Auto-silo als oplossing van het parkeer- en stallingsprobleem Sarco-globine Botsingen in Hongarije „Hongarije" werkt gunstig op Italiaanse politieke toestand Duitsers roken meer en drinken meer alcohol dan ooit tevoren „Buddy-seat" zadel maakt een bromfiets tot motorfiets 95ste Jaargang Zaterdag 3 november 1956 Vijfde blad no. 28977 Bouioplannen Combinatie Autosilo Holland (Speciale berichtgeving) Het behoeft geen betoog, dat door toenemend autoverkeer het parkeer- en Btallingsprobleem, vooral in de grote steden, steeds nijpender wordt. Om aan dit probleem het hoofd te bieden zijn de laatste jaren diverse systemen ontwik keld om de auto's voor korte of langere tijd van de openbare straat te verwij deren. In de miljoenensteden van Amerika verrezen reeds verscheidene grote garagegebouwen, waaronder de zgn. pidgeon-holes (duiventillen) die het meest economisch en bruikbaar zijn gebleken. Aangezien deze gebouwen echter uit sluitend zijn berekend op de stalling van Amerikaanse auto's is de Sicomatie A.G. te Zürich zes jaren geleden begonnen aan de ontwikkeling van een stal lingssysteem, dat beter zou passen by de Europese omstandigheden en geschikt zou zijn voor zowel Amerikaanse als Europese wagens. Het door de Sicomatie A.G. na zes jaren intensieve research onder de naam ..autosilo" gecreëerde systeem, dat door twaalf patenten wordt beschermd, is reeds bezig zijn veroveringstocht door Europa te maken. De eerste autosilo in Europa, die het vorig jaar zomer in Karlsruhe werd geopend, schijnt goed te voldoen. Verder worden er op het ogen blik autosilo's gebouwd in Bazel. Parijs en München, terwijl in verscheidene andere Europese landen de plannen voor de bouw van autosilo's in voorbe reiding zijn. Ook in ons land De Sicomatie A.G., die in Engeland, Duitsland. Frankrijk. Italië en Zwitser land filiaalmaatschappijen stichtte en concessiehouders benoemde in de Unie van Zuid-Afrika en Venezuela, sloot voor Nederland een contract af met de te Rotterdam opgerichte „Combinatie autosilo Holland", die het alleenrecht kreeg om in Nederland zowel voor eigen exploitatie als voor rekening van op drachtgevers autosilo's te bouwen of te doen bouwen. Over de bouw van autosilo's in Neder land is men met diverse gemeenten en particuliere maatschappijen in onder handeling getreden. Er werd o.a. bouwgrond voor aange vraagd in de gemeenten Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht. Eind hoven en Arnhem, terwijl de gemeente Delft zich uit eigener beweging met de combinatie in verbinding stelde. Het ligt voor de hand, dat ter oplossing van het parkeerprobleem de bouw van één of meer auto-silo's in de binnenstad het meest gewenst zou zijn, doch ook in de buitenwijken zouden autosilo's in de behoefte aan stallingruimte kunnen voorzien. Eenmansbedieninq De autosilo biedt het grote economi sche voordeel dat de bediening van de wagens het plaatsen dus in boxen door slechts één man geschiedt. De automobilist behoeft zijn wagen slechts voor het gebouw te zetten. De man aan de controletafel zorgt voor de rest, zonder de wagen ook maar aan te raken. Een autosilo heeft ver der het belangrijke voordeel boven een torengarage, dat de benodigde grond- oppervlakte aanzienlijk kleiner is. Een torengarage van bijv. 20 meter hoogte en met plaats voor 240 auto's vereist een grondoppervlakte van on geveer 1500 vierkante meter, terwijl een autosilo van dezelfde hoogte en dezelfde capaciteit een grondopper vlakte nodig heeft van slechts circa 600 vierkante meter. Het autosilo-gebouw, dat als staal- of betonskelet kan worden opgetrokken, bestaat uit twee evenwijdig tegenover elkaar liggende vleugels van drie, vier, vijf of eventueel 40 verdiepingen met boxen, waarin auto's naast en boven elkaar worden opgeborgen. Tussen de beide vleugels bevindt zich een op rails rijdende liftschacht met liftkooi, uitge rust met tractiemachine of parkeer- machine. waarmee de auto's in de lift kooi worden getrokken en ook in de LEIDERDORP BAZAR „KONINGIN JULIANA- SCHOOL" GEOPEND De oudercommissie van de „Koningin Julianaschool", de openbare school aan de Kom van Aaiweg wil gaarne in het bezit komen van een podium met toe behoren en dit benutten om de kinde ren het spreken in het openbaar bij te brengen. Om aan de benodigde gelden te komen werd een bazar georganiseerd. Er was bij de opening reeds een grote belangstelling. Het ljoofd der school, de heer J. B. Blankenstein, wekte de be zoekers op goed in de beurs te tasten. Hierna gaf hij het woord aan mevr. C. W. van Diepeningen van Biezen voor de officiële opening. Mevr. Van Diepeningen zei met veel genoegen gevolg te hebben gegeven aan het verzoek deze bazar te openen, want zij weet dat de oudercommissie er steeds op uit is de belangen van de school en het onderwijs te behartigen. Zij wekte daarom ook de aanwezigen op het werk van de commissie te steunen en dus flink wat geld te besteden. Met een flinke ruk aan het rad van avontuur opende mevr. Van Diepeningen deze bazar. Naast dit rad van avontuur zijn er nog vele andere attracties. Bovendien zijn er verschillende aanlokkelijke stands, waaraan naar het leek al dadelijk goe de zaken werden gemaakt. De bazar is vandaag nog geopend van 14—18 uur en van 19.30—23 uur. VOORSCHOTEN Geslaagd De heer D. C. Boekhout, alhier, slaagde voor het examen vee- verloskundige en castreur. De muziekvereniging Benvenuto maakt hedenavond van 6.30 tot 8.30 uur een muzikale rondgang door het dorp. DR. V. D. STOEL OVER ISRAËL Op uitnodiging van de Voorschotense Herensociëteit hield dr. M. van der Stoel uit Voorschoten gisteren een causerie (met kleurendias) over zijn reis naar Israël en omliggende landen. Door de recente gebeurtenissen daar was de be langstelling buitengewoon groot. Daar ruime introductie was toegestaan, kon den ook vele dames van haar interesse blijk geven. Spreker gaf zijn aandachtig gehoor, mede aan de hand van kleurendias, een duidelijk inzicht in de ontwikkeling van de jonge staat Israël. In tegenstelling tot de nabuurlanden was dit land er, volgens spreker wonderwel in geslaagd, de woestijnachtige grond, door integratie en mechanische bewerking, tot vrucht baarheid te dwingen. De voorzitter van de Herensociëteit, de heer J. H. van Eist. dankte dr. Van der Stoel voor zijn interessante causerie en bood mevr. Van der Stoel bloemen aan. boxen worden geschoven. Daarna keert de liftkooi automatisch naar de begane grond terug om klaar te staan voor de volgende klant. Deze gehele rondgang, die zoals gezegd door slechts een man wordt gedirigeerd, neemt niet meer dan 50 55 seconden in beslag. Het openen en sluiten van de toegangs- en uit gangsdeuren geschiedt eveneens auto matisch. Een autosilo kan eventueel ge combineerd worden met een service- en benzinestation, kantoren, showrooms, een motel enz. Zulks is bijv. het geval met de autosilo's in Karlsruhe en Bazel. Esthetische aanpassing De bouwkosten van een autosilo van 10 verdiepingen zullen anderhalf mil joen gulden bedragen. De stallings- kosten zullen worden gebaseerd op die welke algemeen geldig zijn. Het meest gunstig voor een economische exploi tatie is een silo van circa 250 auto's, waarin dan twee liften nodig zijn, namelijk een op elke 120 wagens. Aangezien het transport van de auto geschiedt met afgezette motor en nie mand anders dan de man aan de con troletafel toegang tot het gebouw heeft, is brandgevaar zo goed als uitgesloten. Door een goede architectuur zal een autosilogebouw ook estetisch aan de omgeving kunnen worden aangepast. Omdat een oplossing van het stalling en parkeerprobleem in de grote steden dringend nodig is. is er alle reden om de verdere ontwikkeling van het auto- silosysteem in Nederland met belang stelling te volgen. (Ingez. Med.-Adv.) jNerveuze, bleke kinderen. V. Ihebben iet9 extra's nodig. Geef zo Sarco-globine. Dit preparaat bevat alle stoffen voor de opbouw en ver» i—sterking van bet jonge lichaam. VRAAGT UW APOTHEKER OF DROGIST Voor tmdoren specioJe tom»nil*lling NIEUWE UITGAVEN De Leidsohe Textielfabrieken Gebr. Van WJJ'k en Co. hebben een alleraardigst met vele grappige tekeningen verlucht ze zijn van de hand van Flep Westendorp breiboekje het licht doen zien. Het boekje, dat handelt over pennen en steken, over patroontjes en ideetjes. Is bedoeld voor de kinderen van alle scholen, die met hulp van hun onderwijzeressen, of van moeder thuis, hun eerste werkstukjes leren breien. De Inliggende patroontjes zullen regel matig worden aangevuld met voorbeelden voor kleine en gevorderde breistertjes. WASSENAAR Jonge Kerk over Israël Uitgaande van de Jonge Kerk van de Ned. Herv. Gemeente Zuid werd in Zui derhout een gemeente-avond gehouden met als spreker ds. S. P. Tabaksblatt uit Den Haag met het onderwerp: Opbouw en bedreiging van de staat Israël. Na een inleidend woord van de heer A. Veldstra besprak ds. Tabaksblatt de geschiedenis van het ontstaan van de staat Israël uit het Zionisme. Er was een verlangen naar een eigen land uit religieuze overwegingen, een 60 jaar ge leden overgaande in een politieke bewe ging door het proces Dreyfus. In mei 1948 werd het verlangen vervuld en de staat Israël gesticht. Daar is sindsdien veel gebeurd, was er groei naar alle kanten. Hoe harder daar werd gewerkt, hoe groter de afgunst van de omringen de volken werd. Er ontstond een onge gronde vijandschap, kunstmatig aange wakkerd door de sheiks e.a., die bang werden voor het overslaan van de demo cratische geest. Aan de van huis uit luie Arabieren werd de vrees ingeboezemd, dat het nieuwe verschijnsel in hun mid den wel eens tot gevolg zou kunnen hebben, dat zij later ook hard zouden moeten werken! Uit de haat is roof en moord voortgekomen en het is te be grijpen. dat de Israëliërs hun geduld verloren. Na een pauze werden nog lichtbeel den vertoond. Van Wassenaer van Obdam De groepscommissie van de zeever- kennersgroep Van Wassenaer van Ob dam organiseerde gister een filmavond in het Dorpscentrum. De avond werd geleid door de heer D. G. Kinook, die na een welkom aan dacht vroeg voor enkele sombere en blijde mededelingen. Van de groep na men afscheid schipper Graus. stuur man Knook en stuurman Sporrie en traden toe stuurman Spieker en schip per Houdee. Als voorzitter van de groepscommissie trad af de heer G. Jansen. Spr. had gehoopt dat meer ouders aanwezig zouden zijn geweest, want de commissie bestaat bijna geheel uit ouders uit een andere gemeente en aanvulling uit Wassenaar is zeer ge wenst. Er is gebrek aan leiding en op 15 november zal in een vergadering in het groepshuis een poging worden ge daan om daarin te voorzien. Overgegaan werd tot uitloting van een obligatie van de aangekochte motor boot. Het was toevallig die van de heer Jansen, die het bedrag niet aanvaard de. Bij een tweede loting kwam het voorschot van de heer Graus uit de bus. Voor en na de pauze werden door de heer J. Visbeen films vertoond, o.a. van een padvindsterskamp met meisjes uit Amerika, Canada en Brazilië, en van de jamboree 1950. Op het toneel geroepen werden mevr. en de heer Visbeen met hun helper, die niets met de groep te maken hebben en alleen uit belangstelling handelen, har telijk dank gezegd. Mevr. Visbeen mocht bloemen in ontvangst nemen. Radio-Eger, een der omroep- slalions van de opstandelingen, maakte vandaag melding van bot singen tussen Sovjetrussische en revolutionaire Hongaarse troepen in Boedapest en andere plaatsen. In Boedapest hadden Sovjetrus sische en Hongaarse tanks elkaar beschoten. Sovjetrussische tanks en kanonnen hebben de uraniummijnen te Pees omsingeld, maar de Hon gaarse troepen hadden zich inge graven. aldus het omroepstation. Russische troepen met volledige uitrusting bleven in de nacht Hon garije binnenstromen en bewogen zich in westelijke richting. Zij heb ben alle belangrijke wegen en spoorwegen versperd. Anna Kethly naar Wenen teruggekeerd De voorzitster van de nieuwe Hon gaarse sociaal-democratische partij, me vrouw Anna Kethly, is naar Wenen te ruggekeerd. Zij was op weg naar Boe dapest door een Russische tank tegenge houden en teruggekeerd. Mevr. Kethly was in gezelschap van het socialistische Oostenrijkse parlementslid Peter Stras- ser, die met de bestuurders van andere wachtende auto's praatte en hoorde dat niemand passeren kon. Daarop is mevr. Kethly. die in Wenen een bespreking had gevoerd met de Socialistische inter nationale, teruggegaan naar Wenen, in gezelschap van Strasser. Sticusa beëindigt werkzaamheden De Stichting voor Culturele samen werking in Djakarta heeft medegedeeld, dat de liquidatie tegen het einde van de volgende maand zal zijn voltooid. In de mededeling wordt gezegd, dat met het programma voor november de werkzaamheden van de Sticusa in In donesië worden beëindigd. Op 1 decem ber zal het gebouw van de Sticusa in Djakarta voor het publiek worden ge sloten. ALPHEN Wie was Rembramlt Expositie in raadhuis De Historische Vereniging zal in sa menwerking met het ministerie van Onderwijs. Kunsten en Wetenschap pen in het gemeentehuis een tentoon stelling organiseren onder de titel „Wie was Rembrandt". Deze tentoonstelling zal gehouden worden in dezelfde ruimten als waarin vorig jaar de zo succesvolle Mesdag expositie gehouden is, nl. in de trouw zaal, de commissiekamer en een ge deelte van de hal. Het is de bedoeling deze Rembrandt-tentoonstelling te houden van 8 tot en met 19 november a.s., op welke dagen deze dan geopend zal zün van 7 tot 11 uur nam. en 's za terdags bovendien nog van 2 tot 5 uur nam. Opzet en teksten zijn van dr. J. Huls- ker, chef van de afdeling Kunsten van bovengenoemd ministerie. Het Rijks bureau voor Kunsthistorische Documen tatie verleende zyn medewerking door het versti-ekken van gegevens en foto's, welke werden gereproduceerd door het fotografisch atelier van de Rijksdienst voor Monumentenzorg. Vrijheidsstrijd met ontroering gevolgd Communistische verklaring werd met honende kreten onderbroken (Van onze Romeinse correspondent) De heldhaftige strijd der Hongaren om hun vrijheid te herwinnen, wordt na tuurlijk ook in Italië met grote aandacht gevolgd. Tussen de beide naties be staan oude vriendschapsbanden, die te Petoefie en Kossuth historische figuren tegen de Habsburgers in 1848. En zoals ruggaan tot de gezamenlijke opstand zijn, wier aandenken in menige Italiaanse stad met een standbeeld in herinne ring wordt gehouden, zo is Mazzini voor de Hongaren (en trouwens ook voor de Polen en Joegoslaven) een vereerd meester Die oude banden verklaren, waar om de minister van Buitenlandse Zaken Martino, het nodig oordeelde om in het parlement met roerende woorden te spreken over de vrijheidsstrijd van het Hongaarse volk en de verontwaardiging der Italiaanse regering uit te drukken over het bloedbad, aangericht door de vreemde overheersers. Hereniaina mOQGliik von socia^s^ tegen de borst stuit, zelfs onder vwn de zogenaamde „linkse onafhankelij- sociohstiscne partijen ken". En in de gelederen der Italiaanse communistische partij zelve wordt met De afgevaardigden van alle partijen verontwaardiging gesproken over de hoorden deze rede staande aan. en be- Russische terreur. In het crypto-com- tuigden er hun instemming mee. Alleen munistische dagblad „II Paese" schrijft de communisten, anders steeds voltallig j de hoofdredacteur, senator Thomaso aanwezig, maar ditmaal vrij schamel Smith, „dat de verklaring, die de com- munistische partij geeft van de gebeur tenissen in Hongarije onaanvaardbaar is". Waarom deze aantijgingen en bele digingen verbonden aan massamoord? Waarom praat men over een ant-revo- lutionaire beweging, wanneer het ganse Hongaarse volk, arbeiders, boeren, stu denten, soldaten, intellectuelen, in op stand is gekomen juist om het ware so- sialisme te verdedigen en de ware demo cratie. die zeer zeker discipline vergen, maar niet verenigbaar zyn met dwang en willekeur?" Invloed op hereniging Saragat heeft voor de nationale raad der sociaal-democratische party uitvoe rig over de gebeurtenissen in Hongarye gesproken en daarby gewezen op de in vloed. die deze ongetwijfeld zullen heb ben op de hereniging de socialistische partyen in Italië. Het moet thans een ieder wel duidelyk zyn, dat het ware socialisme niets gemeen kan en wil heb ben met het communisme". De besprekingen met de socialisten van Nenni gaan voort, doch de hereniging kan alleen plaats vinden wanneer elke band tussen socialisten en communisten verbroken is. Saragat richtte zich ook tot „de com munistische makkers" onder wie de ar beiders te verstaan zyn, die trouw zün aan die party en niet de leiders die hen bedrogen hebben en voortgaan te be dreigen", en wekte hen op zich aan te te sluiten by de nieuwe grote socialis- tisch-democratische party, waarvan Saragat thans de geboorte als „zeker" aankondigde voor de lente van 1957. vertegenwoordigd, protesteerden. In hun naam sprak niet Togliatti, zoals men zou hebben verwacht, Moch Pajetti. de vice- secretaris der partijdie, onderbroken door de honende kreten uit andere groe pen, verklaarde, dat het alles „doorgeto- ken kaart was, een „contra-revolutio naire actie, aangestookt door fascisti sche en kapitalistische elementen uit het westen!" Hij verklaarde dat de Sovjet- Unie volgens de letter van het Verdrag van Warschau gehouden was de demo cratische verworvenheden van het Hon- volk te verdedigen. Onaanvaardbaar Natuurlyk hebben de gebeurtenissen der laatste dagen grote invloed op de binnenlandse politiek in Italië. Nenni heeft in de „Avanti" geschreven dat so- cialisme zonder democratie en vrijheid onbestaanbaar en onaanvaardbaar is en dat het optreden der Sovjetrussische troepen in Hongarije ieder waarachtig De inrichting was in handen van de heer H. J. M. Verburg. conservator van voornoemd Rijksbureau. Hy ontwierp daartoe een aantal gemakkelijk ver plaatsbare tentoonstellingswanden, die zich gemakkelyk aan grotere en klei nere tentoonstellingsruimten kunnen aanpassen. Deze expositie bezocht (en zal nog bezoeken) een groot aantal plaatsen in ons land- Door verspreiding van een ciroulaire huis aan huis, zowel in Alphen als in de omliggende gemeenten zal een inten sieve propaganda voor deze tentoonstel ling worden gemaakt. Bestelauto schoof onder vrachtwagen Gisteravond is de heer P. Houweling uit. de Hooftstraat met zyn bestelauto rijdende over de Herenweg uit de rich ting Amsterdam juist ter hoogte van de arbeiderswoningen, die staan tussen de Ridderbuurt en de Hogedijk op een al daar rechts van de weg geparkeerd staande vrachtauto, geladen met bieten blad, gereden. De autc schoof tot aan de voorruit onder de vrachtauto, die zoals de heer Houweling voorgaf, geen rode achterlichten zichtbaar had. Zelf kwam de heer Houweling er won der boven wonder best af. Hij klaagde slechts over pijn in de borst doordat hy op het stuurwiel was gedrukt. De auto werd aan de voorzyde ernstig bescha digd. Nergens is de koffie zó duur! Koffie is nog altijd tweemaal zo duur als in de omringende landen (Van onze correspondent in West-DuitsLandi) De bewoners van de Westduitse Bonds Republiek zijn de laatste jaren gesta dig meer gaan roken en meer bier, champagne en brandewijn gaan drinken. Dit blykt pas uit het gepubliceerde officiële statistieken, waarin cyfers van 1955 en van de jaren ervoor met elkaar werden vergeleken. In 1955 heeft men in West-Duitsland en in West-Berlijn 5,1 miljard mark aan rookwaren besteed. Dat zou erop kunnen neerkomen, dat iedereen „groot en klein" gemiddeld 888 sigaretten in de lucht zou hebben geblazen! Het ver bruik van tabak was 14 procent hoger dan in 1954 en zelfs 25 procent meer dan in 1938, dat doorgaans als een van de beste jaren van voor de oorlog wordt beschouwd. Veel bier in flessen Vlak na de tabak komt wat het geld be treft, dat eraan uitgegeven wordt, het Duitse bier. Ieder lid van de bevolking geheelonthouders en zuigelingen dus meegerekend zou 68 liter bier hebben kunnen drinken. Het verbruik was ver leden jaar zelfs 82 procent hoger dan in 1950. maar in 1938 had men al evenveel gerstenat door dorstige keel gaten laten verdiwynen. Tegenwoordig wordt veel bier in fles sen verkocht. In 1955 ongeveer de helft van al het bier, dat in de handel was gebracht. Daaruit kan men dus opma ken, dat de Duitser tegenwoordig veel bier thuis drinken of in flessen mee naar hun werk nemen. Hoewel de belastingen op brandewyn zwaar zyn, heeft men in 1955 alweer 12 procent meer brandewijn gedronken dan in 1954 en ongeveer evenveel als in 1938. Belastingverlaging is een grote stimulans Nadat de belasting op champagne in 1952 was gedaald, werd voortdurend meer van deze drank aan de man en aan de vrouw gebracht. De verkoop was in 1055 alweer 29 procent hoger dan in 1954. En toen was ze al 25 procent meer geweest dan in 1953. Hoofdzakelijk heeft men Duitse cham pagne gedronken en wel voomamelyk goedkopere soorten „Schaumwein". die ook voor minder dikke beurzen betaal baar zyn. De aanvoer van uitheemse champagne waarbij Frankrijk na tuurlyk bovenaan stond is intussen toch ook byna 25 procent groter geweest dan in 1954. De import bestond uit 100.000 liter en dat was nog maar nau welijks 0,4 procent van het totaal dat hier werd geconsumeerd. Ook het verbruik van koffie is geste gen wat voor een deel het gevolg is van de vermindering van de belasting in 1953. Men verkocht in 1955 ongeveer 16 procent meer dan in 1954, maar het ver bruik heeft toch nog lang niet de om vang van voor de oorlog bereikt. Ook wordt tegenwoordig ongeveer 35 procent meer thee verbruikt dan voordat de oorlog de wereld in vlammen zette. Drukke smokkelarij De bewoners van West-Duitsland hebben intussen dezer dagen met ge mengde gevoelens kunnen lezen dat de koffie in hun land veel duurder is dan in enig ander land in het westen van Europa. Voor een kilo koffie, die hier 20,50 mark kost, hoeft men in de na burige landen nog niet eens de helft te betalen, en in de Ver. Staten slechts 2,20 dollar, dat is 9,24 mark! Geen wonder dus dat nog altyd koffie over de Nederlandse en Belgische grens wordt binnengesmokkeld. Dezer dagen stonden een 20-jarige tuinman en zyn vrouw, die herhaalde- lyk koffie uit België en Nederland had den gesmokkeld, voor een rechtbank te Aken terecht. De man was ongeveer 150 maal en de vrouw 60 maal over de grens heen en weer gegaan. Hij werd veroor deeld tot 6 maanden gevangenisstraf en 400 mark boete en zy tot 4 maanden en 150 mark boete veroordeeld. Bovendien moet hij 62.000 mark en zy 24.000 mark „schadevergoeding" betalen. Eerlijkheid De nationale raad heeft goedgekeurd dat het partycongres zal worden gehou den tegelijk met .of onmiddellyk na. dat der Nenni-socialisten. Romita, minister van Arbeid in het huidige kabinet, ver klaarde dat de eerlykheid vereist dat de sociaal-democraten aan minister Segni te kennen geven, dat zy kort voor hun hereniging met de andere socialistische partijen, uit de regering zullen treden, doch zullen voortgaan deze te steunen, indien de sociale wetgeving een progres sief karakter zal dragen. Het is nu te voorzien dat ook een niet gering aantal leden der communistische partij zich bij de democratische socialisten zal aan sluiten. De gebeurtenissen in Polen en Hongarije hebben een dusdanige ver deeldheid doen ontstaan in de gelede ren der communisten, dat zelfs Di Vit- torio. de secretaris-generaal van het al gemeen vakverbond, een communist, heeft geprotesteerd tegen de slaafse on derdanigheid van Togliatti en de zijnen tegen het willekeurig optreden der Rus sen. De beweging ten gunste der democra tie heeft in Italië grotelijks aan kracht gewonnen. In vele Italiaanse steden vindt men grote groepen Hongaarse uitgewekenen. Zy hebben in steden als Rome, Triëst, Milaan, Genua. Turijn, Florence, Siëna, Ancona, plechtige uitvaartmissen doen opdragen voor de gevallenen in Hon garije. Te Rome bevond zich tussen de ruim duizend Hongaren Ie Amerikaanse am bassadeur, mevrouw Luce, in de kerk Santa Maria in Campitelli. Voor zij naar de kerk ging, legde zij een verkla ring af, waarin zy getuigde van haar mateloze bewondering voor het held haftige Hongaarse volk. ALPHEN, „Die Jahreszeiten" „HOSANNA" 40 JAAR Ter gelegenheid van het 40-jarig be staan van de Chr. Oratoriumvereniging „Hosanna" zal door het koor op dinsdag 13 november as. in de Ned. Herv. Kerk aan de Julianastraat een jubileum-uit voering worden gegeven. De keus heeft men laten vallen op „Die Jahreszeiten" van Haydn. Medewerking wordt verleend door de sopraan Erna Spoorenberg, de tenor L. Larsen en de bas Herman Schey. Het Amsterdams Kunstmaand- orkest verleent eveneens muzikale me dewerking. De algehele leiding is in han den van Willem Mizee. LISSE Lisse helpt Hongarije! Men weet er in Lisse weg mee om in enkele uren tyds een actieplan in elkaar te zetten als er nood is! De nood van Hongarije heeft de gemoederen zo be wogen, dat men elkaar gezocht heeft en blijk gaf ook eens over alle kerkmuren heen te zien, de handen ineen te slaan en de helpde hand te bieden. De nood van Hongarye! Die nood bracht gister avond na een reeks van telefoongesprek ken, een twintigtal 'mensen bye;en uit alle rangen en standen van Lisse, om ge- zameniyk'de hand aan de ploeg te slaan. Dit twintigtal vormde zich tot een Hulpactie-Comité dat onder leiding van de heer C. Strik beraadslaagd heeft op welke wyze Holland Hongarye helpen kan. In Lisse gaat men dit doen door een massale huis-aan-huis-collecte te houden op zaterdag 10 november as. Via het Rode Kruis wil men mede hel pen door hulp in de vorm van geld, le vensmiddelen en medische hulp. De R.-K. en de Prot. Padvinderij zal voor verschillende werkzaamheden wor den ingeschakeld, terwyi ieder, mits niet jonger dan 20 jaar, als collectant van harte welkom is, waarvoor men zich kan aanmelden by de heer J. Tindal, Grachtweg 41, Lisse. Een comité van aanbeveling heeft zich gevormd. NOORDWIJK Uniformen voor Crescendo Op 24 februari a.s. zal de Noordwijkse harmonie „Crescendo" het 60-jarig be staan vieren. Het ligt in de bedoeling, door de Noordwijkers als huldeblijk 50 uniformen aan te bieden, waarvoor f 8000 byeengebracht moet worden. Er zyn verschillende acties op touw gezet om dit bedrag te verzamelen. Penning meester van het Uniformenfonds is de heer B. C. Hooyberg, het gironummer 195999 NOORDWIJKERHOUT MOTORRIJDERS MET ELKANDER IN BOTSING Twee motorryders zyn op het voor rangskruispunt Gooweg/Schulpweg met elkander in botsing gekomen, tengevolge waarvan een van hen in het ziekenhuis te Haarlem is opgenomen. Een motor- ryder uit Amsterdam naderde het kruis punt, komende van de richting Noord- wykerhout toen onverwachts de heer J. Krom uit Haarlem uit de Schulpweg vanaf het duin de Gooweg opreed. Een botsing was onvermydelyk en beide rij ders werden van hun motor geslingerd. J. Krom, die werkzaam is by de aan nemer J. van Leeuwen alhier, bleef met een gebroken been op de weg liggen, terwijl de andere motorrijder er zonder kwetsuren afkwam. WADD1NXVEEN AANRIJDING Tengevolge van de herstelwerkzaam heden aan de Verbindingsweg naar Gouda moet het verkeer thans gebruik maken van de oude weg naar Gouda onder het spoorwegviaduct. Op dit on overzichtelijke punt had gistermiddag een aanryding plaats tussen een uit de richting Waddinxveen komende vracht auto, bestuurd door de heer D. Ever- groen uit Gouderak en een uit de rich ting Gouda komende bestelauto van de heer R. van Byl uit Boskoop. Door krach tig remmen van de beide voertuigen kon een ernstige aanrijding in deze nauwe passage slechts ten dele worden voor komen. Bij de botsing bleven de gevol gen tot materiële schade beperkt. WARMOND TAFELTENNIS „Steeds Vooruit" De uitslagen van de afgelopen week waren: Dames: Steeds Vooruit 1Rustenberg 1 46, Steeds Vooruit 2—PTT 1 5—5; Heren: Steeds Vooruit 2—LPSV 3 9—1, Steeds Vooruit 3—LPSV 2 2—8; Steeds Vooruit 4—Reflex 4 55. BAZAR 'T TREFPUNT" Gistermiddag heeft dr. J. Zandee de bazar ten behoeve van ,,'t Trefpunt", het nieuwe hervormde verenigingsge bouw geopend. De bazar werd in ,,'t Trefpunt" zelf gehouden, zodat men kon zien, waarvoor men zijn geld uitgaf. Dr. Zandee dankte allen, die voor deze ba zar hadden gewerkt, waardoor een prachtig resultaat was bereikt. Een keur van goederen was aanwezig en talrijke attrakties maakten een bezoek aan de bazar tot een genoegen. Reeds gister avond was er een ruime belangstelling, en ook vandaag, wanneer de bazar nog geopend is gedurende de middag- en avonduren, zal het er wel weer druk zyn! 1 oor Alphens kantonrechter Ongetwyfeld zal het niet iedere be zitter van een bromfiets bekend zun, dat zyn vervoermiddel ophoudt brom fiets te zijn, indien deze is voorzien van een z.g. Buddy-seat zadel. By de minis teriële beschikking namelyk van 22 augustus pl. wordt een bromfiets voor zien van een dergelyk tweepersoonszadel direct als een motorrywiel beschouwd, waarvoor een normaal rybewijs nodig is. Gisteren moest het eerste slachtoffer van deze gewyzigde opvatting van de minister terecht staan, waarby het dit keer nog bleef bij een viertal boetes van f 2.50, in totaal dus f 10.maar zoals mr. Kirchheiner verzekerde zullen deze stellig hoger worden en spoedig nor maal worden "gestraft als iemand die zonder rybewys op een motor of in een auto gaat rijden. NIET OPGELET Doordat de bestuurder van een melk- auto by het wegryden langs de Ryks- straatweg onder Zwammerdam niet vol doende op het overige verkeer lette, bot sten twee personenauto's tegen elkaar met gevolg een schade van totaal f 1200.- aan beide wagens. Voor deze grove na latigheid kreeg hy f 90.— boete en f 10.— voor het niet in orde hebben van de handrem. Bovendien is hem voor de tUd van een Jaar de ^bevoegdheid voor waard eiyk ontzegd. Het plotseling openen van het por tier zal een beroepschauffeur uit Bo degraven zich ongetwyfeld na deze zitting nog wel lang herinneren. De boete van f 60.was niet mis. GEEN VOORRANG VERLEEND Honderd gulden boete kreeg een land bouwerszoon uit Hazerswoude te betalen omdat hy met zyn tractor by het over steken van het rijwielpad geen voorrang had verleend aan een bromfietser, die hierdoor ernstig gewond werd. Een Jongeman uit Bodegraven die met zijn fiets op een 13-jarïge jongen was ingereden, waardoor deze kwam te vallen en o.m. enkele tanden uit zyn mond verloor, kreeg een boete van to taal f 15 opgelegd, maar met de ver plichting binnen een half jaar een ver goeding van f 100.— aan de ouders van het kind te betalen, op straffe van een boete van f 100.— by niet voldoen aan de gestelde voorwaarde. Een Leidse opkoper van lompen en metalen had met een auto gereden waarvan weinig meer deugde Handrem, stoplicht, richtingaauwyzers en gasuit- laat bleken niet in orde. De totaal boete was f75.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7