de ronde doen sinds het garnizoen van Djakarta naar de kazernes was teruggeroepen om voorbereid te zfln op alle even tualiteiten. Een woordvoerder van het leger onthulde, dat de „voormalige plaatsvervangende chef-staf, kolonel Zoelkifli Loebis, een samenzwering had georganiseerd om de Indonesi sche regering door gewapend geweld omver te werpen en de staatsideologie door een andere te vervangen". Waarnemers zijn van mening, dat deze aankondiging van een samenzwe ring. één dag nadat de militairen com mandant van Djakarta het bevel ophief, dat het garnizoen van Djakarta in de kazerne moest blijven, omdat de situa tie niet langer kritiek was. een bewijs ls. dat de leiding van het leger de toe stand onder controle heeft. De verklaring van het leger zegt. dat het hoofdkwartier van het leger in het bezit was van documenten en andere bewijzen betreffende de activiteiten van kolonel Loebis en voorts, dat de moei lijkheden ln het leger veroorzaakt wor den door twee met elkaar in strijd zijn de feiten, n.l. 1. dat het leger wil trach ten de binnenlandse toestand te verbe teren en 2. dat het leger als een mili taire organisatie de discipline moet handhaven, daar dit een eerste vereiste ls voor zijn onkreukbaarheid. „Het ls de plicht van ons allen te trachten de levensvoorwaarden in ons land te verbeteren, maar iedere po ging. die afwijkt van de bestaande wetten, kan niet worden gerechtvaar- dldg. In ieder geval moet de militaire discipline gehandhaafd blijven in het belang van de onkreukbaarheid van het leger", aldus de verklaring. Pr. J. H. Parijn secretaris generaal van Landbouw Bij K.b. ls met Ingang van 1 novem ber 1956 benoemd tot secretaris-generaal bij het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, de raadad viseur in algemene dienst, dr. J. H. Patijn, tot dusver waarnemend secreta ris-generaal bij dit Departement. Had belangrijke invloed op verloop van Nederlandse geschiedenis Voor de vereniging „Oud Leiden" hield gisteravond in „De Lakenhal" dr. J. Bosch uit Kampen een lezing over Bilderdijk en Lelden. Spreker, die door afwezigheid van de voorzitter van de vc mising werd in geleid door dr. W. C. Braat, vice-voor- zitter, schetste de persoon van Willem Bilderdijk, „Heer van Teisterbant" als een mens, die men niet voorbij kan lo pen. Een eeuw-lang is er strijd gevoerd om Bilderdijk. die het daar ook naar heeft gemaakt. Men heeft hem als dichter verheven boven Vondel en hem gedood verfd als een prulpoëet. Bilderdijk was romantisch, oneven wichtig. maar ook zoals zijn wapen spreuk luidt: „Semper Idem", altijd het zelfde. BEJUBELD DICHTER Hoewel hij aanvankelijk de veel be jubelde jonge dichter was. kreeg hij, heftig Orangist, al gauw vele tegenstan ders. Ondanks alle strijd tussen Pa triotten en Prinsgezindën waaraan hij vurig deelnam, slaagde hij er in. binnen twee jaar op stellingen te promoveren. Het huwelijks leven, dat hij leidt na zijn uitwijken naar Engeland, wordt MARKTBERICHTEN KATWIJK a. d. RIJN. 20 november Groenteveiling Bloemkool A 3034. Idem B 1625, Idem C 1216; waspeen A 2937, Idem B 2327; groene kool 17 19, rode kool 715, andijvie 1121. WOERDEN, 21 november. Kaasmarkt Aangevoerd 45 partijen. Notering: eerste kwaliteit f. 2.402.43. tweede kwaliteit f. 2.36—2.39. extra kwaliteit tot f.2 50. De handel ls matig. ALPHEN Gevorderd radio-toestel ite 13 jaar weer terug Gistermiddag heeft de loco-burge meester. de heer J. v. d. Berg, een door de Duitse bezetters gevorderd radio toestel aan de rechtmatige eigenaresse, mej. v. d. Helm, in de Schoolstraat terugbezorgd. Toen enkele weken gele den een gemeentewerkman op de zolder van het gemeentehuis moest zijn, ont dekte hij in een der uiterste hoeken het radiotoestel, waaraan het kaartje met de nodige gegevens bevestigd was. Als gevonden voorwerp deponeerde hij het toestel bij de politie. Uit het onderzoek bleek, dat na de inlevering van de radiotoestellen tijdens de bezetting een deel der toestellen afgezonderd kon worden op de zolder van het. raadhuis. Na de bevrijding zijn alle toestellen door het Nederlands Beheers-Instituut weg gehaald en aangenomen wordt dat de eigenaars weer in het bezit van hun eigendom zijn. Het toestel van mej. v. d. Helm is destijds over het hoofd ge zien en daar men niet vaak op de zolder van het raadhuis komt, kon het toestel zo lang verborgen blijven. Be grijpelijk dat mej. v. d. Helm, die reeds ingelicht was over de vondst, niet wei nig verbaasd was. dat zij het toestel, dat 13 aar geleden het huis uitging, thans terugkreeg van de loco-burge meester, die vergezeld was van de heer J. Constandse. BENTHUIZEN Bezorger L.D. bij verkeersongeval gedood Gistermorgen ls de bezorger van onze Rijnstreek-editie in Benthuizen, de heer Pieter Oudesluijs, dodelijk ver ongelukt. De heer Oudesluijs reed in de Dorps straat in de richting Boskoop en wilde ter hoogte van het schildersbedrijf van de heer Kersbergen de poort naar de fam. Langeveld indraaien. Hoewel rich ting aangevende, verzuimde hij acht te slaan op het naderend verkeer. De juist achter hem rijdende perso nenauto. bestuurd door een inwoner van Zoetermeer, kon hem daardoor niet meer ontwijken en reed op het slachtoffer in, dat tegen de straat werd gesmakt. Dokter J. de Goeje was onmiddellijk ter plaatse en liet het slachtoffer, dat een schedelbasisfractuur had opgelopen in zorgwekkende toestand naar een Leids ziekenhuis overbrengen waar de heer Oudesluijs kort na aankomst over leed. De heer Oudesluijs had een winkel in rookartikelen en fungeerde daarnaast nog als bode- incasseerder van de stich ting drinkwaterleiding „De Tien Ge meenten" en als bode van de afd. Bent huizen der Z.H.V. „Het Groene Kruis". Hij is 54 jaar geworden. ISSE BILJARTBOND BLOEMBOLLENSTREEK Competitie-uitslagen le klasse: 't Soldaatje 1Flora 1 44; Lisserdyk 1—Vios 1 6—2; Groene Laken 1—Vios 2 26; P. Gijzenbrug 1—Excel sior 1 44. 2e klasse: De Beurs 1—Flora 2 62; Oude Post 1Passage 1 62; De Engel 1Luto 1 62; Vios 3Concordia 1 6—2. 3e klasse: Oude Post 2—Passage 2 0—8: Flora 3—'t Soldaatje 2 4—4; Vios 4—Lisserdyk 2 6—2; P. Gijzenbrug 2— Concordia 2 62. 4e klasse: Vios 5Luto 2 44; De Beurs 2—De Engel 2 44; Passage 3— N.'wijkerhout 1 62. 5e klasse: 't Soldaatje 3N.'wijker hout 2 6—2; Groene Laken 2Oude Post 3 6—2; De Engel 3De Beurs 3 08. 6e klasse: De Beurs 4Lisserdijk 3 4—4; 't Soldaatje 4—Oude Post 4 44; N.'wijkerhout 3—Vios 6 6—2. Abdoelgani over de strijd tegen het kolonialisme De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, Roeslan Abdoelgani heeft heden gezegd, dat de strijd van Indonesië voor Ned. Nieuw-Guinea „pa rallel loopt met de strijd tegen het ko lonialisme, overal ter wereld, waarbij inbegrepen is het kolonialisme, dat nog steeds aangetroffen wordt in de omge ving van Indonesië, in Indonesië zelf en in Noord-Afrika". De minister ver klaarde dit bij zijn vertrek naar New York, waar hij de Indonesische delega tie ter algemene vergadering van de V.N. zal leiden. „De wereld moet weten, dat de kwestie West-Irian niet alleen de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië raakt, maar ook de betrekkingen tussen de pas onafhankelijk geworden Aziatische lan den en het nog koloniale verleden van Europa", aldus Roeslan Abdoelgani. Stichting Industrieel Garantiefonds (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft vanmiddag met algemene stemmen het westonwerp aangenomen tot stichting van een Indus trieel Garantiefonds voor het aantrekken van risicomijdend kapitaal, ter voorzie ning in de behoefte van risicodragend kapitaal van kleine en middelgrote in dustrieën. Tevoren had minister Zijlstra toege- gegeven, dat er thans aan het garantie fonds geen dringende behoefte bestaat. Daarom zal er een voorzichtig gebruik van worden gemaakt met het oog op de noodzaak van investeringsbeperking. Minister-president dr. Drees en zijn echtgenote zullen zondagmiddag in Maastricht een concert bijwonen te ge ven door de harmonie „Ster der toe komst," waarvan dr. Drees beschermheer is. Het concert wordt gegeven onder aus piciën van de Bond voor Invaliden en ouden van dagen. BODEGRAVEN ORGELCONCERT DOOR WIM v. d PANNE Ten bate van het orgelfonds der Bethlehemkerk te Nieuwerbrug. werd gisterenavond op het orgel in de kerk der Ned. Herv. Gemeente een concert gegeven door de organist Wim van der Panne. Het programma werd geopend met Psalm 89 van Feike Asma. gevolgd door Aria en Fuga van J. S. Bach. Bij het derde nummer was een Concerto van G. F. Handel. Hoogtepunten waren Adoration van Guilmant en Suite Go- thique van L. Boëlmann. Vooral het Priëre a Notre Dame in het laatste was verrassend goed. Ook de nu volgende twee koraalbewerkingen van Sigfr. Varg-Elert konden bekoren. Met een fantasie over psalm 72 van Jan Zwart werd dit over het algemeen goede con cert besloten. De weinige belangstellen den. die er waren, hebben zeker met veel genoegen naar dit optreden van Van der Panne geluisterd. door zijn tegenstanders veel besproken, maar spreker toonde de achtergronden die even zovele verzachtende omstandig heden zijn. Door Willem V ontslagen van zijn Orangisteneed. keert hij terug naar Leiden, de stad die hem lief is. Kort daarop komt hij aan het hof van Lodewijk Napoleon, die hij ziet als de voorloper van een Oranje-vorst. Zijn houding ten aanzien van de koning maakt, dat hij later door de Oranje-gezinden gezien wordt als een overloper, en weer wijkt hij uit. Voor de tweede maal komt hij terug naar Leiden waar de fortuin hem negeert. De beloofde professorale functie gaat hem voorbij. GEPASSEERD. De ondergang van het Koninkrijk Holland in 1810, een der dieptepunten in de Vaderlandse historie, was één van de dieptepunten in Bilderdijks leven. Niet alleen daarom kunnen wij hero zien als een nationale figuur. Het is meer nog, omdat de rusteloze romanti cus. die altijd een professorale zetel had nagejaagd, door zijn privatissimum zo een belangrijke invloed heeft gehad op het verloop van de Nederlandse ge schiedenis. Bilderdijk was een ziener die zijn tijd een eeuw vooruit was. Hij is te be schouwen als de voorloper van het Réveil en grondlegger van de moderne historiografie. Daarbij heeft hij in de wetenschap door zijn afwijkende opvattingen op pa radoxale wijze het rationalisme onder graven en heeft hij op de emancipatie der Katholieken door Broere. mgr. Schaepman en Alberdingk Thijm een grote invloed gehad. Hij heeft als een Christoforus het schijnbaar kinderach tige christendom over de revolutie ge dragen. Hongaarse vakbonden willen vrij zijn van staatscontrole Het Hongaarse vakverenigingsblad „Nepakarat" schrijft heden in een hoofdartikel, dat de Hongaarse vakbon den zich van alle staatscontrole zuilen bevrijden. De vakverenigingen moeten onafhankelijk zijn. De staat en de partij mogen zich niet in haar zaken mengen. Het zou te gek zijn, als tienduizenden arbeiders onderworpen werden aan de leiding van de communistische partij, waarvan het merendeel van hen geen lid is, aldus „Nepakarat". Er moeten democratische verkiezingen gehouden worden om nieuwe vakvereni gingsleiders aan te wijzen; de keuze van de leiders moet afhangen van het vertrouwen dat zij bij de arbeiders ge nieten, niet van hun lidmaatschap vaa de partij, zo voegt het blad hieraan toe. BEURSOVERZICHT Lichte reactie na betere opening Amsterdam, 21 november. Het zag er vanmiddag bij opening naar uit. dat de Amsterdamse effectenbeurs vandaag een vrij bevredigend verloop zou krijgen. Er heerste namelijk voor buitenlandse rekening enige vraag voor de Internationale soorten. Zo openden Aku en Unilever 2 punten beter, ook Philips noteerde iets hoger en Kon. Olie herstelde zich hierbij behoorlijk van de gisteravond geleden verliezen. Toen de vraag echter bevredigd was, luwde de belangstelling en de koersen brokkelden weer af. Aku verloor per saldo 1 punt, Unilever sloot 4 punten lager en Kon. Olie moest een vijftal punten prijsgeven. Philips kon het nog het beste bolwer ken en verliet de markt op 252 tegen 'gisteren 250. De Scheepvaartsector had in grote trekken hetzelfde verloop: ook hier een lichte achteruitgang na een vriende lijke opening. Cultures blijven verwaar loosd en boekten vaindaag verliezen van 1 tot 2 punten. Zoals te verwachten was is de markt nog niet rijp voor grote emissies. Vandaag maakten claims Wilton-Feijenoord hun entree. De theo retische waarde bedroeg f. 90. Er werd een adviesprijs opgegeven van f75. het geen neerkomt op een verlies van 15 punten voor de oude aandelen. Guldens beleggingen stil en nagenoeg op peil. Beurs van Amsterdam Woensdag 21 november ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3913i L 91 L Grootboek obl88 Ned. '51 3% 91 91 Ned. '53 (3%) 89% 89% B Ned. '56 3% 89% 89iè Ned '48 3% 86 86 Ned. '54 3% 87% 86% Ned. '55 3% 87% 86% Ned '55 II 3 87% 87% Ned. '47 3% (3) 89% 89% Ned. *37 3 85% 85% Dollarlng '47 3 92% 92 Investeringscert. 3 90% 90% Ned 62-64 3 89% 89ii Indië A3 97%. 87% Grootboek '46 3 87 L ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 46% 48 Nat Handelsbank 105% 105% Ned Handelsmij 165 163% A.K U 218% 219 Philips 250 252 Unilever352% 346% Wilton Feyenoord 293 Blltton 2de r 220 220 Kon Olie (f 50.—) 385 Kon Olie 736 727% Amst Rubber 73% 71% Holl Amer UJn 194 193 Kon N Stoomboot 172% 173% Ned Scheepv Onle 168 168% H.V.A89% 88% Java Cult58 58%. Deli Mij en (Ver.) 99% 98% Senem'bah64% B 64 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A dam '47 (3%) 3 92% 92% L Den Haag 1937 1 3.. Leiden 1947 93% R-dam "37 I-m 3% 92V* Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 99 Premieleningen A'dam *51 2% 91 91 A'dam '56 I 2% 92 90% A'dam'56 n 2% 99 98% Eindhoven '54 2% 943,4 93% Enschede '54 2% 89% Den Haag'52 I 2% 99 L 98% idem H 2% 99 L 98 L R'dam '52 I 2% 105 100% Idem n 2% 100% 100% Utrecht '52 2% 108% 107 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstellingen Amst. Bank 213 212% Rott. Bank 185 181 Twentsche Bank 185 184 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Sp Tabr 210 209% Kon. Ned. Grofsm. 109 Rott. Droogdok Mij 570 Tieleman en Dros 10 Handelsondernemingen Borneo Sum. H Mij. 76 76 Internatio93 91 Diversen 275% 273 L Ned. Mij Walv.vrt. 70 70 Spoorwegen Dell Spoorweg MU. 19% 19% Amerik. fondsen 79H 79% Shell Oil Oomp 85% 84% Nog enkele fondsen alt Lelden en omgeving Aandelen VK 20/11 Holl. Constructie 395 390 Lng. bur. v. Bouwnljv 399 Int. Kunststof! Ind 54GB 53% Kon. Ned Edeimet 64 Pref. WA. Idem 66 Textiel Gebr v Wijk 78% 78% Leidsche Wolspinn 264% Ned Electrolasm Slkkens Lakfabr "53 460L Ver. Touwf abrieken 164 160% Wernink*s Betonm. 94GB

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7