wegens Felle aanvallen op Eden zijn politiek in Midden-Oosten Gehele wereld is verbijsterd Eisenhower vraagt Boelganin terugtrekking troepen uit Hongarije Rode terreur in Boedapest MAANDAG 5 NOVEMBER 1956 Felle Nederlandse reacties Heftige protestdemonstraties tegen communistische kwartieren Communisten hadden het zwaar te verduren In vele plaatsen van ons land is het gisteren tot heftige protestdemonstraties tegen de mensonterende gebeurtenissen in Hongarije gekomen, waarbij de gevoelens van afschuw zich vooral uitten in aanvallen op communistische hoofdkwartieren. Zo hebben 4 a 500 jeugdige betogers gisteravond voor het gebouw van het dagblad „De Waarheid" aan de Keizersgracht te Amsterdam gedemon streerd. Door de politie werden de betogers op enige afstand gehouden, waarna zij naar de overzijde van de gracht liepen, de straat openbraken en het gebouw met stenen bekogelden. Spreekkoren werden gevormd en om circa half elf brak een tiental betogers door de politie-afzetting aan beide zijden van het gebouw van „De Waarheid". Hard lopend langs het gebouw gooiden zij klinkers door de ruiten van de benedenverdieping. Om kwart voor elf liet de politie versterkingen aanrukken. In de loop van de avond werd het ru moerig rond het grote grachtengebouw .Felix Merites", waar ..Het Volksdagblad voor Nederland - De Waarheid" in ge vestigd is. Dit gebouw is tevens het cen trum van de landelijke leiding van de CPN. De politie had terzijde van het gebouw postgevat toen van de overzijde van de gracht met uit de straat gebroken klin kers een aanval op het gebouw werd ge opend. Op de benedenverdieping had men de houten blinden aan de binnen kant uit voorzorg gesloten, alle ruiten van de vier grote ramen werden, toen een groep door de politieafzetting wist heen te breken, vernield. Ook was ge poogd met behulp van een reddingshaak van de nabij gelegen brug vernielingen aan te brengen. De ruiten van twee vi trines naast de grote toegangsdeur wer den in een regen van stenen vernield. Een brandend voorwerp werd door een vernielde ruit aan de zijkant van de deur geworpen. De politie dreef de op gewonden menigte toen verder de gracht op. Van de boekhandel ..Pegasus" in de Leidsestraat. is de grote dikke spiegel ruit welhaast aan splinters geslagen en de gehele inhoud van de étalage wild door een geworpen. Agenten van politie hebben de demonstranten daar zonder van enig wapen gebruik te maken, ver dreven. Enige groepen verzamelden zich voor het gebouw van de Russische lega tie. De straatkeien werden daar losge woeld en op elkaar in stukken gehakt. Met deze brokken werden de grote rui ten aan de voorzijde van het gebouw stuk gegooid. Omstreeks middernacht heeft een groep jongelui het kantoor van het hoofdbestuur van de bij de EVC aange sloten Algemene Bedrijfsbond Trans port in de Van Breestraat 60 te Amster dam met stenen bekogeld en daarna op de gelijkvloerse verdieping een ravage aangericht. De ramen aan de voorzijde werden alle vernield en van de voordeur werden twee panelen ingeslagen. In de kantoorruimte aan de straatzijde wer den tafels en stoelen omvergeworpen, bureauladen" uitgetrokken en dé lampen vernield. Ook na middernacht hebben zich in Amsterdam nog ongeregeldheden voor gedaan. Om 3 uur werd de brandweer ge waarschuwd voor een grote straatbrand op de Nieuwe Keizersgracht. Hier had den onbekenden de ruiten van het ge bouw van communistische Jeugdbond ingegooid, de inboedel naar buiten ge sleept en in brand gestoken. Ook ruiten van omliggende woonhuizen waren ge sneuveld. Eerder in de nacht waren ruiten inge gooid van het hoofdkantoor van de EVC aan de Vondelstraat. Betogingen in Oen Haag Ook bij de ambassade van de Sovjet linie, te Den Haag is het gisteren tot betogingen gekomen. Het begon tus sen 12 en 1 uur toen een groep studen ten en andere jeugdige mannelijke en vrouwelijke demonstranten de Andries Bickerweg luidruchtig optrok teneinde voor het gebouw van de Russische ambassade protesten te laten horen tegen de bloedige onderdrukking van de Hongaarse vrijheidsbeweging. Een meisje - een 21-jarige studente uit Den Haag - klom over het ijzeren hek dat de toegang tot de oprit van de kanselarij afsluit en wierp een steen door een der ruiten van het gebouw. Deze betoging veroorzaakte uiteraard nogal wat beroering in dit zo rustige stadsdeel, die pas tot een einde kwam toen de politie arriveerde en de beto gers verwijderde. Onmiddellijk na deze betoging werd de Andries Bickerweg en de toégangswegen daar naar toe door de politie afgesloten. Ook surveilleerden jeeps in de omgeving Het resultaat hiervan was dat de groep van enkele honderden betogers, die in de avonduren optrok naar de Russische ambassade, geen kans kreeg het gebouw ..binnen steenworp-afstand" te krijgen. Een deel van de stenen vloog dan ook in de richting van de politiemannen, die de demonstranten de weg versperden. Enkelen van hen werden door de stenen licht aan het hoofd gewond. Bij de Hongaarse legatie ln de Oranje- Zo geladen was de stemming voor het gebouw van De Waarheid in Amsterdam, dat een demonstrant zich door politie noch zijn eigen vrouw liet weerhouden om met stenen argumenten van zijn mening over de communisten getuigenis af straat te Den Haag - waar ock door po litiemannen de wacht werd gehouden - is het rustig gebleven. Vele honderden demonstranten, van wie de kern werd gevormd door studen ten, hielden een demonstratie voor het gebouw van het communistische dag blad ..De Waarheid" aan de Prinsegracht in Den Haag. Met stenen die ze uit de straat lostrokken, wierpen zij alle ruiten in van het gebouw van ,.De Waarheid" Tot ruim half twee in de nacht ston den demonstranten voor het gebouw van „De Waarheid". Voor de boekwinkel Pegasus in de Hobbemastraat bleven jonge demon stranten lanee tijd bijeen. De betoging kreeg daar op een bepaald moment zulk een dreigend karakter, dat de politie zich genoodzaakt zag een waarschu wingsschot in de lucht te vuren. Er waren enkele mannen onder de be togers. die sympathie voor het commu nisme toonden. Zij kregen het zwaar te duren en moesten de vlucht nemen. In de Assendelftstraat is een man. die naar de mening van de demonstranten te zeer sprak ten gunste van de commu nisten. zeer ernstig toegetakeld. Ook an dere personen die hun sympathieën voor de communisten niet onder stoelen of banken staken, zijn mishandeld. Het bleef nog lange tijd zeer rumoerig in de binnenstad. Ook o.a. in Rotterdam en in Utrecht hebben demonstraties plaatsgevonden, o.a. voor het gebouw van „De Waar heid. Men trok door Utrecht met spandoeken, waarop geschilderd was „Wij eisen verbod van de communis tische partij". Nadat reeds 's middags ruiten en een vitrine van het Waarheid-gebouw aan de Heemraadssiugel te Rotterdam wa ren vernield, werden 's avonds laat talrijke stenen tegen de gevel van dit pand gewornen. In korte tijd stroom den duizenden voor het gebouw bijeen en weerklonken er allerlei kreten die aan duidelijkheid niets te wensen over lieten. De politie trad zeer tactisch op waar door werd voorkomen, dat het op een massale vechtpartij is uitgelopen. Verhoging passagetarieven met 20 De directies van de NV Stoomvaart Maatschappij „Nederland" en de Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd NV delen mede, dat hun mail- en vrachtschepen, die in verband met hun bestemming van het Suezkanaal gebruik moeten maken, deze route naar alle waarschijnlijkheid enige tijd niet meer kunnen volgen. De hogere kosten tengevolge van het varen ener andere route zijn van dien aard, dat de directies de passagetarieven met 20% moeten verhogen met onmiddellijke ingang; over de vrachttarieven is nog geen beslissing genomen. Mochten de schepen in tegenstelling tot het bovenstaande toch nog van het Suezkanaal gebruik kunnen maken, dan wordt deze verhoging, tenzij ook de Suezroute duurder wordt, terugbetaald. Mevr. van Heuven Goedhart: „Geld, geen kleren!" „Om hulp te verlenen aan Hongarije is geld nodig, geen oude kleren", zei mevrouw Van Heuven Goedhart-Hauan, die uit Wenen op Schiphol is terugge keerd. Mevrouw Van Heuven Goedhart deel de mede, dat er voorlopig geen probleem zal zijn van weeskinderen, waarvoor vele Nederlanders altijd zo gaarne heb ben gezorgd. „Wat men in Wenen nu uit het Westen nodig heeft om efficiente hulp te verlenen, dat is alléén geld! Al die inzamelingen van kleding of verbandmiddelen hebben geen zin. Al leen het sorteren en verzenden al (het laatste is kostbaar) vergt een veel tijd vergende en dure organisatie." (Ingez. Med.-Adv.) Labour eist zijn a ftreden Ongekende tafrelen in Downingstreet Aantal aanslagen op Cyprus neemt toe Van onze Londense correspondent) In Londen speelt zich momenteel een groot politiek drama af. Nog nooit is het voorgekomen, dat zoals gisteravond een leider de oppositie voor radio en oppositie openlijk het aftreden eiste, niet van de regering, maar van Sir Anthony Eden als premier. Volgens Gaitskell kan de eer en reputatie van Engeland alleen nog maar gered worden door een nieuwe premier, die onmid dellijk zou besluiten de invasie stop te zetten en de beslissingen van de Ver enigde Naties te aanvaarden. Het verschil tussen beide standpunten is, dat Eden volkomen terecht Egypte als de agressor in het Midden-Oosten en speciaal tegenover Israël ziet, terwijl Gaitskell zich louter en alleen laat leiden door de actie van Israël in de woestijn van Sinai, welke hij een daad van agressie noemt. Gaitskell verklaarde voorts, dat hij Eden geen kwaad hart toedraagt, maar Edens politiek in ,,de ergste week voor de wereld sinds 1939'' veroordeelt. Hij achtte die rampzalig en eiste daarom het aftreden van de premier, die zich nu echter gesteund weet door de grote vechtjas Churchill. In de brief aan zijn kiezers te Woodford heeft deze oud-premier Sir Eden zijn steun gegeven. neemt. Vier Britse soldaten kwamen bierbij om het leven. In alle grote steden van Cyprus is dan ook voor de nachtelijke uren een uitgaansverbod in gesteld wegens de vele bomaanslagen van de laatste dagen. Churchill steunt zijn leerling Eden Maar in het Engelse regeringscentrum speelden zich gisternamiddag voor de na-oorlogse jaren ongekende tafrelen af. Na afloop van een door Labour georga niseerde massale demonstratie trokken duizenden naar Eden's ambtswoning in Downingstreet. daarbij aanhoudend de leus „Eden must go(Weg met Eden)uitstotend. Zij werden voor de nauwe ingang van het onooglijke, maar beroemde dood lopende straatje opgevangen door een enorme politiemacht te paard en te voet. Even leek het erop. dat de schreeuwende en tierende menigte de straat zou binnendringen, maar de rustige lange politiemannen duwden de massa achteruit. Overal zag men scher mutselingen en handtastelijkheden, maar meer dan een tiental arrestanten kwam Downingstreet niet binnen. Harde knallen klonken van het afgestoken vuurwerk. Maar de politie te paard wist van geen wijken. Zij bleef de toestand meester en het „heilige thee-uurtje" zorgde er tenslotte voor. dat deze „revo lutie" werd afgelast. De kalmte van de politie was bewonderendswaardig. On danks het oorverdovend lawaai. Het was echter slechts een voorproefje van wat vandaag te wachten staat, want 5 november is de Britse hartjesdag Cyprus Overigens waren deze relletjes in Lon den van onschuldiger aard dan die op Cyprus, waar de laatste dagen het aan tal aanslagen weer hand over hand toe- Er werden stenen uit de straat ge haald. waarmee het pand werd bestookt. Plotseling weerklonk de kreet dat uit een poortje aan de Vier ambachtsstraat een employé trachtte te vluchten. Inder daad kwam er een jongeman het poortje uit. Men vroeg hem of hij van De Waar heid was. De jongeman ontkende dit niet direct, wat voor velen het sein was om hem aan te pakken. Hij wist zich los te rukken en rende een zijstraat van de Vierambachtsstraat in. De politie moest hem tegen de volkswoede beschermen. Het bleek, dat de jongeman niets met „De Waarheid" uitstaande had Het bleef verder vrij rustig. In Haarlem is vannacht met een straatklinker een grote ruit vernield van het kantoor van het dagblad De Waar heid aan de Schoterweg. Een overzicht van het bombarde ment met straatstenen, dat een woedende menigte gisteravond lan ceerde tegen liet gebouw van het communistische dagblad De Waar heid te Amsterdam. Minister afgetreden Ook in de boezem van zijn regering heeft Eden moeilijkheden op te lossen gekregen. De Britse minister van Staat voor Buitenlandse Zaken. Anthony Nutting, is afgetreden, omdat hij het niet eens kan zijn met de regeringspoli- tiek ten aanzien van Egypte. Hij kan deze politiek volgens zijn verklaring niet in parlement of de Ver. Naties verdedigen. Sir Anthony Eden heeft zijn ontslagaanvrage aanvaard. Hij vroeg ontslag, toen Engeland besloot met Frankrijk in Egypte in te grijpen, doch op zijn verzoek is. met het oog op de toestand, zijn aftreden eerst zaterdag avond bekendgemaakt. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Pineau heeft gisteravond met zijn collega voor Defensie Bourges-Maunou- ry, een bezoek aan Eden gebracht voor overleg. Tevoren was het Britse kabinet tweemaal bijeen geweest. Na een ge sprek van twee uur vertrok Pineau weer naar het vliegveld. Hij wilde niets los laten voor hij met zijn premier Mollet had gesproken. Maar hij voegde hieraan toe: „Er zijn geen geheimen, er is niets veranderd (SINT NICOLAAS WEET HET) Mgr. dr. B. J. Alfrink: Over trouweloosheid van tegenstander, die klein volk onder de voet liep De aartsbisschop van Utrecht mgr. dr. B. J. Alfrink heeft gisteravond voor de KRO-microfoon een rede gehouden over Hongarije. Hij zeide o.m.: „de ge beurtenissen in het fiere land van Hongarije, dat met moed en durf voor de vrijheid strijdt, hebben elkander snel opgevolgd. Wat men gisteren reeds moest vrezen is vandaag bittere werkelijkheid geworden. Ook de vrijheidsliefde en de offerbereidheid van een volk, dat jarenlang door verdrukking is getergd, zijn niet bestand tegen de overmacht van wapenen, waarover een miljoenentegen stander kan beschikken. En geheel de wereld is verbijsterd, niet alleen over de teleurstelling van de mislukte vrijheidsstrijd, maar meer nog over de trouwe- loosheid. waarmee de machtige tegenstander een klein volk onder de voet gaat lopen. De machteloosheid waarmee de wereld dit moet aanzien is een angstig teken voor al degenen die nog steeds hoop hebben, dat de volken geregeerd zullen worden in rechtvaardigheid en trouw. God zij land en volk van Hongarije en daarmee geheel Europa genadig. GOD SPREEKT ZIJN BEDOELINGEN NIET UIT Eén vraag is er bij dit alles die het christenhart blijft beklemmen: hoe is het mogelijk, dat Gods voorzienigheid dit alles laat geschieden? Ook al weet men dat men de Aller hoogste niet ter verantwoording roepen kan en ook al is men ervan overtuigd, dat God. die het lot van alle mensen en volken in Zijn vaderhand besloten houdt, de wereld regeert in wijsheid en in liefde, onze verbijsterde geest en ons treurend hart blijven vragen naar het waarom, en een antwoord ontvangen we niet. Is het misschien om aan de mensheid „Ontzet en ontsteld" door Russische actie President Eisenhower heeft gisteren een dringende boodschap aan premier Boelganin gezonden, waarin hp deze vraagt de Sovjet-troepen uit Hongarije terug te trekken, net Amerikaanse staatshoofd gaf uit- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllilllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll I HELPT HONGARIJE Het bedrag, dat tot zaterdag werd gestort op giro 777 van het Neder- landsche Roodc Kruis ten behoeve van Hongarije heeft de f. 200.000. overschreden. Men steune naar vermogen! Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll drukking aan zijn „ontzetting en ont steltenis" over de Sovjet-aanval op Hongarije. Eisenhower drong er ook op aan. dat Hongarije het recht wordt gegeven zijn eigen regering te kiezen. De woordvoerder van het Witte Huis deelde mee. dat de boodschap was ver zonden. nadat de President met minis ter Dulles, die, zoals gemeld, in het militaire hospitaal Walter Reed een darmoperatie heeft ondergaan, diens plaatsvervanger Herbert Hoover en an dere functionarissen had gesproken. Communisten te Den Haag mishandeld Grote opwinding voor „De Waarheid" (Van onze Haagse redactie) Inzake de onrust te Den Haag verne men wij nog, dat naar schatting een 1500 demonstranten, ook nadat de po litie de toestand voor „De Waarheid" te Den Haag onder controle had, zeer onrustig bleef. Het tumult was af en toe oorverdovend. Om half twaalf ont stond grote opwinding, toen een com munist. die volgens de demonstranten had beweerd „dat de Hongaren alles aan zich zelf te wijten hebben", door een groepje jongelui op de Lange Beestenmarkt werd mishandeld. De politie sloeg er flink met de gummi knuppels op los. doch kon niet voor komen. dat de man deerlijk werd ge havend. Een dergelijk incident vond even later op de Prinsegracht plaats. Om kwart voor twaalf werd opnieuw hevig slag geleverd tussen de demon stranten en de politiemannen, die er met gummiknuppels en met de blanke sabels op los sloegen. De jeeps trachtten met gillende sirenes ruim baan te maken. Omstreeks 12 uur* gingen een paar honderd demonstranten terug naar de communistische boekhandel „Pegasus" aan de Hobbemastraat. Aangezien de meeste ruiten hier al gesneuveld waren stond daar nog maar een politieman op wacht. Hij trok zijn pistool en loste eni ge schoten in de lucht, die de demon stranten echter niet vermochten te stui ten. Wijselijk trok de agent zich toen terug, waarop met denderend gerinkel de overgebleven spiegelruiten van de boekhandel sneuvelden. De communis tische ..literatuur" die in de ealages lag uitgestald, werd op straat geworpen. Toen waren ook hier weer de jeeps ter plaatse, waarop de demonstranten weer in de looppas teruggingen naar „De Waarheid". duidelijk te maken, wat er van de wereld worden zal. wanneer de wetten van recht en mensenlijkheid, die God zelf aan de mens gegeven heeft, niet worden geëerbiedigd? Of draagt de christenheid van Hon garije van wie wij in de laatste dagen zo vurig de bevrijding hadden gehoopt, werkelijkheid geworden in de vrijheid van de kardinaal, in Gods bedoeling misschien de schuld van ons allen en wil de Heer der Kerk ons leren, dat wij allen zullen moeten terugkeren naar de leer van het evangelie, de leer van liefde van trouw en van rechtvaardigheid, wil de wereld niet ondergaan in tranen en in bloed?". God spreekt, aldus de aartsbisschop, zijn bedoelingen niet uit, maar het ge beuren in Hongarije is een teken aan de wand, waarvan wij alleen maar kun nen hopen, dat al degenen die aan de wereld leiding geven en wij allen het weten te verstaan. Het zal onnodig zijn U op te roepen tot gebed, gebed voor Hongarije, gebed voor de wereld, gebed voor de kerk. Het zal overbodig zijn U op te roepen om aan het ongelukkige volk van Hongarije alle hulp te bieden, die van hieruit thans nog mogelijk zal zijn. Wij willen hun gaarne alle materiale hulp brengen, die wij hun thans nog geven kunnen. Met een dankbaar hart, dankbaar om de vrijheid en de vrede die wij nog mogen genieten. Maar voor alles willen wij voor hen blijven bidden. God zegene het arme volk van Hon garije. God zegene de fiere en moedige kardinaal Mintszenty met zijn ambts broeders in het episcopaat. De vrede van Christus zij met hen en met ons allen", aldus besloot de aartsbisschop. In verschillende plaatsen van ons land zijn gisteren ook bidtochten voor Hon garije en het behoud van de vrede gehouden. Het Weense blad „Bild-Telegraf" meldde hedenochtend dat vanochtend in Milaan een radiobericht uit Honga rije is opgevangen, waarin wordt ge zegd, dat de Russen de Hongaarse mannen in Boedapest onder zware be waking naar de stations brengen. De huizen worden op wapens doorzocht. Nu ook onrust in Roemeuië Een ln het Roemeens op de korte golf uitzendend radiostation, waarvan de naam niet bekend is, heeft zaterdag avond gemeld dat er onrust heerst on der do Roemeense fabrieks- en spoor wegarbeiders. Ook moesten verscheidene faculteiten van de Universiteit in Cluj, in Transsyl- vanië, gesloten worden wegens moeilijk heden met de studenten. Studenten te Boekarest zouden colle ges in Marxisme en Leninisme en het onderwijs in de Russische taal hebben geboycot. Russische schepen worden niet gelost Rotterdamse havenarbeiders, die van morgen moesten beginnen met de los sing van twee Russische schepen, wel ke met stukgoed geladen in de Rijn haven lagen, hebben geweigerd dit werk uit te voeren. Aanvankelijk wa ren de kranen op de wal reeds bijge steld. doch zij zijn nu door de betrok ken arbeiders weggedraaid. Het. betreft hier het 3158 brt metende ss Kolomna" en de 1450 brt. grote „Tartu". Laatstgenoemd schip zal nu. naar verluidt, naar Antwerpen gaan om daar verder te worden gelost. De lading was er n.l. zaterdag J.l. reeds ten dele uitgehaald.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9