yolkomen geslaagd dansfestijn voor K. en O. Demmenie Natuurvriend gaat tentoonstelling houden Eén oude dame gedood en twee anderen ernstig gewond Bij auto-ongeluk op Herenweg te Noortlwijk Gomoelka naar Moskou Weer een Russische val voor Hongaren? Beurs van Amsterdam - 95ste jaargang Woensdag 14 november 1956 Derde blad no. 28986 Succes voor Het Nederlands Ballet Het is bij K. en O. gewoonte geworden om ook aandacht te besteden aan de danskunst, het ballet. En dat dezegewoonte direct reeds als een goede ge woonte kan worden vastgelegd, bewijst d e belangstelling, die daarvoor is ge groeid. De schouwburg was gisteravond geheel bezet bij het optreden van Het Nederlands Ballet. Dit Ballet is onder strakke leiding van de danspedagoge Sonia Gaskell, hoewel ballet een soort traditie is, in weinige jaren gevormd tot een voor dit tijdsverloop bijzonder sterke vertegenwoordiging van Terpsichore's kunst. De techniek van de dans wordt r uimschoots beheerst en tevens wordt ook qua uitdrukking veel bereikt, al blijft het weergeven van het abstracte altijd het moeilijkste probleem. Voor deze avond, aan de danskunst ge wijd, was een zeer aantrekkelijk program samengesteld uit het steeds groeiend re pertoire van dit ballet. Behalve de Polo- wetser Dansen, die nog slechts kort daaraan zijn toegevoegd, werden oude bekenden uitgebracht, die praktisch hebben bewezen te voldoen. Geopend werd met een divertissement uit het sprookjesballet „La Belle au bois dormant" (Doornroosje), muziek van Tsjaikofsky, choreografie Marius Petipa. Vele soli, pas de deux en groepsdansen uit dit beroemde dansnummer zijn hier samengevoegd tot een zeer aantrekkelijk geheel, dat reeds direct deed zien, hoe dit ballet de dans over de gehele linie be heerst. Vooral het voetenwerk is zeer gaaf verzorgd. Blijkbaar door de helling van het toneel werd aanvankelijk nog wel eens gegleden, doch spoedig had men zich aangepast. Speciaal de pas de deux Blauwe Vogel van Marianne Hila- rides en Conrad van de Wetering vorm de hier wel het hoogtepunt. De terugkeer van eerstgenoemde uit Frankrijk is dit gezelschap wel zeer ten goede gekomen, vooral nu Marianne Hilarides ook ster ker is geworden in gelaatsmimiek, zoals later zou blijken in Sonate, muziek Jan Mul, choreografie van de leidster Sonia Gaskell Haar dans daarin met Jaap Flier was o.i. wel het hoogtepunt van de ganse avond. Prachtig was echter ook Balanchine's bekende „La somnambule" (De slaap wandelaarster) Jammer, dat Willy de la Bye hier ontbrak. Al werd zij niet slecht vervangen door, naar wij vernemen, Vella Clocher. Rudi van Dantzig, Linda Manez. De negertjes en acrobaten maak ten deze botsing tussen droom en harde realiteit op een bal tot een waar dans- festijn. Overweldigend aan beweging is Foki- ne's Polowetser dansen, een overwin ningsfeest van Tartaren uit de elfde eeuw, uit de opera „Prins Igor" (muziek A. Borodin) Om dit de zwaarste eisen stellend nummer te kunnen brengen, moet een gezelschap in de eerste plaats Ver. v. Chr. Kleuteronderwijs Gisteravond vond in de christelijke kleuterschool aan de Herensingel Be jaarvergadering plaats van de Ver. voor Chr. Fröbelscholen, welke vereniging haar naam thans gewijzigd heeft in Ver. voor Chr. Kleuteronderwijs. Onder leiding van de voorzitter, de heer H. van Cittert. passeerden de di verse jaarstukken vlot de revue. Tot be stuursleden werden herkozen de voorzit ter en de heer W. Th. Altingh. Hoewel men er zijn vreugde over uit sprak. dat thans onder de nieuwe wet op het kleuteronderwijs kan worden ge werkt. werd er op gewezen, dat met deze wet nog niet alle zorgen zijn verdwenen. Voorbereidingen zijn getroffen, welke er toe leiden, dat zeer binnenkort in de christelijke school aan de Storm Buy- singstraat een dependance van de Ver eniging kan worden geopend. In 1957 hoopt men te kunnen beginnen met de bouw van een kleuterschool in het H aa gw egkw artier. Onderofficieren hielden gezamenlijke contactavond De afdelingen Leiden van de Natio- naal-christelijke onderofficierenvereni ging en de r.-k. onderofficierenvereni ging Sint Martinus, hebben gisteravond in het R.-K. Militair Tehuis aan de Mare een contactavond gehouden. Het was de eerste keer, dat dit gebeurde en het was dan ook een experiment. Een experiment, dat wij menen geslaagd te mogen noemen. De voorzitter van de Nat.-Chr. O O.-Vereniging, de heer J. A. C. v. d. Akker, die zei zich te hebben afgevraagd of hij een retourtje dan wel een enkele reis naar Leiden zou nemen, zou er waarschijnlijk geen spijt van heb ben gehad, als hij inderdaad een „en kele" bijde N.S.-loketten had besteld. De heer v. d. Akker verklaarde in zijn openingswoord, dat de avond ondanks de slechte internationale toestand toch wel kon worden gehouden, omdat het evenzeer om een contactavond ging als om een feestje en bovendien kan de avond nog eens weer de gedachte ver levendigen. dat het goed is wanneer men zich in vrijheid kan organiseren. De heer v. d. Akker heette verschil lende aanwezigen in het bijzonder wel kom. de vertegenwoordigers van de on derofficierenvereniging Ons Belang, adj. o.o. J. van den Bogert en sgt.-maj. A. C. Ruardv. de vertegenwoordiger van de Vereniging Beroepsschepelingen Zee macht, de heer J. F. Pieters. de heer A. L Verhoog, die kwam namens de Chr. Besturenbond, de heer W. W. Paats, vertegenwoordiger van het Prot. Chr. Militair Tehuis en de heer A. Kapaan, bestuurslid van de Nat.-chr. o.o.-vereni ging. die lange tiid ziek was geweest. De "heer v. d. Akker uitte in zijn ope ningswoord nog de suggestie, dat het contact in de "toekomst misschien nog zou kunnen worden uitgebreid tot de menden van „Ons Belang". Het ontspanningsprogramma, dat werd afeewerkt. werd aangekondigd door de voorzitter van „Sint Martinus", de heer H J. A. de Jongh. Onder het motto „Lach eri vergeet" trad op het duo Beij met medewerking van The Rhythm Bo vs. waarin Henny Chouffour op ex cellente wijze het accordeon bespeelde. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Maart je A. dr. v. H. G. Lammens en R. de Waard; Cornelia C. dr. v. J. Stavleu en C. Stouten; Bernardus J. zn. v. J. Sta vleu en C. Stouten; JJbhannes zn. v. H. Pander en M. J. Zandstra; Pleter C. zn. v. L A Fransen en M. Roodzand; Cornells, zn. v. C. J. BerkheiJ en J. L. Haasnoot: Johan zn. v. J. v. Putten en H. van der Weijden- Rxidolf Th. J. zn. v. F. J. van Houten en A. M. C. v. Deursen; Fernanda A., dr. v. F. J. Bakker en T. Kat; Angeli ca H. dr. v J. Neef en M. H. Bonman: Jo hanna C. dr. v. B. v. Voorthiuljzen en J. SJardijn. OVERLEDEN S. Bakker, man, ©9 Jaar; L. L. Foo. man 53 Jaar; J. van der Plas, dochter, 2 maan den. beschikken over vele krachtige dansers. Nu, deze waren ruimschoots voor han den en zij lieten een onstuimigheid zien, die bewondering moest afdwingen. Spe ciaal de hoofdman van Conrad van de Wetering was zuiver en gaaf afgestemd. Maar ook de Tartarenmeisjes en de sla vinnen lieten zich niet onbetuigd. Het werd een kostelijk verzorgd geheel, een bonte warreling van wilde dansvreugde in rijke Aziatische aankleding in een keurig verzorgd kleurengamma. Feite lijk was het toneel wel iets te klein voor dit grote gezelschap feestvierenden, doch men sloeg zich dapper door deze hinder nis heen, zonder elkaar in de weg te lopen, hetgeen op zich zelf al een over winning betekende. Aan twee vleugels verzorgden Peter Rester en Jan Kruyt op alleszins ver dienstelijke wyze de begeleidende muziek en terecht liet men hen na afloop delen in de hulde, die aan Het Nederlands Ballet op zo overtuigende wijze werd gebracht. Enkele bloemstukken werden opgedragen. Het is een volkomen geslaagde dans- manifestatie geworden! M. De toekomst van de Middenstand HANDTEKENINGENACTIE VOOR HONGARIJE Dr. J. G. M. Delfgaauw uit Rijswijk, stafdocent van de katholieke school voor maatschappelijk werk heeft gis teravond voor de leden van de Ned. R.-K. Middenstandsbond een interes sante causerie gehouden over de toe komst van de middenstand. Spreker kwam tot de conclusie, dat voor de middenstand in de gebieden, die voor uitbreiding in aanmerking komen, een goede toekomst is weggelegd. In het bijzonder geldt, dit voor de randstad Holland, die zich abnormaal snel ont wikkelt. Wel dienen de middenstanders rekening te houden met de beperkingen, die bepaalde branches inhouden. Zelfs al zal de welvaart over vijf en twintig jaar met 60 procent gestegen zijn. dan zal de bevolking nog niet méér kunnen eten dan zij gewend was. Grote ontwik keling kan men echter verwachten in de branches, die produkten leveren, wel ke het leven gerieflijker en efficiënter maken. Met een en ander zal de middenstan der rekening moeten houden bij de be roepskeuze van zijn kinderen. Betreffende de ambachtelijke sector sprak de heer Delfgaauw als zijn me ning uit, dat de service en vakkennis ook hier bepalend zijn voor het succes, al zal deze sector ongetwijfeld nadelige invloed ondervinden van de „doe het zelf'-periode, die komen gaat. Tijdens de rondvraag kwam de zelf bedieningszaak, die door spreker was ge tekend als een typisch voortbrengsel van deze tijd. op het tapijt. Na een dankwoord deed de voorzitter van de N.R.K.M., de heer J. C. J. Lam- bermont enige mededelingen. Hij sprak o.m, over de handtekeningenactie, die het protest tegen de gebeurtenissen in Hongarije zal ondersteunen. Midden standers in Leiden zullen van morgen af in hun zaak gelegenheid schenken een handtekening te plaatsen. Tenslotte werd de vraag gesteld of de lichtweek. die volgende week zaterdag geopend wordt, in verband met de droevige ge beurtenissen niet afgelast moet worden. Eerder Is echter in een vergadering met de VVV te Leiden al gesteld, dat de lichtweek geen feest ls in de zin van het woord. Het is een verlengstuk van de St. Nicolaasviering. Intocht1 St. Nicolaas St.-Nicolaas aal volgendie week woens dag, 's middags om 2.45 uur. zijn intocht in Leiden doen. Na deze intocht brengt hij een bezoek aan de Schouwburg, waar circa 1000 leerlingen van de eerste klasse van alle openbar en hrvorm-de scholen tegenwoordig zullen zijn. JEUGDORKEST „DE BURCHT" Het in januari van het vorige jaar opgerichte Leids jeugdorkest „De Burcht" houdt a-s. aa tordag in de zaal Swinkels aan de Hooglandse Kerkgracht een baaar, waarvan de opbrengst zal dienen tot aankoop van instrumenten en zo mogelijk ook uniformen. DS. M. OTEVANGER BEDANKT VOOR BEROEP Ds .M. Ottevanger, die een beroep ont ving van de Hervormde Gemeente te Andel (N.B.) heef voor dit beroep be dankt. VAKSCHOOL VOOR MEISJES Geslaagd voor de akte U de dames J. Bouyman, Oegistgeest, A. Kroon, Ab- benes en I. Wjjker, Alphen, leerlingen van de Vakschool voor Meisjes, Rapen burg- 23. De onbewoonbaar verklaarde woningen Het raadslid, de heer J. van Iterson, stelt de raad voor om, te beginnen met 1957, per jaar, tien gezinnen gehuis vest in onbewoonbaar verklaarde wo ningen, een andere woning toe te wij zen. Dijbouti: „De priester m vodden" DS. P. LUGTIGHEID SPRAK IN MAREKERK „Wij zün blij, dat U alien als vrien den van onze Heiland bijeengekomen züt". Met deze woorden opende ds. C. v. d. Weele de gisteravond gehouden evangelisatie-bijeenkomst in de Ma- rekerk, waar geen zitplaats open ge bleven was. In het bijzonder heette ds. v. d. Weele de spreker van deze avond welkom: ds. P. Lugtigheid uit Den Haag. Het onderwerp was: Djibouti, een vriend van Abbé Pierre. Abbé Pierre, aldus ds. P. Lugtigheid is een roomse priester in Parijs, die ge troffen werd door de grote ontberingen, die de zgn. daklozen van Parijs door staan moeten. Hij stichtte een internaat „Emmaüs", waar de voddenrapers des nachts een dak boven hun hoofd hebben en ook van honger niet om behoeven te komen. Een van die daklozen in zijn „Em maüs", is een zekere Djibouti, ook. wel de „priester in vodden" genaamd. Spreker vertelde hierna in het kort Djibouti's levensgeschiedenis. Spreker legde verband tussen het ver haal van de verloren zoon in Lucas 15 en Djibouti, met dit verschil dat de zoon niet te laat kwam. om alles bij zijn oude vader in orde te maken. Ook kan er verband gelegd worden tussen dit verhaal en ieder huisgezin. Zorg voor Uw gezin, doe meer, dan al leen de financiële steun. Djibouti wordt een zwerver. ^?n dak loze in Parijs. Zijn eerste priesterdaad verricht hij, wanneer hij lopend langs een huis. waar men ruzie heeft, de ge moederen kalmeerd en de bewoners wijst op de grote zegen die ze ontvan gen hebben, n.l. dat zij allen nog bij el kaar kunnen leven. Nadat hij nog velen, die verdrukt waren of die moeilijkhe den hadden naar de Heiland gewezen heeft, sterft hij in „Emmaüs". Toen rees het Kruis van Golgotha hoog op en de gekruisigde Jezus fluisterde: Johannes, zorg voor mijn moeder. Christus zegt te gen ons: Kijk naar je medemens, wees in Christus dienst hen een helper, sterk hen die nergens meer uitkomst zien. Brengt allen die in nood zijn besloot ds. P. Lugtigheid. naar het vriendelijke Hei- landshart. Hij heeft de nood van de we reld doordrongen. Zo is al onze nood, op zijn schou ders gekomen en meegegaan in het graf van Christus. Hij is de verzoening van de zonde der gehele wereld. Dr. H. J. Westerink sprak een kort dankgebed. Medewerking verleende het Chr. Ger. zangkoor. VERPLICHTE W.A.-VERZEKERING VOOR WEGGEBRUIKERS De raadsleden, de heren H. M. J. W. J. Kortmann, J. v. Iterson. E. Meester en J. G. Hagens, stellen de raad voor te besluiten het College van B. en W. te verzoeken de Vereniging van Neder landse Gemeenten voor te stellen er bij de Regering op aan te dringen de w.a.- verzekering voor alle weggebruikers, uit gezonderd voetgangers, evenals dit in Zwitserland het geval is. verplichtend te stellen. COÖRDINAflE WERKZAAMHEDEN DIENST VOOR SOCIALE ZAKEN EN SOCIALE RAAD Het raadslid, de heer S. M. Stolp, stelt de raad voor. het College van B. en W. te verzoeken een onderzoek te willen doen instellen naar eventuele doublures ln de werkzaamheden van de Dienst voor Sociale Zaken en de Sociale Raad en zonodig maatregelen te willen tref fen. welke tot een coördinatie van deze werkzaamheden kunnen leiden. VERBREDING WILHELMINARRUG Het raadslid, de heer J. van Iterson, stelt de raad voor het volgende besluit te nemen: „Aan het College vari Ged. Staten van Zuid-Holland worde ver zocht met spoed maatregelen te nemen om te komen tot verbreding van de Wil- helminabrug". ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand.. examen Ne derlandse taal- en letterkunde de heer L. v. d. Meer (Rijswijk); doctoraal exa men Muziekwetenschap de heer J. W. Lüske (Den Haag). N.V .v.h. W. HOOGENSTRAATEN Co. In de algemene vergadering van aan deelhouders der N.V. Nederlandse he Fabriek van Verduurzaamde Levensmid delen „voorheen W Hoogenstraaten en Co., Leiden", te Alkmaar, word het di- vident vastgesteld op 8 procent en de heer ir. E. L. A. Driessen als commissa ris herkozen. OEGSTGEEST Hedenavond wordt in de recreatie zaal van Endegeest voor patiënten en personeel een kleinkunst-programma uitgevoerd, waaraan medewerking wordt verleend door Jet Groenendijk, Elll van Wermeskerken, Gerard Ho en The Spot lights. VOORSCHOTEN HENGELWEDSTRIJD. Zaterdagmiddag hield de hengelsport vereniging „Ons Genoegen" een hengel- wedstrijd in de Vliet bij „De Knip". Er verschenen 12 deelnemers. Er werd slecht gevangen. Als prijswinnaars kwa men uit de bus: C. van As met 370 gram. v. d. Krogt jr. met 275 gram. J. Beukenholdt met 135 gram, v. d. Krogt Sr. met 100 gram en Melse met 65 gram. SCHAAKNIEUWS. Nadat de leden van de schaakvereni ging „Voorschoten" een theorieles had den gehad werden de afgebroken par tijen voortgezet. De uitslagen daarvan luiden: Groep I: Maarsen—Braggaar BraggaarP. Segaar 10. Sluitervan Os 1—0. Groep IIAHonsbeekHulle- man 01, de WaterBesuyen 10. Groep IIB: GrobbenKuneke 01, van Renswouwv. d. Werf 01. MaatM. Segaar y2. NUTSAVOND In afwijking van het vermelde in het winterprogramma van het Nut wordt de tweede Nutsavond niet in het Green- way-theater, maar in de nieuwe ge meentelijke zaai voor culturele doelein den gehouden. Deze avond is gewijd aan de PTT. Na een inleiding van de heer A. van Balen, Chef Voorlichtingsdienst van de PTT worden de volgende films vertoond; 1. Een half miljoen logeplaatsen". 2. „De papieren stroom", 3. .North Sea", 4. „Met gesloten beurs". 5. „Het is maar een postzegel", 6. „Groeten uit Soheve- ningen". De oudste vereniging van de gemeente ls hiermee de eerste, die na de officiële opening gebruik maakt van de nieuwe zaal! WARMOND BUIENGEWONE RAADSZITTING In aansluiting op de gewone raads vergadering wordt maandag om 9 uur een buitengewone raadszitting gehou den, waarin de zilveren eremedaille der gemeente zal worden uitgereikt aan de heren A. Oudshoom en C. Zwetsloot. RAADSAGENDA. De raad der gemeente Warmond zal op maandag 19 november a.s. in open bare vergadering bijeenkomen. Op de agenda komt een voorstel voor tot wij ziging van de verordening betreffende de organisatie en het beheer van de brandweer, alsmede tot aanvulling van de verordening betreffende het voorko men, beperken en bestrijden van brand, brandgevaar en ongevallen bij brand. Verder het vaststellen van een vakan tieregeling op grond van de winkelslui tingswet voor "de bakkersbedrijven en het opnieuw vaststellen van de veror dening op het beheer van het gemeen telijk waterleidingbedrijf. Deze pagina ls gedeeltelijk gecorrigeerd FAMILIEBERICHTEN Ontleend aan andere bladen Bevallen: Luitjesvan Pelt, d.. Goes; Maris—Begemann. z., Wageningen; Ba ronesse van Verschuer Huydecoper, z., Antwerpen: WieringaRoelfsema. d.. Keulen; Kruisheer, d.. Zandvoort; Zijl- ker—van der Vegte. z., Waardenburg; Everard—van Berckel, d.. Singapore: Linssenvan Beem. z., Australië; Van Hengel—Proost, d., Amsterdam. Getrouwd: J. van Smaalen en J. Ter mijn. Rotterdam; A. Gotlleb en M. Bosman. Aruba. Overleden: J. H. Tresfon, m.. 76 jaar. Rotterdam; J. Verboom, m., 65 Jaar, Den Haag; G. S. Troll—Hoek, vr„ 73 Jaar, Bilthoven; J. R. Wattez—Geveke. vr„ 78 jaar, Bussum; C. Groot. m„ 90 jaar. Koog a. d. Zaan; J. B. Lohrmann—van Koningsbruggen, vr.. 31 jaar. Naarden; A. Pigeaudvan Zijp. vr.. Hilversum; E. J. Vornholt. vr.. 76 jaar. Amsterdam; C. M. Péaux—Schweers. vr.. 85 jaar. Den Haag; M. S. van VeerssenHey- brock. vr„ 85 jaar. Zeist; H. W. Pauls, vr., 55 jaar. Amsterdam. MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN ZEE, 13 november. Groenteveiling. Bloemkool A 4247, idem B 2123. bospeen 23—-28 bospeen 2328. waspeen A 3137, Idem B 2326. groene kool 2325, boerenkool 6—14, andijvie 13 —26. WOERDEN, 14 november. Aangevoerd 59 partijen. Eerste kwaliteit noteerde f2.38—2.42, tweede kwal. 2.33—2.37, ex tra kwal. 2.50. Handel is matig. i ingp7 M«m1 -Adv SCH00LARTIKELEN Haarlemmerstraat 169 Gisteravond hield „De Natuurvriend" in het gebouw van de Loge aan de Steenschuur een vergadering. De voor zitter, de heer W. Zwart, wees op de ernstige toestand ln Hongarije en stelde voor uit de kas f. 50.ter beschikking van het Ned. Roode Kruis te stellen, waarmee alle leden het eêns waren. Na afhandeling van de gebruikelijke agendapunten, die zonder commentaar de hamer passeerden, werd de heer P. Gistermiddag te omstreeks half vijf vond op de Herenweg alhier een ern stig auto-ongeval plaats. Een kleine personenauto, bestuurd door de 72- jarlgc mevr. Lamp uit Haarlem kwam met matige snelheid uit de richting Katwijk en botste door nog niet opge helderde oorzaak ter hoogte van de earrosseriebouwerü van de fam. Ver loop tegen een op de rechterberm van de weg staand betonnen huisje van de P.T.T. De gevolgen waren zeer ernstig. De auto werd aan de rechterzijde totaal vernield, terwijl de bestuurster en twee andere oude dames, die zich in de auto bevonden, ernstig werden gewond. Voor al de 80-jarige mevr. Lient uit Haarlem, die naast de bestuurster zat. was er erg aan toe. Een der dames kon eerst uit het wrak worden bevrijd, nadat een portier was opengewrikt. De doktoren Kruyt en Mulder ver leenden geneeskundige hulp, waarna de slachtoffers met inmiddels uit Noord- wijk en Katwijk gearriveerde ambulan ce-auto's naar het Academisch Zieken huis te Leiden werden overgebracht. Aldaar is mevr. Lient in de loop van de avond overleden. De beide andere dames maken het naar omstandigheden redelijk. Het zwaar beschadigde autootje is door de politie inbeslaggenomen en met een kraanwagen naar een garage ge sleept. Lagas ln de vacature van de heer W. Fukken, als bestuurslid gekozen. De voorzitter maakte vervolgens be kend, dat het plan had opgevat volgend jaar in de oranjerie van het Hortus een aquarium-ten toonstelling te organiseren. Hierna werd het woord gegeven aan de heer A. C. Spoelstra, leider van het aquarium van „Blijdorp". De heer Spoelstra vertelde, dat een aquariumhouaer tevens natuurliefheb ber moet zijn en vond het daarom geenszins bezwaarlijk deze keer eens niet over vissen maar over al het schoons to spreken, dat hij op zijn tochten door Frankrijk gezien had. Spreker toonde aan de hand van dia's het mooie landschap in Normandië. In het bijzonder wist spreker te boeien, toen hij diep inging op de zeefauna langs de Bretonse kust. Hij vertelde over allerlei schelpdieren en wormen, in symbiose levend met groenwieren. Spre kend over het zeewater-aquarium deed de heer Spoelstra nog een middel aan de hand om met behulp van cement, kippegaas en oude vitrage een rotswand te maken. Na de pauze werden de leden door het mooiste gedeelte van Frankrijk geleld n.l. de zuidkust. Bossen, akkers, gezel lige stadjes met nauwe steegjes en de prachtige kuststreken passeerden de revue. Nadat de leden een indruk had den gekregen van de oorsprong van de Seine vertelde spreker nog iets over de buitengewone helderheid van het Mid dellandse zeewater en hetg eringe ver schil tussen eb en vloed. Tenslotte werd de heer Spoelstra, nadat hij nog enige dia's van de Rlvièra had laten zien, bij monde van de voorzitter hartelijk dank gezegd. De Poolse communistische leider Go moelka ls hedenochtend naar Moskou vertrokken, als hoofd van een Poolse afvaardiging voor besprekingen tussen de politieke bureaus en regeringen van beide landen. De voorzitter van de Raad van State, Aleksander Zawadzki. premier Jozef Cy- rankiewlcz en de voorzitter van de staatscommissie voor economische plan nen, Stefan Jedrychowski. maken deel uit van het gezelschap, dat de reis per trein maakt. Gomoelka wordt voorts vergezeld door de onderminister van Financiën. Witold Trapczynski, de directeur van de Poolse Nationale Bank. Eugeniusz Szyr. die lid is van het centrale partij-comité, en de Russische ambassadeur te Warschau. Ponomarenko. ACTEUR JOHAN SCHMITZ KREEG ONGELUK De 46-jaripe Amsterdamse toneelspe ler Johan Schmitz (verbonden aan de Ned. Comedie) is gistermiddag op het kruispunt van Ostadestraat2e van der Helststraat in Amsterdam-zuid op zijn bromfiets aangereden door een perso nenauto. welke hij geen voorrang ver leende. Met een hersenschudding, hoofd wonden en schaaf verwondingen aan zijn benen is hij in het Onze Lievevrouwe gasthuis opgenomen. De heer Schmitz kwam op de motor kap van de auto terecht, waarvan de bestuurster zo schrok, dat zij tegen een geparkeerde kraanwagen opreed. WASSENAAR Tuinbouwver. Wassenaar In café Van der Zalm werd gister avond een gecombineerde vergadering gehouden van de Tuinbouwvereniging Wassenaar en Omstreken, de afdeling van de Bloemisten Patroonsvereniging, de afdeling van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur en de Tuinbouw-studieclub Wassenaar. Spreker voor deze avond was de heer T. Kralt, voorzitter van de Rijnsburgse Veiling, over het onderwerp: het force ren van bloembollen. De voorzitter van Bloembollencultuur, de heer C. E. van den Berg, leidde de spreker in. De heer Kralt besprak speciaal de tulp. Het prepareren daarvan bracht een enorme vooruitgang. Aanvankelijk duur. de het tot februari alvorens er een tulp was met lange steel en half april was men uitgepraat. De uitvinder van de Mendeltulp kan men niet dankbaar ge noeg zijn. Thans kan reeds op 1 decem ber worden verkocht tot ln mei toe. Een verdubbeld seizoen dus. Gelukkig is het ook, dat het rendement tulpen van 200 tot 400 en meer is verhoogd. Spr. vertelde over de sléchte behan deling van de bollen in het buitenland, m.n. Frankrijk, Canada en Zwitserland. Dit maakt de bloemen daar veel te duur. Het zou goed gaan als de reizigers in bollen tevens voorlichting gaven. Als men in het buitenland bollen gaat ver kopen als in Nederland, dan zou sane ring niet nodig zijn. Van de gelegenheid om vragen te stel len werd druk gebruik gemaakt. Sehietkring Rijnland Vorige week werd door de Schietkring Rijnland, waarin zijn verenigd een acht tal schietverenigingen uit de omgeving van Wassenaar, in de schietloods aan de Johan de Wittstraat de halfjaarlijkse onderlinge wedstrijd gehouden. Zater dagmiddag eindigde de strijd en werden door de voorzitter van de kring, de heer W. Valkenburg, de resultaten bekend gemaakt en de prijzen uitgereikt. De uitslag was als volgt: Korpswedstrijd buks. klasse A: 1. Loosduinse Burgerwacht 224 pnt; 2. Schietver. Juliana. Wassenaar. 224 pnt; klasse B: 1. Wass. Pol. Schiet- en Sport vereniging 204 pnt; 2. B. v. 't L., Noord- wijk. 203 pnt. Korps wedstrijd KSO., klasse A: 1. Haagse Pol. S.V. 292 pnt; 2. Juliana. 292 pnt; klasse B: 1. W.P.S.S. 290 pnt; 2. Willem Teil. Bodegraven, 281 pnt. Persoonlijke wedstrijd buks: 1. mevr. Houtman van Oranje Nassau. Den Haag 48 pnt; 2. P. J. v. d. Krogt. W.P.S.S., 48 pnt; 3. J. v. d. Lans, Loosd. Burgw. 47 p. Persoonlijke wedstrijd KS O: 1. W L. Deibel, Or. Nassau. 60 pnt; 2. G. L. dé Ruiter de Wildt, Or. Nassau. 60 pnt; 3. W. Smeeman. W.P.S.S., 60 pnt. Vastebaan buks: 1. J. v. d. Lans. 89 pnt; 2 L. v. d. Lans. Loosd. B., 87 pnt; 3. J. Valkenburg. Juliana, 87 pnt. Vastebaan KSO.: 1. T. F. Oskam. Wil lem Teil. 108 pnt: 2. J. J. Flamman. HPSV. 108 pnt; 3 H. Henkes. HPSV, 108 punten. Kampioenswedstrijd (wisselbeker): 1. J. Valkenburg, 301 pnt; 2. W. J. Val kenburg, 300 pnt, beiden Juliana. Drie Russische officieren met een witte vlog Volgens het onafhankelijke Weense avondblad „Neuer Korter" zijn de Soy- jetnisslsche militaire autoriteiten in Boedapest in rechtstreekse onderhande ling met de nationalisten^ getreden, om dat de regering van Kadar niet in een positie Is om haar voornemens uit te voeren. Het blad zegt dit nieuws te heb ben ontvangen van een verbindingsman tussen bepaalde groepen vluchtelingen in Wenen en de nationalisten. Volgens dit bericht zouden dinsdagochtend drie Sovjetrussische officieren zich met een witte vlag bij een hoofdkwartier van een groep nationalisten hebben vervoegd, welke nog steeds weerstand biedt in de Uelloei straat. Nadat de nationalisten een verzoek van de Russen om de leider van het nationalistische verzet In Boedapest te mogen spreken hadden afgewezen, stem den de Russen er in toe met een ander hoofd te onderhandelen en legden hem hun voorwaarden voor om een eind te maken aan de strijd, de orde in Boeda pest te herstellen en een representatieve regering te vormen. De leider van de groep nationalisten echter had de Sov- jetrussische eisen van de hand gewezen, maar de Russen verzocht een aantal tegenvoorwaarden aan hun hoofdkwar tier voor te leggen. Volgens het blad was de reden van de verwerping der Sovjetrusslsche voor waarden het wantrouwen van de natio nalisten jegens de Russen, die reeds eerder een onderhandelingsdelegatie in de val had doen laten lopen en de leiders van de opstand hadden gevangen geno men. Een antwoord van de Russen op de tegenvoorstellen ls nog niet bekend. Afscheidsrecepties te Brussel VAN ONZE AMBASSADEUR (Van onze Brusselse correspondent) Onze ambassadeur in Brussel baron van Harinxma thoe Slooten heeft twee afscheidsrecepties gegeven, maar zal officieel nog in functie blijven tot 1 januari. Drie Nederlandse diplomaten worden als zijn mogelijke opvolger genoemd n.l.: oud-minister Beven, graaf Van Bylandt, oud-H.C. in Indonesië en de heer Teixeira de Matthos, thans am bassadeur van Nederland te Luxemburg. Baron en de baronesse van Harinxma thoe Slooten zijn voor vanmiddag in het kasteel van Laken door Koning Boudewijn aan een diner geïnviteerd, samen met overste H. L. van der Tuuk, militair attaché en baron van Lynden, raad bij de Ambassade en zaakgelastigde Te Caracas in Venezuela zijn elf arbeiders om het leven gekomen en meer dan veertig gewond tengevolge van het instorten van een in aanbouw zijnd viaduct. Het schijnt, dat het ongeluk is veroorzaakt door een grondverschuiving als gevolg van langdurige regenval. BEURSOVERZICHT Aarzelend en lager Amsterdam, 14 november. Hoewel er in de internationale poli tieke toestand weinig verandering is in getreden heeft de Amsterdamse Effec tenbeurs vanmiddag van een zeer aarze lende stemming blijk gegeven. Zowel het publiek als beroepshandel toonde zich uitermate terughoudend en de han del was dan ook weer miniem. Voor buitenlandse rekening werden enige verkooporders uitgevoerd. Voorts over heerste in lichte mate aanbod uit het binnenland en de internationals sloegen dan ook duidelijk de benedenwaartse richting in. Kon. Olie verliep per sadlo circa 10 punten en sloot, op 767. Unile ver moest evenals Philips een zestal punten prijsgeven en AKU zag zich on geveer 4 punten ontgaan. Ook op de scheepvaartsector was de fut er uit. Hier ging Holland-Amerika- Lijn voorop met «en daling van onge veer 4 punten. De overige actieve soor ten 1 tot 3 punten lager. De cultuursce- tor sloot zioh bij de algemene markt- stemming aan doch de nadelige ver schillen bleven hier beperkt tot onge veer 1 punt. Guldensbeleggingen stal en goed op peil vooral de conversielening 1947. Claims Giessens Scheepswerven werden vrijwel onveranderd geadvi seerd op circa f175, de kleine claims WISSELKOERSEN Amsterdam, 14 november Londen 10.61—10.61 H. New York 3.82%—3 83%, Montreal 3.96%—397%, Parijs 1.0790— 1 0800, Brussel 7.59%7.60%, Frankfurt 90 61%90 06%, Zürich 86.83—06 88. Zü- rich (vtr. francs) 89^35%—89.40%, Stock holm 73 5573.60, Kopenhagen 54.89 54 94, Oslo 53.16%—53.21%, Milaan 60.48%—60.53%. Woensdag 14 november ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 3% 92% 92% Grootboek obl. 88 Ned. '61 3% 93% 93% Ned. '53 (3%) 90% 90A Ned. '56 3% 90% 90^ Ned '48 3% 86V4 86 Ned. '54 3% 87H 87H Ned. '55 3% 87H 87% Ned '55 II 3 89% 89% Ned. '47 3% (3) 89% 90% Ned. *37 3 86 86% Dollarlng '47 3 92% 92% Investeringscert. 3 91A 91% Ned. 62-64 3 90H 90% Indië A3 88% 88* Grootboek '46 3 87 L ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 47% 46% Nat. Handelsbank ..108 106 Ned. Handelsmij. 170% 168 AX.0 2307k 227% Philips 260% 254% Unilever 376% 370% Wilton Feyenoord 324 321 Biliton 2de r 223 222 Kon Olie (f.50.—) 388 385 Kon. Olie 776% 765% Amst Rubber 76 73% Holl. Amer üjn 196y4 192% Kon N Stoomboot174 171% Ned Scheepv. Unie 171% 166% H.VA91% 90 Java Cult56 55% Dell Mij en (VerJ 100% 99% Senembah75% 65 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (8%) 3 92% 92% Den Haag 1937 1 3.. Leiden 1947 93% R'dam -37 I-m 3% 92 B Industr. Obligaties Philips Dodlarlng '51 99% 98% Premieleningen 92% 93 L A'dam "56 I 2% 93% 93 A'dam '56 D 2% 100% 100% Eindhoven '54 2% 95% 94% Enschede '54 2% 89% Den Haag '52 I 2% 100% 100 100% R'dam '52 I 2% 104 103% 101 Utrecht *52 2% 106% 105 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen 216% 215 188 184 Twentsche Bank 190 190 Industrie Ondernemingen Ned. G en Sp fabr 213% 213 Kon. Ned. Grofsm, 111 111 Rott. Droogdok Mij. 592 rieleman en Dros 10% 10% Handelsondernemingen Borneo Sum. H. Mij. 80 94 94 Diversen 278 Ned Mij Walr.vrt. 70 70 Spoorwegen Dell Spoorweg Mij 20% 20 Amerik. fondsen Anaconda 78H 80% Shell Oil Comp 84% 87 Va Nog enkele fondsen alt Lolden en omgeving Aandelen VK. 13/11 Holl Constructie 410 tng bur v Bouwnijv 123 Int Kunststof! Ind 58% 56% Kon Ned Eoelmet 68 Pref wa idem 65% 66GB Textiel Gebr v wyk 79% 78 Leidsche Wolspinn 284 Ned Electrolasm. - Sikkens Lakfabr S3 465 Ver. Touwfabrleken 166 164 Wemlnk'a Betoom. 94GB

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5