Voldoende besef dat wereld groter is dan Europa? 95ste Jaargang Maandag 12 november 1956 Tweede blad no. 28984 „Ons Centrum" nam zaterdag gerestaureerde vergaderzaal in gebruik Prachtige aanwinst voor L.B.B. en P. v. d. A In de kring van de Leidse Bestuur- dersbond, de P. v. d. A. en uiteraard ook in die van het bestuur van de Stichting „Ons Centrum" heerste zaterdagmiddag grote voldoening over de gereedgekomen restauratie van de grote vergaderzaal in „Ons Centrum" aan de Hooigracht 92, sinds augustus 1951 de centrale plaats van het Leidse vakverenigings- en partijleven. Een voldoening, welke overigens zeer verklaarbaar was, want uit een oude, donkere zaal. met daarop corresponde rende binnenplaats, „groeide" een prach tige. heldere in lichte kleuren geschil derde vergaderruimte, waarbij rekening is gehouden met alle moderne begrip pen (o.a. akoestische wand) van zaal inrichting. Een restauratie, welke tevens tot. gevolg had, dat het aantal beschik bare plaatsen kan worden uitgebreid van 80 tot 125. Verantwoordelijk voor deze metamorfose was de heer J. Freke. die in samenwerking met de aannemer, de heer Stuivenberg, tot zulk een gelukkig resultaat kwam. Onder de velen, die deze feestelijke ingebruikneming bijwoonden, waren o.a. de voorzitter van de afdeling Leiden van de P. v. d. A.. de heer E. Meester, tal rijke raadsleden, afgevaardigden van bij de L.B.B. aangesloten organisaties en van culturele instellingen, de heer H. W. Wittenaar. oud-voorzitter van de L.B.B. en de heer K. Wagtendonk uit Dordrecht, oud-bestuurslid en mede-oprichter van „Ons Centrum". De voorzitter van „Ons Centrum", de heer J. C. Schüller, heette hen allen welkom en sprak zijn grote vreugde uit over deze zo zeer geslaagde restauratie, waarvoor hij de heren Freeke en Stui venberg hulde bracht. Voorts had hij zeer grote waardering voor de commis sie. welke indertijd voor dit doel een bazar organiseerde. Na dit woord van inleiding en dank Tehuis geestelijk gehandicapten dringend noodzakelijk Te beginnen met vandaag zullen vele collectanten over de Sleutelstad uit zwermen voor de huis-aan-huis-collecte, welke deze week wordt gehouden ten bate van een tehuis voor de geestelijk gehandicapten, die hun ouders verlo ren hebben. Een dergelijk tehuis is dringend nood zakelijk. Vrijwel alle geestelijk gehan dicapten kunnen thans in hun onder houd voorzien doordat zij óf konden worden geplaatst in het bedrijfsleven, óf dat zij op de beschutte werkplaatsen konden worden ondergebracht. Zodra hun ouders echter komen te overlijden zijn de moeilijkheden vele. Sommigen kunnen in gezinnen als kost ganger worden opgenomen. Voor ande ren is dit niet mogelijk omdat zij te ernstig zijn gehandicapt. En dan Dan moet een plaatsje worden ge zocht in een inrichting, ver van huis, ver ook van alle bekenden, ver van het werk. dat hen in eigen onderhoud deed voorzien. Dit betekent veel verdriet, maar ook veel verlies voor de gemeenschap, want deze zal veelal moeten voorzien in de kosten van verpleging. De Dr. van Voorthuysenstichting wil thans overgaan tot het stichten van een tehuis, waardoor de geestelijk gehandi capte in zijn eigen vertrouwde omge ving kan blijven. De overheid, die in deze eveneens be langhebbend is, wil subsidiëring en verdere hulp in overweging nemen als het bestuur van de stichting uit par ticulier initiatief over een fonds kan beschikken van f15.000. In de 1jaar dat de stichting nu bezig is met de „actie tehuis" is een verkregen van f 8.700.Er ontbreekt dus nog een som van f 6.300. Velen zullen ongetwijfeld opmerken dat het tijdstip van deze collecte ongun stig gekozen is. zo vlak na de huipaan- vragen voor het geteisterde Hongarije. De datum voor deze collecte is echter reeds maanden geleden vastgesteld door B. en W. en kon niet worden gewijzigd. Het bestuur van de Stichting verwacht, dat ook thans de offervaardigheid groot zal zijn. Leidse Smalfilm Liga De heer Wim Gerdes, cineast bij Multifilm Haarlem, vertoonde voor le den van de Leidse Smalfilmliga een drie tal boeiende documentaires, in opdracht van enkele bedrijven gemaakt, te weten „Magie der klem-en". „Stalen platen" en „Visum Electronicum". Vooraf maakte hij in een korte uit eenzetting duidelijk, hoe moeilijk het is, van een documentaire een gemakkelijk „verstaanbaar" filmisch geslaagd werk stuk te maken en géén lezing met bewe gende lichtbeelden. Wij. Nederlanders, niet onze didactische geest vervallen daar maar al te graag in. De opdracht gever stelt echter soms een te omvang rijke eis. en dat is lastig, als „alles er op moet". De film Magie der kleuren heeft ten doel. leiders van bedrijven te overtui gen van de functie van kleuren en hun invloed op de menselijke geest en dat arbeidsprestaties vergroot worden door een weloverwogen keuze van verschil lende combinaties. Het tweede werkstuk was een schitte rende documentaire van de vervaardi ging van stalen platen in een Belgische fabriek. Het was één en al beweging, de montage was perfect. De beweging van afzonderlijke onderwerpen, achter elkaar gemonteerd, werd steeds groter of zwak ker en de beeldovergang was uitermate vloeiend. Het proces van erts tot stalen plaat werd prachtig weergegeven. In een bedrijf als dit is efficiënt filmen moei lijk. want - zoals de spreker zei - de lengte van de vertoonde rolprent be droeg slechts een achtste van de opge nomen film. De laatste film was niet in kleur. „Vi sum electronicum" heeft ons laten zien, hoe Philips erin geslaagd is. het sta tische van een röntgenfoto op te heffen door een filmapparaat te construeren, dat de beweging vastlegt. Zo zag men een paar voedsel kauwen de kaken van een mens. wiens voedsel door de slokdarm zichtbaar in de maag belandde. Na afloop dankte de heer H. Klei- brink. voorzitter van de Liga. de heer W. Gerdes voor deze uitnemende en leerzame avond. EERSTE LUSTRUM „CRESCENDO" Ter gelegenheid van haar eerste lustrum zal de Leidse Mondaccordeon- orkestvereniging „Crescendo" zaterdag avond in de Stadsgehoorzaal een con cert geven, met daarop aansluitend ca baret. In de middaguren (van 2.304.30 uur) zal het bestuur in de Kleine Burcht recipiëren. droeg de heer Freeke de sleutels van de zaal aan voorzitter Schüller over, die op zijn beurt de zaal onder toezicht stelde van de concierge van het gebouw, de heer Labordus. De heer A. Piket sprak eveneens als medebestuurder van „Ons Centrum" zijn grote bewondering voor deze ingrijpende verbouwing uit. Namens de bij de L.B.B. aangesloten organisaties, de P v. d. A en de culturele instellingen bood hij het bestuur 45 stoelen en een bestuurstafel aan. Vervolgens ooden nog gelukwensen aan de heren E. Meester. K. Wagten donk, Coster namens de L.B.B. en „Nieuw Leven". J. Wondergem. voorzit ter van de afd. Leiden van de Alg. Bond van Ambtenaren en H. W Wittenaar. Allen prezen de inrichting van de nieu we zaal en waren de overtuiging toege daan. dat deze ruimte de sfeer der ver gaderingen ten goede zal komen. SSR-lustrumconcert in Zuiderkerk voor Hongaren Het lustrumconcert van de studenten vereniging S.SR., 22 november a.s. te 8 uur zal niet plaats vinden in de La kenhal zoals aanvankelijk in het voor nemen lag, maar in de Zuiderkerk. De opbrengst zal ten goede komen aan de hulpverlening aan de Hongaarse vluch telingen. Tijdens dit concert, te geven door het Röntgenkwartet en het koor van het Kon. Conservatorium te Den Haag, zul len werken worden uitgevoerd van Swellnck, Orlando dl Lasso, Handel en Mozart en voorts volksliederen. INBRAAK FRANCHIMONTLAAN Tijdens afwezigheid van de bewoners is gisteravond ingebroken in een per ceel aan de Franchimontlaan. Uit een geldkistje, dot in de slaapkamer stond, werd een bedrag van f 190 ontvreemd. Door een raam, dat zich aan de achter zijde van de woning bevond, verschafte men zich toegang tot het perceel. Lezers schrijven.... HAMSTER NIET! Met instemming las ik in uw Blad van donderdag j.l. de opwekking om niet te hamsteren, temeer daar er op geen en kel gebied schaarste aan goederen of levensmiddelen bestaat. Van een derge lijke euveldaad, worden de mensen met kleine inkomens de dupe. Want wan neer zij des zaterdags hun normale in kopen willen doen, vinden zij het bordje „uitverkocht". Verscheidene winkeliers hebben hun klanten al gerantsoeneerd. Wanneer alle winkeliers dit deden, zou het hamsterkwaad effectief bestreden kunnen worden. Met dank voor de plaatsing, A. P. te Lelden Vanmiddag is in Lelden in een kleine stand bij de ingang van de galerij van V. en D. aan de Br ee straat de verkoop van kinderpost zegels begonnen. De echtgenote van de burgemeester, mevr. J. M. van Kinschot-Dorhout Mees was de eerste, die deze zegels aan de voor- zifter van Pro Juventute. prof. mr. J. M. van Bemmelen (geheel links) verkocht. Tot en met woensdag middag wordt de verkoop hier voortgezet. (Foto L-D./van Vliet) Opening tentoonstelling L. K. C. De herfsttentoonstelling van het Leids Kunst Centrum, gewijd aan de „toegepaste kunst", waarop enerzijds ge toond wordt, dat schilders nog wel iets ander kunnen dan schilderijen maken en anderzijds particulieren en het be drijfsleven op hun scheppingen attent gemaakt worden, is zaterdagmiddag on der matige belangstelling door wethou der J. C. van Schaik geopend. Deze weefe er speciaal op. dat men talloze voorwer pen. die het gewone leven raken, beter door een „kunstenaar" kan laten ver vaardigen; vooral het bedrijfsleven kan opdrachten daartoe verstrekken. Daarom betreurde hij de geringe belangstelling van industriële zijde. In haar eigen be lang raadde de heer Van Schaik de industrie aan, eens een kijkje te komen nemen. Men ziet de kunstenaar nog te veel als iemand, die buiten de maat schappij staat, maar het inzicht moet rijpen, 'dat hij er ..midden-in" hoort. Affiches, advertenties, kortom alles wat tot het reclame materiaal behoort, kun nen fraaier worden, wanneer zij in handen gelegd worden van een kunste naar. zoals dat ook het geval is bij de vervaardiging van velerlei voorwerpen voor het gewone gebruik. Men dient ten behoeve hiervan dan ook een beroep op de kunstenaar te doen. Moge deze aparte expositie van het L.K.C. dan ook meewerken tot een beter begrip voor het werk van de kunstenaar, die hierin kan en moet worden betrok ken, zo besloot de heer Van Schaik. aan wie namens het L.K C. door mevrouw Lucia Steinbach een woord van welkom was toegeroepen. Medewerking aan deze openingsplech tigheid verleende het Toonkunstkwartet, gevormd door de heren Teebaal. Geir- naert. De Vries en Van Ham. dat wer ken van Mozart en Beethoven speelde. Hierop kregen de aanwezigen gelegen heid de tentoonstelling, waaraan wij reeds aandacht wijdden, te bezichtigen. OP GELEENDE MOTOR ZONDER RIJBEWIJS Geen voorrang verleend Een 19-jarige bankwerker, wonende in de Timorstraat, die niet in het bezit was van een rijbewijs en geen voorrang ver leende aan een auto. veroorzaakte gis termiddag met zijn motorrijwiel op de hoek van de Driftstraat en de Atjeh- st-raat een aanrijding. De E H.D. heeft het slachtoffer, dat bovendien nog niet op zijn eigen motor reed en tengevolge van deze aanrijding een zware hersen schudding opliep, naar het Acad. Zie kenhuis overgebracht. Het motorrijwiel werd zwaar beschadigd. BEVORDERINGEN LEIDS POLITIEKORPS Met ingang van 1 november jJ. heb ben enkele bevorderingen bij het Leids Politiekorps plaats gevonden. De heer J. C. Hofstede, hoofdinspecteur (ambte naar 2de klasse) is bevorderd tot hoofd inspecteur (ambtenaar eerste klasse» en inspecteur D. J. Verzijden tot hoofdin specteur (ambtenaar 2de klasse). f2000— VOOR KLAPROOSCOLLECTE De zaterdag alhier gehouden Kla.p- rooscollecte ten bate van het Neder landse Oorlogsgiravencomité heeft het mooie bedrag van f2008.98 opgeleverd. K.Y. Litteris Sacrum LUCHTIGE SEIZOEN-INZET. Na het drukke seizoen van vorig jaar, het roemruchte eeuwfeest, is te begrij pen, dat de K.V. Litteris Sacrum het nieuwe seizoen inzette met iets luch tigs. De boog kan niet altijd gespannen zijn. De keus was gevallen op zo'n Frans spelletje, waarvan men direct na afloop de inhoud al weer vergeten is. „Een engel kwam voorbijvan Pierre Barilet en Jean Pierre. Grédy maakt daarop geen uitzondering, maar toch herinnerden we ons plotseling, dat onder andere naam dit blijspel, jaren terug, ook reeds hier is uitgebracht; was toen de titel niet: Het vreemde meisje?. Het is van een grote oppervlakkigheid, feitelijk zonder inhoud, maar het pre tendeert in dit opzicht ook niemendal te zijn. Slechts één zin uit de vier be drijven zou men met wat goede wil ern stig kunnen nemen, daarmede is dan wel alles gezegd Men moet de dwaze lotgevallen van het clair-voyante meiske Adèle niet die per gaan beschouwen: men late ze maar over zich heen kabbelen! En dan kan men zich trots de lege inhoud toch nog wel amuseren. De Franse esprit heeft voor zulke escapades slechts nodig een weergave in lichte toets en grote vaart. Nu, wat dat betreft, is Litteris ge slaagd te noemen. Onder regie van de heer Herman Frentzen wij "menen, dat hij bij Litteris voor het eerst deze func tie bekleedde is deze Franse niemen dal vlot en met verve over het voetlicht gebracht. Truus Hogewindv. Oort- merssen als de eeuwig-als-een-kip-zon der kop kakelende dame wist met bij zondere flair dit type te doen leven en Tineke de Wit zagen we nog niet te voren een dergelijk goed opgezette rol spelen als nu Adèle met zovele wisse lende facetten, die toch een geheel moe ten blijven vormen. Bob Hageman en Margriet Reitsma weten beide onmoge lijke kinderen nog mogelijk te maken. De vader van de heer Frentzen was in het geheel zo licht en luchtig gehouden milieu en in goed decor, door Litteris zelf vervaardigd, soms nog iets te na drukkelijk. De goed gevulde Schouwburg heeft zich zeer dankbaar getoond voor het ge- bodene. De dames en de heer Frentzen kregen bloemen. M. DS. P. DE HAAS TACHTIG JAAR Onze oud-stadgenoot ds. P. de Haas te Utrecht, emeritus predikant van de Ned. Herv. Kerk hoopt donderdag 80 jaar té worden. Ds. De Haas werd op 15 november 1876 uit een ambtenaarsgezin te Leiden geboren, bezocht het gymnasium in de Sleutelstad en studeerde hier vervolgens ook aan de Universiteit. Nadat kand. De Haas op 2 mei 1898 door het provin ciaal kerkbestuur van Friesland was toe gelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk werd hij op 13 mei 1900 door zijn studievriend prof. dr. A. J. de Sopper van Leiden, toen nog predikant te Hoogmade te Erichem in de classis Tiel in het ambt bevestigd. In 1907 ver wisselde hij deze gemeente met die van Purmerend. vanwaar hij op 16 mei 1915 naar Utrecht vertrok. Deze gemeente diende ds. De Haan tot 1 januari 1944 toen hem na ruim 43 volbrachte dienst jaren op 77-jarige leeftijd emeritaat werd verleend. De toneelavond, welke de amuse mentsver. T.O.P. morgen zou geven, is in verband met de gebeurtenissen in Hongarije, uitgesteld tot 17 december. De Leidse Watervrienden VOELEN ZICH OP DE PLANKEN GOED THUIS De Leidse Watermenden, zaterdag avond in het Antonius Clubhuis voor hun eerste contactavond bijeen, hebben op een zeer goede wijze aangetoond zien niet alleen in het water maar ook op „de planken" best thuis te voelen. Voorzitter Jan de Kruis VToeg in zijn openingswoord de uiterste clementie voor dit jonge groepje amateurs. Eerlijk gezegd was deze clementie niet nodig, want er werd vlot en met animo gespeeld en waar ook in de keuze van het stuk niet te hoog was gegrepen, liep alles vlot van stapel. Opgevoerd werd een blijspel in twee bedrijven van Dick Faber. Een luchtig spelletje waarin een. echt ouderwetse tante waakte over de opvoeding van bei de zusjes, die echter wèl ouderwets ge kleed, toch meer humor bezaten dan tante dacht. Beiden raakten verliefd op de huisknecht Bennie, met alle verwik kelingen van dien. Zoals reeds gezegd, alles werd vlot voor het voetlicht gebracht. De talrijke aan wezigen hebben dan ook hartelijk ge lachen om de vaak komische verwikke lingen waarvoor Bennie kwam te staan. Zonder de andere medewerkenden maar iets te kort te doen, willen wij tante Marie (Annie Massaar) en Bennie, de huisknecht (Piet v. d. Linden) een extra pluimpje toedienen, terwijl de leiding in goede handen van Hans Kolthoff was. Ook na de pauze hebben de overige medewerkenden uitermate hun best ge daan en werd het voor de Leidse Water vrienden een bijzonder geslaagde avond. Rest nog te vermelden dat het eerste herenzevental een kleine huldiging was toegedacht voor het behaalde kam pioenschap. Allen kregen een persoon lijk aandenken. Hulp aan Hongaarse studenten Het Universitair Asyl Fonds en de Nederlandse Studenten Raad zoeken naarstig naar mogelijkheden Hongaarse studenten naar ons land te laten komen en hun in de gelegenheid te stellen, hier hun studie te voltooien. Br wordt nug etracsht te weten te komen, hoe groot het aantal studerende personen is onder de duizend vluchtelingen die vol gens de verklaring van de regering in Nederland kunnen worden ontvangen. In Wageningen is men begonnen met het zogenaamde adoptie systeem. Vol gens dit systeem belasten de particulie ren zich met de financiering van de studie van een Hongaars student. Elders heeft dit systeem reeds navolging ge vonden en op deze wijze zullen op dit ogenblik reeds 55 Hongaren in Neder land kunnen studeren. Verwacht wordt dat dit aantal aanmerkelijk groter wordt. Leids student veilig uit Boedapest naar Wenen De eerstejaarsstudent te Leiden de heer S F. Rod er mond, die in gezelschap van een medestudent liftend naar Hongarije was getrokken om in Boedapest eens een blik te slaan op de vermeende dageraad van de vrijheid, raakte daar met vele andere Nederlanders zijn bewegingsvrij heid kwijt toen de Russen hun verra derlijke overval op Hongarije pleegden. Zijn reisgenoot wist tijdig uit het land te komen, doch de heer Rodermond ver toefde met andere Nederlanders geruime tijd o.m. in het Nederlandse gezantschap te Boedapest. Gisteren is hij met. een groep andere Nederlanders veilig en wel uit Hongarije gekomen. Hij vertoeft thans te Wenen, waar ook de heer N. J. van der Lee van het Leidsoh Studenten Corps vertoeft, die de Studentenactie voor steun aan Hongaarse vluchtelingen heeft geleid en thans een onderzoek in stelt naar de mogelijkheden om Hon gaarse studenten-vluchtelingen een stu dieverzorging in ons land te bieden KON. NED. TOONKUNSTENAARS- VERENIGING Zaterdagavond hield de afdeling Lei den van dë Kon. Ned. Toonkunstenaars- vereniging in Rehobot-h een bijeen komst voor leden en introducé's, waar de heer D. A. Muusers uit Zoeterwoude sprak over het indertijd naar aanleiding van een andere lezing door de leden aan de orde gestelde onderwerp: Linkshan digheid. Het was daarom jammer, dat niet zoveel leden als anders aanwezig waren; maar mèt de gasten was men in genoeglijke kring bijeen om zich met de psreker in het aangekondigde onder werp te verdiepen. Na enige inleidende beschouwingen voerde de heer Muusers zijn hoorders langs de vier onderdelen van zijn betoog resp. enkele theorieën omtrent de mogelijke oorzaken van linkshandigheid, enkele groepen, waar bij linkshandigheid bijzonder veel voor komt. de ambidextrie (het vrijwel gelijk tijdig gebruiken van beide handen) en de consequenties van de linkshandig heid en van eventuele pogingen tot over schakelen naar rechtshandigheid. Met grote belangstelling volgde men de hel dere uiteenzettingen van de spreker. Van de gelegenheid tot het maken van opmerkingen en het stellen van vragen werd ruim en gieanimeerd gebruik ge maakt. FAMILIEBERICHTEN Ontleend aan andere bladen Bevallen: Boelen—Van Gelder. z„ Am sterdam: Herzberg—Zilversmit. d„ Am sterdam; BoerrigterPeiger, d.. Bergen; Warmenhoven—Snethlage, d., Amster dam. Getrouwd: D. L. Lensvelt èn E. A. Th. Kraft van Ermel. Bergen; R Eikenboom en E. Hilling. Madrid. W Rietdijk en E Tierrie, Den Haag; J. Ch. W. Schül ler tot Peursum en mevr C W. Pothoff, Den Haag. Overleden; J C van Dissel—de Blan ken. vr.. 64 j„ Schipluiden; H O Breu- kink. m, 72 j.. Wamsveld. M A Meijer, vr.. 78 j.. Sommelsdijk; W. G Gramser. m„ 52 j„ Amsterdam; G. Querngester, m„ 40 j„ Den Haag; G. Lagerwerk. m., 66 j.. Overveen: Ch. Flemming. m 73 j.. Bloemendaal; J Maasdam, m. 71 j.. Nieuw Helvoet. C. Th. de Vries. m. 83 j.. Den Haag; W. E. Pilger, vr.. 84 j.. Den Haag, A. van Dam. m., 40 j., Bunnik; H. F. Osieck, m., 58 j.t Oud-Loosdrecht. Conferentie in Oud Poelgeest De Verenigde Naties werken elf jaar. Waartoe leidt dit samengaan? Is het een stap tot wereldrechtsorde of moet de opzet ingrijpend veranderd worden en wat is de rol van Europa In deze ontwikkeling? In verband met de komende wijziging van het Handvest der Verenigde Naties Is het van groot belang dat wij als burgers ons op deze vragen bezinnen, aldus mr. A. W. Kist in zijn inleiding tot de conferentie die ln het afgelopen week-elnde op Poel geest werd gehouden. Wij moeten, aldus spr. met grote ernst die onderwerpen behandelen, om dat de tijdsomstandigheden daartoe dwingen. Hij wees op een deel van het rapport dat was uitgebracht door de Wereldraad der Kerken en op hetgeen de Synode der Herv. Kerk in februari van dit jaar had gepubliceerd. Deze ge schriften aldus mr. Kist worden veel te weinig gelezen. Zaterdagmiddag zou dr. C. P. Gun ning. oud-rector van het Amsterdams Lyceum spreken over „Hoe bereiden wij mede de weg voor tot een wereldrechts orde?" Spr. vond het een ongelukkig moment om over dat onderwerp te spre- LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren: Robertus M, H. z. v. M. A. Laken en J. M. C. Veenswijk. Hans L. z. v. C. L. Haksteeg en Tr. A. Bakker. Getróuwd: J. W. van der Gaast en A. Schreur. Overleden: H. D. van Osnabrugge, 65 J. OEGSTGEEST COLLECTE Het Leger des Heils zal dinsdag en woensdag a.s. een huis-aan-huis-collecte houden t.b.v. de Kerstfeestviering ouden van dagen. VOORSCHOTEN WIELRENNEN DE KAMPIOEN '56 Uitslag van de zondag gehouden com petitiewedstrijd van „De Kampioen '56" over 25 km: 1. Thierry. 41 min. 21 sec.; 2. Oalvijn 41 min. 21 sec.; 3. Bnaggaar 41 min. 21 sec.; 4. v. d. Horst 48 min. WARMOND TAFELTENNIS „Steeds Vooruit" De uitslagen van de afgelopen week waren: Dames: Wilskracht 1—Steeds Vooruit 1 7—3; D.R.S. 1—Steeds Vooruit 2 3—7. Heren; D.S.B. 3—Steeds Vooruit 1 19Wilskracht 2—Steeds Vooruit 2 6—4; Baronie 1—Steeds Vooruit 3 100; T.OV 2—Steeds Vooruit 4 9—1. WASSENAAR AANRIJDING Op de secundaire weg van de Rijks- straat verleende een inwoonster van Den Haag met haar auto komende van de buitenplaats Zuidwijk geen voorang aan de 33-jarige bromfietser W. Brokerhof uit Den Haag, die bij zijn val een her senschudding, wonden aan zijn gelaat en sohaafwonden aan handen en benen opliep. Hij werd naar het gemeentezie kenhuis te Den Haag vervoerd. EERSTE LEIDSCHE KLUCHT- EN REVUEGEZELSCHAP Onder het motto „voor elck wat wils" vierden de leden van het Eerste Leid- sche Klucht- en Revuegezelschap zater dagavond feest. De Stadsgehoorzaal was overvol toen voorzitter I. Lens namens het bestuur allen hartelijk welkom heette, in het bijzonder de ere-leden en enkele vaardigden van zusterverenigingen. Hij herinnerde or usn, dat de vereniging in april a.s 35 jaar zal bestaan en wekte mede in dit verband de aanwezigen op zoveel mogelijk propaganda voor haar doelstellingen te maken. Zeven leden, die de vereniging gedurende 2d jaar trouw zijn geweest, werden hierna ge huldigd. Naast woorden van dank moch ten zij geschenken in ontvangst nemen. Voorts voerde op deze avond nog het woord de voorzitter van de feestcom missie. die o.m. dankte voor de fraaie prijzen, welke door velen beschikbaar waren gesteld. Na dit min of meer °ff1- ciële gedeelte werd onder leiding van de heer Nic. Rosier een bont programma van ernst en luim afgewerkt. Zowel van de schetsjes als van de zang en show heeft men genoten. Van de gelegenheid tot dansen werd tot diep in de nacht gebruik gemaakt. Het amusements- en dansorkest „The Travelling Brothers o.l.v. Henk v. d. Berg zorgde voor de muziek. ken en wilde het dan ook liever in een ander jasje steken en een beschou wing houden over „Wereldfederalisme vandaag". Dit federalisme verdient thans meer de aandacht dan wanneer ook. Immers het blijkt hoe gauw men geneigd is het heft in eigen hand te nemen, hetgeen onvermijdelijk tot oor log moet leiden. Het streven van het wereldfederalisme is een gemeenschap van staten, die ieder voor zich hun ka rakter en zelfstandigheid behouden en toch een eenheid vormen. Hiervoor is nodig een statenbond of bondsstaat. Het is thans niet meer mogelijk om ge heel onafhankelijk te zijn. vooral niet sedert de instelling van allerlei inter- of supranationale organen. Na uitvoerig te zijn ingegaan op het fiasco van de Volkenbond na de eerste wereldoorlog wees hij op de wijzigingen ten goede, die zijn ontstaan in de figuur van de Ver .Naties. Spr. wees op de recente gebeurtenis sen t a v. de vorming van een politiele- ger in het Midden Oosten. Zo'n politie apparaat heeft het wereldfederalisme altijd gewild. Uit alles blijkt, aldus dr. Gunning, dat de tijd voor het wereld federalisme rijp is. In de loop van de avond werd een gesprek gehouden naar aanleiding van films over het werk van de UNESCO, W H O. en F.A.O. De conferentie werd zondag voortge zet met een oecumenische huisdienst waarin mr. Kist sprak over „De naties onder het Woord". Des middags vond een gezamenlijke verwerking plaats van het thema der conferentie „De wereld is groter dan Europa". Er werden discussiegroepen gevormd na een inleiding door de heer H. J. Nannen uit Den Haag. HENGELSPORT „De Brasem" hield een wedstrijd voor de jeugd te Rijpwetering. Het weer was redelijk en de vangst prima. De totale vangst was 4920 gram. De uitslag: 1. van Eijgen (Gr. voorn en gr. aantal 645 gram)2. K. Schouten 500 gram; 3. Vos 365 gram; 4. W. Schouten 320 gram; 5. Lam boo v 315 gram: 6. B. Schouten 235 gram; 7. J. Montfiels 275 gram: 8. T. Boot 265 gram; 9. Schipaan- boord 265 gram; 10. W. Montfiels 190 gram. BEURSOVERZICHT Tegenvallende stemming Amsterdam. 12 november Hoewel er van het politieke front tij dens het weekeinde geen verontrustend nieuws is gekomen, blijft de Amster damse efefectenbeurs uiterst gevoelig. Zowel publiek als beroepshandel voelen er weinig voor omvangrijke zaken af te sluiten en het wekte dan ook geen ver wondering dat de handel uitermate be perkt bleef. Voor de internationale soor ten viel de stemming enigszins tegen. Kon. Olie b.v. opende 22 punten lager op 768, tegen slot volgde een licht her stel tot 771%. Het hoofdfonds trok ook ae andere internationale soorten enigs zins mee. Zo noteerde Philips als Uni lever een achttal punten lager terwijl Aku ongeveer 4 punten moest afstaan. Ook de Scheepvaartsector moest enig terrein prijsgeven, doch de verliezen ble ven voor de actieve soorten beperkt tot een punt of twee. De Indonesiscshe sec tor was nagenoeg op peil, doch HVA noteerde 2 lager. In aandelen Giessen's Scheepswerf mocht vanmiddag geen notering gemaakt worden in verband met de voorgenomen uitbreiding van het aandelenkapitaal en uitgifte van een converteerbare obligatielening. Gul densbeleggingen tenslotte stil en eerder iets luier met uitzondering van de con versielening 1947. WISSELKOERSEN Amsterdam. 12 nov. - Londen 10.61— 10 617%New York 382"%3.83% f Montreal 3.96%—3 96%; Parijs 10805— 1.0815.; Brussel 7 60%—'7 61: Frankfurt 90.7290 77, Zürich 86 85%86 90%; Zürich (vr. frs.) 89.35%89 40%; Stock- 54.96; Oslo 53.14%—53.19%Milaan holm 73.65—73.70; Kopenhagen 54 91— 60.55%—60.60%. Beurs van Amsterdam Maandag 12 november ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 93V. 93',4 Grootboek obl88V4 38 Ned. '51 314 93H Ned. '53 (314) 9014 90% Ned. '56 314 9014 90A Ned. '48 3 li 86 86 Ned. '54 314 87% 87» Ned. '55 314 8714 87% Ned. '55 II 3 V. 89Vi 89% Ned. '47 314 (3) 89H 89« Ned. "37 3 86% 86% Dollar lng '47 3 92 9214 Investeringscert. 3 91% 91% Ned. 62-64 3 91 90% Indië A3 88% 88% Grootboek '46 3 87 L ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 50% 49% Nat. Handelsbank 107 106 Ned Handelsmij. 173% VM AKU 2355 8 230% Philips 268% 261% Unilever385 377% Wilton Feyenoord 329% 329% Biliton 2de r228 223% Kon. Olie (f 50.397 388 Kon. Olie 790 772% Amst Rubber 95% 74 Holl. Amer Ujn 195% 194% Kon N Stoomboot173% 172 Ned Scheepv. Unie 170% 169% HVA93% 90% Java Cult.55% 55 Deli MUen (Ver.) 101% 101% Senem'bah65 65 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam *47 (3%) 3 92% 92% Den Haag 1937 1 3.. Leiden 1947 93% R'dam "37 I-m 3% 92 Indnstr. Obligaties Philips Dollarlng '51 99 99 94 93% L 94% 94 100% 100% 93% 94 91 L 89% 102 100% 101 101 L 104% 104 102 106% 107 Premieleningen A'dam *51 2% A'dam '56 I 2% A'dam '56 II 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% Idem n 2% R'dam '52 I 2% Idem II 2% Utrecht '52 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinsteilingen Amst. Bank 218 215 Rott. Bank 190% 190 Twentsche Bank 190% 190% Industrie Ondernemingen Ned. G. en Sp fabr 215 213% Kon. Ned. Grofsm 111% 111% Rott. Droogdok Mij 592 Tieleman en Dros 10% '10% Handelsondernemingen Borneo Sum. H. Mfj. 82 82 Internatio95 94% Diversen Albert Heyn278 278 Ned. Mij. Walv.vrt. 70 70 Spoorwegen Dell Spoorweg Mij. 20 20% Amerik. fondsen Anaconda 78% 77% Shell OU Comp 82% 82% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K 9/11 Holl. Constructie Eng. bur v Bouwnijv Int. Kunststof! Ind. Kon. Ned Edelmet Pref. wa. idem Textiel Gebr v Wijk Leidsche Wolspinn Ned. Electrolasm Sikkens Lakfar>r '53 Ver Touwfabriekei. Wernink's Betonm. 410 123 58'. 79 284 465 167 94GB

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3