Twee doden en twintig gewonden bij treinbotsing te Dalfsen Bij Philips - Hilversum werd voor vele tonnen materiaal gestolen Koningstijger valt man aan Met een enkel woord W V i «1 _Jk Agenda WOENSDAG 21 NOVEMBER 1956 Blauive Engel werd opengereten Wrakstukken vormden onontwarbaar geheel; chaos van staal en van glas (Speciale berichtgeving) Om tien over halfacht gisteravond is onder Dalfsen een trein ongeluk gebeurd, dat aan de twee machinisten het leven kostte en waarbij 20 personen werden gewond, van wie vier vrij ernstig. Een uit Emmen komende „Blauwe Engel" met talrijke militairen en andere reizigers, kwam een kilometer ten oosten van het station Dalfsen, in botsing met twee gekoppelde diesel-locomotieven, welke met volle vaart het station passeerden, hoewel de machinist hier had moeten wachten op de binnenkomst van de trein uit Emmen. Beide treinen reden met een snelheid van ongeveer 80 km. op elkaar in. Uiteraard met vreselijke gevolgen. De neus van de „Blauwe Engel" werd over een afstand van vier meter volko men opengereten en veranderde in een chaos van verbogen staal en versplin terd glas, maar ook van de cabine van de Diesel-locomotief bleef weinig heel. De wrakstukken van beide ineengescho ven voertuigen vormden een onontwar baar geheel. Machinist G. A. van Munster, die de gekoppelde locs bestuurde, en zijn col lega L. Belles, van de „Blauwe Engel" werden bij de botsing op slag gedood. De laatste werd door de zware klap op de wrakstukken geslingerd. Beide slacht offers komen uit Zwolle. Door stopsein gereden? Het ongeluk is naar alle waarschtjn- lijkheid gebeurd, doordat de bestuur der van de locs door een stopsein is heengereden. De spoorlijn van Em men heeft namelijk een enkelspoor, behalve op de stationsemplacementen, waar de treinen gelegenheid hebben elkaar te passeren. De eerste hulp uit Dalfsen was al voor acht uur op de plaats van de ramp, welke in de volks mond „Het Konijnenbosje" wordt ge noemd. Tezamen met burgemeester H. R. van Bruggen en alle artsen kwamen de brandweerlieden en de E.H.B.O. uit Dalfsen om te redden wat er nog te red den viel. Een begin van brand in de Diesel-locomotief werd met handblussers gedoofd. Daarna werden de lichamen van de twee gedode machinisten uit de warhoop gehaald. Om half negen arri veerde de nieuwe ongevallentrein uit Zwolle met het personeel en de appara ten. om de ravage zo snel mogelijk op te ruimen. Even later kwamen ook nog hulpauto's van de N.S. uit Zwolle en Amersfoort. Bij het licht van schijnwer pers. gevoed door licht-aggregaten. be gonnen de hulpploegen in de snijdende kou aan het losbranden van de zware wrakstukken, een werk waarmee men tot vanochtend vroeg bezig was. Na het losbranden konden de treinen uit elkaar getrokken worden. De opruimingswerk zaamheden en het herstel van de ver nielde rails duurden tot vanochtend ongeveer half tien. Doden en gewonden De gekoppelde Diesel-locomotieven een trein met olie geladen tankwa gens. bestemd voor Pernis. op te halen. In de „Blauwe Engel" bevon den zich talrijke militairen van de Nationale Reserve, die gingen oefenen in Zwolle. Met ziekenauto's, particu liere auto's en taxi's werden de 20 gewonden voor het merendeel naar het Sophia-ziekenhuis te Zwolle ver voerd. Drie vrij ernstig gewonden zijn in dit ziekenhuis opgenomen, de an dere gewonden konden na verbonden te zfjn, naar huis gaan. Machinist L. Belles was 38 jaar; hij laat vrouw en één kind achter. Machi nist G. A. van Munster was 57 jaar. hij laat vrouw en vier kinderen achter. In het R.-K. ziekenhuis is een dame uit Driebergen opgenomen, die een gecom pliceerde beenbreuk kreeg, in het Sophiaziekenhuis zijn een inwoner uit Amsterdam, de heer G. de Voor. oud 25 jaar. en een uit Zutphen. de heer H. J. Kers. oud 53 jaar. opgenomen. Voorts de Zwollenaar J. F, van der Hoek. amb tenaar van het Departement van Sociale Zaken. OPHEFFING PRIJSSTOP KRANTENPAPIER. In onze gisteren gepubliceerde mede deling over de opheffing van de priis- stop op krantenpapier is aan het slot een regel weggevallen, waardoor de lezer juist het meest essentiële van het bericht ontgaat. Telegram van Nederlandse Universiteiten AAN RUSSISCHE WETENSCHAPSCENTRA Aan de universiteiten te Moskou en te Leningrad en aan de Akademie van Wetenschappen te Moskou is het vol gende telegram gezonden: „De Universiteiten en Hogescholen van Nederland zijn diep geschokt door de tragische gebeurtenissen in Honga rije en de daarop volgende maatregelen, die ook het universitaire leven van Hon garije aantasten. Terwille van de voor het welzijn der mensheid zo noodzakelijke samenwer king der beoefenaars van de wetenschap verzoeken zij de Russische leidinggeven de geleerden al hun invloed aan te wenden tot zodanig herstel van het cul turele leven, dat de rechten van de mens volledig worden geëerbiedigd in de onder Russische invloed staande ge bieden". BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Johanna Maria, d. v. C. E. van Ruiten en J. M. van den Hoek; Agnes Maria Phll- llpa. d. v. H. Meyer en P. M. H. Steuns; Willem Frederik, z. v. L. Hurkmans en A. M. Geuke; Angelina Hubertlna, d. v. J. C. van Egmond en A. H. Gommans; Laura Lucia, d. v. W. P. J. Vincken en L. C. van Rhoon; Saskla. d. v. A. van Egmond en M. Kroesemeijer; Mensto. z. v. M. Fla- meling en C. NL Kraayikamp; Wilma Wilhelmina Johanna Maria. d. v. W. J. van Barneveld en C. W. T. Disseldorp: Hetty Theodora, d. v. T. van Rootselaar en S. Scholten. OVERLEDEN. M. Th. J. Bogaerts, weduwe van du Pon. 73 Jaar; N. M. van Daalen, man, 68 C. M. Haasbroek. (Ingez. Med.-Adv.) i8 Schutten, 31 Jaar; man. 80 Jaar. Noodlanding van Amerikaanse Super Sabre op de vliegbasis van Soesterberg Vliegtuigschakel vloog door woningdak en boorde 27 meter verder in de grond Massaproces voor Amsterdamse Rechtbank De 25 verdachten, die vervolgd worden in het massaproces over grote voor raden vrfl kostbaar materiaal, die tnssen 1952 en 1956 bij de Philips Telecom- municatle-Lndustrie te Hilversum en Huizen door personeelsleden zijn ontvreemd, hebben gisteren voor de Rechtbank te Amsterdam terecht gestaan. Ter zitting bleek, dat met name een 31-jarige monteur uit Hilversum zich een apart inkomen wist te verwerven, door - zoals de officier het noemde - „grossiertje te spelen" en voor duizenden guldens onderdelen voor elektronische apparaten, allemaal ont vreemd by het bedryf, aan diverse radiohandelaren in Amsterdam en het Gooi voor sterk gereduceerde pryzen van de hand te doen. Hoewel de Hilversumse politie aan vankelijk meende, dat in de loop der jaren in totaal voor ruim een miljoen gulden op deze wijze zou zijn ont vreemd, meende de Officier van Justi tie, mr, G. R. Nube, dat deze schat ting toch te hoog was. Dat neemt niet weg. dat de schade voor Philips in de tonnen loopt, wanneer men althans afgaat op de winkelwaarde van het verdwenen materiaal. stortte en in brand stond. De vrijwillige brandweer van Soesterberg was direct ter plaatse, daar hun ook brand was gemeld. Dit vond zijn oorzaak in het feit, dat droge kalk in het rond stoof. Het vliegtuig kwam aan het einde van de startbaan tot stilstand, na zich met zijn neus in de grond te hebben geboord. De piloot kon ongedeerd de straaljager verlaten. De Koninklijke Marechaussee leidt het onderzoek. (Ingez. Med.-Adv.) Vage bepalingen Hij verkocht niet alleen de door hem zelf verduisterde (of gestolen) onder delen, doch leidde in zekere zin een or ganisatie. Bij hem vervoegden zich na melijk zijn collega's van het bedrijf, die eveneens jarenlang onderdelen mee naar huis namen en de verdachte deed ze dan voor gezamenlijke rekening bij de radiohandelaren van de hand. De conclusie luidt nl. dat overeen stemming is bereikt over een aanvaard bare verhoging van de papierprijs. die evenwel vooralsnog niet zal leiden tot verhoging van de abonnementstarieven voor de dagbladen. (Ingez. Med.-Adv.) Bij een van zijn bezoeken aan de stallen stopte Martin een mandril-aap iets lek kers toe, wat blijkbaar de afgunst wekte van een Bengaalse koningstijger pal ernaast, die met een nijdige grauw uit haalde. Nog net op tijd kon Martin wegspringen... en met de stok van zijn rijzweep gaf hij de tijger een tik op de uitgestrekte klauw. Onder woedend ge brul trok de tijger zich terug. Toen Martin de volgende dag weer passeerde, zag hij dadelijk dat de tijger hem her kende en vijandig nakeek Hoe moet dit aflopen? J. v. Doveren en Fred Thomas, de befaamde circusken- waren op weg naar Emmen om daar ners, vertellen het U in het enige Neder landse standaard-werk „De Bonte Droom van het Oircus". Spanning, ont roering. humoren alles is waar ge beurd! Wat 'n aanwinst voor Uw boe kenkast Voor slechts f 2,50 kunt U dit histori sche boekwerk bestellen bij het Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47. Den Haag, - of rechtstreeks kopen bij Uw roombo ter-leverancier. De bijbehorende prachtige kleurenpla ten en realistische fotoreproducties ont vangt U gratis voor de rijksbotermer- ken. Op elk pakje roomboter treft U er één aan. Neem èen pakje extra voor de zondag BINNENLAND De Eerste Kamer heeft ln haar ver gadering van gistermiddag het wetsont werp tot wijziging van de merkenwet na discussie aangenomen. De Kamer zal a.s. dinsdag weer bijeenkomen. Op het terrein van Thomsen's Ha venbedrijf aan de Lekhaven te Rotter dam is de 35-jarige havenarbeider H. Rok- ven uit Sommelsdijk bekneld geraakt tus sen een yalewagen en de bumper van een goederenwagon. Hij ls aan de gevolgen overleden. Het slachtoffer was op de yalewagen gestapt met de bedoeling deze wat vooruit te rijden. Hij sohakelde ech ter verkeerd in. zodat de wagen achter uit reed met het noodlottige gevolg. Te Hilversum is onverwacht op 75- Jarige leeftyd overleden de heer Egbert Veen, radio-pionier en tot 1943 pianist bij de A.VJt.O. Te Amsterdam is overleden de heer J. Haken die sedert 1946 lid was van de Tweede Kamer voor de C.P.N. Van april 1041 tot het einde van de wereldoorlog verbleef de heer Haken ln het concen tratiekamp Buchenwalde, daarna was hi) wethouder en loco-burgemeester van Fln- sterwolde. De overledene was sedert de oorlog lid van de C.P.N. en partijbe stuurder. Twee Wageningse hoogleraren, ir. J. den Haan en ir. L. H. Huizlnga, zullen voor het gebied van AJamaroe op Nleuw- Guinea een streekplan opstellen. De stu die wordt bekostigd uit de tegenwaarde- rekening van de Marshall-hulp aan Ne derland. De 25-Jarige L. v. Rijn, die 's avonds in Amsterdam-Noord, vermoedelijk ver blind door een ander motorrijtuig, uit een 'bocht vloog, en daarbij tegen een lan taarnpaal werd geslingerd, is in het Bin nengasthuis aan zijn verwondingen overleden. De Nederlander Herman Kruithof is gisteren te Stockholm op beschuldiging van diefstal tot vier Jaar veroordeeld. Hij moet 30.000 kronen schadevergoeding betalen. Na zijn straftijd zal Kruithof worden uitgewezen. De minister van O. K. en W. heeft vanmiddag de nieuwe kliniek voor tand heelkunde van de Rijksuniversiteit te Gro ningen. gebouwd onder architectuur van ir. J. de Bruin, hoofdarchitect van de Rijksgebouwendienst en verrezen aan de Ant. Deuslnglaan 1, geopend. De ope ningsplechtigheid werd bijgewoond door vele genodigden en autoriteiten. BUT EN LAND De Franse Nationale Vergadering heeft dinsdag een woningbouwwet goedgekeurd volgens welke de regering in de komen de vijf Jaar een bedrag van 760 miljard frank zal besteden aan de bouw van 1.5 miljoen woningen. De regering is voorne mens 600 miljard frank te besteden aan huurhuizen en de rest aan koophulzen. De Britse minister van Oorlog. John Hare, heeft in Londen bekendgemaakt, dat morgen een aanvang zal worden gemaakt met de demobilisatie van de reservisten die in verband met de Suezcrlsis onder de wapenen waren geroepen. Binnen drie weken zullen de eerste 3000 reservisten en 30000 gewone dienstplichtigen die lan- f;er hebben moeten dienen met groot ver- of gaan. Nadat ongeveer 65 Europeanen se dert de arrestatie der vijf Algerijnse op standelingen vermoord zijn en tientallen hofsteden platgebrand, heeft Sultan Mo hammed ben Joessef een beroep gedaan op „Franse, Spaanse en andere buiten landse Inwoners", niet langer het land te ontvluchten en hun bescherming toege zegd tegen overvallen. Sultan Mohammed deelde mede, dat de Europeanen de ga rantie krijgen, dat zij gerespecteerd en beschermd aullen worden. - V - npg - - -- Bij toeval De oneerlijkheden kwamen feitelijk door een toeval aan het licht. Bij een klein bedrijf van een Hilversumse fa brikant, die voor Philips werkte, ver dwenen enkele gereedschappen. De fa brikant deed daarvan aangifte en de dader bleek een zijner eigen personeels leden te zijn. In diens huis trof de recherche een klos soldeertin aan, die afkomstig was van de Philips' Telecom- municatie-industrie. Het onderzoek, dat daarop bij dit bedrijf werd ingesteld, bracht een lawine van diefstal en ver duistering op. In totaal had de recherche 50 man ondervraagd en toen onder het onder zoek maar een streep gezet. Tegen de 31-jarige monteur eiste de Officier van Justitie een jaar gevangenisstraf. Naar schatting zou deze verdachte voor circa 17.500 gulden zelf hebben wegge nomen. Hij was reeds drie keer eerder veroordeeld. Ook tegen zeven andere verdachten, die zich aan ernstige verduisteringen hadden schuldig gemaakt, werd een ge vangenisstraf geëist. Knutselen De overige verdachten was een cate gorie, die gebruik gemaakt had van de vage bepalingen in het bedrijf, die het mogelijk maakte met materiaal van de zaak in vrije tijd te experimenteren. Maar men moest dan een speciaal ..bruikleenbriefje" hebben. Het was uiteraard niet de bedoeling, dat er zo voor honderden guldens aan materialen werd meegenomen, maar in de meeste gevallen waren de goederen gebruikt voor knutselwerkjes. En dergelijke hob bies werden door de bedrijfsleiding ten sterkste aangemoedigd. De Officier van Justitie eiste tegen deze verdachten een voorwaardelijke veroordeling of een geldboete. Van de vier radiohandelaren, die voor heling of schuldhcling terecht stonden, moest er slechts één toegeven geweten te hebben, dat het aan hem verkochte materiaal afkomstig was van diefstal. Tegen hem werd zes maanden gevangenisstraf geëist, ter wijl de Officier van Justitie tegen zijn drie collega's wegens schuldheling een maand voorwaardelijk en een zware geldboete van duizend of vijfhonderd gulden vroeg. In alle zaken is de uitspraak op 4 december bepaald. (Speciale berichtgeving) Enige bewoners van Soesterberg heb ben gisteren benauwde ogenblikken mee gemaakt. Een straaljager van het type Super Sabre van de Amerikaanse Lucht macht moest 's morgens half twaalf op de vliegbasis Soesterberg een noodlan ding maken bij de van Weerden Poel- manweg. De snelheid waarmee de straal jager de grond raakte was vermoedelijk te groot. Het ijzeren vangnet bestaande uit zware kettingen, die de snelheid van het vliegtuig bij de landing moet ver minderen. brak af. Een zware schakel van ongeveer 20 kilo vloog door de lucht, rukte eerst de top uit een boom aan de Kampweg te Soesterberg, vloog vervolgens door het dak van de woning van de heer D. van Nieuwkerk, Kampweg 24, daarna door een tussendeur en verdween door het achterraam naar de tuin, waar het zich op 27 meter afsta van de wo ning in de grond boorde. De afstand, die de schakel door de lucht heeft af gelegd, bedroeg ruim 1200 meter. De slaapkamers in de woning vertoonden i dezelfde sporen als bij een explosie. Mevrouw van Nieuwkerk-Van was alleen met haar 12-jarig Henny thuis. De andere kinderen waren i v nog op school en haar man die ploegen, liet JieilZlIieVeiTHTHK dienst verricht, had juist ochtenddienst. Wanneer de heer van Nieuwkerk, zoals bij nachtdienst het geval is, 's morgens had geslapen, zou hij door de schakel ge troffen zijn. Nu kwamen beiden gelukkig met de schrik VTij. Mevrouw van Nieuw kerk zei. dat zy dacht dat het huis in- Grieperig? Rillerig? U voelt U weer "stralend"' ee AKKERTJE zoomj? West-Europa beperkt f Ingez. Med -Adv.) Volgens vluchtelingen uit Noord- Vietnam hebben regeringstroepen ln dat land een anti-communistische opstand ln het gebied van Vlnh, 320 km ten zui den van Hanoi, onderdrukt. Regionale troepen waren in opstand gekomen, waar bij zij de steun van de bevolking hadden gekregen. Reeds maanden was het In het betrokken gebied onrustig geweest en tal rijke communistische officieren en solda ten waren bij moordaanslagen om het le ven gekomen. De Griekse minister-president, Kara- manlls, en de Griekse minister van Bui tenlandse Zaken, Averoff. zullen zich 4 december naar Joego-Slavië hegeven. Zij brengen een officieel bezoek dat ongeveer een week zal duren. Mevr. Clare Booth Luce, de Ameri kaanse ambassadeur in Italië, heeft maan dag om gezondheidsredenen ontslag uit die functie gevraagd. President Elsenhower heeft dit ontslag, dat vermoedeiyk na Kerstmi» ingaat, aanvaard. Opnamen van een nieuw Ameri kaans raketwapen, dat van een duikboot gelanceerd kan worden. Milovan DJllas, de gewezen commu nistische leider ln Joego-Slavie. die zon dag ls gearresteerd, blijft voorlopig ln ar rest. hangende een onderzoek naar zyn activiteit. Hij wordt verdacht van het verspreiden van staatsvijandlge propa ganda in de buitenlandse pers. Het Indiase Lagerhuis heeft het bui tenlands beleid van de regering goedge keurd na een debat van twee dagen in hoofdzaak over Hongarije en het Midden- Oosten. Nehroe zei gisteren; „De opstand in Hongarije, die tenslotte door Russische troepen is onderdrukt, zou waarschijnlijk een heel andere wending genomen heb ben als er geen invasie in Egypte ge weest was." In antwoord op de els van de oppositie dat India uit het Gemenebest treedt, zei de premier, dat dit de toe stand eerder slechter dan beter zou maken. 9 Vervolg van pag. 1 Het Midden-Oosten in het kort Over de toestand in het Midden-Oos ten laten wij hieronder een reeks korte berichten volgen; de Heroet-partij in Israël (onder lei ding van het vroegere hoofd van de vroegere ondergrondse Irgoen Zwai Leoemi) is een campagne tegen de re gering van Ben Goerion begonnen, die blijk zou hebben gegeven van zwakheid jegens de Arabieren. de Franse afgevaardigde bij de V.N. heeft secretaris-generaal Hammarskjöld verzocht de door de Egyptische autori teiten in de Suezkanaalzone begane sa botagedaden, die indruisen tegen de conventie van 1888 en de resolutie van de Veiligheidsraad van 13 oktober j.l. ter kennis te brengen van de Ver. Naties. De Egyptenaren hebben de versperrin gen in het Suezkanaal ..aangebracht na de aanvaarding door de V.N. van de wa penstilstands-resolutie en voor de lan dingen van de Brits-Franse troepen": de Jordaanse Kamer heeft met alge mene stemmen de aanbeveling van haar commissie van buitenlandse zaken tot het aanknopen van diplomatieke be trekkingen met de Sovjet-Unie en Chi na goedgekeurd en hechtte, eveneens unaniem, haar goedkeuring aan een tweede aanbeveling, namelijk om de regering uit te nodigen het Brits-Jor- daanse verdrag op te zeggen. de delegaties van elf Arabische lan den hebben in een brief aan Ham marskjöld onmiddellijke terugtrekking van de Israëlische troepen achter de Egyptisch-Israëlische bestandsgrenzen geëist. de Egyptische regering heeft dinsdag de V.N. verzocht, een onderzoek in te stellen naar aanleiding van de „leugens" van Britse. Franse en Israëlische zijde over een samenzwering tussen Egypte en de Sovjet-Unie in het Midden-Oos ten. Voorts werd de volkerenorganisatie gevraagd, een onderzoek te doen naar door Britten en Fransen te Port Said WOENSDAG Openbare vergade- Suikerzieken. 7 3/4 De kleine Burcht: ring Ned. Ver. uur nam. De Lakenhal; K. en O.-rondleldlng Start-tentoonstelling. 8 uur nam. Rapenburg 6: Verkoping voor vluchte lingen. 3 uur nam. Schouwburg: Sint Nlcolaasfeest voor leerlingen openbare en hervormde scho len. 2 3/4 uur nam. Ergon Electric (recreatiezaal): Broeder schap van oud-padvinders. Bespreking actie Hongaarse vluchtelingen. 8 uur nam. Gerecht 10: Filmavond Kon. Ned. My. voor Tuinbouw en Plantkunde. 8 uur nam. Gebouw Stille Rijn 13: Verkoopmiddag t.b.v. „Het Zonnehuis" 211 uur nam. Wassenaar: Verenigingsgebouw. Nut van 't Algemeen. Marionettentheater Bert Brugman. 2.30 uur (kindervoorstelling) en 8 uur. DONDERDAG Lakenhal: Excursie Cie. voor Huishou- delyke Voorlichting. 10 uur voorm. Leeuwerikstraat 8: Kon. Ned. Natuur historische Ver. 8 uur nam. Academie: Lustrumviering S.S.R. 4i uur nam. Lakenhal: Lustrumconcert S.S.R. 8 uur nam. Zuiderkerk: Concert Röntgenkwartet ten bate van Hongarye. 8 uur nam. Warmond: „Dt Stad Rome" Leden vergadering R-K Voetbalver. Warmunda 8.15 uur nam. VRIJDAG. Stadszaal (foyer): K. en O. „Operatie Cicero". 8 uur nam. Inst. v. Preventieve Geneeskunde: Bio logische cursus K. en O. 8 uur nam. Den Burcht: Toneeluitvoering „Ons Grunnegerlaand". 8 uur nam. Doelenkazerne (Officierenmess): Alg. Ver. van Ned. Reserve-officieren. Lezing lt.-gn. Opsomer over de officiersopleiding. 8 uur nam. 8 uur Kynologenver. Zomerzorg: Ledenverg. „Rynland". 8 uur nam. ZATERDAG. Waaggebouw: Opening Leidse Llcht- week. 7i uur nam. Den Burcht: Het Nieuwe Toneel". „Het meisje met het leeuwejong". 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Nieuw Ned. To neelgezelschap „Detectlve-story". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Feestavond Ju bileumfonds P.C. en L. 8 uur nam. MAANDAG. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. DINSDAG. Stadszaal (kleine zaal): K. en O. „Klank en beeld uit Frankrijk". 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing prof. M. de Bouard over „De Vikingen en Normandiè". 8 uur nam. Wassenaar: Verenigingsgebouw. Nut van 't Algemeen. Causerie over Zweden en Lapland. 8 uur nam. begane „wreedheden" en soortgelijke da den van de Israëliërs tegen vluchtelin gen in het gebied van Gaza. een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft bekendgemaakt, dat de Britse onderda nen die Egypte willen verlaten van de Egyptische autoriteiten toestemming daarvoor zullen krijgen. De Britten die in Egypte willen blijven, zullen elke dag van acht tot tien uur 's morgens hun huizen mogen verlaten. Sir W. Fraser: „Op den duur verliest Midden-Oosten" Tenvyl Amerika het been styf houdt en weigert Europa meer olie te leveren dan voorheen, ter compensatie van het tekort ontstaan door de situatie in het Midden-Oosten, worden in West-Euro pa vele maatregelen genomen om het olie- en benzineverbruik tot het uiter ste te beperken. In Engeland wordt 7 december a.s. tot rantsoenering van benzine overgegaan. Evenals in ons land. is in België en Lu xemburg een zondagsrijverbod ingesteld. Ook in Frankrijk zijn strenge maatre gelen genomen in de vorm van een rant soenering door middel van kaarten, die op 22 november a.s. zal beginnen. In West-Duitsland houdt men de toestand nauwkeurig in het oog. maar voorlopig behoeven nog geen beperkingen te wor den opgelegd. Ook in Spanje is de stag natie in de bevoorrading van de benzi nepompen weer opgeheven. Maar niet alleen in West-Europa doen de gevolgen van de toestand rond het Suezkanaal zich gevoelen. In Polen is „wegens voor- zienings- en vervoersmoeilijkheden" ook een benzinerantsoenering ingevoerd. De regering van Ce.vlon heeft de oliemaat schappijen opgedragen haar leveranties van benzine en dieselolie met tien pro cent te beperken. Er zullen nog wel meer landen volgen Sir William Fraser, een van de beste deskundigen ter wereld op het gebied van aardolie is echter van mening, dat, wanneer de oliereserves van het Midden- Oosten voor het overige deel van de we reld ontoegankelijk zouden worden, op de lange duur het Midden-Oosten zelf de verliezer zou zijn. Hij schrijft in het maandoverzicht van de National Provincial Bank, dat de waarde van de oliereserves van het Midden-Oosten worden bepaald door het verbruik van deze olie door de landen van West-Europa, Australië, Zuid-Afri- ka en ook de Ver. Staten. Wanneer deze olie niet beschikbaar is voor deze verbruiksgebieden zal de te genwoordige waarde ervan aanzienlijk verminderen, want het schijnt wel ze ker, dat de belanghebbende landen an dere energiebronnen zullen zoeken en vinden. TENTOONSTELLINGEN. Boerhaavezaal Vrouwenkerkkoor- (L. steeg) Tentoonstelling „Vrye en toege paste kunst". Werk. 2-5 en 7-9 uur; zon dags 2-5 uur nam. (tot 24 november). Lakenhal: Tentoonstelling „Start V". (Tot 10 december). Oegstgeest. Abtspoelweg 1 aTen toonstelling van sier-aardewerk. door Jan Kalsbeek. Dageiyks (behalve zondag en woensdag) 9.3012 uur v.m. en 25 uur nam. (tot 24 november). DE BIOSCOPEN Lldo „De onbekende soldaat" (18 Jr.) Werkdagen 2.30; 6.45 en 9.15 uur; Zondag 2 15; 3.45, 6.45 en 9.15 uur. Luxor „Het trottoir" (18 J.) Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon „Vlva las Vegas" (14 J.) werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Opstand der krokodilmensen" (14 J.) Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zon dag 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur. (18 Jr). Casino „Casablanca" (18 Jr) Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15. Donderdagcyclus „Night and Day" De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 24 november 8 uur waar genomen door: Apotheek Doeza, Doeza- straat 31, tel. 21313, Apotheek Nieuwe Rijn. Nieuwe Rijn 18. tel. 20523 en Apo theek Oegstgeest, Wilhelmlnapark 8, tel. 26274, Oegstgeest. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) ■d e temp. 7 u. Stockholm nevel windstil -9 0 Oslo onbewolkt windstil -8 0 Kopenhagen onbewolkt nw 4 -0 0 Aberdeen geh. bew. zo 6 7 0 Dublin nevel zzo 4 8 0 Londen geh. bew. no 2 3 0 Amsterdam onbewolkt O 6 -3 0 Brussel onbewolkt O 4 -3 0 Parys onbewolkt no 4 -1 0 Bordeaux mist nno 1 4 3 Grenoble mist zzw 1 -1 0 Nice onbewolkt nw 4 -1 0 Berlijn onbewolkt O 4 -6 0 Frankfort onbewolkt no 4 -5 0 München onbewolkt O 2 -7 0 Zürioh nevel wnw 4 -2 0 Geneve nevel n 4 1 0 Locarno geh. bew. windstil 5 0 Wenen nevel no 1 -8 0 Innsbruck nevel 2 -3 0 Rome nevel ono 4 5 0 Mallorca regen windstil 10

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2