ISRAEL TREKT LEGER TOCH TERUG Weer straatgevechten in Boedapest Massa's Russische wapens in Midden - Oosten Gezamenlijk ingrijpen op laatste ogenblik WEERBERICHT Op voorwaarde van vrije vaart door Suezkanaal DEKENS N.O.C. verdient gouden medaille! Westelijke journalisten zagen val van grenspost Hegyeshalom RARARA SOVJET-RUSLAND AAN DE SCHANDPAAL GENAGELD I 95ste jaargang VRIJDAG 9 NOVEMBER 1956 No. 28982 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singe] 1 Leiden Glro no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7._ per kwartaal; f2.35 per maand; f0.65 per week Telefoon Directie ep Administratie: 25041; Redactie: 21507 Israels premier, David Ben Goerion, deelde gisteravond tot grote verrassing der wereld mede, dat Israël zijn strijdkrachten uit het schiereiland Sinai zal terugtrekken, nadat een internationale politiemacht in de Suezkanaalzone is gelegerd. Ook de strook van Gaza is waarschijnlijk in de voorgenomen ontruiming begrepen. Overigens verklaarde Ben Goerion, dat Israël staat op zijn recht van vrije vaart door het kanaal en vrijheid van scheepvaart in de Golf van Akaba. Er zijn dus duidelijke voorwaarden aan Ben Goerions be reidheid verbonden. Het ingrijpen van Engeland, Frankrijk en Is raël blijkt intussen broodnodig te zijn geweest. Israëlische militairen vonden in het Egyptische hoofdkwartier zeer geheime documenten met een instructie van 15 februari j.l., waarin gezegd wordt, dat vernietiging van Israël het enige doel is. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Pineau onthulde gisteren, dat enige dagen geleden Russische militaire vliegtuigen van het modernste type Mig-17 in Syrië zijn geland. Op het schier eiland Sinai hebben Israëlische troepen grote voorraden oorlogstuig van Russische makelij aan getroffen. Ook in het Britse Lagerhuis, waar premier Eden een meerderheid van 320 tegen 262 stem men kreeg bij de stemming over een socialistische motie van afkeuring over de regeringspolitiek, zijn onthullingen gedaan over de Sovjetrussische greep naar het Midden-Oosten. De minister van Handel, Peter Thorneycroft, deelde mede, dat uit de Frans-Britse interventie was gebleken, dat Egypte door de Sovjet-Unie tot de tanden was gewapend. gen Egypte binnen te trekken. Hij voeg de hieraan toe. dat het Egyptische oor logsapparaat ineen is gestort en dat er 18.000 Egyptenaren buiten gevecht zijn gesteld. De Egyptische vliegvelden, die het hoofddoel van de Franse en Britse luchtaanvallen zijn geweest, lagen vol Russische vliegtuigen. In drie dagen tijd hadden de geallieerden 210 vliegtuigen vernield. Bagdad-landen hadden veel invloed op Londen Een woordvoerder van liet Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken gaf gis teravond te kennen, dat het standpunt van Engelands bondgenoten in het Ver drag van Bagdad - Turkije. Irak. Perzië en Pakistan - grote invloed had gehad op het Britse besluit om een einde te maken aan de militaire actie in Egypte. Dit standpunt werd gisteren bekend door de publikatie van een communiqué der vier landen na besprekingen der premiers in Teheran. Hierin werd de ..Israëlische agressie tegen Egypte" ver oordeeld en aangedrongen op de onmid dellijke terugtrekking der Israëlische. Britse en Franse troepen uit Egypte. Duidelijke taal van Britse minister Minister Thorneycroft zei verder o.m.: „Wij kwamen tussenbeide om een oorlog te stoppen en wellicht deden wij dat nog op het laatste ogenblik, voordat de Egyptische luchtmacht, door Rusland ge organiseerd, amok zou maken in het Midden-Oosten. Indien wij de oorlog nu vroegtijdig hebben gestopt, dan bieden wij daarvoor geen verontschuldigingen aan Rusland of de oppositie aan. Ik ben oprecht van mening, dat als wij op re soluties in plaats van op vastberadenheid hadden vertrouwd, het niet alleen Boedapest zou zijn, dat nu in brand staat, maar Tel Aviv en Cairo en het gehele Midden-Oosten". In het Britse Lagerhuis is voorts gezegd, dat de ministers van Buitenlandse Zaken van het Britse Gemenebest de volgende week in New York bijeen zullen komen en dat ook de Britse minister van Buitenlandse Zaken. Selwyn Lloyd, waarschijnlijk op deze bijeenkomst aanwezig zal zijn. Burns in Cairo Generaal Burns, hoofd van de be- istandscommissie der Ver. Naties voor Palestina, kwam gisteren in Cairo aan voor besprekingen over de legering van een internationale politiemacht in Egyp te. Zijn vliegtuig was het eerste dat se dert het staakt het vuren in Cairo landde. Burns zei. dat hij tijdelijk zijn functie van hoofd der Palestijnse wa- ipenstilstandscommissie der V. N. zal neerleggen, zodra de eerste contingenten der internationale politiemacht in Egyp te aankomen. Iemand anders zal dan met deze taak worden belast. De eerste waarnemers der V.N. wor den binnen enkele dagen in Cairo ver wacht. Volgens de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, zijn tot dusver reeds 5000 man voor de poli tiemacht der V.N. ter beschikking ge steld. Conferentie Grote Drie? De commissie voor Buitenlandse Za ken van de Franse Nationale Vergade ring heeft er gisteren bij de Franse re- Igering op aangedrongen het initiatief te jlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllll Geen aanbiedingen voor kinderen meer! Het aantal aanbiedingen om Hon gaarse kinderen in Nederlandse ge zinnen op te nemen is, zo deelt men ons van bevoegde zijde mede, zo groot dat onmogelijk aan alle ver zoeken zal kunnen worden voldaan. Verzocht wordt daarom geen aan meldingen voor het opnemen van kinderen meer te doen. Het belangerjjkste probleem blijft de huisvesting van die vluchtelin gen die in groter of kleiner gezins verband naar Nederland zullen ko men. De minister van Maatschap pelijk Werk mej. dr. Klompé heeft een beroep gedaan op de voorzitter van de Vereniging van Neder landse Gemeenten, mr. Am. J. d'Ailly, ten einde voor dit probleem de medewerking van de gemeente besturen te verkrijgen. Schriftelijke aanbiedingen inzake huisvesting van vluchtelingen kun nen voortaan worden gericht aan Postbus 5100 te 's-Gravenhage. liHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Tijdelijk regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond of vannacht wat regen. Morgen overdag wisselende bewolking riet enkele verspreid optredende buien, prachtige tot matige wind tussen zuid- fen zuidwest. Weinig verandering in (temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 10 NOVEMBER Zon op: 7.53 uur; onder: 16.58 uur. Maan op: 13.32 uur; onder uur (E.K.) Hoogwater te Katwijk te 7.55 uur en 20.19 uur. Dit nummer bestaat dit 14 pagina's nemen tot een conferentie op het hoog ste niveau van Groot-Brittannië. de Ver. Staten en Frankrijk. Volgens de commissie is een dergelijke conferentie van groot belang als voor bereiding voor een grotere conferentie over regeling van de problemen in het Midden-Oosten. Een desbetreffende motie werd met negenentwintig tegen nul stemmen bij tien onthoudingen (de communisten) aangenomen. De Franse minister van Buitenlandse Zaken. Pineau. verklaarde in de com missie. dat hij de noodzaak van het Zwitserse voorstel voor een vredesconfe rentie van de regeringsleiders van de V.S., de Sovjet-Unie. Engeland. Frank rijk en India niet inzag, daar er immers een Veiligheidsraad bestaat. Naar ver luidt gaf de minister toe. dat de Franse en Britse strijdkrachten niet al hun doe len in Egypte hebben bereikt. Om te ko men tot een internationale exploitatie van het Suezkanaal zouden er z.i. nieu we onderhandelingen met Egypte nodig zijn. Volgens kringen, die in nauw contact met de genoemde commissie staan, had Pineau ontkend, dat de Britten en Fran sen er bij Israël op hadden aangedron- Koningin morgen terug Naar wij vernemen zal H.M. Koningin Juliana mor een per vliegtuig van haar vakantieverblijf op Sicilië naar ons land terugkeren. (Ingez. Med.-Adv.) EN NU VOOR HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 Alleen voor textiel. MIDZA-BONNEN voor onze cliënten. Nog steeds vechten de laatstemogelijk gebleken foto's van het ■groepen vrijheidsstrijders in Hon- ook in het binnenland nog voort- garije tegen de overweldigende durend verzet uit het vrijwel her overmacht van de Russen. Een beeld metisch afgesloten Hongarije te van een verzetshaard aan de Hon- krijgen. gaars-Oostenrijkse grens. Het is niet Nederlandse communisten ook aansprakelijk voor het barbaarse optreden der Russen De heer Vermeer (PvdA) heeft gisteren in de Tweede Kamer hulde gebracht aan het Nederlandse Olympisch Comité voor het besluit niet raar Melbourne te gaan. „Het heeft daarmee een gouden medaille verdiend", zei hü. Eveneens sprak de heer Blaisse (KVP) zijn voldoening uit over het besluit van het NOC. Van verscheidene kantan werd deelneming betuigd met het lot van de Hon garen en werd het barbaarse optreden van de Russen veroordeeld. De heer Ver meer stelde de Nederlandse communisten daarvoor mede aansprakelijk. HU riep uit dat aan hun handen bloed kleeft. Onze machteloosheid in deze tijd vond de heer Roosjen (AR) verontrustend, want wij hebben de plicht, samen met de andere vrije volkeren, een einde te maken aan de knechtschap van Oost- Europa. Nieuwe beproeving voor Hongaarse volk: de honger Radio-Boedapest deelde gisteravond mede, dat er opnieuw straat gevechten in de Hongaarse hoofdstad zijn uitgebroken: „De contra revolutionairen begaan daden van sabotage. Er staan twee hotels in brand. De brandweer kan er niet bijkomen door het vuren van de con tra-revolutionaire benden De radio sprak voorts nog over plun deringen in de stad. Om tien minuten voor halftwaalf verdween zij midden in een boodschap uit de ether Maar uit alle berichten kan worden opgemaakt, dat de staking in Hongarije nog steeds voortduurt. Mede daardoor wordt het reeds zwaar beproefde Hongaarse volk bedreigd door een nieuwe vijand: de honger De regering van Janos Kadar heeft dan ook een dringend beroep gedaan op de arbeiders om zo snel mogelijk weer aan het werk te gaan. Alle beschikbare vrachtauto's en de spoorwegen zouden moe ten worden ingezet om voedsel te vervoeren. De stakers, die a.s. zater dag weer op hun post zijn teruggekeerd, wordt een bonus van vijftig procent in het vooruitzicht gesteld. De winkels zouden vandaag weer geopend moeten zijn En in Wenen stapelen de goederen uit het Westen zich meer en meer op. De Russen weigeren hardnekkig de Rode-Kruis-colonnes in Hongarije toe te laten Inzake de Suezkwestie verdedigden de heren Blaisse en Bruins Slot (AR) en Korthals (VVD) het optreden van En geland en Frankrijk omdat anders het Suez-kanaal in Russisch-Egyptische handen zou zijn gekomen. De heer Ver meer (PvdA) was van mening, dat het Westen in de Suez-kwestie een stuk prestige heeft verloren, maar er zou nog iets goeds uit worden geboren als daar door een internationale politiemacht te voorschijn komt. i Namens de KVP-fractie drong de heer Blaisse er bij de regering op aan in de V.N. de resolutie van Pakistan te steu nen om V.N.-formaties naar Hongarije Hulpgoederen niet toegelaten Maar de opstandelingen, die niet alleen moeten strijden tegen deRus- Tweede maal I Eerst de tweede Russische aanval slaagde. De eerste keer kwam er een tank in zicht, die tot een afstand van dertig meter opreed, maar zich terug trok, toen de Hongaren het vuur met machinegeweren beantwoordden. De sische tanks, maar ook te kampen j tweede maal kwam er infanterie verdekt ,ti i t i j„„/i opgesteld achter drie tanks. De lichte hebben met een gebrek aan i oedset j wa.pens van <je Hongaarse vrijheidsstrij- en wapens, verliezen steeds meer terrein. De stem van deze vrije Hongaarse strijders, de vrijheids zenders. laat zich steeds minder horen. Radio-Rakoczi is meer dan 24 uur niet meer in de lucht ge weest. Waarschijnlijk is de stad Dunapentele. waar de zender stond, nu door de Russische troepen over weldigd. Ook het grensplaatsje Hegyeshalom is thans gevallen. Voor de ogen van een grote menigte Westelijke journalisten, fotografen en filmoperateurs hebben drie Russische tanks en een grote hoeveel heid Russische infanterie de door 38 vrije Hongaren verdedigde post be zet. Het harde, ongelijke gevecht werd op een paar meter van de Oostenrijkse grens uitgevochten, terwijl een eenheid van het Oostenrijkse leger vlak over de grens machteloos moest toekijken. De Russen durfden geen artillerie te ge bruiken uit vrees de Oostenrijkers te raken. Na een geweldige beschieting van de grenspost vluchtte de bezetting over de grens en reikte huilend de wapens aan de Oostenrijkse troepen over. De Verenigde Staten hebben Rus land ervan beschuldigd de hulpverle ning aan Hongarije tegen te houden. Zij hebben de Verenigde Naties ge vraagd een beroep te doen op de com munisten mede te werken bij het hulp werk en dit niet te dwarsbomen. Maar een afdeling van het Deense Rode Kruis is woensdagavond in het grens plaatsje Sint Gotthard de toegang tot Hongarije geweigerd. De communisti sche bevelhebber zei, dat er geen hulp nodig was President Eisenhower heeft gisteren de toelating van een extra-contingent van vijfduizend Hongaarse vluchtelin gen tot de Verenigde Staten toege zegd. Zo spoedig als maar mogelijk is. te zenden en daarvoor mede het initia tief te nemen. De communist Wagenaar verkondigde „dat de Hongaren niet zijn opgekomen tegen het communistische systeem, maar tegen de tekortkomingen ervan. Daarom zijn de Russen te hulp gekomen om de rust te herstellen die door Horthy-fas- cisten werd verstoord" Maarhij sprak voor lege banken! Vanmiddag antwoordt dr. Drees. (Ingez. Med.-Adv.) Wat deed U voor Hongarije? Over de gehele wereld leeft die- J pe deernis met het lot van het Hongaarse volk. welks strijd voor de vrijheid in bloed wordt ge- smoord. Met MEDELIJDEN zijn de Hon- garen evenwel niet gebaat; wat zij nodig hebben is daadwerkelijk MEDELEVEN. X Stort Uw bijdrage op giro 9 9 9 van het Nationaal Comité voor X hulp aan het Hongaarse volk te Amsterdam of op giro 7 7 7 van het XTaJ Dnn/ln L* Plfi. O t ni'onh 1 PP T Ned. Roode Kruis te 's-Gravenhage iTiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii GEVRAAGD: EEN SINTERKLAASCADEAU dat sinds twintig jaar begeerd is door jong en oud, dat dit jaar even zwaar, even groot en even degelijk, maar net nog iets mooier, leerzamer en amusanter is en dat 43 procent goedkoper ie dan vorig jaar! BESTAAT NIET IN 1956? iimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiMiiiMiiiimiiiiiiiir De Russische schanddaad in Hongarije Wagenaar voor: lege banken Kamerleden liepen weg „Schuldig aan genocide wegens moord op 65.000 mensenzegt Cubaan Nunes Wegens haar barbaarse optreden in Hongarije is de Sovjet-Unie gisteren in een speciale zitting van de Algemene Vergadering der V.N. - .4 - t door de vertegenwoordigers van alle beschaafde landen aan de schand- gepantserde" monsters. 'Even vier*'" uur Paal genageld. Vooral de Cubaanse afgevaardigde. Nunez-Portuondo, gistermiddag was de post in Russische sprak een felle rede uit, waarin hij de USSR beschuldigde van genocide, handen1 - - - - -• - - - -- Berichten uit Belgrado maken steeds meer melding van een geleidelijk terug trekken van de Hongaarse opstandelin gen naar de moerassige gebieden langs de Joegoslavische grens. De vrijheids strijders ten westen van de Donau schij. nen zich in de richting van de Oosten rijkse grens te bewegen. Ten zuiden van Dunapentele zou er nog gevochten wor den. Vluchtelingen deelden mede. dat alle mannelijke Hongaren in sommige streken door de Russen te hoop worden gedreven en worden weggevoerd in le gerauto's „Vrachtauto na vrachtauto vol Hongaren vertrekt zo met onbekende bestemming Inmiddels blijven de hulpgoederen uit het Westen voor het zwaar geteis terde Hongarije in Oostenrijk binnen stromen. Het Internationale Rode Kruis heeft de strijdende partijen in dat land opgeroepen een bestand te sluiten met het oog op de hulpverle ning aan de gewonden, die volgens de berichten uit Boedapest onverzorgd op de straten blijven liggen. Er kwam tot nu toe geen antwoord op deze op roep d.i. massamoord om redenen van politiek, ras of geloof. Nunez-Por tuondo zei, dat de Russen in Hongarije 65.000 mensen hebben ver moord. Hij deed een beroep op alle vrije landen de met geweld geves tigde regering-Kadar niet te erkennen en vroeg de Algemene Verga dering de Hongaarse zetel vakant te verklaren. „Wij zijn getuige ge weest van een gebeurtenis, die in geen enkele taal kan worden beschre ven en nu komt de Hongaarse gedelegeerde Szabo bier de moord op tienduizenden van zijn landgenoten goedpraten". Hammarskjöld, de secretaris-generaal der Ver. Naties, beeft de Hongaarse regering gisteren de vraag gesteld, of zij bereid is waarne mers der Ver. Naties in het land toe te laten. Hammarskjöld deelde de Hongaarse regering in dezelfde brief mede, dat hij, aannemend dat de Hongaarse regering bevestigend zal antwoordn, reeds waarnemers zal aanwijzen. De V.S. hebben bij de Algemene Vergadering een resolutie inge diend, waarin de Sovjet-Unie wordt verzocht, toe te laten dat levens middelen en medicamenten voor het Hongaarse volk naar Hongarije worden gezonden. In deze resolutie wordt ook de kwestie van de Hon gaarse vluchtelingen aangesneden. 9 Slot op pag. 2 (Van onze parlementaire redacteur* Na een aantal rumoerige inter- j rupties hebben gistermiddag de niet J communistische leden der Tweede Kamer als een eensgezinde demon- stratie van afkeer en afschuw, zon- der uitzondering spontaan de ver- J gaderzaal verlaten tijdens de rede van de communist Wagenaar over de begroting van Defensie, waarbij ook de gebeurtenissen in Hongarije X en Egypte ter sprake kwamen. De J communist sprak voor lege banken. Alleen minister-president dr. Drees, minister Staf en de twee Staatsse- X cretarissen bleven met grimmige J gezichten achter de regeringstafel zitten. En natuurlijk bleef de voor- zitter op zyn post. Slechts twee communistische leden zaten te X luisteren. Ook de gereserveerde J tribune liep na het voorbeeld van de Kamerleden geheel leeg. Er ble- en slechts vier (nieuwsgierige) be- X zoekers over. Het was niet afgesproken dat de Kamerleden de zaal zouden veria- w ten. Toen enkelingen opstonden en 1 weggingen, volgden anderen hun voorbeeld. De heer Weiter zag men tussen de banken van de P. v. d. A. X staan om daar sommige leden op te X J wekken niet langer te blijven zitten. J Ook de meeste journalisten verlie- ten de perstribune nadat zjj 'n het begin van de communistische rede i reeds hadden gehoord dat met vurie X enthousiasme het Russische stand J punt werd vertolkt. Dat bracht via de zetters van de Staatsdrukkerij t geld op voor de Hongaarse vluchte- X X lingen! Nadat de communistische rede- J naar was uitgesproken keerden de X X leden in de zaal terug. Llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllll

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1