S.S.R. - Liigdunensis viert elfde lustrum van 19 tot 23 november Na intermezzo van enige jaren weer in eigen sociëteit Voorscliotens saldi-reserve Werkelijk tekort begroting sluit; raakt uitgeput Kou gevat? Koortsig 0 een AKKERTJE Morgen drie minuten stilte voor alle Nederlanders Muzikale soiree Catherima Gris tot fijmproeversniaal WOENSDAG 7 NOVEMBER 1958 De Leidse afdeling van de Societas Studiosorum Reformatorum, die na een „pre-nataal" bestaan" sinds 1886 in 1901 werd opgericht (na Sanctus Augustinus van 1898 derhalve de oudste der studentenvereni gingen op religieuze grondslag) gaat van 19 tot 23 november a.s. het elfde lustrum vieren. Voor de oorlog gezelligheidsvereniging met eigen sociëteit, na de oorlog aanvankelijk slechts studievereniging op reli gieuze grondslag, is SSR thans weer tot de status van gezelligheidsver eniging met sociëteit teruggekeerd. De vereniging telt om en nabij de 150 leden. S.S.R.-Lugdunensis heeft in de na oorlogse jaren tweemaal een gedaante verwisseling ondergaan. Voor de oorlog was het een gezelligheidsvereniging die er een bloeiend sociëteitsleven op na hield. De sociëteit was toen in een pand in de Rembrandtstraat gevestigd. De Ci- vitasgedachte van direct na de bevrij ding "bracht o.m. met zich mede. dat het gezelligheidsleven van de mannelij ke studenten zich in het L.S.C. en Mi nerva concentreerde. Het oorspronkelijke karakter van SSR werd toen opgeheven, en de vereniging kreeg een zuiver wetenschappelijk ka rakter. Studiekwesties en wetenschappe lijke problemen werden op religieuze, gereformeerde grondslag besproken. WEER IN EIGEN SOCIËTEIT Naarmate echter het streven tot con centratie van het gezelligheidsleven niet voldoende vrucht bleek af te werpen, herleefde de behoefte aan een eigen „ge zelligheidsleven" en een eigen sociëteit. Niet alleen in deze kring was zulks het geval, zoals bleek uit het ontstaan van Catena en de ontwikkeling in andere groeperingen. In principe was reeds ge ruime tijd de beslissing tot herleving van de eigen sociëteit gevallen, toen In december 1954 een nieuwe ruimte met dit doel kon worden betrokken: de bo venste twee verdiepingen van het pand Hogewoerd 108. Deze zijn thans gedeeltelijk ingericht. De financiële kracht van SSR was niet voldoende, om de volledige inrichting in eens te kunnen bekostigen. Geleidelijk aan komt deze thans tot stand, doch ondanks het onvoltooide van dit proces is reeds thans een aantrekkelijke en doelmatige sociëteitsruimte geschapen, die een belangrijke rol zal spelen in de komende lustrumviering. TYPERENDE VERSCHUIVING In de laatste jaren heeft zich een op merkelijke verschuiving binnen SSR voorgedaan, die verder gaat dan een af spiegeling van overeenkomstige algeme ne verschijnselen. Eertijds bestond ver reweg het grootste deel, zo ongeveer 80 procent, van de leden uit medische stu denten, thans is dit medische overwicht verdwenen om plaats te maken voor een (zij het minder zwaar) overwicht van de wis- en natuurkundigen. Voor een deel valt dit terugvallen van het aantal me dici te verklaren uit het feit dat thans ook aan de Vrije Universiteit te Am- Aankondiging „drie-mimiten-stilte" In onze stad zal morgen de „drie- minuten-stilte" worden aangekon digd door het luiden van de Bour- donklok van het Stadhuis en het loeien van de sirenes van de Luchtbescherming. Verkoping voor vluchtelingen Evenals het vorige jaar organiseert een damescomité onder voorzitterschap van mevr. dr. E. A. Franken—Duparc (giro 5812) een eenvoudige verkoopdag tén bate van de vluchtelingen. Deze zal worden gehouden op woensdag 21 no vember in het Prytaneum Rapenburg 6. De opbrengst zal worden gebruikt voor hen. die zich in de grootste nood bevin den. dus niet uitsluitend ten behoeve van de Hongaarse vluchtelingen, die in de laatste dagen bij duizenden tegelijk over de Oostenrijkse grens zijn gevlucht. Deze stroom maakt intussen wèl de be hoeften oneindig veel groter. Onder deze omstandigheden moge een opwekking om deze verkoping te bezoeken welhaast overbodig schijnen. „Ex Animo" concerteert voor Hongarije Het bestuur van de Chr. Zangvereni ging „Ex Animo" heeft besloten het kerk-concert op 20 november a.s. in de Remonstrantse Kerk. waarop o.a. uitge voerd zal worden de Mis in C. dur K.V. 115 van W. A. Mozart, voor gemengd koor en orgel (le uitvoering in Leiden) en een werk van de dirigent Herm. de Wolff, voor gemengd koor. fluit en or gel. gegeven zal worden voor ..Hulp aan Hongarije". Solisten op deze avond zijn: mevr. Annie Blankenstein-Offenberg. orgel en Jan Goudswaard, fluit. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doctoraal examen Biologie mej. H. J. Pfaeltzer (Leiden); doctoraal examen Scheikunde de heren P. J. M. van Heteren (Leiden). H. W. Zweegman (Leiden) en M. van Swaay (Scheveningen). Spontaan stelden gisteravond de cursisten van de blokken 7 en 10 van Wijk II van de B.B. him presentiegeld van deze avond (in totaal f. 11.-) be schikbaar voor de Hongaarse vluchte lingen. Gistermiddag is een 68-jarige voet gangster op de Schelpenkade gevallen, tengevolge waarvan zij een beenfractuur opliep. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Agatha Faustina Cordula Ursula Maria, dr van H. J. Nfjhuis en C. de Geus; Paul Aniton. zn van M. W. Haal en H. Groen hof f; Pleter Dirk, zn van H. van Tellingen en G. de Graaf; Isolde Jolanda, dr van G. v. Egmond en D. Varkevlsser; Marion, zn van A. Gravekamp en M. C. Salman; Maria Petronella Adriana, dr van F. J. Hop en M. A. Mulder; Jannetje, dr van J. Valk en J. Haasnoot; Herbert, zn van P. de Kryger en N. van Dijk. OVERLEDEN S. Bekooy. hulsvr. van De la Rie. 47 Jr; T. M. Franse, huisvr. van Boon. 56 fr; C. Kokelaar, hulsvr. van Sohllperoord, J. A. van den r de Boer, vrouw, A. van den Keilen, man, 76 Jr; T. T. uw, 49 Jaar. sterdam een volledige medische studie mogelijk is terwijl deze eertijds slechts tot het kandidaatsexamen liep. Over het algemeen oefent trouwens de V.U. een bijzondere aantrekkingskracht op de gereformeerde studenten uit. waar van uiteraard SSR Leiden de invloed ondervindt. VIJF DAGEN FEEST EN BEZINNING De viering van het lustrum begint maandag 19 november met een herden kingsbijeenkomst in de Doopsgezinde kerk des avonds om 8 uur. De vólgende dag spreekt prof. S. U. Zuidema om 2 uur tijdens een plechtige bijeenkomst in het Groot Auditorium, waarna bestuur recipieert in de receptiekamer van het Academiegebouw. Die tweede dag is het druk voor de SSR-ers, want des och tends om half elf is er een voetbalwed strijd tussen elftallen van Augustinus en SSR (Universitair sportterrein) en des avonds vindt er een groots feest in ei gen kring in de sociëteit plaats. Woensdag 21 november zijn er om 2 en 8 uur huishoudelijke vergaderingen, des middags recipieert de lustrumcom missie in de hal van het stedelijk gym nasium aan de Fruinlaan. Donderdag 22 november is er om half vier andermaal een bijeenkomst in het Groot Auditorium, tijdens welke de nieuwe leden worden geïnstalleerd en het oude bestuur de verantwoordelijk heid aan het nieuwe overdraagt. Des avonds geven het Röntgenkwartet en het koor van het Kon. Conservatorium te Den Haag een concert in de Grote Pers van de Lakenhal. De uitvoerenden wor den nadien in de sociëteit aan de Hoge woerd ontvangen. De laatste dag, 23 november, is er een auto- en fietsrally die zowat de gehele dag in beslag neemt. Men verwacht voor al veel deelneming van reünisten. Des avonds vindt het slotfeest in Treslong te Hillegom plaats. Het omvat o.m. het inhuldigingsritueel van de nieuwe leden, een cabaretuitvoering door leden van SSR en een souper. bedraagt ƒ172.435.- Op 19 en 21 november zal de gemeen teraad van Voorschoten de begrotingen voor 1957 behandelen. Uit de uitvoerige toelichting, die B. en W .aan de raad hebben doen toekomen, lichten wü enke Ie opmerkingen. De ingediende begroting is sluitend gemaakt door te beschikken over een bedrag van f. 143.030,56 uit de saldi-reserve. Voor onvoorziene uitgaven is slechts f. 18.150,- uitgetrokken. Het sluitend maken van de gewone dienst 1957 door beschikikng over een deel der saldireserve zien B. en W. ech ter als een voorlopige maatregel. Na 1V4 jaar zou deze reserve volkomen inge teerd zijn, maar deze reserve moet zo veel mogelijk worden behouden om be langrijke tegenvallers te kunnen opvan gen. Reeds in augustus heeft het gemeen tebestuur een verhoging van de alge mene uitkering uit het gemeentefonds gevraagd onder overlegging van een overzicht van de eindcijfers van de toen reeds bekend zijnde begroting. MILJOENEN De gemeentebegroting voor 1957 geeft aan inkomsten en uitgaven een bedrag van f. 1.596.817,76 benevens f. 1.025.660,77 op het hoofdstuk verre keningen. Het tekort werd daarbij geraamd op f. 143.030,56, waarvan echter afgetrok ken kan worden f. 23.438,-. Dit zijn de in de begroting verwachte kapitaalslas- ten van de algemene begraafplaats, waarvan de aanleg nog wel op zich zal laten wachten. Het tekort moet echter nog verhoogd worden met f. 52.843,- zodat het werke lijk tekort nu al becijferd wordt op f. 172.435.56. Die verhoging vloeit voort uit de volgende voorgenomen wijzigin gen: fente en afschrijving te bouwen openbare Vlietschool, id. r.-k. Jongens- en meisjesschool in Vlietwijk, id. gym nastieklokaal in Vlietwijk. kosten ver betering verkeerstraverse Wijngaarden laan/Schoolstraat, kosten terzake stich ting zwembad, salariskosten uitbreiding secretariepersoneel en kosten verstrek ken van toelagen aan gehandicapten en invaliden. LEIDERDORP Bazar geopend De bazar, georganiseerd in verband met de ..Wij willen warmte"-actie voor de Ned. Herv. Gemeente, werd gisteren geopend. Reeds bij deze opening, die verricht werd door ds. J. P. Honnef, was de toeloop in het Jeugdgebouw groot. Ds. Honnef merkte op, dat de verwar ming van het kerkgebouw alles te wen sen overliet, hetgeen ook weer overdui delijk was gebleken in de koude februarimaand van de afgelopen winter. Het initiatief om daarin verbetering te brengen werd genomen door de vrou wenverenigingen. Deze meenden, dat door een groots opgezette bazar-actie het mogelijk moest zijn zoveel geld bijeen te brengen, dat een nieuwe ver warmingsinstallatie zou kunnen worden aangeschaft. Ds. Honnef kon tot zijn vreugde mee delen, dat de medewerking aan deze bazar in de gehele gemeente groot is geweest en hij twijfelde er dan ook niet aan of het nog ontbrekende bedrag van f. 5.000 zou met deze bazar-actie binnen komen. Hij wekte alle aanwezigen op tot medewerking aan dit doel. Het gehele Jeugdgebouw is voor de bazar benut. Beneden zijn er allerlei attracties en boven is de verkoopafde ling. De bazar is vandaag ook nog geopend van 2.305 uur en van 711 u. De ontspanningsavond „Ouden van Dagen", die bepaald was op vrijdag a.s. in het Dorpshuis, gaat in verband met het overlijden van de heer Van Osna- brugge niet door. OEGSTGEEST B. en W. antwoorden In de memorie van antwoord op het algemeen verslag van het verhandelde in de afdelingen van de gemeenteraad tot onderzoek van de gemeentebegroting 1957 delen B. en W. o.a. mede naar aan leiding van vragen tot uitbreiding van de verlichting aan de Haarlemmertrek vaart. dat de kosten daarvan hoger zijn dan de financiële positie der gemeente toelaat. Bovendien zijn er nog enkele andere buitenwegen, die minder goed verlicht zijn. Dit moet ook onder het oog worden gezien. VERBREDING WARMONDERWEG B. en W. delen mede. dat verwacht kan worden dat aan de raad binnen af zienbare tijd een nader voorstel voor de verbreding van de Warmondenveg zal bereiken. Behoudens onvoorziene om standigheden zal het werk in 1957 wor den uitgevoerd. Met betrekkng tot de subsidie aan de Oegstgeester Christelijke jeugdkampen, HOE IN VORIGE JAREN Van 1953 t/m 1955 waren de uitkerin gen uit het gemeentfonds voldoende, hetgeen wel blijkt uit de volgende cij fers: Netto batig saldo over 1953 f. 75.802,92; nadelig saldo over 1954 f. 9.428,26; batig saldo wei 1955 f 85.455,63. Het dienstjaar 1956, dat met een slui tende begroting begon, zal naar ver wachting geen batig saldo opleveren. Van het geraamde bedrag voor onvoor ziene uitgaven (f. 30.266,53) is nog slechts f. 244,18 beschikbaar. De onbevredigende toestand, dat voor 1957 noch over de doeluitkerin gen, noch over de woonplaatsbelasting, noch over de uitkeringen uit het ge meentefonds iets bekend is, maakt het door uw Raad en ons College te voe ren financiële beleid moeilijker en verantwoordelüker, aldus B. en W. (Ingez. Med.-Adv.) U voelt U weer "stralend WASSENAAR Installatie C. van Loo In de grote zaal van het Dorpshuls had een ouderavond plaats van de chrlsteiyke school aan de Herenweg waarby het nieuwe hoofd van de school de heer C. van Loo werd geïnstalleerd. De avond werd door de heer H. J. Honders op de gebrulkeiyke wyze geopend Hy releveerde de geschiedenis van het chr. onderwys te Wassenaar en Installeerde hierna het zevende hoofd van de school, de hoop uitsprekend, dat hij met vreugde en zegen in Wassenaar zal arbeiden. Verschillende sprekers kwamen aan het woord. De heer L. Looijenga bood de heer en mevr. v. Loo namens het personeel bloemen aan. De heer B. Roeleveld wees de heer v. Loo op zyn mooie maar moeilijke taak en wenste hem zegen toe. De heer H Dam bood bloemen aan namens de hoofden van de andere chr. scholen. Een woord van welkom werd namens de ouders gesproken door de heer H. C. Visser. Wet houder K. Hulbregtse wenste het bestuur en de ouders geluk met het nieuwe hoofd Na een pauze hield de heer v. Loo een referaat over de taak van het ohrlsteUJk onderwys. Chr. Middenstandsbond In een zaal van het Jeugdhuis by het Dorpscentrum werd een ver gadering gehouden van de afdeling van de Chr. Middenstandsbond, waarin over het onderwerp ,,Waar wij allen belang bij hebben" sprak mr. W. Geugies uit Leld- schendam. secretaris van de bond Nadat voorzitter J. M. Koenen met een inleidend woord had geopend stelde spr. in het licht wat eigendom is. In de aflei ding van het Romeinse en Germaanse recht betekent het het vrije recht op de eigendom en het vrije genot daarvan Hij stelde hiertegenover het christeiyke stand punt. waarin besloten het nakomen van de verplichtingen tegenover de naasten. In dit verband ging hy na hoe de verhou dingen thans liggen. Na bespreking van de lezing werden nog enkele zakeiyke kwesties behandeld. Be sloten werd om mee te werken met de middenstandscentrale ten aanzien van een vakantieregeling, maar te stemmen tegen een koopavond AANRIJDING De bestuurder van een personen-auto uit Hillegom, die de Eikenlaan wilde inryden, bracht zijn wagen op de linker rystrook van het voor hem rechter weg gedeelte tot stilstand om aan tegenlig gers voorrang te verlenen. De 25-Jarlge Oproep Stichting van de Arbeid Van 3 minuten voor ticaal f tot twaalf uur geen werkzaamheden en geen verkeer De centrale organisaties van werkgevers en werknemers, samenwer kende in de Stichting van de Arbeid, hebben zich vanmorgen beraden op de oproep van het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen en het Internationaal Christelijk Vakverbond om morgen in de gehele vrije wereld het normale leven enkele mimiten te onderbreken als blijk van rouw. als uiting van medeleven met het Hongaarse volk en als fel protest tegen het optreden der Sovjet-Unie in Hongarije. Na gepleegd overleg en in overeenstemming met de regering roept de Stichting van de Arbeid alle Nederlanders op om morgen (donderdag) des ochtends van 3 minuten voor twaalf uur tot des middags twaalf uur de arbeid te onderbreken, alle werken, alle verkeer stil te leggen en volstrekte stilte in het gehele leven in acht te nemen. Het spreekt vanzelf, dat een uitzondering dient te worden gemaakt voor werk aan machines, die niet kunnen worden stopgezet. De Stichting van de Arbeid vertrouwt, dat het gehele Nederlandse volk deze oproep zal volgen. De regering heeft kennis genomen van de oproep van de Stichting van de Arbeid en wil deze gaarne ondersteunen. J. A. A. Th. van der Heidt uit Den Haag. bestuurder van een volkswagen, merkte de stilstaande auto te laat op en reed er aan de achterzijde tegenaan. Het ge volg was, dat v. d. H. via de St. Ursula- Kliniek alhier naar het ooglijdersgesticht te Den Haag moest worden vervoerd en dat de 41-jarige mevr. C. van de Saase uit Hillegom, die in de stilstaande auto zat, een hoofdwond opliep, welke in voornoemde kliniek werd gehecht. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Geslaagd De heer P. T. Smulders, alhier, is geslaagd voor het kandidaats examen werktuigkundig ingenieur. In combinatie met Pauline Pilaar Het ls een fijnproeversmaal gewor den op het 15de Bijdorp-concert, waarbij Cathérine Gris zich nogmaals de medewerking van de sopraan Pau line Pilaar verzekerd had. Ze hadden samen een programma bereid, dat met z'n welhaast veertig tableautjes en miniatuurtjes een tentoonstelling zou te noemen zyn. Een expositie, met de amourette in triomf, van bijna louter portretjes en impressies van de liefde in haar wel en wee, van sere nade, bergerette, droom, van blijd schap aan de wieg, van verliefdheden des nachtegaals en zelfs van de dood! Dat liep over eeuwen. Van Caccini's Amarilli, met nog ouder volkslied, naar de vurige, vitale tziganepoëtiek van de Falla en Joaquin, zijn vriend. Klein goed meest, maar uit de onuitputtelijke handhaven B. en W. hun standpunt, dat de subsidiëring van het jeugdwerk moet worden beperkt tot die jeugdorganisaties met uitzondering van sport- en muziek verenigingen - wier hoofdbesturen door het Rijk zijn erkend en rijkssubsidie ge nieten. Bij het verlaten van deze gedragslijn staat h.i. de deur open voor allerlei an dere verzoeken op dit gebied, waarbij het onmogelijk wordt een objectieve maatstaf aan te leggen BIDSTOND VOOR HONGARIJE. Hedenavond om 8 uur wordt in de Pauluskerk een bidstond gehouden voor Hongarije. Alle belangstellenden zijn welkom. RUIM F. 1000 VOOR HONGAREN De j.l. zondag in de Hervormde Kerk fehouden collecte voor Hongarije heeft 1120,56 opgebracht. Steun aan Hongaren i.p.v. St. Nicolaasactie Gisteren kwamen de Oegstgeester middenstanders in het Witte Hiüs bijeen onder voorzitterschap van de heer J. K. Veenendaal. Er werd besloten dit jaar af te zien van de gebruikelijke St.-Nicolaas-actie. Er werd evenwel op voorstel van de heer Elshof besloten om van de verkoop in het tijdvak 29 november-6 december 2 af te dragen aan het Bestuur van de afd. Rijnland van het Ned. Roode Kruis ten bate van de hulp aan de slachtoffers van Hongarije. De hoop werd uitge sproken dat vele Middenstandsbesturen dit voorbeeld zullen volgen. Terwille van de jeugd zal op bescheiden schaal een blijde inkomst van St.-Nicolaas worden voorbereid. Ter sprake werd nog gebracht de ver smalling van het trottoir in het le ge deelte van de Kempenaerstraat alsmede de mogelijkheid om de voortuinen in het 2e gedeelte van die straat te doen ver dwijnen, ofschoon dit het landelijk aan zien van ons dorp. wat zoveel mogelijk behouden dient te worden, zou scha den. Medegedeeld werd dat in januari a.s. in een gecombineerde vergadering het ETI-rapport zal worden behandeld, spe ciaal dat deel dat voor de middenstands zaken van belang is. Er zal een schrij ven uitgaan naar het gemeentebestuur om tijdens de kerstweek op een viertal punten een grote verlichte kerstboom te doen plaatsen. Ben Goerion: „Israël houdt wat liet heeft" David Ben Goerion, de premier van Israël, heeft vandaag in het parlement gezegd, dat Israël vastbesloten is de 60.000 vierkante kilometer veroverd ge bied te behouden. Hfj zei dat dit gebied bijna drie maal zo groot is „als het grondgebied van Israël een week gele den". „Israël heeft het grondgebied van Egypte niet aangevallen en is dat ook niet van plan", zei de premier, daarmee te kennen gevend, dat naar zijn mening Sinaï geen deel van Egypte uitmaakt. ..Wij zullen geen enkele buitenlandse strijdmacht, hoe die ook heten mag, toestaan de door Israël bezette gebieden binnen te gaan. Aangezien de bestands- overeenkomsten dood zijn. zijn de be standslinies dat ook". VOORSCHOTEN „Johannes Hus" CULTURELE AVOND HERVORMDE JEUGDRAAD. Tweemaal was gisteravond het Green- way-bioscoop-theater uitverkocht voor de vertoning van de Tsjechische kleu renfilm .Johannes Hus". De voorstellin gen gingen uit van de Culturele Com missie van de Hervormde Jeugdraad, die hiermede de tweede culturele avond van dit seizoen verzorgde. Ds. Saraber sprak een kort inleidend woord, waarin hij wees op de betekenis van Hus als Boheems Hervormer, over de achtergronden van zfjn strijd en de onderdrukking ervan. De film zelf was in sommige opzich ten aangrijpend actueel. Zij gaf een goed beeld van de tyd waarin Hus leefde, ook van diens ideeën, maar de Rooms Ka tholieke prediking was misschien tegen over de figuur van Hus wel wat erg zwart-wit voorgesteld. Ook was de film o.i. hier en daar wat erg veel op een ze ker deel van het bioscoop-publiek van deze tijd ingesteld. Er waren bijzonder goede opnamen tegenover scènes, die meer toneelspel dan film te zien gaven. Toch was het geheel een boeiende film, die diepe indruk maakte en die op een aangrijpende wijze een verrassend goede kijk gaf op het lijden van de eer ste hervormers en hun tijdgenoten, op de strijd die gestreden moest worden om te komen tot verbetering van toe standen op sociaal en kerkelijk gebied. De culturele commissie heeft onge twijfeld een goede greep gedaan èndoor het kiezen van deze film èn door de film in een normaal bioscoop-theater te laten afdraaien. Opbrengst De opbrengst van de collecte voor de blindenfondsen„De fakkels byeen" was in Voorschoten: f. 300.05. JAARVERGADERING UW De afdeling Voorschoten van de UW hield in „De Gouden Leeuw" haar derde jaarvergadering, waarby o.m. aanwezig waren de ere-presidente mevr. S. G. v. d. Hoeven-de Jongh de Leeuw' en baro nesse Schimmelpenninck van der Oye. Na een woord van welkom door de pre sidente mevr. de Graaf—Bootsma wer den de gebruikelijke agendapunten af gehandeld, die ditmaal weinig tyd in beslag namen. Na de pauze werden twee fraaie kleurenfilms over Zuid-Afrika vertoond, die welwillend waren afgestaan door de Inlichtingendienst van de Ambassade van Zuid-Afrika. De eerste film gaf een beeld van de Jan van Riebeeck-herdenking in Z.-A. de tweede, een toeristische film, voerde door het landschap en de grotere steden van Z.-A. naar de Victoria-watervallen en de Kruger Nationale Wildtuin. De voorzitster sloot caarna de verga dering met een woord van dank aan de leden voor hun belangstelling. juwelendoos der kunst in tonen. Soms dachten we. waar vooralsnog is de dodekafonist die, zij het in zijn muzikaal esperanto. zó'n Pergolesi. Lassus. Mozart kan slijpen en laten fon kelen. zó'n Liebesbotschaft, Frühlings- nacht doen leven met de adem van ver langen. warmte, hoop. met stromende aderen en trillende snaren? Er waren ook vondsten, antieke novi teiten. Die bloeiende dansende kabinet stukjes uit „The Dublin Virginal" zijn nieuw voor de musicologie. Ook het cla- vecimbelwerk van de overgalante Fioc- co, dat in Antwerpen verzameld werd. is nauwelyks bekend. Het evenaart in de gehoorde specimina ('Italienne en La Frangoise) zijn grote voorbeeld Cou- perin. Van Couperin zelf waren er o.m. de ..Follies frangaises ou les Dominos", een balmasqué van de gepersonifieerde deugden en ondeugden derliefde. Dat krijgt allemaal gestalte en komt springlevend uit dat archaïserende cem- baal. Zullen we claveciniste Cathérine Gris nu nog roemen als een feilloze mu sicienne? Noch cerebraliteit noch sen timentalisme dirigeren haar, maar een intellect dat gave is van een aristrocra- tische geest. Deze stabiele, gebeeldhouwde ritmiek en deze wijze om ornamenten te etsen, hoe weinigen doen het na? Haar gast Pauline Pilaar, begeleid in het voorklassieke deel op het cembaal en voor het latere aan de vleugel, heeft aanmerkelijk gewonnen. De toenmalige breukjes in de regis tertimbres verdwe nen. er kwam vrijmoedigheid in het op treden. Beeldingskracht gaat zich door zetten en als gaaf bewijs stonden daar ..Der Tod and das Madchen" tegenover Sterker overtuigde de sopraan ons in het oude dan in het romantische en modernere lied. Zij zingt fijntjes en met zuiver trefvermogen en daar het vibrato rank is en smal. voegen de cim- belklanken zich zo goed bij haar type stem. Zo verstreek een alleraardigste, me morabele soirée! V. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. BevallenKleeblad-Verboog. z.. Heem stede; BilderbeekVan der Horst, d., Bussum. Overleden: H. J. J. de Jong—Hollan ders. vr. 65 jr. Amsterdam; J. W. M. H. Reout, m. 75 jr, Maastricht; H. H. van LeeuwenVan Hilten, vr. 84 jr. Utrecht; A. M. W. de Weger. vr. 75 Jr, Apel doorn; J. Cent. m., Amsterdam; H. J. Calkoen, m., 72 jr, Martinez; R. Roos Cardozzo, vr.. 68 jr, Amsterdam; J. Bruins, m. 80 jr. Hardenberg; A. van Kerkwijk, m. 58 jr. Amsterdaam; R. M. Gaastra—Van Aalst, vr. 82 Jr, Dor drecht; M. T. SluiterValeton, vr. 76 jr, Vught. Spoorwegen staan stil Naar wy van de zijde van de Neder landse Spoorwegen vernemen, zullen ook de Nederlandse Spoorwegen het advies van de Stichting van de Arbeid men zie elders opvolgen en mor gen drie minuten stilte in acht nemen. WOERDEN. 7 oktober. Kaasmarkt. Aangevoerd 73 partyen. Eerste kwaliteit 2.352.40. tweede kwaliteit 2.30—2.34, extra kwaliteit tot f2.50. Handel matig. BEURSOVERZICHT Willige stemming De stemming ter beurze was vandaag volkomen omgeslagen. De markt was willig terwyi ook de activiteit een toe neming te zien gaf. Een en ander werd in verband gebracht met het bevel tot staken van het vuren in Egypte en de uitslag van de Amerikaanse presidents verkiezingen. Men rekent er hier op, dat Wallstreet straks eveneens een vast ver loop te zien zal geven. By de Interna tionale ging ditmaal niet Kon. Olie voorop, doch Unilever. Het margarine- fonds verbeterde niet minder dan 30 punten en sloot op 393. Kon. Olie was goede tweede met een voordelig verschil van 29 punten. Daarna kwam Philips die van 253 tot 273 steeg. Aku avanceerde 'n twaalftal punten. Zeer vast waren ook Certificaten Hoogovens, die van 300% opliepen tot 320. Ook de Scheepvaartsector was vast. De Koerswinsten van 10 punten waren geen zeldzaamheid bij de leidende soor ten. De Indonesische sector volgde de algemene markttendentie. HVA bijv. boekte een koerswinst van niet minder dan 10 punten. Ver. Deli en Amsterdam Rubber circa 5 beter. De Staatsfondsen markt had een rustig verloop maar no teerde in doorsnee toch iets hoger. In aandelen Anaconda werd de hoek weer eens opengemaakt, waarbij dit koper fonds van 77V4 tot 79% dollar steeg. De markt sloot vast, een kleinigheid bene den het hoogste niveau van de dag. WISSELKOERSEN Amsterdam, 7 november Londen 10.61%—10.61%, New York 3 82%—3.83%, Montreal 3 95—3.95%. Parijs 10807%— 10817%. Brussel 7.607b—761%. Frank furt 90.74%—90.79%, Zürich 86.86-8691, Zilrich (vr. francs) 89.34%89.3974, Stockholm 73.6374-73.68%, Kopenhagen 54 8772—54 92%, Oslo 53.14%—53.19%, Milaan 60.5572—60.607*. Beurs van Amsterdam Woensdag 7 november ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 93 L 92% Grootboek obl88% 8874 Ned. '51 3% 93% 9374 Ned. '53 (374) 91 L 91 Ned '56 3% 90^ 90% Ned '48 3% 86% L 86% L Ned. '54 3% 8774 87% Ned. '55 374 87% 87% Ned. '55 n 3 74 89A 89% Ned. '47 3% (3) 897* 90 Ned. *37 3 85% 85% Dollarlng '47 3 92% 91% Investeringscert. 3 91% 91% Ned. 62-64 3 907* 91A Indië A3 88% L 87% Grootboek '46 3 87L ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 46 50% Nat. Handelsbank 102 1087* Ned. Handelsmy. 1727* 17574 A.K.U223 235% Philips 252 273 y4 Unilever362% 393 Wilton Feyenoord 320 329% Biliton 2de r220 225 B Kon Olie (f 50.—) 402 817% Kon Olie 78074 817y4 Amst Rubber 70% 76% Holl Amer Ujn 188 197% Kon N Stoomboot166 176 Ned Scheepv Unie 157% 169% H VA8674 95% Java Cult51 52% Dell My.en (Ver.) 99% I04y4 Senembah65 657* NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 91% 91% Den Haag 1937 1 3.. Leiden 1947 93% R'dam "37 I-m 3% 92 Indnstr. Obligaties Philips Dollarlng *51 99% 99% Premieleningen 97% 9574 A'dam '56 I 2% 94% L 94 A'dam '56 II 2% 100 101 Eindhoven '54 274 96% 9674 Enschede '54 27* 92 Den Haag '52 I 2% 103 103 104 L 102 R'dam '52 I 2% 106 L 10474 105 L 10274 Utrecht '52 2% 110 109 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank .-217 Rott. Bank 190 Twentsche Bank 192% Industrie Ondernemingen Ned. G. en Sp fabr 210 Kon. Ned. Grofsm. 111 Rott. Droogdok My. 575 Tleleman en Dros Handelsondernemingen Borneo Sum. H. My. Internatio Diversen Albert Heyn275 Ned. My. Walv.vrt. Spoorwegen Dell Spoorweg My. Amerik. fondsen Anaconda Shell Oil Comp 220% 194% 193 1074 10% 84 95 L 96 275 69 70 365% 21 7774 79 f? 81% 89% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen HolL Constructie Lng bur v Bouwnyv Int. Kunststof! Ind Kon. Ned Ed elm et Pref w.a. idem Textiel Gebr v Wyk Leldsche Wolsplnn. Ned. Electrolasm. Slkkens Lakfabr *53 Ver. Touwfabrieken Wernlnkb Betonm. 6/11 410 123 58% 69 68 79L 265L iL 465L 164 94GB

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9