„TROEPEN TERUG". EISEN BE Ï.N. Hongaarse opstandelingen trekken zicli terug in wilde moerasstreek Hammarskjöld waarschuwt Israël Eden weigert ontruiming zolang er nog geen V.N. -politie is WEERBERICHT Moskou poogt zich een weg naar het Nabije Oosten te hanen Urenlang bombardement teistert liet onverzettelijk Dunapentele 95ste jaargang DONDERDAG 8 NOVEMBER 1956 No. 2898! LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.- \U VUUK LtlUfclN H1N UMMKLf per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Algemene Vergadering der Ver. Naties heeft gisteravond, met 64 stemmen bij 12 onthou dingen, het plan voor de oprichting van een inter nationale politiemacht voor het Nabije Oosten goedgekeurd. Er waren geen tegenstemmers. De twaalf, die zich van stemming onthielden, waren: Egypte, Israël, Zuid-Afrika en negen communis tische staten. Voorts werd een Afrikaans-Aziatische reso lutie aanvaard, waarin wordt aangedrongen op de onmiddellijke terugtrekking van de Britse, Franse en Israëlische troepen uit Egypte. Israël stemde tegen, tien landen onthielden zich en wel: Frank rijk, Engeland, Australië, België, Nederland, Luxemburg, Laos, Nieuw-Zeeland, Portugal en Zuid-Afrika. Zowel de secretaris-generaal der Ver. Naties, Hammarskjöld, als president Eisen hower (het was zijn eerste daad na zijn herverkie- Parijs zou achter Ben Goerion slaan Eden zei overigens in het Lagerhuis, dat er geen sprake is van ontruiming van de kanaalzone, tenzij een V.N.-leger de taak van de Britten en Fransen over neemt. Volgens Reuters medewerker Harold King heeft echter de grote mate van overeenstemming tussen Londen en Parijs een knauw gekregen: 1. Frankrijk is het volstrekt oneens met het Britse standpunt, dat de Israëlische troepen hun veroveringen moeten prijsgeven en zich achter de door Egypte tel kens geschonden bestandslinies zouden moeten terugtrekken. Dc regering in Parijs staat volkomen achter de Israëlische premier Ben Goerion, die gisteren in zijn parlement 85 van de 88 stemmen voor zijn standpunt verwierf (alleen de communisten stemden tegen). Israël kan tenvolle op Franse steun rekenen. 2. Parijs is het niet eens met de wijze, waarop Londen de Brits-Franse troe pen in de Suezkanaal-zone gelastte halt te houden, voordat de gevechtsdoelen bereikt werden. „Le Monde" schrijft, dat de drie sleutelpunten Port Said, Ismailia en Suez binnen 36 uur bezet hadden kunnen worden. den als hun mening te kennen hebben gegeven, dat veronderstellingen, waarop de campagne berustte, gebleken waren, onjuist te zijn. In plaats van de actie in enkele dagen te voltooien waren er alle tekenen, dat Britse troepen maanden lang in Egypte zouden moeten blijven. Er zou het toenemende gevaar zijn van een grotere oorlog na de vermoede lijke aankomst van Russische „vrijwil ligers" om Nasser te helpen. Indien Eden niet zou hebben toegegeven, zou den verscheidene ministers zijn afgetre den. In dergelijke omstandigheden zou het moeilijk voor Eden geweest zijn om zijn eigen aftreden te vermijden. In elk geval trekken een aantal van zijn col lega's Edens oordeel en leiderschap in twijfel. Er is meer kritiek op Eden in het kabinet dan in de conservatieve par lementaire fractie. Een groep van 40 of 50 conservatieve leden is echter ver bolgen, dat de campagne in Egypte hal verwege is blijven steken. Bezweek Eden voor kabiiietsultimatum 't De Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd, zei gis teravond in een radio-toespraak, dat Engeland en Frankrijk het vuren niet gestaakt hadden uit zwakte en het minst van alles wegens bedrei gingen van Moskou. De actie droeg de goedkeuring weg van de dankbaar door Selwyn Lloyd aangehaalde Gil bert Murray, de gezaghebbende Brit se voorvechter van de Volkenbond en de Ver. Naties. Het was volgens Mur ray de politiek van het kleinste kwaad, ivelke de Britse regering te recht gevolgd had. Onze Londense correspondent telefo neerde ons hedenochtend: In de wandelgangen van het Lagerhuis wordt hardnekking beweerd, dat er gro te onenigheid in het Britse kabinet heerste over de crisis in het Midden- Oosten. Eden zou de staking der vijan delijkheden bevolen hebben na ont vangst van een „ultimatum" van een aantal belangrijke ministers. Dit ulti matum werd gedurende de kabinetsver gadering van dinsdag, welke vier uur duurde, aan Eden overhandigd. Het zou een stormachtige bijeenkomst zijn ge weest. Een invloedrijke groep van mi nisters, geleid door Butler, de leider van het Lagerhuis, zou het onmiddellijk ein de van de strijd geëist hebben. Zij zou- dt 45 Benzine wor cent per liter Van onze parlementaire redacteur) Volgens een mededeling van mi nister Hofstra gistermiddag in de Tweede Kamer, heeft de Regering et voornemen het bijzonder ip- ocrrecht voor benzine te verhogen «er hectoliter tot f. 24,25 per hectoliter. De benzineprijs aan de pomp moet dan ongeveer 45 ent per liter worden. De Regering heeft voorts het nlan de accijns op gedistilleerd te verhogen van f. 475 per hectoliter van 50% tot f. 596,50 per hecto liter van 50%. zing) hebben bij Israël op aanvaarding van de resolutie aangedrongen. Hammarskjöld waar schuwde Israël, dat het anders „de Ver. Naties actief tegenover zich zal vinden". De Brits-Franse troepen beheersen op het ogenblik het noordelijk deel van de Suezkanaal- zone, ongeveer een kwart van de totale lengte van 160 km, aldus deelde het hoofdkwartier op Cyprus gisteravond mede. Premier Eden zei in het Lager huis, dat er in Port Said nog geschoten wordt, maar hij hechtte daaraan weinig betekenis, omdat het scherpschutters zijn, die niet tot het Egyptische leger behoren. Overigens heeft Engeland nog geen officiële inlichting ontvangen, of Egypte inder daad het vuren gestaakt heeft. Engeland en Frankrijk zullen zich aan de wapenstilstand hou den, tenzij hun troepen worden aangevallen. pen. Het betekent o.a. dat er op de spits uren minder Londense bussen zullen rij den. De regering vertrouwt overigens op de vrijwillige medewerking van alle au tomobilisten. Lukt dat niet. dan zal rantsoenering onvermijdelijk zijn, waar toe binnen een periode van twee weken kan worden overgegaan. Benzine-dis- tributiebonnen zijn reeds gedrukt. In dien onverhoopt het Suezkanaal voor een aanzienlijke tijd gestremd blijft, dan zullen ingrijpender maatregelen nodig zijn, welke reeds worden voorbereid. Ook de industrie zal haar olievoorzie ning met 10 procent moeten inkrimpen, met uitzondering van landbouw, visserij en kustvaart, terwijl ook voor ziekenhui zen e.d. een speciale voorkeursregeling zal worden getroffen. De luchtvaart zal op normale wijze van brandstof worden voorzien. Dollars zijn beschikbaar gesteld voor aanzienlijke aankopen van olie en ben zine in de Ver. Staten. Er is een onver mijdelijke kostenstijging, maar cfe rege ring bezit de bevoegdheid voor de even tuele beheersing voor de prijzen van vloeibare brandstof. Opgemerkt wordt nog, dat .indien de regering wil bereiken, dat het benzineverbruik in totaal met 10 procent wordt verminderd, de auto mobilisten het verbruik met niet min der dan 50 procent zullen moeten in krimpen! Om hamsteren te voorkomen, mag alleen benzine voor onmiddellijk gebruik worden afgeleverd. Tijdens het debat over Egypte had de leider van de oppositie Gaitskell opgemerkt, dat een aantal Europese raffinaderijen slechts over twee weken voorraden be schikken. Engeland werkt aan benzinerantsoenering Onze Londense correspondent meldt voorts: In Engeland zal de benzine nog niet worden gerantsoeneerd, hoewel voorbe reidingen daartoe getroffen worden. De regering hoopt dat het niet nodig zal zijn tot rantsoenering over te gaan. Als voorzorgsmaatregel zal het benzinever bruik met 10 procent worden ingekrom- Geen olie voor Bahrein Saoedi-Arabië stuurt geen olie meer naar het eiland Bahrein, het kleine, door de Engelsen beschermde sjeikdom in de Perzische Golf Dit is kennelijk een vergelding voor de Engels-Franse actie in Egypte. De olie van Arabië wordt per pijplei ding naar Bahrein gestuurd om daar geraffineerd te worden en dan naar Eu ropa verscheept te worden. Deze olie vertegenwoordigt zeszevende van de to tale produktie van het sjeikdom. De meesten van de 6.000 employé's van de Bahrain Oil Company zijn van Saoedi- sche- afkomst en de meesten van hen werken in de raffinaderij, welke de stad domineert. Vorige week waren Britse militairen op Bahrein gearriveerd om het bezit van de oliemaatschappij te beschermen en om anti-Britse relletjes te onderdrukken die aangestookt werden door Arabische or ganisaties, die de Britse invloed wilden knakken. Luclitincident bij de Koreaanse kusl Een woordvoerder van de Zuidko- reaanse regering heeft gisteren te Seoel meegedeeld, dat 2 onbewapende Zuid- koreaanse vliegtuigen woensdagochtend aan de westkust van Korea zijn aange vallen door Noordkoreaanse straaljagers. De Zuidkoreaanse minister van Defen sie, Kim Joeng-Hoe, heeft de verloven van de Zuidkoreaanse militairen inge trokken en hun bevolen naar hun een heden terug te keren. In Londen gaven militaire en diplomatieke kringen gisteren volgens United Press het volgende beeld van Sovjetrussische militaire en diplomatieke ma noeuvres van de afgelopen 72 uur: 1. Een opvallend grote hoeveelheid zware wapens, pantserkolonnes, artillerie en luchtmacht is door de Russen onmiddellijk achter de grenzen van het ijzeren gordijn geconcentreerd; 2. vooral tanks zijn achter deze grenzen waargenomen; 3. er zijn onbevestigde maar betrouwbare berichten over het verschijnen van Sovjetrussische vliegtuigen in het Middellandse Zeegebied. Dinsdag vlogen Rus sische toestellen op zeer grote hoogte boven Turkije; 4. er zijn geheime besprekingen tussen Rusland, Egypte en Syrië aan de gang welk, waarschijnlijk het stationeren van Russische troepen in Egypte beogen; 5. Sovjet-Rusland heeft getracht Turkije tot het Joorlaten van Sovjetrussische troepen te bewegen. Ook Perzië heeft men benaderd. Turkije heeft blijkens be paalde berichten geweigerd. Op de Russisch-Perzische grens zijn grote Sovjet russische troepenversterkingen aangekomen; 6. Sovjet-Rusland tracht met Syrië een afzonderlijk verdrag te sluiten waarbij Russische troepen in dat land binnen kunnen komen. De president van Syrië, Koewatli, is enige dagen geleden uit Moskou naar Damascus teruggekeerd. Zjoekof sprak weer over „vreedzaam samenleven" De Sovjetrussische minister van De fensie. Georgi Zjoekof. heeft gisteren verklaard dat de Sovjet-Unie ..bereid is om met zijn strijdmachten de gewapen de agressie in Egypte tot staan te hel pen brengen". Zjoekof legde zijn verklaring af in een toespraak, die hij op het Rode Plein te Moskou hield, waar ter gelegenheid van de 39ste verjaardag van de oktobere- volutie duizenden soldaten en Moskovie- ten verzameld waren. „Rusland baseert zijn buitenlandse politiek altijd op het beginsel van het vreedzaam samenleven en het handhaven van de wereldvrede", zei hij. Ook verklaarde Zjoekof dat Sovjet- Rusland bereid is om met zijn strijd krachten te helpen, „in samenwerking met andere leden van de Ver. Naties", daarmee de nadruk leggend op de bood schap van Boelganin, van twee dagen geleden. |Hulp aan Hongarije Naar aanleiding van de gisteren geplaatste oproep bereikten ons reeds verscheidene verzoeken om l| j| inlichtingen op welke wijze men s zich beschikbaar kan stellen voor H de huisvesting van Hongaarse vluchtelingen. Huisvesting voor langere duur of permanent, wordt gevraagd voor: =j a) gezinnen met en zonder kin- EE deren, b) volwassenen en enkelin- jE gen, mannen zowel als vrouwen. E Men kan schriftelijk aanmeldin- j= H gen inzenden aan: Postbus 5100 Den Haag, onder vermelding van zo veel mogelijk details, (aard van het aangeboden onderdak, als of niet gemeubileerd, tijdsduur der be- schikbaarstelling, eventuele kosten enz. met duidelijke opgave van naam, adres en evt. telefoon van de Ëi aanmelders). Er zijn reeds enige duizenden H aanmeldingen binnengekomen om kinderen op te nemen, zowel voor E5 tijdelijke opneming, als voor adop- tie van weeskinderen, of voor een langdurig verblijf. Verwacht wordt echter dat het aantal kinderen, S dat buiten gezinsverband naar Ne- derland zal komen, zeer klein zal zijn. En wanneer U op andere wijze wilt helpen om de ontzaglijke nood §j van het Hongaarse volk te leni- j| SE gen, het worde hier herhaald: GIRO 9 9 9 Nat. Comité voor hulp H aan het Hongaarse volk te S Amsterdam of GIRO 7 7 7 Ned. Roode Kruis te 's-Gravenhage. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllÜ Moeizame guerilla in het vooruitzicht Minder koude nacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met geleidelijk toenemen de bewolking Vannacht minder koud, morgen overdag dezelfde of iets hogere temperaturen. Matige tot krachtige zui delijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 9 NOVEMBER Zon op: 7.51 uur; onder: 17.00 uur. Maan op: 13.09 uur; onder: 23.00 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.07 en 19.26 uur. nummer bestaat uit 13 pagina's Studenten instellingen voor kunstonderwijs namen gisteren plaats op de trap pen van het Paleis op de Dam de Amsterdamse waar zij tegen een vergoeding, die ten goede kwam aan de Rode Kruisactie voor de Hongaarse vluchtelingen, voorbijgangers ver- Onder het brute en nietsontziende geweld van naar ruwe schat ting 200.000 Sovjetrussische soldaten en 4600 tanks van het rode leger worden momenteel de laatste weerstanden van de onverschrokken Hongaarse opstandelingen vermorzeld. Hun tegenstand is uitzichtloos. Het georganiseerd verzet is ingestort, de moedige strijders moeten over schakelen van stellingenoorlog en straatgevechten naar een moeizame en eenzame guerilla Uit in Wenen binnengekomen berichten blijkt, dat vele der nog in de strijd zijnde opstandelingen zich verspreid hebben, vastbesloten de Russen geen gelegenheid te geven op adem te komen. De ziedende woede, die zich tijdens de afschuwelijke gevechten in Boedapest tegen de Russen ontlaadde, zou heel Hongarije in gisting kunnen houden. Dan zouden de Russen minstens vijftien divisies nodig hebben om het land onder controle te houden en hun terreurregiem zou geen enkele reden hebben om te verslappen Rebellen wachten vergeefs op wapens De Hongaarse verzetslieden trek ken zich vandaag terug in het dich te moerasgebied langs de Joegosla vische grens. Zij willen tijd winnen in afivachting op het antwoord op hun herhaalde verzoeken om wapens aan het Westen. Zo worden de zui delijkste grenzen van Hongarije het derde front van een guerilla, die reeds woedt tussen de zwartgebla kerde ruines van het noordoostelijk deel van Boedapest en rond de in dustriestad Dunapenteledat onge veer 52 km ten zuiden van de hoofd stad is gelegen. Verzetsstrijders zijn zeer actief in vier sectoren van het 175 km lange grensgebied tussen Pecs en Szeged, een merendeels wild en moerassig stuk grond ontoegankelijk voor de zware Russische tanks. De rebellen wachten daar op de wapens en munitie uit het Westen om dan in de steden de strijd weer te kun nen voortzetten. Het tragische is ech ter, dat in het Westen geen enkele re gering bereid is wapens aan de verzets strijders te leveren. De industriestad Dunapentele was gis teren nog geheel in handen van de ver zetsstrijders. Niets en niemand ontzien de Russen deden een grootscheepse po ging de stad in handen te krijgen. Gis termorgen om drie uur zetten zij een urenlang bombardement in. dat slechts onderbroken werd voor het stellen van een ultimatum. De bezetting van de stad. voor het merendeel bestaande uit Hongaarse soldaten onder him eigen of ficieren, weigerde zich over te geven. Even later knalde het Russische ar tillerievuur in nog heviger mate, daver de de stad van de vallende bommen en gierden de straaljagers laag over de huizen om de straten van Dunapentele met him kanonnen en machinegeweren schoon te vegen. Desondanks hielden de ceuwigden. De tekenaars en teke- naressen in actie voor het goede doel. opstandelingen gistermiddag nog dapper stand tegen een enorme overmacht. Russische tanks naderden toen de stad uit drie verschillende richtingen Radio Rakoczy, dat vermoedelijk nabij Dunapentele was gelegen, verdween gis termiddag uit de ether na een laatste wanhopige beroep te hebben uitgezon den. „De Russen vallen over de gehele linie met tanks en vliegtuigen aan...!", waren de laatste woorden van dit om- roepstation, dat tevoren een dringende smeekbede om hulp had gericht aan president Eisenhower en de Ver. Na ties Slot op pag. 2 Drie minuten stilte Aangrijpend en veelzeggend stilzwijgen Drie minuten voor twaalf. In het leven van alle dag een tijdstip, waraop het leven in volle felheid bruist. Het werk in fabrieken en kantoren is in volle gang, het ver keer in de binnenstad nadert een hoogtepunt. Dan plotseling kondigt klokgelui van de Bourdon in de Stadhuistoren en het geloei van de sirenes van de Luchtbeschermings dienst het begin van de aangekon digde drie minuten stilte aan ter plechtige herdenking van de slacht offers van de Hongaarse vrijheids strijd. Het straatrumoer verstomt: de trams en auto's komen tot stilstand, wielrijders stappen van hun fiet sen, voetgangers blijven staan en ontbloten eerbiedig het hoofd. Poli tieagenten en een enkele militair brengen stram het militaire saluut. En aller gedachten gaan op het zelfde ogenblik uit naar de dap pere strijders, ginds in Hongarije, die om der wille van de vrijheid hun hopeloos gevecht tegen een overmachtige en brute vijand nog steeds voortzetten. En zoals het in Leiden was, zo was het in Katwijk en in Alphen en in alle steden en dorpen van Ne derland. Eén indrukwekkend herdenken, één plechtige stilte, veelzeggend juist door haar stilzwijgen. Geen manifestatie van daadwer kelijk hulpbetoon, maar wél een spontane en algemene uiting van intens medeleven, waarvan ieder, die ze meemaakte, onverschillig op straat, kantoor of werkplaats, onder de indruk kwam. 12 uur: wederom laten de Bour don en de sirenes zich horen. Het leven herneemt zijn normale gang, maar daarmede is het leed in het Hongaarse land niet verge ten! Dat hebben de afgelopen dagen al bewezen en zal hopelijk ook de naaste toekomst nog bewijzen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1