N. Benzine-besparing is nu noodzaak! Archaeologische onderwijscollectie van scherven uit oud Palestina Cultuur-chronologie van dit gebied een moeilijk probleem Gewandhauskwartet uit Leipzig ie Beethoven, Barték en Mozart Zó spaart U benzine Vraag Uw Garagist: Aanwinst voor Leidse Universiteit WOENSDAG 21 NOVEMBER 1956 Aan de recente archaeologische opgravingen in Jericho en omge ving onder Engelse leiding hebben ook Nederlandse archaeologen een werkzaam aandeel genomen. Een hunner, dr. H. J. Franken, weten schappelijk hoofdambtenaar voor de Palestijnse oudheidkunde aan de Leidse Universiteit, heeft tijdens die wetenschappelijke expeditie een hoeveelheid oudheidkundig materiaal kunnen verwerven, dat ten goede komt aan het Leids Universitair onderwijs. Gistermiddag werd deze collectie geëxposeerd in het Snouck Hur- gronje Huis aan het Rapenburg, waar dr. Franken de aanwezige ge nodigden iets vertelde over de moeilijkheden van het Palestijnse archaeologische onderzoek en het doel'van deze collectie oudheid kundige objecten, die voorlopig binnen Universitair verband bij de faculteit der godgeleerdheid berust. „Miserabel" maar waardevol Het is ongebruikelijk aan een tijdens een wetenschappelijk zeer belangrijke expeditie bijeengebrachte ..miserabele" collectie op ruime schaal aandacht te besteden. Niettemin verdient de als zo danig door de verzamelaar dr. Franken omschreven onderwijscollectie deze aan dacht wel. Het ..miserabele", waarover gesproken werd. sloeg in zijn uiteenzet ting op de zuiver wetenschappelijke waarde, die ongetwijfeld overtroffen wordt door die van ontelbare museum collecties op dit gebiied. Doch de waar de van deze collectie wordt niet door zuiver-wetenschappelijke, doch door on- derwijsbelangen bepaald, en in dat op zicht mag de verzameling zeker op verdiensten bogen. Dr. Franken zette voor zyn gehoor, waaronder zich de rector magnificus, de president curator, de secretaris van cu ratoren, de directeur van het Rijksmu seum voor Oudheden, vertegenwoordi gers van andere wetenschappelijke in stellingen en van de wetenschappelijke staf, senaat, faculteiten en studenten organisaties bevonden, uiteen op welke moeilijkheden de archaeoloog in Pa lestina stuit. GEEN GESCHREVEN TEKSTEN. Het archaeologisch onderzoek in Pa lestina wijst als het ware de hoofd lijnen aan, die een archaeologische on- derwijs-collectie vorm moeten geven. Het onderzoek in dat land staat name lijk voor bijzondere moeilijkheden, die de archaeoloog geheel op zichzelf aan gewezen doet zijn. Er bestaan uit de oudste geschiedenis van dat land geen geschreven teksten, die datering van archaeologische vondsten mogelijk maken of vergemakkelijken. Bovendien toonde het vroege Palestina de kenmer ken van een achterlijk gebied, waar slechts culturen voorkwamen, die van elders afkomstig waren en nauwelijks een eigen ontwikkeling doormaakten. Zelfs de oudste culturen, die men aan vankelijk als oorspronkelijk Palestijns meende te mogen kenmerken, bleken achteraf een voorgaande ontwikkeling elders te hebben doorgemaakt. Dat. bemoeilijkt de datering en chro nologische rangschikking der Palestijnse cultuur-overblijfselen ten zeerste. FOUTEN VAN HET VERLEDEN. Bij de recente opgravingen in en om Jericho is gebleken, dat aardewerk- scherven de enige betrouwbare gidsen in het opstellen van een chronologisch archaeologisch beeld van Pa lestina vormen. Vollediger aar dewerk, dat in graven werd aange troffen. is minder belangrijk voor die chronologische beeldvorming, doordat gebleken is, dat de aangetroffen laag- verdeling in de graven door verschil lende oorzaken niet met de chronolo gie overeenstemt. Spreker ging iets dieper in op de archaeologische werkwijze bü opgra vingen en eerste behandeling van het aangetroffen materiaal, om vervolgens te constateren, dat het beeld, dat men zich vroeger omtrent de Palestijnse vroege geschiedenis heeft gevormd onjuist is gebleken, doordat men zich toen tezeer op datering van vondsten in graven had gebaseerd. Dit vroegere beeld moge onjuist zijn gebleken, nog steeds is men er overigens niet in geslaagd een betrouwbare cul- tuurindeling te verkrijgen over de pe riode van zeven millennia tot zeven eeuwen voor Christus. „Nog steeds val len" aldus dr. Franken, „dus op we tenschappelijk terrein nog muren van Jericho". Dit alles leidt er toe, dat het archaeo logisch onderzoek in Palestina een voor beeld is van de zelfstandige archaeolo- gie. Daarom is het ook zo belangrijk, dat voor onderwijsdoeleinden een collectie scheryen ter beschikking is gekomen, die de studenten in staat stelt kennis te maken met het basismateriaal van de archaeoloog, die onder de moeilijkste omstandigheden tot conclusies tracht te komen. Zuiver wetenschappelijk moge de thans bijeengebrachte collectie geen grote waarde vertegenwoordigen, voor onderwijsdoeleinden is zij van bijzonder belang. Kennismaking met het basis materiaal van de archaeoloog is immers via publicaties niet mogelijk. Het ligt in de bedoeling de collectie mettertijd uit te breiden. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Beroepen te Hoofddorp (toez.) D. C. v. Wijngaarden te Umuiden. Aangenomen naar Ben-nebroek c.a. J. Verdonk. voorganger van de afdeling Gouda van de Vereniging van Vrijz. Her vormden. die bedankte voor Barsinger- horn. Bedankt voor IJlst G W. IJzerman te Blokzijl. Voor Amersfoort L. Kievit te Woerden. Benoemd tot hulpprediker te 't Harde (Doornspijk! J. Verboom te Kollum. li ECHTZAKEN Nasleep van 5 november „VRIJHEID NIET WAARD" (Van onze Haagse redactie). „Het publiek moet maar eens we ten. dat door de Justitie hard wordt opgetreden tegen relmakers en straat desperado's. evenals tegen op sensatie beluste nieuwsgierigen, als die door hun opzettelijke aanwezigheid het ontstaan van relletjes stimuleren". Zo ongeveer was de strekking van het requisitoir van Officier van Justitie mr. J Kemper in de zaak tegen een 31- jarige ambtenaar van het Ministerie van Oorlog, die zich voor de Haagse Rechtbank had te verantwoorden ter zake van het plegen van verzet tegen de politie, tijdens de onlusten van maandagavond 5 november j.l. op de Prinsegracht, in de omgeving van het gebouw van het communistische dag blad „De Waarheid". De verdachte had zich tegen zeven uur die avond met zijn fiets op de Prinsegracht bevonden. „Ik ben vrij Ne derlander, ik doe wat ik wil" had hij geantwoord, toen men hem 11a herhaal de aanmaningen tot doorlopen trachtte te bewegen. De verdachte duwde een andere kant op dan de politie-agent. Onmiddellijk kwam er een tweede agent bij en toen pleegde verdachte verzet. Uit alle macht schopte en stompte hij naar de politiemannen (in het heetst van het gevecht beet hij zelfs), waama hij, nog steeds vechten de, per jeep naar het bureau werd ge bracht. „U bent inderdaad vrij Nederlander, maar u hebt niet getoond, dat u die vrijheid waard bent", vond de presi dent van de rechtbank, die een der gelijk gedrag, speciaal van een over heidsambtenaar, „moeilijk te verteren" vond. De officier achtte, mede met het oog op de algemene preventie, een zware straf noodzakelijk. Hij hield echter rekening met het feit. dat verdachte waarschijnlijk ontslag uit zijn functie zal krijgen en eiste daar om 6 weken gevangenisstraf. Uitspraak 4 december. GEREF. KERKEN. Tweetal te Oldehove D. van Keulen en H. A. Starrenburg. beiden kand. te Amster dam. van wie eerstgenoemde is beroepen. Beroepen te Bruchterveld D. Engel, kand. te Woerden. GER. KERKEN ONDERH. ART. 31 K.O. Bedankt voor Goes P. Plaatsman te Drie bergen. Voor Hulzum (Fr.j F. F. Pels te Armadale (Australië). CHK. GEREF. KERKEN. Beroepen te Groningen (vac. W. Heer- ma j A. C. Noort te Meppel. Bedankt voor Bussum N. de Jong te Katwijk aan Zee. Dank voor van ernst vervuld musiceren Het „Gewandhauskwartet" uit Leipzig (dus van achter het ijzeren gordijn) musiceerde voor de „Kunstkring voor Allen". „Gewandhaus": grote naam uit eertijds grote jaren! De cultuurdragers van deze naam zijn er nóg: hun namen in dit kwartet ztln thans Gerhard Bosse (le viool), Karl Suske (2e vlooi), Frltz Handschke (alt) en Alwin Bauer (cello). Vier van diepe en bezonken ernst vervulde musici, aan wie uitbundigheid vreemd lijkt, bij wie het spel vóór alle» gericht lijkt op geacheveerde, schoon niet bloeiend-verzadigde klank en een perfecte klankverhouding, méér dan op gedurfde en messlepend-vervoerende aanpak. Te zeer voor de grote Stadszaal wellicht toegespitst op intimiteit. Een late Beethoven en een weinig gespeelde, nog jonge Bela Bartök: resp. opus 131 en opus 7. het, eerste van diens zes strijkkwartetten, in menig opzicht nauw aan elkaar verwant, de één de voortzetter van de ander, gelijk Honeg- ger dat eens gezegd heeft. Een der rijpste werken van Beetho ven, dit strijkkwartet no. 14 in cis kl. t„ dat hij zijn „grootste" noemde, door trokken van de verinnerlijkte, beschou wende kracht van deze in doofheid ver eenzaamde. die toch. tot het bittere einde toe nooit'vertwijfelde, zoals dat hier tenslotte in de zegevierende expres- sief-zingende akkoorden opklinkt. Dan Bartók. waarin het kwartet zich veel meer ontworstelde aan de grote teruggetrokkenheid, welke aan dit spel aanvankelijk inhaerenr was. De 27-jarige Bartók, onmiddellijk reeds staand in een persoonlijke wereld, met een. zij het telkens door inzinkingen onderbroken, indringende melodische gespannenheid en speciale, altijd bewust en te rechter tijd toegepaste geluids effecten (hier de donkere cello), bepa lend voor zijn typisch idioom en uit mondend in de bij hem bij voorkeur gehanteerde en meesterlijk bewerkte Hongaarse volksmuziek, in casu de dans. waarin geen ander hem te evenaren weet. Tot Bartóks kunst moet men zich DERDE RODE KRUIS-KONVOOI NAAR WENEN. Vrijdag a.s. zal opnieuw een konvooi van het Ned. Roode Kruis bij Beek over de grens gaan. Het bestaat uit vijf grote vrachtauto's, gevuld met hulpgoederen, die door het Friese comité hulpverlening Hongaarse volk zijn bijeengebracht. 240.000 pakjes margarine. 32.500 kg. vlees in blik. De wagens zullen de Rode Kruisvlag. en de Friese vlag voeren. Het konvooi wordt zondag in Wenen verwacht. inleven, om er de zeer speciale schoon heid ten volle van te kunn n ondergaan. Maar éénmaal zo ver gekomen, is er, naast de bewondering voor de geniale klankencombinaties en ritmische vond sten. die voor de créatieve en vitale geest, waaruit dit alles geboren werd en waardoor Bartóks beeldend vermogen zich in later jaren tot volledig mees terschap zou ontplooien. Het spel won in deze Bartók aan spontaneïteit, overtuigende voordracht en bezielende toewijding, waarbij spe ciaal de prachtige toongeving van de cellist zich deed gelden. Bartók. zich in latere kwartetten weer zo geheel anders uitend, ontving naar geest, maar ook naar geestigheid, de gelukkigste interpretatie van de avond, want ook in Mozarts zoetvloeiend kwartet in D gr. t. (K.V. 575), misten we iets van de zonnige blijheid en het stralende, dat de vloeiende en soepele schoonheid van dit voor de Pruisische Koning Frederik Willem II. die zelf de cello, waarin in dit kwartet zulk een belangrijke rol is toebedeeld, verdienste lijk bespeelde, kan weergeven. Het geheel leek nog iets te getemperd van kleur en glanzingen, om het tot een reproduktie te maken, die ons als geestelijk Ideaal in de oren klinkt. Al kan er hoog respect zijn voor het zorgvuldig afgestemde samenspel de zer stellig uitnemende instrumenta listen, aan wie cMer geïnspireerder stuwkracht toegewenst mag worden. De hoge „ernst" van dit musiceren is het auditorium niet ontgaan. Men heeft daar dan ook begrip en eerbied voor betoond en zijn dank herhaaldelijk met hartelijk applaus geuit. H. Kersen eten hij bet schaatsen et U even mee? Wat mag het zijn? Wilt U, in hartje winter, zomerse spinazie eten en aardbeien met „slag" toe? Liever kersen na? Zeker, een ijstaart kunt U ook krijgen. Een soepje vóór, zegt U? Uitstekend, gaat U zitten, U hééft Uw soep binnen vijf minuten, ofschoon we helemaal geen soepgroenten in huis hebben. Wonderen van deze dagen I Wonderen van de moderne methoden van conserveren. Welk een vooruitgang vergeleken bij de tijd van de zoute snijbonen (uit ons eigen vat). Het is goed te weten, dat de dagbladadvertentie ook in deze vooruitgang een groot aandeel had en heeft. Advertenties maken snel bekend en bemind, wat de fabrikant aan goeds op de markt brengt. Grotere omzetten, lagere prijzen zijn het gevolg. Prettig! En prettig ook. als U zakenman bent, die dagbladadvertenties te kunnen benutten om meer kopers te wervenl PUBLIKATIE VAN HET CEBUCO. CENTRAAL BUREAU VOOR COURANTENPUBLICITEIT ENIGE TIPS VOOR AUTOMOBILISTEN I u ook aan het wegverkeer in ons land beperkingen moeten worden opgelegd, is het noodzakelijk, dat iedere automobilist mede werkt aan een zo groot mogelijke benzine-besparing. Dat is een nationaal belang, dus ook Uw belang! Maak voor korte afstanden zo min mogelijk gebruik van Uw auto. Gebruik de choke zo weinig mogelijk en nooit voluit. Laat de motor niet warm draaien, maar rijd direct weg, ook na koude start. Trek vooral niet vlug op. Rijd zo weinig mogelijk in lagere versnellingen. Rijd geen hoge snelheden. Zet Uw motor af voor een open brug of dichte spoorweg-bomen. Uw auto na te zien op eventuele lekkages in benzine-leiding en pomp-systeem. Het lucht-filter en brandstof-filter te reinigen of te vervangen. De koelwater-thermostaat te controleren. De banden op de voorgeschreven spanning te houden. In het algemeen belang gepubliceerd door SHELL NEDERLAND N.V.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 12