De S.E.R. stelde soepele regeling zonder een vergunningstelsel voor ,Laat de hoer toch niet steeds alleen het gelag betalen Wim Huisman boekte tegen Bom zijn tweede zege WOENSDAG 21 NOVEMBER 195« Het afbetalingswezen onder de loep (II) Plcin-Lichtenauer in grote lijnen gevolgd (Speciale berichtgeving) Het afbetalingswezen, dat in ons land nocj niet zo wijd verbreid is als elders, werd op 10 maart 1955 door de staatssecretaris van Econo- .mische Zaken, G. M. J. Veldkamp, ter bestudering aan de S.E.R. voor gelegd. Hiertoe stelde de S.E.R. een speciale studie-commissie in, die een rapport heeft opgesteld, dat begin oktober 1956 door de S.E.R. werd besproken en daarna ingediend. Als basis voor het opstellen der voorstellen diende uiteraard het plan, destijds geformuleerd door de commissie van onderzoek inzake het afbetalingswezen onder voorzitterschap van mr. W. F. Lichtenauer. Alhoewel - zoals uit een vergelijkend overzicht tussen deze twee voorstellen, toegevoegd aan het S.E.R.-rapport inzake de wettelijke regeling van het afbetalingsbedrijf, blijkt - de S.E.R. zowel opzet als gedachtengang van de commissie-Lichtenauer grotendeels heeft over genomen, zijn er toch enkele principiële verschilpunten, die echter deels een zuiver technisch karakter dragen. Verder heerste bij de S.E.R.-studie-commissie (en de Raad zelve) niet op alle punten eenheid van inzicht. Betrof dit enerzijds twee punten van ondergeschikt belang, anderzijds was er een drietal kwesties, waarbij de meningsverschillen van principiëler aard waren. In het zeer verhelderend werkend vergelijkend overzicht komen deze ver schillen van opinie niet tot uiting, doch wel in het rapport zelf. Zo had de commissie-Lichtenauer voorgesteld, dat een landelijke registra tie van afbetalingscontracten door re- gLstratiebureaius, al dan niet gedecen traliseerd, niet verplicht gesteld behoefde te worden. De S.E.R. als geheel stelt zioh omdat zij een lawine van admi nistratie voorziet, wanneer landelijke registratie verplicht wordt gesteld achter dit voorstel, en merkt daarbij nog op, dat verder ook een wettelijke ver plichting tot medewerking aan een re gistratie van wanbetalers dient te wor den afgewezen. Een meerderheid daar entegen brengt echter naar voren, dat de wet de mogelijkheid dient te openen van erkenning door de minister van re gionale kredietregistratiebureaus. Colportage aan strakker banden Het tweede punt, waarover zowel in de boezem van de S.E.R.-commissie als in de Raad zelf geen eenstemmigheid kon worden bereikt, betreft de colpor tage, welke volgens het rapport al gemeen wordt beschouwd als een der voornaamste oorzaken van het ontstaan van overkreditering en van het kopen van goederen, waaraan de consument niet de meest dringende behoefte heeft. Was de commissie-Lichtenauer van oordeel, dat een bijzondere vergunning dient te worden geëist voor de bevoegd heid te colporteren of voor de verkoop op afbetaling gebruik te maken van col porteurs en verder dat de vergunning uitsluitend zal mogen worden verleend aan de verkoper op afbetaling, hetzij voor hemzelf of (mede) voor één of meer met name te noemen personen, die in zijn dienst werkzaam zijn, de grootst mogelijke minderheid van de 6.E.R. is van mening, dat het colpor teren met goederen op afbetaling dient te worden verboden. De raad als geheel onderschrijft echter het door mr. Lichtenauer c.s. voorgestelde vergunningstelsel, waar in tevens nog was opgenomen, dat aan colporteurs een vast weekloon moet worden uitbetaald door de daartoe bevoegd te verklaren autoriteit nader vast te stellen hetgeen echter niet behoeft te beletten, dat hun mede provisie wordt verleend, doch volgens de S.E.R. met dien verstande, dat het verlenen en intrekken der vergunnin gen niet wordt opgedragen aan de Ka mers van Koophandel en Fabrieken, doch aan by die kamers in te stellen speciale commissies. Wat de honorering der colporteurs betreft, ziet de S.E.R. graag een loonregeling, gelijk aan die voor handelsreizigers. Een en ander houdt dus in. dat de S.E.R. de zoge naamde „wilde colportage" in ieder geval afwijst. Kasgeldstorfingen vereist De wet verplichte niet zo zeide de commissie-Lichtenauer in haar voor stellen tot het betalen van een ge deelte van de koopprijs, onmiddellijk bij het sluiten van de afbetalingsovereen komst, behoudens onder omstandighe den, waarbij op grond van conjunctuur- politieke overwegingen regelen gesteld dienen te worden omtrent de duur van een afbetalingscontract, de grootte der termijnbetalingen, de duur der termijn betalingen en de vaststelling van een verplichte eerste betaling bij het aan gaan van de afbetalingsovereenkomst. De S.E.R. onderschrijft dit stand punt niet. HU zou als blijvend voor schrift in de wet willen zien opgeno men, dat onmiddeliyk by het sluiten van afbetalingsovereenkomsten door de koper een bedrag van ten minste 20 pet. van de afbetalingsprUs moet worden betaald. HierbU merkt de raad overigens nog op, dat indien een beduidend lager percentage zou worden vastgesteld, dan door hem wordt bepleit het wenselijk zal zijn in afwijking van het algemene voorschrift voor de aankoop op afbeta ling voor bepaalde goederen contante betaling te eisen van een groter ge deelte van de afbetalingsprUs. Geen vergunningsstelsel Was de mening in de boezem van de S.E.R. over de facetten van het afbe talingswezen verdeeld, bij alle overige punten heerste eenheid van opinie. Zo stelde men zich bijvoorbeeld en blok tégen het voorstel van de commissie- Licshtenauer om verplicht te stellen, dat elke afbetalingsovereenkomst ineen akte moet worden vastgelegd. De S.E.R. ziet hier geen voldoende reden voor, echter wél zo colportage niet wordt verboden bij het sluiten van een af betalingsovereenkomst door tussenkomst van een colporteur. Van belang is verder, dat volgens het S.E.R.-voorstel voor het sluiten van afhetalingsovereenkomsten, welke mondeling kunnen worden aangegaan, voorgeval de koper gehuwd is, niet de medewerking van de echtgenoot be hoeft te worden geëist, tenzU zulks op grond van huweiyksrechteriyke over wegingen nodig zou blijken. (Bij de wet tot opheffing van de handelings onbekwaamheid van de gehuwde vrouw is echter een nieuw artikel 164 B.W. tot stand gekomen, dat inhoudt dat voor alle aankopen op afbetaling beide echtgenoten hun medewerking moeten verlenen). Tegenstelling Voor de verkoop op afbetaling zo stelt de SE R. in tegenstelling tot de commissie-Lichtenauer voor worde geen vergunning vereist. De verplichtin gen van de ondernemers in het afbeta lingsbedrijf zullen echter zo nauwkeurig mogelijk in de wet moeten worden om schreven. Op overtreding van de voor schriften ware niet alleen een strafsanc tie te stellen, aldus de commissie. De beoordeling van de gedragingen van de ondernemers dient verder te worden overgelaten aan de strafrechter (en niet aan Kamers van Koophandel, die bij de voorstellen-Lichtena'uer een belangrijke, rol spelen, hetwelk volgens de S.E.R.- juridische moeiiykheden zou oproepen, o.m. daar een en ander nogal vaag was gehouden: de vergunning voor de ver koop op afbetaling dient o.m. te worden geweigerd, indien blijkt of redelykerwys kan worden aangenomen, dat op grond van de persoonlyke eigenschappen of gedragingen van de ondernemer mis bruiken voor derden zijn te vrezen). Verder introduceert de S.E.R. de rech ter bij het strafbaar stellen van de on dernemer, die op lichtvaardige wijze af betalingsovereenkomsten pleegt af te sluiten of verkopen op afbetaling pleegt te financieren, waarvan overkreditering door de kopers het gevolg is. De S.E.R. is dus wat de algemene verplichtingen van de ondernemer betreft een radicaal andere koers gevaren door de strafrech ter in te schakelen, dan de commisie- Lichtenauer, die de Kamers van Koop handel grote macht wilde geven. Overi gens is de S.E.R.-commissie van oordeel zoals zij ons verzekerd heeft dat aan individuele gevallen van een door de ondernemer geforceerde overkredite ring vrijwel niets te doen zal zijn. Voorzitter Kon. Ned. Landbouwcomité ii- De landbouwer deelt niet als anderen in gestegen welvaart, hij moet concurreren! (Van onze Haagse redactie) Tijdens de jaarlijkse algemene vergadering van het Koninklijk Ne derlands Landbouw-comité. gisteren in Den Haag gehouden, heeft de voorzitter, ir. C. S. Knottnerus. enkele problemen aangesneden, die de landbouw in deze tijd beroeren. Vooral ging hij daarbij in op de visie, die het Landbouwschap onlangs gaf op de reeds lang aange kondigde herziening van de richtlijnen voor de kostprijsberekening. Hij achtte het wenselijk, dat het gehele agrarische bedrijsleven, nu het Landbouwschap zich heeft uitgesproken, zich achter deze visie schaart en hij vond het niet voor de degelijkheid van het Landbouw Econo misch Instituut pleiten, dat dit instituut al weer een nieuwe bereke ning van rente en afschrijving opzet, nadat de vorige nog maar zo kort geleden door het Landbouwschap is aanvaard. (Ingez. Med.-Adv.) Uw braadpan een heksenketel U braadt het vlees, maar heel wat vitaminen komen om in een heksenketel van sissend vet. Zorg, dat U geen vitaminen te kort komt. Neem elke dag één dragée Actifral-10! Profiteer van de VOORDELIGE GEZINSVERPAKKING 150 dragees f 3.75 N V PHILIPS ROXANE PHARM CHEM TND „DUPHAR" Nive-congres te Utrecht EFFICIENCY EEN NATIONAAL BELANG Vanmorgen zün In de Stadsschouwburg te Utrecht de najaarseffciencydagen van het Nederlands Instituut voor Efficiency geopend. De voorzitter van het Nive, ir. J. INI. Matthysen zeide in zün jaarrede. dat de vereniging verder gegroeid is; een toenemend aantal bedryven, vooral kleinere wordt, lid van het Instituut. Ten aanzien van de voorlichting van de bedrijven over de mogelijkheden tot samenwerking met het Nive, deelde hij mede. dat door het bestuur een commis sie is gevormd onder leiding van mr. B. Moret. die het bestuur zal adviseren omtrent de verdere taak, die er voor het Nive ten behoeve van de kleinere bedrij ven is weggelegd. Vervolgens releveerde de de heer Mat- thijsen de oproep van het oestuur in mei van dit jaar aan de leden gedaan om tot het uiterste te streven naar verhoging van de efficiency als enig reëel middel om de gevolgen van de aanzienlijke loon stijgingen te verzwakken. Hij zeide. dat de beperking van de bestedingsdrang, zo wel van de consument als van de indus trie als investeerder en van de overheid, een defensieve maatregel is om de krachten in te tomen, die men zelf heeft opgeroepen. Hiertegenover moeten wij als positie ve of, zo men wil, offensieve maatregel stellen: verbetering van de efficiency verhoging van de produktiviteit. Het streven naar verhoging van de efficiency is voor ons een nationaal belang, aldus spreker. Opnieuw 58 miljoen minder deviezen Ook in de afgelopen week heeft de netto deviezenreserve van de Ned. Bank een behoorlyke daling ondergaan. Uit de weekstaat per 12 november valt op te maken, dat deze reserve met niet minder dan f 58 miljoen is verminderd tot f 853 miljoen (vorige week is er ruim f 70 mil joen van afgegaan' Waarschijnlijk houdt ook ditmaal de daling deels verband met de internationale politieke toestand. De goudvoorraad bleef wederom onveran derd met f 3.230 miljoen. (Ingez. Med.-Adv.) Pleidooi voor iets hogere garantieprijs Sprekende over de verwerkeiyking van een garantiebeleid ten aanzien van de landbouw, waarbij de eigenaarslasten worden vergoed, somde de heer Knott nerus drie moeiiykheden op. nl. de ver groting van de kostprysverschillen, de verhoging van de kosten van levens onderhoud en de bemoeilijking van de export. Vooral de verhoging van de kosten van levensonderhoud heeft In Ne derland steeds ernstige gevolgen, zo betoogde de voorzitter, maar hij vroeg zich af of een stabilisatie in het prijsbeleid steeds ten koste van de boer moet gaan. Hij voerde aan, dat de boer niet deelt in de gestegen wel vaart op de wijze, zoals loon- cn salaristrekkenden daarin delen, om dat de boer moet concurreren, by de export zelfs tegen de beschermende prijspolitiek van andere landen. Bescherming „Iedere regering zou zyn onderdanen en zijn werkgelegenheid tegen derge lijke praktyken beschermen," zo zei by, „maar als in Nederland om zoiets wordt gevraagd, wyst men op de slechte structuur van de landbouw, op „achter lijke gebieden", enzovoort." Hij stolde de vraag waarom juist de Doer iroet concurreren, waarom öii hem wel de kostprijs tot op een tiende een: wordt nageplozen, maar niet. bij de melkslij- ters, bakkers, groenteboeren enz." Ik noem deze dingen, omdat ik zo aan voel. dat er weer voldoende argumen ten voor het grijpen liggen, waarom de vraag van de landbouw om iets hogere garantieprijzen, welke tot iets hogere kosten van levensonderhoud zullen lei den, niet kan worden gehonoreerd," zo voegde hy daaraan toe.. Kwetsbaar „Wanneer deze argumenten door slaggevend mochten zijn. dan zien we weer, dat het exportbedrijf zeer kwetsbaar is en dat alleen een machtspositie uitkomst ka.i brengen' Doelende op deze machtspositie stelde de heer Knottnerus de retho- retische vraag, wat de melkveehouders en hun fabrieken dachten van een consumptiemelkcentrale voor heel Nederland Hij deed echter een beroep op de andere groepen van ons volk Allien NIVEA bevat Ericerit bet voedingsmiddel voor de huid Wereldkampioenschap dammen (Van een speciale verslaggever) De Fransman Gournier heeft In de elfde ronde van het toernooi om het wereldkampioenschap dammen, welke te Goes werd gespeeld, rustig kunnen toezien hoe zyn voornaamste concurrenten puntenverlies leden. Zelf had hy zyn vrUe ronde, terwyl zowel Keiler, ir. Van Dyk als Piet Roozenburg het respectieveiyk tegen Merono, Forclaz en Verse niet verder konden brengen dan remise. Weliswaar veroverde Keiler met één punt voorsprong de leiding, maar onze landgenoot heeft één partij meer gespeeld dan Gournier, die er relatief dus beter voor staat. Roozenburg speelde tegen Verse scherp op winst, hetgeen wel moest, gezien zijn achterstand op de koplopers. Verse had echter geen belang by complicaties en zocht de stellingen zo overzichtelijk mo gelijk te houden. Toen Roozenburg by de 39e zet gelegenheid gaf tot een com binatie met vrij zekere remise-perspec tieven. was de Fransman er als de kip pen bij. Van Dijk dwong Forclaz naar de rand. waar de Zwitser het zwaar te verduren kreeg. Forclaz verdedigde zich echter uitstekend en bereikte tenslotte een ge lijkwaardig eindspel van zes tegen zes stukken. Huisman en Bom speelden een klas sieke partij, waarin onze stadgenoot weer eens de goede carburatie vond en het tot een fraaie overwinning wist te brengen. De grote verrassing van de avond was de overwinning van Navarro op De Jong. De laatste had zijn tegenstandei in een zeer slechte stelling gekregen, doch zijn tweede tegenstander, de klok, kon hy niet de baas. Hij maakte een blunder en verloor. UITSLAGEN Forclaz (Zwitserland)—ir .Van Dijk (Ned.) 11; Keller (Ned.)Merono (Marokko) 1—1; Verpoest (Belg.)— Fanelli (It.) 2—0; Verse (Frankr.)— Roozenburg (Ned.) 1—1; Li Tchoan King (China)—Amzand (Suriname) 20; Dionis (Fr.)Verleene (Belg.) 1—1; Huisman (Ned.)—Bom (Ned.) 20; De Jong (Ned.)Navarro (Algiers) 0—2; Hisard (Fr.)Deslauriers (Cana da) 02. De stand luidt na de 11e ronde: 1. Keiler 17 pnt. uit 11 partijen: 2. Gournier 16 punten uit 10. 3. Van Dijk 16 punten uit 11; 4'5. Roozenburg en Deslauriers ieder 14 punten uit 10; 6. Bom 13 punten uit 10; 7. Huisman 13 punten uit 11; 8. King 12 punten uit 10; 9. Verse 10 punten uit 11; 10. De Jong 9 punten uit 10; 11/12 Dionis en Ver poest 9 punten uit 11; 13 14. Hisard en Navarro 8 punten uit 10; 15. Forclaz 8 punten uit 11; 16. Verleene 7 punten uit 10; 17/18. Merono en Amzand 6 punten uit 10; 19. Fanelli 3 punten uit 11. IOC uit leedwezen en bezorgdheid Het I.O.C. heeft in zijn zitting van gisteren uiting gegeven aan zijn leed wezen en bezorgdheid over het besluit aan een redeiyke oplossing mee te werken, niet alleen in het belang van de boer, doch in dit van het gehele volk. In het slot van zyn rede gaf de voor zitter van het Kon. Ned. Landbouwco mité nog als zyn mening, dat er door de voorschrydende mechanisatie steeds minder arbeiders in de landbouw no dig zullen zijn, zodat de boeren er goed aan zullen doen zich af te vragen of zy hun zoons nog wel naar de land bouwschool moeten sturen. Tot besluit van de vergadering, die werd bygewoond door de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland en de loco-burgemeester van Den Haag, hield de directeur van de Centrale der Ne derlandse Verbruikscoöperaties, de heer J. J. A. Charbo. een inleiding over de economische aspecten van vraag, aan bod en tussenschakels ten aanzien van het boerenbedryf. Eisenhower brengt de Taft-Hartley-wet in stelling President Eisenhower heeft maatre gelen getroffen om de Taft-Hartley-wet op arbeidsconflicten in de Verenigde Staten toe te passen, indien niet op korte termyn een einde komt aan de sta king der bootwerkers in de havens aan de Amerikaanse Oostkust t.i de Golf van Mexico. De president kan in dat geval de nood toestand afkondigen. Hy krijgt dan het recht, een commissie in te stellen, die vertegenwoordigers der reders en van de stakers moet horen en daarna verslag aan het Witte Huis uitbrengen. De presi dent kan daarna het ministerie van Jus titie vragen een uitspraak uit te lokken van een federaal gerechtshof, waarin de bootwerkers wordt aangezegd het werk voor een periode van tachtig dagen niet neer te leggen. In Amerika heeft men proeven ge nomen met liet afwerpen van zware voertuigen uit transportvliegtuigen met behulp van parachutes. Hier zweeft een vrachtwagen van 2y2 ton aan een bundel parachutes naar de aarde, waar een verend plankier, waarop de auto is gemonteerdde schok moet breken. Ontheffingsverzoeken zondagsrijverbod Het ministerie van Verkeer en Water staat deelt mede, dat in het algemeen gunstig zal worden beschikt op verzoe ken om ontheffing van het zondagsrij verbod voor of ten behoeve van geeste- lyken in de uitvoering van hun ambt, zo mede voor pers, radio en televisie, chro nische invaliden, ook indien zy niet zelf het motorrijtuig besturen en voor per sonen, die invaliden, zieken en ouden van dagen van en naar de kerk vervoe ren. Bovendien kan in dringende gevallen van andere aard ontheffing worden ver leend. Eerstbedoelde categorieën zullen met voorrang worden behandeld en kun nen zich eventueel ook mondeling tot de Provinciale Rijksverkeersinspecties wen den, welke zyn gevestigd te Groningen, Leeuwarden, Assen, Zwolle, Arnhem, Maastricht. 's-Hertogenbosch. Middel burg, Utrecht. Rotterdam en Amsterdam Het verzoek moet vermelden: naam, adres en beroep van aanvrager, zomede kenteken en soort van het motorrijtuig waarvoor de ontheffing moet gelden. LOONBELASTING EN OUDERDOMSPENSIOEN Op vragen van het lid van de Eerste Kamer, de heer Molenaar over toepas sing van het besluit op de loonbelasting 1941 met betrekking tot het ouderdoms pensioen ingevolge de algemene ouder domswet heeft de minister van Finan ciën o.a. geantwoord: dat hy bereid is om goed te keuren, dat onherroepelijk vast staande aanslagen, waarin betaalbaar gesteld .doch niet geïncasseerd ouder domspensioen is begrepen, op daartoe strekkend verzoek van de belastingplich tigen te herzien, zodra is komen vast te staan, dat het reoht op invordering van het ouderdomspensioen is verjaard. Zo danige verzoeken zullen binnen vijf jaar na de aanvang van het jaar, waarin de aanslag is opgelegd, moeten worden ge daan. Met Kerstmis en Nieuwjaar wèl autorijden (Speciale berichtgeving) Naar wij van de zyde van het minis terie van Verkeer en Waterstaat verne men, houdt het gisteren afgekondigde zondags-ryverbod niet in, dat niet op algemeen erkende christelyke feestda gen. zo zU niet op zondag vallen, zou mogen worden gereden met een motor voertuig. Voor eerste en tweede Kerstdag val lende op een dinsdag en woensdag, geldt het ryverbod dus niet, evenmin voor nieuwjaarsdag vallende op een dinsdag. van die landen, die zich van de Spelen te Melbourne hebben teruggetrokken. De president, Avery Brundage, wenste geen mededelingen te doen aan verslag gevers over het verloop der besprekin gen. Hij gaf er de voorkeur aan dit te doen aan het einde der zittingen. VOETBAL Het Bulgaarse Olympische team heeft te Melbourne in een oefenwedstrijd met 160 gewonnen van ..Wilhelmina", de plaatselijke kampioensclub van de twee de divisie, waarin ook Nederlandse im migranten uitkomen. GEEN SPORTIEVE RITTEN Zowel de KNAC als de KNMV zullen gezien het door de regering afgekondig de zondagse rijverbod, voorlopig geen sportieve ritten of wedstrijden organi seren. Beide organisaties hebben hun aangesloten leden verzocht een zo groot mogelijke zuinigheid te betrachten. Klaver jascompetitie Afdeling 1: OosthoekT. en D. 57; Zaalberg—SLF 5—7; LBF—DKB 5—7; Krantz—APP 8—4; MDS—P. v. H. 9>/2 2Vz. GroenoordDSB 9—3 Afdeling 2: T. en D. 2—MDH 5—7; P. v. H. 2't Centrum 66; LBF 2 Groenoord 2 7%—4%; AWS—DSB 2 8—4; SLF 2—Oosthoek 2 4—8; MDS 2— MDH 7—5. Afdeling 3: Overrijn—T. en D. 3 6—6; KrantzGroenoord 3 66: DSB 3— MDS 3 3/28V2; Groenoord 4—Oosthoek 3 57; 't Centrum 2DSB 4 66. GEWICHTHEFFEN Tijdens de kampioenschappen van Zuid-Holland in Den Haag gehouden, werd onze stadgenoot J. J. de Romijn vijfde in het middengewicht. H. de Hoed ontpopte zich als een der beste 2e klassers en veroverde de 3e plaats in het halfzwaargewicht. Bridgeclub Sans Ateut De uitslagen van de 2e ronde van de viertallencompetitie luiden: Zwart: team Aenmeij wint van team Tielkemeijer met 8 m.p.; team Kukler wint van team Ginjaar met 17 m.p Rood: team Weber gelijk met team Werter (team Werter 2 m.p.); team Devile gelijk met team v. d. Zeeuw (team v. d. Zeeuw 3 m.p.). Groen: team De Haas wint van team Altink met 28 m.p.; team Niehot gelyk met team Mollema (0 m.p.). Leidse Biljart Bond le klas: De Spijkerbak 2—UVS 1 2-4; De Drei Pott. 1—Rijnegom 2 2—4 De Carambolé 1—T.O.G. 1 4—2: Rynegom 1—De Spijkerbak 1 6—0; 't Centrum 1 —DOS 1 6—0. 2e klas: De Heul 1—'t Centrum 2 62; DOS 2—De Carambolé 2 53; De Morschpoort 1De Vriendschap 1 62; TOP 1—'t Zuid 1 6—2. 3e klas: TOG 2—DVS 1 2—6; De Morschpoort 2't Zuid 2 26; De Drei Pott. 2De Morschpoort 3 4—^4. 4e klas: 't Vierkantje 1—DVH 2 2—6- De Vriendschap 2—De Morschpoort 4 6—2; De Spijkerbak 3—TOG 3 2—6; Rijnegom 4—DOS 3 2—6. 5e klas: MBO 1De Carambolé 3 44; De Heul 2—DVS 2 4—4; De Valk 1— Royal 1 5—3, 't Zuid 3—De Morsch poort 5 26. 6e klas: DOS 4De Morschpoort 6 5—3; De Heul 3—De Valk 2 2—6; UVS 3 —Royal 2 2—6; De Carambolé 4—MBO 2 62. 7e klas: UVS 4De Vriendschap 3 8—0: De Carambolé 5—'t Centrum 3 4—4. TOP 2—Royal 3 4—4: De Drei Pott. 3—DVS 3 0—8 Rectificatie 2e klas: 't Zuid 1— DOS 44 inplaats van 26. Leidse Schaakbond In de laatste ronde van de finale van de afvalwedstryd L.S.B. heeft Barkema door een remise tegen Mod derman zioh eerste geplaatst en daar hy zulks voor de derde achtereenvol gende maal wist te bereiken, is hij nu definitief eigenaar geworden van de fraaie Ooms-wisselbeker, die acht jaren de inzet van deze stryd is geweest. Modderman, wiens enige kans nog be stond in een overwinning op Barkema, heeft daar wel pogingen toe aangewend. Reeds vroeg in de opening trachtte hij door een ongebruikeiyke ruil het initia tief aan zich te trekken. De dames ver dwenen eveneens vroegtydig van het bord en daarna lagen Modderman's kan sen op de dame- en Barkema's kansen op de koningsvleugel, waar de h-lijn open gekomen was. Toen hy op de da mevleugel niet verder bleek te kunnen komen, bood Modderman, mede met het oog op de lopers van ongelyke kleur, maar remise aan, hetgeen door Barkema werd geaccepteerd, hoewel diens kansen op de koningsvleugel zeker nog niet ver keken waren. De uitslag der party Bruntr-Van wynen, die inmiddels met een overwin ning van Brunt geëindigd was. bleek toen niet meer van betekenis. Althans niet voor de eerste plaats, want ziin overwinning leverde Brunt wel de tweede prijs op. De eindstand is: A. Barkema (Phili- dor> 2Vi, C. Brunt (Alphen» 2, A. E. J. Modderman (LSG) 1M» en P. van Wijn- nen (Leiderdorp) 0 pt.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 13