Zilveren jubileum W. A. Schrandt Leiden kocht 62 hectare grond op Oegstgeester gebied Leerlingetjes Toos Zandvliet gaven goede balletuitvoering Raad Wassenaar behandelde vele belangrijke voorstellen VRIJDAG 9 NOVEMBER 1956 Zeer druk bezochte receptie Buitengewoon groot ruim 400 personen tekenden het receptie-album en zeer hartelijk was de belang stelling, die de heer W. A. Schrandt gistermiddag ontving ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als direc teur van de N.V. Kon. Ned. Fabriek van wollen dekens v/h. J. C. Zaal berg en Zn. Drie volle uren had de Jubilaris in het Snouck Hurgronjehuis aan het Rapenburg nodig om alle felicitaties en de vele prachtige geschenken in ont vangst te nemen. Namens het Leidse gemeentebestuur kwamen de burge meester. jhr. mr. F. H. van Kinschot en de wethouders A. J. Jongeleen en S. Menken gelukwensen aanbieden, terwijl ook het College van B. en W. van Vlij men (N.Br.), in welke gemeente een dochteronderneming is gevestigd, deze middag de reis naar de Sleutelstad had gemaakt. Voorts waren aanwezig het bestuur van de Harmoniekapel „Werk- mans Wilskracht", een deputatie van de voormalige B.S., de heer J. Aalders, voorzitter van de afdeling Leiden van de Alg. Kath. Werkgeversvereniging, talrijke raadsleden, kolonel M. A. Plaats man van het dienstvak der Intendance, de commandant van de Brandweer, de heer S. W. Hagedoorn. de heer H. Ha- zelhoff, directeur van het Gew. Arbeids bureau. vertegenwoordigers van de drie werknemersorganisaties (N.V.V.. K.A.B. en C.N.V.), mr. H. A. C. Branderhorst, adj.secretaris van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland, de heer H. A. Vriend, voorzitter van de Groningse Vereniging, de directie van het Centraal Instituut voor de handel met het buitenland en verder vele vrienden en bekenden van de familie Schrandt. Zeer groot was ook het aan tal zakenrelaties zelfs uit Italië. Duitsland. België en Frankrijk was men voor dit jubileum naar Leiden geko men dat zich deze middag in de met ruim honderd bloemstukken ver sierde receptiezalen deed vertegenwoor digen. In verband met de internationale toestand heeft het bestuur van W.W. gisteravond geen gevolg gegeven aan zijn voornemen de beschermheer van de kapel, de heer Schrandt, een serenade te brengen. JEUGDOUDERLINGENWEEKEINDE IN „OUD-POELGEEST" Van 24 tot 26 november zal in „Klein Arenstein", het jeugdcentrum van de stichting Oud-Poelgeest" te Oegstgeest het tweede jeugdouderlingenweekeinde voor Zuid-Holland worden gehouden. Het hoofdthema is: „De plattelands- jeugd in beweging". Gespreksthema's zijn ..Verschuivingen op het platteland in Zuid-Holland", „Op de hoogten van het platteland", „Nieuws voor de jeugd van Zuid-Holland", „Op zoek naar verschuivingen", „Onze taak voor de huidige plattelandsjeugd". Het week einde is georganiseerd door de provin ciale jeugdcommissie Zuid-Holland, in samenwerking met de stichting „oud- Poelgeest". Ned. Ver. van Huisvrouwen In „Het Gulden Vlies" kwam gister middag de afdeling Leiden van de Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen bijeen voor het volgen van een kookde monstratie door mevr. M. Brüchel-Bei- ten uit Den Haag. Voordat deze met het klaarmaken van een Hollandse rijsttafel kon beginnen werd het woord gevoerd door de presidente, mevr. C. Hageman- Verhagen, die de recente gebeurtenis sen in Hongarije memoreerde en bij wijze van uitzondering toestemming vroeg om voor de zo zwaar getroffen bevolking van dat land in de pauze te mogen collecteren. Spontaan werd hierop door de Leidse huisvrouwen gereageerd! 't Resultaat was een opbrengst van .f 120.—. Nadat de presidente nog enkele mede delingen had gedaan kreeg mevr. Brü- chel gelegenheid het. een en ander te vertellen over de rijsttafel, die sedert enkele jaren in ons land zo populair ge worden is. Het feit. dat niet minder dan ongeveer 200.000 mensen uit Indonesië naar Nederland zijn gekomen gedurende de afgelopen na-oorlogse jaren zal hier niet vreemd aan zijn. Zowel de berei dingswijze als de manier van eten werd door mevr. Brüchel, die reeds vele kook boeken ook voor mannen heeft samengesteld, besproken en zij gaf te vens recepten, welke geheel zijn aange past bij de Nederlandse voeding met al hier te verkrijgen ingrediënten. Tijdens de demonstratie bleek wel duidelijk hoe eenvoudig een rijstmaaltijd bereid kan worden, kortom de huisvrouwen hebben deze middag veel kunnen leren en... proeven Dertigduizend voor Univl Asyl Fonds De actie voor het Universitair Asyl- Fonds ten behoeve van de Hongaarse studenten heeft zich niet alleen be perkt tot financiële bijdragen, er zijn ock toezeggingen gedaan van andere strekking. Reeds nu hebben particu lieren aangeboden studenten gedurende hun studietijd te verzorgen, en de ver wachting is gewettigd dat meer aan biedingen in deze geest zullen volgen. De landelijke actie van het Universi tair Asyl Fonds heeft, Delft niet inbe grepen, ruim f.30.000 opgeleverd, waar van te Amsterdam is ingezameld bij de gemeentelijke universiteit f. 7.000. bij de vrije universiteit f. 1.200, Wagenin- gen f. 6500, Groningen f. 6000, Utrecht f. 4000, Leiden f.3600. Nijmegen f. 650 Rotterdam f.600 en Tilburg f.550. Chr. Geref. Kerk twee weken gesleten DIENSTEN WORDEN IN PREDIKER GEHOUDEN In verband met de restauratie der kerkramen zullen in de Chr. Geref. Kerk kan het Steenschuur a.s. zondag en 18 november seen kerkdiensten worden gehouden. Op de gebruikelijke uren (10 en 5 uur) vinden deze diensten dan in gebouw Prediker plaats. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. examen Phar- macie mej. N. Amstelveen en mej. Liem Sang Go (Leiden). RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het kantoor Leiden der Rijkspost spaarbank werd in de loop der maand oktober f. 526.156 ingelegd en f. 477.981 opgenomen. STICHTING LEIDSE JEUGDACTIE Scapino-ballet komt Onder auspiciën van de Stichting Leidse Jeugd Actie zal het Scapino-bal let volgende week zaterdagmiddag in de Stadsgehoorzaal een voorstelling voor de Leidse jeugd verzorgen. Voor de pauze wordt gedanst: „Pro gramma in Driekwartsmaat," waarin stijldansen uit verschillende tijdperken worden uitgebeeld, met als sluitstuk het ballet „De Orgelpoppen", een en ander toegelicht door Mieke Last. Na de pauze volgt dan het ballet: ,,De drie paardjes". In dit ballet zullen o.a. Len Martin en Ivan Baptie van de be roemde Sadlers Wells groep uit Enge land optreden. Hoeve Veldlieim en nabijgelegen gronden Van de zijde van het Leidse gemeentebestuur is medegedeeld, dat de gemeente Leiden de in de gemeente Oegstgeest gelegen hoeve „Veldheim" met een complex landerijen ter oppervlakte van ongeveer 43 hectare heeft aangekocht, evenals eniget aan de Rijksweg aldaar gelegen gronden met een oppervlakte van ongeveer 19 hectare, in totaal derhalve 62 hectare grondgebied dat bestuurlijk tot de gemeente Oegstgeest behoort. Thans is Leiden er dus in geslaagd, een gedeelte van de gronden aan te kopen waarnaar de eerste poging zich uitstrekte. Uiteraard zal deze aankoop in Leidse kringen met vreugde, maar zonder voldaanheid begroet worden en in Oegstgeest met spyt en vrees voor de toekomst. Daarvoor is dit nu eenmaal een nieuwe fase in de ontwikkeling van een belangenstrijd tussen beide gemeen ten, die vooralsnog niet zal blijken te zijn uitgevochten. VER. VOOR EXPERIMENTEEL RADIO-ONDERZOEK Gisteravond hield de Veron een bij eenkomst in Rehoboth. De voorzitter opende de vergadering met enkele mededelingen en heette Om v. Prooyen. de spreker van deze avond, van harte welkom. Om v. Prooyen had zijn apparatuur meegenomen en demon streerde hoe men eén versterker moest doormeten met behulp van een speciale laagfrequentgenerator, die kanteel-drie hoek- en sinusspanningen afgeeft en met de oscillograaf, waarop men de vervorming kon zien. Hierna behandelde Om v. Prooyen de schakelingen welke gebruikt waren in de versterker en in de generator. Het groot aantal aanwezigen kan teru» zien op een zeer leerzame avond. AFSCHEID DS. G. F. HAJER )s. G. F. Hajer, geref. predikant al hier. die een beroep naar de Geref. Kerk van Beilen heeft aangenomen, zal zondag 16 december afscheid nemen van de Leidse gemeente. VIJFDE PREDIKANTSPLAATS GEREF. KERK De kerkeraad der Geref. Kerk heeft besloten het aantal predikantsplaatsen op vy'f te brengen. Het is niet voor de eerste maal, dat deze aan de Rijksweg in de bocht by de Slaagh en bij de Witte Palen gelegen gronden ter sprake komen. In 1951 heeft Leiden reeds een pogihg gedaan, de hoeve Veldheim en de hoeve Bouwlust met bybehorende gronden aan te kopen. Het betrof toen een oppervlakte van ongeveer 94 hectare. Oegstgeest kwam in het geweer en wist toen de verkoop aan Leiden te verhinderen. Dit geschied de onder meer uit de overweging, dat vaste Leidse voet in dit gebied het ge vaar van grenswijziging ten koste van Oegstgeest zou vergroten. Later speelde zich de kwestie van de gronden van Rijkswaterstaat ©aby de Slaagh af, waarbij eveneens weer Veldheim ter sprake kwam ln verband met plannen het trace van Rijksweg 4 te wijzigen door de hoek tussen Haagsche Schouw en Witte Palen via de Slaagh af te steken. Tenslotte kwam dit gebied weer in opspraak toen de Leidse grenswijzigings plannen wei-den ingediend. Deze omvat ten 261 hectare, waaronder de lande- ryen van Veldheim en Bouwlust. Over die grenswijzigingsplannen is het laat ste woord nog niet gevallen. Deze kwes tie is nog steeds by de hogere instan ties in behandeling. BURGERLIJKE STAND VAM i^DEN GEBOREN: Rudolf Jacob, zn van A. F. A. T. van Iterson en M. W. E. v. Kouwenhoven; Aürianus Arthur, zn van H. Humme en T. Zeijdel; Jeffrey James, zn van T. J. Clrckens en W. L. Suares; Carla Henriëtte Laura, dr van W. Pera en J. A. de Jong. GETROUWD: J. Kagenaar en C. de Roode; A. Zweestra en G. van Helden; J. J. S. van de Zand en F. Honders; J. van Duist en C. J. M. van Sebille; H. Valkenburg en J. G. H. Ver steeg: G. Hendriks en D. M. Donker. OVERLEDEN: G. Janknegt, man, 68 jr; C. J. de Vrind, man, 79 Ir; C. Bokma, buisvr. van v. d. WUk. 51 Jaar. Leidse aquariumvrienden J. GIJZENIJ ONTVING ERE-INSIGNE VAN „AQUA-TERRA" In de recreatiezaal van de H.C.W. en de N.E.M. hielden de Leidse Aquarium vrienden een by eenkomst. Tot grote verrassing van de aanwe zigen, niet in het minst van de heer J. Gyzeny, deelde de voorzitter in zyn ope ningswoord mede, dat de Ned. Bond van aquarium en terrariumhouders „Aqua- Terra" de heer Gyzeny wegens zyn 25 jarig lidmaatschap en zijn grote ver diensten voor de liefhebbery het ere- insigne van deze bond had toegekend. Onder luid applaus werd dit insigne hem door de voorzitter, die hem namens alle aanwezigen en het hoofdbestuur hartelijk gefeliciteerde, overhandigd. Hierna werden enkele nieuwe léden geïnstalleerd waarna het woord werd gegeven aan dr. J. van Iersel van het Zoöl. Laboratorium voor zyn lezing over het 3-doornig stekelbaarsje. Spreker begon met te vertellen dat het, in onze sloten zo veel voorkomende 3-doornig stekelbaarsje overwintert in., zee. In het najaar trekken de visjes in scholen naar zee om in het voorjaar weer de weg terug naar onze sloten te nemen, zich daar voort te planten en weer naar zee terug te keren. Spreker toonde aan dat, wanneer de zon dagelijks geduren de een langere tijd gaat schynen, dit de vissen een bepaalde prikkel geeft om te gaan trekken. Door rivieruitmondingen en sluizen komen de visjes ons land bin nen en bevolken onze poldersloten. De mannetjes zyn dan prachtig gekleurd, n.l. rood van onderen en prachtig blauw boven de ogen. Hebben de mannetjes, die voor de wyfjes de sloten bereiken, een naar hun mening goede plek gevonden, (dit is altyd in een sloot met goede plantengroei) dan begint hy alle vissen van deze plek te verjagen en een nest te bouwen. Is dit nest klaar, dan wordt een vrouwtje gezocht, eieren in het nest afgezet en hierna worden ze door het mannetje bewaakt en verzorgd tot de jongen uitkomen. Prachtig werd alles aan de hand van lichtbeelden toe gelicht. Aan het einde van de avond dankte de voorzitter dr. Van Iersel. die men gaarne in deze kring nog eens terug hoopt te zien, voor zijn interessante lezing. BIJZONDERE KERKDIENST MARANATHA-KERK Zondagavond wordt ln de Maranatha- kerk, vanwege de Commissie van het B.K.-werk in het Morskwartier, een by- zondere kerkdienst gehouden. Aan deze dienst, waarin ds. W. H. Kelder te Utrecht zal spreken over „Welke plaats heeft Jezus in uw leven?", verlenen medewerking mej. Suze Beurze (zang) en de heren L. Schipaanboord (orgel) en J. A. W. den Tonkelaar (trombone). MILITAIREN IN OPERETTE-LAND Zoals bekend wordt er regelmatig ln de kantine van de Koksschool een ont spanningsavond gegeven voor de mili tairen en genodigden. Was het verle den week een vlot cabaret programma; deze keer traden op: het MILVA-koor o.l.v. Rudolf Karsemeyer, en het Kok- schoolkoor o.l.v. de heer H. Rijnbeek. Voorts gaven de bekende radloartisten Christine Spierenburg en Bert Robbe hun medewerking. De officier van de Dienst Welzyns- zorg, adjudant Nieuwenstein sprak aan het begin van deze avond een kort ope ningswoord uit, waarna de uitvoerenden de aanwezigen mee namen naar het sprookjesachtige operetteland en naar het oude Wenen. Het Koksschoolkoor be gon zyn optreden met een gedeelte uit „Cavalleria Rusticana" van Mascagni. Met het Jagerslied van C. M. von Weber sloot het koor zyn eerste optreden af. Christine Spierenburg en Bert Robbe. op de vleugel begeleid door Rudolf Kar semeyer, zorgden hierna voor gezonde ontspanning. Vooral in het bekende Wolgalied toonde Bert Robbe de uitste kende kwaliteiten van zyn stem. Chris tine Spierenburg vergastte de vele mili tairen op enkele gedeelten uit „Der Voglerhandler" van K. Zeiler. Het duet: „Indian Love Call" uit de operette Rose Marie werd eveneens een groot succes. Vervolgens lieten Rudolf Karsemeyer en zyn Milva's zien en horen, wat zy kun nen. Ook zy bewogen zich'op het semi- klassieke gebied. Al met al is dit voor de militairen een ontspanningsavond van goed gehalte geweest. Volgende week zal het gezelschap van Jac. Byieveld optre den met de klucht .Pukkel en Pukkel". VOOR ALPHENSE MARTHA-STICHTING De sympathieke geste om V/2 uur over te werken voor het St. Nicolaasfeest van de kinderen van de Alphense Martha- stichting. is ook dit jaar door het ge- zamenlyke personeel van de H.C.W. en de N.E.M. geprolongeerd Welke voorwaarden stelt Israël Israël schijnt tot terugtrekken van de troepen besloten te hebben na een Ame rikaanse mededeling, dat Washington Israël niet zou helpen, tenzij het ge hoorzaamde aan de V.N.-resolutie. Ove rigens ziet het er niet naar uit, dat Is raël er veel voor gevoelt ook de strook van Gaza te ontruimen en het zou alleen dan de Sinai ontruimen, indien er geen Egyptische, maar slechts V.N.-troepen gelegerd worden. Israël heeft voorts aan gedrongen op rechtstreekse onderhan delingen met Egypte. Zoals bekend wenst j het vrye doorvaart door het Suez- kanaal. Frankryk heeft als represaille aan Egyptenaren verboden het land te ver laten, aangezien ook Egypte dezelfde houding tegenover Fransen in dat land aanneemt. Dr Drees verklaart: Nederland niet bij politiemacht (Van onze parlementaire redacteur) Minister-president Drees heeft in de Tweede Kamer meegedeeld, dat Ne derland bereid is deel te nemen aan de internationale politiemacht, die naar Egypte zal worden gezonden. Schittering van kostuums In den beginne (van de kunst) was de dans. Serge Lifar gaf eens deze variatie op het Bijbelwoord van Jo hannes. In de aanvang van de cul tuurgeschiedenis speelde de dans in derdaad een byzonder belangrijke rol. En thans vervult zij dat nog! Vooral met de balletkunsit, die in het Italië van de Renaissance haar oor sprong vond en haar eerste jeugd in Frankrijk beleefde, is dit het geval. Al is het uiterst moeilijk om in de wereld van het ballet naam te maken, het feit, dat vele meisjes deze kunst toch be oefenen kan niet anders dan verheu gend genoemd worden. Voor de lichame lijke vorming alleen al kan deze be oefening waardevol zyn. Ongetwyfeld na een lange periode van voorbereiding gaven gisteravond de leerlingetjes van Toos Zandvliet een balletuitvoering, die niet alleen klonk als een klok, doch ook door een groot aantal belangstellenden werd bijge woond: de grote zaal van het St. An- tonius Clubhuis was overvol! De ernst en toewijding, waarmede vrijwel alle kinderen dansten is wel duidelyk geble ken. Technische tekortkomingen ziet men in een dergelyk geval gaarne door de vingers. Trouwens deze doen aan het feestelijk karakter van een uitvoering, die door jonge kinderen gegeven worden. Spanje bedenkt zich nog eens De Zwitser Otto Mayer, kanselier van het Internationaal Olympisch Comité, heeft een officiële mededeling ontvangen, dat het Spaanse Olympi sche Comité zaterdag een bijeenkomst zal houden om zich opnieuw te bera den over de beslissing, geen deelne mers naar de Olympische Spelen te zenden. LEIDERDORP DAMCLUB VIERDE FEEST De Leiderdorpse Damclub organiseer de een feestavond in het Dorpshuis. De voorzitter, de heer J. v. d. Zwan, deelde mede dat het bestuur er aan gedacht had deze avond "uit te stellen in verband met de internationale toestand. Dit ging echter ook al zeer moeilijk en toen de berichten over het Midden-Oosten iets gunstiger werden, is besloten de feest avond te doen doorgaan. Een verdere me maar Nederland is niet uitgenodigd dedeling n.l. dat de netto opbrengst van voorziet niet, dat dit de lotery voor de Hongaarse vluchtelin gen zou zijn werd met applaus ontvan gen. De avond werd verzorgd door het cabaretgezelschap ..Florida" uit Den Haag o.l.v. de heer Kees Nouëns. „Florida" kwam met een zeer geva rieerd programma aangekondigd als „sterren stralen uit Den Haag". ln»C7 Med -Adv VOOR UW DRUKWERK DRmmeniE Haarlemmerstraat 219 Telef 30900 KONINGIN NAAR BALLETUITVOERING. Ten bate van Hongarije. Het ligt in het- voornemen van H.M. de Koningin, de uitvoering van het Nederlands ballet onder leiding van Sonia Gaskell in het Gebouw voor K. en W. te Den Haag. op 12 november a.s. bij te wonen. De opbrengst zal ter beschikking ge steld worden van het Nationaal Comité hulpverlening Hongaarse volk. waarvan, zoals bekend, H.M. de Koningin het beschermvrouweschap op zich heeft ge nomen. VOETBAL. V.W.S. I—G.W.S. I. Morgenmiddag om 3 uur speelt V.W.S. op het terrein aan de Nieuwe Vaart een wedstrijd tegen G.W.S. De bruto- recette komt ten goede aan het Rode Kruis voor Hongarije, terwijl voor het zelfde doel zal worden gecollecteerd. Hervormde Jeugdraad hield contactavond dr. Drees alsnog zal gebeuren. De communist Wagenaar zou het toe juichen als de Engelse en Franse troe pen uit Egypte wegtrekken, maar uit niets is gebleken, dat hij het ook zou toejuichen, als de Russen wegtrekken uit Hongarye. Nederland zal echter in de V.N. een resolutie met die strekking volledig steunen. Noodlottig is dat in een land zonder democratie alleen met geweld een re giem kan worden veranderd. In de vorige eeuw aldus dr. Drees wer den Polen en Hongaren door de beuls knechten van de Tsaar vermoord, pu door de beulsknechten van de Bolsje wisten. (langdurig applaus) Klaproosdag Zaterdag a.s. wordt ook in onze gemeente de Klaprooscol lecte gehouden ten bate Oorlogsgraven- comité. WARMOND Morgen wordt in onze gemeente een Rode Kruis collecte gehouden ten be hoeve van de slachtoffers van Hongarije. Er is veel geld nodig over het algemeen geen afbreuk. Mede dank zij de zeer fraaie kosruums de genen, die daarvoor gezorgd hebben komt alle hulde toe! en de uitste kende pianobegeleiding van Han Zirkzee waren de meeste dansnummers festijnen voor oog en oor. Zowel de kleintjes als de meisjes van om en naby de tien en de ouderen hebben in de meest letterlyke zin van het woord hun beste beentje voorgezet. 0.m. in de hoepel-, poppen-, matrozen- en dorpskinderendansen toonden zij op charmante wijze hun kunnen. Danste Toos Zandvliet zelf eerst met veel succes een wals van Faust, sa men met Ada Zandvliet demonstreerde zij later een promenade. Ook de Liebes- traum van Liszt en e*n Pizzicato-polka brachten zij later op d|- avond voor het voetlicht. Grappig waren de meisjes „in de hoedewinkel" en de „kostschoolmeis jes". Voor klank, .kleur en beweging zorgde ook „La Czarine", Han Zirkzee bracht voor en na de pauze enkele piarosoli ten gehore, o.m. speelde hij de vier walsen van Brahms. Kortom het was voor alle danseres jes een fijne avond, waarvan ook de ouders hebben kunnen genieten. Toos Zandvliet en enige anderen werden spontaan in de bloemetjes gezet. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 9 november. Veemarkt. Aan voer: Stieren 5. melkkoeien 75. vette koelen 330, varekoeien 90. graskalveren 42, vette kalveren 20, nuchtere kalveren 72, vette schapen 25, weideschapen 25, vette lammeren 1683. zeugen 19. schrammen 241, biggen 612, gelten 21, totaal3260.Notering: melkkoeien 8501050, vette koelen, slacht 2.403.25, vare koeien 550880, pinken 350600, graskalveren 200280, vette kal veren, levend 2.252.85, nuchtere kalveren, levend 1.401.60, vette schapen 110125, weidesohapen 135150, vette schrammen 6095. biggen 3545. Handel: nuchtere kalveren vlug. Verder alles stil tot stug. LEIDEN. 9 november. Kaasmarkt. Aanvoer 23 partijen Goudse en 4 partijen Leidse. Notering: Goudse eerste kwaliteit 2.36—2.42. tweede kwaliteit 2.322.35. Leidse eerste kwaliteit tot f 2.56. Handel van belde soorten kalm. BARNEVELD, 8 november. Eierveillng S.B.E. Aanvoer 700.000 stuks. Handel vlug. Prijzen: Henneëieren 4557 gram 11.0114.87, idem 5759 gr. 15.4015.98, kippeëleren 5963 gram 16.22 17.6'2, idem 6369 gram 18.03—19.54, idem 8388 gram 24.6022.01, alles per 100 stuks. Coöp. Veluwsche Eierveillng. Weekaan- voer ca. 1.200.000 stuks. Handel vlug. Prijzen: Henneëieren 4755 gram 1-1.99 14.01, idem 55—59 gram 14 99—16 05, kippeëleren 5563 gram 16.1617.70, idem 6366 gram 18.2119.20, idem 6872 gr. 19.6520.01, eendeëleren 6570 gr. 10.40 11.13, kalkoeneieren f25, alles per 100 st. Eiermarkt. Aanvoer ca. 2.500.000 stuks. Handel vlug. PrijzenKippeëieren 18 00 19.00. algemene prijs f 18.40 per 100 stuks, klloprys f2.92 (basis 63 gr.); henneëieren 12.0016.7G. algemene prijs f 14.70 per 100 stuks, kiloprijs f2.67 (basis 55 gr.). Slachtoffers in Hongarije werden herdacht Bij de aanvang van de woensdag gehouden raadsvergadering werd door bur. j tarieven op de vrachtenmarkt. De lei gemeester S baron van Wijnbergen een rede gehouden, waarin hij uitdrukking ding ging hierbij uit van Stoomvaart gaf aan de afschuw en verontwaardiging over de gebeurtenissen in Hongarije Roter en het diep gevoeld medelijden met het hele volk. Op zijn uitnodiging herdacht de raad enige ogenblikken staande en in stilte de slachtoffers van de terreur. BEURSOVERZICHT Iets betere stemming Amsterdam, 9 november. De berichten uit het Nabije Oosten luiden iets gunstiger. De stemming ter beurze was vandaag dan ook heel wat optimistischer dan gisteren. Bij de inter nationals verbeterde Kon. Olie van 784 tot 791. Berichten uit Wallstreet maken melding van het feit dat Royal Dutch gisteren in Amerika het meest verhan delde fonds was met een omzet van 58.200 shares, die een nominale waarde vertegenwoordigen van bijna f, 3 mil joen. Dit cijfer wordt slechts sporadisch bereikt op de Amsterdamse effecten beurs voor alle fondsen gezamenlijk. Philips verbeterde circa 4 punten even als Unilever. Aku kwam van 230 op 235. Ook de Scheepvaartsector was vrij vast gestemd mede in verband met de hogere Tydens de vergadering hing de vlag op het raadhuis half stok. In afwachting van te voeren acties werd als voorlopige daad f. 1000 uit de gemeentekas ter beschikking gesteld van het nationaal comité. KLEUTERSCHOOL I ONDERWIJS In een vacature by het openbaar on- derwys werd voorzien door de benoe ming van de heer H. W. F. van den Berg uit Den Haag. Voor onderwys in het vak zingen aan de openbare scholen voor l.o. werd voor lopig voor 1 jaar benoemd de heer M. Scheurwater te Rotterdam. Tegen een voorstel om voor de bouw van een openbare kleuterschool in Was- 1 senaar-Zuid, tot stichting waarvan reeds Aan de Vormschool voor Kleuterleid- eerder werd besloten, aan te kopen een sters te Den Haag werd in verband met perceel aan de Bremhorstlaan gelegen leerlingen uit Wassenaar voor 19o5 een Kopenhagen 54,90 2—o4,9o ^.O. grond van 4110 m2 voor f. 90.420 werd subsidie toegekend van f. 135. '—53,20; Milaan 60.57\2—60,6- 2. door de gehele r.-k. fractie met uitzon- dering van de wethouder bezwaar ge- Maatschappij „Nederland" en Rotter damse Lloyd die beide een zestal punten avanceerden. De cultuurmarkt was eveneens vriendelyk met verbeteringen van 3 punten voor de leidende soorten. Guldensbeleggingen tenslotte prijshou dend tot iets beter. WISSELKOERSEN. Amsterdam. 9 november Londen 10,61—-10,6-1 New York 3,8278—3.835* Montreal 3,95H—3.961*,; Parys 1.0807'è- 1,0817'/'»; Brussel 7.607,017»: Frank furt 90,73'.—90.78',2; Zürich 80.&8— 86.93: Zürich (vr. francs) 83.34**— 89.39'2Stockholm 73.64**—73.«9 Oslo 53,15 Als blijk van waardering voor hun moeilijke werk en mede tot verstevi ging van de onderlinge band, bood de Centrale Commissie voor het Jeugd werk der Leidse Hervormde Ge meente de jeugdleid(st)ers een ont spanningsavond aan in de grote Burchtzaal. In een kort openingswoord vertelde de voorzitter, ds. J. N. de Ruiter, over het veel omvattende werk van de Hervorm de Jeugdraad. Men zal in de toekomst o.a. contact zoeken met de Chr. sport clubs. Medewerking aan deze avond verleende de Timdelerclub o.l.v. de heer P. A. Kouwenhoven. met de opvoering van het toneelstuk „Van ander ras". Dit reeds eerder opgevoerd stuk behandelt een volkomen aanvaardbare geschiede nis. Twee Amerikaanse schryvers, A. D'Usseau en J. Gow stelden op een in dringende wijze het negerprobleem in de zuidelijke staten van Noord-Amerika aan de kaak. Een neger-officier keert terug in het huis. waar hy is opgevoed en brengt daar zyn Europese Ideeën over de gelijkheid van de rassen mee. Dit leidt tot scherpe conflicten. Ener zijds staat er de senator Laugdon (H. Kres) als vertegenwoordiger van het „superieure" blanke ras. anderzijds de neger Brett Charles (T. v. d. Berg),zoon van Bella, een negervrouw in dienst by Langdon (F. Kouwenhoven-v. d. Boom). Het conservatisme van de trotse oude heer komt geregeld in botsing met zijn beide dochters Alice (A. Ouwerkerkv. d. Biy) en Newy (J. de Koning), die een schoolkameraadje van Brett was. Alice treedt geheel op als zyn be- besohermengel; zy heeft al voor hem uitgestippeld wat hij zal moeten gaan doen. Toch blijkt ook zij niet onbevoor oordeeld ten opzichte van zyn ras; zij heeft de heersernatuur van haar vader en wil domineren. Dit op verdienstelijke wyze gespeelde stuk heeft velen ontroerd, mede door dat de problemen, die er in behandeld worden, vandaag aan de dag zeer ac tueel zijn. Verdere spelers waren: Howard Tho mas. een schryver (E. de Geus). Roy Maxwell, advocaat (W. Ouwerkerk), Ho ney, een negermeisje (G. Bogaards— Kleer). Serkin, sherriff (J. Bogaards), Ray en Warren, agenten (T. v. Lunte- ren. K. Schutte). De regie had P. Kouwenhoven. Aan het eind van de avond werd er nog een collecte voor de Hongaarse vluchtelingen gehoudey maakt, aangezien in de onmiddellijke nabyheid op de door de gemeente voor recreatie aangekochte buitenplaats De Wittenburg goed koper grond beschik baar Is. Na een langdurige discussie werd het voorstel met 12 tegen 6 stem men aangenomen. Voor de bouw van een brandweer- en politiegarage met bovenwoning voor de chauffeur aan de Schouwweg werd een krediet van f. 65.205 beschikbaar ge steld. Wegens het dempen van sloten ten noordoosten van het toevoerkanaal naar de haven moet een voorziening worden getroffen voor afvoer van het overtol lige water in het gebied tussen de Kerk- dam en het toevoerkanaal. De voorzie ning zal bestaan in bemaling door mid del van de riolering, waarvoor een be drag van f. 7.140 werd toegestaan. TBC-ONDERZOEK Ingevolge de door de directeur van de gemeentelijke GGD en de directeur van het districtsconsultatiebureau voor t.b.c. te Leiden te kennen gegeven wenselijk heid van een herhaald onderzoek van de bevolking op t.b.c. heeft het Wassenaarse Comité Opsporing t.b.c. daartoe met in gang van 25 januari a.s. besloten. Be sloten werd hieraan medewerking te ver lenen en by begrotingswyziging een kre diet uit te trekken van f. 7.500. KLEUTERSCHOOL In gevolge een voorstel van B. en W. werd besloten tot stichting van een openbare kleuterschool op een terrein aan de Van Hogendorpstraat. BEGROTING EN REKENING Voor onderzoek van de begroting 1957, werd de raad verdeeld ln drie afdelingen van elk vjjf leden. Aange boden werd de gemeenterekening en de bedryfsrekeningen 1955. In een commissie voor onderzoek van een en ander werden gekozen de heren v. d. Berg, Hortensius en v. Vuure. Straten in aanleg ln het plan Zijl watering kregen namen voor een groot deel ontleend aan de Wassenaarse en vaderlandse historie. Beurs van Amsterdam Vrijdag 9 november ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 3% 93'A 9374 Grootboek obl 88 Yi 8874 935s 90'* 905* 90 A 90*2 855* 86 87% 87 873* 87%. Ned '55 II 3 54 895* 89*4 Ned '47 35* (3) 89 li 89 M 86% 86% Dollarlng '47 3 92 92 Investeringscert. 3 91A 915* 90% 91 87% 885's Grootboek '46 3 87 L ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl en Ind. B 50 50% Nat. Handelsbank 108 107 Ned Handelsmy 1735* 17374 229% 235% 2645* 268% 379% 385 Wilton Feyenoord 328 329% 225 228 Kon Olie (f 50.—) 397 Kon Olie 784 790 Amst Rubber 74% 95'* Holl Amer iyn 193% 19574 Kon N Stoomboot 1715* 173'* Ned Scheepv Unie 162 170% H V-A 915* 935* 5254 55% Deli My en (Ver.) 975* 101% Senem-bah 65 65 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3 V*) 3 911* 92Va Den Haag 1937 1 3.. Leiden 1947 R'dam "37 I-m 35* Industr Obligaties Philips Dollaring '51 93 H 92 Premieleningen A'dam '51 25* A'dam '56 I 25* Adam '56 n 25* Eindhoven '54 2% Enschede '54 2 5* Den Haag '52 I 25* idem II 25* 102 R'dam '52 I 25* Idem II 25* Utrecht '52 25* NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen 95 94 93'* 94*4 100% 100' 96 9354 92 91 L 103 102 102 101 104 104% 102 102 1085* 1065* Amst Bank 218U Rott. Bank 1915* Twentsche Bank 193 218 190*4 19074 Industrie Ondernemingen Ned G en Sp fabr 213 215 Kon Ned Grotsm 111 111'* Rott Droogdok My 595 592 rieleman en Dros 1054 1074 Handelsondernemingen Borneo Sum H My 805* 82 94 95 Diversen 280 278 Ned My Walvvrt 70 70 Spoorwegen Dell Spoorweg My 20 20 Amerik. fondsen Anaconda 7954 78'.- Shell Oil Comp 81% 82% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K 8/11 Holl Constructie 410 Ing öux v Bouwnyv 123 Int Kunstsoort Ind 585* Kon Ned Edelmet 68 - Prei w a idem 68 Textiel Geo/ v wyk 78GB 79 Leidsche Wolsplnn 284 Ned El ec trol asm ■^•klcprri LakfaOr 53 465 Ver l'ouwtahrieken 168 167 Wernink's Betonm

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9