Beurzen worden thans beheerst door Hongarije en Midden-Oosten Straf en menselijkheid waren het kernpunt van oratie prof. Nagel met melk meer mans De overgang van lager naar liet middelbaar onderwijs Eur opa s energievoorziening door het conflict bedreigd Tweede leerstoel strafrecht t»5ste jaargang Zaterdag 3 november 1956 Derde blad no. 28977 (Ingez. Med.-Adv.) NEEM PER MAN DRIEKWART KAN 72 Plaatst leerling veelal voor problemen Stagnatie in de bestrijding van inflatie (Van onze financiële medewerker) Terwijl men in ons land aan het dokteren is over lonen en prijzen, bezits vorming, vermogensaanwasbelasting en dergelijke vraagstukken van welvaarts verdeling, vinden er in Oost-Europa en in de Arabische landen gebeurtenissen plaats, die aan de wereldgeschiedenis een radicale wending kunnen geven en ook de algemene volkswelvaart in sterke mate kunnen beïnvloeden. Terwijl wij dit schrijven geven de beurzen nog niet de indruk, dat voor een nieuwe wereld brand ernstig gevreesd wordt, maar olie is licht ontvlambaar en dat er thans in de oliehoudende landen met vuur wordt gespeeld, kan moeilijk worden ontkend! De vrijheidsdrang van het Hongaarse volk, tot uiting komende in een kracht dadige verzetsbeweging tegen de Russi sche overheersing, was voor de beurzen uiteraard eerder een reden tot nieuw optimisme, dan dat men er een bedrei ging van de wereldvrede in zag. De wereld heeft lange tijd in de ban van het communisme geleefd en in de mening dat alleen door een geweldige machtsconcentratie van Amerika en Europa dit gevaar kon worden bestre den en onderdrukt. Zonder de beteke nis van de militaire paraatheid der democratische volken te bagatelliseren, kan thans toch wel worden gezegd, dat de zon van het communisme niet in de eerste plaats daardoor aan het dalen is, maar dat dit revolutionaire stelsel wel licht aan zijn eigen consequenties schijnt ten onder te gaan. Althans zijn dreigend karakter verliest. De gevolgen van de verwikkelingen in Hongarije. Egypte en Israël voor de onderlinge verhoudingen tussen Ame rika en Rusland aan de ene kant en die tussen Amerika en de Europese groot machten aan de andere kant zijn niet te voorzien, maar kunnen voor de ont wikkeling van het bedrijfsleven in de naaste toekomst van beslissende beteke nis zijn. Dat Frankrqk en Engeland ln de strijd tussen Egypte en Israël niet werkloos kunnen blijven toezien, is alleszins begrijpelijk, omdat de ver bindingen met het Midden-Oosten voor geheel West-Europa een van de belangrijkste levensaders moeten wor den genoemd. De explosieve krachten van het nationalisme in de Arabische landen dreigen in het Midden-Oosten een vacuum te doen ontstaan, waar van het gevaar ligt in de omstandig heid, dat dit deel van de wereld drie kwart van de wereld reserves aan petroleum bevat, dat het de strategi sche brug vormt tussen Europa en Azië en de uitvalspoort is voor de com munisten naar Afrika. Aan de West- europese industrie zou een belangrijke bron van energie ontvallen, als de olie- aanvoer uit het Midden-Oosten zou worden stopgezet. De grote betekenis van dit deel van de wereld voor de energievoorziening blijkt wel hieruit dat. terwijl de wereld- produktie van olie sinds 1930 van 195 miljoen ton tot rond 800 miljoen ton is gestegen, alleen de produktie van het Midden-Oosten van 6.3 miljoen ton tot rond 163 miljoen ton is vooruitgegaan, zodat ze ruim 20 pet. van de wereld- produktie bedraagt. Maar voor West- Europa is de betekenis veel groter, want ongeveer vier vijfde van het petroleum- verbruik in West-Europa wordt door leveringen uit het Midden-Oosten ge dekt. Ook het belang van een vrije door vaart door het Suezkanaal wordt hier mee geïllustreerd, nog afgezien van vele andere produkten. welke langs die weg naar Europa moeten worden aangevoerd. Panda-voorstellingen in Schouwburg Voor alle zekerheid herinneren wij nog even aan de beide voorstellingen, welke het bekende Rotterdamse Kinder toneel onder leiding en met persoonlijke medewerking van Anneke Elro a.s. woensdagmiddag in de Schouwburg geeft Ditmaal zal niet, zoals in de paasvakan tie, een sprookje worden uitgebeeld, doch zijn de avonturen van Panda, Joris Goedbloet en zijn kornuiten het onder werp van de handeling. Hierboven een foto van de charmante Anneke Elro. die niet alleen als hoofdrolvertolkster vele triomfen vierde, maar indertijd o.a. ook optrad als de Haagse Bloemènkoningin en Druivenfee ln het Westland. De V.S. zijn in veel mindere mate van de petroleumwinning in het Midden- Oosten afhankelijk, maar er niettemin ook rechtstreeks en indirect bij betrok ken. Het algemeen ecönomisch belang is voor Amerika echter des te groter, omdat het in de economische ontwikke ling van de Arabische landen een ge wichtige factor ziet voor de ontwikke ling van zijn bedrijfsleven en die daar om zoveel mogelijk tracht te stimuleren, teneinde op die wijze de invloed van de Sovjetrepubliek te keren en het demo cratisch beginsel ook voor die landen tot gelding te brengen. Dat de Amerikaanse regering zich van de militaire activitei ten van Frankrijk en Engeland heeft gedistancieerd, moet dan ook in dat licht worden gezien en tevens ongetwij feld als een poging om de Sovjetrepu bliek van een gewelddadig ingrijpen in het Egyptisch-Israëlische conflict te weerhouden. In zoverre behoeft de ver wijdering tussen de oude geallieerden vermoedelijk nog niet al te dramatisch te worden beschouwd. Ook van de internationale politiek zijn de achtergronden overigens dikwijls geheel anders dan men uit de zicht bare verschijnselen zou willen aflei den. Zolang Amerika en Rusland, om welke reden dan ook, zich afzijdig houden, mag worden gehoopt, dat de vijandelijkheden tussen Egypte en Is raël, welke meer en meer het karak ter van een complete oorlog vertonen, zullen kunnen worden gelokaliseerd en diplomatiek overleg intussen tot be ëindiging van het conflict zal kunnen leiden. Was aanvankelijk de Newijorkse beurs deze week tamelijk rustig, zodat geen grote koersverliezen voorkwamen, in het verder verloop hebben de verkopen de overhand gekregen, waarbij vooral aan delen Koninklijke het moesten ontgel den en uiteraard een nauwe wisselwer king met de Amsterdamse beurs bestond. Daar het beeld elke dag verandert, zul len we hier geen koersen noemen, maar alleen constateren dat de koersbeweging aan het Damrak, deze week in nog ster kere mate dan tot- dusver reeds het ge val was, onder de invloed stond van de beweging in aandelen Koninklijke. Toch dient er in dit verband op te worden gewezen dat het belang van de Koninklijke-Shell bij de oliepro- „De overgang van lager naar middel baar onderwijs". Over dit onderwerp sprak gisteravond voor de afdeling Lei- detn van de Vereniging voor Peadago- giek, die in „Het Gulden Vlies" bijeen kwam, de heer J. A. Schreuder van het Montessori Lyceum te Amsterdam. Spr. vestigde in het bijzonder de aandacht op de 12-jarige en diens moeilijkheden. Een kind van die leeftijd wordt geacht rijp te zijn voor de middelbare school. Dat het tegenwoordig zo vanzelfspre kend is om verder te gaan met leren, noemde spreker voor de 12-jarige zelf een rampzalig feit. Bovendien slaat hij voor tal van problemen. Hij krijgt op die leeftijd een nieuwe wereld voor zich. die hij moet ontdekken en veroveren. Zijn ouders zijn voor hem niet meer zondeloze en alleswetende mensen. De 12-jarige wordt een individu, gaat over de dingen denken en begint er een eigen mening op na te houden. Ook zijn sekse speelt hem parten en vooral hiermede laten zijn ouders hem modderen. Hij staat in een strijdperiode en voelt, dat hij tekort schiet. Hij wil dit laatste goed maken door lastig en flink te doen. Te genover zijn vrienden wil hij graag op scheppen en is derhalve in staat wat geld weg te nemen uit moeders porte- duktie in het Midden-Oosten betrek kelijk gering is en veel kleiner dan dat van enkele andere oliemaatschap pijen. In 1935 produceerde de Konink lijke rond 100 miljoen ton olie, waar van 11.7 miljoen uit het Midden-Oos ten afkomstig was. En van de totale produktie dezer landen ad rond 160 miljoen ton, kwam er in dat jaar niet meer dan 1% op rekening van de Koninklijke-Shell, terwijlbijv.de Bri tish Petroleum 27Tr op haar naam heeft, de Gulf Oil 18^. de Standard Oil of New-Jersey 127c, de Standard Oil of California 10r<-> en de Texas Corporation ook 107r. Intussen zijn de risico's, welke met name aan het bezit van aandelen zijn verbonden, weer eens duidelijk aan het licht getreden, al zijn ook andere vormen van belegging voor de ge vol gen van een oorlog niet immuun. Want oorlog betekent kapitaalvernie tiging en kapitaalvernietiging bete kent inflatie, gelijk de ervaring wel heeft geleerd. Aan de bestrijding van dit kwaad, waarvoor men zich in de V. S. en de meeste landen van Europa heeft op gemaakt, wordt dus in deze dagen wel een spaak in het wiel gestoken! monnaie. Door het leven is hij echter in een situatie geplaatst, die hem tot deze handelingen dwingt. Vooral in de tweede en derde klas van de middelbare school ziet het kind zich in een wereld vol kri tiek geplaatst. Er is volgens spreker vrij wel geen enkel kind, dat van algebra, Franse onregelmatige werkwoorden of Karei de Groote houdt en toch moet een overvoerd programma afgewerkt worden. De tijd om iets anders te doen is beperkt Niet alleen op school ook thuis heeft de 12-jarige het moeilijk. Meer dan eens wordt hij ergens buiten gehouden omdat hfj de leeftijd nog niet heeft. En zelf wil hij immers o zo graag bij het ge sprek over het leven betrokken worden! Accuratesse en netheid is naar de op vatting van ouderen een kwestie van goede organisatie, maar het kind even wel snapt dit nog niet. Op de middelba re school komt de 12-jarige te staan te genover een serie leraren en leraressen. De voortdurende wisseling van docen ten achtte spreker funest voor het kind. Verkeerd -s ook, dat binnen een bepaalde tijd de stof. die niet des kinds is, behandeld moet worden. Men moet het kind aangrijpen op zijn belangstelling en er desnoods alle Gra ven van Holland voor over boord gooi en, aldus spreker. Wat het spieken betreft: dit is in de meeste gevallen een dwangpositie. Wan neer een kind niet kan voldoen aan de eisen dan deugen de eisen niet, zo ging spreker verder Tot slot wees de heer Schreuder er met nadruk op. dat de 12- jarige veel geduld en begrip nodig heeft. Onbewust zal hij er zeker dankbaar voor zijn. Na de pauze konden over het on derwerp vragen gesteld worden. De ver gadering stond onder leiding van de heer H. A. Vriend. Juridisch - humanitair probleem In het Groot Auditorium van de Leidse Academie aanvaardde mr. W. H. Nagel gistermiddag het ambt van buitengewoon hoogleraar in de penologie en criminele sociologie met het uitspreken van een oratie over „het strafrecht en de on-mens". Prof. Nagel aanvaardde daarmede als eerste de tweede straf rechtelijke leerstoel van de Leidse Universiteit. Onder zijn gehoor bevonden zich behoudens de vertegenwoordigers van se naat en curatorium van de Leidse Universiteit ook prof. Donkersloot (Anton van Duinkerken) namens de PEN-club Nederland en dr. Victor E. van Vries land, lid van de PEN-club en eredoctor van de Leidse Universiteit. In zijn oratie concludeerde prof. Nagel, na in een betoog over de betekenis van de ontwikkeling van het strafrecht en het gevangeniswezen in het bijzon der zijn veroordeling van doodstraf en levenslange gevangenisstraf te hebben uit gesproken, dat de vraag omtrent de gerechtvaardigde maatschappelijke reac tie op misdaad en tegenover de misdadiger niet definitief s op te lossen, aan. gezien dit antwoord een compromis moet blijven tussen velerlei tegenstrijdige factoren die het strafrecht beheersen. Oorlog-of-correctie? In de aanvang van zijn rede toonde prof. Nagel aan, dat in de laatste ander halve eeuw de ontwikkeling van het strafrecht samenloopt met de ontwikke ling van het gevangeniswezen, beide vrucht van de humanisering en ontmen selijking tevens van de maatschappelijke reactie op het onmaatschappelijk ge drag. Het primitieve straffen is in deze ge- dachtengang het oorlogvoeren tegen de vijandelijke soort, "elfs in de primitief ste gemeenschappen blijkt duidelijk, dat de vergelding of de bescherming van de gemeenschap in strafrechtelijk opzicht steeds poogt de strafbare tot een „beest", een „on-mens" te maken. Deze tendens grondt op het innerlijk besef, dat de mens niet door mensen tot onherroe pelijke straffen zoals doodstraf en uit eindelijk ook levenslange gevangenis straf veroordeeld mag worden op grond van humanitaire of religieuze begin selen Onfolereerbaar Uiteraard is bij zelfverdediging, per soonlijk of bv. in oorlog nationaal een scherpe „strafreactie" aanvaardbaar hoewel nog niet goed te keuren, maar onder normale omstandigheden mag die vaak tot verontschuldigbare ex cessen leidende drang tot zelfbehoud niet getolereerd worden. Prof. Nagel ondervierp de ontwikke ling van gevangeniswezen en strafrecht stelsel aan een analyse voor wat be treft de laatste anderhalve eeuw en kwam daarbij o.m. op het terrein van de psychische stoornissen, die een onder grond van veel misdadigheid vormen. Een inzicht op dat gebied kan z.i. veel veranderen aan de grondslagen en nor men van het geldende strafstelsel. De mede-mens De enig mogelijke juiste bejegening in strafrechtelijk opzicht is die van het beginsel „van mens tot mens". Daarbij moet beseft worden dat een mens, aan wie geen verantwoordelijk heidsbesef wordt toegeschreven, niet vol-menselijk is Een misdadiger is geen monster, geen patient, geen object voor een juridische wetenschap. Het is een medemens. Wat moeten wij uit deze gezichtshoek gezien aan met de gevangenisstraf? Een korte gevangenisstraf, die met de De nieuwe hoogleraar prof. mr. W. H. Nagel middenen zijn echtgenote worden gecomplimen teerd door de curator van de Leidse Universiteit mr. A. F. Visser van II zendoorn (Foto L.D./Van Vliet.) het meeste rekening houdt, heeft b.v. volgens Van Bemmelen geen zin omdat deze door verwijdering uit werk en gezin de tendentie tot declassering heeft. In een korte gevangenisstraf kan ook nooit een pedagogisch element schuilen, zelfs niet wanneer men deze als „shock-the rapie" toepast. Als de korte gevangenisstraf dan niet deugt, is dan de lange gevangenisstraf wèl een goed strafmiddel? Wij kunnen aldus prof. Nagel, het best bij een waardebeoordeling de le venslange gevangenisstraf onder ogen zien en moeten dan constateren dat deze niets van de mens zelve overlaat ook al wordt hij na een grx>t aantal jaren in vrijheid gesteld. Een levenslange gevan genisstraf ontneemt de mens de moge lijkheid bij begenadiging nog een eigen leven te lijden: hij wordt een gedeclas seerde zonder mogelijkheid zich te re- classeren. Onoplosbaar probleem Prof. Nagel concludeerde dat de vraag hoe de samenleving op misdaad en misdadigers moet reaeeren niet de finitief is op te lossen. Dit is een men selijke, dat wil zeggen een onoplos bare problematiek. De criminologie van het naaste verleden ziet de mens als een gegeven waarvan zij enkele al gemene gecatalogiseerde eigenschap pen, eerlijk verdeeld over een biologi sche en een maatschappelijke sector, moet opsporen. De huidige criminilo- gie moet echter een ontwikkelingscri- minologie zijn en zich ten doel stellen individuele neigingen en motieven te vinden die op elk ogenblik van het mis. dadig delict de waarde van die compo nenten der beoordeling bepalen. De gebruikelijke toespraken besloten de oratie van prof. Nagel waarna hü met zijn echtgenote recipieerde in de recep- Limburgse ere-penning voor mr. dr. Frowein Aan mr. dr W. F. J. Frowein. die gisteren 80 jaar is geworden, is de erepenning der provincie Limburg toe gekend. De Commissaris der Koningin, mr. dr. F. Houben, heeft de penning aan de jarige overhandigd in diens woning te Eijs-Wittem. Dr. Houben besteedde in zijn toe spraak aandacht aan de activiteit van dr. Frowein als lid van Proc. Staten gedurende vele jaren en als Commissa ris van de Provinciale Limburgse Elek triciteitsmij., de N.V. Limagas en de Limburgse Tramwegmij. De heer Frowein. die op zjjn 31ste jaar naar Limburg kwam om er zitting te nemen in het directorium van de Staatsmijnen, is rog steeds werkzaam in verschillende functies op sociaal terrein. Kerkelijk Leven PROT. CHRISTELIJKE HULP VERLENING AAN HONGARIJE. Nu door tal van organisaties op het Nederlandse volk een beroep wordt ge daan voor hulpverlening aan Hongarije, verzoekt het Admiraal de Ruyterfonds te Utrecht er de aandacht op te ves tigen dat dit fonds fungeert als het orgaan voor de gehele protestantse hulpverlening aan Hongarije. In het Admiraal de Ruyterfonds werken de voornaamste protestanse kerken samen, t.w.: de Ned. Herv. Kerk, de Geref. Kerken, de Chr. Geref. Kerken en de Geref. Kerken (artikel 31). LUTHERSE KERK WIL HONGAARSE ZUSTERKERK STEUNEN. De synodale commissie der Evange- lisch-Lutherse Kerk in Nederland heeft de kerkeraden en de plaatselijke pre dikanten dringend gevraagd een finan cieel offer te brengen voor de weder houw \an de Lutherse Kerk in Hon garije, nu naar de commissie hoopt de door de staat genaaste bezittin gen aan de kerk worden teruggegeven. De gelden, die bij de synodale commis sie binnen komen zullen via de Lutherse Wereldfederatie in Genève ter beschik king van de Hongaarse Lutherse Kerk worden gesteld. WEEK DER GEBEDEN. De Engelse „Evangelical Alliance", verenigd met de Amerikaanse „World Evangelical Fellowship", heeft voor de honderdelfde maal haar aangeslotenen opgeroepen tot het houden van de .Week der gebeden" en wel van 712 januari. Opgegeven is een zestal the ma's voor overdenking en gebed. KATHEDRALE KAPITTELS VOOR BISDOMMEN GRONINGEN EN ROTTERDAM. De Paus heeft voor het bisdom Gro ningen en het bisdom Rotterdam een kathedraal kapittel opgericht. Op 1 november jl. is de uitvoering van dit besluit geschied. Mgr. M. A Jansen, bisschop van Rot terdam, heeft met ingang van 1 novem ber o.a. benoemd tot kanunnik van het kathedrale kapittel van het bisdom Rotterdam: W. P. M: Haring (tevens kanunnik penitenvier)deken van Lei den. overwegingen van het voorgaande nog 1 tiekamer van het Academiegebouw. RECHTZAKEN Tegen „omstandige jeugd" Een wilde beestentroep De kantonrechter te Eindhoven, mr. J. Franken heeft gistermiddag zeventien van de donderdagavond tijdens de rel letjes gearresteerde jongelui, te weten veertien jongens en drie meisjes, ver oordeeld tot straffen varierende van een maand tuchtschool voorwaardelijk tot een maand onvoorwaardelijke hechtenis. De ambtenaar van het O.M. sprak van een „wilde beestentroep en van pure oppositie tegen het wettig gezag" Hij zeide bjj geruchte vernomen te hebben, dat de jongelui van plan zou den zijn zaterdagavond de relletjes nog eens over te doen. Teneinde een af schrikwekkend voorbeeld te stellen werden de jeugdige delinquenten op een voor Nederland uniek snelle wijze berecht. De meeste jongelui namen een onverschillige houding aan tijdens de behandeling van de zaak. Zeven fietspompjes, welke tijdens de relletjes door de baldadige jeugd waren gebruikt, en die door de politie in beslag waren genomen, werden verbeurd ver- I klaard. Istcknzaéd. yoot SSOO oaxt cyxjdl lOjoaz«püm ücoutfc qjul ycajeonuno. von etsen, 'Maat nieuwe Ctóv StóW&S.Münyotoen. moot .Hf'imva* oaÜtanixle. Leid se. Bïandwm o? jaesfe - cUoiak...m&i -(ikkfe. P.V.S vissen in da. Pinoivaacb,..<ix wood Cv- kw&mond tstariVxde war. .;i"lcefvurït"eejabü2ajc En ..VTwLjpuofc yKKSchofcwikrijfisi mum totxwiq..mat qxjoct opxiM woc Vindajxun..VfiS 0

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 11