REGENT vulpen j In Wenen werd alles vernield, dat maar aan communisme deed denken Italiaanse resolutie vraagt de terugtrekking Russische leger Engels communistische afdeling veroordeelde Russisch optreden Met een enkel woord Agenda VRIJDAG 9 NOVEMBER 1956 Vervolg van pag. 1 Ook Joego-Slavië bepleit vrijheid en ona f hankelijkheid van Hongarije Internationale politie ook daar in actie? De eerste spreker in de speciale bij eenkomst van de Algemene Vergadering der Ver Naties was de Hongaarse afgevaardigde dr. Janos Szabo, die pro testeerde tegen de behandeling door de internationale organisatie van hetgeen hij een „binnenlandse Hongaarse aange legenheid" noemde. „Het beroep dat oud premier Nagy op de internationale or ganisatie heeft gedaan, miste elke wet telijke basis en het is niet in overeen stemming met het inzicht der huidige Hongaarse regering". Szabo verklaarde voorts dat „volgens de jongste, door mij uit Boedapest ontvangen berichten, orde en rust aldaar, en in de rest van Hon garije, reeds bijna geheel zijn hersteld". Hij vervolgde: „alles begint weer nor maal te worden. De winkels gaan open, er zijn weer vervoersmiddelen beschik baar, de scholen worden heropend en er wordt een aanvang gemaakt met het werk van de wederopbouw". Toen kwam de Cubaan aan het woord (zie pagina 1) die de praatjes van Szabo terzijde schoof door de werkelijke fei ten in het licht te stellen. De Deense afgevaardigde Borberg trok de geldigheid van de geloofsbrie ven van de Hongaarse afgevaardigde in twijfel. De permanente vertegenwoordiger van Nederland bij de Ver. Naties, mr. C. W. A. Schürmann, verklaarde ervan overtuigd te zijn dat „geloof, vrijheid, gerechtigheid en menselijke waardigheid het tenslotte van het Sovjetrussische terrorisme zullen winnen". Zelfs de Joegoslavische afgevaardigde, dr. Joza Brilej, legde de nadruk op de „bezorgd heid van volk en regering van Joegosla vië over de recente tragische gebeurte nissen in Hongarije". „Het ingrijpen van Sovjetrussische troepen in Hongarije druist in tegen de basispolitiek van Joe go-Slavië. Wij wensen slechts, dat het Hongaarse volk vrij en onafhankelijk zal zijn. Het is onze vurige hoop, dat dit spoedig mogelijk zal zijn" aldus de Joe goslavische afgevaardigde. De vertegenwoordiger van Zwe denGunnar Jarring, verklaarde dat de massale opstand van het Hongaarse volk tegen een buiten landse overheersing „een ware de mocratische revolutie is geweest". „Het is tragisch te aanschouwen, hoe deze vrijheidsstrijd thans door buitenlandse troepen wordt neerge slagen", voegde hij hieraan toe. Jarring verklaarde „met leedwezen te hebben opgemerkt, dat bepaalde staten, die zich bij andere gelegen heden als voorvechters van niet-in- mengvng in binnenlandse aangele genheden van soevereine staten heb ben doen kennen, thans blijkbaar geen aanleiding zien dit beginsel te verdedigen" Men gelooft, dat Jarrings scherpe opmerking slaat op de leden der Afrikaans-Aziatische groep van sta ten, die zich zondag in overgrote meerderheid bij de stemming over de resolutie inzake Hongarije onthou den hebben De Italiaanse afgevaardiging diende een resolutie in waarin de Sovjetrussi sche regering opnieuw wordt uitgenodigd haar troepen zonder verder uitstel uit Maximumsnelheid bebouwde kom wordt 50 km. Een maximum snelheid van 50 km per uur binnen de bebouwde kom zal worden ingevoerd. Dit deelde de minis ter van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, mede bjj de opening van de wegverkeersdag van de KNAC in het Scheveningse Kurhaus. Daarbij zal de mogelijkheid open staan op door Ged. Staten ener provincie aan te wijzen we gen een maximum van 60 km per uur toe te staan. Een hiertoe strekkend ontwerp van wijziging van het wegenverkeersregle ment is om advies naar de Colleges van Gedeputeerden gezonden. „Ik heb hiertoe besloten", aldus mr. Algera, „op grond van de overweging, dat ook deze maatregel te baat moet worden genomen als een middel, dat zal kunnen leiden tot beperking van de ernst en het aantal der verkeersongeval len". De minister zeide voorts, dat de rege ling der voetgangers-oversteekplaatsen in de eerste helft van 1957 definitief zal worden. In het belang van de veiligheid op de weg zullen nog andere maatrege len moeten worden getroffen. Merkwaardig bericht van Italiaans blad Nasser kondigde hulp van Russische rakenen aan Volgens een bericht in het te Turijn verschijnende blad „La Stampa", dat afkomstig is van een correspondent in Port Said, zou president Nasser van Egypte de verdedigers van Port Said beloofd hebben dat Sovjet-Rusland atoomraketten naar Londen en Parijs zou sturen. Dit gebeurde, en had be trekking, op de dag waarop onderhan deld werd over een wapenstilstand in Port Said, aldus bericht „La Stampa". De gouverneur van Port Said was ge neigd een wapenstilstand te sluiten met de Frans-Britse troepen die de stad aanvielen. Hij maakte deze geneigdheid kenbaar, en er was sprake van een wapenstilstand. Hij ontving echter twee telegrammen van Nasser, en die waren de oorzaak van het intrekken van de wapenstil- standsvoorstellen. Het eerste telegram luidde: Rusland heeft de betrekkingen met Frankrijk en Engeland afgebroken. Het tweede luidde: Om 11 uur zal het Russische leger atoomraketten afvuren op Parijs en Londen. Weiger absoluut te capituleren. Port Said moet huis voor huis verdedigd worden. De correspondent van „La Stampa" schrijft: „Als uitvloeisel van deze twee telegrammen bleven de Egyptische tanks in Port Said tot dinsdag, toen de met helikopters aangevoerde Engels- Franse commando's aankwamen". Hongarije terug te trekken. De resolutie verzoekt de Algemene Vergadering voorts te helpen bij het organiseren van vrije verkiezingen in Hongarije. De se cretaris-generaal wordt erin uitgenodigd zqn onderzoek naar de gebeurtenissen in Hongarije voort te zetten en onver wijld rapport over zijn bevindingen uit te brengen. De Italiaanse afvaardiging beveelt het stichten van een commissie der V.N. voor Hongarije aan. Zij deelde tenslotte mede nog met een voorstel te zullen ko men voor het naar Hongarije zenden van een internationale politiemacht der Ver. Naties. (Ingez. Med.-Adv.) graag verwent: REUZE BOLKNAK cE VOOR zz w. As, q&jSi dL\ Incidenten op Cyprus Twee personen zijn donderdag op Cy prus doodgeschoten. Een Britse burger employé bij het militaire bestuur werd in een straat van Limassol doodgescho ten. Onmiddellijk hebben de Britten een uitgaansverbod afgekondigd. De tweede persoon, die donderdag de dood vond, was een Cyprisch-Griekse jongeman, die in dienst stond van het Britse leger-, marine- en luchtvaart instituut (Naafi). De jongeman werd doodgeschoten in een straat te Nicosia. RECHTZAKEN Vader doodde zijn kind.. De Arrondissementsrechtbank te Gro ningen heeft een 32-jarige man uit Vriescheloo veroordeeld tot 3 jaar ge vangenisstraf en onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering, de officier van Justitie had 5 jaar en on voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering geëist. Verdachte heeft in juli 1954, nadat zijn vrouw een meisje ter wereld had ge bracht, het kind met het hoofd naar beneden in een emmer water gehouden tot het dood was. Daarna begroef hij het lijkje. (Ingez. Med.-Adv.) Lange kooktijden droeve ogenblikken Lange kooktijden zijn fataal voor heel wat vita minen. Zorg, dat U geen vitaminen te kort komt. Neem elke dag één dragée Actifral-10! Profiteer van de VOORDELIGE GEZINSVERPAKKING 150 dragees f 3.75 N V PHIUPS-ROXANE PHARM.-CHEM. IND. .DUPHAR" Vele gewonden bij protestdemonstraties Minstens vijftig personen, onder wie tal van agenten, zijn gister avond in Wenen gewond geraakt, toen luid schreeuwende anti-com munisten door de straten van de hoofdstad trokken in een massale ver nietigingsactie tegen alles, wat maar communistisch was. Ruiten van communistische gebouwen werden ingeslagen, de inboedel werd in brand gestoken en de Weense politie werd door een woedende menigte overspoeld. De meesten van de betogers waren studenten en jongere mensen. De onrust duurde tot laat in de nacht. Tegendemonstratie in Parijs De anti-communistische gevoelens bereikten gisteravond het kookpunt, toen de Oostenrijkse communistische partij in een der Weense gebouiven een bijeenkomst hield ter gelegen heid van de verjaardag van de okto berrevolutie, welke door de politie werd beschermd. De politie gebruikte de gummistokken, toen de menigte opdrong naar het gebouw. Hierbij vielen er reeds twintig gewonden. Daarmede ivas het hek van de dam. Als één man trok de massa door de Weense straten, alles vernielend, wat maar met communisten of de communistische partij te maken had. Ramen werden ingesmeten, inventa ris op straat gegooid en verbrand van boekivinkels, communistische vergaderlokalen, het hoofdkwartier van de Oostenrijkse communistische en districtskantoren van de partij. Wanneer de politie op het toneel van de chaos verscheen, trok de menigte zo snel. verder, dat de politie haar niet direct kon bijbenen om een vol gende vernieling tegen te kunnen houden. Vijf auto's van de Weense politie, bemand met gehelmde agen ten, poogden de menigte tot staan te brengen, maar zij werden onmiddel lijk in de massa verzwolgen. Johann Koplenik, de 65-jarige voor zitter van de Oostenrijkse communisti sche partij kreeg een ineenstorting, toen de woedende menigte kort voor midder nacht naar zijn woning opmarcheerde. De politie had een cordon getrokken rond zijn huis en andere verdedigers stonden aan zijn zijde in de woning. Zij schreeuwden de betogers toe, dat hij in een was gezakt en daarop trokken die zich terug. De menigte gaf het wacht- Ingez. Medi-Adv.) Super C.C. inkt woord door om middernacht bijeen te komen voor het gebouw van het com munistische blad „Die Volksstimme". De bedoeling was de verschijning van het blad te voorkomen, maar toen de eerste groep betogers aankwam, trof zij al 150 agenten aan om het gebouw te verdedi gen. De betogers gingen tenslotte rus tig naar huis. Om één uur waren er slechts twee personen gearrresteerd. Ook in Reykjavik Ook elders kwam het tot relletjes rond de recepties ter gelegenheid van de oktoberrevolutie. In Reykjavik op IJsland werden de communistische voor zitter van de Tweede Kamer en nog een communistisch politicus gemolesteerd. De twee communisten kregen rotte ei eren in het gelaat gesmeten en zij liepen een paar rake klappen op eer de gemoe delijk optredende politie tussenbeide kon komen. „Hoe smaakten de bloedcock- tails. Weg met de rode moordenaars", schreeuwde het publiek tegen de gasten, die de receptie niet durfden te verla ten eer de straten waren schoongeveegd. Meer dan vierduizend anti-commu nistische studenten demonstreerden gis teravond in de Ierse hoofdstad Dublin tegen het barbaarse Russische optreden in Hongarije. Zij bonden de strijd aan met politiemannen, die de orde wilden herstellen en wierpen de ruiten van een communistische boekwinkel in. In Londen In Londen raakten studenten met de politie, nadat zij getracht had den op het Sovjetrussische consulaat een petitie over de „gewapende en meedo genloze onderdrukking in Hongarije" te overhandigen. Uit Engeland komt dan verder nog een merkwaardig geluid. De afdeling van de Engelse communistische partij in Ashington, Northumberland „heeft een petitie naar de Russische ambassade in Londen gestuurd, waarin geëist wordt, dat de Russische troepen uit Hongarije zullen worden teruggetrok ken. Onder het opschrift „Handen af van Hongarije" wordt krachtig geprotes teerd tegen „het gebruik van Russische troepen tegen de nationale opstand in Hongarije. Het bewijst, dat de Sovjet- Unie heeft opgehouden het socialistische beginsel van zelfbeschikkingsrecht om terugtrekking van de Russische troepen uit Hongarije, te ondersteunen. Dit mi litair optreden kan op geen enkele wijze worden uitgelegd als de daad van een socialistisch land". In Parijs hebben zevenduizend boze communisten nog vol verdriet over de BINNENLAND Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De clata, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië s.s. „Argentina" (12 nov.); Australië: s.s. „Himalaya" (14 nov.); Brazilië: s.s. ..Ar gentina" (12 nov.); Canada: m.s. „Prins Willem van Oranje" (17 nov.); Chili: vla New York (15 nov.); Indonesië: m.s. „Ma- taram" (15 nov.); Ned. Antillen: s.s. Solon" (14 nov.); Nieuw Zeeland: via Engeland (17 nov.); Suriname: m.s. „Hera" (14 nov.); Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Carnarvon Castle" (18 nov.). Het m.s. „Sibajak", dat gisteren onder commando van kapitein J. Roos uit Was senaar, met ongeveer 700 passagiers, onder wie 40 patiënten, uit Indonesië is vertrok ken naar Nederland, zal de route om Kaap de Goede Hoop nemen. De aankomst ln Rotterdam zal op 11 december zijn. Verschenen is het voorlopige verslag van de vaste commissie voor Wederopbouw en Volkshuisvesting in de Tweede Kamer over de begroting 1957 voor het Departe ment van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid. Het bestuur van de Nederlandse Ver. van Fotojournalisten heeft besloten de door haar georganiseerde internationale persfototentoonstelling „World Press Photo '56" tot nader te bepalen datum uit te stellen in verband met de huidige inter nationale toestand. Dank zij de doortastendheid van de districts-recherche van de Rijkspolitie te Tilburg en de oplettendheid van een verkeersbrlgade in dit district konden de roofovervallen op de Boerenleenbanken te Wijk en Aalburg en te Blest-Houtakker tot klaarheid komen. Als verdacht van deze overvallen werden drie mannen gear resteerd. Vier personen op het eiland Banka zijn door de politie gearresteerd, op be schuldiging betrokken te zijn geweest bij de moord op mevrouw Kolmus. Zoals ge meld, werd mevrouw Kolmus, een Neder landse onderwijzeres op een Nederlandse particuliere school in Pangkalpinang zon dagavond door messteken om het leven jebracht. De bediende van het slachtoffer s ondervraagd. De minister van O. K. en W. heeft ingesteld een Rijkscommissie van advies Inzake opdrachten tot het schrijven van een bevrljdingsspel. De commissie staat onder voorzitterschap van Johan de Mees ter te Amsterdam. Bij het laden van een vrachtauto met aanhangwagen is de 36-jarige heer C. Geurtens, wonende te Tletjerk, onder de wielen van de aanhangwagen geraakt, doordat deze kantelde. Het slachtoffer, dat met een elleboog- en een bekkenfractuur in het St.-Bonifaciusziekenhuis was opge nomen. Is kort daarna overleden. De 55-jarige directeur van een fabriek in Olten in Zwitserland, is gistermiddag om het leven gekomen toen de auto, waarin hij meereed, nabij Nieuwe Pekela door een vraohtauto werd gegrepen. De ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika, tevens deken van het corps diplomatique, en mevrouw Hoogenhout, gaven gisteravond ln hun residentie een afscheidsreceptie. Tijdens deze ontvangst, die door honderden gasten werd bezocht, bleek algemeen de grote waardering en sympathie, welke men ln grote kring heeft voor kolonel en mevrouw Hoogenhout, die op zulk een voortreffelijke en charmante w'ijze hun land gedurende bijkans 5 jaren ln Nederland hebben vertegenwoordigd. Te Delft is gistermiddag de twee jarige Jan Deurloo door verdrinking om het leven gekomen. Het kind was vermoe delijk bij het spelen in de Wetering bij de Van Kinschotstraat geraakt. De moeder zag het kind in de Wetering liggen en haalde het eruit en waarschuwde de ge neeskundige dienst. Pogingen de levens geesten op te wekken mochten niet meer baten De 55-jarlge petroleumventer A. P. Klever te Haastrecht ls gistermiddag nabij zijn woning aan de provinciale weg te Boven-Haastrecht, toen hij op zijn bak fiets reed. door een passerende auto aan gereden en vrijwel op slag gedood. Gisteren is te Madrid in de algemene ledenvergadering van het Comité Euro- Peen des Associations de Fabrlcants de eintures et d'Encres d'Imprlmerie tot voorzitter gekozen de heer P. Groen, voor zitter van de Nederlandse delegatie, welke de Vereniging van Vernis- en Verffabri- kanten en de Vereniging van Drukinkt- fabrikanten vertegenwoordigt. Gisteren is bij de politie te Nijmegen aangifte gedaan van diefstal van een be drag van f 14.000. Kort daarop hield de politie twee werklieden aan. die ln het huls van degene, die het geld vermiste, werkzaamheden hadden verricht. Zij ont kenden echter er iets van te weten. Te Den Haag Is op 89-jarige leef tijd overleden de heer S. Klnebergen, de nestor van de Nederlandse bioscoopwereld. Gistermorgen is het stoffelijk overschot in alle stilte op Westerveld gecremeerd. Prinses Beatrix, die gelijk gemeld donderdag 15 november aan Groningen en Delfzijl een bezoek brengt, zal op woensdagavond 14 november reeds ln Gro ningen aankomen en verblijven ten huize van de Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, mr. W. A. Offerhaus. Te Melbourne heeft zich een comité gevormd, dat zich ten doel stelt meer be> langstelling te wekken voor de Neder landse cultuur en dit doel na te streven door steun te verlenen bij het organiseren van Nederlandse tentoonstellingen, concer ten, toneeluitvoeringen, culturele herden kingen en voordrachten. Gistermiddag is de nieuwe leger plaats Budel, gelegen op de grens van Brabant en Limburg, officieel opengesteld en ln gebruik genomen. BUITENLAND Te Londen is onder de naam Anglo Petroleum Co." een Engels-Sovjet- russische oliemaatschappij opgericht met een aarwangskapltaal van 5000 pond ster ling. De voornaamste aandeelhouders zijn personen, die in de City weinig bekend zijn. Het doel van de maatschappij is ver handeling van Russische olie op de Engelse markt en de markt van het Gemenebest. Het bericht van de oprichting heeft enige sensatie ln de City veroorzaakt. Een Noors passagiersvliegtuig, dat sedert woensdag op een vlucht van Trond- helm naar Oslo werd vermist, is tereoht: het heeft ln de bergen van midden-Noor- wegen een noodlanding moeten maken. Tien van de twaalf inzittenden hebben het ongeluk overleefd. Het toestel ver ongelukte kort nadat de vlieger besloten had wegens ijsafzetting op het vliegtuig naar Trondhelm terug te keren. Het zoeken naar het vliegtuig was belemmerd door een zware sneeuwstorm. De overle venden hebben de naoht in het wrak door gebracht. De Amerikaanse luchtmacht heeft in de loop van de laatste twee jaren bij vliegtuigongelukken 1125 piloten en 1600 machines verloren. Dezelfde ongelukken hebben voorts de dood geëist van 61 bur gers van wie 47 door ongelukken met straalvliegtuigen. Radio-Moskou heeft donderdag mee gedeeld. dat Worosjilof, de president van de Sovjet-Unie. en premier Boelganin president Eisenhower ter gelegenheid van diens herverkiezing als president gefelici teerd hebben. Worosjilof vroeg Elsen hower zijn „oprechte gelukwensen en beste wensen" te aanvaarden voor diens buiten gewoon verantwoordelijke werkzaamheden voor het welzijn, van. het Amerikaanse volk. overval van eergisteravond op het hoofd kwartier van hun partij en het gebouw van het communistische blad l'Humani- té, gisteravond als een woelende massa gedraaid langs dikke rijen gehelmde po litie om een schreeuwende en in het rond marcherende betoging te houden tegen de „fascistische commando-aan vallen op eigendommen der communis ten". Zij trachtten op de grote boule vards te komen, maar de politie belette dit door er met gummiknuppels op in te slaan. Geschat wordt, dat er minstens dertig personen werden gewond. Later riep de communistische vakbond op „tot het neerleggen van het werk, voor korter of langer tijd, tot vergaderingen in de fabrieken en tot straatbetogingen om de vlam van het fascisme uit te doven Wreedheden De stem van het vrije Hongarije de zenders der opstandelingen wordt steeds zwakker. Slechts een enkele maal kan men in Wenen nog een uitzending beluisteren. Volgens deze berichten zijn de vrijheids strijders nu overgegaan tot een guerillatactiek. Er blijkt ook uit, dat het merendeel van de Russische troepen, die in Hongarije worden gebruikt, bestaan uit Mongolen of Armeniërs, berucht om hun wreed heden Ook wordt er gewag van gemaakt, dat slechts enkele opstandelingen hebben geantwoord op de woens dag door de Russen aangeboden amnestie na het neerleggen van de wapens. Zij hebben duur moeten betalen voor hun vertrouwen in deze belofte, ogenblikkelijk na hun over gave zouden zij op het Rakoszyplein zijn geëxecuteerd Nederland wil kernwapens Nu de Sovjet-Unie weer haar tanden Iaat zien zullen de Navo-naties met luider stem hun verzoeken herhalen zo spoedig mogelijk met kernwapens uitgerust te worden, zo verklaren mi litaire autoriteiten te Washington. Zij zeiden dat Italië, Nederland en België tot de Navo-landen behoren die er het meest op aandringen dat hun strijdkrachten voorzien worden van tactische wapens als men van hen ver wacht dat zij helpen Europa te verde digen tegen troepen die deze wapens hebben. Verklaard werd dat deze kwestie vermoedelijk besproken zal worden op de zitting van de Navo-raad in Parijs volgende maand. VRIJDAG Hogewoerd 87: Bazar „De Sleutelstad", 711 uur nam. Gerecht 10: Soefl-beweglng. Spr. mevr. mr. J. M. Kunst, 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Jaarverg. A.R. Kies vereniging wijk 4 Spr. A. Warnaar, 8 uur namiddag. Rapenburg 61: K. en O. cursus Rand stad Holland. 8 uur nam. Herengracht 34: Leidse Smalfilm Liga. Spr. de heer W. Gerdes (met films). 8 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed 7.157.45 uur namiddag. (Voorbede voor Hongarije.) Leiderdorp: Herv. Kerk: Voor drachtavond van de heer C. van Hoboken. „Judas Isfcarioth", 8 uur nam. Warmond, ,,'t Trefpunt": Ciske de Rat, 8 uur nam. ('sMiddags 4 uur kinder voorstelling). Warmond. Hotel „De Zon": Toneel stuk „Vrouweneiland" door r.-k. jeugd organisaties, 7.30 uur nam. ZATERDAG Boerhaavezaal (L. Vrouwenikerksteeg) Opening tentoonstelling vrije en toege paste kunst. 3 uur nam. Hogewoerd 87: Bazar „De Sleutelstad", 26 en 711 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. „Lltteris Sacrum" Een engel kwam voorbij", 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Uitvoering Eer ste Leidse Klucht- en Revuegezelschap. 8 uur nam. ZONDAG N.Z.H.. Stationsplein: Strandexcursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver., 10.30 u. voorm. MAANDAG De Doelen: Jaarvergadering Leidse Ama teur Fotografen Ver., 8 uur nam. R.-K. Lyceum: K. en O.-cursus Tekenen en Schilderen, 7 uur nam. Wassenaar. Dorpscentrum: A.R. Klesver. Wassenaar-dorp. R. Gosker spreekt over Hongarije en het Midden-Oosten, 8 uur namiddag. DINSDAG Herensingel 28: Leden verg. Ver. voor Chr. Fröbelscholen. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O., Nederlands Ballet 8 uur namiddag. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing dr. H. J. Franken over „Moderne Palestlna- archeologie en Jerioho". 8 uur nam. Den Burcht: Amusementsver. T.O.P. Op voering ten bate van actie „Goed-Zo". 8 uur nam. Het Gulden Vlies: R.-K. Middenstands bond. Spr. dr. Delfgaauw, 8 uur nam. Wijkgebouw Pnlël: Zendingsbijeenkomst. Spr. ds. H. L. Beek. 8 uur nam. Levendaal 1: Cursus Cie voor Huishou delijke Voorlichting St.-Nicolaasgeschen- ken. 2 uur nam. Levendaal 1: Cursus bloemschikken Cie. voor Huishoudelijke Voorlichting, 8 u. n.m. Stadszaal: Gymnastlekultvoering „Nieuw- Brunlhllde", 8 uur nam. Steensdhuur 6: Ledenvergadering „De Natuurvriend", 8 uur nam. Geen zwarte lonen bij wegenbouw Tijdens een rede op 14e wegenver- keersdag te Scheveningen, heeft de voorzitter van de Nederlandse vereni ging van wegenbouwers, de heer H. D. Prins, verklaard, dat het in de we genbouw niet mogelijk zal zyn tegen lagere aaneemsommen te werken. Spr. ging in op een onlangs door minister Zylstra gedane veronderstelling, dat de prjjzen in het bouwbedrijf in het algemeen te hoog liggen door de zwarte lonen en dat omgekeerd lagere prijzen in het bouwbedrijf het uitbetalen van zwarte Ionen onmogelijk zullen maken. De heer Prins betoogde nu, dat ln de wegenbouw nagenoeg geen zwarte lonen worden betaald als gevolg van de ver doorgevoerde mechanisatie in deze be drijfstak. Bovendien kent de wegenbouw een vrij scherpe onderlinge concurren tie, die prijsverlagend werkt. Spreker zei, dat, dank zij de mechanisatie, de prijzen in de wegenbouw, berekend uit de prijs van 5 a 6 jaar geleden, 5 tot 10% om laag zijn gegaan. Dit ondanks de om standigheden, dat de eisen, die aan we gen worden gesteld steeds hoger wor den, wat zwaardere en duurdere con structies vergt. Overigens zou er wellicht een moge lijkheid zijn de prijzen in de wegenbouw iets te verlagen als er groter conti nuïteit in de uitvoering van werken kwam en de aanbestedingen op één of andere wijze zouden worden gecentra liseerd. De heer Prins had er echter oog voor, dat hierbij grote moeilijkheden voorkomen, omdat men moeilijk de autonomie van de verschillende hogere en lagere publiekrechtelijke lichamen kan aantasten. Tenslotte deed de heer Prins een be roep op de weggebruikers de veilig heid van de werkers aan de weg meer in acht te nemen en niet razend snel langs plaatsen te jagen, waar werken in uitvoering zijn. 'Ingez Med-Adv.) goede kaarsen GOUDA-APOLLO WOENSDAG. Stadszaal (foyer)K. en O.-lezing pa ter de Suasso di Lima de Prado over de Pygmeeën in Afrika. 8 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. „Litteris Sa crum". „Een engel kwam voorbij". 8 uur nam. DONDERDAG Schouwburg: Kon. Ver. „Litteris Sacrum". „Een engel kwam voorbij", 8 uur nam. DE BIOSCOPEN Rex. „Overrompeling der Vuurduivels" (14 jaar). Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur; d-onderdag „Paris Canaille". Trianon. „De wereld der stilte" (alle leeftijden). Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 u.; zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino. „De man die van rood haar hield" (18 Jaar). Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u.; donderdagavond Cefa, Lldo. „Het rijstmeisje" (18 Jaar). Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor. „Alibi" (18 jaar). Werkdagen 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de Apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 10 november 8 uur waargenomen door Apotheek Herdlngh en Blanken, Hogewoerd 171, telefoon 20502; Apotheek Reyst. Steenstraat 35, tel. 20136; Apotheek Oegstgeest, Wllhelmlnapark 8. Oegstgeest. telefoon 26274. BP geen gehoor by Uw huisarts of specialist, f—* bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürioh Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Mallorca f Is hb u 3 ca u 3 t s Sm h geh. bew. z 2 2 1 nevel z 2 7 1 onbewolkt zo 10 4 0.1 licht bew. z 10 9 5 onbewolkt zw 6 8 6 geh. bew. zzo 5 10 0 onbewolkt zzo 6 3 0 onbewolkt z 8 5 0 onbewolkt zzo 5 5 0 regen zzo 4 9 2 mist windstil -3 0 zwaar bew. nw 3 9 0 onbewolkt ozo 3 -1 0 mist O 1 -1 0 mist ozo 2 -2 0 mist zo 1 -1 0 mist windstil 1 0 onbewolkt ono 1 -3 0 nevel o 1 -2 0 onbewolkt windstil -6 0 nevel windstil 6 0 zwaar bew. n 4 10 0

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2