iWIE WAT WAAR? ƒ1.95 LEIDSCH DAGBLAD PROEF ROKERS MORGEN9UUR Tweede Kamer verenigt zicli met de zelfverzorging Ambonezen gevraagd BEGINT DE VERKOOP VAN JAARBOEK 1957 Werkwijze van V.N.-politiemacht ligt nog geheel in liet duister S Zolang de voorraad strekt verkrijgbaar bij WESTELIJKE TOENADERING KALMEERT SOVJET-UNIE WOENSDAG 14 NOVEMBER 1956 Nog 40.000 repatrianten worden verivaclil (Van onze parlementaire redacteur) Sinds 13 mei j.l. voe rt ieder Ambonees gezin zijn eigen huishouding met, zo Kiogelijk, uit eigen arbeid verkregen inkomsten. Aan de totale verzorging is een einde gekomeni. Sommige Am bonezen hebben daarover vee! misbaar gemaakt, maar van aJle kanten ver klaarde men gisteren; in de Tweede Kamer zfeh met de zelfverzorging vol komen te kunnen veritnigen. Het systeem van totale verzorging, waarboven een volwaar tlig arbeidsloon werd ontvangen, maakte het steeds moeilijker om de Ambonezen in normale maatschappelijke verhoudingen te doen leven. Voor de Ambonese man is nu de prik kel om te gaan werken sterker dan ooit. Het aantal mannen, dat door arbeid in het levensonderhoud voor zich en hun gezinnen voorziet, bedraagt thans onge veer 3200. Door de overgang op zelfzorg is het euvel van het dubbele inkomen, waar door een niet te rechtvaardigen verschil in levenspeil tussen de Ambonese en de Nederlandse werknemers bestond, weg genomen. De mindere geldruimte heeft tot gevolg gehad. dat. het gebruik van alcoholhoudende dranken en het dobbe len belangrijk zijn afgenomen. De Ka merleden vonden de zelfverzorging in alle opzichten een verbetering. Er zijn thans fn Intdonesië nog onge veer 60.000 (Indische) Nederlanders. Het merendeel van hen zal Indonesië in de eerstkomende jaren willen ver laten. Verwacht worclt, dat nog 40.000 personen naar Nederland zullen ko men. Uit de Kamer werd aangedron gen op een betere voorlichting van deze mensen omtrent de toestanden in Nederland. Het is een probleem deze mensen in ons land te huisvesten, maar zij zullen zo goed mogelijk moe ten worden ontvangen en geholpen moeten worden om zich hier thuis te voelen. Van diverse kanten wejrd bij de be handeling van begroting van Maat schappelijk Werk gepleit voor een subsi diewetdie de beginselen zal moeten be vatten voor het verlenen van subsidie op het gebied van het maatschappelijk werk. Gevraagd wer-d voorlopig om een nota over het subsidiebeleid, want de be staande regelingen lopen in 1957 af en een subsidiewet zal clan waarschijnlijk nog niet tot stand zijn gekomen. Voorts werd geinformeerd waatr toch het wets ontwerp blijft inzake het toezicht op de bejaardentehuizen. Het wetsontwerp is al verscheidene malen aangekondigd, maar het is nog steeds uitgebleven. Er Hotel-eigenaresse was 7 maanden in gevemgenis Thans vrijspraak .geëist Is een thans 46-jarige hoitelhoudster uit Scheveningen, tegenwoordig woon achtig in Wassenaar, twee jaar gele den ten onrechte door de Rechtbank te Den Haag en later ook in hoger beroep door het Gereehtsb.-of tot 7 maanden gevangenisstraf veroordeeld? Nadat ze de straf had ondergaan kwa men er nieuwe feiten aan hei licht. In juni j.l. gelaste de Hoge Raa^ï een re visie-onderzoek en gisteren heeft de Procureur-Generaal bij het Gerechts hof te Amsterdam, waar de zaak op nieuw diende, vrijspraak voor haar ge vraagd. Haar was ten laste gelegd, dat zij in augustus 1954 een dronken Indischman, die aan de bar van haar hotel in Sche veningen kwistig rondjes champagne en cocktails zat uit te delen, f.3600 zou hebben ontfutseld. Primair werd ze be schuldigd van diefstal, subsidiair van verduistering. Rechtbank en Hof ver oordeelden haar wegens de diefstal. Ze erkende het geld uit de zak van de man gehaald te hebben, maar hield ook nu voor het Hof vol, dat ze dit slechts deed om hem een lesje te geven. De Procureur-Generaal, mr. W. B. J. Aberson, zei in zijn requisitoir: „Te oor delen naar de uiterlijke feiten lijkt dit een doodgewone beroving in een bar. Maar als we ons in de psyche van deze vrouw trachten te verplaatsen, dan valt ons in de eerste plaats op. dat ze zeker moet hebben begrepen, dat de man de volgende dag terug zou komen om zijn geld en zijn autosleutels op te halen. Hij is die nacht per taxi vertrokken en in derdaad ook teruggekomen. Nu ligt ons Hollanders haar soort vérgaande grap jes nauwelijks. De Engelsen noemen het „practical jokes". Ik kan de diefstal noch de verduistering bewezen achten, al heb ik voor het buitengewoon vreem de gedrag van deze vrouw geen plausi bele verklaring. Ik geloof dat ze inder daad te goeder trouw is geweest en dat ze zich het geld niet wederrechtelijk heeft willen toeëigenen". Hij eiste vernietiging van het vonnis en vroeg wegens gebrek aan bewijs vrij spraak. Uitspraak 27 november. 70 miljoen minder deviezen De netto deviezenreserve heeft in de afgelopen week een behoorlijke daling ondergaan. Uit de posten die deze reserve bepalen valt af te leiden, dat de vermindering deze week niet minder dan ruim f. 70 miljoen bedroeg. De goud voorraad bleef onveranderd. Goud en deviezen tezamen belopen thans f. 4.140 miljoen, waarvan f. 3.229.840 aan goud. Guggenheim-prijs voor Corneille De Nederlander Corneille en 18 andere schilders uit verschillende delen van de wereld hebben een prijs van duizend dollar van de Amerikaanse particuliere Guggenheim-stichting gekregen. Zij zul len tevens met nog anderen meedingen naar een prijs van 10.000 dollar, waar over 27 november in het museum van moderne kunst te Parijs zal worden be slist. De Guggenheim-stichting wil door de prijzen de internationale belangstelling voor de kunst stimuleren. GETUIGENISSEN TEGEN DE BRAAL Tijdens de derde zitting in de zaak te gen de Nederlander de Braai, beschul digd van ondergrondse activiteiten, heb ben 4 getuigen a charge verklaard, dat zij beklaagde hadden gezien, toen zij zelf nog leden waren van de Daroel Is lam. Een van hen getuigde, dat hij de Braai had gezien in gezelschap van Kar- tosoewirjo, de leider van de Daroel Islam. Ook zeiden deze getuigen, dat zij de Braai strafbare daden hadden zien plegen. Het landgerecht in Madjalengka zal maandag a.s. het proces voortzetten. werd ook aangedrongen op een wette lijke regeling van het onder toezicht stellen van gezinnen, die maatschappe lijk verworden zijn. In totaal voerden elf sprekers het woord over de begro ting van Maatschappelijk Werk. Van daag antwoordt minister mej. Klompé. In de uitgesproken redes kwam ook de zorg voor de Hongaarse vluchtelingen ter sprake. 'Ingez. Med -Adv.) Ter beoordeling van de smaak van een op komst zijnde nieuwe sigaret vraagt een belangrijke sigarettenfabriek een groot aantal proefrokers uit alle delen van Nederland, van elke leeftijdsgroep, zowel mannen als vrouwen. Zij, die daarvoor in aanmerking willen komen en hun medewerking willen verlenen om als „keurmeester" op te treden, wor den vriendelijk verzocht zich schrifte lijk op te geven aan Postbus 1324 Amsterdam met vermelding van: a) adres, b) leeftijd, c) beroep, d) man of vrouw, e) het merk dat zij de laatste drie maanden, regelmatig hebben ge rookt. Voor de deelnemers, die gratis sigaretten van verschillende melanges ter beoordeling krijgen, zijn aan deze smaakproeven uiteraard generlei kosten verbonden. De verstrekte namen en gegevens zul len nimmer in welke vorm ook worden gepubliceerd; er zal slechts een intern gebruik van worden gemaakt. Proces busongeluk bij Ulm verdaagd TREFT DUITSE CHAUFFEUR SCHULD In Memmingen (West-Duitsland) is gisteren het proces begonnen tegen de 26-jarige Duitse chauffeur Herbert Müller die op 14 augustus van dit jaar met zijn vrachtauto nabij Vöhringen (district Memmingen) in botsing kwam met een uit Oostenrijk komende toeringcar van de firma C. Stok te Zwijndrecht. Bij het ongeluk kwamen 7 vakantiegangers om het leven. De Duitse chauffeur wordt ervan be schuldigd het ongeluk door roekeloos rijden veroorzaakt te hebben. De deskundige Th. Schimmhammer verklaarde gisteren, dat Müller een er varen chauffeur was die altijd zo snel mogelijk reed. Hij was op 14 augustus de Nederlandse autobus tegemoet gereden met een snelheid van 65 km per uur, hoewel zijn uitzicht belemmerd was. Bo vendien had hij niet aan de rechterkant van de weg gereden. Toen hij remde, gleed de aanhangwagen van zijn vracht auto door als gevolg van het natte weg dek en de vrijwel afgesleten banden van de aanhangwagen. De aanhangwagen werd tegen de vrachtauto gedrukt en be gon te slingeren. Hij raakte bij het pas seren de Nederlandse autobus, die open gereten werd. Op het ogenblik van de botsing had de Duitse auto volgens de deskundige een snelheid van circa 25 km per uur. De chauffeurs van de Nederlandse toeringcar, J. Scholten uit 's Gravendeel en C. Stok uit Zwijndrecht, die als ge tuigen opgeroepen waren, verklaarden, dat zij het slingeren van de aanhang wagen pas gezien hadden toen een bot sing niet meer vermeden kon worden. Het proces is verdaagd, omdat de of ficier van Justitie nog twee Nederlandse reizigers van de toeringcar als getuigen wil horen. Het is nog niet bekend, wan neer er uitspraak gedaan zal worden. Nieuwe Japanse ambassadeur De regering van Japan heeft vandaag de Japanse gezant in Zweden de heer Akira Oye benoemd tot ambassadeur van Japan in Nederland, De heer Oye zal de heer Suemasa Okamoto, die reeds afscheid heeft genomen als ambassadeur van Japan opvolgen. (Ingez. Med.-Adv.) 288 BLADZIJDEN 1001 wetenswaardigheden talrijke illustraties 4 pagina's in kleurendruk kleurige, geplasticeerde sterke band VORIG JAAR NOG /3.40 NU Verslagen officierenkliek in Cairo is moeilijk hanteerbaar door Moskou 's steun Gesprek met generaal Bums (Van onze reisredacteur) In een gesprek onder vier ogen, dat ik gisteren in Rome had met generaal Burns, de bevelhebber van de V.N.- politiemacht, die de strijdende partijen moet scheiden, is het nog eens duidelijk geworden, hoe geladen met mogelijke nieuwe moeilijkheden de door het Brits- Franse avontuur geschapen situatie in het Midden-Oosten nog steeds is. De anders zo openhartige Canadese gene raal kon op de meeste vragen slechts met een schouderophalen of een „wie weet?" antwoorden. Kolonel Nasser mag in principe hebben toegestemd de V.N.- troepen tot Egypte toe te laten, maar over de voorwaarden waaronder zij zul len opereren, bestaat blijkbaar aller minst zekerheid. Nu de officieren-rege ring in Egypte's hoofdstad van de eer ste schok bekomen is en bovendien door Moskou geruggesteund wordt, is het aannemelijk dat zij niet gemakkelijk hanteerbaar zal blijken. Hoewel gene raal Burns iri het gesprek uit politieke overwegingen begrijpelijk terughoudend heid aan de dag legde, kon ik mij toch niet aan de indruk onttrekken, dat ook hij nog niet weet, of zijn V.N.-politie- macht voorlopig het hele strijdterrein, dus de Suezkanaalzone en de Sinaï, zal bezetten, dan wel, of zij van Ismailia oostwaarts opschuivend, tenslotte slechts de gedemilitariseerde zone langs de oude Israëlisch-Egyptische wapenstil- standsljjn als buffer zal fungeren. Zijn in het eerste geval ernstige bezwaren te vernachten van Nassers zijde, op een ander punt is oppositie van de Israëli sche regering te voorzien. Dat betreft de Gaza-strook. Hoewel Ben Goerion in zün jongste verklaring te kennen gaf. dat Israël zich neerlegt bij de V.N.-re solutie. is by het terugtrekken achter de oude wapenstilstandslijn inmiddels te Jeruzalem wel duidelijk geworden, dat de Israëlische regering niet geneigd is de Gaza-strook op te geven, die zij als - j een geografische monstruositeit en als beowang zullen kunnen houden. een voortdurende bedreiging van haar veiligheid ziet. Op één punt was gene- raad Burns categorisch in zijn verkla ringen. Over het legeren van V.N.-poli- tietroepen langs de grens tussen Israël, Syrië en Jordanië is in het geheel niet gesproken, ondanks het feit, dat zich sinds de slag in de Sinaï juist hier voort durend incidenten hebben voorgedaan. Hoewel de spanning hier mogelijk nog niet op barsten staat, moet, mede met het oog op de legering van Syrische en haakse troepen in Jordanië en de toe nemende activiteit van de Sovjet-Unie in Syrië, ernstig worden betreurd, dat van de door het jongste conflict gescha pen situatie geen gebruik werd gemaakt om een strook in het gehele Israëlische grensgebied te demilitariseren en door V.N.-troepen te laten bezetten. De toenemende Sovjetrussische acti viteit in de Arabische landen bRjft ove rigens de grootste zorg baren, niet alleen bij Westelijke waarnemers, maar ook by een aantal Arabische staatshoofden, mo menteel in de Libanese hoofdstad Bei roet bijeen. Ietwat laat beseffen deze, dat een omhelzing met Moskou voor hen wel eens de „kus des doods" zou kun nen betekenen. Evenwel als de Weste lijke waarnemers, vragen zij zich met zorg af. of zij de tot kookpunt verhitte openbare mening in hun eigen landen in Kantonrechter Den Haag veroordeelde door blitzcamera betrapte verkeersovertreders Wassenaars experiment heeft bewijskracht (Van onze Haagse redactie) De eerste serie verkeersovertreders, die door de blitzcamera van de Was- senaarse verkeerspolitie tijdens het be gaan van hun fouten zijn gesnapt, heeft gisteren voor het Haagse Kan tongerecht terecht gestaan. Het was een tiental automobilisten, die op de Rijksstraatweg op Wassenaars grond gebied inplaats van met de voorge schreven „stadslichten" met gedimde koplichten hadden gereden. De blitz camera. waarmede de Wassenaarse verkeerspoltiie reeds geruime tijd werkt en waarover wij reeds uitvoerig schreven, had deze overtredingen op de foto goed vastgelegd. Sommige verdachten konden zich de door hun begane overtredingen niet meer herinneren, maar toen hen door de kan tonrechter de blitzcamerafoto werd ge toond, zat er niets anders op dan toe te geven. Toen de eerste door de blitzcamera betrapte overtreder terecht stond, zei de ambtenaar van het O.M., mr. J. H. Maan, in zijn requisitoir, dat de ver keersintensiteit in ons land tot moeilijk heden heeft geleid bij de uitvoering van de preventieve taak van de verkeerspo litie. Een ongekend hoog aantal over tredingen is de laatste tijd geconsta teerd. Op grond hiervan heeft de poli tie en speciaal de Wassenaarse politie naar efficiënter middelen om te kunnen optreden gezocht en spr. meende, dat deze blitzcamera weieens het middel zou kunnen zijn daartoe. Met deze ca mera kan men de gedragingen van een weggebruiker officieel vastleggen en daarbij is discussie uitgesloten, zo zei de ambtenaar. BEWIJSKRACHT Mr. Maan zei, dat hjj aan deze nieuwe vinding zeer zeker bewijskracht hechtte. Spr. juichte het initiatief van de Wassenaarse politie toe. De boeten aan deze overtreders op gelegd, varieerden van f. 30 of 6 dagen hechtenis tot f. 10 of 2 dagen. Eén automobilist vond de foto's zo prachtig, dat hjj aan de kantonrech ter vroeg of hij ze mocht hebben, het geen echter niet ging. De meeste vonnissen waren conform de eis van de ambtenaar van het O.M. Ter terechtzitting is gebleken, dat de blitzcamera-foto's van achterverlichting in vele opzichten niet voldoen. Ter herdenking van de wapen stilstandsdag in 1918 worden jaar lijks in Parijs de doden herdacht. Oud-strijders met talrijke vaandels marcheren langs het graf van de Onbekende Soldaat, gelegen onder de Are de Triomphe. Weer Roode Kruistransport naar Wenen O.A. MET 120.000 PAKJES MARGARINE (Van onze Haagse redactie) Vannacht vertrekt wederom een transport van het Ned. Roode Kruis in Den Haag naar Wenen. Dit trans port bestaat uit zes vrachtwagencom binaties met een totale lading van 105 ton. Een deel van deze lading, 30 ton, be staat uit 120.000 pakjes margarine, ter beschikking gesteld door de Ned. Bond van margarinefabrikanten. De margarine is verpakt in speciale wikkels die in het Hongaars het op schrift: ..Hulp aan Hongarije. Geschenk van het Nederlandse volk door bemidde ling van het Ned. Roode Kruis" dragen. De lading bestaat verder uit 40 ton le vensmiddelen in blik. 15 ton rijst en 20 ton diversen, n.l. 1000 paar schoenen, 1000 dekens. 500 waskommen etc. Tevens zullen morgen vier nieuwe NAVO-deskundigen tevreden over nieuwe ontwikkeling (Van een speciale verslaggever) Tot oordelen bevoegde NAVO-deskun- digen in Parijs vatten gisteravond de huidige politieke situatie in onderstaan de punten samen: De recente ontwikkelingen zowel in Oost-Europa als in Egypte hebben ge leid tot de dringende noodzaak der NA- VO-landen om bestaande politieke ver schillen van inzicht op korte termijn tot een oplossing te brengen;' Rokossofski ook als Defensieminister in Polen afgetreden De Poolse premier Cyrankiewicz heeft gisteren in het Poolse parle ment het aftreden van de Sovjetrus sische maarschalk. Rokossofski als minister van Defensie bekend ge maakt. Generaal Spychalski is be noemd tot zijn opvolger als minister van Defensie en vice-premier. Ook wordt meegedeeld, dat Klosiewicz ontslag heeft gekregen als lid van de Raad van State. Hij had vorige week vrijdag in het parlement geëist, dat de regering de geruchten zou tegenspreken als zou hij hebben deelgenomen aan een plan voor een staatsgreep tegen Go- moelka. Het politieke bureau noem de het gedrag van Klosiewicz onver antwoordelijk en zei, dat het stap pen zal ondernemen om hem uit het centrale comité van de partij te la ten verwijderen. In de samenstelling van de raad van state zijn tal van wijzigingen bekend gemaakt. Vice-premier Jedrychowsky verklaar de dinsdagavond in het parlement, dat het kopen van graan van de boeren door de regering heel weinig resultaat heeft gehad en dat Polen, als hierin geen verbetering komt. de invoer van graan zal moeten verhogen. De boeren hebben eveneens een achterstand in de ver plichte levering van aardappelen en suikerbieten. Indonesische schuldenkwestie NIEUWE NEDERLANDSE NOTA Op 18 september j.l. heeft de Indone sische regering in een nota geantwoord op de protestnota der Nederlandse rege ring d.d. 10 augustus betreffende de Indonesische opzegging der schulden aan Nederland. Deze Indonesische nota is op 3 november j.l. door de Neder landse regering beantwoord in een nieuwe nota. die thans aan de Tweede Kamer is toegezonden. De Nederlandse regering spreekt in deze nota haar verwondering uit over het feit, dat de Indonesische regering zonder enige redelijke grond in haar nota betoogt, dat Nederland aan de Indonesische maatschappij nog een schuld zou hebben van meer dan drie miljard. Zij handhaaft onverkort, op de in dc nota van 10 augustus uiteengezette gronden, haar protest tegen het besluit van de Indonesische regering tot annulering van haar ter R.T.C. over genomen schulden aan obligatiehou ders. de Nederlandse Staat en de Nc- derlandsche Bank. Zij blijft er bij de Indonesische regering op aandringen haar besluit te herzien. vrachtauto's vertrekken die in Neder land zijn aangekocht ten behoeve van het Internationale Comité van het Rode Kruis, dat in Wenen de transporten naar Hongarije en naar de vluchtelin genkampen verzorgt. Deze vrachtauto's zullen dus in Oos tenrijk of Hongarije blijven. de kloof tussen de Ver. Staten en En geland en Frankrijk, ontstaan door het militaire ingrijpen in Egypte, is de laat ste 48 uur minder groot geworden. Ter- wille van de eensgezindheid toont Ame rika meer begrip voor de Engels-Frans interventie; dank zij dit gewijzigde standpunt var de Ver. Staten wordt het gevaar voo: het uitbreken van een derde wereldoor log minder urgent geacht dan een weel geleden; in kringen van de NAVO bestaat d! mening, dat dankzij 't in de laatste dager merkbaar geworden streven van Ame rika om tot hechtere politieke samen werking te geraken met de andere twe grote partners, in de Sovjet-Unie d? sterke neiging bestaat geen stappen t< ondernemen, welke een conflict tussen Oost en West zouden kunnen ontkete nen; de speculaties van de Sovjet-Uni( over een breuk in de samenwerking de: Westelijke Grote Drie door het. optreden van Engeland en Frankrijk in het Suez- kanaalgebied zijn mislukt. De bereidheid bij de Sovjet-Unie om de bestaande geschillen langs de weg var overleg tot een oplossing te brengen, blijkt groter te zijn dan algemeen word! verondersteld. Daarbij kan onderscheii worden gemaakt tussen wat men noem: de Russische politieke bluf, vooral be doeld voor het Russische volk zelf en de satellietlanden, en begrip voor de reali teit, in het bijzonder bij de Sovjetrus sische legerleiding. Men ontkent bij de NAVO niet dat het een week geleden bijzonder heeft ge spannen. In geen der NAVO-landen heeft het recente Russische optreden tot een meer dan normale opvoering van <k graad van paraatheid aanleiding ge geven. In dit verband wordt gewezen op het waarschuwingssysteem dat 24 uur on afgebroken intact is en dat, vooral dani zij de uitgebreide radar-instalalties, eet element van verrassing bij voorbaat uit sluit. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Beroepen te Muntendam G. Blok, kand te Katwijk aan Zee. Aangenomen naar Westbroek W. Kra nendonk te Driesum. Naar Wolphaarts- dijk (toez.) K. van Llere te Oudega e: Kolderwolde. Naar Vijfhulzen (toez.) I C. Baljé, vic. te Haarlemmermeer. GEREF. KERKEN. Beroepen te Houwerzijl T. S. de Groot kand. te Mlnnertsga. Te Zwolle (vac. H. A MunnLkj A. W. Meeder te Spijkenisse. T' RulnerwoldKoekange (vac. H. Herder J. van Tuinen te Schettens. Te Schoon hoven Z. C. Versluys te Giessen-Rijs-wij! (N.Br.). Bedankt voor Zuidlhorn A. Brink Joure. GER. KERKEN ONDERH. ART. 31 K.0 Aangenomen naar Oud-Loosdrecht E van Ommen, kand. te Baarn. die bedankt* voor Buitenpost. Dokkum-Wierum, DW geham. Hoek (Z.). Nijverdal en voor TwiJ zei. CHR. GEREF. KERKEN, Tweetal te Groningen (vac. W. Heerffl»! A. C. Noort te Meppel en B. van Smedft te Rotterdam-Zuid. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Moerkapelle A. F. Hot koop te Goes. REM. BROEDERSCHAP. Aan het Rem. Seminarium te Leiden geslaagd voor het admissie-examen Jkt C. W. de Graeff te 's-Gravenhage. INWENDIGE ZENDING IN NEDERLAND De algemene vergadering van de Nei Herv. Bond voor Inwendige Zending ff Geref. Grondslag zal 22 november t Utrecht worden gehouden. Na afdoe ning der huishoudelijke zaken zal ds. P A. A. Klusener, ziekenhuispredikant t( Delft, refereren over: „Evangelisatie E ziekenhuizen en sanatoria'"

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 4