.Verdrijf de wolven uit het woud! BRUG Aarts-verrader verraadde zichzelf, docli bemerkte zijn fout te laat GEHEIME GENOOTSCHAPPEN (VIII) Mysterieus geselschap in Zuid-Italië 'Jb M i •- Kolonel Recll verraadde zijn land (II en slot) Zag geen andere uitweg dan zich door hoofd te schieten ie Jaargang no. 44 november 1956 V r C' ,'i c. e. f/ y t'n+f.n jf ,:.Ai ./«KWfc/w -/■ ftt tm i, H-««r y, V 4i P**»*. f %/fy, /- V "4" <1 I V BBilï» 11~w»'ri;,r.:-grzsg k Itër 4** Zo zag het diploma er uit, dat werd uitgereikt aan de Carbonari, die de Meester-graadbereikten. Politie-spionnen en geheime agenten meldden het na Napoleons mislukte veldtocht tegen Rusland aan hun opdrachtgevers in Wenen, Londen en Parijs: Er is iets gaande in Zuid-Italië. Er is een geheim genootschap aan het werk, dat duizenden leden telt uit alle kringen der samenleving. Officieren en priesters, bedelaars en edelen, rijken en armen zijn er lid van. Zij noemen zich .Carbonari', .Kolenbranders'. En hun leuze luidt: „Verdrijf de wolven uit het woud!" Leiden Is een stad van brug gen. Je passeert dagelyks ver schillende soorten, vaste brug gen en beweegbare bruggen, op haalbruggen, draaibruggen en klapbruggen. Je hebt misschien haast. Stop lichten staan dan natuurlijk juist op rood en als je denkt nog net een grote brug over te kun nen wippen gaan de hekken dicht en sta je even later in de kille schaduw van het opgetrok ken brugdek te wachten tot schepen met zware lading voor bij zijn. Ais je vooraan staat, kun je binnenkijken in de stuurhut, waar de schipper alle aandacht moet geven aan het roer. Dik wijls zie je ook de schippers vrouw in actie. Soms krijg je even een kijkje in een gezin met Jonge kinderen. Dit is op zichzelf al merkwaardig. Het leven van anderen passeert je weg. In let terlijke betekenis. Maar ook fi guurlijk. Even worden je ge dachten vastgehouden door het werk, de zorgen en de vreugden van willekeurige medemensen. De brug is open. Je weg is ver sperd. Maar een andere brug is geheel onverwachts gelegd: de brug naar de ander. Al is deze brug tijdelijk en uiterst smaL Wanneer je hierover verder nadenkt, kun je in je leven bin nen vrij beperkte kring vele bruggen ontdekken. Ieder gesprek, dat wij voeren is een brug. Woorden zijn in dit opzicht verbazingwekkende in- WOORD VAN BEZINNING strumenten. Je doet een vraag en je verwacht antwoord. Graag onmiddellijk. En over het alge meen gelukt dat ook. Maar zo dra de reactie uitblijft is er een leegte, een gapende opening. Als een brug, die vlak voor je neus omhoog steekt. Het zelfde ge beurt in een gesprek, dat niet vlotten wil. De oorzaak schuilt niet altijd in de woorden, die gebruikt worden of het onder werp dat is aangesneden. Soms „ligt" de gesprekspartner je niet Je bent eenvoudig voor elkaar onbereikbaar. Eén uitlating is ook wel eens voldoende om afkeer en haat te gen de ander, die je ontmoet, op te wekken. De brug'van zulke woorden werkt averechts. In plaats van verbinding ontstaat breuk. In vele gevallen voor jaren. Familieveten, burenruzies, koele verhouding tussen mensen, die in werk, gezin en zelfs in huweljjk nauw op elkaar zijn aangewezen, zyn als bruggen, die met een ruk open gingen, maar met geen mogelijkheid weer dicht willen. Buiten het eigen milieu en buiten je stad en nog verder weg in de samenleving van de volken staan, ondanks hardnek kige en grootse pogingen, vele bruggen wagenwijd open. In de oorlog en vlak na de oorlog waren vele noodbruggen gelegd: afspraken, verdragen en militaire, politieke, culturele organisaties in wereldverband. Het nieuws van de laatste week zet ons voor Internatio nale scheuren en openingen van ontstellende afmetingen. Zijn deze nog wel te overbruggen? Tussen leven en dood ligt een diepe, duistere grens. Hier is geen brug om heen en terug te gaan. Slechts een steile rand aan onze kant. Zonder zichtbare overzijde. Of, in geheel andere richting: hoe kan ik iets van God en van de eeuwigheid ontdekken? Gaat soms, op een onverwacht mo ment, als ik genoodzaakt ben voor een „open brug" in mijn leven te stoppen een schip" uit de verre wereld van God rake lings aan mij voorbij? Een tij delijke en uiterst smalle verbin ding, maar toch voor alle zo kwetsbare verhoudingen in ons leven en de gigantische open vragen van wereld, dood en eeuwigheid de betrouwbare brug? In Wenen en Parijs nam men met schrik kennis van die berichten. In Londen glimlachte men en stelde men gelden beschikbaar om de Carbonari te helpen als een verzetsbeweging tegen de Napoleontische heerschappij over Europa. Afgezanten van de En gelse regering zochten contact met Carbonari-kringen. Mettemich zond spionnen naar Napels en Sicilië. De Carbonari-beweging bleef ondergronds en werd steeds machtiger. Zo enig ge heim genootschap, dan was dat der Carbonari een vereniging van politieke samenzweerders! „Verdrijf de wolven uit het woud", was de leuze. Dit be tekende: Verjaag de vreemde soldaten. Dood de vele alleenheersers in de kleine Italiaanse staten. Zorg ervoor, dat er een eenheidsrijk Italië ont staat, los van buitenlandse dwang of druk! In snel tempo verbreidde zich de Carbonari-beweging over geheel Italië. En na Napoleons definitieve val gin gen de „Kolenbranders" verder met hun revolutionaire werk. De omstan digheid, dat de leiders der beweging zich bewust op christelijk-katholieke grondslag plaatsten, droeg veel bij tot het succes. Die leiders waren meesters in de kunst van penetreren en cellen- bouw. Reeds tijdens het Wener Con- I gres (1815) zaten er „Goede Neven" (zo noemden de Carbonari zich, „broe ders" deed hen blijkbaar teveel den ken aan andere geheime genootschap pen) op vele leidende en lagere posten. Lang niet alle „Goede Neven" wis ten precies, wat nu eigenlijk het oog merk van de Carbonari was. De mees ten hunner behoorden tot de lagere graden. Zij kenden slechts een deel van het geheime program. Zij wisten niet, wie de Grootmeesters en Opper - grootmeesters waren. Maar gaarne hielpen zij om de Wolven uit het Woud te verdrijven. Zij verstonden onder die Wolven vreemde soldaten, een aantal politie-mannen, belastinggaarders. De leden der hogere graden meenden, dat het ministers of gezanten, generaals of professoren waren. Zo kan ieder naar eigen smaak „Wolven verdrij ven". Slechts de leden van de aller hoogste graden kenden het eigenlijke doel: Verdrijving of, als er geen an dere weg was, vermoording van de re gerende vorsten en vorstinnen! Tot de „Uitverkorenen", zoals de le den der hoogste graden ook wel wer den genoemd, drongen slechts weini gen door. Ja, men weet heden ten dage nog niet precies, wie de Carbonari- Beweging heeft gesticht en hoe de hoogste leiding was georganiseerd. Wel is er het een en ander bekend gewor den over de geheimzinnige plechtig heden, die plaatsvonden bij samen komsten, bij toelating van nieuwe le den en bij inwijding tot de hogere graden. Het gehele ritueel was sterk geïnspireerd op de christelijke leer. Ja. de Carbonari gingen zover, dat zij Jezus Christus bestempelden als „onze Goede Neef Christus". Een Groot meester of Uitverkorene presideerde de samenkomsten. Hij hanteerde geen voorzittershamer, doch een voorzitters- bijl. Iedere bijlslag symboliseerde (maar dat wisten alleen de alleringewijdsten) de onthoofding van een „Wolf". De kandidaten kregen symbolische spijzen en dranken. Zij moesten een tocht door een boe maken. Wolvengehuil (nage bootst t\oor „Goede Neven"), ontmoe tingen met vreemde soldaten (ver klede „Goede Neven") en meer zulke dingen dienden om de moed en vast beradenheid van de nieuwe leden op de proef te stellen. Natuurlijk werd ao'n nieuw lid beëdigd. Dood èn onge luk zouden zijn deël zyn, als hij de eed en de trouw zou breken. En er waren inderdaad tal van „Goede Ne ven". die met zoveel overtuiging hun .Doornenkroon" (ook een aan het Christendom ontleend symbool) droe gen, dat zij gaarne bereid waren, een afvallige zijn ontrouw op geduchte wijze in te peperen. Heel wat zwaarder en „symbolischer" nog was de behandeling, die men hen deed ondergaan, die tot de hoogste graden werden geroepen. De kruisi ging van Christus diende tot voor beeld. De aanstaande „Uitverkorene" of „Opper-Uitverkorene" werd ge blinddoekt en vervolgens met ontbloot bovenlijf aan een kruis gebonden. Men prikte hem op vele plaatsen tot bloe dens toe. Als hij voldoende bebloed was, nam men zijn blinddoek weg, en dan zag hij naast zich aan twee an dere kruisen twee mannen hangen, net als het Christus wedervaren was. De ene man hij was gekruisigd we gens ontrouw aan de Carbonari, heette het beleed zijn zonde en smeekte om vergiffenis. De andere echter (om de zelfde reden aan het kruis gesla gen» volhardde in het boze. Nadat de kandidaat aldus zijn mede-gekruisig den gezien had, drongen „soldaten" de loge binnen. Zij maakten zich (sym bolisch op om de adspirant-Uitverko- rene de laatste levensresten te ont nemen. Dan echter kwamen de „Goede Neven", verdreven de soldaten en na men de voor de proef geslaagde Uit verkorene in hun midden op. Twaalf maal sloeg de leider van de samen komst met een bijl op een zwaar blok hout ten teken, dat de Carbonari een nieuwe „Opperste Ingewijde" in hun kring hadden opgenomen. Er waren nóg hogere graden. Een Kolenbrander, die de ware geest van samenzwering, vrijheid en revolutie be zat, kon het zelfs tot „Apostel" bren gen. Hy pas kreeg kennis van het ,3oek van de Echte Deugden". Hy pas leerde de echte waarheid kennen no pens doel en streven der Carbonari. Hy moest zich alvorens zo „hoog" te kunnen stijgen onderwerpen aan inwydingen, die nog symbolischer, nog „sprekender" waren dan die voor de „Uitverkorenen". Kerkers, de inqui sitie, onderzoek in geweten, een na bootsing van Golgotha en nog veel meer indrukwekkende en indruk ma kende dingen kwamen er aan te pas. En zo'n „Apostel" moest plechtig be loven, zyn leven te offeren, als het gold, verraders van Italië te liquide ren. Tevoren gaf men hem absolutie voor de moorden, die hij eventueel zou plegen of moeten laten plegen. Kortom, de Carbonari vormden een verzetsbeweging in optimaforma. De inslag was revolutionair. De me thoden waren strikt geheim. Er kwam een heleboel by te pas, wat wij, als nuchtere Nederlanders, ge neigd zyn te bestempelen als poes pas. In Italië had dit echter toen het gewenste effect. Het volk steunde de Carbonari en geraakte geleidelyk aan rijp voor revolutionaire daden. Volgende keer: De Kolenbranders ontketenen opstanden. Dubbel-monarchie kwam er nooit bovenop Majoor Ronge, hoofd van de „Kundschaft-Stelle" van de Oosten rijkse Geheime Dienst, had van zijn voormalige chef kolonel Redl, inmiddels als chef-staf naar Praag vertrokken geleerd, hoe men verraders moest ontmaskeren. Toen twee brieven, tezamen bevattend veertienduizend Kronen, poste restante in Wenen aankwamen, liet hij iedere dag het postkan toor bewaken om na te gaan voor wie de brieven afkomstig uit het beruchte spionnage-nest Eydtkuhnen aqn de Duits-Russische grens, bestemd waren. In het kleine politiebureau op de Fleischmarkt te Wenen, gelegen tegen over het Postkantoor, hielden twee detectives de wacht tot het schelletje zou klinken, dat hen waarschuwde dat de beide geheimzinnige „poste restan- te"-brieven zouden worden afgehaald. Twee volle maanden wachtten ze daaren toen eindelijk het signaal ging, was de één net even de kamer uit en de ander op het toilet. Ze snel den naar het postkantoor, maar ze waren te laat. De man, die de brieven had afgehaald, was in een taxi gestapt ze zagen die taxi nét om de hoek verdwynen. In zijn uitstekend gedocumenteerd werk „The Story of Secret Service" heeft Richard W. Rowan uitvoerig de opwindende avonturen van de twee politiemannen beschreven, die daar op het plein stonden en niet durfden rapporteren dat hun opdracht was mislukt. Zó lang stonden ze daar, dat de taxi al weer terugkeerde.en dat bracht een der politiemannen op een idee. Fatale etui Ze vroegen de chaiftfeur waarheen hy hun „vriend" had gebracht, stap ten in en vonden in de wagen het suède etui van een pennemes. Daarmee gingen ze naar hotel Klomser, en hoorden dat onder de kortelings gear riveerde gasten de kolonel Redl was. Die was natuurlyk buiten verdenking. zyn tegenwoordigheid echter inspi reerde hen tot de grootst mogelijke ac- viteit. Ze toonden de portier het etui en droegen hem op. ieder der gasten die beneden zou komen te vragen, of het zyn eigendom was. Een goedge- kleed heer met een militaire houding kwam de trap af. De portier stelde de vraag. De gast antwoordde bevesti gend en nam het etui in ontvangst. Toen bedacht hy zichargwanend spiedde hij door de lounge, ontdekte de hem maar al te bekende gestalten der politiemannen in burger, en begreep dat hy zichzelf verraden had. Majoor Ronge. op de Kundschaft- Stelle, had inmiddels de waarheid reeds vermoed. De man die de brieven afhaalde, moest daartoe een formulier invullen. Dit formulier kreeg Ronge in handen. Het handschrift kwam hem bekend, tè bekend voor. Met bevende handen haalde hy een boekje uit zijn safede handleiding, die zijn voor ganger voor hem achtergelaten had. Er was geen twijfel mogelijk.... het was één en hetzelfde handschrift! De man, die de brievn uit Eydtkuhnen had afgehaald, was Kolonel Redl, zijn leermeester, de voormalige chef van de Inlichtingendienst! Opgejaagd wild Kolonel Redl begreep dat het spel uit was. Hy ging de straat op, wist de detectives achter zich. Door het ver scheuren van enkele brieven probeerde hij hen van zich af de schudden, te vergeefs! Wel werden de snippers op geraapt en had I Iajoor Ronge nog twijfel gekoesterd, de aan elkaar ge paste snippers zorgden voor het over tuigend bewijs: Kolonel Redl had hoogverraad gepleegd! En, zo wist Ronge, er was géén mili- t'air geheim, dat niet van A tot Z aan Redl bekend was! Hoever strekte zich zijn verraad uit? Welke geheime plan nen van de Oostenrijkse Generale Staf zouden nog werkelyk geheim zijn? Hoeveel wist Rusland, hoeveel wist Servië? Kolonel Redl intussen, de jager van voorheen, thans zelf het wild, was langs een omweg in zijn hotel terug gekeerd. Daar sloot hij zich in zyn kamer op. En daar werd hem gemeld, dat vier staf-officieren in groot tenue in het hotel waren gearriveerd en hem te spreken vroegen. Veel woorden waren niet nodig. Hij had zijn laatste uren besteed om een volledige schuldbekentenis te schrij ven. „Weeldezucht en hartstocht heb ben mij vernietigd Bid voor my" schreef hij. Een der officieren legde een revolver op tafel. Toen gingen de vier naar beneden en wachtten, zwygend, urenlang. Eindelijk stuurden ze een kelner naar boven. Die vond het ont zielde lichaam van kolonel Redl. HR had zich voor het hoofd geschoten. In alle stilte werd het stoffelyk over schot ter aarde besteld op het Centrale Kerkhof van Wenen. Slechts één staf. officier was bij de begrafenis aanwezig. Geen zerk dekte het graf van de aarts ven-ader. Het bloedgeld En toen begon men van alles te be- grypen. Redl had als een vorst ge leefd, terwyl hy geen eigen kapitaal had. Hij woonde in een grote villa, hield niet minder dan vier auto's, be waarde in zyn kelders de kostbaarste wynen. Dat alles was betaald met het geld, waarvoor hij Ootsenrijkse gehei men aan andere landen, met name aan Rusland, had verraden. Maar ook aan Frankrijk en Italië had hy zwaar be waakte geheimen van de Generale Staf geleverd. De Oostenrijkse opperbevelhebber Conrad von Hötzendorf moest ervaren dat zijn grote plan, dat van de veldtocht tegen Servië, in het bezit van de Rus sen was. die er wel voor zorgden dat de Servische generaal Poetnik het uit zijn hoofd kon leren. Het was niet mogelijk nieuwe plannen op te stellen en de opzet ingrijpend te veranderen. Slechts in onderdelen kon men wijzigingen aanbrengen. Nochtans waagde Oostinrijk, ge dreven door de militaire kliek en zijn lichtzinnige minister Graaf Berchtoldt, een jaar later het grote avontuur en stortte zich in de oorlog met Servië, die in een Wereldoorlog ontaarden zou. Generaal Poetnik bleek zijn les geleerd P. L. Sohoonheim, Predikant byzonder Kerkewerk Hervormde Gemeente Leiden te hebben, er werd van hem verteld dat hij met het Oostenrijkse aanvalsplan onder zijn hoofdkussen sliep! Een generatie jor.ge mensen viel ten offer aan het monsterverraad van ko lonel Redl; zij betaalden met hun bloed voor zijn villa, zyn auto's en zyn bacchanalen! Eigen hand Zoals Redl met eigen had een einde aan zyn leven maakte, zo was zijn eigen hand, die hem de strik om de hals wierp. Hy zelf had zyn opvolger, Majoor Ronge, ingewyd in de gehei men van de contra-spionnage. Met eigen hand had hy de handleiding geschreven, die hem zou verraden als de man die de brieven met het loon voor zijn verraad in ontvangst had ge nomen. Zijn eigen bekwaamheid en eerzucht deden hem promoveren van de veilige post aan het hoofd van de Kundschaft-Stelle, waar hij alle dra den in handen had naar een hogere positie in Praag. De Dubbel-Monarchie kwam er nooit boven op. Ondanks de Duitse hulp schrompelde in 1918 het Oostenrijksa front ineen. In een der zalen van Schönbrunn ver teerden de vlammen de roemrijke vaandels der trotse regimenten. En on der de bomen van een Weens kerkhof wees een stenen paaltje met een num. mer het graf aan van de man. wiens verraad de eerste stoot had gegeven, die het Keizerrijk op zijn grondvesten sidderen deed.tot het uiteindelyk onderging. Voorgoed. TOM LODEWIJK Ons eten krijgt een winters tintje Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding meldt: Moeten we als het wintert mét onze warme garderobe Ook speciale voe dingsgewoonten te voorschijn halen? Ten dele wel: er zyn nu eenmaal ech te wintergroenten en gerechten, die ons in koude jaargetyden wel kunnen bekoren, maar 's zomers niet. Een ra dicale verandering is echter niet nodig. Zo heeft het weinig zin om - alleen maar omdat het kouder wordt - dage lijks stamppot klaar te maken, zomin als het nodig is veel vet en spek te gebruiken en aanzienlijk grotere por ties te eten. NIET ELKE DAG STAMPPOT Om met de stamppot te beginnen: het zou verkeerd zijn dit gerecht te vaak op het menu te zetten. Voor de oefening van het gebit en niet in de minst voor het behoud van vitamine C is het beter om aardappelen en groente apart op te dienen dan om ze samen tot een brijige massa te stam pen. Voedzamer wordt het maal er ook niet van, want U kunt per slot in beide gevallen dezelfde ingrediënten gebrui ken. Onze stamppot is smakelyk genoeg om hem in ere te houden, laat hem echter niet dagelijks op Uw tafel ver schijnen IETS OVER VET EN MAGER VLEES EN OVER HET GE BRUIK VAN VET De vette vleessoorten, zoals spek en speklappen, zijn op hun tijd heel sma kelijk. Maar vooral in die gezinnen waar weinig vlees wordt gegeten, ver dienen de magere stukken (bijv. mage re lappen) de voorkeur om hun hoger gehalten aan eiwitten en andere be schermende bestanddelen. Het vet is niet het belangrijkste in de voeding, ook 's winters niet. In onze winterse maaltijden kan evenveel of iets meer vet dan anders worden verwerkt, maar een dubbele portie boter of margarine op het brood en in de jus of de groen te. is heus te veel. Kinderen en aan staande moeders krygen dan ook geen levertraan voorgeschreven omdat zy extra vet nodig hebben, maar omdat levertraan rijk is aan vitamine D. GEBRUIK DE GROENTE VAN HET SEIZOEN Het hele jaar door verdient het aan beveling gebruik te maken van seizoen groenten en -fruit. Eet dus 's winters de verse groenten die in zo groten ver scheidenheid op de markt komen. Ze doen in voedingswaarde zeker niet on der voor zomergroenten, en lenen zich vrijwel alle voor rauwkost-slaatjes. Ge bruik ook 's winters de groente zo nu en dan eens rauw, maar zorg ervoor dat ze niet te koud is. Ook fruit, dat als regel rauw ge bruikt moet worden willen we er 't meeste profyt van trekken, eten we liefst niet te koud. Zet het dus tijdig tevoren in een verwarmde kamer. Maakt U er eens een keertje compote of moes van, eet die dan bij voorkeur niet inplaats van groente, maar erbij of als fris hapje toe. Groente heeft een andere voedingswaarde dan fruit en mag geen dag in de voeding ontbreken. GROTERE PORTIES? De porties voedsel - vooral de hoe veelheden aardappelen en brood - be hoeven nu niet altijd groter te zijn dan 's zomers. Maak U dus niet ongerust als man en kinderen geen trek hebben in extra veel eten. ZUURKOOL (recept voor 4 personen) 1 kg zuurkool. 1/4 kg varkens krabbetjes. verse of gerookte worst of knakworstjes, boter of margarine (zout, peper, appel). De zuurkool liefst niet wassen. Het vlees wassen en in een pan met een weinig kokend water doen. De zuur kool er losjes boven op leggen en er desgewenst wat zout. peper en ge raspte appel aan toevoegen. Knak worst of rookworst tussen de zuurkool leggen. Het gerecht vlug aan de kook brengen Dan het vuur temperen en de kool in een goed gesloten pan zachties gaar koken (20 minuten). Er desge wenst nog wat boter of margarine door roeren. Krabbetjes en worst uit de pan nemen en afzonderlijk opdienen of zo nodig snijden en op of om de zuurkool leggen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 13