DAAR ZIT EEN KIND.... Zij gaven hun bloed aan Rode Kruis Uitreiking van 18 Landsteiner plaquettes en 214 -penningen Bij machinefabriek te Leiden werd geknoeid met financiën 1)emmem2 H' Ned. Stud. Raad richt zicli tot communistische studenten-unie 95ste jaargang Woensdag 7 november 1956 Tweede blad no. 28980 Tijdens een bijeenkomst in de grote collegezaal van het Academisch Zieken huis, werd aan 18 leden van de Leidse afdeling van het Rode Kruis de Land steiner Plaquette uitgereikt. De plaquette is een bewijs van grote dank, dat door het Nederlandsche Roode Kruis wordt geschonken aan donores, die vijftien ke ren aan de bloedtransfusiedienst hun bloed hebben gegeven voor de médemens in nood. Aan 214 anderen werd de Landsteiner-penning overhandigd, wegens het vijfmaal afstaan van bloed. In zijn openingswoord zeide de voor zitter dat wellicht nooit onder zulke dramatische omstandigheden de uitrei king had plaats gehad van deze dank betuigingen. Nimmer hebben zovele Ne derlanders beseft, dat zij door hun bloed reddend kunnen optreden. Daar de noodzakelijke behoefte aan bloed eriotiger is dan het huidige aan bod, -trrzocht spreker de aanwezigen elk één nieuwe donor aan te werven. Jhr. G. M. Verspijck, directeur van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, die op de vergadering aan wezig was. zeide, dat het aantal Neder landers. dat zich - onder invloed van de oorlogshandelingen - in 1940 opgaf als donor voor de bloedtransfusiedienst, was opgelopen van 5000 tot 90.000 in 1955. waarbij nog komen 40.000 donors, wier bloed ter beschikking komt van de „bloedbank" ter vervaardiging van bloedplasma. Door dit gunstige aantal was het mogelijk om. toen vorige week laterdagmorgen de eerste spoedaanvrage uit Hongarije ons land bereikte, onmid dellijk 2400 eenheden bloedplasma voor verzending gereed te maken, die 24 urn- later op de plaats van bestemming aan wezig waren. Jhr. Verspijck gaf voorts een overzicht van het werk dat het Ned. Roode Kruis doet voor Hongarije, van de activiteiten van het hoofdbureau te Ge- aève en van de pogingen, die door de 20 gedelegeerden te Wenen worden onder nomen om in contact te treden met het Russische Rode Kruis. Bovendien be lichtte spreker het vraagstuk van de vluchtelingen. Hij drong er voorts op ian om geen goederen in te zamelen, ioch om hulp te betonen door storting van gelden op girorekening 777, op wel- ie rekening gistermorgen reeds 250.000 gulden gestort waren. De spreker ver- locht echter bloed te blijven geven om- jat men immers niet weet. wat ons nog allemaal boven het hoofd hangt. In een bestuursvergadering, die ge houden werd nadat - tot slot van de bijeenkomst - de film „Uw reddend bloed" was vertoond - werd door jhr. G. M. Verspijck namens het hoofdbe stuur de medaille voor 20 jaar trouwe dienst namens het hoofdbestuur uitge reikt aan de penningmeester, de heer E. H. Moens, terwijl de voorzitter, prof dr. P. J. Gaillard secretaris, mr. J. C. de Vroom en de bestuursleden mevr. C. G. S. Flim-De Boer. mevr. G. C. Lem-Gunning en de heren P. J. Kai ser en II. W. Wittenaar de medaille voor 10 jaar trouwe dienst in ont vangst mochten nemen. LANDSTEINER PLAQUETTE: H Aalders. J. H. Bodewes, mevr. J. W. filippov. d. Steen, A. Th. Horree. nevr. B. de Jong—Paardekooper. W. Z. ie Jong; J. H. Krooshof. Voorschoten; i A Kuvsten. Oegstgeest; A. Dink. H. H. Montfrooy; W. A. van Nieuwen- luvzen. Katwijk a d. Rijn, J. H. Ouds- ioorn. M. P. Pfeiffer, mevr. A. Pison— d. Vliet; H. van Roon. Noordwijk tan Zee; H. M. van Schaik. mevr. M, E. v. d. Steen—v. d. Meel. S. van Wezel LANDSTEINER PENNING: C. J. van der Bijl. Alphen aan den lijn; A. van Dam. Ter Aar; H. Hakken- irak. Benthuizen: W. H. Manger. Delft; d C. F. van Tol. Hoogmade; D. Blok, Catwijk aan Zee; C. van Duijn. Katwijk lan Zee; P. van Duijn. Katwijk; J. van puijn, G. Hoek. H. Houwaard, M. Jonkei illen te Katwijk aan Zee; L. A. Kreft, fcatwijk-Binnen; H. Krijgsman, P jchadeevan Doorn beide Katwijk aan See; W H. Th. v. d. Velden, Katwijk finnen; J. van Vliet. J. J. de Witte. W. Swaan allen te Katwijk aan Zee; J. van yensveen. Koudekerk a. d. Rijn; A fackema, F. G. van der Berg-Smits, C. 5. Bergers, Jac. v. d- Berg. J. Binnen- Ujk, C. G. Bode. W. Boeff. D. Bontje. A. W. v. d. Burg. H. Breuker, J. J. V. Choufour, C. P. Cornelissen, N. Dool. 1. J. Franse. Chr. de Graaf. J. B. H ïrotenhuis, L. B. Hakkaart. C. J. J Jarteveld, P. Harteveld, I.Hensen, J. !h. Hensen. C. D. M. Heykamp, M. C. i. Juffermans. S. L. Kan. E. L. Klap- rijk—Hamm. A. Klinkhamer. A. Ladan, van Leeuwen, C. v. d. LelieMarks, 1. van der Linden. P. H. Meertens. F v. d. Meijden. N. NieuwenhuisKnop- ert. K. R- Oosterhuis. H. R. Overdijk, J. Peltenburg." F. Piersma. W. D. legeer, D. van Rijn, W. Segaar, C. Ichipper, A. C. SleijserKlerk, A. Sin- eling, J. D. Slegtenhorst. J. SmitTer- lijn. D. Stokhuijzen, I. Stouten, W. A- an Tongeren, J. D. van Tongeren. A. feldhoven, W. G. Verberg, A. E. Ver- rugge, S. Verlint, C. P. H. Verkade, H. Vernet, P. A, Vis, S. M. v. d. Visch I. H. Visser, J. C. Vork, J. H. Vos (v. d tos), H. v. d. Waals jr.. J. P. M. v. d Cinden. Th. H. Wisse. W. F. J. Wolters. v d. Zwart; J. Bekooij, Leiderdorp; Bosman. A. de Haas. W. Oosterom. C. L Riemers, W. M. v. Rij kom, M. Stuif- Gevonden voorwerpen Gevonden voorwerpen in het tijdvak an 15 t.m. 31 oktober 1956: hand- choenen, sjaai. vulpen. ceintuur, jymnastiekschoen en zwart sport- roekje. portemonnaie met inhoud, luntbiljet. wieldop van auto „Chevro- !t", sleutels, bankbiljet. kinderschoen- Ie, regenjas plastic, portefuille in- oud kaart Eltax-autobus, zilveren Ing met steen, geluiddemper voor uto (nieuw), damespolshorloge (dou- lé), capuchon, bril, boodschappennet n regenhoedje, rijwielhandpomp, on- erjurk. kindermuts, armband, paar lotorhandschoenen, zes blikken gevuld fot petroleum, spaarzegels (Rijkspost- raarbank), ijzer k.g. gewicht, kogel- jger, zak. inhoud aardappelen, doos, phoud potjes verf. zilveren broche, ovenkunstgebit, gouden damesring met leentjes. gouden broche, heren polshor- ige. badpak en badhanddoek, toilettasje inhoud, dubbele rijwieltas, regenbroek, alletschoen. portefeuille met inhoud, akje. inhoud onderdelen Grundig pla- ïnspeler. paar kinder wantjes, regen- as. blikopener en aardappelschilmesje nieuw), contactsleuteltje voor auto. ©odschappentas (plastiek), inhoud Jaal. zakmesje. Terug te bekomen en inlichtingen te erkrijgen aan het hoofdbureau van •olitie. Zonneveldstraat 10. op woens- lag- en zaterdagmiddag tussen 14 en 16 mr. Telefonische inlichtingen kunnen liet worden verstrekt. zand. N. van Tilburg. C. Vinkensteijn, J. Vinkensteijn, J. Waal. J. de With C. J. Zaagman, eveneens te Leiderdorp; C. G. Bon. Lisse; R. de Leeuw. Lisse; W. J. Dickhof, Nieuw Vennep G. J. F. v. d. Berg, J. J. v. d. Berg. J. BohemenAugustinus. M. van Dijk— de Wit. A. W. J. de Haas, W. A. v. d. Ham, J. G. Heemskerk, M. de Heus. M P. van KesterenSmit. H. Klinkenberg. Th. N. van Schie. A. SiemerinkKapel allen te Noord wijk. J. C. Berbée, C. Berbée, J. Bakker. J. F. Duivenvoorde. N. J. Duivenvoorde, J. de Groot, P. Kaptein, N. J. Warmer dam, C. C. v. d. Zwetv. d. Klugt, allen te Noordwijkerhout; A. M. Breedijk, W. G. A. van Kesteren, A. M. Th. de Ko ning, J. D. v. d. Mey, E. Oosterdorp. R. H. A. Palache, N. Schaap, J. C. v. d. Sleet, allen te Oegstgeest; L J. Olijer- hoek, Oude Ade; J. G. Aalders, Rotter dam; J. N. v. d. Meer, Roelof ar endsveen; H. v. Egmond, G. Hogewoning, beide te Rijnsburg; Toos Kost, W. C. v. d. Ploeg, J. C. Zwetsloot, adlen te Rijpwe- tering; J. Barnhoom, W. J. v. d. Burg, J. Boekee, P. Colijn, M. J. Kapteyn— Arentshorst, P. G. v. d. Kraan, G. Kruik, J. Kuyper; J. H. F. Meijer. J. v. Nieuw koop, Jac. Oudshoorn, C. J. v. d. Voet en J. Z. de Vries, allen te Sassenheim; J. P v. d. Berg, C. P. v. d. Berg, C. A. P. v. d. Berg, D. Bol, F. van Dam, L. van Dam, J. B. M. Hermans. M. J. Hermans, W. G. Hermans, J. Jelierse, J. A M. Klaar, W. J. Kortekaas, Q. P. Koster, J. Th. Kraakman, C. P. Kromhout, L B. v. d. Lans, A. G. van Leeuwen, G. van Leeuwen, J. G. van Leeuwen. H Lem mers, L. M. J. Mens. G. S. Peters, P. J. v. Steijn, G. v. d. Tang. E. W. Verde- gaal-Vester, J. Th. Voorn; Th. J. van Werkhoven en J. W. J. v. d. Zalm, allen te Voorhout; A. W. Derks, J. P. A. van Ringelsteijn, E. H. Simons. G. Veldhuis en F. W. Zonneveld, allen te Voorschoten; H.van Dam, C. J. van Donzel en J. P. v. d. Hulst, allen te Warmond; P. A. Hoo- geveen, A. R. v. d. Horst—Keller, H. v. d. Horst, L. A. G. Kortekaas, W. M van Riel, W. Stoutjesdijk en M. W. 'v .d. Veen Vonk—Offerhaus, allen te Wasse naar; C. de Blanken—Westmaas, K. van Burik—Van Veen, H. J. Hoekse, J. G. Hoekse. W. Hoekse, W. J. Hoekse, C. Rodenburg, Th. van Spijker en J. G. van Vliet, allen te Zoeterwoude. Waar geen plaatsnaam is vermeld, Is deze Leiden. Boekhouder (Alkemade) vennoot (Leiden) en monteur (Noordwijk) stonden terecht Met tranen m de ogen hoorde een 35-jarige verzekeringsagent en incas seerder uit Oude Wetering (gemeente Alkemade) aan hoe de officier van Ju stitie by de Haagse Rechtbank twee jaar gevangenisstraf tegen hem eiste. Hem waren twee feiten ten laste gelegd t.w. verduisteringen ten nadele van een machinefabriek te Leiden en het opzettelijk onjuist aangifte doen voor de in komstenbelasting. Diep verslagen gaf verdachte de feiten toe. In 1947 was hij als boekhouder in dienst gekomen van de fabriek en in 1951 was hij hoofdboekhouder geworden tot 1954. Diverse malen had hij geldbe dragen uit de kas weggenomen, weke lijks f. 35 k f40, tot een totaalbedrag van f. 7000 a f. 8000. Het geld was alle maal voor genoegens besteed. Hij had getracht de verduisteringen te camou fleren door twee betalingen niet te boe ken. VREEMDE HANDELSWIJZE Overigens bleek het bij de fabriek er vrij eigenaardig aan toe te gaan. Zo moest er eens een machine worden aangeschaft en wilde de bank wel kre diet geven als er uit andere bron ook f. 6500 kon worden verkregen. Hiertoe ungez. Med.-Adv.") ADMINISTRATIE- EN ARCHIEFSySTEMEN Haarlemmerstraat 169 Telef. 21400 leende de firma f. 2500 van de ver dachte, maar er werd een schuldbe kentenis voor f.6500 opgemaakt. Zo doende werd het krediet verkregen. Een strop had men echter bij de uit voer van een machine van f. 25.000 naar België, toen op de factuur f. 14.000 werd vermeld teneinde de invoerrechten tc drukken. Toen de machine eenmaal goed en wel in België was betaalde de Belgi sche klant slechts het factuurbedrag en in een daarop volgend geding werd hij in het gelijk gesteld. Dit waren echter zaken, die terloops ter sprake werden gebracht en waarvoor verdachte niet verantwoordelijk werd gesteld. Wel stond hij ook terecht omdat hij zijn inkomsten te laag had opgegeven. Allereerst had hij de verduisterde bedragen niet bij zijn inkomen geteld, maar voorts een bedrag van f. 1900 niet, welk bedrag hij van éen der vennoten zou hebben gekregen om dat hij zijn medewerking aan de valse schuldbekentenis ran f. 6500 had ver leend. Ook zou hij nog enkele bedragen van de commanditaire vennoot hebben gekregen als „zwijggeld". De officier van Justitie vermeldde dat ook de verduisterde bedragen door de belasting zullen worden nagevorderd. Mr. H. Kruizinga, de raadsman, vond het maar een glibberig geknoei bij de fabriek. Er werd al met zwarte lonen Wallstreet ing Size e.d. gewerkt, voordat verdachte er was en zijn cliënt was hierin z.1. meegesleurd. EEN JAAR GEËIST Een jaar gevangenisstraf werd ver volgens geëist tegen de beherend ven noot van de firma, een 42-jarige in woner van Leiden, wegens het onder tekenen van de valse schuldbekentenis. Verdachte gaf dit toe, maar hy zou zich niet goed bewust zijn geweest van de draagwijdte. „De machine moest er komen", zei hij. Zijn raadsman, mr. Ph J. de Ruijter de Wildt, legde uit dat het r ET afzichtelijkste leed ging over Hongarije. Allen zijn wij van walging vervuld over zóveel verraad, ge meenheid. en monsterachtige mach tson tplooiing. Hongaren vochten als helden. Zij zijn gewend te vechten te gen overheersers. Wanneer het er om gaat de ..vrijheid" te bevechten, offeren zij goed en bloed. Het eigen bloed om dat van him kinderen te redden! DUIZENDEN Hongaarse kin deren vluchtten voor de onmenselijke Sovjetgruwel. Zij kwamen aan - hóe, dat moet ge niet vragen - in een vrije wereld. Zie dit kind! Beroofd van alles, wat het lief had. van Vader en Moeder. Zij bleven achter om verder te strijden. Waarschijnlijk vochten zij zich al dóód. Met open vizier en blote hand strijdend tegen de barbaren. AAR zit een kind. Een felle aanklacht! Zie de angst in de ogen. de hulpeloosheid van de hou ding. Door smart getroffen zit daar dat kind. Eenzaam, verlaten Zag U ooit zóveel rampzalig heid. troosteloosheid voor een kinderziel? Wie blijft er onbewogen onder? Wie zal dit kind - en onnoem lijk veel anderen - troosten, hel pen? Een nieuwe toekomst geven?... Het leven gaat door: voor U. Ook voor dit kind? Wanneer U niet daadwerke lijk helpt zeker niet. Geef U op voor dit kind. of voor een ander. Schenk het een kans! De kans ook van Uw leven! Omdat het om haar (of zijn) leven gaat. Draal niet en dóe het! Dóe het nü! En neem het kind in huis! geenszins verdachtes bedoeling was ge weest iemand te benadelen en dat is ook niet gebeurd. De afbetalingen van het krediet verlopen normaal. VRIENDENDIENST Tot slot stond terecht een 46-jarige voorman-monteur uit Noordwijk, die onjuiste opgaven had gedaan voor de belastingen. Hij had privé-werkzaamhe- aen voor de firma verricht, maar deze niet bij de inkomstenbelasting opgege ven omdat hij in dienst van de gemeente Leiden was en geen nevenwerkzaamhe den mocht doen. „In het begin was het een vriendendienst, later berekende ik wat voor de werkzaamheden", zei deze verdachte. Tegen hem werd een maand gevan genisstraf geëist. Mr. Ph. J. de Ruy- ter de Wildt, vroeg evenals in de vo rige zaak, voorwaardelijke gevangenis straf. Uitspraken 20 november. VERENIGING VAN OUD-LEERLINGEN AMBACHTSSCHOOL In de kleine Stadszaal kwam de Ver. van Oud-leerlingen der Ambachtsschool gisteravond by een. Na een inleidend woord van de tweede voorzitter, de heer K. van Vliet, gaf een vertegenwoordiger van de Ned. Lino- leumfabriek „Krommenie" een interes sante uiteenzetting over de fabricage van linoleum. Uitvoerig werd gesproken over het leggen en plakken van een vloer en de beoordeling en verbetering van ondervloeren. Tevens werd nog iets verteld over Colorite en Colovinyltegels. BIDSTOND VOOR HONGARIJE. In de Chr. Geref. Kerk wordt heden avond een bidstond voor Hongarije en het behoud van de vrede gehouden. In deze dienst zal ds. C. v. d. Weele voor gaan. Hoe zit dat met Hongarije en het kolonialisme? De Nederlandse Studentenraad heeft I gisteren vanuit Utrecht een informatief telegram gezonden aan de Internationale Studenten Unie te Praag, die de natio- j nale studenten unies van alle commu- I nistische landen omvat. Zoals men weet maakt de Nederlandse Studentenraad deel uit van de Internationale Studen tenconferentie waarvan het secretariaat te Leiden is gevestigd. Oudercommissie Montessorie-onderwijs opgericht HOOPT SPOEDIG TOT DEFINITIEVE SCHOOLSTICHTING TE KOMEN Zoals bekend onlangs werden daar over vragen in de raad gesteld is het aantal leerlingen van de openbare lagere Montessori-school, dat dit onderwijs volgt in het schoolgebouw aan de Roo- denburgerstraat, nog niet groot genoeg om tot stichting van een zelfstandige school over te gaan. Administratief maken deze leerlingen het zyn er on geveer 95 verdeeld over vier groepen (klassen) thans deel uit van de open bare lagere school die in hetzelfde ge bouw is gevestigd. Het hoofd van deze school de heer I. van Iterson, geeft thans tevens enige leiding aan deze Montes- sort-klassen. Teneinde zo spoedig mogelijk tot een definitieve schoolstichting in deze omge ving te komen is een oudercommissie opgericht, waarvan het dagelijks bestuur wordt gevormd door de heren P. E. Hut- te, voorzitter. W. F. de Wolff Huizin - gastraat 4a) secretaris en J. Jongeleen penningmeester. Alle aandacht van deze commissie, die daarbij de steun van vele ouders ondervindt, is thans gericht op het zo spoedig mogelijk bereiken van het vereiste aantal (100) leerlingen. In feite is het „materiaal" daartoe reeds aanwezig, want momenteel bezoeken circa 40 kinderen de Montessori-kleu- terschool. welke onder leiding staat van mej. M. J Th. R. Rohde. De commissie is dan ook de mening toegedaan, dat een aantal van deze kleuters bij de aan vang van het nieuwe schooljaar de hon derd vol zal maken. Onze stadgenoot, de heer M. Heemskerk, is aan de Theol. Hogeschool te Kampen geslaagd voor het prop.- examen. In genoemd telegram verwijst de Nederlandse Studentenraad naar re soluties tegen het kolonialisme en tot steun aan streven naar nationale on afhankelijkheid, die te Praag zyn aan genomen aan het slot van het vierde wereldstudentencongres. De NSR vraagt in dit verband om onmiddellijke inlichtingen en om de mening van de Internationale Studen ten Unie met betrekking tot de ont wikkelingen in Hongarije en de on langs gespeelde rol en de positie van de studenten in dat land. Lezers schrijven de Het verkeer in binnenstad In uw nummer van 2 november J.l. las ik een artikeltje van de heer De Waard 'mder „Lezers schrijven". Deze meende, dat Leiden verstrikt zat in enkele ver keersproblemen van de eerste orde. In principe ben ik het met deze lezer eens, maar ik vrees, dat hij het accent wat verkeerd plaatst (afgezien van de kwes tie of het verkeersprobleem hier nu wel zo erg is als in Amsterdam). Immers, in het probleem-Haarlemmerstraat is toch al, voorzover mogelijk, voorzien. Maar het voorstel om de Wassenaarse- weg te voltooien is van harte toe te juichen (een directe verbinding dus niet via Oegstgeest met de grote weg is toch noodzakelijk). Maar of mèt deze weg ook een verbinding noord-zuid mo gelijk is, is zeer de vraag. Het grote ver keer kan toch niet over Leidens kapitale Rapenburg geleid worden? En dan, dit verkeer moet toch vastlopen. Onze bin nenstad hoeft niet noodzakelijk geschon den te worden, want het snelverkeer, dat Leiden niet aandoet, kan als volgt ge leid worden: een nieuwe weg vanaf het Stationsplein langs de spoorbaan, deze kruisend onmiddellijk na de Rynzicht- brug, en verder parallel hiermee tot aan de Rooseveltstraat, die dan verder ge volgd kan worden tot de Voorschoterweg. Plannen om een rijbaan ondergronds te maken lijken my echter wat al te fan tastisch. De bodem is hier immers veel te week. Dat Prov. St. in ieder ze val plannen overwegen voor verbetering van het verkeerstelsel in de randstad Hol land. is slechts toe te juichen. Hoogachtend. W. S. PRINSEN, Kagerstraat 41, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3