Na Hongarije: P.v.d.A. verbreekt alle relaties met communisten Leidse Volksmuziekschool start binnenkort voor onze jongeren Voor P.v.d.A. zitten C.P.N.-ers thans ongezien en ongehoord in raad De heer A. de Koster overleden Estetische vorming als primaire doelstelling 95ste jaargang Woensdag 14 november 1956 Tweede blad no. 28986 Leidse raad set zich aan de begroting (lngez. Med.-Adv.) E. MEESTER geen relaties met communisten PARKEERPROBLEEM IS GROOT Grote aandacht zal volgens spreker ook besteed moeten worden aan het parkeerprobleem. Teneinde hiervoor een mogelijke oplossing te zoeken, wees hij op de kortgeleden opgerichte „Combinatie Autosilo Holland", die het plan heeft om in Amsterdam, Rotterdam, Den naag. Utrecht. Eind hoven en Arnhem Autosilo's te bou wen. Een Autosilo is een gesloten gebouw van vijf tot mogelijk veertig verdie pingen, waarin auto's naast en boven elkaar m afzonderlijke boxen worden opgeborgen. De wagens worden auto- Hedenmiddag heeft de Leidse raad zich aan de behandeling van de ont- irerp-begroting voor het jaar 1957 gezet. In totaal zijn althans voorlopig voor deze behandeling negen zittingen verdeeld over zes dagen, uitgetrokken. De fractie-voorzitter van de P. v. d. A, die hedenmiddag de algemene be schouwingen over de begroting, waar voor ditmaal voor het eerst een andere Wijze van behandeling (hoofdstuksge- Wijze) is gekozen, opende, merkte daar in o.m. op. dat de P. v. d. A. er behoefte aan had om in aansluiting op de ver- klnring van de democratische fracties, afgelegd in de raadsvergadering d.d. 4 november, waarin werd geprotesteerd legen het verraad en de met voorbe dachte rade gepleegde overrompeling door de communistische tirannie in Hongarije, nog een verklaring af te leg gen Deze verklaring luidt als volgt: COMMUNISTEN VERANTWOOR DELIJK VOOR GEBEURTENIS SEN IN HONGARIJE „De gebeurtenissen in Hongarije heb ben ondubbelzinnig duidelijk gemaakt, dat wie nu nog Communist blijft, het verraad en het vertrappen van de menselijke waardigheid, voor zijn re kening neemt. Aan het voorbeeld van Boedapest hebben wij weer gezien wat een stad en haar bewoners de communisten waard zijn. Ook te Leiden maken Communisten jeel uit van het stadsbestuur. In het terleden zijn de communistische raads leden als persoon aanvaard door de óverige raadsleden. Er ontstond een telatie en het gesprek in de raad werd normaal gevoerd met deze raadsleden. Wij spreken de hoop uit dat ook deze teadsleden geschokt zijn door de mens- bnterende gebeurtenissen en met het Communisme en de C.P.N. zullen bre ken. De fractie van de Partij van de Arbeid acht thans het moment gekomen om alle relaties met de raadsleden van de C.P.N. radicaal te verbreken. Ons Staatsrecht gedoogt niet, de Com munisten zonder meer uit de gemeente raad te verwijderen. Wij zouden het ook biet willen bepleiten. Maar het verbiedt evenmin in de ver tederingen van de gemeenteraad hun bestaan volkomen te negeren en op geen enkele wijze op hun woorden te reage ren. Vanaf dit moment zal de fractie van de P. v. d. A. de C.P.N.-vertegenwoor- digers ongezien en ongehoord in raadsvergadering laten zitten. Tot zjj er, naar wij hopen en vertrouwen, bij de volgende verkiezingen er radicaal uit weggestemd zullen worden". Voordat de heer Meester deze ver klaring aflegde, sprak hij er zijn waar dering overuit, dat de begroting en de M. van A. weer op de vooraf vastgestel de data zijn verschenen. Hiervoor bracht pij dank aan het college en het ambte narenkorps. Erkentelijk was hij ook om lans een proef te nemen met de door voorgestane wijze van behandeling Ier begroting. Hoewel hij er zijn vreugde overult- irak. dat in het afgelopen jaar weer de besluiten zijn genomen, die in de imende jaren verschillende aspecten onze stad en samenleving ingrijpend illen wijzigen, mist hij een actieve Isie op de ontwikkeling van de stad ir de toekomst. Meer dan in het ver fden zal in Den Haag begrip moeten rorden gewekt voor de belangrijke ilaats. die de stad Leiden met de in- tellingen voor wetenschap en cultuur, le industrie en de handel in de Neder- andse samenleving inneemt. Nogmaals drong de heer Meester in jn rede aan op het aanstellen van aaatsch appel ij ke werkers (sters) t.b.v. iet gemeente-personeel, de instelling an een sociaal voorzieningsfonds en om Ie namen van de veelvuldig ipet het lubliek in aanraking komende ambte- iaren door middel van bordjes kenbaar e maken. ONTWIKKELING RANDSTAD j HOLLAND Vervolgens schonk de heer Meester andacht aan de ontwikkeling van de anastad Holland en de plaats, die reiden daarin zal innemen. West-Ne- I Ierland wordt één grote stad. Als de evolkingstoename in het door deskun- I igen verwachte tempo voortgaat en 'ij. aldus spreker, voor grote rampen tspaard blijven, zal de bevolking ln 980 ruim 13Vi miljoen zijn mis- chien wel ruim 14 miljoen. En wanneer e ontwikkeling niet wordt omgebogen, «tgeen spreker nog niet ziet, zal meer de helft van die bevolking in Noord- n Zuid-Holland en Utrecht wonen. In periode 19561980 zullen er dan Heen in de provincie Zuid-Holland 1 liljoen inwoners bijkomen. In Zuid-Holland zal het gebied van «iden tot de Maasmond één grote tedenverzameling worden. Met het oog P deze ontwikkeling staan wij nog voor ele problemen. Spr. wees er in dit ver and op, dat in het rapport „randstad delta" o.m. wordt gesteld, dat Leiden iet Oegstgeest. Leiderdorp en Zoeter- 'oude één agglomeratie begint? te vor- len. Volgens spreker zou deze agglo- leratie zich nog kunnen uitbreiden met oorschoten. Rijnsburg. Katwijk en barmond. In verband met de toekomstige ruim- ilijke ontwikkeling van de Leidse fêlomeratie acht spreker een open en arlijk gesprek met de daarbij belang- ebbende gemeentebesturen zeer ge- ,{nst. Dit zou b.v. in de Burgerzaal laats kunnen vinden. Ook financieel zal de verwachte ont- 'ikkeling de nodige eisen stellen. T.z.t. zullen B. en W. pogen een ver ding van de algemene uitkering uit gemeentefonds te verkrijgen. Daar 'Jn wij. aldus de heer Meester, niet e?en. maar wij achten toch wel termen ^wezig om indien de ontwikkeling in en fase komt, dat er grote kapitalen 'gestoken moeten worden, om tijdig te [achten bijzondere uitkeringen van het lijk te verkrijgen. Tegen de achtergrond van deze ont- ikkeling. schonk de heer Meester ver lens aandacht aan enkele verkeers- erbindingen. t.w. a. de ringverbinding "i de stadskern; b. een nieuwe ver- tersweg LeidenBodegraven; c. de ^verbindingen met Katwijk en Noord- "jk en d. de ongelijkvloerse kruising Doorbaan nabij de Vink. matisch op hun plaats gezet door een rijdende lift. Binnen een minuut kan de lift een wagen stallen en weer ge reed ztfn voor de volgende klant. De combinatie Autosilo Holland, acht voor Nederland een gebouw, dat plaats biedt aan 250 auto's en is uitgerust met twee liften, het best verwezenlijkbaar. De kosten zullen ongeveer IV2 miljoen gulden bedragen. Als voorwaarde wordt gesteld, dat de autosilo's in het centrum van de steden moeten komen, zodat de gebouwen ook gebruikt zouden kunnen worden voor parkeerdoeleinden. Het komt spreker voor, dat ook Leiden groot belang heeft bij een dergelijke oplossing. Acht het college het niet gewenst contact met de Combinatie Autosilo Holland op te nemen? Is het niet mogelijk, aldus spreker, een dergelijke autosilo te projecteren in het saneringsplan Haverstraat-Gorte- straat-Geregracht? KAZERNES UIT BINNENSTAD Nadaf. de heer Meester nogmaals had aangedrongen op de aanleg van een jachthaven, wees hij er op, dat het van zeer groot belang is, dat de kazernes, met name het Doeleneom plex, uit de binnenstad verdwijnen, zodat er ruimte ontstaat voor het scheppen van een Universiteitscen trum. Kan er, zo wenste spreker te weten, op het grondgebied van Oegst geest. Valkenburg of Katwijk geen ruimte gevonden worden voor kazer nebouw? Spreker bepleitte, dat het Gemeente bestuur het initiatief neemt tot een overleg op ministrieel niveau met de departementen van onderwijs, defensie en financiën over de levenskwestie van de Leidse Universiteit. Tenslotte sprak hij de hoop uit. dat de onderhandelingen over het terrein van het voormalige hospitaal aan de Morssingel, spoedig een gunstig resul taat mogen opleveren. Het is van grote betekenis dat dit terrein kan worden gebruikt voor bebouwing en het verbe teren van de wegverbinding naar de Stationsboulevard. Na de heer Meester hield de heer Woudstra (Prot. Chr.), zijn algemene beschouwingen. Oud-directeur Meelfabriek „De Sleutels Hedenmiddag is in de ouderdom van 81 jaar na een langdurig ziekbed over leden onze stadgenoot de heer A. de Koster, in leven oud-directeur van de N.V. Meelfabriek „De Sleutels v.h. de Koster en Co. en oud-president-com missaris van de N.V. Leidsch Dagblad. Ane de Koster aanschouwde op 17 Juni- 1875 hier ter stede het levenslicht. Hij volgde het lager onderwijs aan de school van de heer Japikse aan de Aal markt en te Amsterdam, in welke laatst genoemde stad hij ook de Handelshoge school bezocht. Na op diverse buitenlandse handels kantoren werkzaam te zijn geweest, voelde hij zich het meest aangetrokken tot de consulaire dienst. Reeds op 23- jarige leeftijd werd hij benoemd tot vice- consul der Nederlanden te Londen; twee jaar later tot consul te Penang. weder om 3 jaar later tot consul te Calcutta en op nauwelijks 30-jarige leeftijd be zette hij de belangrijke post van consul- generaal te Singapore. Hoewel hem in 1907 het ambt van Nederlands gezant te Buenos-Aires werd aangeboden, verliet hij op verzoek van zijn vader in dat zelfde jaar de staatsdienst in verband met het overlijden van een van zijn broers en werd hij directeur van het be drijf van zijn familie: de Meelfabriek „de Sleutels" te Leiden. In 1910 gekozen als bestuurslid van de Ned Ver. van Meelfabrikanten, werd hij al spoedig geroepen tot het voorzitter schap dezer organisatie, welke functie hij tot 11 Januari 1950 heeft bekleed. Gedurende zijn veel-jarig directoraat van de Meelfabriek ..de Sleutels" heeft hij dit bedrijf tot grote bloei gebracht, waarvan diverse zeer aanzienlijke uit breidingen getuigen, doch zijn verdien sten jegens de Nederlandse maal- industrie in het bijzonder en onze nati onale volksgemeenschap in het algemeen lagen op een veel breder niveau Tijdens de eerste wereldoorlog heeft hij ons land en volk zeer grote diensten bewezen op het gebied van de organisatie der voedselvoorziening. Wijlen de heer A. de Koster Toen hij op de bovenvermelde datum in 1950 het voorzitterschap van de Ned. Ver. v. Meelfabrikanten neerlegde, werd hem niet alleen het ere-voorzitterschap dezer organisatie aangeboden, doch von den zijn grote verdiensten tevens op het hoogste niveau officiële erkenning door zijn benoeming tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Reeds veel eerder was hij benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. De vertegenwoordiger van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening. zijn vriend en medewerker ge durende twee moeilijke perioden van ons volksbestaan, ir. S. J. Louwes, ge waagde bij die gelegenheid van de grote dank. welke men in regeringskringen koestert voor het werk en de persoon van de heer De Koster, in aansluiting waarop hij gewaagde van de vele rege-. ringsmaatregelen o.a. de Tarwewet, d'e. in het belang van de Nederlandse land bouw en de maalindustrie zijn genomen en waaraan de heer De Koster zijn beste krachten heeft gegeven. Ook van de zijde der Nederlandse Bakkerijstichting, waarmee de heer De Koster gedurende vele jaren nauw con tact hield werd bij die gelegenheid dank betuigd voor de voortreffelijke diensten, welke hij in verschillende functies aan de Nederlandse volksgemeenschap heeft bewezen. Zonder volledigheid te preten deren noemen we hier o.a. het voor zitterschap van de Ver. van Inheemse Tarwe-Afnemers (Vita), sinds 1931; het voorzitterschap der Centrale Commissie voor Meel en Brood; bestuurslid van het Station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen (1920—1948), buitenge woon lid van de Commissie, bedoeld in Naar beter muzikaal begrip Binnenkort start Leiden met de „Volksmuziekschool". De voorbereidende werkzaamheden zijn welhaast afgesloten; de praktijk kan beginnen! De ad junct-directeur, de heer Loek Stevens, tevens adjunct-directeur van de muziek school „Toonkunst" heeft daaromtrent tüd®ns een persconferentie velerlei mede delingen gedaan. Met oehulp ener gemeentelijke subsidie is in leven geroepen de „Stichting Volksmuziekschool Leiden", welke beoogt muziekonderwijs te be vorderen in de breedste zin voor leerlingen uit alle rangen en standen der maat schappij, zodat dit niet beperkt blijft tot een zekere klasse, welke het zich ver oorloven kan. Het muziekonderwijs is naar de heden- lagse opvattingen uitgegroeid tot een integrerend bestanddeel der algemene „opvoeding". In verhouding tot de intel- I lectuele en fysieke vorming van de jeugd j is aan haar estetische vorming te gerin ge aandacht besteed. Het. kind dient begrip te krijgen voor „schoonheid", in casu groter waardering voor goede mu ziek. Hierin wil de „Volksmuziekschool" trachten te voorzien. Deze gedachte is niet nieuw. Amster dam nam reeds in 1932 het initiatief tot het oprichten van een „Volksmuziek school". Deze is sindsdien gegroeid van een instituut met 175 leerlingen tot 3750 leerlingen thans. Ook in vele andere plaatsen van ons land bestaan dergelijke scholen, bijv. in Rotterdam en Den Haag. Leiden volgt thans deze gelukkige voorbeelden. Het onderwijs zal gebaseerd zijn op de moderne muziekpedagogische metho de van Willem Gerhels, welke beoogt de in het kind aanwezige muzikale vermo gens te activeren en te ontwikkelen, in tegenstelling tot het „van-boven-opleg- gen", inhaerent aan vroegere methodes Spelenderwijs worden volgens deze me thodes de muzikale begrippen de kin deren bijgebracht, o.a. als zeer belangrijk element de „improvisatie". Muziekon derwijs wordt zodoende niet meer een dosis „grauwe theorie", maar het kind leert de muziek zelf ontdekken. Het type onderwijs op de volksmuziek school kent twee afdelingen: A. het al gemeen vormend muziekonderwijs, waar bij men in classicale lessen al zingend met de muzikale begrippen vertrouwd wordt gemaakt. B. (aansluitend op A) instrumentaal onderwijs voor kinderen, die daarvoor geschikt geacht worden. In A, een ste- artikel 17 der Warenwet, bestuurslid van het Verbond van Nederlandse Werk gevers en directeur van de Hollandse Maatschappij voor Wetenschappen Het spreekt wel haast van zelf, dat ook zijn geboortestad, die zozeer de lief de van zijn hart bezat, in aanzienlijke mate heeft geprofiteerd van zijn helder verstand, zijn zakelijk inzicht en zijn uitnemende organisatorische kwalitei ten. Zijn diepgewortelde burgerzin en hechte verbondenheid met de Leidse gemeenschap maakten dat ook de locale maatschappelijke instellingen nooit te vergeefs een beroep op hem deden, wan neer het ging om de behartiging van specifiek-plaatselijke belangen. Daarvan getuigt wederom een indrukwekkende lijst van vooraanstaande functies in het verenigingsleven, waarvan wij hier o.a. noemen het voorzitterschap van de afd. Leiden der Alg. Ver. tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer, in welke kwaliteit hij in het begin van deze eeuw gedurende een week optrad als burge meester van een op het Pieterskerkplein ingericht Oud-Hollands kermisdorp. Voorts was hij gedurende kortere maar gewoonlijk langere tdj<I besturslid van de Leidse Ver. van Industriëlen, de Leidse Spaarbank, het Leidsche Volks huis. de Stichting Leidsch Studiefonds, de Leidse Schouwburg, de afd. Leiden van het Genootschap Nederland-Enge land, de Noordwiijkse Golfclub, bestuurs lid en patroon van de Leidse Padvinders, penningmeseter van het Departement Leiden der Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, lid van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland en .Iw.van de Commissie van Oppertoezicht en Beheer der Kweekschool voor Zee vaart. Hoewel de heer de Koster met het oog op zijn leeftijd de overgrote meerderheid dezer functies in de laatste jaren had neergelegd, leeft niettemin in brede kring en in grote dankbaarheid de her innering voort aan zijn steeds welover wogen, kundge adviezen en zijn even wichtige, minzame persoonlijkheid. Deze laatste kwaliteiten vonden ook op internationaal niveau erkenning in tal van buitenlandse onderscheidingen, o.a. die van Commandeur in de Orde van Villa Vicosa. In de interne kring van de N.V. Leidsoh Dagblad, waarvan hij sinds 20 juni 1917 tot voor enkele maanden president-commissaris was. betreuren wij tenslotte een humaan en vriende lijk leidsman, die van harte meeleefde met ons bedrijf en met allen, die daarin werkzaam waren en zijn. Ere en dank zij zijn nagedachtenis De begrafenis zal plaats hebben as. zaterdag op een nader te bepalen uur op de begraafplaats bij het „Groene Kerkje" te Oegstgeest. vige basis vormend voor het instrumen tale onderwijs, is reeds duidelijk geble ken, wie hiervoor in aanmerking ko men. Het is nl. niet vei antwoord onmid dellijk met het instrumentale onderwijs te beginnen. Tussen deze twee stadia staat als overgangsstadium de studie van de blok fluit, want er groeit al spoedig de be hoefte zelf instrumentaal iets te ,doen"; daartoe leent de blokfluit zich het meest. Het onderwijs wordt tevens aan gepast. aan een kerkelijke richting: op de katholieke scholen zal dus waardering bijgebracht worden voor het Gregoriaans en zal men een basis vormen voor r.-k. koorzang, op de prot. chr. scholen wordt de aandacht gericht op het protestantse kerklied. Het ligt in de bedoeling het onderwijs voorlopig tweemaal per week te geven op de onderscheidene Leidse lagere scho len, na afloop van de schooltijd. Voor het onderwijzend personeel dier scholen staan dan ook herscholingscursussen voor de boeg, waarmee de heren Stevens en Simon C. Dekker (de laatste speciaal voor de r.-k. scholen) zich zullen belas ten. Van de zijde der onderwijzers be staat gelukkig reeds grote interesse en medewerking. Het onderwijs is aanvankelijk bestemd voor de leerlingen der vierde en vijfde klasse der lagere scholen, voorlopig voor die, gelegen in de Burgemeesters- en Professorenwijk. Op de duur hoopt men echter alle scholen te kunnen inscha kelen, hetgeen vanzelfsprekend nog veel tijd zal vergen. Binnenkort gaan de eerste circulaires met inschrijfformulieren alsmede bij zonderheden over de kosten enz. in zee. Kinderen deel te doen hebben aan goede, serieuze muziekbeoefening, hun begrip bij te brengen voor ..zang" en ..koorcultuur", concerten enz.: het is voorwaar een prachtige opgave, waar aan de heren Stevens en Dekker zich thans met entousiasme gaan wijden! Een eigen gebouw is vooralsnog niet urgent, daar gelijk opgemerkt het onderwijs gedecentraliseerd op de di verse scholen plaats vindt. Wij weten, dat in het hijzonder wet houder van Schaik. zich reeds lang de doelstellingen der „Volksmuziekschool" ter harte heeft genomen en zich sterk beijverde. de totstandkoming ervan in onze stad -net gemeentelijke steun te realiseren. Moge deze nieuwe in stelling er in ruime mate toe bijdra gen de Leidse jongeren het nodige muzikaal estetische begrip deelachtig te doen worden, opdat zij als volwas senen te meer kunnen genieten van muzikale «choonheid in de beste zin des woords! Daarmee zal dan een lang gekoesterd ideaal in vervulling gaan! DIPLOMA A ZIEKENVERPLEGING Bij het gisteren in het Diaconessenhuis gehouden examen voor het diploma A ziekenverpleging zijn geslaagd de zusters: N Cuperus, L. Q. Drost. A. M. van Me teren M. J. v. Riel, A. Rigtering. Voor de aantekening kraamverplegingN. Kinkel.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3