Boerenkaas 79 snyiON DE WIT De Fransen bekruipt de vrees, dat zij magere jaren tegemoet gaan 33 65 Goudmerk margarine Moeder laat zich niet misleiden Noodzakelijk verhoogde prijzen zullen loonactiesagitaties en werkloosheid tot gevolg hebben „Helga Bol ten" in veiligheid Loop der bevolking te Leiden NIEUW! 3 pakken QQ Vette boeren worst Bitterkoekjes co Engelse drop Adverteert in het Leidsch Dagblad WOENSDAG 21 NOVEMBER 1956 Benzinedistributie slecht's 'n eerste stap? .(Van onze correspondent in Parijs) Ook de Fransen hebben voorlopig hun laatste vrije weekeinde" achter de rug: Van aanstaande zaterdag af zal het weliswaar (nog) niet officiéél verboden zijn tijdens het weekeinde de zo zeer geliefde auto uitstapjes te maken - het merendeel der Fransen gebruikt zijn wagen vooral op zondag- maar de pompen zullen zaterdagmiddag voor acht en veertig uur worden gesloten, en heel ver zal men dan dus niet meer kunnen komen, te meer niet omdat de grenzen van het departe ment van inwoning toch al niet mogen worden overschreden. Maar ook deze verscherpte maatregel is nog maar één stapje verder op de weg naar een algemene versobering, en voor het einde van het jaar zal zeker de volledige benzine-distributie officieel worden afge kondigd. Vermoedelijk zullen alle automobilisten dan niet meer dan der tig liter per maand krijgen toegewezen, met een correctie naar boven voor hen, die beroepshalve veel op de weg moeten zijn als handelsrei- zigers, doktersjournalisten (naar we persoonlijk hopenen nog enkele andere categorieën. De klok zal dan acht jaar zijn teruggezet en hoe lang de wijzers daar zullen blijven staan, valt nog door nie mand met stelligheid te voorspellen. Guy Mollet zit nog stevig in het zadel Daarentegen is het wel weer zeker dat de rij-beperking nog maar één zij het dan ook spectaculair - aspect vormt van de uiterst benarde situatie waarin de Suezcrisis en de mislukte stormloop te gen Nasser Frankrijk (en de rest van Europa) heeft gebracht. De benzine reductie (van minstens dertig procent) drukt natuurlijk direct en zwaar op de auto-industrie en -handel, maar ook de (gemotoriseerde) landbouw en tal van andere takken van bestaan zullen er de onmiddellijke weerslag van ondervinden. Het is nog maar een kwart van de pe troleum voorraad. die door de auto's pleegt te worden opgestookt, en men houdt dan ook al ernstig rekening met de noodzaak het produktietempo ingrij pend af te remmen en zelfs verschei dene fabneken te moeten sluiten. In de gunstigste mogelijkheid dat Amerika zich zou laten vermurwen Europa in het benzinetekort bij te springen, zal het oude peil zeker nóg niet kunnen worden bereikt en bovendien de prijs verhoogd moeten worden En door een verhoging van de kosten van de ..basis energie" zullen indirect weer alle prij zen moeten stijgen. Het is dan ook niet overdreven te vrezen dat overal Frank rijk heel zware dagen te wachten staan. Verhoogde prijzen zullen loonacties en sociale agitaties ten gevolge hebben, die op hun beurt met een wassende werk loosheid en de gekeerde zwarte handel de inflatie krachtig zullen bevorderen en de wankele positie van de franc opnieuw en fataal bedreigen. En dan zijn er nog de niet minder bedenkelijke psy chologische consequenties. Reeds nu zijn tal vaJi huisvrouwen, naar het voor beeld van de automobilisten, mateloos aan het hamsteren geslagen en in vele Parjjse winkels is al geen suiker meer te krijgen. Suiker is er in Frankrijk gelukkig meer dan genoeg, maar zelfs door een ongemotiveerde angstpsychose kunnen grote onheilen worden aangericht. Teleurstellingen Toen Engeland en Frankrijk onlangs 'besloten met de wapens te trachten Nasser op de knieën te dwingen, werd hier en daar gesproken van een hoogst riskant dobbelspel, waarvan alleen "de uitkomst achteraf het initiatief niet moreel maar wel politiek al of niet zou kunnen rechtvaardigen. De houding van Wasihington, dat de Arabieren en dus ook Nasser» met alle geweld te vriend wil houden, is voor Engeland en Frankrijk een bittere te leurstelling geworden. En in de tweede plaats heeft men blijkbaar ten onrechte gerekend op een Amerikaanse bijstand in benzine, die voorlopig echter nog wel hoogst problematisch blijft. Integen deel ziet het er eerder naar uit dat Amerika zijn economische kracht tracht uit te buiten om Engeland en Frankrijk tot een politieke capitulatie te dwingen, die voor Nasser een diplomatieke zege zou betekenen. Vernuftig De gevolgen hebben het zelfvertrou wen van de Franse premier Guy Mollet echter, voor het oog. geenszins aange tast. Als een indrukwekkend staatsman heeft hij zich bepaald niet doen kennen. Misschien wèl als een vernuftig politi cus. In het Franse parlement zitten de socialisten van Mollet nog altijd op de wip en zonder hun medewerking is er geen enkele regering te formeren. En bovendien zijn de rechtse partijen dan nog altijd bijzonder ingenomen met het feit dat een „linkse regering'" in Alge rije nu een politiek bedrijft die ze zelf nooit zouden durven uit te voeren. Mollet zit, tot nader order, dus nog altijd stevig in het regeringszadel. Maar de Fransen worden iedere dag sterker door het beklemmend gevoel bekropen, na een periode van betrekkelijke wel stand, nu opnieuw de magere jaren tege moet te gaan Kranig stukje werk De strijd om het behoud van de „Helga Bolten" Is niet tevergeefs ge weest. Het Duitse stoomschip, dat eind door vliegend stormweer op de Atlan- oktober 400 mijl van New Foundland tische Oceaan zodanig in moeilijkhe den geraakte, dat de bemanning van 33 koppen er geen heil meer in zag, aan boord te blijven, omdat zij vreesde dat het schip elk ogenblik kon zinken, is gisteren veilig door de sleepboten „Zwarte Zee" en „Oceaan" van L. Smit ,en Co's Internationale Sleep dienst de haven van Horta op het eiland Fayal (Azoren) binnengesleept. Er moesten veel moeilijkheden over wonnen woorden, sinds de sleepboot „Ebro" op 2 november het Duitse met kolen geladen schip bereikte. Men con stateerde toen een slagzij van ongeveer 20 graden. De bemanning bevond zich op een boot van de Amerikaanse kust wacht en de kapitein, geassisteerd door enige officieren, begaf zich wel weer aan boord, maar toen de hulp /an de „Ebro" niet voldoende bleek te zijn, verliet men opnieuw het wrakgeslagen schip. De gehele bemanning is later naar Amerika gebracht. In de nacht van 5 op 6 novem ber arriveerde de „Oceaan", die 400 mijl had moeten afleggen om de „Helga Bolten" te bereiken. De „Oceaan" nam de taak van de „Ebro" over, bracht acht mensen aan boord, zodat er met de drie leden van de „Ebro" op dat ogenblik elf man aan wezig waren om provisorisch herstel lingen te verrichten en de pompen te be dienen, en begon langzaam te trekken. Tot tweemaal toe brak nog de tros en eenmaal brak nog de ankerketting van de „Helga Bolten", waaraan de tros was vastgemaakt. Vrijdag j.l. bereikte de „Zwarte Zee" het transport. Deze bracht eveneens bemanningsleden en materiaal over en met vereende krachten ging het daar op in de richting van de Azoren, waar het ruim 7000 ton metende Duitse schip met zijn lading kolen thans veilig is aangekomen. NIEUWE SENAAT CATENA De nieuwe senaat van de Leidse stu dentenvereniging Catena is als volgt samengesteld: J. F. van Gemund, prae- ses; J. W. Pannekoek. ab-actis; H. Zwart quaestor; H. van Malde, assessor I; A. Mossel, assessor II. In week van 8 tot en met 14 nov. 1956 GEVESTIGD P. Buljs en fam. Instrumentmaker PTT, Lammenschansweg 180; J. J. Mönnich en fam. vertegenwoordiger. Mulderstraat 41; L. W. M. Cornellsse en fam. kleermaker. Oude Singel 214; C. A. Timmers en fam. schoonh. specialiste. Morslaan 20; P. Fry- denberg en fam., secretaris. Mulderstraat 67; E. S. Bodé-Hummel en fam., Modder- manstr. 1; W. H. v. Leerdam en fam. me taalbewerker, Voldersgracht 10a; W. v. Steenbergen en fam., Dlllenburgerstr. 16a.; J. M. Koolstra en fam., huisschilder, At- jehstraat 91; B. C. J. Fock. a.b. Galgewater t.o. 13; R. Augusteijns, militair, Hoge Rijn dijk 147; A. Pluis, hulp 1. d. huishouding, Burggravenlaan 193; M. S. Wesselman, kantoorbediende, Jac. Catslaan 69; J. van der Meij, metselaar, J. W. Frisostraat 1; I. Winkel. Mariënpoelstraat 15; B. Würde- mann, verpleegster, Rljnsburgerweg 10; A. E. Beumee, laborante, Roodenburgerstr. 16 M. A. van Oorde-Jullus, Hogewoerd 175; G. H. A. van der Veen, Roodborststraat 48; H. A. Meerbeök-Akkermans, Pasteurstraat 50a C. M van Voorst tot Voorst (barones). Merelstraat 50; K. Koopman, Verpleegster, Rljnsburgerweg 10; C. J. de Vries, Zeeman laan 36; A. M. van Akkeren, los werkman, Volmolengracht 2a; C. R. Traas, de L. de Kanterstraat 30 b.; E. H. A. Robert, ver pleeghulp, Duinhof 32; J. L. Lensing. Mors straat 11; E M. A. Lucas, chef-etaleur. Lo- rentzkade 59. E. H. van Es-v. d. Koppel. Haven 2-4; F. Moerman. Boerhaavelaan 17 P. J. Snoeker. constr. monteur. Lage Rijn dijk 116, J. van Zeist, dienstbode. Mira- kelsteeg 27; S. J. Oudshoorn, verpleegster. Jullanastraat 8a; H C. Adriaanse, onder wijzeres. Wasstraat 15; L. A Houtepen. secretaresse, Cobetstr. 10; A. J. Holtrop, stationsassistent, de Genestetstraat 36; S. Numans, mangelster, Rljnsburgerweg 140; G. A. Terpstra, Hooigracht 90; J. H. Duis- termaat, Hugo de Grootstr. 9; J. Bogaards analist, Roodenburgerstr 33; M. Roovers, Kam. Onneslaan 36a; J. de Lange, Rood- borststr. 49; J. H. G. Wyers. Hogewoerd 84a; I Charls, 11. verpleegster, Rljnsbur gerweg 10; S. Lopes Cardozo lector. Lam menschansweg 59; J. Deegenaars, 11. ver pleegster Irenestraat 29a; P. S. Kamma, Hoge onderscheiding voor ir. J. F. R. van de Wall De hoofdingenieur-directeur in de dienst der Zuiderzee-werken ir. J. F. R. van de Wall, die gisteren onder grote belangstelling wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn func tie heeft neergelegd, is tijdens een af scheidsbijeenkomst te Den Haag be noemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. De minister van Verkeer en Waterstaat mr. J. Algera heeft hem van deze benoeming tijdens een van grote waardering getuigende toespraak mededeling gedaan. Wasstraat 70.; A. H. van Gorsel, verpleeg ster, Rljnsburgerweg 10; M. M. van der Pol hulp 1. d. huishouding, Spleghelstr. 19; P. J. Laterveer, militair KL, de Wetstraat '14; J. J. H. Gerrltzen, Gerecht 1; B. R. Bot Haagweg 206; M. D. B. Gerbers, Vreewijk- straat 10; R. R. Aberson, Hoge Rijndijk 42; T C. Eradus. Kort Galgewater 9; J. B. M. Dijkmans. Noordeinde 50; M. J. E. Post Nijkamp. Verdamstraat 22;M. van Dunné, Rljnsburgerweg 77; S. M. Moraal-Harteveld Amallastraat 19; P. G. J. Wijnen, verpleger Boerhaavelaan 23; P. J. Bleijl, hulsschilder Levendaal 160; H. H. J. Zwart. Leeuwerik straat 33; A. M. A. Jonkman, med. analiste de L. de Kanterstr. 32; J. A. W. A. Michela slager Serlngenstr. 3'la; J. v. Ulden-van den Berg, Jan Llevenstr. 34; A. J. van Dijk, 11. verpleegster, Witte Singel 27. VERTROKKEN G F. Kruit en fam., Rapenburg 123 naar Dordrecht, Nic. Maessingel 248; W. J. Ho ning en fam.. ter Haarkade 1F naar Den Haag, Beeklaan 110II; P. W. Tollenaar en fam., Zoeterw. singel 106 naar Den Helder Jan Verfallleweg 66; C. G. J. de Jong en fam., Tesselschadestr. 8a naar Noorwegen; R. J. Valkhoff en fam. Jan v. Goyenkade 29. Oegstgeest, Piet Heinlaan 10; H. B. Fontein en fam., Pietersk. ohoorsteeg 30 naar Den Haag, Ruysdaelstraat 96b; H J, Pfaltzer, Zoeterw. singel 96 naar Wagenln- ge, Grindweg 46; A. van der Velden, Zoe terw. weg 124 naar Amsterdam, Ruijsstraat 9 II; J. E. Versnel, Witte Singel 27 naar ZoeterWoude, Besjeslaan 4; C. de Roode, N. Beetsstraat 34 naar Rijnsburg. Smldstr. 11; R. A. ter Laag, Aloëlaan 47a naar Rotter- dam. Pr. Margrietlaan 69b; G. G. Scher mers. Oude Singel 50. Rotterdam. Libellen straat 12a; F. M. M. Hosman, Breestr. 115 naar Amsterdam. Baarsstr. 811; L. E. El- horst. Rapenburg 79 naar Bloemendaal. Burg Den Texlaan 23; A. J. Voskuil, v. 't Hofstr. 42a naar Zoetermeer, Leidse Wal len 42; R. Ockerse, Kanaalweg 29 naar Den Helder, Buitenhaven 5; M. A. Houkes- Smlttenaar, Herenstr. 73 naar Barendrecht Dr. Lohmanstraat 8; M. van der Meulen, Riinsburgerweg 10 naar Utrecht. Catha- rijneslngel 101; L. T van Barneveld, Rijns- burgenveg 10 naar Voorschoten, Valken- burgseweg 92; C. Wiersma, Rljnsburgerweg 22 naar Wassenaar, Jonkerlaan 80a; J. v. Wijk, Oude Singel 112 naar Ermelo, Fok- ko Kortlanglaan 1; R. W. M. Buers. Turf markt 5a naar Rotterdam. Voorschoter laan 68; K. Kop, Langebrug. 48 naar Au stralië: W. E. van Aardenne, Rapenburg 57 naar Dordrecht, Zuidendijk 263a; D. Bak ker, Hoge Rijndijk 280 naar Horst, woon-w. Meterikseweg 35; G. A. Werdmuller, Kam. Onneslaan 36a naar Tilburg. Arendplein 15; H. A. Robbers. Pioenstr. 37 naar Oegst geest, Karei Doormanlaan 17; D. Parmen- tier, Witte Singel 103 naar Delft, Begijn hof 17; W. Lindemann, Reitzsstr. 5 naar Duitsland; P. Thome, Merelstr. 2 naar Den Haag, Scheveningseweg 74; M. v. d. Zwan, Mezenstraat 2 naar Den Haag, Schevening seweg 74; P. O. D. Kaulesar Sukul, Merel str. 14 naar Den Haag, Hugo de Groot str. 81; R. Y. Rusche. Herengracht 19, naar Den Haag Regentesselaan 107; H. J. T. v. d. Veen. Burggravenlaan 137 naar Amsterdam, Uiterwaardenstraat 122; H. S. Teuben, Vliet 44 naar Bloemendaal Hout- vaartkade 34; X. van Katwijk Hoflaan 68 naar Haarlem, Maarten van Heemskerk- str. 2; J. L. van Gelein Vitringa, Oud® Singel 12 naar Eindhoven, Poiterslaan 7. Daarom vraagt Simon de Wit aan elke huismoeder: kom, keur enoordeel zelf. Vergelijk de aantrekkelijke prijzen, vergelijk de kostelijke kwaliteit. Voor alle kruidenierswaren kunt u bij Simon de Wit terecht (ook alle bekende merk artikelen). Voor roomboter, eieren, kaas en een keur van fijne vleeswaren. Voortreffelijk, Voordelig! Volvet, extra belegen, extra lekker per 250 gram van 93 voor Voor mensen met een verfijnde smaak is et goed nieuws, want probeert u maar eens onze U proeft het direct hoe door de nieuwe samenstelling de smaak is verbeterd. Ter kennismaking nu van 114 voor uU Voorts ook de bekende merken Blue Band en Planta verkrijgbaar GRATIS SPAREN VOOR KWALITEIT Bij iedere bestede gulden een MELKKOETJE enop vele artikelen extra zegels. Voor 40 zegels op een kaart (zó vol) een pak roomboter tegen margarineprijs (38 ct.). Op 4 kaarten een feestelijk DelMonte-pakket Q 0 I T I Q (waarde f3.68) 0 II A I I U het beste product van de Zuidhollandse boerderijen per 100 gram van 37 voor Makrool in tomatensaus lvl(JV\IGGI heerlijk smeuig per groot blik 400 gram van 72 voor per 250 gram w Cm originele import per 150 gram I U

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 10