BOEDAPEST EEN VERTRAPTE EN DODE STAD GEWORDEN PHILIPS Bevolking iverkt nietomdat zij volkomen uit evenwicht is geslagen Hongerkou en ziekte >Photoflux< Het normale leven in Port Saïd begint zich nu te herstellen V.N. - leger kan nu naar Egypte Agenda Met een enkel woord MAANDAG 12 NOVEMBER 1956 Relaas van een teruggekeerde ooggetuige Verbitterde Hongaren voelen zich aan hun lot overgelaten (Van onze correspondent in Wenen, prof. dr. N. Greite- mann, uit Boedapest op zijn standplaats teruggekeerd). Nadat Boedapest, een van de mooiste steden van Europa, tijdens het eerste verzet al onnoemelijk grote schade had opgelopen, kwam vanaf zondag 4 november opnieuw een grote golf van vernietiging over deze mooie stad, waardoor weer andere straten en wijken in puin werden gelegd. Wanneer ergens een paar ver zetsstrijders uit de ramen vuurden, kwam er uit de verte een Russische tankaangereden, het kanon schoot een paar granaten af en de gehele voorpui van het huis lag in puin. Op onze tochten door de stad in de Geen enkel vertrouwen in nieuw bewind Boedapest is nu een vertrapte en dode stad. waarin geen levenswil meer te bespeuren valt en waarin het moeilijk zal zijn om de bevolking weer aan het werk te krijgen. Maar nu hier de militaire dictatuur heerst, zullen er commando's komen, die de mensen dwingen om de straten te reinigen en de wederopbouw van de publieke werken voor te bereiden. De bevolking van Hongarije vreest de Russen met hun tanks en machinegeweren, maar het heeft niet .het minste ver trouwen in de communistische regering van Janos Kadar. Hier zal een volks- democratische bewind worden ingevoerd tegen de wil van het volk zelf. En zelfs het beginsel van „vreedzaam samenleven" zal hier geen toepassing meer vinden, omdat elk verschil van mening door de Russische overmacht zal worden onder drukt. Nadat de regering van Imre Nagy de bevolking vorige week nog met vrien delijke woorden had opgeroepen om het werk te hervatten, zal de nieuwe regering volstaan met het volk daartoe te dwingen. onder groot levensgevaar een lading levensmiddelen uit Boeda naar de Franse ambassade in het andere stadsgedeelte wist te brengen. Grootscheepse linlp is drfhgend nodig Van een opzettelijke, algemene staking kan op het ogenblik nog geen sprake zijn, omdat de mensen eenvoudig niet aan het werk kunnen gaan. daar zij vol komen uit hun evenwicht zijn geslagen. Intussen is er in de ministeries, de be drijven en fabrieken voor de tweede maal een zuivering tot stand gebracht, zodat de vroegere communistische lei ders nu weer aan het hoofd staan, zon der vakkennis, maar gesteund door de macht van de Russische wapens. Het zelfde geldt voor de leden van de ge heime staatspolitie (A.V.H.). die weer uit hun schuilhoeken zijn gekropen en met de Russen de bevolking terroriseren. Met een zucht van verlichting hoorden wij in Oostenrijk, dat het Rode Kruis toch ook vanuit het Westen en niet uitsluitend langs het „bevriende" Joego slavië zijn hulpacties kan voortzet ten. Na het tweede beleg is deze hulp nog veel meer nodig, want het volk lijdt honger, het zit in de koude en het heeft geen bouwmateriaal. De toestanden in de ziekenhuizen zijn catastrofaal, omdat men geen verdovende middelen heeft. Ook sterven er zeer vele zwaargewon den bij gebrek aan penicilline. Het Westen heeft de plicht dit zwaar beproefde volk te helpen, niet alleen uit christelijke en menselijke overwegingen, maar vooral omdat het Westen Hongarije op een beslissend ogenblik aan zijn lot heeft overgelaten. De Hongaren zijn hierover zeer verbit terd, ofschoon zij dankbaar zijn voor alle hulp uit het Westen. Toen wij gisteren voor de laatste maal door het geteisterde Boedapest reden, nage staard door de geslagen, teleurgestel de bevolking, dachten wij aan de aan hef van de Klaagliederen van de profeet Jeremia: Hoe zit zij eenzaam neder, de eens volkrijke stad; als een weduwe is zij geworden, die machtig was onder de volken; De vorstin onder de landschappen is onderworpen aan herendienst. Vijf dagen slapen op de grond, vrijwel zonder eten Hoe heeft onze terugkeer zich voltrok ken? Na een isolement van zeven dagen is een groep buitenlandse journalisten ongeveer honderd man eindelijk naar de vrijheid teruggekeerd, onder hen ook een zevental Nederlandse correspon denten. Evenals de gehele wereld en de bevol king van Boedapest zelf werd ook dit Nederlandse groepje volkomen verrast door de Russische tegenaanval van zondagmorgen 4 november. Wij woonden vrij comfortabel in het hotel „Duna" aan de Donau, bij de Kettingbrug. Toen wij 's morgens om vijf uur door zwaar geschutvuur en het ratelen van Russische tanks werden opgeschrikt, besloten wij het hotel zo spoedig mogelijk te verlaten, omdat wij vooral op dit punt zeer zware gevechten verwachtten. Twee van ons maakten zich dadelijk onafhankelijk en reden over de Kettingbrug, die toen nog niet door de Russen was bezet. Zij begaven zich naar de Nederlandse delegatie, die in het stadsgedeelte Boeda aan de over kant van de rivier ligt. De overige vijf wilden het Nederlandse gezantschap niet lastig vallen, omdat hun werd meege deeld, dat er voor hen slaapgelegenheid noch eten was. Intussen was ook de Kettingbrug bezet en volkomen afgeslo ten. Toen het de journalisten in het hotel „Duna" duidelijk werd, dat zij dit gebouw moesten verlaten, omdat het door de Russische troepen kon worden bezet, zochten allen zoveel mogelijk een toevlucht in de verschillende legaties aan deze zijde van de rivier, dus in het stadsgedeelte Pest. De Nederlanders sloten zich bij de Fransen, Duitsers en Oostenrijkers aan en vonden een zeer hartelijke ontvangst in de Franse ambassade, waar zij met 38 man vijf dagen lang op dc grond sliepen en vrijwel geen eten konden krijgen, omdat er geen voorraden waren. In de voedselvoor ziening kwam echter donderdagavond een aanzienlijke verbetering, doordat dc Oostenrijkse gezant in Boedapest Eerst een „propoesk" Nadat alle pogingen mislukt waren om voor de journalisten vrijgeleide te verkrijgen, besloten allen vrijdagoch tend eenvoudig een poging te wagen en trok een konvooi van ongeveer veertig auto's uit Boedapest weg, maar het werd op 12 kilometer buiten de stad door Rus sische tanks tegengehouden. Wij hadden, zo werd ons verklaard, geen Russische „propoesk" (document) en moesten dus terug. Daar de gevechten in de stad in tussen wat zwakker waren geworden, gingen de meeste persmensen nu naar een hotel, de vijf Nederlanders naar het Grand-hotel op het Margaretha-eiland, waar het verblijf, gezien de omstandig heden, nog zeer ondraaglijk was. De ge hele vrijdagavond tot het donker werd, als ook de gehele zaterdag daarop ston den, hingen en verveelden zich meer dan honderd buitenlandse journalisten in het gebouw van de Russische stads- commandant. kolonel Koetsjinof, op de Gorki-boulevard. tevergeefs wachtend op een vrijgeleide met uitzondering van een zestal Zweden, die het benodigde, met de hand geschreven blaadje papier reeds zaterdag kregen. Zondagmorgen kwam er eindelijk in de Russische mili taire bureaucratie een beetje meer schot en tegen alle verwachting in werd de zo vurig verlangde „propoesk" voor elke auto met de namen der inzittingen eerst aan de Italianen, daarna aan de Fran sen. vervolgens aan de Nederlanders, de Oostenrijkers, de Westduitsers, de En gelsen en op het laatst aan de Ameri kanen uitgereikt. Men ziet. dat ook de Russische militaire dus politiek denken en onderscheid maken tussen neutralen, half-neutralen en andere, minder be vriende staten. Verzet neergeknuppeld Nadat wij Nederlanders ook nog een klein aantal landgenoten, meestal zaken mensen, in onze groep hadden opgeno men. stapten wij om half twaalf in onze auto's temidden van Russische tanks, kanonnen en opgestelde machinegewe ren en om half vier bereikten wij de Oostenrijkse grens, waar wij o.a. door de Nederlandse gezant te Wenen. mr. T. Star Busmann, hartelijk werden be groet. Op de weg van Boedapest naar Oostenrijk werden wij tienmaal door Russische soldaten gecontroleerd en slechts eenmaal door Hongaarse, zwak bewapende verzetsstrijders, wat wel een bewijs is. dat het verzet in Hongarije nagenoeg volkomen is neergeknuppeld. Er schijnen hier en daar nog wel parti- sanen-groepen te opereren, maar zij zijn slecht gewapend en blijven volkomen ge- isoleerd. afgelopen dagen reden wij door dikke wolken van stof en vuil, over telefoon- en tramkabels, langs omgevallen bomen en lichtmasten en daartussen stonden dan overal Russische tanks, tientallen, ja zelfs honderdtallen, die het volk in bedwang moeten houden. Volgens een voor zichtige schatting beschikken de Russen alleen in Boeda pest over 1200 tanks! Ofschoon het officieel verboden is dat meer dan twee mensen bij elkaar op straat staan, vormen zich hele groepen van honderden mensen voor bakkers- en levens middelenwinkels. Zij trotseren het gevaar, omdat de honger sterker is dan de angst. Onze herinneringen gaan op het ogenblik terug naar tientallen inwo ners van Boedapest, die rondom onze auto's stonden en die ons op het laat ste ogenblik nog een briefje voor vrienden in Wenen of in het Westen meegaven, verder naar al die honder den bewoners van Boedapest langs de weg en op het platteland, die de inzit tenden van de buitenlandse auto's toe wuifden als hun helpers, terwijl wij het beschamende gevoel hadden, dat wij weinig of niets konden doen voor dit dappere volk, dat nu onder de knoet komt van de Russische militaire dicta tuur. Wij voelen ons eigenlijk helemaal niet opgelucht, doch veel meer diep treurig, omdat wij dit arme volk in zijn ellende moesten achterlaten, zonder uitzicht, zonder hoop en zonder kans op betere omstandigheden. In de dagen van ons isolement had den wij altijd het gevoel, dat wij ten slotte toch uit deze hel bevrijd zouden worden, maar juist dat gevoel stemde ons treurig, want we wisten dat de Hongaren zelf dit geestelijke houvast nooit zouden krijgen. Wij zijn nu vrij en eindelijk kunnen wij aan de wereld vertellen wat in Hongarije en vooral in Boedapest na de terugkeer van de Russische terreur heeft afgespeeld. Wij weten, dat Hongarije nu voorlopig van de hele wereld wordt af gesneden en dat het militaire bewind er alle belang bij heeft, dat de buitenlandse waarnemers geen getuigen zijn van dat gene, wat zich nu in dit land zal gaan voltrekken. Maar wij kunnen tenminste getuigen van de terreur, die er in de af gelopen week in Boedapest heeft ge heerst en hoe de Russische troepen elk verzet met tanks in bloed heeft ge smoord en met vlammenwerpers heeft weggebrand. Scherpe kritiek van Menzies op de V.N. Premier Menzies van Australië heeft maandag kritiek geleverd op dé Ver enigde Naties, omdat zij de vrede tussen Egypte en Israël niet eerder heeft kun nen herstellen en niet is opgetreden te gen de noodtoestand in Hongarije. Hij zei te betreuren dat Groot-Brittannië en Frankrijk geen troepen aan de inter nationale politiemacht mogen leveren. Menzies is van mening dat Franse en Britse eenheden „de macht en het gezag gehad zouden hebben om het kanaal in functie te houden en hadden kunnen voorkomen, dat kolonel Nasser denkt dat zijn grote vijanden „gewaarschuwd zijn uit de buurt te blijven". Doelend op het Franse ingrijpen verklaarde Men zies: „Ook al ben in de enige die het zegt, ik zal toch zegren, dat het dapper was en juist. Gelooft iemand dat we de zaak van de wereldvrede dienen door twee grote Europese mogendheden on waarachtig te behandelen? Dat acht ik gekkenwerk en onzin". (Ingez. Med.-Adv.) BINNENHUISJE" I No. 3 Frits Flits:) Proficiat, verloofde Keesl En veel geluk, verloofde Trees, Met kaasschaaf en saladeschaal Maar 't mooist cadeau van allemaal Krijg je van mij: een hele rits Van leuke foto's die ik (flits!) Hierthuis van jullie hoogdag maak; Met „Photoflux", dus altijd raakl (Allemaal:) Wij nemen Philips „Photoflux"! Bij ieder filmpje een paar stuks! Het feilloze ac flitslampie CT Arabische senders uiten bedreigingen Weer incidenten aan Israel's grenzen? Britse correspondenten melden uit Port-Said, dat de toestand daar gelei- delijk weer normaal begint te worden. Gewonden worden verzorgd, het puin wordt opgeruimd, er wordt voedsel uitgereikt aan hen, die het nodig hebben en de openbare nutsbedrijven komen weer op gang. Winkels en café's gaan weer open. De Britse commandant in de stad heeft verklaard, dat de Britten gaarne zien, dat de Egyptenaren zelf het normale leven op gang brengen. Hij is niet van plan een Britse militaire regering op te leggen, de Britten helpen alleen in de stad om de Egyptenaren weer op de been te brengen. Het hoofd bestuur van het Britse burgerlijke bestuur in de stad zei: „Alles was verwoest, toen de Britten in Port-Said aankwamen". Hij verklaarde verder, dat er vol doende voedsel was in de stad voor vijftien dagen en dat er nog een Brits vrachtschip met 4500 ton aan voorraden in de haven lag. Voorhoede in Napels Totale sterkte: 2500 man De Egyptische ministerraad heeft zich akkoord verklaard met de aanwezig heid van een internationale politie macht op Egyptisch grondgebied, mits hierdoor op geen enkele wijze afbreuk wordt gedaan aan de Egyptische sou- vereiniteit. Met d'f bericht, dat van morgen door Radio-Cairo wereldkun dig werd gemaakt, is er een einde gekomen aan de stroom van tegen strijdige berichten over deze kwestie. Gisteren verkeerde de bevelhebber van het internationale politieleger der Verenigde Naties, generaal Burns, dat er over het Egyptische standpunt nog geen zekerheid bestond. Het wachten was toen op de toestemming, welke dus nu is afgekomen. De voorhoeden van de interna tionale politiemacht zijn inmiddels in Napelshet Europese verzamel punt. aangekomen: vijftig Deense militairen, drie officieren en 52 manschappen uit Columbia en 52 Noorse soldaten. Uitgerust met lichte wapens staan zij gereed om elk ogenblik in de Zwitserse vliegtuigen te stappen, die hen naar Egypte zul len vervoeren. Zij zullen nu wellicht gelijk in Egypte aankomen met de tien waarnemers van de Ver. Naties, waarvan Nassers reeds eerder ver klaard had, dat zij zouden worden toegelaten. Generaal Burns heeft voorts nog mede gedeeld, dat de troepen - die een sterkte van 2.500 man zullen hebben - waar schijnlijk tussen Port Said en Ismailia aan de westelijke oever van het Suez- kanaal gelegerd zullen worden. Ook het vliegveld in deze omgeving zal door de politiemacht .vorden gebruikt. Het is zijn taak om de Israëlische en Egypti sche strijdkrachten gescheiden te hou den. Of de Egyptische troepen uit het ge bied van Sinai zouden blijven...? Bums wist het niet. Evenmin wist hy of de soldaten der Ver. Naties zouden helpen bij het vrijmaken van het Suezkanaal. Hij geloofde het niet. „Dat is miin werk niet". Zijn troepen zullen waarschijnlijk ook worden uitgerust met pantserwa gens, die gebruikt kunnen worden voor patrouilletochten in de woestijn. Vannacht weer hij El Cap geschoten De Egyptische verliezen worden van Britse zijde op vijfhonderd man aan doden en gewonden geschat. Maar de directeur van het Egyptische ziekenhuis in Port Said verklaart, dat deze veel groter zijn. Naar zijn ziekenhuis waren, volgens hem. alleen reeds circa 2000 lij ken van Egyptenaren overgebracht. Te Nicosia is gisteren bekend gemaakt, dat in en rond Port Said twee Britse offi cieren en dertien manschappen zijn ge sneuveld. Het aantal Egyptische krijgs gevangenen bedraagt vier en tachtig. Twee persfotografen, een Amerikaan en een Fransman, worden nog steeds vermist. Zij zijn zaterdag in hun jeep langs het kanaal het niemandsland bin nengereden en kwamen onder Egyptisch vuur. Waarschijnlijk hebben zij het te ken niet gezien, dat zij moesten stop pen. toen zij in de richting van de Egyptische linies reden. Militairen op vooruitgeschoven posten zeiden, dat de Egyptenaren de jeep onder vuur namen, die toen in het kanaal langs de weg plonsde In de afgelopen nacht is er in het ge bied van El Cap. veertig kilometer ten zuiden van Port Said weer geschoten. Britse en Egyptische troepen hebben el kaar met mïtrailleurvuur bestookt. De Egyptenaren openden het vuur op Brit se parachutisten, die zich hadden inge graven in het uiterste zuiden van het door de Britten veroverde gebied. Drie uur lang beantwoordden de valscherm springers het vuur niet. Toen de Brit ten met him mitrailleurs de Egyptena ren onder vuur namen, hielden deze na een uur met de beschieting op. Bedreigingen MAANDAG De Doelen: Jaarvergadering Leidse Ama teur Fotografen Ver., 8 uur nam. R.-K. Lyceum: K. en O.-cursus Tekenen en Schilderen, 7 uur nam. Wassenaar. Dorpscentrum: A.R. Klesver. Wassenaar-dorp. R. Gosker spreekt over Hongarije en het Midden-Oosten, namiddf uur i dag. DINSDAG (Marnixstraat) Excursie PI a ttela ndsvr ouwen. BLO-school Chr. Boerinnen en 8 uur nam. Marekerk: Evangellsatiesamenkomst. Spr. ,s. P. Lugtigheld van Den Haag. ds. C. Pieterskerk: Avondgebed, m.m.v. J. Stotljn, 7.157.45 uur namiddag. Herensingel 28: Ledenverg. Ver. voor Chr. Fröbelscholen. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O.. Nederlands Ballet uur namiddag. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing dr. H. J. Franken over „Moderne Palestlna- archeologle en Jericho", 8 uur nam. BINNENLAND De Nederlandse Daltonvereniging heeft met een Jublleumsamenkomst in Arnhem gedurende zaterdag en zondag het 25-Jang bestaan gevierd De minister van O. K. en W. was hierbij vertegen woordigd door de heer C. H. R. Kok. in specteur V.H.M.O. Blijkbaar onder de Invloed van de hoge prijzen, die voor wild worden be taald. is de stroperij de laatste weken op verschillende plaatsen in Noord-Limburg sterk opgeleefd. Naast de traditionele methode van het strikken zetten wordt steeds meer gebruik gemaakt van licht bakken en schijnwerpers, die tot grotere en snellere resultaten leiden. Volgens Ja gerskringen zouden sommige stropers op deze wijze tot een „bijverdienste" van f. 100 per nacht of nog meer komen. Het bestuur van de Stichting „Na tionaal Luchtvaartlaboratorium" heeft met ingang van 10 novemlber Jr. A. J. Marx benoemd tot directeur van het Na tionaal Luchtvaartlaboratorium te Delft. Het ms. „Oranje" van de N.V. Stoom vaartmaatschappij „Nederland" is 8 no vember van Tandjong Priok vertrokken. Het sohlp vaart om de Kaap en arriveert op 6 december te Amsterdam. Gisteravond is de 26-jarige M. de Leeuw uit Brunssum op de Heerenweg te Heerlen met zijn scooter telgen een langs de weg geparkeerde auto gereden. Zijn zuster die achterop zat. was onmiddellijk dood. De bestuurder is levensgevaarlijk gewond naar het ziekenhuis te Heerlen gebracht. Vermoedelijk is de oorzaak van het ongeluk, dat het beregende wind scherm van de scooter het uitzicht be lemmerde. De nieuw benoemde Staatssecretaris van O.K. en W., mr. R. G. A. Höppener. Is vanmorgen door H M de Koningin ln het paleis Soestdyk beëdigd. Met H.M. de Koningin zal ook ZJÜ.H. Prins Bernhard vanavond de uitvoering van het Nederlandse Ballet onder leiding van Sonia Gaskell in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag bil wonen. De opbrengst komt gelijk gemeld ten goede aan de Hongaarse vluchtelingen. Op het kruispunt Wrakkenpas- Wrakkenweg bij Rutten in de Noordoost polder is de 68-jarige heer A. de Regt do delijk verongelukt, toen hij per flets het kruispunt overstak zonder voldoende uit te kijken. Hij werd gegrepen door een vrachtauto, afkomstig uit Scharnergou- tum en overleed ter plaatse. BUITENLAND De Verenigde Arbeiderspartij (comm) in Polen heeft acht gewezen socialisti sche leiders gerehabiliteerd en hun het lidmaatschap van de partij aangeboden. Radio-Warschau meldt, dat in opdracht van de partij voortaan geen politieke commissarissen meer met koopvaardij- en vissersschepen zullen meevaren. Dit wordt overbodig geacht. Te Famagusta is zaterdag een Griek se Cyprioot, die als leraar Engels aan een plaatselijke sohool was verbonden, door onbekenden doodgeschoten. Een lid van de Britse Luchtmacht, die dinsdag bij een bominslag te Nicosia zwaar werd gewond, is aan zijn verwondingen bezweken. In totaal zijn in de afgelopen acht dagen 14 Britten door verzetsstrijders gedood. De Franse socialistische partij heeft overal grote biljetten laten aanplakken, waarop de communisten worden opge roepen. te bedanken voor het lidmaat schap van „organisaties die door Stalinis ten van Frankrijk worden geleid". „Geen enkele Franse werker zal zich medeplich tig maken van de moordenaars van de Hongaarse arbeidersklasse", aldus de op roep. In Zweden zijn de eerste slachtoffers van de winter gevallen. Het zijn zeven vissers, die zich op de Zweedse meren op nog onbetrouwbaar ijs hadden gewaagd en verdronken zijn. De aardbeving, die maandag J.l. het gebied van Bastak aan de Perzische Golf trof. heeft aan 410 personen het leven gekost. Een krant in Sydney heeft een ano nieme brief ontvangen, waarin iemand die zegt „voor de zaak van Cyprus'' te willen sterven, meedeelt, dat hij de Her tog van Edinburgh zal vermoorden, als deze binnenkort een bezoek aan Victoria brengt. „Leve de Eoka (de Grieks-Cypri sche verzetsbeweging), aldus de brief, die door de krant aan de politie doorgezon den is. De vroegere handelsattaohé van de Tsjechoslowaakse ambassade in Brussel, Vondracek is in Praag gearresteerd we gens spionage voor de Amerikaanse ge heime dienst, die tijdens Vondraceks ver blijf in België contact met hem opgeno men zou hebben, aldus het Tsjechoslo waakse persbureau „Ceteka" Een aantal Tsjeohoslowaken die bij deze affaire be trokken zijn, ls eveneens aangehouden. Bij een operatie nabij Aln Rltsj in zuid-AlgeriJe, welke drie dagen duurde, ziju 56 opstandelingen, onder wie drie plaatselijke leiders, gedood, aldus de be richten, die zaterdagavond in Algiers zijn ontvangen. Er werden 33 opstandelingen gevangen genomen. Een Poolse afvaardiging onder lei ding van de eerste secretaris van de com munistische party, Gomoelka, zal zich binnenkort naar Moskou begeven, aldus is van gewooniyk welingelichte zijde te Warschau vernomerf. Een vissersboot heeft bij Vigo, noord west Spanje, de lijken van drie opvaren den van de Spaanse treiler „Ave del Mar" opgevist, die vrijdag met 29 man aan boord uit Vigo was vertrokken. Aangeno men wordt, dat de treiler met man en muis is vergaan. Een communistische straaljager heeft zaterdag boven de Chinese provincie Tsjekiang een nationalistisch vliegtuig van het type .C-46" neergeschoten De 9 inzittenden zijn om het leven gekomen, zo meldt het communistische persbureau „Nieuw China". Het Gulden Vlies: R.-K. Middenstands bond. Spr. dr. Delfgaauw, 8 uur nam. Wijkgebouw Pnlël: Zendlngsbyeenkomst. Spr. ds. H. L. Beek. 8 uur nam. Levendaal 1Cursus Cle voor Huishou delijke Voorliohting St.-Nlcolaasgeschen- ken, 2 uur nam. Levendaal 1Cursus bloemschikken Cle. voor Huishoudelijke Voorlichting, 8 u. n.m. Stadszaal: Gymnastlekultvoering „Nleuw- Brunhilde", 8 uur nam. Steenschuur 6: Ledenvergadering „De Natuurvriend", 8 uur nam. WOENSDAG. Stadszaal (foyer): K. en O.-lezing pa ter de Suasso di Lima de Prado over de Pygmeeën in Afrika. 8 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. „Litterls Sa crum". „Een engel kwam voorbij". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Deelnemers avond 3 October Vereeniging, 8 uur nam. Middelstegracht 3: Spr. ds. Jos v. d. Schors over de Suezkwestie en de bijbel. 8 uur nam. Gerecht 10: Spirltsch Genootschap. 8 uur nam. Plantage 16: Spr. drs. Th Beemer over „Dood en opstanding" 8 uur nam. DONDERDAG Den Burcht: VPRO-ensemble Benny Vreden, 8 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. „Litterls Sacrum". „Een engel kwam voorbij", 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Residentie-or kest o.l.v. D. Sternefeld. Solist Fred. Ge vers. 8 uur nam. Doelenkazerne: Ontspanningsavond ge zelschap Jac. Bij'leveld. 8 uur nam. Stadhuis: Stichting „Fotu". 8 uur nam. VRIJDAG In den Vergulden Turk: Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. Spr. prof. ir. F. M. Roeterink over samenwerking tussen on derwijs en industrie, 12.30 uur nam. Gerecht 10: K. en O.-cursus Randstad Holland. 8 uur nam. Gerecht 10: K. en O.-cursus bloemen- schlkken. 7 uur nam. Stadszaal (kleine zaal): Ned. Ohr. Rels- vereniging. Spr. dr. P. H. Pott over „Kloos ters in Tibet". 8 uur nam. Volkshuis: Propaganda-avond Openbaar Montessori-onderwys Spr. de heer H. J. Jordan, 8 uur nam. De Arabische zenders en met name die van Syrië en Jordanië zijn zaterdag een grootscheepse bedreigingscampagne begonnen tegen Israël, Frankrijk en En geland. De stations zwoeren, dat deze mogendheden uit het Midden-Oosten zullen worden verdreven „met hulp van de Sovjet-Unie". In dit verband werd bevestigd, dat in Syrië een escadrille Russische vliegtuigen is aangekomen. Het zijn niet de enige berichten, die wijzen op de onrust langs de Israëlische grenzen. Een Syrische woordvoerder heeft verklaard, dat een Israëlisch deta chement zaterdagnacht Syrische grens posten heeft aangevallen. Na een vuur gevecht van een kwartier zouden alle Israëliërs zich overgegeven hebben. Voorts werd gesproken over een ontdek te Israëlische hinderlaag op Syrisch ge bied. Israël heeft deze beschuldigingen van de hand gewezen. Jordanië heeft bij koninklijk decreet een burgerlijke verzetsorganisatie opge richt met het oog op „een eventuele aanval". Alle mannen boven de acht tien jaar kunnen zich hiervoor opgeven. Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft medegedeeld, dat gistermor gen een trein op het traject Tel Aviv— Bersjeba op een mijn was gelopen en ontspoord. Verdere bijzonderheden wer den niet gegeven. De Libische regering heeft in verband met de onrust in het land een nachtelijk uitgaansverbod in gesteld en de middelbare scholen geslo ten. Voorts werd gisteren bekend ge maakt. dat een groep saboteurs is aan gehouden. die in Tripolis aanslagen had voorbereid en opruiende pamfletten had verspreid. Mevr. Wijnaendts Francken- Dyserinck overleden Zaterdagavond is in haar woning aan de Prins Mauxitslaan 93 te 's-Graven- hage vrij plotseling overleden mevrouw E. W. Wijnaendts Francken-Dyserinck; zij werd 80 jaar oud. In de politiek heeft zij een rol ge speeld, o.a. als lid van het hoofdbestuur van de Vrijzinnig Democratische Bond en als medeoprichtster en bestuurslid van de partij voor Vrijheid en Recht, die bij de verkiezingen van 1952 met een lijst uitkwam. Mevrouw Wynaendts Francken bekleedde nog diverse functies op maatschappelijk terrein, was lid van de Nederlandse journalistenkring en van de buitenlandse persvereniging. Voorts was zij lid van de maatschapp- voor Nederlandse letterkunde en het provin ciaal Utrechts Genootschap. Haar werd het kruis van verdienste van het Ne- derlandsche Roode Kruis verleend. De crematie van het stoffelijk over schot zal geschieden op woensdagmid dag 14 november te 14.30 uur in het crematorium Westerveld. Bijna f 100.000 verduisterd MAKELAAR IN ARREST De gemeentepolitie te Krommenie heeft de administrateur van de spaar bank „Hulpbetoon" in Assendeflt, een 56-jarige makelaar aangehouden. Hy wordt verdacht van verduistering van bijna f. 100.000 in een periode van acht jaar door verkoop van effecten en ma nipulaties met spaarbankboekjes. Rehoboth (Rapenburg)Geref, Smink, 8 uui Spr. ds. J. A. Pieterskerk Gem. uur nam. Avondgebed 7.157.34 uur Lakenhal: Forum ter gelegenheid van Start-tentoonstelling. 8>/2 uur nam. Rehoboth: Ned. Ohr. Vrouwenbond. Spr F. A. Nolle over paranormale be gaafdheid 8 uur nam. Café Aniba: Chrysantenavond „Door Eendracht Verbonden" 8 uur nam. ZATERDAG De Kleine Burcht: Receptie Accordeon ver „Crescendo". 2J4"/2 uur nam. Stadszaal (Grote zaal): Lustrumcon cert Accordeonver. „Crescendo" 7y2 uur nam. St. Antonius Clubhuis: Feestavond Per- soneelsver. „Veri" 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Leidse Jeugd Actie. Scapino-ballet. 2$ uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. Litteris Sa crum" „Een engel kwam voorby" 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Boerhaavezaal (L. Vrouwenkerkkoor- steeg) Tentoonstelling „Vrije en toege paste kunst". Werk. 2-5 en 7-9 uur; zon dags 2^5 uur nam. (tot 24 november). DE BIOSCOPEN Rex. „Overrompeling der Vuurduivels" (14 Jaar). Werkdagen 2.30. 7.15 en 9.13 uur; zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur; donderdag „Paris Canaille". Trianon. „De wereld der stilte" (alle leeftijden). Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 u.; zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino. „De man die van rood haar hield" (18 Jaar). Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 u.; donderdagavond Cefa. Lldo. „Het rijstmeisje" (18 jaar). Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor. „Alibi" (18 Jaar). Werkdagen 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de Apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen, 17 november 8 uur waargenomen door: Apotheek van Drle- sum. Mare 110, tel. 20406; Apotheek Zui- dei Lammensohansweg 4. tel. 23553; Apo theek Oegstgeest Wilhelmlnapank 8 tel. 26274. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 73 ,A B 4> ai b'o c4 u 3 2 3 «J a a a G(N Stockholm sneeuw nno 2 -3 0.3 Oslo geh. bew. no 1 0 0.2 Kopenhagen geh. bew. ono 10 3 0 Aberdeen onbewolkt wnw 5 4 0 Dublin geh. bew. wnw 6 8 Londen zwaar bew. n 2 6 0.1 Amsterdam half bew. nw 2 6 1 Brussel regen windstil 7 10 Parijs nevel wnw 2 6 3 Bordeaux licht bew. w 1 7 21 Grenoble regen ono 2 5 21 Nice zwaar bew. wnw 2 9 35 Berlijn nevel ozo 2 4 4 Frankfort nevel zzw 2 7 3 München mist windstil 1 0 Zürich regen windstil 5 0.1 Genève zwaar bew. windstil 5 9 Locarno regen o 1 6 11 Wenen regen ozo 6 1 0.1 Innsbruck zwaar bew. windstil -0 0 Rome zwaar bew. z 8 14 1 Mallorca regen nnw 5 11 1

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2