Egypte vraagt V.N.-hulp bij het opruimingswerk in liet Suezkanaal MOSKOU VESTIGT MILITAIRE DICTATUUR IN HONGARIJE WEERBERICHT Vrijmaken zou volgens Nederlandse schatting vier tot zes maanden in beslag nemen Westelijke diplomaten verlieten tweemaal receptie in Moskou.... Tanktroepen maken plaats voor infanteriedivisies Wenen voelt zich niet behaaglijk Rode leger ook in Bulgarije 95ste jaargang MAANDAG 19 NOVEMBER 1956 No. 28990 LEIDSCH m DAGBLAD ii Directeur: J. W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN n WiueSmgelL. S™j® Booldredacteur: J. Brouwer 17.- per kwartaal; 12.35 per maand; 10.55 per week Telefoon Directie ep Administratie: 25041. Redactie. 21507 Hammarskjöld sprak met Fawzi en Nasser Terwijl gisteren nieuwe contingenten voor de V.N.- politie in het basis-lcamp Aboe Soeweir arriveerden (de totale sterkte van de internationale troepenmacht bedraagt thans ongeveer 560 man), vertrok secretaris generaal Hammarskjöld weer uit Cairo, na langdurige besprekingen gevoerd te hebben met Egyptes minister van Buitenlandse Zaken, Fawzi, en president Nasser. Deze zou er mee hebben ingestemd, dat de V.N. bepa len wanneer de politiemacht wordt teruggetrokken. De Egyptische regering zou terugtrekking van de buiten landse troepen eisen voordat een begin gemaakt wordt met de vrijmaking van het Suezkanaal. Zij heeft voorts de medewerking van de V.N. gevraagd voor het oprui- (Van onze reisredacteur uit Cairo) men der hindernissen: het ernstigste obstakel vormt de vernietigde Ferdan-brug en een gezonken cementschip, dat thans één blok beton vormt. Een Nederlandse des kundige, die wij spraken, schatte, dat men vier tot zes maanden nodig zal hebben voor het vrij maken van het kanaal. Het verzoek van Cairo aan de V.N. om hulp te verlenen, dient opgevat te worden als een tegen- manoeuvre voor een Brits-Franse plan om een gemeen schappelijk opruimingscommando te vormen. Egypte acht dit plan in strijd met de wapenstilstandsbepalin gen. Egypte zou met Hammarskjöld overeengekomen zijn, dat de opruiming uitgevoerd wordt door neutrale landen, zoals Nederland en Denemarken. Er deden zich opnieuw incidenten voor Helemaal rustig is het intussen nog niet in Egypte en de kanaalzone. Een Brits legercommuniqué meldde gisteravond, dat Egyptische troepen in de zone van het Suezkanaal het staakt-het-vuren hebben geschonden door het openen van ma chinegeweervuur op Brits-Franse stellingen, die echter niet antwoordden. Giste ren daalde een groep Britse helikopters op een klein eiland in het meer van IVIanzala ten westen van Port Said, waar tien Egyptenaren met wapens en mu nitie waren ontdekt. Er werden enige gevangenen gemaakt en het materiaal werd in beslag genomen. In Port Said wordt „de intimidatie-campagne en de passieve weerstand" blijkbaar voortgezet, want de Britse kolonel Evans, die hoofd is van het bureau voor burgerlijke zaken aldaar, heeft nieuwe bevoegdheden gevraagd ter versteviging van het militaire bewind. Egypte heeft gisteravond een memo randum aan de V.N. gepubliceerd, waarin geklaagd wordt over „plundering van huizen en moskeeën door Brits-Franse troepen" en het dwingen van Egyptenaren voor de bezetting te werken. Ook zouden de Brits-Franse strijdkrachten hun po sities op Egptisch gebied versterken en de Egyptische onafhankelijkheid en de V.N. tarten, aldus het memorandum. buitgemaakte (Russische!) oorlogsma teriaal aan Egypte teruggeven! Ben Goerion voegde hieraan toe, dat Israël alles aan Egypte vergeven wil, als vrede gesloten wordt. Hij arong er bij Boelganin op aan. dat de Sovjet-Unie directe vredesonderhande lingen tussen Israël en zijn Arabische Premier stevig van Eden bijt zich af Volgens een Israëlische militaire woordvoerder zijn zaterdag bij een tref fen tussen een Israëlische militaire pa trouille en een Egyptische, ongeveer 30 km van Suez op de weg naar Sinai, vijf Egyptische militairen gesneuveld. Een gewonde Egyptenaar werd gevangen ge nomen. Aan Israëlische zijde waren geen verliezen. Israëlische militairen hebben Arabie ren. die in de nacht van zaterdag op zondag op Israëlisch gebied zijn door gedrongen, te Gilad. 20 kilometer ten noordwesten van Beersjeba in de Ne- geb, onderschept. Zeven Arabieren wer den gedood en vijf gevangengenomen. Hoewel de Arabieren handgranaten naar de Israëlische militairen hebben geworpen, leden de laatstgenoemden geen verliezen, aldus werd Tel Aviv vernomen. De Britse minister-president. Eden, heeft zaterdag tot 4000 jonge conserva tieven te Londen gezegd, dat Groot- Brit tannië nooit verontschuldigingen zal aanbieden voor het Brits-Franse in grijpen in Egypte. „Nog minder aan vaarden wij vergelijking met degenen, die God weet hoeveel duizenden van het dappere en ongelukkige volk van Hongarije hebben gedood", aldus Eden. Verder zei Eden, dat. hoe onpopulair het Brits-Franse optreden in Egypte ook geweest moge zijn, het een einde heeft gemaakt aan de strijd in het Midden-Oosten. Israël verwerpt de eisen van de Sovjet-Unie Israël heeft de Russische eis, dat schadevergoeding dient te worden be taald aan Egypte, verworpen, zo meldt de Israëlische radio. Volgens Israël heeft niet Egypte, doch Israël recht op schadevergoeding voor de Egyptische aanval van 1948 en de duizenden slacht offers daarvan, alsmede voor de econo mische blokkade van de laatste jaren. De Sovjetrussische premier, maar schalk Boelganin, had donderdag in een brief aan premier Ben Goerion van Israël verklaard, dat Israël scha devergoeding aan Egypte diende te be talen voor de „niet-uitgelokte aanval". Ook moest Israël volgens Boelganin het buren zal steunen. Dat zou een aanzien lijke bijdrage aan de versterking van de vrede zijn Voorts verklaarde Ben Goerion, dat de brief van Boelganin het bereiken van een vrede in het Midden-Oosten niet bevorderd had. Sommige uitdrukkingen van de Russische brief „schijnen onge past voor het verkeer tussen leden van de Ver. Naties". Irak boos op Egypte Radio-Bagdad heeft maandag mee- gedeeld, dat de minister van Buiten- landse Zaken van Irak, Syrië en Egyp- I te heeft beschuldigd van het toelaten van propaganda tegen Irak. De minister verklaarde, dat de be richten als zou Irak weer begonnen zijn met het pompen van olie via de buisleiding KerkoekHaifa (sinds mei) 1948 stopgezet) „zowel schandelijke kuiperij en verdraaiing als moedwillige leugens zijn". Het buiten werking stellen van de leiding heeft de regering van Irak 120 i miljoen dinar «ongeveer 1.277 miljoen) gekost, aldus de minister, „en dit is bijna het dubbele bedrag van de ge schatte kosten voor de bouw van de i Kouder De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog en tamelijk zonnig weer. Over wegend matige zuidoostelijke wind. Vannacht op vele plaatsen temperatu ren om het. vriespunt. Morgenmiddag iets kouder dan van middag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 20 NOVEMBER Zon op: 8 10 uur; onder: 16.45 uur. Maan op: 18.54 uur: onder: 10.24 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.15 en 16.29 uur. Laagwater te 0.03 en 12.22 uur. Springtij. Dit nummer bestaat alt 12 pagina's Kroesjtsjef luchtte zijn hart Partij-secretaris liet zich niet tot kalmte brengen door zijn mede-leiders Westelijke diplomaten hebben in het afgelopen weekeinde in Moskou tweemaal een receptie verlaten uit protest tegen felle kritiek op Engeland, Frankrijk en Israël door partijsecretaris Kroesjtsjef, die zich op deze wijze kennelijk trachtte te venveren tegen het verwijt van zijn mede-leiders, dat hij het Westen in de hand werkt. Mogelijk luchtte hij zijn opgekropte woede aver Westelijke doorkrui sing van Russische plannen. Zaterdag verlieten de diplomaten een receptie in het Kremlin, die de Russen gaven voor de Poolse delegatie, waarmee zij bespre kingen voerden; zondag trokken zij zich terug toen Kroesjtsjef op een afscheids receptie. welke de Poolse delegatie gaf, opnieuw „zijn hart luchtte". De Polen hoorden het zwijgend aan, hoe Kroesjtsjef zondagavond Engeland, Frankrijk en Israël „kolonialisten en knechters" noemde. Zaterdag had de Rus- dam van Assoean in EcvDte dia de oor-1 sische PartÜIeider de ..intriges van de reactie" in de kapitalistische landen aan- zaak is van de huidig/?riiis in hett Bevallen. Toen Gomoelka, de Poolse partijleider, zondag na Kroesjtsjet het «oord Midden-OostenI voerde, keerden de westelijke diplomaten in de ontvangstzaal terug. ..Overheersing van zwakken door sterken Kroesjtsjef verklaarde zondagavond, dat de Sovjetrussische leiders hun denkbeelden baseren op „vreedzaam naast-elkaar-bestaan" van de landen. Hij beerde zich naar de Westelijke di plomaten toen hij hieraan toevoegde: „Het hangt niet van U af of wij blij ven voortbestaan. Als u niet van ons houdt, neem dan onze uitnodigingen niet aan en nodig ons niet bij U uit. De geschiedenis staat aan onze kant, of U dat prettig vindt of niet". Vice-premier Mikojan. die naast hem stond., trachtte Kroesjtsjef wat tot be daren te brengen, doch deze stoorde zich niet aan hem. „Eden noemt het Brits-Franse optre den in Egypte een politieactie", zo ver volgde hij, „doch voor ons is het kolo nisatie, knechting, overheersing van de zwakken door de sterken. Hoewel Nasser geen communist is en dichter staat bij hen. die oorlog tegen Egypte voeren, is hij een nationale held en wij hebben sympathie voor hem. Hij heeft zelfs communisten in de gevangenis gewor pen". President Worosjilof. die hem kenne lijk wilde kalmeren, legde zijn hand op Kroesjtsjefs schouder en zei: „Dat moest Nasser doen". Maar Kroesjtsjef schudde Worosjilofs hand van zijn schouder en zei: „Probeer niet me te helpen". De 93-jarige Ome Jan van Zut- plien heeft zaterdagmiddag in het sanatorium Zonnestraalte Hil versum een afscheidsreceptie ge houden als voorzitter van de Ver eniging Zonnestraal" De heer Evert Kupers, een van de medeop richters van de vereniging, drukt de scheidende voorzitter de hand. (Van onze Weense correspondent) Zoals te verwachten was, heeft de aanhoudende staking, o.a. ook van de arbeiders in de voorstad Csepel en van het tramwegpersoneel in Boedapest, de Sovjetrussische autoriteiten gedwongen een militair bewind in het leven te roepen. Tot dit doel zijn de tanktroepen uit de hoofdstad teruggetrokken om plaats te maken voor een groot aantal infanterie-divisies, die de inwoners rnet wapengeweld zullen moeten dwingen tot het hervatten van de werkzaamheden en tot het handhaven van de orde. Men spreekt in Wenen over twintig divisies, waarvan de voorhoede bij Zahony over de Hongaarse grens is gekomen. Ondanks de jongste voorstellen van Moskou inzake ontwapening voelt men zich in Oostenrijk door deze nieuwe en grote troepenconcentraties bedreigd. De staking in Boedapest wordt intussen vrijwel overal voortgezet, vooral door de mijnwerkers en de arbeiders in de olie-industrie, die hun mijnen en bedrijven onder water dreigen te zetten, als de deportaties niet ophouden en de Russische troepen niet binnen drie weken het land verlaten. Intussen dreigt inflatie als de produktie niet snel op gang komt. Aantal vluchtelingen al meer dan 40.000 Nadat deze deportaties aanvankelijk waren toegegeven, heeft de regering- Kadar deze nu ontkend en verklaard dat alleen zogenaamde misdadige ele menten in hechtenis zijn genomen om dat zij een gevaar betekenden voor de Russische troepen. Intussen houdt de stroom van vluchtelingen naar Oostenrijk nog steeds aan en is men al een totaal van 40.000 gepasseerd. Onder hen ivas de bevolking van een heel dorp; ten getale van duizend. Op het traject Szent-Gotthard naar de Oostenrijkse grens is een Hongaarse machinist met zijn gehe le familie in een lokomotief doorge reden en hij heeft in het Oostenrijk se grensplaatsje Jennersdorf asiel gevraagd. Andere gezinnen zijn door het zuidelijke gedeelte van het Neu- siedler-meer gewaad, waar dit slechts een halve meter diep is. Som mige vaders droegen hun kinderen in de armen, terwijl zij zelf door het moerassige water stapten om aldus Oostenrijks grondgebied te bereiken. Slot op pag. 2 Gedurende het weekeinde zijn duizenden mensen naar het strand tussen Ifmuiden en Wijk-aan-Zee getrokken om een zestien meter lange walvis te bezichtigen, die daar was aangespoeld. Het was een van de grootste exemplarendie ooit op onze stranden aanspoelden Geen 2e Hongarije De Sovjet-TJnie heeft thans ook troepen naar Bulgarije gestuurd om direct te kunnen ingrijpen, wan neer er zich onlusten zouden voor doen, zoals die in Polen en Honga rije hebben plaats gehad. Ofschoon Bulgarije wel was toegetreden tot het Verdrag van Warschau, herberg de het tot nu toe geen rode troepen binnen zijn grenzen. Volgen? gisteren te Belgrado ontvan gen berichten zijn Russische pantser- troepen over zee aangevoerd en in Var na aan de Zwarte Zee aan land gegaan. Zij hebben de gehele kust tussen deze plaats en de Turkse grens bezet. De Bulgaarse regering maakt zich kennelijk erg ongerust over de toestand in haar land. De Bulgaarse ex-premier en gewezen leider van de Boerenpartij. Constantin Moeravief. behoort tot dege nen, die bij wijze van voorzorg alvast zijn aangehouden, aldus te Belgrado ontvangen berichten uit Sofia. Ook een bisschop van de Grieks katholieke kerk. enkele gewezen socialistische politici en studenten zijn gearresteerd. In de be richten wordt gesproken over een „golf van arrestaties". Toespraak tot afwezigen. En hij vervolgde: „In Egypte moeten wij een regeling trachten te vinden. U (zo zei hij tot de nu afwezige Westelijke diplomaten) hebt Uzelf in een idiote po sitie gewerkt". Mikojan viel hem in de rede en zei: ..Laten we zeggen in een delicate positie". Maar Kroesjtsjef ging onverstoorbaar verder de afwezige Wes telijke diplomaten toe te spreken! „Als U Uw troepen uit Duitsland te rugtrekt, zullen wij geen dag langer in Polen, Hongarije en Roemenië blijven". Over Polen zei hij: „Niemand kan zich verbeelden, dat hij de beste weg naar het socialisme kent. Er zijn stom miteiten begaan, doch dat is alles ver leden tijd. Ik begroet kameraad Go moelka. Moge zijn leiderschap blijven groeien. Wij zullen alles doen om hem te steunen, doch ik geloof, dat het Pool se volk dat zelf wel zal doen". Diep geroerd zei Kroesjtsjetf tegen Gomoelka: „Poolse kameraad, laat ons nooit in de steek en wij zullen U nooit in de steek laten nooit, nooit, nooit". Gomoelka verklaarde in zijn ant woord, dat hij, toen hij naar Moskou kwam. onzeker was over het resultaat van de besprekingen Doch hij was vol ledig tevreden gesteld. De besprekingen „vormen een keerpunt in de betrekkin gen tussen Polen en de Sovjet-Unie". Waarnemers merkten op, dat Go moelka bij de ondertekening van de Pools-Russische verklaring in het Kremlin, enige uren eerder, veel meer ontspannen scheen te zijn dan vier dagen geleden, toen hij in Mos kou arriveerde. De overeenkomst, die hij met de Russen over de Sovjetrus sische troepen in Polen bereikte, geeft hem meer controle over de Russische troepenverplaatsingen in zijn land. Installatie Culturele Raad Zuid-Holland In de kapittelzaal van het Stedelijk Museum ,,het Prinsenhof" te Delft heeft zaterdagmiddag de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz. de Culturele Raad van Zuid-Holland geïnstalleerd. Deze raad, welke uit ruim 40 personen bestaat, zal zijn zetel in Delft hebben, terwijl ook het bureau van de stichting Culturele Raad van Zuid-Hclland er zal worden geves tigd. De doelstelling van de Raad is enerzijds de bevordering van de culture le zelfwerkzaamheid van de bevolking en anderzijds het in zo ruim mogelijke mate deel hebben van de bevolking aan de uitingen van kunst. Minister Klompé was zaterdag nacht druk in de weer in de Mar griethal van het Jaarbeurscomplex te Utrecht, waar de Hongaren, die in het tweede vluchtelingentrans- port uit Wenen in ons land aan kwamen. werden ingeschreven. Hare Excellentie met een van de jongsten van het transport op weg naar een inschrijvingspost. Het is waarnemers voorts opgeval len, dat Gomoelka op de receptie van zondagavond maar zwak applaudis seerde, toen Kroesjtsjef zei, dat in Hongarije in de eerste plaats de con tra-revolutie onderdrukt moest wor den.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1