Staatsmijnen boren nieuwe wegen naar liet zwarte goud! Voor 1957 is f 2.775.000 begroot Rotterdam houdt internationale tuinbouwtentoonstelling 1960) Vijf nieuwe schachten zijn in aanbouw: een unicum! Staten IS Ver. kost haai' en vol problemen Ook de Belgen kennen de zorgen die met welvaart gepaard gaan! Zó boeieml is nu PANORAMA ZATERDAG 3 NOVEMBER 1956 Bloemenolympiade van april tot september Nu de Rotterdamse gemeenteraad met algemene stemmen het plan heeft aanvaard om in het project Dijkzicht in 1960 een internationale tuinbouw tentoonstelling te houden, hebben dr. A. J. Verhage en de Rotterdamse ge meentesecretaris. de heer J. Hasper, enige toelichting gegeven op de wel zeer omvangrijke plannen, die voor 1960 bestaan. Geen geschikt moment De Belgische werkgevers zijn overigens van oordeel, dat de toestand momen teel zorgvuldig in het oog moet wor den gehouden. Het ogenblik is niet geschikt om de kostprijzen van de Belgische industrie opnieuw een te grote voorsprong te laten nemen op die van de buitenlandse concurrentie. De 10 procent loonsverhoging, welke aan de mijnwerkers werd toegekend, gaat aan de staat een bijkomende sub sidie kosten van ca. 54 miljoen gulden. De vakbonden eisen een deel in de winst van de hoogconjunctuur, maar de industriëlen zijn de mening toegedaan dat de bedrijfswinsten op het ogenblik niet overdreven zijn. De industrie moet immers steeds groter wordende bedra gen reserveren voor investeringen. De moderne machines, o.m. de half-auto- matische machines kosten veel meer dan de gewone machines. Toch besprekingen Toch stemden de leiders van het ver bond der Belgische nijverheid er in toe besprekingen te voeren met de directies van de twee grote vakbonden om te onderzoeken in welke mate werkgevers en vakbonden zouden kunnen bijdragen tot het voeren van een politiek, welke de koopkracht van de lonen kan hand haven. Daar echter de regering onlangs besloot 10 procent van de winst der vennootschappen te blokkeren, de prij- zijn te reglementeren en de extra-con ventionele loonsverhogingen te verbie den, zijn de contacten tussen de werk gevers en vakbonden voorlopig geschorst. Kortom, zowel de regering, de In dustrie als de vakbonden zitten mo menteel met de zorgen van de welvaart. Het ls volkomen normaal, maar de oplossing is allesbehalve ge makkelijk. De minister van Financiën, de heer Lebaert. verklaarde in een toespraak tot Belgische economen, dat iedereen maatregelen vraagt tegen de inflatie, mits natuurlijk de eigen be langen niet worden geraakt, en de strijd tegen de inflatie-spiraal op de rug van „anderen" wordt uitgestre den Dr. Verhage wees erop, dat de inter nationale tuinbouwtentoonstelling in 1953 in Hamburg 4.8 miljoen bezoekers trok. In 1959 zal een internationale tuin bouwtentoonstelling te Wenen worden gehouden, waarna in 1963 opnieuw Ham burg volgt. Er zijn vele aanleidingen onder meer de zeer omvangrijke en in tensieve tuinbouw in Nederland, teza men met het omvangrijke uitvoergebied om een internationale tentoonstelling in Nederland te houden. Daarnaast valt in 1960 het eeuwfeest van de Kon. Al gemene Vereniging voor Bloembollen cultuur, terwijl het bovendien in 1960 400 jaar geleden zal zijn dat de eerste tulp in Nederland kwam. Deze tulp kwam in 1554 met de toenmalige Oos tenrijkse gezant in Turkije naar Mid den-Europa en werd door de botanicus Fugger uit Augsburg gezonden aan de Leidse Hortus Botanicüs, die destijds werd geleid door Clusius. Dr. Verhage zeide. dat het voor een internationale tuinbouwtentoonstelling noodzakelijk is, dat men het gevoel krijgt in een tuinbouwolympiade aan wezig te zjjn. Daarom moet men werkelijk van half april tot einde september een reeks tentoonstellingen geven, die een volledig beeld kunnen brengen van alles wat Nederland, maar ook van wat andere landen en niet alleen van Europa op dit gebied presteren. De Rotterdamse gemeentesecretaris was bijzonder verheugd, dat deze ten toonstelling over drie en een half jaar in Rotterdam haar poorten zal openen. Hij bracht de ..Ahoy" in herinnering, die de reconstructie van de haven in beeld bracht. Nadien volgde de E-55, die voor namelijk gericht was op het nationale herstel, waarbij de moeilijkheden ten aanzien van collectieve inzendingen aan het licht kwamen. Deze tentoonstelling, aldus de heer Hasper, is alleen al daarom aantrek kelijk, omdat men hier met belang rijke eensgezinde organisaties te doen heeft. Dit zal een edele wedstrijd wor den. die weinig collectieve inzendingen zal kennen, want iedereen zal daar trachten het mooiste en beste te exposeren wat hem of haar maar mogelijk Is. Dulles zal niet aftreden De woordvoerder van het Witte Huis, Hagerty, heeft gisteren ontkend dat ae minister van Buitenlandse Zaken, Dulles van plan is af te trcien. De Republikeinse Senator George Bender had donderdag in Dayton in Ohio verklaard gehoord te hebben, dat Dulles ontslag wilde nemen. Hij had het reeds enige tijd geleden uit „be trouwbare bron" vtrnomen. (Ingez. Med.-Adv.) 100 miljoen ton vetkolen liggen alleen al in de „zadel van Rutli" opgetast Op 6 november a.s. zal minister Witte, in gezelschap van de secre taris-generaal van Wederopbouw en Volkshuisvesting, de heer Gün- ther en de directeur-generaal van de Wederopbouw ir. Buskens. een bezoek brengen aan de in aanleg zijnde derde schacht van de Staats mijn Maurits. Genoemde heren zullen in de schacht afdalen met de heer Rottier, economisch, en ir. Hellemans, mijnbouwkundig direc teur der Staatsmijnen. (Van onze Limburgse correspondent) Onze Nederlandse mijnindustrie beleeft op het ogenblik het unieke feit dat er niet minder dan vijf nieuwe schachten worden gedolven. En ook uniek mag het heten, dat dit miljoenenwerk geschiedt in opdracht van één mijnonderne ming: namelijk die der Staatsmijnen. Deze in aanleg zijnde schachten worden overigens op behoorlijke afstand van elkaar gedolven voor verschillende mijnen. Met twee ervan gaan de Staatsmijnen straks bij Vlodrop (dus buiten het hui dige mjjngebied, want Vlodrop ligt ten oosten van Roermond tegen de Duitse grens aangedrukt) ruim 100 mijjoen ton nieuwe steenkool delven, waarvan een behoorlijk percentage voor huisbrand is. De andere nieuwe schachten zijn voor de Staatsmijn Maurits in Geleen, de Staatsmijn Emma te Heerlen (onder de gemeente Schinnen aan de spoor lijn van Sittard naar Heerlen, en de zich sterk ontwikkelende Staatsmijn Hen drik te Brunssum. Laatstgenoemde drie schachten boren straks naar nieuwe miljoenen tonnen vetkool, welke vooral de industrie ten goede zullen komen en verder gebruikt gaan worden voor de fabricage van cokes, zowel voor grond stof voor de bereiding van gas, elektriciteit en tal van produkten uit de che mische sector der Staatsmijnen: van kunstmest en alcohol tot caprolactum toe, waaruit een andere Nederlandse industrie o.a. synthetische vezels en garens maakt (Enkalon). (dat zijn de kolenlagen met veel steen) intensiever bij de ontginning worden be trokken en er meer ruwe kool dan vroe ger door de schachten moet worden ge hesen om tooh over dezelfde hoeveel heid verkoopbare kool te kunnen be schikken. Zowel op de Staatsmijn Mau rits als op de Staatsmijn Emma moest er daarom een nieuwe „uitvalsweg" ko men. Bovendien zal door de nieuwe schachten de grote hoeveelheid ventila- tie-lucht worden gevoerd, welke bij ont ginning op grotere diepte nodig is. Ten slotte gaat de nieuwe schacht van de Staatsmijn Emma de ontgin ning mogelijk maken van nieuwe ge deelten in het mjjnveld van deze mijn, op ongeveer zes kilometer afstand van de bestaande schachten. Door die nieuwe schachten zullen de mijnwer kers en het materiaal aangevoerd wor den en de kolen „getrokken" worden uit dit afgelegen gedeelte van het mijnveld, waardoor de kosten zullen worden gedrukt, omdat mensen, mate riaal en kolen niet over een grote on dergrondse afstand behoeven te wor den vervoerd. Deze schacht zal reiken tot in het zadel van Puth", een merk waardige storing in de aardkorst, waar ongeveer 100 miljoen ton vet kolen opgetast liggen in boven elkaar staande lagen! Werk van lange adem Schachten delven is vooruitzien! Een tijdige aanleg is noodzakelijk en de produktie van ons mijngebied veilig te stellen. Maar met nieuwe schachten alleen komt men er niet, al vormen zij ook de ruggegraat van de mijn. Wanneer de aanleg van de schacht door het ge vaarlijke terrein heeft plaats gevonden, moet deze worden „doorgzet" in de steenkoolrots, waarna pas tot de inrich ting van de schacht dus tot het bedrijfsklaar maken kan worden over gegaan en tot het maken van de onder grondse laadplaatsen, waarmede bij de meeste nieuwe schachten reeds begon nen is. Eerst dan kan het eigenlijke „kolen veld" worden ontsloten door het drij ven van kilometerslange gangen in het steenkoolgebergte, waarin zich de ko lenlagen bevinden. De nieuwe Emma- schacht kan binnen afzienbare tijd in Bloembollenvak maakt reclame Op de begroting van het Centraal Bloembollencomité staat een bedrag van f. 2.775.000 uitgetrokken voor „onpersoonlijke reclame". Dit bedrag wordt, via een vakheffing, door het vak bijeengebracht voor de al gemene propaganda. Daarnaast besteden de individuele vakgenoten nog eens miljoenen aan eigen propaganda en re dame! Nog altijd is de aanduiding ..Bulbs from Holland" een reclame op zichzelf, maar de vakmensen uit het bloembol- lenbedrijf weten wel. dat ze zich op hun aloude reputatie niet rustig kunnen laten drijven. „Aanzien doet gedenken", zeggen de bollenmensen en ze zorgen er dan ook wel voor. dat het publiek in het buiten land regelmatig de waarheid onder de neus krijgt, dat de beste bollen uit Hol land kopien! Dat kost kapitalen, vooral in Ameri ka. mede dank zij het valuta-verschil. En die kapitalen moet het vak opbren gen. Dat geschiedt via een heffing door het Produktschap voor Siergewassen, een PBO-instelling. Over het algemeen is men in het vak niet zo bijster gebrand op heffingen en inmenging van organi- gebruik worden genomen, die voor de Maurits omstreeks 1959, en voor de Hendrik omstreeks 1960, terwijl de schachten van de nieuwe Beatrixmijn de eerste kolen zullen trekken tegen ongeveer 1965. Zo ziet men boe schach- tenbouw een werk is van lange adem. Een werk overigens, dat straks voor onze nationale economie rijke vruchten zal afwerpen en beschouwd kan wor den als een bewijs \an de levenskracht der ruim vijftig jaren oude Staatsmij nen. Vertrouwen in economische toekomst, maar Hoogconjunctuur heeft flink doorgezet Geen produktievertraging te verwachten saties, vooral wanneer die zetelen in Den Haag. dat nu eenmaal in het bloembol lenvak uit traditie (schoon niet immer verdiend), een slechte naam heeft. Maar wanneer men met een zakenman spreekt die de dingen objectief bekijkt, geeft hij toch wel toe. dat men nimmer twee drie kwart miljoen voor propaganda bijeen zou kunnen brengen tenzij via zulk een heffing. En datzelfde geldt voor het we tenschappelijk onderzoek, dat thans zulk een vooraanstaande plaats inneemt en een internationale reputatie geniet, die ook aan onze bloembollen ten goede komt. Al vergt dit niet meer dan een kleine zes ton Dure reclame Het voeren van een advertentie-cam pagne in de V.S. is uitgesloten, dit zou welhaast het hele budget opslokken. De heer Walter Roozen, de publiciteitslei- der van het CBC. die in Haarlem zetelt op een bovenverdieping in de Wilhelmi- nastraat, moet dan ook wel „uitkienen" hoe hij zijn budget besteedt. Een belangrijk hulpmiddel is hierbij de televisie gebleken, vooral ook omdat bolbloemen zo bij uitstek „visueel" zijn. Het is alleen maar jammer dat men nog geen kleuren-televisie heeft, dan zou het effect nog groter zijn! In tal van tele visie-shows wist men de bolbloemen naar voren te brengen, en tijdens de NBC- show op „Valentine Day" kreeg de in Amerika welbekende televisiester Arlene Francis een geweldig hart van rode tul pen aangeboden. Twee en een half mil joen televisiekijkers genoten ervan! Verder zoekt men de publiciteit vooral in voorlichtende artikelen, foto's in de kranten etc. Dit is een moeilijk begaan bare weg. die met veel tact betreden moet worden, en men moet dan ook in derdaad wat goeds bieden, wil men de redacties hiervoor winnen. Dat men hierin nochtans telkens weer slaagt, be wijst wel dat men in het bollenvak re clame weet te maken niet alleen, maar ook de media tactvol weet te gebruiken! Wel weet men in de reclame de plaatselijke „dealers" in te schakelen, die zélf adverteren mot matrijzen door het CBC verstrekt. Dat er in één jaar tijds 13.000 matrijzen werden aange vraagd, toont dat deze vorm van indirec te reclame insloeg. Film-propaganda Zeer veel succes heeft men gehad met de film ,.A gift from Dirk" grotendeels opgenomen op de Keukenhof. Een nieu we film „Promise of Spring" is ook reeds in de circulatie gebracht. Succes heeft men vooral met de „Bol- len-derby" die voorheen alleen in de zuidelijke staten gehouden werd. maar nu verder is uitgebreid. Per vliegtuig ontvingen de burgemeesters van tien Amerikaanse steden elk een pakket van 1000 tulpenbollen ter opplanting in de gemeentelijke parken. De burgemeester van de stad die met het beste resultaat voor de dag komt. krijgt een reis naar ons land aangeboden. Deze geste heeft zeer de aandacht van pers en radio ge trokken. Speciale problemen Amerika en Canada zijn de beste klanten van het bloembollenvak en daar enboven is hier geen contin gen tering. Er ligt nog terrein genoeg braak, want ver geleken bij een land als Zweden neemt Amerika per hoofd der bevolking slecht een fractie af van wat de Zweden kopen. Men zit hier echter met speciale pro blemen. Allereerst is daar de centrale verwarming, die het goedhouden van bloemen vrijwel onmogelijk maakt. Maar ook zit men met de grote uitge strektheid van een gebied, dat weliswaar als één rayon met propaganda bewerkt moet worden, maar waar klimaat ver schillen heersen als tussen Hammerfest en Algiers. Ieder land stelt zijn eigen ei sen. maar hoe makkelijk ook in bepaald opzicht de propaganda in het ééntalige en tot één statengemeenschap behorende Amerika is. ook deze medaille heeft haar keerzijde en noord en zuid liggen ver uiteen. Maar de bollenmensen zitten niet voor één gat gevangen en zorgen er voor. dat de miljoenen aan „onpersoonlijke recla me" uitgegeven, tot de laatste cent nut tig worden besteed! Opvolger van ,Ahoy'' en ,E-559 Vernuftige methoden Zonder schaohtenbouw is geen mijn- exploitatie mogelijk en denkbaar. De schachten zyn de centrale punten, waaromheen alles draait in het mijnbe drijf en zij zijn de enige verbindings wegen tussen de donkere ondergrondse en de bewoonde wereld. Via de schach ten vindt het vervoer plaats van mijn werkers. materiaal en gedolven kolen in de op en neer suizende liftkooien en die schaohten werken bovendien voor het leven en de veiligheid van de mijn werkers. Alleen daar langs kunnen im mers verse lucht en licht omlaag ge bracht worden en de onzuivere lucht en het gevaarlijke water worden afgevoerd. Vooral in ons Limburgse kolenbek ken, waar zich boven de kolenhouden- de gesteentelagen veel drijfzand en dus ook veel water bevindt, is de schachtbouw een moeilijk technisch werk. dat jaren van theoretische voor bereiding vergt. Hoe lang het delven van een schacht duurt hangt bij ons dan ook voornamelijk af van de vraag hoe dik de drjjfzandlagen zijn, die moeten worden overwonnen. Pas in onze moderne tijd is daarvoor de twee ledige toversleutel gevonden en wel in de bevries- en boormethoden volgens Honingman-de Vooys. Uiteraard zijn die methoden zeer ver nuftig. Bij de bevries-methode komt men veilig door de gevaarlijke, sterk-water houdende, lagen door deze ter plaatse te bevriezen. Daarna kan men zich meter voor meter een weg naar de diepte ba nen, als het ware in een bevroren ci linder, die direct wordt bekleedt en ver sterkt. Na de ontdooiing ondervindt men dan geen hinder meer van het vroeger zo levensgevaarlijke water en drijfzand. Bij de boormethode wordt de schacht volledig uitgeboord om het instorten van het boorgat te voorkomen, blijft dit echter gevuld met een vloeistof van hoger soortelijk gewicht dan van het omringende water. Is de grootste dia meter uitgeboord, dan wordt de defini tieve bekleding, aaneengesloten als een lange stalen cilinder, in het boorgat aan gebracht. Met behulp van deze bouwmethoden, die ook toepassing vinden bij de vijf nieuwe schachten der Staatsmijnen, is het mogelijk geworden sinds de jongste eeuwwisseling de tenminste voor Nederlandse begrippen geweldige kolenrijkdom ten westen van Heerlen in ontginning te nemen. Juist daar had het drijfzand namelijk tot aan de twintigste eeuw kolendel- ving onmogelijk geblaakt. Kosten: 100 miljoen Honderden meters onder de begane grond zetten de schacht bouwers een nieuwe uitvalsweg" uit, opdat nieuwe hoeveelheden steenkool kunnen worden aange boord. Detailopname van de aanleg van de nieuwe schacht voor de Staatsmijn Maurits in Geleen. drop zullen het brengen tot een halve kilometer. Deze kostbare schachten- aanleg, waarmee een kleine 100 mil joen gulden zijn gemoeid, was bepaald nodig. Die voor de Staatsmijn Beatrix wordt aangelegd om straks het produktie-ver- lies op te vangen, dat ontstaan zal door het uitvallen van de „stervende" Staats mijn Wilhelmina, de oudste Staatsmijn, gelegen op de noordoostelijk flank der gemeente Heerlen. (Enig soulaas zal dit derhalve niet brengen in onze immer krapper wor dende huisbrandpositie). En in de Staatsmijnen Hendrik en Maurits kunnen de bestaande schachten het „kolenvervoer" omhoog niet meer aan, vooral als gevolg van een wijziging in de afbouwpolitiek sinds 1952. waar door ook de z,.g. „onzuivere" kolenlagen (Van onze Brusselse correspondent) De welvaart in België is dit jaar verder gestegen en de economische waar nemers zien het eerste kwartaal van 1957 eveneens met vertrouwen tegemoet. Niet alle industriële sectoren profiteerden echter in dezelfde mate van de hoogconjunctuur. Terwijl in de staalindustrie in de loop van dit jaar reeds vier of vijf keer de staalprijs werd verhoogd, hebben de fabrieken, die spoor- wegmaterieel vervaardigen, het veel moeilijker. Zij aanvaarden zelfs buiten landse orders met zeer geringe of helemaal geen winstmarges. Maar over het algemeen zijn de meeste Belgische bedrijven goed van orders voorzien^ en wordt er goed verdiend. Optimisme schijnt nog gewettigd. Enkele pessimistische economen hebben begin 1956 een depressie voorspeld voor het tweede halfjaar 1956, doch zij hebben ongelijk gehad. De hoogconjunctuur heeft zich thans flink doorgezet en voor het eerste kwartaal 1957 is geen vertraging in de pro duktie te verwachten. Dit is thans reeds merkbaar in het ritme van de binnen komende orders uit het buitenland en het feit, dat de leveringstermijnen langer worden, wat betekent dat een aantal fabrieken het plafond van hun produktiecapaciteit hebben bereikt. Staten het belang inzien van de Europese markt voor de afzet van hun kolen, werd door de Amerikaanse auto riteiten toestemming verleend tot het in de vaart brengen van 30 oude Liberty- schepen. wat de vrachtprijzen misschien een stabieler verloop zal geven. Oplossing ver van gemakkelijk De voortgezette hoogconjunctuur gaat thans echter gepaard met de typische spanningen tussen lonen en prijzen, terwijl in sommige sectoren, zoals de kolenmijnen, een gevaarlijke schaarste is ontstaan. België moet 2 3 mil joen ton Amerikaanse kolen importeren, en deze kolen kosten 15 gulden per ton meer dan de Belgische, wat voorname lijk te wijten is aan de dure vracht op de Atlantische Oceaan. Daar de Ver. Zorgelijk staan de gezichten van President Eisenhower en zijn minis ter van Buitenlandse Zaken Dulles bij een bespreking in het Witte Huis over de gespannen toestand in de wereld. Van de nieuwe schachten wordt die van de Staatsmijn Hendrik de diepste. Zij gaat reiken tot 1100 meter, terwijl de diepste schacht van deze mjjn thans 940 meter bedraagt. De nieuwe schacht van de Staatsmijn Maurits werd on langs reeds hecht aangesloten aan de steenkoolrots. 307 meter onder het maaiveld, zoals „in het vak" de begane j grond wordt genoemd. Zij zal een diep te krijgen van 940 meter. De schacht van de Emma gaat oorlopig tot 400 j meter en de beide schachten van de nieuwe Staatsmijn Maurits onder Vlo-

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 8