MOSKOU LEIDT DE AANDACHT AF Dreigende toon van Boelganin9 F.S. en Veiligheidsraad maar gaven een duidelijk antwoord STRIJD IN HONGARIJE DUURT HIER EN DAAR NOG VOORT Handtekeningenactie voor Hongarije WEERBERICHT Drievoudig diplomatiek offensief Ziekenhuis in hoofdstad door granaatwerpers getroffen IN EGYPTE WORDT NOG GESTREDEN 95ste jaargang DINSDAG 6 NOVEMBER 1956 No. 28979 LE1DSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.- iU VUUK LtlUHIN fcIN UMj 1 KUN per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Het ongebreidelde cynisme van de Sovjet- Unie kon niet duidelijker tot uiting komen dan door een drievoudig diplomatiek offensief tegen het Westen met de duidelijke bedoeling de aan dacht der wereld af te leiden van het schelmstuk in Hongarije: 1. Premier Boelganin deed gisteren in een bood schap aan president Eisenhower het aanbod, dat de Sovjet-Unie en de Ver. Staten in de Ver. Naties zouden samenwerken om de aanval op Egypte een halt toe te roepen, waartoe Moskou onmiddellijk besprekingen zou willen beginnen; het Witte Huis heeft geen ogenblik geaarzeld een afwijzend antwoord te geven; ,,het moet de plicht zijn van alle leden van de V.N., de V.S. inbegrepen, zich te verzetten tegen elke poging van de Sovjet-Unie nieuwe strijdkrachten aan het conflict in het Midden-Oosten te laten deel nemen", aldus en officiële verklaring; 2. De Veiligheidsraad weigerde vannacht een Sovjetrussisch voorstel in behandeling te nemen dat beoogde Amerikaanse en Russische troepen toestemming te geven naar Egypte te gaan als Engeland, Frankrijk en Israël zouden weigeren binnen twaalf uur het vuren te staken; ook hier kreeg het Kremlin derhalve nul op het rekest; 3. Voorts heeft premier Boelganin gisteren Enge land en Frankrijk gewaarschuwd, dat de Sovjet Unie vastbesloten is tezamen met andere landen van de V.N. „de agressie in het Midden-Oos ten te verpletteren en daar de vrede te herstel len", Boelganin richtte voorts tot d« premiers van Engeland, Frankrijk en Israël boodschap pen, waarin hij hen aanmaande de operaties te gen Egypte te staken. Het Franse Kabinet kwam vannacht speciaal bijeen om zich over deze Sovjetrussische waarschuwing een oordeel te vormen. Mollet telefoneerde langdurig met de Britse premier en ook met Washington. king der Sovjetrussische strijdkrachten worden geëist". Het Witte Huis doet op alle „betrokken partijen" een beroep de resoluties van de V.N., waarin staken van het vuren in het Midden-Oosten en terugtrekking der buitenlandse strijd krachten worden geëist, „onmiddelijk en te goeder trouw" uit te voeren. In verband met te verwachten moeilijkheden werd gisteren het ge bouw van „De Waarheid" in Am sterdam achter een ..houtengordijn" gezet. Planken worden aangedragen om de ramen en toegangen tot het gebouw af te schermen Beperking van de investeringsaftrek De minister van Financiën heeft bekend gemaakt, dat de regering be sloten heeft zo spoedig mogelijk een wetsvoorstel voor te bereiden hou dende beperking van de wettelijke voorzieningen betreffende de inves teringsaftrek. De investeringsaftrek is een bijzondere aftrek ten laste van de belastbare winst van een bedrag dat afhankelijk is van de omvang van de investering in be drijfsmiddelen. Aangaande de juiste aard en de omvang van die beperking kunnen nog geen medede lingen worden verstrekt, omdat de regering bij haar definitieve beslis sing mede wil letten op het advies van de S.E.R., dat zij heeft gevraagd. De regering acht het niettemin noodzakelijk reeds thans bekend te maken, dat zij voornemens is aan de Staten-Generaa! voor te stellen die Honderden doden bij aardbeving in Perzië Een ongekend hevige aardbeving heeft in het gebied van Langhé. een Perzische haven aan de Perzische Golf. 350 doden geëist. Meer dan drieduizend mensen zijn dakloos. beperking te doen ingaan heden 6 no vember a.s., zulks ten einde te voor komen dat vorenbedoelde beperking de averechtse werking zou hebben in de overgangstijd in sterke mate kunst matig tot investering te prikkelen. Bü ongewijzigde aanvaarding van het wetsvoorstel zal dus de investerings aftrek, voor zover betrekking heb bende op verplichtingen, welke na 5 november 1956 zijn aangegaan of voortbrengingskosten, welke na die datum zijn gemaakt terzake van de verwerving of verbetering van be drijfsmiddelen. aan vorenbedoelde be perking zijn onderworpen. Minachting voor het Rnssische cynisme Over het hierboven onder 2) genoemde Sovjetrussische plan in de Veiligheids raad telegrafeerde onze correspondent uit New York hedenochtend nog: Toen de Russen gisteravond in de Veiligheidsraad met hun eigenaardige plan voor de dag waren gekomen, vroeg de Belgische vertegenwoordiger - hetgeen on gebruikelijk is - een formele stemming over de vreemde agenda, die toen bij verrassing verworpen werd met vier stemmen tegen, namelijk van Amerika, En geland, Frankrijk en Australië. Men ziet hieruit, dat Amerika begint terug te komen in het oude verband. Alleen de Sovjet-Unie, Joego-Slavië en Perzië stemden voor, de rest onthield zich. Deze rigoureuze afwijzing van het Russisch initiatief demonstreerde de min achting der vergadering voor het cynisme der Russen, die vlak na de gebeurte nissen in Hongarije met zulk een voorstel kwamen. De algemene opinie is, dat de Russen de sympathie willen winnen van de Afro-Aziatische landen en Amerika aan de kaak wilden stellen door van dit land een weigering uit te lokken om Egypte te hulp te komen. Of bedoelen de Russen meer dan dit? (Zie verder hieronder). kan overslaan en zich kan ontwikkelen tot een derde wereldoorlog". „Wij zijn vastbesloten door middel van geweld de agressie neer te slaan en de vrede in het Midden-Oosten te herstel len. Wij hopen, dat U in dit kritieke ogenblik de nodige wijsheid zult tonen en de noodzakelijke conclusies zult trekken". In zijn boodschap aan premier Ben Goerion zegt Boelganin, dart Israël, „op tredend als werktuig van buitenlandse imperialistische machten, dit zinloze avontuur voortzet en hierdoor alle vol keren van het oosten, die de strijd tegen het kolonialisme en voor de vrede voe ren, uitdaagt" De Israëlische regering wordt er van beschuldigd, dat zij „op misdadige wijze speelt met het lot van haar land en haar volk". „Wij verwach ten, dat de Israëlische regering nog eens zal nadenken, voordat het te laat is, en de militaire actie tegen Egypte zal sta ken". „Rekening houdend met de bestaande toestand heeft de Sovjetrusische rege ring besloten, haar ambassadeur in Tel Aviv opdracht te geven, Israël te ver laten en onmiddellijk naar Moskou terug te keren. Wij hopen, dat de Israëlische regering deze waarschuwing van ons op de juiste wijze zal begrijpen en schat ten", aldus maarschalk Boelganin in zjjn boodschap aan premier Ben Goe rion. Waarnemers in Londen zijn van me ning, dat de Russen in het bijzonder graag de bezorgdheid in Azië over de „Sovjetrussische agressie" in Hongarije willen neutraliseren, bijv. door een of andere actie in het Midden-Oosten te ondernemen teneinde hun „solidariteit" met de Arabieren te tonen. Hoewel men aanneemt, dat zij hierbij omzichtig te werk zullen gaan, vormen de kennelijk goedgeorganiseerde „spontane betogin gen" voor de ambassades van Engeland, Frankrijk en Israël te Moskou en de felle toon in de Sovjetrussische pers in de afgelopen dagen een aanwijzing, dat het Russische volk wordt voorbereid op iets anders dan loutere betuigingen van steun voor Egypte in hoofdartikelen in de Prawda. Het belangrijkste In de officiële verklaring van het Witte Huis, die een antwoord vormt op Boelganins voorstel zie 1) in de aan hef wordt o.m. gezegd: „De eerste en belangrijkste maatregel, welke in het belang van de wereldvrede', genomen moet worden, is, dat de Sovjet. Unie de resolutie van de V.N. in acht neemt, waarin stopzetting van de on- derdrukking in Hongarije en terugtrek- Voortgang naar een wapenstilstand De rede, die de Rus Sobolef ondanks de agendaverwerping toch nog hield, had een ietwat dreigend karakter. De Rus zei namelijk, dat de Veiligheidsraad, door deze agenda niet aan te nemen, de grote verantwoordelijkheid op zich nam voor een mogelijke verergering van de toestand en uitbreiding van het conflict. Vooral de Verenigde Staten zouden een grote verantwoordelijkheid dragen. En daarmee kwam opnieuw de Russische aap uit de mouw, namelijk het streven om de Amerikanen een slechte beurt te doen maken. Daar de Rus in zijn tweede toespraak zijn lichtelijk dreigende waarschuwing herhaalde, mag men die intussen met te licht opvatten. België had bezwaar tegen behandeling dezer agenda in de Veiligheidsraad, omdat men daarmede de gunstige actie der Algemene Ver gadering verlammen zou. Mammars- kjöld deelde mede, dat de Veiligheids raad voortgang heeft gemaakt in de richting van een wapenstilstand. Voor waardelijk zijn namelijk alle strijdende partijen daartoe bereid. En al zijn alle voorwaarden nog niet vervuld, toch is dit een goed teken. Bovendien heeft En. geland medegedeeld het bombarderen te zullen staken in geheel Egypte. Ook dit is gunstig al is daarmede de luchtacti- viteit bij het kanaal niet stopgezet. Wij zijn vastbesloten In zijn waarschuwing aan Engeland en Frankrijk zegt Boelganin, dat „de oorlog in Egypte naar andere landen Oostduitsers waren tevoren op de hoogte Het Westduitse persbureau D.P.A. meldt, dat, volgens berichten uit Oostduitse regeringskringen, de lei- Het bestuur van de Nederlandse Studentenvereniging voor Wereldrechtsorde deelt het volgende mede: „De democratische partijen van Nederland zullen op initiatief van het bestuur van de Nederlandse Stu dentenvereniging voor Wereldrechtsorde een hand tekeningenactie organiseren op basis van het onder staande telegram, dat verzonden zal worden aan het hoofd van de Nederlandse delegatie in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. In deze actie „Ondergetekende(n), kennis genomen hebbende van de ontstellende gebeurtenissen in Hongarije, verzoekt (verzoeken) de Verenigde Naties met al haar organen en instellingen alle middelen, die haar volgens het handvest van de Verenigde Naties ten dienste staan, voor zover deze noodzakelijk zijn, te gebruiken met het doel de vrijheid van het Hongaarse volk te herkrijgen, te verzekeren en de ontstane nood te lenigen." Naam en adres van de ondertekenaar Aan hen, die met deze actie sympathiseren, wordt verzocht de boven staande tekst uit te knippen, te ondertekenen en in open enveloppe als drukwerk toe te zenden, aan het Actie-comité Hongarije, Heuvel 62,Tilburg. Het is in Hongarije nog steeds niet rustig. „De contra-revolutionaire strijd krachten hebben zich nog niet helemaal overgegeven", gaf Radio-Boedapest kort na middernacht in een speciale uitzending toe „de overwinning is nog niet ge consolideerd", heette het. Ook in Boedapest gaat de strijd op enige punten nog voort. De stad zou opnieuw gebombardeerd zijn, voorts werden het grote zieken huis van Boedapest en het hoofdkwartier van het Rode Kruis door de Russen met granaatwerpers bestookt. Ook een kindertehuis en ziekenauto's zouden ge troffen zijn. In Györ, in het westen des lands, zouden de vrijheidsstrijders zich nog staande houden. Voorts duurt de strijd om de uraniummijnen nabij Mecsek nog voort, evenals in de omgeving van het Balaton-meer en in bepaalde Noord- hongaarse gebieden. De Russische tanks moeten in gesloten formatie oprukken, omdat afzonderlijk opererende vechtwagens door opstandelingen worden aange vallen en vernietigd. In enige plaatsen in het zuidwesten bestaat een uitgaans verbod. Het Sovjetrussische opperbevel in Hongarije gaf gisteren het veelzeg gende bevel uit, dat de opstandelingen voor maandagmiddag zes uur de wapens dienden neer te leggenIn sommige sectoren hebben Russische soldaten ge weigerd op de vrijheidsstrijders te vuren. ders van Oost-Duitsland reeds vrij dag op de hoogte waren van de ko mende Rvswche interventie in Hon garije Twintig Lol vijf en twintig journa listen, merendeels Fransen, hebben zondag een toevlucht gezocht en ge kregen in de Franse legatie in Boe dapest. Van onze correspondent in Wenen, die geen gelegenheid had de Hongaarse hoofdstad tijdig te verla ten, hebben wij nog geen inlichtin gen ontvangen. De leidster van de Hongaarse So cialisten, mevr. Anna Kethly, die aanvankelijk gerehabiliteerd ivas en een functie in de regering-Nagy had aanvaard, waarna zij voor overleg naar Wenen was gegaan, kon niet meer in Boedapest terugkeren. In tussen is zij in New York aangeko men, waar zij „morele steun" wil vragen en geen militaire hulp. „Ik wil slechts, dat men ophoudt met bloedvergieten, daarvan heb ik de laatste tien dagen teveel gezien. Het Hongaarse volk moet de hoop be waren, dat de Ver. Staten ons moreel steunen voor het vestigen van een democratische regering", zo ver klaarde zij. Mevr. Kethly, die naar New York is gereisd om de zaak van haar volk bij de Ver. Naties te bepleiten, zal eerst een onderhoud hebben met Dag Hammarskjöld, de secretaris generaal van de Ver. Naties. wordt verzocht door het ondertekenen van bedoeld telegram uiting te geven aan de gevoelens van mede leven met het Hongaarse volk. De partijen, die zich tot nu toe met dit initiatief hebben verenigd, zijn: Partij van de Arbeid, de Katholieke Volkspartij, de Anti-Revolutionaire Partij, de Christelijk-Historische Unie en de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. Het telegram za! luiden als volgt: Rood China gaat demobiliseren Rood-China zal gedurende het vol gende jaar meer dan 800.000 man van zijn strijdkrachten demobiliseren. Dit is maandag door het communistisch-Chi- nese persbureau „Nieuw China" mee gedeeld. De Chinese minister van Binnenland se Zaken, Hsieh Tsjoeh-Tsai, kondigde deze demobilisatie aan. Hierdoor, aldus de meedeling, komt het totale aantal ge- demobiliseerden op meer dan vijf mil joen man. Slot op pag. 2 Israël staakt het v uren Met een bezwerend gebaar vroeg premier Eden gistermiddag om stilte in het Britse Lagerhuis Hij verklaarde van de opperbevel hebber in het Midden-Oosten een telegram te hebben ontvangen. „De gouverneur en de militaire bevel hebber van Port-Said onderhande len over overgave. Een staking van het vuren is gelast Luidruchtig gejuich van de con servatieven, stilte bij de Labour- afgevaardigden Doch nauwelijks twintig minuten later moest het Brits-Franse hoofd kwartier op Cyprus aan de wereld bekend maken, dat de Egyptena- ren te Port-Said de voorwaarden voor een capitulatie hadden afge wezen. Vanmorgen meldde radio Nicosia, dat de gevechten in Port- Said waren hervat Het blijft moeilijk een overzicht te krijgen van de situatie in Egypte. Van Egyptische zijde wordt hardnekkig vol gehouden. dat de Franse en Britse troe pen, die tot driemaal toe uit de lucht zijn neergelaten ..volkomen vernietigd zijn". Hét gehele Egyptische volk zou deelnemen aan de actie. In een Brits- Frans communiqué wordt echter gezegd, dat de luchtlandingstroepen gistermor gen bij het neerkomen in het gebied van Port-Said enig verzet hadden ont moet. voornamelijk van tanks en mor tier- en machinegeweervuur, maar dat de operaties niettemin goed verliepen. De landingen waren op het vastgestelde tijdstip in de voorgeschreven zones ver richt. Franse troepen bezetten twee bruggen ten zuiden van Port-Said, ter wijl de Britse valschermtroepen het vliegveld buiten de stad bezetten. Israël heeft aan de Ver. Naties verklaard, dat de strijd tussen de Is raëlische en Egyptische strijdkrach ten te land, ter zee en in de lucht gisteren geheel gestaakt is. „Er heerst een volmaakte rust", aldus de Israëlische boodschan aan de secre taris-generaal. Alleen heeft het de waarnemers van de V.N. de toegang Grote vreugde in Springhill Vele overlevenden van de mijnramp Alle 113 mannen, die sinds donderdag waren ingesloten in een steenkolenmijn te Springhill in Nova Scotia, zijn levend aangetroffen. De overlevenden van de mijnontploffing kwamen uit de schacht in een regelmatige stroom. De angstige familieleden, die boven de grond dagen en nachten zonder slaap hadden ge wacht, juichten van bevrijdende vreugde. Velen van de mijnwerkers waren ern stig gewond. Maar een van hen ver telde. dat er minstens vijftig ongedeerd waren „omdat zij zo verstandig waren geweest plat op de grond te gaan liggen in de gangen. Zodoende konden zij aan het gas ontsnappen". Iedere drie minuten kwamen er twee mijnwerkers uit de mijn. Zij waren volkomen uitgeput en werden naar am bulances gebracht. Van donderdagavond af, nadat een geweldige ontploffing de grondwerken had vernietigd, hadden zij meer dan 1600 meter diep onder de grond opge sloten gezeten. Dertien van hun mede arbeiders verloren direct of doordat zij later aan hun verwondingen bezweken, het leven. Hun lijken waren reeds ge borgen. ontzegd tot de op Egypte veroverde gebieden. Deze hebben echter de or der gekregen op hun post te blijven. Egypte heeft gisteren bekend ge maakt, dat het de resolutie van de Ver. Naties, waarin de vorming van een internationale politiemacht die de vrede in het Midden-Oosten zou moeten beioaren, aanvaardt. Inmiddels zijn toezeggingen tot deelname aan deze politiemacht binnengekomen van Noorwegen, Pa kistan, Zweden, Denemarken, Nieuw Zeeland en Finland. Van officiële züde is medegedeeld, dat Nederland zeker bereid zal zijn een contingent te levei en aan deze politiemacht, indien het zou worden uitgenodigd zo'n contingent te zenden. Slot op pag. 2 Lagere temperaturen De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met verander lijke bewolking en op vele plaatsen mist. Zwakke tot matige wind. aanvan kelijk westelijke, later krimpend naar zuid. Lagere temperaturen. (Opgemaakt te 1115 uur). 7 NOVEMBER Zon op: 7.48 uur; onder: 17.03 uur Maan op: 12.09 uur; onder: 20.53 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.55 uur en 18.08 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1