Deense en Noorse V.N.- soldaten vanochtend in Egypte aangekomen 670 Hongaarse vluclitelingen Wij eindelijk in ons land te zijn! WEERBERICHT Zwaardere uitrusting volgt per schip Nog vele vragen zijn onbeantwoord gebleven Allen dankbaar voor uitstekende zorgen tijdens lange treinreis Amerika houdt zich angstvallig aan oogmerken der Ver. Naties 95ste jaargang DONDERDAG 15 NOVEMBER 1956 No. 28987 Hedenochtend omstreeks vier uur stegen van het vliegveld Capodichino bij Napels drie Zwit serse vliegtuigen op met bestemming Egypte: in het eerste hadden 45 Deense militairen onder wie vier officieren plaatsgenomen, leden van het V.N.- politieleger, evenals de inzittenden van het tweede vliegtuig: vijftig Noorse militairen, van wie vijf officieren. Het derde vliegtuig was geladen met voorraden en uitrustingsstukken. De zwaardere uitrusting (o.a. anti-tankgeschut) zal deze V.N.- troepen over enkele dagen per Italiaans schip wor- Het bevel tot vertrek werd gisteravond gegeven door de secretaris-generaal der V.N., Dag Hammarskjöld. Maar er zijn nog enige belangrijke vragen onbeant woord gebleven. Ten eerste: welk gebied moeten de V.N.-troepen bezetten: de gehele kanaalzone, ot alleen het Frans-Engelse bruggehoofd? Egypte heeft ver klaard dat de V.N.-troepen pas nit het brnggehoofd mogen gaan. zodra de Franse en Engelse troepen zich uit Egypte hebben teruggetrokken. Frankrijk en Enge land hebben gezegd bereid te zijn tot terugtrekking zodra een „effectieve V.N.- strijdkracht gereed is de hele zaak over te nemen". Ten tweede: zullen de V.N.-troepen helpen bij de opruiming van wrakken in het kanaal? Egypte heeft gezegd van niet. Ten derde: in hoeverre heeft Egypte zeggenschap over de bewegingen van de V.N.-troepenmacht, en wie zal beslissen wanneer zij hun taak hebben uitgevoerd? Communistisch China 250.000 en in Pa kistan 10.000 mensen als vrijwilliger hebben aangemeld, aldus deelde Radio- Caïro mee. Egypte vroeg Moskou om „vrijwilligers"' Intussen ontstond gisteren onge rustheid, toen de correspondent van het Amerikaanse radiostation CBS (Columbia Broadcasting System) in een uitzending vanuit Moskou ver klaarde, dat Egypte de Sovjet-Unie om vrijwilligers heeft gevraagd. De uitzending van de correspon dent, Daniel Schorr, werd door de Russische autoriteiten afgebroken, toen Schorr aan bijzonderheden over het vrijwilligers leger toe toas. Later mocht hij de uitzending hervatten, doch alle bijzonderheden waren toen Vit zijn bericht geschrapt. Schorr begon zijn uitzending met de mede deling: „De crisis in het Midden- Dosten heeft woensdagavond een nieuwe ernstige wending genomen. Vit betrouiobare bron verneem ik, da' de Egyptische ambassade in tloskou uit Cairo de opdracht heeft ontvangen te vragen om de vrijwilli gers. die Rusland heeft aangeboden en dat dit verzoek aan de Sovjetrus sische regering wordt doorgegeven. Als de Sovjetrussische verklaringen van de afgelopen dagen iets te bete kenen hebben, zal het verzoek wor den ingewilligd. Veel is nog onduidelijk. Hoeveel Rus sen zullen er naar Egypte gaan? De Egyptische ambassade verklaart, dat feeds meer dan 50.000 vrijwilligers zich gemeld hebben. Of zij hun eigen wapens Bullen meenemen? En of zij vanuit de Bovjet-Unie vliegtuigen en tanks zullen pntvangen? Er is één aanwijzing: een reserve-lui tenant-kolonel heeft volgens berichten In de Sovjetrussische pers van woensdag rerklaard: „Ik sta gereed met mijn wa pens in de hand". Er bestaat reden om te geloven, dat de vrijwilligers in de Sovjet-Unie eenhe. den zullen vormen en hun uitrusting tullen krijgen. Een Egyptische zegsman Fertelde mij: „Wij hebben geen uitrus ting voor hen in Egypte". De vrijwilli gers omvatten 265 Hier werd de uitzending van Schorr Sf gebroken. Volgens Radio-Caïro heeft de Egyp tische ambassadeur in Djakarta woens dag meegedeeld, dat 75.000 Indonesiërs tich vrijwillig opgegeven hebben om „het Egyptische volk te helpen tegen de Brits-Franse en Israëlische agressie". De ambassadeur verklaarde dat zich in den nagezonden. In Napels stonden gisteren 580 Noorse, Deense, Canadese en Columbiaanse sol daten voor vertrek gereed. Wanneer de anderen vertrekken, was hedenochtend nog niet bekend. Tot het V.N.-politie-leger zullen ook vijftig In diase en een gelijk aantal Zweedse militairen be horen. De overtocht duurt vijf uur en de landings plaats is het vliegveld Aboe Soeweir, een voor malige RAF-basis in de nabijheid van Ismailia in de zone van het Suezkanaal. Russische technici in de Soedan terug naar Moskou Het Italiaanse persbureau „Ansa" meldde gisteren, dat de Sovjet-Unie tien Belgische vliegtuigen heeft gehuurd voor het overbrengen van 200 thans in Soe dan verblijvende Russische technici naar Rusland. Deze technici bevonden zich in Egypte, waar zij als intruoteur bij de opleiding van Egyptische troepen en voor het onderhoud van door de Russen geleverd oorlogstuig werkzaam waren. Zij weken, na de Brits-Franse landingen in de Suezkanaalzone, naar Soedan uit. Zondag j.l. zijn reeds de eerste twintig van deze technici in Rome aangekomen. Zij vertrokken de volgende dag, via Am sterdam, naar Moskou. Koningin begroet vluchtelingen H.M. de Koningin heeft het voor nemen vanavond voor de radio een woord van begroeting tot de Hon gaarse vluchtelingen in ons land te richten. De toespraak van de Koningin zal om 20.00 uur over de beide zenders Hilversum I en Hil versum II worden uitgezonden. Haar woorden zullen daarna in de Hongaarse taal worden herhaald. Russische consul in Port Said hitst bevolking op De Russische consul te Port Said, Anatoli Chikov, heeft tijdens de gevech ten om Port Said in zijn auto rondge reden en de mensen aangespoord door te gaan met vechten, omdat de beloofde Russische interventie niet lang op zich zou laten wachten. Nu rijdt hij majestu eus in zijn met hamer en sikkel getooide limousine rond, en spreekt hier en daar kleine groepjes Egyptenaren toe. Het Engels-Franse hoofdkwartier te Port Said ziet in deze Russische diplomaat de aanstichter van de intimidatie-actie die de laatste dagen voornamelijk tegen Italianen en Grieken gevoerd wordt. Talrijke Griekse en Italiaanse inge zetenen van Port Said hebben in hun brievenbussen kleine briefjes gevonden, waarop stond: „Dood aan de vreemde lingen die met de bezetters samenwer ken". „Wij hebben goede reden aan te nemen dat de Russische consul ver draaid vervelend doet (is being a bloo ming nuisance)", verklaarde een hoge Engelse officier. De Italianen hebben nota bene een grote hulpactie op touw gezet, om Port Said weer op poten te zettenHun ambassade vervangt de nog steeds ge sloten winkels, en Egyptenaren zowel als leden van buitenlandse kolonies komen er hun blikjes en dozen levensmiddelen halen Ontkwamen na zware strijd aan de Sovjets De uit negen wagons en slaapwagens bestaande trein met de eerste groep Hongaarse vluchtelingen is gisteravond om 8 uur in Venlo gear riveerd met een transport van 670 Hongaarse vluchtelingen. Het eerste contingent, reeds het grootste deel van de 1300 die in ons land zullen worden opgenomen, bestond uit 44 gezinnen met 55 kinderen in de leeftijd tot 10 jaar, 24 echtparen zonder kinderen, 41 studenten, waar van drie met hun echtgenoten, voorst een groot aantal jongemannen en mannen-vrijgezellen. Bevelhebber Egyptische luchtmacht doodgeschoten Van geallieerde militaire zijde in Port Said wordt vernomen, dat de generaal, flie het bevel voerde over de Egyptische hi^Mmacht. is doodgeschoten. Hij is aansnrakelijk gesteld voor het Volslagen falen dezer luchtmacht bij |e Brits-Franse luchtaanvallen op Eevptis^be militaire vliegvelden en an- •pr^ militaire doelen en bij de strijd te Pnd in de Sinai-wnestiin tegen de Ts- raë'isrhe troepen en bij de gevechten k Port Said tegen de Brits-Franse lan dingstroepen. Veel bewolking jus in, De Bilt verwacht tot morgenavond: [Overwegend zwaarbewolkt met plaat- flijk enige regen. Matige, langs de paddenkust tijdelijk krachtige wind issen west en noordwest. Weinig ver- ïdering in temperatuur. (Opgemaakt Ie 11.15 uur). 16 NOVEMBER Zon op: 8 04 uur; onder: 16.50 uur. Maan op: 15 42 uur; onder: 5.49 uur. I Hoogwater te Katwijk te 1.30 en i 13 48 uur. Laagwater te 9.41 en 21.52 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Velen komen uit westelijk Hongarije, met name uit de plaatsen Sopron en Csoma. maar er zijn ook. die eerst in het einde van de vorige week uit Boe dapest zijn gevlucht en zelfs uit het oosten van Hongarije na een afstand van vaak 250 km. te hebben afgelegd. Er zijn jeugdige knapen onder, die aan de strijd hebben deelgenomen en die door het wapen met flessen benzine de Russen en hun strijdmiddelen onscha delijk maakten. De meeste jongeren toonden zich zeer zelfverzekerd: zij legden een grote kalmte aan de dag en voelden zich, na de vele tragische ge beurtenissen, zenuwslopende dagen en hun verblijf in het kamp bij Traiskir- chen snel op hun gemak in de Neder landse vluchtelingentrein Zij waren verrast, dat zij met zulk een prachtige trein werden vervoerd. Voor de meesten hunner geheel onbekend in hun land! Een jonge Hongaarse moeder omringt haar babyna dagen lang in de allerellendigste omstandig heden te hebben geleefd, na de aankomst op Nederlands grondge bied met tedere zorg. Onafgebroken in de weer Dat zij zich zo snel op hun gemak voelden komt zeer zeker door de goe de zorgen, waarmee zij op de reis werden omringd. Zoals bekend werd het transport verzorgd door de Neder landse Vereniging van Reisbureaus, waarvan 8 vertegenwoordigers de reis meemaakten onder leiding van de heren E. W. Schallenberg en H. El- mendorp. Zij werden daarbij geassis teerd door de in Den Haag woonach tige Hongaarse arts, dr. Jasman, door 12 verpleegsters, van wie een team van 7 van het Roode Kruis. Voorts waren aan deze staf zes vrouwelijke tolken toegevoegd. Onafgebroken zijn alle leden van de staf in de weer geweest de honderden broden te snijden, de boterhammen te beleggen met worst en kaas of jam. ver volgens thee. koffie of melk te schen ken. waarna dan de rondgang door de corridors en de verdeling over de 670 vluchtelingen een aanvang nam. Bleef er dan nog tijd over alvorens met de voorbereidingen van de volgende ronde werd begonnen, dan konden de stafle den even aan zichzelf denken. Met wei nig middelen moest worden geïmprovi seerd. Dat alles nog zo voortreffelijk is verlopen dankt men aan het initiatief van de stafleden en aan de bereidheid, de teamgeest en het enthousiasme van alle werkers! Voor de babies was door enkele Ne derlandse zaken een vijftal wiegen, vol ledig uitgerust, ter beschikking gesteld. Er waren moeders, die door de fraaie wiegen zó waren verrast, dat zij ze bijna te mooi vonden om ze te gebrui ken. In de slaapwagens had men de moeders met kleine kinderen onderge bracht. Er waren 12 baby's onder de 20 maanden. 25 kleuters van 2 tot 5 jaar en 18 kinderen van 5 tot 10 jaar. Er zijn 21 gezinnen van drie personen. 12 van vier personen, vier van vijf. vijf gezin nen van zes, een gezin van zeven en een gezin van negen personen. Hongaarse Roode Kruis dankt Het Internationale Roode Kruis te Genève heeft een boodschap van het Hongaarse Roode Kruis ontvangen, waarin wordt gezegd. „Het Hongaarse Roode Kruis wenst hierbij zijn oprechte dank en diepe erkentelijkheid tot uit drukking te brengen jegens het interna tionale comité van het Roode Kruis, de nationale Roode Kruisverenigingen en ook Jegens alle regeringen en organi saties. die in uren van zware beproe ving het Hongaarse volk te hulp zijn gekomen". Verder wordt in de boodschap ge zegd. dat er maatregelen zijn genomen om het binnenkomen van hulpgoederen over alle grenzen van het land te ver zekeren 0 Slot op pag. 2 Nieuw-Guinea op V.N.-agen<la De agendacommissie van de alge mene vergadering der V.N. heeft gis teren besloten de kwestie-Nieuw-Gui- nea (West-Irian) op de agenda van de algemene vergadering te plaatsen. Het besluit werd met zes tegen drie stemmen bij vjjf onthoudingen geno men. Voor stemden India. Pakistan, de Sovjet-Unie, Salvador. Egypte en Tsjecho-Slowakije. De Nederlandse minister van Buiten- lande Zaken, mr. Luns, had tevoren erop aangedrongen, de kwestie niet op de agenda te plaatsen. „Indonesië verlangt dat de Algemene Vergadering het zal bijstaan een deel van Nederlands gebied te krijgen, niet op enigerlei wettelijke grond, maar eenvoudig omdat Indonesië het graag wil hebben", zo zeide hij. Om kwart voor elf ongeveer gis teravond kwamen de eerste 670 Hongaarse vluchtelingen met een Nederlandsche trein uit het Oosten rijkse stadje Traiskirchen in het Centraal station van Utrecht aan. waar zij voorlopig werden onder gebracht in de Jaarbeursgebouwen Deze foto Iaat zien hoe een oud moedertje, afgemat van de lange reis zich in het Jaarbeursgebouw dankbaar laaft aan een beker verse koffie. Eisenhower tegen vrijirilligers Maar deze politiek kan veranderenindien meest gewenste oplossing onbereikbaar is (Van onze correspondent te Washington) President Eisenhower deelde gisteren op zijn persconferentie mede, dat Amerika de Verenigde Naties zal pogen te steunen in haar actie om „vrijwilligers" weg te houden uit het Midden-Oosten. Deze uitspraak blijkt in diverse hoofdsteden verschillend te zijn uitgelegd. De interpretaties wisselen van een „waarschuwing aan Moskou" tot „een blijk, dat Amerika in feite niets krachtigs wil doen". Juist omdat de interpretatie van Eisenhowers woorden zo belangrijk is, volgt hier een analyse van de Amerikaanse politiek, zoals die zich openbaart in de Amerikaanse hoofdstad. 1) Amerika heeft besloten voorlopig geen benzine naar Europa te verschepen ter aanvulling van de daar ontstaande tekorten: 2) een conferentie met Eden en Mollet is op de lange baan geschoven; 3) Een definitieve conferentie is aangekondigd tussen Eisenhower en Nehroe. Men mene evenwel niet, dat Washing ton niet zou inzien welk een klap het voor het Westen zou zijn, indien Rus land vat zou krijgen op de olie van het Midden-Oosten. Een dergelijke gebeur tenis zou bovendien een muur kunnen oprichten tussen de Westelijke demo cratieën en grote neutrale staten als India en Indonesië. Wanneer daarom Washingtons politiek voor de naaste toekomst ai bepaald is. dan betekent het nog niet. dat deze politiek zo zal blijven indien zou blijken dat de meest gewenste oplossing binnen V.N.-verband niet is te verwezenlijken. Zowel de ambtenaren van de V.N. in New York als de Amerikaanse regering in Washington zijn zeer voldaan over het feit. dat de eerste V.N.-troepen thans naar Egypte zijn vertrokken. Amerika staat thans in Cairo uiteraard aanzien lijk beter aangeschreven dan Engeland en Frankrijk en de Amerikanen hopen door hun voorzichtige politiek Nasser van riskante avonturen te weerhouden. Toespeling op Korea Ziehier de drie feiten, die licht wer pen op de houding der Amerikaanse regering op dit moment. Het is niet uitgesloten, dat deze houding op den duur zal worden gewijzigd, doch in de naaste toekomst concentreert Wash ington zich op een dubbel doel: te weten de installatie van een internati onale troepenmacht in Egypte alsmede de zo spoedig mogelijke ontruiming van dat land door de Engelsen en de Fransen. De Engelsen en Fransen in Washington gevoelen maar al te dui delijk, hoe krachtig Amerika deze doel einden nastreeft. Amerika's politiek in de naaste toekomst valt geheel samen met de oogmerken der Verenigde Na ties, gesteld in de bekende resoluties. Het is daarom volkomen verklaarbaar, dat Eisenhower het streven tot verbe tering der situatie beperkt wil houden binnen het kader der V.N. Twee-derde meerderheid is gemakkelijk te blokkeren Eisenhower onderstreepte dat de actie der V.N. zich niet behoeft te beperken tot resoluties en zinspeelde daarbij op de V.N.-actie in Korea. Thans is het evenwel moeilijker, zo betogen waarne mers in Washington, om in V.N.-ver band een gewapende actie te organise ren De zaak is nu in handen van de Algemene Vergadering, waar een twee derde meerderheid vereist is voor de aanneming van belangrijke resoluties. De assemblee telt thans 79 leden. De communisten plus de A fro-Aziaten kun nen echter gemakkelijk 30 stemmen bij eenbrengen om zo de actie der assem blee te blokkeren. Voorlopig wil Washington intussen niets doen buiten V.N.-verband en voor de Russen zou dit een aanmoediging kunnen zijn dat zij zonder te groot risico verder kunnen gaan in hun poging in het Midden-Oosten te domineren. Geen vrijwilligers naar Midtlen-Oosten „Egypte en de andere Arabische staten hebben aanbiedingen van de regeringen van de Sovjet-Unie en Rood-China tot het zenden van vrij willigers naar het Midden-Oosten van de hand gewezen", aldus is heden op een persconferentie in Bonn medege deeld door de Egyptische ambassa deur en de Syrische gezant in de West- duitse hoofdstad. De noodzaak om vrij willigers te aanvaarden bestaat thans niet meer, aldus beide diplomaten, die zeiden, dat zij spraken namens alle Ara bische staten, die in Bonn vertegen woordigd zijn, namelijk Egypte, Irak, Libanon, Jemen, Syrië, Soedan en Jor danië. Er zijn, zo werd er nog aan toe gevoegd, op het ogenblik geen Russi sche vrijwilligers op Arabische bodem. Directeur: J. W. Henn, DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte SUlgel Lelden Glrc no 51055 Hoofdredacteur: J. Brouwer tl.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1