'(ss&) ACTIEVE ZELFSTANDIGE KRACHT SCHRIJFMACHINEMONTEUR NEEM HEILZAAM ROTERSEPT Scholieren en studenten riepen op tot steun aan Hongarije Kanloormachinehandel DEM MEN IE MAAKT GEEN FOUTEN naar VOORZAAT en STOUTEN gem. zit slaapkamer BAKFIETSEN Gevraagdbetontimmerlieden Zeer grote ontstemming over N.O.C.-besluit in Australië Ernstige anti-Franse en Britse betogingen in Djakarta Als U keelpijn hebt... WOENSDAG 7 NOVEMBER 1956 In Den Haag bleef hetdank zij strenge politiebewaking rustig onder jeugd In sterke tegenstelling tot het ru moer van Jeugdige belhamels op de Nieuwendjjk in Amsterdam, waar de politie gisteravond weer moest ingrepen, stond de enige tientallen meters verder gehouden openbare demonstratie op de Dam, die was georganiseerd door middelbare scholieren, verenigd in een jeugd- actie-comité. Met grote aandacht luisterden enkele duizenden jongeren naar de woorden van protest over de gebeurtenissen in Hongarije, gesproken door leeftijdgenoten. „Wat kunnen de Jongeren daadwerke lijk doen om de Hongaarse vluchtelin gen uit de put te helpen?" Op deze vraag ter beantwoording waarvan de bijeen komst was belegd, gaven alle sprekers als antwoord dat Hongarije niet gehol pen is met relletjes en het ingooien van ruiten van communistische gebouwen. De vice-voorzitter van de bond van leer lingen van de MTS, P. Schaaken. con cludeerde, dat in Hongarije de primaire rechten van de mens met voeten waren getreden. „We staan niet geheel mach teloos. want we kunnen alle uitgeweke nen voor het rode geweld hulp Bieden in navolging van wijlen mr. van Heuven Goedhart aan wiens nagedachtenis we dit zijn verplicht". Voorts stelde hij voor. alle samenwer king te verbreken met diegenen, die de massamoord in Hongarije op hun gewe ten hebben. Nadat een minuut stilte in acht was genomen ter nagedachtenis van de ge vallenen in Hongarije, werd een tele gram aan H.M. de Koningin en aan de regering verzonden, waarin gevraagd wordt: 1. verbreking van alle diploma tieke betrekkingen met de Sovjet-Unie en 2 bij de hulp aan Hongaarse vluch telingen zoveel mogelijk de jeugd in te schakelen. Met het zingen van het Wilhelmus eindigde de rustig verlopen bijeenkomst. Syrië: Geen aandeel Enorme schade aan oliepijpleidingen Israël veroverde bij Suez onbeschadigde olievelden Volgens van verschillende zijden ontvangen berichten is de schade, die aan twee pompstations van buisleidingen der Iraakse Petro leum Maatschappij is toegebracht, zeer groot. De beide pompsta tions zijn volkomen verwoest. Men schat, dat het zeker zes tot twaalf maanden zal duren eer deze ver nietigingen ongedaan zijn ge maakt. De Syrische minister voor Open bare Werken heeft gisteren de ver antwoordelijkheid van zijn regering voor de toegebrachte schade van de hand gewezen. Zij zou er geen aan deel in hebben gehad en is bereid te helpen bij het herstel van de installaties. Volgens betrouwbare bronnen in Tel Aviv zouden de Israëlische troepen za terdag zonder strijd de onbeschadigde olievelden ten zuiden van Suez hebben bezet. Alle installaties waren intact. Dit oliegebied levert jaarlijks een half mil joen ruwe olie, meer dan driekwart van het Israëlische verbruik. Aan dit bericht werd toegevoegd, dat er voor het schier eiland Sinai een miltair goevemeur is benoemd. Saoedi-Arabië heeft alle be trekkingen met Engeland en Frankrijk verbroken en zijn olievoorraden voor Britse en Franse tankschepen afgeslo ten. aldus een communiqué van de Saoedi-Arabische radio- en persdienst te Djedda. Volgens radio-Jeruzalem zou de Saoedi-Arabische radio hebben me degedeeld, dat Saoedi-Arabische troe pen op Jordaans gebied zijn aangeko men. Het Britse ministerie van Oorlog heeft alle Britse officieren, en adju dant-onderofficieren, die dienst do# bij het Jordaanse leger naar Engeland teruggeroepen. Deze Britse militairen bevinden zich in Jordanië op grond van het in 1948 gesloten Brits-Jor daanse verdrag van wederzijdse ver dediging. In de stampvolle aula van de Uni versiteit van Amsterdam, waar velen zelfs met een staanplaats genoegen moesten nemen, is gisteravond onder auspiciën van de Algemene Studenten Vereniging Amsterdam (ASVA) en het Universitair Asielfonds (UAF), een aan Hongarüe gewijde bijeenkomst ge houden. Prof. dr. E. L, Smelik deelde mede, dat er in Hongarije ongeveer evenveel studenten zijn als hier, nl. 25.000. „De Hongaren", zo zei de hoogleraar, „heb. ben altijd de speerstoten in de borst opgevangen, opdat wij achter hun rug veilig zouden staan". Hierna sprak de heer S. Varga, die als Hongaars student aan de Amsterdamse Universiteit kon studeren dankzij het UAF. In een felle rede heeft vervolgens de president van de Nederlandse Studen tenraad, de heer R. van den Berg. zijn gevoelens de vrije loop gelaten. „Het gaat niet om bezinnen." zo zei hij, „maar om het verlenen van asiel aan hen, die in tegenstelling tot ons de geestelijke vrijheid moeten ontberen." Prof. dr. A. D. Leeman, voorzitter van de afdeling van de Universiteit van Am sterdam van het UAF. riep de hoog leraren, assistenten, studenten en af gestudeerden op om van de enige Hon gaarse student die ten laste van het fonds aan de universiteit van Amster dam studeert er tien te maken. Het is gisteravond in de Haagse bin nenstad rustig geweest. Op de Prinse gracht groepten weliswaar wat jongelui samen, maar het is nergens tot een treffen tussen politie en straatjeugd gekomen. De politie had zeer uitge breide voorzorgsmaatregelen genomen om een herhaling van de incidenten van de vorige avond te voorkomen. Het centrum van de stad werd van zeven uur af hermetisch voor alle verkeer zowel trams, bussen, auto's en rijwielen gesloten. De verkeerspolitie had niet minder dan 25 posten ingesteld. De strategie van de politie was geheel gericht op het voorkomen van enige pro vocatie door de aanwezigheid van geüni formeerde agenten. Een zeer groot aan tal rechercheurs en politie in burger surveilleerde door de binnenstad, terwijl in een centrale post. buiten het gezichts veld van het publiek een aanzienlijke geüniformeerde gehelmde en gesabelde politiemacht was geconcentreerd, om indien nodig op te treden. Gelukkig bleek dit niet nodig. Omstreeks elf uur kon een groot gedeelte van de politiemacht inrukken. Mollet wijst de geveinsde praatjes van Boelganin af Premier Mollet heeft dinkdag premier Boelganin geantwoord op diens boodschap naar aanleiding van het Frans-Britse optreden in Egypte. De Franse premier zegt hierin o.m. „Ik betwijfel, of de be staande toestand kan worden ver helderd door het gebruik van drei gementen en het opperen van de mogelijkheid van een gebruik van lange-af standswapens. Anderzijds betwijfel ik ook. of de Sovjetrussi- sche regering alle noodzakelijke gezag bezit om medelijdend te spreken over onschuldig vergoten bloed, terwijl door het optreden van deze zelfde regering het bloed in Hongarije in stromen vloeit." Vervolgens zet Mollet de be doelingen van zijn regering ten aan zien van het Midden-Oosten uiteen. Hij beschuldigt de Sovjet-Unie er van dat zij de Egyptische regering heeft aangemoedigd, die „verschei dene maanden alles in het werk heeft gesteld om onveiligheid in dit gebied te scheppen". ,,Het lijkt mjj zeker, dat, als de Sovjet-Unie te Cairo een matigende in vloed had uitgeoefend, in overeenstem ming met de politiek van ontspanning en vrede, die zij zegt voor te staan, de gebeurtenissen, een geheel andere keer hadden genomen. Laat ik hieraan toe voegen, dat het, als de Sovjet-Unie wer kelijk het gezag van de V.N. wil eerbie digen. gemakkelijk zal zijn. overeenkom stig de resolutie van de VIN. een einde te maken aan de actie, die zij in strijd met de menselijkheid en de regels van het reoht in Hongarije uitvoert", aldus Mollet in zijn antwoord aan premier Boelganin. Olievoorziening in Engeland moeilijker Volgens kringen van de Engelse olie- industrie zal Engeland vermoedelijk over ongeveer een week op zijn olievoorraden moeten gaan teren. Tot dan toe zullen ln de Engelse havens tankschepen aan komen, die het Suezkanaal passeerden nog voor dit werd gesloten. Daarna zal het echter waarschijnlijk nog ongeveer twee weken duren, alvorens olie van de Perzische Golf in verminderde omvang via de Kaap in Engeland aankomt. Om strategische redenen is de om vang van de Engelse olievoorraad nooit bekend gemaakt, maar gewoonlijk goed ingelichte waarnemers te Londen zeg gen, dat deze een grote omvang heeft en vermoedelijk wel de grootste is, die ooit in vredestijd aanwezig was. De laat ste vijf weken zijn de olievoorraden sterk vergroot. Woede-uitbarsting in Brussel Grote studenten-manifestatie in hart van Belgische hoofdstad Tienduizenden jongeren rukten op naar de Sovjet-Russische ambassade (Van onze Brusselse correspondent) De studenten van de vier Belgische Universiteiten hebben gisteravond op nieuw een grote manifestatie georganiseerd: meer dan tienduizend studenten marcheerden mee in een stoet, welke de grote lanen van het centrum der hoofdstad vulde. Op grote spandoeken kon men lezen: „zeg het cultureel akkoord met Moskou op", „vrijheid!", Kroesjtsjef aan de galg". „Leve de Hon gaarse strijders!" Waalse studenten riepen voortdurend het gescandeerde „as sassins" (moordenaars) en „naar Moskou!" De steeds meer opgewonden stu denten verlieten het centrum om zich naar de diplomatenwijk te begeven. Op de Laan der Naties werden zij in een gevecht met politie en rijkswacht gewikkeld. Twee zwaar- en Hentallen lichtgewonden De rijkswacht had niet ver van de Russische ambassade een tiental water kanonnen opgesteld, maar de studenten hebben vrij hardhandig twee van die auto-spuiten buiten gevecht gesteld. De rijkswacht moest chargeren en er vielen enkele gewonden. Tenslotte vreesden de rijkswacht en de politie, dat zij te hard handig zouden dienen op te treden en er werd met de studentenleiders een compromis afgesloten: een kleine dele gatie studenten mocht, voorafgegaan door vaandeldragers, die Belgische en Hongaarse vlaggen droegen, voor de Russische ambassade defileren! Op de Stalingradlaan. waar zich het communistische partijlokaal bevindt, werden de straatnaamborden afgerukt en als trofeeën in de optocht meegedra gen. Urenlang hebben de manifestanten het verkeer opgehouden, maar de auto mobilisten toeterden mee op de maat van de gescandeerde protesten en be tuigden aldus hun sympathie voor de studenten, wat in Brussel waarschijn lijk wel voor het eerst het geval is ge weest. Later op de avond moest de rijks wacht nogmaals chargeren en toen kwam het tot ernstige relletjes. Onge veer 20 gendarmen werden tijdens de gevechten met de studenten gewond. Twee gendarmen zijn zelfs zwaar ge kwetst. terwijl ongeveer 40 studenten lichte verwondingen hebben opgelopen. TRANSPORTBEDRIJF in Leiden zoekt voor kantoor. Kennis van moderne talen gewenst. Salaris nader overeen te komen. Brieven aan het bureau van dit blad onder nummer 3074. Op ons kantoor is een plaats vacant voor een JONGSTE BEDIENDE. Schriftelijke sollicitaties worden gaarne ingewacht bij IEMCO N.V. - Nieuwe Rijn 32 - Leiden DIVERSEN Instituut voor Arb. Ontw. Hedenavond 8 uur ln „Ons Centrum" Hooigracht. Mevr. J. P. W. Staal v. Sandvliet ver telt aan de hand van prachtige kleurenopnamen van Canter bury tot Inverness begeleid door prachtmuzlek. Wonlngrnl). Aangeboden ln B. Ballotstr. Lelden, woning, kamers en suite 2 slok., balk., zolder en tuin. mnd.nuur f41. Gevraagd te Warmond of ln en nabij Oegetgeest een 4-ka- merwoning, goede stand, hogere huur geen bezwaar. Brieven bur. van dit blad no. 9591 k. Wed.. 53 J„ middenstand, P-g. zoekt serieuze kennisma king. Kind geen bezwaar. Ook van bulten. Brieven bur. van dit blad onder no. 9599 k. Soefibeweging. Avond voor belangstellenden op vrijdag a.s. om 8 uur. Spreekster: me vrouw mr. J. M. Kunst. Onder werp de godsdienst van de Vuuraanbidders. Gerecht 10. Kamer 10. p| Wonlngrull. Aangeboden ruime woning te Den Helder met 4 slaapkamers Gevraagd woning te Leiden (of omgev.). Brieven aan J. Bommel, Singel 89, Den Helder. vraagt voor onmiddellijk een Goed salaris en sociale voorzieningen. Aanmelden: HAARLEMMERSTRAAT 169 MET UW LOMPEN EN METALEN DEKKLEDEN te koop en te huur. ZEELM.AKERIJ TROOST Haven 14 Leiden Plm. 700 meter prima gebr. SMALSPOOR (60 cm.), kipkarren, wissels en draaischüf. Ook in ge deelten. Wynia, Lüsterstr. 15, telefoon 25962 te koop te huur GEBR. HUISMAN, Levendaal 76 teL 22962 Aangeboden per 1 dec. op goede stand te Oegstgeest Caeciliastraat 41 Leiden tel. 25242 Thuis 26574—26700 Aan de spits met prijzen voor oude metalen, lompen, afvalstoffen, oud- en bruikbaar-ljzer Ook afgehaald. Aanmelden: bouw Centrale Werkplaatsen a. d. Rooseveltlaan nabij de 5 Meilaan. str. wc v badk., tevens kleinere kamer aangeboden. TELEFOON 25796 Tarief „SLEUTELTJES" 120 woorden f 1, 2030 woorden f 1,50 (een woord hoogstens 12 let- tels). Bewijsnummer f 0,10 extra. Toezending nummer- brieven f 0,20 meer. De directeur van het Nederlands Olympisch Comité, dr. W. van Ztfll, heeft om 12 uur plaatselijke tjjd een telegram van het NOC ontvangen, waarin het besluit van de buitenge woon algemene vergadering, dat Ne derland zich terug trekt in verband met de gebeurtenissen in Hongarije. In het telegram staat verder: „Verlaat allen Olympisch dorp, zoek elders on derdak. Draag burgerkleding. Indien onmogelijk verwijder badge. Wacht komst Paulen die elf november ver trekt uit Amsterdam voor verdere in structies. Trek alle hotelreserveringen in maar reserveer hotel Windsor Pau len en Quarles die 15 november ver trekt". Het bericht van het intrekken van de Nederlandse deelneming is in organisa tiekringen van de Olympische Spelen als een bom ingeslagen. De Australische leiding van het Olympisch dorp is niet alleen teleurgesteld, maar ook kwaad om de „onredelijke" houding van Nederland, dat volgens australische opinie in pa niekstemming heeft gehandeld. Persvertegenwoordigers van bladen in Melbourne bestormen de heer Van Zij 11 om meer nieuws, maar deze weigert commentaar te geven. De reacties van de Australische officials en de Nederlandse emigranten zijn samen te vatten in vier punten le Het besluit van het Nederlands Olympisch Comité is een politiek besluit en heeft niets met de sport te maken. Ook de gift van een ton heeft een po litiek doel. 2e. De Nederlanders denken een goede beurt, te maken, maar in Australië heerst de mening, da.t Nederland juist naar Melbourne moest komen als een voor beeld om Olympische gedachte te red den. 3e. Australië wijst op de situatie in 1936 te Berlijn, toen nazi-Duitsland de Olympische gedachte verkrachtte door de Jodenvervolging. Niettemin nam Ne derland deel in Berlijn. Australië heeft zich thans geenszins misdragen, inte gendeel, het wil een voorbeeld zjjn om de jeugd van alle landen ondanks de pijnlijke Internationale situatie bijeen te brengen. Eén land misdraagt zich en Nederland straft zichzelf en Australië, door weg te blijven. 4e Melbourne heeft sterk de indruk, dat Nederland in paniekstemming heeft gehandeld en dit komt de verhouding NederlandAustralië in de toekomst in alle opzichten niet ten goede, vooral niet als Nederland het enige land blijft, dat om genoemde reden verstek laat gaan. Coi.Vtntaar van dr. Linthorst Homan Dr. J. Linthorst Homan, aan wie wij de reacties in Australië op het terug trekken van de Nederlandse ploeg tele fonisch meedeelden, gaf daarop de vol gende commentaar: „Het verbaast mij niet, dat men in Australië verdrietig is over ons wegblijven, gelijk ook wij ver drietig zijn, dan wij Australië, het or ganisatiecomité te Melbourne en de tal loze Nederlandse immigranten evenzeer hebben moeten teleurstellen als onze atleten en ons zelf. Het verbaast mij echter wel. dat men spreekt van een po litieke poging, van een zogenaamde goe de beurt en van een politieke teneur bij onze gift voor de slachtoffers der Russi sche terreur in Hongarije en van paniek. Helaas is Australië zo ver weg, dat wij nog niet al onze overwegingen onmid dellijk hebben kunnen seinen. Van pa niek is geen sprake. Ik heb nog nooit een zo kalme vergadering van de N.O.C. meegemaakt. Er is geen paniek, wel keiharde beslotenheid om nu geen Sov- jetrussische sportafgevaardigden te ont moeten, nergens. Zelfs niet in het ons zo bevriende en door ons zo bewonderde Australië, zelfs niet in het huis van onze dierbaarste vrienden, nergens. Noemt men dat politiek, dan kan men de tien geboden wel een politiek pamflet gaan noemen. Nogmaals, ik ben dankbaar, dat uw vertegenwoordiger ons de dingen onverbloemd doorgeeft, maar ik ant woord dan ook maar onverbloemd. Wie onze gift aan de Hongaarse slachtoffers politiek noemt, is niet al leen in kilometers, maar ook in de geest wel heel ver van Europa weg. Van ganser harte hoop ik, dat Aus tralië begrypt, hoe diep de afschuw van onze Nederlandse sportwereld voor de Russische houding wel moet zijn, wan neer wij besluiten een bezoek aan Australië daarom af te zeggen. Waarlijk of wij een goede of een slechte beurt maken heeft ons nimmer bewogen, want de overwegingen liggen op een menselijk vlak. dat daar ver boven verheven is", aldus de mening van dr. Linthorst Ho man. Vlammende rede van minister Spaak (Van onze correspondent in Brussel) Op het Belgische volk heeft de tra gedie van Boedapest een diepe indruk gemaakt. Er is geen enkele parallel mo gelijk tussen de actie in Suez en de schandelijke moord op het Hongaarse volk. Spaak, die pas uit Moskou is, heeft in een vlammende rede zijn afschuw over het optreden van de Russen en zijn grote bewondering voor de vrijheids strijders van Boedapest uitgesproken. Spaak, die de vorige week nog met Boelganin en Sjepilof praatte, heeft de Russen zeer scherp gehekeld. In een motie hebben de Vlaamse stu denten geëist, dat Spaak het pas on dertekende Belgisch-Russische culturele akkoord zal opzeggen. In de meeste grote steden worden door de politieke partijen manifestaties ter ere van de Hongaarse vrijheidsstrijders georganiseerd. Een van de redenen van het felle medeleven van het Belgische volk met Hongarije is, dat na de eerste wereldoorlog, gedurende de communisti sche opstand van Bela Kun, duizenden Hongaarse kinderen in Belgische gezin nen werden opgenomen. Ambassades met stenen bekogeldvlaggen omlaag; voorlichtingscentrum vernield Duizenden woedende demonstranten hebben heden aanvallen gedaan op de Franse en Britse ambassades in Djakarta, waarbij zij stenen gooiden, de Franse en Britse vlaggen omlaag haalden en het Britse voorlichtingscen trum vernielden. De incidenten volgden op de bijeenkomst, waaraan enige duizenden deel namen. op het „Merdeka-plein" in Djakarta. Deze massabijeenkomst, waa georganiseerd als protest tegen de Franse en Britse acties ln Egypte. De gebouwen van de ambassades wa ren zwaar bewaakt door speciale poli- tietroepen, maar de demonstranten ne geerden de waarschuwingen om zich kalm te houden en baanden zich een weg naar het voorerf om de vlag neer te halen. Schoten in de lucht kon de massa, die Indonesische. Islamitische en rode vlaggen droegen en anti-Britse en anti-Franse leuzen schreeuwde, niet tegen houden. Een aantal van hen baande zich met geweld een weg naar het Britse voor lichtingscentrum, waarvan zij alle rui ten braken, en de boeken en tijdschrif ten in brand staken. De brandweer wist het vuur onmiddellijk te blussen. Dui zenden papieren werden uit de gebroken ramen gegooid. Een demonstrant werd gewond door een steen, die een van de andere demonstranten naar de Britse ambassade gooide. Twee politiemannen werden gewond, toen zij de menigte voor de Franse ambassade trachtten te ver spreiden. Het verkeer in het centrum van Dja karta, waar de Britse ambassade is ge legen en in de omtrek van de Franse ambassade was enige uren gestremd. Geen commentaar De woordvoerder van het Indone sische ministerie van Buitenlandse Zaken was niet bereid commentaar te geven op de incidenten. De voorzitter van het comité, dat de massademon stratie had georganiseerd, Ismael Has san verklaarde echter, dat hij de aan val op het Britse voorlichtingscentrum betreurde. De gevoelens van de de monstranten waren kennelijk opge zweept door de toespraken, die op de massabijeenkomst werden gehouden. De bijeenkomst werd ook toegesproken door de ambassadeur van Egypte ln Djakarta, Fahmi el Amrousl. Aan het slot van de bijeenkomst werd een resolutie aangenomen, waarin de militaire actie van Engeland, Frankrijk en Egypte wordt veroordeeld. Voorts werd een portret van sir Anthony Eden verbrand. Toen afschriften van de resolutie werden overhandigd aan premier Ali Sastroamidjojo en de minister van Bui tenlandse Zaken, Roeslan Abdoelgani. spraken beiden hun waardering uit over de resolutie, die, zo zeiden zij: „aan zienlijk het standpunt van de regering ten aanzien van de Brits-Franse en Israëlische agressie" versterkt. De demonstranten schreeuwden naar alle blanken, die zij op hun weg tegen kwamen. D.rie Europeanen von den bescherming in het hoofdkwartier van het. leger. Keelpijn ivordt elke dag vertoond de meest doeltreffende verjager van keelpijn! Honderd, twee honderd, vijf honderd mensen in een benauwde zaal, dicht op elkaar. Hier zijn keelpijn bacillen in hun element. Ze bespringen iedere onbeschermde keel. Maar veilig is ieder die zijn keel met Rotersept beschermt. Deze smakelijke tabletten bevatten een sterke antiseptische stof die kwade bacillen en ziektekiemen vernietigt. Keelpijn weg - direct! Zuig Rotersept. GEZOND GEBAAR! Besmetting dreigt overal waar veel mensen bijeen zijn, overal waar het tocht of trekt. Geef keelpijn geen kans - maak dit gezonde gebaar: doosje Rotersept open, tablet in de mond. Voorkomen is toch beter dan genezen. Rotersept in de mond houdt Uw keel gezond. R0TER wo re» Bij alle apothekers en drogisten 85 Ct. per doosje van 30 zuigtabletten.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 4