TELEFUNKEN Zal „offer" van VS terugtrekken van Sovjet-Russen bevorderen? Engeland gewikkeld in worsteling om afschaffing van de doodstraf Tijcl van spanning en onrust biedt het Westen grote kansen vast kwatta kwatta rep&n voor m cent Overwinning van Stevenson zou als verrassing worden gevoeld Eisenhower nog steeds favoriet De rëgering zoekt nog naarstig naar de bevedigende oplossing Dulles voor een zeer zware taak ZATERDAG 3 NOVEMBER 1956 (Van onze correspondent te Washington) John Foster Dulles, Amerilca's minister van Buitenlandse Zaken, is thans 68 jaar oud. Bijna een halve eeuw heeft hij zich bezig gehouden met buiten landse politiek en diplomatie. Thans doorleeft hij het hoogtepunt van zijn carrière en het is hem aan te zien dat hij grote voldoening vindt in zijn werk. Deze periode is echter tevens voor hem het tijdperk, waarin hij zulke belangrijke beslissingen moet nemen en waarin hij zulk een grote verantwoor delijkheid draagt, dat men zich bijna niet voor kan stellen hoe deze man uiter lijk zo rustig onder dit alles blijft. Men zal wellicht zeggen: Dulles staat toch niet alleen voor die taak. Offi cieel is dat ook juist, maar president Eisenhower heeft zulk een vertrouwen in Dulles' kennis en bekwaamheid, dat hij meer aan hem overlaat dan doorgaans aan de beslissing van het hoofd van het State Department wordt toevertrouwd. In hoge mate bepaalt Dulles de buitenlandse politiek van Amerika en Amerika is zulk een machtig land, dat de koers van deze staat uitermate belangrijk is voor het verloop der geschiedenis. dat Moskou te gereder bereid is aan de grootste wens der satellieten tegemoet te komen Een beslissing van het Westen is nog niet genomen, maar men spreekt te Washington druk over eventuele moge lijkheden. Zou Amerika het ..offer" moeten bren gen om zijn troepen terug te trekken, bijv. uit West-Duitsland. teneinde het voor de Sovjet-Unie gemakkelijker te maken de satelliet-landen te ontrukken? Gerechtvaardigd optimisme Dulles blijkt een niet gering ver trouwen te hebben in zijn eigen inzicht en dat verklaart ten dele zijn rust. Dit zelfvertrouwen zal de laatste dagen nog verstrekt zijn. In februari van dit jaar verklaarde Dulles namelijk voor een commissie van het Congres, dat de gist van verandering begon te werken en dat nieuwe krachten, die wel eens on weerstaanbaar zouden kunnen zijn" binnen de Sovjet-Unie los waren gekomenAcht maanden ge leden klonken die verklaringen van Dulles veel te optimistisch en velen in Washington waren van oordeel, dat Dulles - terwille van de repu blikeinse zaak - een veel te gunstig beeld gaf van de situatie. Thans blijkt evenwel, dat er in derdaad een groot gistingsproces aan de gang is achter het ijzeren gordijn en de vraag is nu: hoe moet de vrije wereld op deze gisting eager en? Reeds een jaar geleden heeft Amerika het besluit genomen, dat men door moest gaan het Titoïsme te bevorderen. Men hoopte, dat het Joegoslavische voorbeeld gevolgd zou worden door an dere satelliet-landen en men zag er geen been in om communistische rege ringen steun te verlenen, mits deze maar een zekere mate van onafhankelijkheid hadden ten aanzien van de Sovjet-Unie en mits er maar geen Russische troepen in die nationaal-communistische staten aanwezig waren. Op het ogenblik hebben zich de Polen een grotere mate van onafhankelijkheid ten opzichte van Moskou verzekerd en ook de Hongaren streven daarnaar. In beide landen zijn echter nog Russische troepen aanwezig en Polen noch Honga rije voldoen daarom aan de definitie van „Titoïstische landen". Nog niet althans. In beide landen zou de bevolking gaarne zien, dat de Russi sche divisies vertrokken, maar zover is het nog niet. Juist deze periode van spanning en onrust biedt kansen. Thans zijn de za ken in beweging en te Washington vraagt men zich af of dit niet het mo ment is om te bevorderen dat de Russen inderdaad gevolg geven aan de wensen van de bevolking in Hongarije en Polen. De grote vraag is dus: hoe kan men de druk versterken op de Russen om terug te trekken? Een uiterst delicate taak voor Dulles en te moeilijker omdat nog altijd de Amerikaanse verkiezingen niet achter de rug zijn. Eerst na 6 november zal de Amerikaanse regering wat vrijer zijn of - bij een nederlaag - wat meer geremd in haar acties. Mogelijkheden. Veel vroeger dan men algemeen ver wachtte, zijn er barsten gekomen in het imposante bloc van communistische sta ten. Terwille van althans dragelijk goe de betrekkingen tot Polen, Hongarije enz. schijnen de Russen thans bereid tot zekere concessies. De grootste concessie zou wel zijn het opgeven van Russische militaire macht in die landen. De reactie van het Westen op de jong ste gebeurtenissen kan ertoe bijdragen dat Rusland, koste wat het wil, zijn le gers en luchtmacht handhaaft in de sa telliet-landen, maar de reactie van het Westen zou ook zodanig kunnen zijn, Wereldtentoonstelling Brussel In de vreedzame Brusselse wedloop, de wereldtentoonstelling 1958, zal de Ne derlandse deelneming in 's lands be- langeen goed figuur moeten slaan". Dit verklaarde jhr. ir. F. E. C. Everts, directeur van de afd. Nederland-Brus sel 1958. Van de 46 deelnemende landen zijn Canada en Nederland als eerste hun paviljoens aan het bouwen. Zwitser land zal 5 miljoen aan de expositie be steden; de Engelse industrie zal een inzending ter waarde van 7 miljoen bijeen brengen. Ondanks het feit. dat ons land te Brussel mooie paviljoens bouwt in een bloemrijke omgeving, welke het Holland se landschap nabij komt, aldus jhr. Everts, zullen wij. behalve voor onze wa terbouwkundige werken, onze uiterste best moeten doen om aandacht voor ons bedrijfsleven te trekken. Tal van landen, in het bijzonder onze industriële concurrenten, zullen op deze 200 hectare grote tentoonstelling om het hardst pogen het grootste deel van de te verwachten bezoekersstroom (30 miljoen personen) tot zich te trekken. Om volle en verdiende aandacht te kunnen trek ken, zal ons bedrijfsleven zich dan ook veel inspanning en geld moeten getroos ten. ,,Ik hoop", aldus jhr. Everts, ,.dnt de Nederlandse industrie dan ook haar steentje zal willen bijdragen. Verschei dene takken van bedrijf hebben reeds hun vólle medewerking toegezegd". stijl en perfectie sinds 1903 En zo Amerika daar al toe bereid is. is die prijs hoog genoeg - of misschien reeds te hoog? Zal het bovendien nodig zijn dat Po len en Duitsland eerst tot een overeen stemming komen inzake hun toekomsti ge gemeenschappelijke grens? Indien zulk een overeenstemming werd bereikt, zou het voor Polen gemakkelij ker zijn zich los .te maken van Russi sche steun. En, indien Polen en Duits land tot overeenstemming willen komen, moet er dan een orgaan worden ge vormd, dat zowel voor Oost- als West- Duitsland op kan treden Men ziet het, een eventuele reorgani satie in Europa en een machtsverschui ving, waar men zich in het Westen in het algemeen over zou verheugen, brengt wijzigingen met zich mee, waar men en kele maanden geleden nog niet van had gedroomd en die ook thans nog in het stadium van gedurfde speculaties verke-» ren. Het ijzer in Europa is evenwel plotse ling heet geworden en men is er zich te Washington van bewust, dat d i t het moment is om te smeden. Laat men de zaken weer bekoelen, dan zal de beweeg lijk geworden situatie weer verstijven.. Waarlijk Dulles staat voor een uiter mate zware taak. Provoceren kan ge vaarlijk zijn en anderzijds kan men te ver gaan in het brengen van offers en de eigen bondgenoten van zich ver vreemden. Juist nu er op korte termijn zulke belangrijke besluiten genomen moeten worden, zullen vele Amerikanen wellicht menen dat men het beste het oude „team" aan bet bewind kan hou den en bij de verkiezingen van 6 novem ber zal dat gevoelen wellicht tot uiting komen. (Ingez. Med.-Adv.) (Ingez. Med.-Adv.) Verkiesingen in Amerika (Van onze correspondent in Washington) Men kan in Amerika tot president worden gekozenwanneer men minder stemmen heeft behaald dan zijn tegenstander Vaak zal dat niet voorkomen, doch het kan Stevenson en Eisenhower beconcurreren elkaar in 48 staten. Een overwinning in een staat levert de kandidaat een zeker aantal ,piinten' op. Hoeveel punten, dat hangt af van de grootte der bevolking aldaar. Wie in Nevada wint, krijgt 3 punten, wie nummer één wordt in de staat New York, krijgt er 45. Hij, die in totaal 226 punten of meer heeft, wint de pot, dat wil zeggen: het presidentschap. Dat die punten nu officieel electoral votes' h^ten en dat deze regeling dateert uit een tijd, toen de presidentsverkiezing ietwat ver schilde van die van thans, doet eigenlijk niet ter zake. Ook in het artikel dat ik onmiddellijk na de verkiezingen zal telegraferen, zal ik de term ,punten' gebruiken, dat woord is het duidelijkst en het kortst. De republikeinen hebben wind in rug Van de 531 punten kreeg Elsenhower er in 1952 442, Stevenson slechts 89. En toch stemden er van iedere zeven men sen drie op Stevenson. Eisenhowers grote overwinning op punten was dus niet zulk een kolossale aardverschuiving. ,Jke" won 32 punten in Pennsylvania, hoewel daar slechts een kleine 53 op hem stemde. Texas levert de overwin naar 24 punten en Eisenhower won deze in 1952 door ruim 53 van de stemmen te behalen. Geen wonder, dat de democraten thans in staten zoals Pennsylvania en Texas extra hun best doen. Als üi zulke gebieden slechts een kleine groep kie zers overstag gaat, kan dat voor de de mocratische kandidaat een enorm ver schil in punten maken. Geen voorspelling Ik zal mij, wat de uitslag betreft, niet aan een voorspelling wagen. Het over grote deel van de voorspellingen, die men hoort, zijn gunstig voor Eisenho wer. Het is mogelijk dat een aantal de mocraten, dat in 1952 voor Eisenhower heeft gestemd, terugkeert tot de oude partij. Maa-r hoe groot dat aantal zal zijn, laat zich niet voorzien. Een overwinning van Stevenson zou door de meesten hier als een verrassing worden gevoeld. Eigenlijk is dat merkwaardig, want deDemocratische Partij wordt alge meen beschouwd als de party van „de kleine man" en de „kleine luyden" zijn ook in Amerika in de meerderheid. Als Eisenhower daarom toch wint, moet men dat toeschrijven aan zyn grote persoonlijke populariteit, niet in het minst bij het vrouwelijk deel der kiezers. Bel voor de tweede ronde heeft geklonken Tot tweemaal toe verhinderde Hogerhuis de uitvoering van een Lagerhuisbesfuit (Van onze Londense correspondent) De worsteling om de afschaffing van de doodstraf in Engeland is nog lang niet ten einde, ondanks het feit, dat het Lagerhuis zich sinds de oorlog er tweemaal voor heeft uitgesproken. Het Hogerhuis vormde ook nu weer het struikelblok. Het Lagerhuis is, zoals men weet, de enige gekozen volksvertegenwoordiging. Het Hogerhuis daarentegen wordt niet gekozen, doch bestaat uit leden van de erfelijke adel, voor zover deze tenminste belangstelling voor deelneming aan de politiek koesteren. Degenen, die daar niets voor voelen, blijven doorgaans diep achter in hun bossen om zich op hun landgoederen aan de jacht te wijden. Het Hogerhuis krijgt echter af en toe nieuw bloed toegevoerd door de ver heffing in de erfelijke adelstand van verdienstelijke mannen, onder wie Lagerhuisleden, zoals onlangs het geval was met Attlee, die de titel graaf ontving, maar besloot zijn achternaam onveranderd te laten. Meestal gaan bekende figuren, zodra ze „peer" worden, schuit achter een onherkenbare nieuwe achternaam. Het Hogerhuis is reeds door Lloyd George, de grote liberaal, in het begin van deze eeuw enigszins gedemocratiseerd. Het mag zich niet meer met de financiële politiek bemoeien en kan sinds kort door het Lagerhuis aangenomen ontwerpen niet langer dan een jaar. in plaats van twee jaar. tegenhouden. Er worden pogingen gedaan - door de Conservatieven zelf - om het Hogerhuis verder te democratiseren, maar gemakkelijk is dit niet. Er is o.a. een plan tot instelling van een niet-erfelijk lidmaatschap om zodoende het thans ontbrekende politieke evenwicht te herstellen en ook om vrouwen toe te laten. Want het Hogerhuis is nog altijd een mannenkamer. Gunstig getij De laatste dagen hebben de Republi keinen het. getij mee gehad. Stevenson heeft zijn stelling dat men na een in ternationale afspraak geen proeven meer moest nemen met H-bommen, tot een hoofdthema gemaakt in de verkie zingsstrijd. Niets moet nu de Republic keinen meer welkom zijn geweest dan dat Boelganin in een brief aan Eisen hower, dezelfde houding aannam als Stevenson. Eisenhower kreeg dus de ge legenheid om heel bars te doen in zijn antwoord a'an Boelganin en dat kon op de Amerikanen een „flinke" indruk ma ken. (Eisenhower verweet Boelganin dat hij zich gemengd had in de interne ver kiezingsstrijd van Amerika). Wat echter de Republikeinen nog het meest van pas kwam, was het feit dat Jan en Alleman nu zal zeggen: „Wat Stevenson .voorstelt, moet de Russen wel in de kaart spelen want zij zijn er ook voor". Zulk een redenering zal Ste venson uiteraard geen stemmen ople veren. Nog in een ander opzicht lykt -het getij de laatste dagen gunstig voor de republikeinen. De Sovjet-Unie heeft zeer ernstige moeilijkheden met haar satellieten en dat moet de meeste Amerikanen wel het gevoel geven dat het goed gaat in de buitenlandse po litiek. Des te minder reden voor de Amerikanen om verandering te bren gen in het bestaande politieke bestel van het eigen land. Nogmaals, als zij dat toch zouden doen, dan zou dat voor de meesten hier een vrij grote verrassing zyn. Openbare mening zit niet stil Het Hogerhuis, hoe oer-conservatief ook, niet alleen in de politieke zin van het woord, legt zich echter over het algemeen neer bij Lagerhuisbesluiten, welke ondubbelzinnig de volkswil weer geven, zoals de destijds door Labour met haar overweldigende na-oorlogse meer derheid tot stand gebrachte nationali seringen. Wat de doodstraf betreft, aar zelt het Engelse volk nog steeds, al is er thans een duidelijke kentering waar neembaar ten gunste van afschaffing. De terechtstelling onlangs van een jon ge, mooie vrouw, de mannequin Ruth Ellis, en van de 19-jarige Dick Bentley, die zelf reeds onder arrest, een jongere kameraad tot het neerschieten van een politieman had opgehitst, schokte de openbare mening diep. Dan was er nog de achterlijke Timothy Evans, die op gehangen werd voor moorden, welke hoogstwaarschijnlijk door de vrouwen moordenaar Christie waren gepleegd. De regering beschouwt nog steeds de doodstraf als afschrikwekkend middel hoewel de meeste andere beschaafde landen er buiten kunnen! en vooral als een onontbeerlijke bescherming van de in Engeland nog steeds ongewapende politie. Zij kon echter volgens het democrati sche spelreglement niet anders doen dan het door de Labour-advocaat Sydney Silverman ingediende initiatief-voorstel een kans geven. De regering twijfelde er waarschijnlijk niet aan. dat het Lagerhuis evenals in 1948 onder een Labourregiem opnieuw afschaffing van de doodstraf zou eisen, maar wist tevens dat het Hogerhuis een spaak in het wiel zou steken. Standpunt herzien De behandeling van Silverman's ont werp gaf de regering echter de gelegen heid om het eigen standpunt te herzien. Het debat moest eigenlijk de sfeer voor bereiden voor een nieuw gematigd voor stel van de regering zelf. bedoeld als middenweg! In dit stadium zijn we thans beland. De regering heeft het namelijk duidelijk genoeg gemaakt, dat zij bereid is tot een gedeeltelijke af schaffing van de doodstraf, waarbij deze zou worden behouden voor de erg ste soorten van moord, met name door gewapende inbrekers, of door wegens moord veroordeelde gevangenen op hun bewakers namelijk, iets dat sinds mensenheugenis niet is voorgekomen. Moord met voorbedachte rade zou eveneens met de doodstraf worden ver golden. maar uit hartstocht begane moorden waarschijnlijk niet. Ook over weegt de regering de wet te verzachten door de invoering van het begrip „ver- Britse troepen van het Koninklijke Korps Pioniers embarkeren in de taven van Southampton de ..Empire Fowey". In een onafzienbare rij gaan zij aan boord van hel schip, op weg naar „ergens in het Middel landse Zee gebied. minderde toerekeningsvatbaarheid", zo als men dat reeds in Schotland (met zijn afzonderlijke wetgeving) kent. Niet halfslachtig De volbloed-tegenstanders van de doodstraf willen van geen halfslachtige maatregel weten en eisen volledige af schaffing. De regering voelt zich echter in haar houding gesterkt door de hou ding van het conservatieve partijcon gres, dat zich duidelijk voor het behoud van de doodstraf uitsprak. De kwestie staat intussen boven de partijen, hoewel de meeste tegenstan ders zich aan Labourkant bevinden. Maar de veertig conservatieve afschaf fers gaven bij de aanvaarding door het Lagerhuis van het ontwerp-Silverman juist de doorslag! De regering liet namelijk uitdrukkelijk het Lagerhuis volkomen vrij, hetgeen maar zelden gebeurt, omdat er normaal gestemd wordt volgens partij voorschrift. Vandaar dat de afschaffers de regering ervan beschuldigen thans de democratie met voeten te treden, nu zij niet bereid is de consequentie uit de vrije stemming te trekken! Deze zou zijn, dat opnieuw en uitslui tend een door de afschaffers in te die nen initiatief-voorstel een kans zou behoren te worden gegeven. De parle mentaire procedure brengt namelijk met zich mede, dat om het Hogerhuis achteloos te maken, ten tweede male letterlijk hetzelfde ontwerp door het Lagerhuis zal moeten worden aangeno men. In dat geval wordt het zonder dat het Hogerhuis er zich verder meer mee bemoeit, automatisch wet! Concurrerende ontwerpen De regering zal waarschijnlijk de in diening van een tweede ontwerp-Silver man (of door een andere afschaffer) niet kunnen verhinderen, aangezien het lot aanwijst welke initiatief-ontwerpen in behandeling komen. Vermoedelijk zal een groot aantal van dergelijke ontwer pen worden ingediend, zodat de kans dat althans een ervan uit de bus zal komen, groot is. In dat geval krijgen we de merkwaardige toestand, waarbij de regering zo goed als zeker een ander, concurrerend, ontwerp zal indienen, dat niet al te veel van dat der afschaffers zal mogen afwijken, wil het de race winnen Inmiddels zit de openbare mening niet stil. Een massaal verzoekschrift is reeds door 2400 vooraanstaande figuren on dertekend, onder wie vertegenwoordi gers der kerken, de rechterlijke macht, wetenschap en van het onderwijs. Van grote betekenis is dat zich in de rijen der afschaffers ook hebben ge schaard de gouverneurs van de Worm wood Scrubs-gevangenis in Londen en van de gevangenis in Dover, alsmede een aantal gevangenisbredikanten en reclasseringsambtenaren. Dertien bisschoppen, vele beroemde advocaten, dokters, professoren en vak bondsleiders steunen de oproep even eens. Vreemdelingen vertrekken uit het Nabije Oosten De in Egypte, Israël en andere staten in het Nabije Oosten verblyf houden de vreemdelingen trachten een veilig heenkomen te zoeken. De deskundigen, die ingevolge het programma voor technische bijstand van de Verenigde Naties werkzaam in het Nabije Oosten en bij wie zich ruim 50 Nederlanders bevinden, zullen naar Beiroet en andere veilige plaatsen wor den overgebraoht, volgens dezelfde re geling, die is getroffen voor het per soneel van de Verenigde Naties. Meer dan 1500 Amerikanen, die zich in Egypte bevonden, hebbea via Alexandrië het land verlaten. Franse onderdanen in Egyptte hebben geen toestemming verkregen het land te verlaten. Naar radio-Beiroet (Libanon) meldt, zijn alle eigendommen van Britse en Franse onderdanen in Egypte op bevel van d« regering in beslag genomen. De vrouwen en kinderen van het personeel van de ambassades der Oost- Europese landen zijn gisteren uit Israël vertrokken. Donderdag waren de ge zinnen der Russische ambassadeleden reeds geëvacueerd. Geen Amerikaanse wapens voor Israël Het Amerikaanse Ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren bekend gemaakt, dat de Ver. Staten alle wa penleveranties aan Israël en Egypte opzetten. Dit besluit is in overeenstemming met de oproep van de Algemene Vergadering der Ver. Naties, zo verklaarde de woord voerder van het ministerie. Lincoln White. Aangezien reeds enige tyd geen wa pens naar Egypte werden gezonden, komt dit besluit er op neer, dat Israël geen Amerikaanse wapens meer zal ont vangen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5