SITUATIE IN MIDDEN-OOSTEN WORDT STEEDS VERWARDER... Russische massa-deportatie van jonge Hongaren naar Siberië WEERBERICHT Onbehagen over vele voorwaarden van Nasser die V.N.-leger bij voorbaat vleugellam maken Kamervoorzitter dr. Kortenhorst - 70 jaar - hartelijk gehuldigd Uitgehongerde menigten zoeken in de hoofdstad naar voedsel 95ste jaargang WOENSDAG 14 NOVEMBER 1956 No. 28986 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN per kwartaal; f2.35 per maand; f 0.55 per week f7.- Witte Singel l, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De wereld kijkt ongerust toe Met ongerustheid slaat de wereld de ontwikkeling van de toestand in het Midden-Oosten gade. De situatie wordt met het uur verwarder. In Napels drom den de verschillende eenheden van de internationale politiemacht der Verenigde Naties samen, steeds meer contingenten worden naar dit Europese verzamelpunt overgevlogen, maar nog geen soldaat van dit leger staat op Egyptische bodem; te elfder ure rezen er „technische moeilijkheden met het transport". In Londen heerst een groeiend gevoel van onbehagen over de voorwaarden, waaronder Nasser bereid is deze politiemacht toe te laten. Men is daar van oordeel, dat de militaire macht van generaal Burns daardoor bij voorbaat vleugellam is gemaakt. Met verontwaardiging wordt ook geluisterd naar de aanmatigende toon, welke de Egyptische dictator, die zich sterk voelt met de ruggesteun van Moskou, durft aan te slaan. Vele geruch ten spreken over de Russische hulp aan de Arabische staten, terwijl de agitatie tegen Israël steeds sterker en dringender wordt. Tien waarnemers zijn in Egypte aangekomen Een Iraakse woordvoerder zei te Bagdad, dat „vrede in het Midden-Oosten on mogelijk is, zolang de staat Israël bestaat". Een „rechtvaardige" oplossing kon volgens zijn regering alleen bereikt worden door „Israël van de kaart van het Midden-Oosten te vegen". Intussen is het bezoek van de secretaris-generaal der Ver. Naties, Dag Hanunarskjöld, aan Egypte, waarvan men enige verademing in de onverkwikkelijke situatie verwacht, één dag uitgesteld. De berichtgeving rond de internationale politiemacht der Ver. Naties is vry verward. Gisteren werd gemeld, dat het eerste contingent in Egypte aan land zou zijn gegaan, maar gistermiddag kwamen de ontkenningen. Te elfder ure waren er moeilijkheden bij het transport ontstaan, daar de Zwitserse piloten, die j nooit op Egypte gevlogen hebben, weigerden op het vliegveld van Ismailia te landen voor zij er zeker van waren, dat de landingsbanen in behoorlijke conditie I verkeerden. Wel zijn tien waarnemers van de Ver. Naties van Zweedse, Noorse, Deense, Belgische, Australische en Franse nationaliteit met een Brits tanklan- dingsvaartuig in Port Said aangekomen. Zij gingen op weg naar het 48 kilometer verderop gelegen Kantara, dat in Egyptische handen is. Zij hadden de nadruk kelijke opdracht niet met journalisten te spreken. tegengesproken volgens hetwelk in de afgelopen tien dagen 30.000 Russische vrijwilligers in het geheim zouden zijn vertrokken. „Wij hebben geen enkele inlichting, die dit bericht zou kunnen steunen", al dus de woordvoerder. Peter Webb, speciaal verslaggever van United Press wist echter te vertellen, dat de Egyptische luchtmacht inderdaad was vèrslagcn tijdens de jongste acties, maar ook, dat inmiddels in Syrië weer grote hoeveelheden Russische vliegtui gen worden samengetrokkenSyrië is hemelsbreed minder dan 130 kilome ter van Cyprus verwijderd Ook de agitatie van de Arabische sta ten tegen Israël duurt onverminderd voort. Een Iraakse woordvoerder uitte gisteren te Bagdad een bedreiging, die aan duidelijkheid niets te wensen over liet. „Alleen door het wegvagen van Is raël van de kaart van het Midden-Oos ten is vrede daar mogelijk Voorheen had Irak steeds de politiek der Ver. Naties gesteund en de verde ling van Palestina in een deel voor Is raëliërs en een deel voor Arabieren er kend. Het heeft zijn standpunt plotse ling drastisch gewijzigd, een ommezwaai dat aan alle Arabische staatshoofden Is bekend gemaakt Enorme ommezwaai van Irak Zeer bevoegde kringen in Londen hebben gisteren hun bezorgdheid la ten doorschemeren over een nieuwe crisis rond Suez. Engeland zal na melijk vasthouden aan de resoluties van de Ver. Naties, die spreken over een „effectieve" politiemacht. Ook de bepalingen over de „vrije door vaart" door het Suezkanaal wenst Engeland volledig tot zijn recht te laten komen. Aan deze bepalingen wordt echter danig afbreuk gedaan door de voorwaarden die Egypte ge steld heeft. En genoemde kringen zijn er van overtuigd, dat Eden geen „verwaterde resoluties" zal accepte ren. De Engelse minister van Koloniën Alan Lennox Boyd heeft gistermiddag in het Lagerhuis nog eens nadrukkelijk gewezen op het Russische gevaar in het Midden-Oosten. „Het is duidelijk, dat Egypte reeds stevig in de greep van de Sovjet-Unie was en zozeer gecompro mitteerd door de handel met Rusland, dat men zich niet meer kon terugtrek ken". Hij gaf ook uitdrukking over de verontrusting van de regering over de bedoeling van eventuele Russische vrij willigers. die Egypte zouden steunen". Onze actie in het Midden-Oosten heeft de zorgvuldig voorbereide Sovjetrussi- sche plannen geheel en al in de war ge stuurd", zo concludeerde hij. Geruchten Inmiddels blijven de geruchten over Russische vrijwilligers naar het Midden- Oosten hardnekkig aanhouden. Maar in Washington werd een krantenbericht Kenia weer onder burgerlijk bestuur Het Britse leger zal zaterdag, na een campagne van vier jaar tegen de Mau- Mau-beweging, de verantwoordelijkheid voor het handhaven van wet en orde in Kenia overdragen aan de politie en het burgerlijk bestuur, zo heeft gouverneur Baring dinsdag bekendgemaakt. Een oorlogsraad voor Kenia blijft echter be staan en het leger zal gereed blijven voor hulp aan de politie. In de afgelopen vier jaar zijn 10.519 Mau-Mau-leden, 18?" burgers en 590 leden van de veiligheidst» oepen om het 'even gekomen. Ruim 42.000 mensen ver toeven nog in gevangenschap als gevolg van Mau-Mau-activiteit. Morgen opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk zwaarbewolkt met op de Itoeeste plaatsen enige regen. Morgen op klaringen en enkele verspreid optreden de buien. Matig, tijdelijk krachtige wind. to hoofdzaak tussen west en noord. Over net algemeen weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 15 NOVEMBER Zon op: 8.02 uur; onder: 16.51 uur. Maan op: 15.15 uur; onder: 4.36 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.48 en 13.08 fur. Laagwater te 8.55 en 21.05 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. „Zeer ernstig' Deze zijn juist bijeen te Beiroet onder leiding van de president van Libanon Damille Chamoun bijeen. Deze drong aan op een verenigde Arabische steun aan Egypte. De conferentie zond groe ten aan president Nasser. Radio Cairo berichtte, dat de voorbe reidende commissie van deze belangrijke Tientallen handen grijpen naar het voedsel, dat Britse soldaten uit delen in de Arabische wijk van Port Said. conferentie reeds een voorstel on de agenda had geplaatst waarbij alle „pac ten en verdragen" met Engeland en Frankrijk zouden worden verbroken. Waarnemers te Beiroet vrezen, dat de gevolgen van een dergelijk besluit „zeer ernstig" zouden kunnen zijn De premiers van de vier Colombo-lan- den. die in Nieuw Delhi vergaderden, onderschrijven de actie van de interna tionale politiemacht der Ver. Naties in Egypte en dringen er voorts op aan. dat Israël. Engeland en Frankrijk zo spoe dig mogelijk hun troepen daar terug trekken. zoals ook de buitenlandse troe pen uit Hongarije moetenMaar zij zijn het er ook over eens dat het zen den van „vrijwilligers" naar het Midden- Oosten - door welk land ook - de kans op een duurzame vrede in dit gebied in groot gevaar zou brengen. Ronde tafelconferentie De Israëlische minister van Buiten landse Zaken, mevrouw Golda Meir. Egyptisch verraad (Van onze correspondent te Londen) Volgens inlichtingen, in Londen ontvangen, heeft Nasser 43 Egypti sche officieren laten arresteren, die beschuldigd worden van hoogver raad en spionage. Zij zouden En geland en Frankrijk bij hun bom aanvallen op Egyptische vliegvel den hebben geholpen. Nasser is ook verbolgen over de manier, waarop de Egyptische of ficieren de campagne in de Sinaï- woestijn hebben gevoerd en over de Egyptische nederlaag in Gaza. Verwacht wordt, dat de officie ren in het geheim zullen terecht staan, De gearresteerden worden er van beschuldigd Engeland belang rijke inlichtingen te hebben ver strekt, welke het mogelijk maakten °en groot aantal MIG's en bom menwerpers op de grond te vernie tigen. Het was trouwens in Engeland bekend, dat Nasser veel vijanden bezit onder zijn officieren. Een groot aantal is nog steeds op de hand van generaal Naguib, de vroe gere premier die zich onder huis arrest bevindt. Lof voor zijn algemene belangstelling Ter gelegenheid van het feit, dat hij maandag j.l. 70 jaar is geworden, is de voorzitter der Tweede Kamer. dr. L. G. Kortenhorst, gisteren na afloop van de middagvergadering in de rookzaal van het Kamergebouw een hartelijke hul diging bereid. Toen hij met zijn familie binnentrad bood het jongste vrouwelijke Kamerlid. A. P SebiKhu nevrouw Korfenbors' bloemen n heeft tijdens een kort oponthoud te Pa rijs, op weg naar de Ver. Naties om te trachten een oplossing voor de crisis in het Midden-Oosten te vinden, verklaard, dat naar haar oordeel slechts een ronde tafelconferentie van Israël en de Arabi sche staten een einde zal kunnen ma ken aan de spanningen. „Israël is be reid de Arabische landen te ontmoeten, waar dan ook of wanneer dan ook. teza men of afzonderlijk om een overeen komst te bespreken Uit Jeruzalem wordt intussen de her nieuwde activiteit van Arabische zelf moordcommando's gemeld. Van Jeruza lem tot Galilea zetten de commando's hun kleine aanvallen voort. Een water leiding werd ongeblazen om te trachten Jeruzalem droog te leggen. Aan de grens van Libanon werd een huis opgeblazen. Bij de Syrische gTens reed een Israëli sche auto op een miin. de bestuurder, een Israëlische boer kwam om het le ven. Het Kremlin voltooit zijn misdaad De Russen voltooien thans hun misdaad jegens Hongarije door op grote schaal jonge Hongaren, die de dienstplichtige leeftijd hebben, naar Siberië te transporteren. Arbeiders in het noordoosten des lands hebben maandag een trein tot stilstand weten te brengen (ze bliezen de rails op), waardoor de daarin vervoerde gevangenen bevrijd konden worden. Duizenden slachtoffers van het bloeddorstige Russische roofdier hebben briefjes uit de treinen gegooid met hun naam en adres en het verzoek aan hun familieleden mee te delen, dat zij naar de Sovjet-Unie worden vervoerd. Al deze briefjes worden door de dorpe> lingen naar de adressen in de steden, met name Boedapest, doorgestuurd. Intussen zetten bijna bevroren en bijna uitgehongerde Hongaren ook gisteren hun algemene staking voort. In de in puin geschoten hoofdstad lag het gewone leven voor de tiende achtereenvolgende dag stil, omdat de „revolutionaire raden" van de arbeiders hieruit blijkt nog weer eens duidelijk de leugen achtigheid van Moskou en de marionettenregering-Kadar.die over „fascisten" spraken nog steeds weigeren te werken voordat de Sovjetrussische troepen zich hebben teruggetrokken en de regering van Imre Nagy weer aan het bewind is. Reeds 22.000 mensen naar Oostenrijk Sovjetrussische tanks en infanterie bezetten gisteren de industriële voorstad Ujpest. waar de arbeiders tot de laatste man vochten. Maar op Czepel, het eilandje in de Donau, weigerden de arbeiders zich over te geven. Omringd door de Russische troepen dreigden ze het industrie-complex op het eiland in de lucht te blazen, als men hen trachtte te dwingen. De straten van Boedapest zijn vol mensen, die op zoek zijn naar voedsel. Grote rijen staan bij de uitdelingsposten waar brood, aardappels en kool verkocht wordt. Ook voor de textielwinkels staan enor me rijen mensen, die uit vrees voor In flatie alles kopen wat er maar te krij gen is om geen geld in hun bezit te heb- bij als de inflatie inderdaad komt. In Wenen is officieel bekendgemaakt, dat er in de afgelopen 24 uur ongeveer 3.900 Hongaarse vluchtelingen In Oos tenrijk zijn aangekomen. Hierdoor is het aantal Hongaren, dat sinds 30 okto ber naar het westen is uitgeweken, tot ruim 22.000 gestegen. De Oostenrijkse regering heeft een bedrag van twintig miljoen schilling (bijna drie miljoen gul den) ter beschikking gesteld voor hulp aan deze vluchtelingen. Tito naar Boedapest? Volgens een van de vele geruchten, die in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado de ronde doen, zou president Tito zijn uitgenodigd om vrijdag te Boedapest een gedachtenwisseling te hebben met de Kremlin-leiders Kroesj- tsjef, Soes/of en Mikojan. Aan dit overleg zou misschien ook de Poolse leider Gomoelka deelnemen, die dan niet naar Moskou zou gaan, zoals het plan was. Inmiddels heeft de marionettenrege- ring-Kadar aangeboden alle schade van de anti-communistische opstand te ver goeden. Dit is kennelijk een poging de vrijheidsstrijders te verleiden hun ver zet op te geven. Radio-Boea'apest heeft toegegeven, dat nog steeds gevochten wordt in de door de Russen bezette hoofdstad en in de belangrijke mijn streek Komorom. De staatsradio heeft een communiqué van het ministerie van Financiën uitgezonden, waarin verteld wordt dat de staatsverzekering alle kos ten van de schade van de opstand zal dekken. Of de regering dit gelag kan be talen is de vraag. De schade in de hoofd stad alleen al wordt op verscheidene honderden miljoenen guldens geschat. De schade is veel groter dan in de twee de wereldoorlog, toen de Russen de door de Nazi's bezette stad maandenlang be legerd hebben Slot op pag. 2 Russische bloedhonden roken slachtoffers Een filmjournaalmaatschappij te Lon den heeft een verzoek van de Sovjet russische ambassade in Groot-Brittannië aan de Sovjet-Unie films van de strijd in Dr. Kortenhorst in zijn werk kamer thuistemidden van talrijke bloemstukken. Er ivas bijna geen plaats over op het bureau om te schrijven! Het oudste lid in dienstjaren, de heer H. W. Tilanus, hield een hartelijke rede namens de Kamer. De persoon en de veelzijdige arbeid van de voorzitter be lichtend, zeide spr., dat twee van de huidige leden, n.l. prof. Oud en hij zelf, dr. Kortenhorst de Kamer hebben zien binnentreden, dat was op 16 september 1925. Zijn algemene belangstelling voor staatkundige problemen en zijn grote belangstelling voor handel en welvaart kwamen van het begin af in zijn beto gen naar voren. Die leefde ook in zijn voorgeslacht. Werner Kortenhorst, die in 1407 schepen van Deventer was, had die belangstelling ook reeds. Na diens loopbaan als Kamerlid en voorzitter te hebben geschetst merkte spr. op, dat dr. Kortenhorst de pen op voortreffelijke wijze hanteert. Nog pas is een boek over „De voorlopige Staten- Generaal" van zijn hand verschenen. De heer Kortenhorst gaat helemaal in het Kamerwerk op. zeide de heer Tila nus, die voorts gewaagde van 's voor zitters streven naar het vergroten van het contact tussen Parlement en volk De heer Tilanus bood tenslotte als blijk van grote waardering en vriend schap namens de Kamerleden een zil veren broodmand aan. Mr. A. F. Schepel, griffier der Tweede Kamer, voerde het woord namens het personeel der Kamer en van de steno grafische inrichting, onder aanbieding een bloemstuk. Mr. A. Stempels, het woord voerend als voorzitter der parlementaire pers, noemde dr. Kortenhorst collega-jour nalist en collega-lotgenoot. Hij bood namens de parlementaire journalisten enige grammofoonplaten aan. Na een dankwoord van dr. Korten horst, ging men hem persoonlijk geluk wensen. In de rookzaal stond opgesteld een pas gereedgekomen portret, dat Sierk Schroder te Wassenaar van dr. Korten horst heeft geschilderd. De jarige Kamervoorzitter ontving vele bloemstukken. Britse communisten treden uit tie partij Twee -ooraanstaande Britse vak bondsleiders zijn dinsdag uit de Britse communistische partij getre den uit protest tegen het Russische optreden in Hongarije. Het zijn John Horneralgemeen secretaris van de Vakbond voor brandweerlieden - een bond die lan ge tijd een communistisch bolwerk in de Britse vakbeweging is geweest - en Alex Moffat ven de Schotse bond van mijnwerkers. Behalve communistische functiona rissen hebben veel gewone leden van de communistische partij hun lid maatschap van deze partij opgezegd vanaf het ogenblik, dat de Russische tanks 3oedapest binnenrolden. Men verwacht dat enkele communisten, die verbonden zijn aan het commu nistische blad ..Daily Worker" in de loop van deze week zullen bedanken voor het lidmaatschap van de Britse communistische partij. Boedapest te verkopen afgewezen. De maatschappij wees het verzoek af om vele Hongaren en ook een aantal Rus sen niet in gevaar te brengen. De des betreffende journaals tonen namelijk Hongaren die op leden van de geheime politie vuren en Russische tanks in brand steken. En Russen, die zich met de Hongaarse opstandelingen verbroederen

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1