WORDT DE INVASIE NOG AFGELAST! Hongarije nog steecis bezorgd over de Russische troepenbewegingen Brits-Frans leger in dat geval voorhoede van „F.N.-politie WEERBERICHT Verrassende ontwikkeling in Nabije Oosten mogelijk Eerste week voor Egypte verpletterend Syriërs rukken Jordanië binnen Fa. D. KREl Zn. Gaat gemengde kommissie over terugtrekken onderhandelen 95ste jaargang ZATERDAG 3 NOVEMBER 1956 No. 28977 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— VUUK LLIULI^ E.1N UIVIOIRL per kwartaal: f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 99 (Van onze Londense correspondent) Wordt de Brits-Franse invasie op het laatste ogenblik nog afgelast? Dat is de vraag welke thans in Londen op aller lippen zweeft en welke vandaag door Eden het Lagerhuis zou om 12 uur bijeenkomen opgehel derd dient te worden. Indien de regering bereid zou zijn verdere militaire actie op te schorten om de Ver. Naties in de gelegenheid te stellen de leiding ervan over te nemen, zou een dergelijke politiek van de „om weg", zoals zij reeds in parlementaire kringen is gedoopt, waarschijnlijk op ruime schaal aanvaardbaar zijn. Indien dit alles zou doorgaan, betekent het niet, dat Engeland en Frankrijk hun militaire operaties zullen aflasten of hun landingen zouden uitstellen tot het tijd stip, dat een internationale strijdmacht van de Ver. Naties tot stand zou zijn gekomen. De situatie wordt namelijk door Engeland en Frankrijk als tè urgent beschouwd om uitstel toe te laten. Volgens de Engelse opvatting zijn de Brits-Franse strijdkrachten in de kanaalzone in dat geval een voorhoede van het politie- leger der Ver. Naties. Verwacht wordt, dat Australië bereid is een troepenmacht naar het Suezkanaal te zenden. Nassers dagen (volgens Parijs) geteld Onze correspondent in Parijs gaf hedenochtend de volgende samenvatting over de resultaten van de eerste week oorlog tegen Nasser: Wanneer men vandaag in de Franse hoofdstad de balans opmaakt. Is er geen reden zich overdreven pessimistisch te tonen. De militaire resultaten zjjn voor Nasser verpletterend geweest: er zijn 15.000 man gevangen gemaakt., tenminste het halve leger is uitelkaar geslagen, de luchtmacht werd nagenoeg buiten ge vecht gesteld en een belangrijk deel van het grondgebied is nu door de Israëliërs al bezet. Men verwachtte, dat de Britten en de Fransen dit weekeinde een begin zouden maken met de verovering van de steunpunten aan het kanaal en in Parijs is men van oordeel, dat de dagen, zo niet de uren, van de „valse held Nas ser", zoals ministers Pinau hem eens heeft genoemd, nu wel zijn geteld. Zodra hij het veld zal hebben geruimd - de geruchten dienaangaande worden tot dusverre door Cairo echter tegengesproken - dan zullen Parijs en Londen het eerste, zo niet het voornaamste doel van de veldtocht hebben bereikt. Men hoopt dan met een nieuwe Egyptische regering te kunnen overleggen over interna tionalisatie van het Suezkanaal volgens de plannen, die deze zomer te Londen door de achttien gebruikers-landen wer den opgesteld. Intussen gevoelt men in Parijs veel belangstelling voor het plan van een V.N.- troepenmacht, die in het Nabije Oosten de orde moet gaan herstellen. Wanneer de Ver. Naties dit plan zouden aanvaarden, dan ware dat Parijs zeker welkom, ook al omdat dan intussen aan de actieve tegenstanders van Egypte on getwijfeld nog wel de vrijheid zou worden gelaten eerst hun eigen doeleinden - de bezetting van de kanaalzone - te bereiken. Tot zover onze Parijse correspondent. De Arabische landen blijven niet werkeloos toezien nu het conflict nog steeds voortduurt. De Syrische troepen zijn geplaatst onder bevel van generaal Abdel Hakim Amer. de opperbevelhebber der Egyptische strijdkrachten, dit ter uitvoering van het Egyptisch-Syrische defensie verdrag. „Syrië staat nu schouder aan schouder met Egypte. De strijd krachten en de hulpbronnen van Syrië staan van dit ogenblik af ten dienste van hun gemeenschappe lijke zaak", aldus een Syrische ver klaring. Gisteravond werd in de Syrische hoofdstad alarm gegeven. Na twintig minuten volgde het sein „alles veilig". Intussen zijn Syrische tanks Jordanië binnengetrokken. Een correspondent van Reuter heeft een stroom tanks en militairen over de Syrisch-fordaanse grens zien trek ken. Met Engeland en Frankrijk heeft Syrië de betrekkingen ver broken. met uitzondering van de consulaire relaties: de Britse con suls te Aleppo en Damascus zetten (Ingez. Med.-Adv.) LOODGIETERSBEDR1JF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 hun werkzaamheden voort. Ook Iraakse troepen zouden het grond gebied van Jordanië hebben be treden. In elk geval heeft Koning Feisal van Irak aan Jordanië hulp toegezegd. Volgens een communiqué, dat vrijdag te middernacht te Nicosia op Cyprus werd uitgegeven, heeft het Brits Franse luchtoffensief van bases op vliegdek schepen, Malta en Cyprus af „een ver lammende slag" toegebracht aan de Egyptische luchtmacht. In het commu niqué staat voorts dat de Egyptenaren in een poging het Suezkanaal te blok keren nog vijf schepen tot zinken heb ben gebracht. Volgens een communiqué van het Egyptische hoofdkwartier zijn vrijdag in totaal veertien Franse en Britse vlieg tuigen vernietigd. Een „aanval op het dorp Aboe Zaabal aan de weg Ismailia— Cairo" zou honderd doden en veertig gewonden hebben geëist. In het dorp Aboe Hammad zouden drie doden zijn gevallen door een luchtaanval. Tijdens een luchtgevecht tussen Egyptische „Migs" en Britse toestellen zouden bij Cairo twee Britse toestellen zijn neer geschoten. Eén van de piloten had zich per parachute weten te redden en was in een straat in Cairo geland, waar hij onmiddellijk door de politie werd gear resteerd. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Defensie deelde gisteren mede, dat Franse Corsair "-bommen werpers bij Alexandrië een Egyptisch smaldeel, bestaande uit een torpedoboot- jager en vier fregatten, hadden aange vallen. Eén van de fregatten werd tot zinken gebracht terwijl de torpedoboot- jager in brand werd geschoten. „Wij zijn van mening, dat de Egypti sche luchtmacht en marine voldoende geneutraliseerd zijn om de volgende fase te beginnen. Deze fase zal evenwel wel licht ook weinig tijd vergen", aldus de woordvoerder. Hij herinnerde er aan, dat men in de tweede wereldoorlog had geleerd, dat men voor een landing van zee uit eerst een ontschepingszone moet isoleren en alle verbindingswegen naar dit gebied moet vernielen. Hij kon niet precies zeggen, welke methode in dit geval zou worden gebruikt, maar de Fransen en Britten gingen „nu in elk geval over tot de fase die de inleiding vormt tot de bezetting". Tor veroverd De Israëlische strijdkrachten hebben de plaats Tor, ruim 200 km. ten zuiden van Suez, veroverd. Dit werd hedenoch tend te Tel Aviv meegedeeld. Tor ligt aan de Golf van Suez. In de mededeling wordt gezegd, dat de opmars der Israëlische strijdkrachten „zelfs beter verloopt dan oorspronkelijk volgens de plannen was voorzien". Men had geen tegenstand van de Egyptische luchtmacht ondervonden. Het nieuws van deze opmars in zuidelijke richting volgt op de verklaring van Israël, dat zijn strijdkrachten het schiereiland Si nai geheel hebben bezet. Een Israëlische militaire woordvoerder deelde vandaag mee, dat de activiteit der Egyptische commando-eenheden in het gebied van Sanaï „zeer beperkt" is. Op één plaats waren de spoorlijnen op geblazen en elders was op een bus ge schoten. Een voertuig van een grenspa- trouille was door een mijn vernield. Voor de rest was het rustig. Hongaarse vrijheidsstrijders on derzoeken een kamer in het hoofd kwartier van de gehate veiligheids politie te Gyoer. Vanuit dit hoofd kwartier werd praktisch geheel Hongarije gecontroleerd. O.m. werd er een bandopnemer-installatie ge vonden. die de telefoongesprekken van een honderdtal Hongaren kon opnemen. Geen lioop meer voor mijnwerkers Er bestaat bijna geen hoop meer. dat 114 mijnwerkers, die door een ontplof fing in een mijn te Springhill in de Ca nadese provincie Nova Scotia van de buitenwereld zijn afgesloten, kunnen worden gered, aldus is vrijdag uit Springhill gemeld. Men heeft twaalf lij ken kunnen bergen. Reddingsbrigaden kunnen door instor tingen de ingesloten arbeiders niet be reiken. Van de twaalf geborgen lijken zijn er twee van leden van een reddings brigade. Zwaard van Damocles boven Boedapest (Van onze Weense correspondent, prof. dr N. Greitemann, thans in Boedapest) Hongarije maakt zich zorgen over het gedrag van de Russen: zij wekken allerminst de indruk, dat zij uit het land willen wegtrekken. Ofschoon in het algemeen wordt geloofd, dat zij geen agressieve bedoelingen koesteren, gevoelen de Hongaren zich toch niet op hun gemak, nu de Russen zich buiten Boedapest ingraven en voortgaan met het concentreren van hun strijdkrachten. De gebeurtenissen rondom het Suezkanaal zijn door Moskou als een dankbaar motief aangegrepen om hun steunpunten in deze situatie te handhaven. Enge land en Frankrijk hebben het zwaar geteisterde Hongarije op deze wijze aller minst een goede dienst bewezen. De grens op het traject Nickelsdorf en Bratislava is afgesloten; een konvooi vrouwen en kinderen van in Boedapest gedetacheerde buitenlandse diplomaten werd niet toegestaan hun tocht naar Wenen voort te zetten en zij zijn intussen weer in Boedapest teruggekeerd. Op bepaalde punten liggen Russische en Hongaarse tankgroepen tegenover elkaar in stelling, maar er wordt nog niet gevochten. Intussen gevoelt Hongarije zich buitengewoon geïsoleerd, zodat premier Imre Nagy voor de tweede maal een brief aan de secretaris-generaal der Ver. Naties, Hammarskjöld, heeft geschreven, waarin werd gemeld, dat Sovjet russische militaire eenheden vrijdag de Hongaarse grens hadden overschreden en naar Boedapest op weg waren. Gisteren heeft Hongarije in drie nota's aan Moskou geprotesteerd tegen aanhoudende Sovjetrussische troepenbewe gingen. De Hongaarse regering herinnert de Sovjet-Unie aan haar belofte, dat de troepen teruggetrokken zullen worden en betreurt, dat op 31 oktober en op 1 en 2 november nieuwe formaties het land zijn binnengekomen. Gisteravond laat verluidde in welingelichte kringen, dat Hongarije en de Sovjet-Unie tot overeenstemming waren gekomen over de vorming van een gemengde com missie ter bespreking van het terugtrekken van de Russische troepen uit Hongarije. Vrij veel wind De Bilt verwacht tot morgenavond: De kans op wat regen tijdens het weekeinde blijft bestaan, terwijl er af en toe vrij veel wind zal zijn, in hoofdzaak tussen noord en west. (Opgemaakt te 10 uur). 4 NOVEMBER Zon op: 7.42 uur: onder: 17,09 uur. Maan op: 9.42 uur; onder: 18.09 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.00 en 16.17 uur. Springtij. (5/11 te 4.41 en 16.55 uur). Dit nummer bestaat uit 16 pagina's en een Bijvoegsel. Gistermiddag is Z.K.H. Prins i bezoek aan de Verenigde Staten, i den van de journalisten op liet plat- Bernhard teruggekeerd van z(jn\Op de foto ziet men ZdC.H. temid-\form van het vliegveld Schiphol. En ook nog polio Gisteren maakte de opstandelingen zender in Miskolc bekend, dat er in dit stadje een kinderverlammingsepidemie is uitgebroken: circa 150 personen m Miskolc en omgeving zijn door de ziekte aangetast. Er zijn reeds dertig doden. De zender vroeg om buitenlandse hulp ter bestrijding van de epidemie. Ook het Hongaarse Rode Kruis heeft dringend om inëntingsstoffen gevraagd. De moei lijkheid is echter, dat door het afsluiten van de grenzen autocolonnes met le vensmiddelen en geneesmiddelen niet meer uit Oostenrijk naar Hongarije kun nen komen. Wel is nog een Duits mo biel veldhospitaal met 220 bedden en een staf van zestig dokters, verpleeg sters en Rode Kruisfunctionarissen in Boedapest aangekomen. Een tweede een heid is onderweg. Werken, niet staken Een zeer belangrijk feit Is de oproep van verscheidene revolutie-comité's in grote fabrieken en verkeersbedrijven. dat maandag a.s. het werk weer moet worden hervat. En dat men, vóór alles, beginnen zal met het herstel van de pu blieke werken. De staking was goed en nodig, zo zegt men, tijdens de revolutie, maar nu deze voorbij is. betekent elke dag staking een groot verlies voor het land. Ook kan staking anarchie tenge volge hebben, waarvan de Russen bij voorkeur zouden willen profiteren om de zogenaamde „orde" weer te herstel len. Er wordt in de verschillende minis teries koortsachtig gewerkt aan de we deropbouw. Een vertegenwoordiger van het ministerie van Handel met het bui tenland vertelde ons, dat Hongarije büna alles nodig heeft, vooral grondstoffen zo als katoen, wol, chemicaliën en ertsen. De Sovjet-Unie heeft deze grondstoffen tot nu toe op grond van handelsverdra gen geleverd, maar men verwacht dat hieraan nu spoedig een einde zal komen, zodat de bevriende staten in het Westen nu ten koste van alles moeten gaan bij springen. Jarenlang is Hongarije van de Sovjet- Unie afhankelijk geweest en het heeft vandaar grondstoffen ontvangen op zeer gunstige condities. Dit mag men met vergeten. Men moet bovendien de zaken nuchter bezien. De eisen van de Hon gaarse regering om uitsluitend over de uraniummijnen te gaan beschikken zijn wel gerechtvaardigd, maar achteraf blijkt nu, dat Hongarije totnutoe slechts 15 kilo uranium aan de Sovjet-Unie heeft kunnen leveren. Harde winter verwacht Het zal een harde en koude winter worden, vooral in Boedapest met het grote aantal vernielde huizen en het ge brek aan bouwmateriaal en glas voor de ruiten. Er zijn ook geen brandstoffen en de voorraad aan stookolie is zo gering, dat men reeds vóór de revolutie een aantal autobuslijnen heeft opgeheven. De industrie staat er slecht voor, maar de arbeiders in de mijnen willen nu la ten zien, dat zjj zonder plan en zonder Stachanof-methoden in staat zijn nog meer te produceren dan onder het com munistische regiem. Alleen de landbouw staat er betrekkelijk goed voor, de oogst was niet slecht, maar op den duur moet ook daar worden geholpen. In de huidige omstandigheden kan Hongarije alleen geholpen worden door effectieve hulp, niet door kredieten op lange termijn, maar door hulp vooral in het zenden van grondstoffen, die dan in Hongarije door de buitengewoon goed gekwalificeerde arbeiders worden ver werkt en dan aan het buitenland kun nen worden verkocht. Nogmaals, Hon garije heeft dringend, dringend, loyale en effectieve hulp nodig. Wordt stadstram duurder? ENKELE REIS VAN 15 OP 20 CENT De directie van de NZHVM heeft aan de Minister voor Verkeer en Waterstaat toestemming gevraagd om, zo mogelijk met ingang van 1 december a s. de ta rieven voor de stadslijnen te Leiden en Haarlem te mogen verhogen. In Leiden zou ..eze verhoging beteke nen, dat de enkele reis-prijs wordt ge bracht van 15 op 20 cent (kinderen blij ven 10 cent), terwijl de gebruikelijke 8-ritten-kaart èt fl voortaan slechts 6 ritten zal bevatten. De prijzen der week- en maandkaar- ten zullen dienovereenkomstig worden verhoogd, evenals die voor de locale trajecten der interlocale bus- en tram lijnen. welke laatste op onderling gelijk niveau zullen worden gebracht. Pineau naar Londen Gesprek over Midden-Oosten De Franse minister van Buiten landse Zaken Pineau heeft gister avond een bliksembezoek aan Lon den gebracht. Na een korte inlei dende bespreking met zijn Britse collega. Setwyn Lloyd, had de Fransman een gesprek van ander half uur met Eden over de situatie in het Midden-Oosten. Het onder houd werd bijgewoond door de chef van de Franse Generale Staf. gene raal Paul Ely en de Franse Marine- attaché'in Londen en van Britse zijde door Selwyn Lloyd. Anthony Head, de minister van Defensie en hoge militairen. Er wordt geen communiqué uitgegeven. Geen terugkeer van feodaie regiem De anti-stalinistische eerste-secreta- ris van de Hongaarse Communistische partij, Janos Kadar, heeft via radio- Boedapest verklaard, dat Hongarije be dreigd wordt door een reactionaire te- genrevolutie en Sovjetrussische inter ventie. „De Hongaarse jeugd heeft zijn bloed niet gestort om de tirannie van Rakosi te laten vervangen door de ti rannie van een reactionaire tegenrevo- lutie. Wij hebben niet gevochten om de fa brieken en mjjnen uit de handen der werkende klasse te laten rukken of de boeren het land te laten ontnemen: wij willen niet terugvallen in de slavernij van het oude regiem van de feodale heren". Radio-Boedapest meldde voorts de op richting van een „Federatie van de Ver enigde Hongaarse jeugd", die onder meer verklaart: „Wij willen niet de te rugkeer van het fascisme van admiraal Horthy. Wij zullen de fabrieken niet aan de kapitalisten en de grond niet aan de grootgrondbezitters teruggeven". 1.727.694 verloren arbeidsdagen DOOR ONGEVALLEN IN BOUWBEDRIJF In één jaar zijn 1.727E.694 arbeids dagen verloren gegaan door 60.048 on gevallen in het bouwbedrijf. Deze cijfers zijn gepubliceerd in de monografie beveiliging, die in opdracht van het produktiviteitscentrum voor het bouwbedrijf is samengesteld. Een bedrag van f. 11.736.436 moest daarvoor aan schadeloosstelling worden uitgekeerd.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1