„Wat wij in Egypte doen is in feite een politie-actie" Staat van beleg in heel Egypte Egypte acht zich in oorlog met Engeland en Frankrijk Met een enkel woord PREMIER NAGY ZEGT HET VERDRAG VAN WARSCHAU OP Agenda VRIJDAG 2 NOVEMBER 1956 Premier Eden in rumoerig Lagerhuis Socialistische motie van afkeuring met 70 stemmen meerderheid verworpen De zitting van het Britse Lagerhuis is donderdag een half uur geschorst ge feest, daar de leden van de socialistische oppositie bq de behandeling van de kwestie van het Midden-Oosten zo'n tumult maakten, dat geen spreker zich ver staanbaar kon maken. Tevergeefs had de voorzitter. Morrison, getracht het Huis te brengen tot het debat over de socialistische motie van afkeuring inzake het Britse beleid in deze zaak. De oppositie wilde eerst van de regering weten of zij Egypte de oorlog heeft verklaard. Iedere poging van de voorzitter strandde op het lulde „neen, neen, neen" van de oppositie, die eerst een antwoord van de re gering wilde. De oppositie voerde aan, dat leden van de Britse land-, zee- en luchtmacht strijd voeren. Als zij, zonder dat de oorlog is verklaard, in handen vallen van degenen die aangevallen worden, hebben zij geen bescherming. Leden van de oppositie, die op de banken stonden, riepen naar premier Eden en zijn ministers: „Treedt af, treedt af'. Na het besluit van de voorzitter tot schorsing verlieten de ministers onmiddellijk de zaal, uitgejouwd door de Socialisten en toegejuicht door de Conservatieven. Een socialistische motie van afkeuring werd tenslotte met 324 tegen 255 stem men verworpen. Een tweede motie, waarin het optreden der regering werd goed gekeurd, werd met 323 tegen 255 stemmen aanvaard. Ook het Britse Hogerhuis heeft, na een debat, de Britse actie tegen Egypte goedgekeurd en wel met 82 tegen 30 stemmen. „Grote oorlogen voorkomen door kleine conflicten tot staan te brengen" Daarop begon het debat over de so cialistische motie van afkeuring jegens de 'conservatieve) regering. James Grif fith verklaarde namens de oppositie dat ..de regering-Eden ons land in een onge rechtvaardigde en slechte oorlog heeft gedompeld", waaraan hij toevoegde: ,.De minister-president heeft het land dieper en bitterder veroordeeld, dan ik in mijn gehele leven heb meegemaakt". Volgens Griffith was de Britse actie tegen Egypte een schending van de En gelse verplichtingen jegens de Ver. Na ties. Griffith bracht een opmerking van Sir Winston Churchill in herinnering, dat hij ..geen Brits premier was gewor den, om toe te zien bij de liquidatie van het Britse wereldrijk", waaraan hij toe voegde: ..De huidige minister-president die sir Winston is opgevolgd, heeft het Gemenebest een dergelijke dodelijke slag toegebracht, dat hii mogelijk de man zal zijn, die de vernietiging ervan teweeg brengt". Hierop nam premier Eden het woord. ..Wij hebben geen oorlog verklaard", zei hij. ..De Geneefse overeenkomst inzake de behandeling der krijgsgevangenen geldt voor elk conflict, dat met de wa pens wordt uitgevochten. Daarom is zij zowel voor dit conflict, als indertijd voor de Koreaanse oorlog, van kracht. In Korea is. vanuit technisch oogpunt bezien, nimmer sprake geweest vah een oorlog. Hetzelfde geldt nu voor Egypte. De Egyptische en de Israëlische rege ring hebben beide de overeenkomst van Genève getekend en wij achten ons dan ook gerechtigd van haar de behandeling deelachtig te worden, waarin de conven tie voorziet". Een socialistisch lid vroeg in welke po sitie Engeland zich zou bevinden ..indien Egypte of een van zijn bondgenoten doe len in dit land zouden bombarderen". ..Wij bevinden ons in staat van gewa pend conflict", antwoordde Eden. Les uit de geschiedenis „Ik ben ervan beschuldigd te ouder' wets te zijn. en te zeer in beslag te zijn genomen door de gebeurtenissen, die zich in de jaren '30 hebben afgespeeld", zei Eden. Doch er is een les uit die pe riode. welke wij ter harte moeten ne men: namelijk dat grote oorlogen het best vermeden kunnen worden, door ge wapende conflicten op kleinere schaal desnoods met geweld van wapens tot staan te brengen", aldus verklaarde de premier onder toejuichingen van de re- gerin gsaanh an gers. Hij vervolgde: „Wat wjj thans Egypte doen, is in feite een politie-ac tie. Wij zullen geen ogenblik langer blij ven dan noodzakelijk is. Wij willen niet met geweld een oplossing vinden voor het Egyptisch-Israëlische geschil, voor het Suezkanaalvraagstuk. of voor welk ander geschil in het Midden-Oosten ook. Indien de Ver. Naties bereid zijn t.z.t. de taak. om de vrede in dit gebied te handhaven, over te nemen, zal niemand daar meer mee ingenomen zijn dan wij" aldus Eden. De premier vervolgde: „Wij zijn ervan overtuigd dat, indien wij deze actie niet hadden ondernomen, de oorlog zich on vermijdelijk over een veel groter gebied zou hebben uitgebreid. Vanzelfsprekend zullen wij zoveel als in ons vermogen is met de Ver. Naties blijven samengaan". Een socialistisch Lagerhuislid vroeg of Groot-Brittannië zijn troepen zou te rugtrekken. indien de Algemene Verga dering der Ver. Naties dit zou verzoeken. Eden antwoordde: „Ik wil geen louter theoretische vraag beantwoorden". Onder geestdriftige toeiuichingen van de consei-vatieve Lagerhuisleden besloot de premier: „De Britse en de Franse re gering menen, dat zij niet anders kon den handelen, dan zij gedaan hebben. Wij blijven bij onze eens genomen be slissing en wij zullen haar uitvoeren ook". „Taal van een bullebak" Bevan, de leider der linkervleugel van de socialisten, die de laatste en meest demagogische spreker van de oppositie was. meende dat het Brits-Franse ulti matum overeen kwam met de eisen, die Hitier de landen, die hij liet binnenval len. tevoren had gesteldHet was de taal van de bullebak", verklaarde hij. Bevan vervolgde: „Hoe kunnen wij, na dit. nog met opgeheven hoofd in de ra den der wereld verschijnen? Wanneer wij bij vroegere gelegenheden, bijna de gehele wereld tegen ons hadden, streden wij althans voor een eervolle zaak. doch nu was oneer ons deel". En hij voegde Parry O'Brien weer verder met kogel Tydens de laatste trainingswedstrij- den van de Amerikaanse Olympische at- letiekploeg de Los Angeles heeft Parry O'Brien het wereldrecord kogelstoten verbeterd en gebracht op 19.253 meter. Het officiële record stond sedert 11 juni 1954 op zijn naam met 18.54 meter. Dit jaar heeft de Amerikaan het record echter reeds vier maal omhoog gebracht (18.618 m, 18.694 m, 18.707 m en 19.059 m). Deze prestaties werden evenwel nog niet als wereldrecords erkend. hieraan toe: „Moet Engeland in Egypte doodbloeden, zoals Frankrijk in Algerië doodbloedt? Wat zou Engelands ant woord zijn. indien mogendheden, ster ker dan Groot-Brittannië. bommen op dit land zouden uitwerpen van een zwaarder kaliber dan die wij thans bo ven Egypte afwerpen? Zou het bom te gen bom moeten worden? Dat .zou dan het bankroet van. het staatsmanschap zijn", aldus Bevan. die meende dat de regering, „gezien de reactie op haar op treden in en buiten Groot-Brittannië, op haar schreden moet terugkeren of af treden". Oude vechtjas Churchill grijnsde vergenoegd Onze Londense correspondent telefo neerde hedenochtend over de herrie in het Lagerhuis: De achter elkaar oplo pende banken zaten volgepakt met bleke schreeuwende afgevaardigden Boven het lawaai uit hoorde men een scherpe vrouwenstem de woorden „jullie zijn een troep gemene lafaards", naar de regering slingeren. Sir Winston Chur chill, die aanwezig was en die zich al tijd verkneukelt in botsingen als deze, keek uit zijn voorover-gebogen houding op en op zijn rose gelaat vertoonde zich een vergenoegde grijns. Tenslotte blijft hij de pude vechtjas. Het was echter op den duur geen parlement meer, maar een op hol geslagen volksvergaderingDe spea ker voorzitterstuurde toen als een boze schoolmeester de klas weg. Hij bezit geen hamer en bovendien geen tafel om op te slaan, maar zijn zwa re stentorstem deed tenslotte de bru taalste politicus inbinden. Intussen was een dergelijk tafreel niet voor gekomen sinds het premierschap van de liberaal Asquith in de strijd om zelfbestuur voor Ierland in 1911 Vervolg van pag. 1 De berichten uit Egypte over de strijd in de barre woestijn van SinaT blijven zeer schaars. Wel werd gemeld, dat president Nasser gisteren voor geheel Egypte de staat van beleg heeft afgekondigd. Hij is thans militair gouverneur-generaal over het land. De Franse en Britse oliemaatschappijen in Egypte zijn onder „bewaring van rechtswege" gesteld. Verder blijven van deze kant de be weringen gehandhaafd, als zouden de Engelse en Franse luchtstrijdkrachten steden in Egypte hebben gebombar- maar de Britse minister voor betrek kingen tussen de landen van het Ge menebest. Lord Home. verklaarde giste ren, „dat alle spectaculaire verklaringen, die Egypte donderdag heeft uitgegeven, grove en onbeschaamde leugens zijn". Cairo noch Alexandrië of een andere stad in Egypte is gebombardeerd, zo zei hij. Het Britse ministerie van Luchtvaart voegde daar later aan toe, dat „gister avond tijdbommen met ontstekingen van verschillende lengten nauwkeurig op Egyptische vliegvelden werden neer geworpen. De bedoeling hiervan was het personeel van de vliegvelden de kans te geven, zich in veiligheid te stellen". Ook heeft Engeland Jordanië en Libië de verzekering gegeven, dat de Britse Niet uit de Ver. Naties Jordanië verbrak betrekkingen met Parijs Egypte beschouwt zich ,,in staat van oorlog" met Frankrijk en Engeland, zo verklaarde een Egyptische woordvoer der bij de Verenigde Naties gisteren. De Egyptische delegatie heeft een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat Franse en Britse bommen werpers tezamen met Israëlische strijd krachten in de woestijn van Sinai strij- bases in deze landen niet gebruikt zul len worden voor operaties tegen Egypte. De K.L.M. heeft bekend gemaakt, dat de pogingen van de Nederlandse rege ring om alles te doen. wat gedaan kan worden, om de belangen van de Neder landers in het Midden-Oosten veilig te stellen, met kracht gesteund zullen wor den, maar op het moment bestaan er voor de luchtvaartmaatschappij geen mo gelijkheden meer op dit gebied. Zij heeft noodgedwongen reeds enige lijnen moe ten omleggen en inkorten. Tot nader order landt zij niet meer in Tel Aviv, Cairo, Beiroet en Damascus. De Ameri kanen en Nederlanders op het vliegveld van Tel Aviv zijn geëvacueerd. Brits voorstel aan Ver. Naties: Zend internationale politiemacht naar het Midden-Oosten Rusland wil tweede Bandoeng-conferentie De Verenigde Staten en Canada hebben vandaag hun steun verleend aan een Brits voorstel om de Verenigde Naties een internationale politiemacht naar het Midden-Oosten te laten zenden, die in afwachting van een permanente re geling de vrede in dat gebied moet bewaren. De Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lestor Pearson, zei in de algemene vergadering in een toelichting op zijn onthouding bij de stemming over de Amerikaanse resolutie, dat zijn land een aanbeveling had gewenst, waarin de secretaris-generaal opdracht krijgt met de leden der Verenigde Naties regelin gen te treffen voor de vorming van een „waarlijk internationale vredes- en po litiemacht", die de vrede aan de grenzen in het Midden-Oosten bewaart, in afwachting van de uitwerking van een politieke regeling. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, schaarde zich achter pearson. langdurige besprekingen over de moge lijkheden van een gezamenlijke actie. De Sovjet-Unie heeft inmiddels voorgesteld, onmiddellijk een bijeen komst te beleggen van de Aziatische en Afrikaanse landen, die aan de con ferentie van Bandoeng hebben deel genomen. Op deze bijeenkomst zou van Engeland, Frankrijk en Israël „het on middellijk staken van de agressie en de terugtrekking van hun strijdkrach ten van Egyptisch grondgebied" moe ten worden geëist. Het Russische voorstel was vervat in eeh boodschap van premier Boelganin aan premier Nehroe van India en in een soortgelijke missive van president Wo- rosjilof aan president Soekarno van In donesië. Djakarta wacht nog De Indonesische minister-president, Ali Sastroamidjjo, wacht nog op ant woorden van de eerste ministers van India, Pakistan, Ceylon en Birma op zijn voorstel om een bijeenkomst te hou den van de vijf Colombolanden, „als eerste stap van een Aziatisch Afrikaan se actie om de Israëlische en Engels- Franse gewapende agressie tegen Egypte een halt toe te roepen", aldus hebben vandaag regeringskringen in Djakarta gezegd. Zoals bekend is heeft Ali Sastroamid- jojo woensdag naar de Colombolanden telegrammen gestuurd en had hij giste ren met de hoofden van de diplomatieke missies van deze landen in Djakarta den. Bovendien worden Israëlische vliegvelden gebruikt als operatiebases voor Britse en Franse luchtstrijdkrach ten". Ook wordt gezegd, dat de Britten en Fransen het ziekenhuis van Helio- polis, een moskee en de Egyptische militaire academie hebben gebombar deerd. Onschuldige burgers waren het doel van het Brits-Franse lucht bombardement". Het aantal slacht offers onder de Egyptische burgerbe volking zou met het uur toenemen. De verklaringen van Franse en Britse afgevaardigden in de Ver. Naties, dat hun landen in Egypte zijn opgetreden om de veiligheid van de scheepvaart door het Suezkanaal te verzekeren, worden volslagen verzinsels" ge noemd. Tot dusver waren er ,,meer dan der tig burgers" bij de Brits-Franse lucht aanvallen gedood, aldus de Egyptische verklaring. De chef van de Egyptische veiligheids dienst heeft gisteren bekendgemaakt, dat alle Britse en Franse onderdanen zich binnen drie dagen moeten melden bij de politie in de plaats waar zij ver blijven. Er zouden nog geen Britten of Fransen gearresteerd zijn. Deze woorden worden echter weer tegengesproken door een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken, die mededeelde, dat de ambassade in Cairo heeft gemeld, dat drie algemene bedrijfsleiders en hun afdelingshoofden, in dienst bij maat schappijen, die belast zijn met het onderhoud der militaire bases in de Suezkanaalzone op nog onbekende gron den zijn gearresteerd. KRANS OP JUNGSCHLAGERS GRAF Gistermiddag, Allerheiligen, zijn door het college van B. en W. en de garni zoenscommandant op het kerkhof aan de Tongerseweg te Maastricht, kransen gelegd bij de graven der gesneuvelden, verzetsstrijders en burgerslachtoffers. De burgemeester van Maastricht, mr. W. baron Michiels van Kessenioh leg de, namens het gemeentebestuur, een fraaie krans op het graf van wijlen de Maastrichtenaar Leon Jungschlager. De plechtigheid werd opgeluisterd door de Koninklijke Zangvereniging „Mastreechter Staar", het mannenkoor Mannenkoor. Geen telefoonverbindingen Ook het blad „Al Sjaa" meldt, dat drie mannen en drie vrouwen zijn gear resteerd wegen „spionage voor de vijand". Het zijn vijf joden en een Egyptenaar. De telegraaf- en telefoon verbindingen tussen Engeland en Egypte zijn verbroken. De „Air France" heeft bekendgemaakt, dat haar vliegtuigen niet meer Beiroet. Damascus, Tel Aviv, Cairo en Bagdad zullen aandoen. Inmiddels is de eerste groep Britten reeds uit Egypte vertrokken. Zij gingen aan boord van het Griekse schip „Aeo- lia", dat gistermiddag naar Genua en Marseille zou vertrekken. „Absoluut onwaar" Voorts blijkt, dat de geruchten dat Egypte zich zou terugtrekken uit de Verenigde Naties geheel ongegrond zijn. President Nasser zou dat gisteren volgens Radio-Cairo op een kabinets vergadering ontkend hebben. „Dat be richt is absoluut onwaar", zo zei hij kort en bondig Ook de Jordaanse regering heeft stap pen ondernomen en besloten de diplo matieke betrekkingen met Frankrijk te verbreken. Haar nieuwe ambassadeur te Parys en diens staf worden teruggeroe pen. In het communiqué, waarin dit be sluit wereldkundig gemaakt wordt, wordt verder gezegd, dat Jordanië bij de Britse en Franse ambassadeur geprotesteerd heeft tegen „de agressieve aanval op Egypte". De Jordaanse regering be schouwt de Brits-Franse actie als „een aanval op een deel van een Arabische staat en daarom als een aanval op alle Arabische staten". De regering bestu deert echter nu nog „haar houding ten aanzien van betrekkingen met Enge land". binnenland Niet minder dan 7'50 persfoto's, ont vangen uit 20 landen, waaronder Rusland, Hongarije, Polen, Tsjeoho-Slowakije, Joego slavië en China zullen te zien zijn op de tweede internationale persfototentoonstel ling „World Press Photo 1956". die op 24 november a s. door de Deense ambassa deur in Nederland. J. W. H. Wilhelm Elckhoff. in Artl et Amicitiae te Amster dam zal worden geopend. De tentoonstel ling wordt georganiseerd door de Neder landse Vereniging van fotojournalisten. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het sohlp vermeld. Argentinië: s.s. ..Andes" (8 november): Australië: s.s. .Stratheden" (10 nov.); Brazilië: s.s. „Andes" (8 nov.); Brits O.-Afrika: s.s. „Ferd de Lesseps" (10 nov.); Canada: s.s. „Maasdam" (6 nov.); Ohili: vla New York (7 nov.); Indonesië: m.s. „Bali" (8 nov.); Ned. Antillen: m.s. „Daphnls" (5 nov.); Ned Nw-Guinea: m.s. „Perseus" (10 nov.); Nieuw-Zeeland: via Engeland (10 nov.); Suriname: m.s. „Bonaire" (7 nov.); Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: „Athlone Castle" (10 nov.). - Met ingang van 24 oktober 1956 is mr A. Loosjes. tevoren hoofdadministra teur. belast met het ambt van tweede gouvernementssecretaris. benoemd tot gouvernements-secretarls. De vorige gou vernementssecretaris, dr. J. C. Noorlander, is naar Nederland vertrokken. De politie van Rotterdam heeft een 24-jarige matroos en een 16-jarige dek jongen, belden uit Dordrecht, aangehou den. Zij zullen voor de Officier van Justitie worden geleld, omdat zij ervan worden verdacht een 33-jarige chef-kok ongeveer f 100 te hebben ontstolen. Een hunner heeft hem neergeslagen. In versufte toe stand is de kok op straat aangetroffen. - Het consulaat van Libanon te Den Haag is verheven tot consulaat-generaal. De heer B. G van Os van Delden, tot dusverre consul, is benoemd tot consul- generaal. In Sohevenlngen staat het eerste particuliere internationale jeugdhotel in ons land. Reeds in het afgelopen zomer seizoen werd er een dankbaar gebruik van gemaakt; eerst nu echter is het volledig afgebouwd en ingericht. Morgen zal de officiële opening plaats vinden, waarbij de vlag van de Ver, Naties in top wordt gehesen Deze wereldorganisatie erkent de beherende verenigingen. Men hoopt, dat Nederlandse organisaties, die buitenlandse studie- en werkgroepen naar ons land uit nodigen. het jeugdhotel zullen gaan be schouwen als een geschikte verblijfplaats voor hun gasten. Met het K L.M.-toestel „Rembrandt" zijn gistermiddag de zes Nederlandse Rembrandts. die aan het museum Ermi tage te Leningrad waren uitgeleend, in ons land teruggekeerd. De hoofddirecteur van het Rijksmuseum, jhr. D. C. Röell. en de algemeen secretaris Ton Koot. waren op Schiphol aanwezig om de kostbare zending in ontvangst te nemen, die in een ver huiswagen en onder politie-escorte werd vervoerd. Vier doeken behoren tot de collectie van het Rijksmuseum, een is uit het Mauritshuls en een uit Boymans. De gemeenteraad van Delft heeft aan het slot van zijn vergadering de in begin oktober overleden letterkundige dr. Dirk Coster, ereburger van Delft, herdacht. De burgemeester, de heer D. de Loor, sprak een herdenkingswoord, dat door allen staande werd aangehoord en waarin spe ciaal de grote betekenis, die Coster voor de stad heeft gehad, werd geuit. De Haagse politie heeft een 49-jarige vrouw en haar 15-jarige dochter aange houden. Zij werden op heterdaad betrapt bij diefstal uit een groot magazijn in de binnenstad. In het laatste halfjaar hadden z(j voor f300 aan kledingstukken in ma gazijnen gestolen. De diefstallen werden steeds door het dochtertje uitgevoerd en de moeder keek toe. Tegelijkertijd met de 38ste R.A.I.- tentoonstelling, te houden van 28 februari tot en met 10 maart 1957, zal in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam een expositie worden ingericht van kampeerwagens, tenten en kampeer benodigdheden: „Cam ping 1957"-. Zeer zware gevechten werden in de Hongaarse vrijheidsstrijd ge leverd om de Kilian-kazerne te Boedapest waarin de Russen zich hadden verschanst. De strijd werd geleid door kolonel Pal Maleter. die de opstandelingen op zo heldhaftige wijze aanvoerde, dat hij de bijnaam „Held van Boedapesf' verwierf. De moedige kolonel (rechts) in gesprek met een van zijn officieren en een journalist. buitenland De Mohammedaanse arbeiders Algiers zijn gisteren in staking gegaan ter herdenking van het feit. dat twee jaar geleden het nationalistische verzet tegen de Fransen is begonnen. Franse veilig heidstroepen patrouilleerden in de half verlaten straten. Nationalistische organi saties in Tunesië riepen op tot een alge mene staking van vier uur in Tunis, als teken van solidariteit met de stakers in Algiers. Het Engels of Frans zal op een aantal Oostdultse middelbare scholen het Rus sisch als eerste onderwezen vreemde taal vervangen, aldus heeft de Oostduitse mi nister van Onderwijs, Fritz Lange, gisteren meegedeeld. Bij de Sabena is de winterd'lenst- regellng ingegaan. De helikopterdienst Brussel-Luik-Maastricht-Keulen wordt 10 maal per week gevlogen, vier maal per week wordt deze dienst doorgetrokken naar Bonn. President Eisenhower heeft Polen economische hulp aangeboden. Later werd bekend gemaakt, dat Polen op het aanbod heeft geantwoord, maar tot nu toe is de inhoud ervan niet bekend. Hongarije tot neutrale staat verklaard Premier Nagy van Hongarije heeft donderdag bij de Sovjetrussische ambas sadeur in Boedapest geprotesteerd tegen het blijven binnentrekken van tanks in Hongarije. Hij deelde de ambassadeur mee, dat hij. onmiddellijk ingaande, het Verdrag van Warschau opzegde en Hongarije tot een neutrale staat verklaarde. Nagy deelde de Russische ambassadeur ook mee. dat hij de Y.N. om bescher ming van de Hongaarse neutraliteit zou vragen. Ook zou hij dë grote mogend heden om hulp verzoeken, aldus Radio-Boedapest. Volgens Radio-Boedapest heeft Nagy de hoofden van de andere diploma tieke missies in Boedapest, evenals de secretaris-generaal der V.N., van zijn gesprek met de Russische ambassadeur op de hoogte gebracht. Hij heeft een beroep gedaan op de Ver. Naties om de Hongaarse kwestie onmiddellijk op de agenda van de Algemene Vergadering te plaatsen. Anastas Mikojan. een der vice-pre miers van de Sovjet-Unie, heeft volgens Radio-Boedapest deze week een tweede bezoek aan Hongarije gebracht om de toekomst van de Sovjetrussische strijd krachten in de republiek te bespreken. Het omroepstation, dat het blad „Igaz- sag" van de opstandelingen aanhaalt, zegt, dat Mikojan vergezeld was var. Michail Soeslof, assistent-secretaris van de Sovjetrussische communistische par tij en deskundige in buitenlandse aan gelegenheden. Volgens het Oostenrijkse communisti sche blad „Volksstimme" ls prins Paui Esterhazy, een vooraanstaand Hongaars edelman en voormalig grootgrondbezit ter, vrijgelaten uit de gevangenis en terug in Boedapest.. Hij werd in 1949 tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens „verraad en zwarte handel". Hij stond terecht tezamen met kardinaal Mindszenty. Volgens het blad krijgt de adel in Hongarije thans weer macht. Behandeling voor de V.N. De Italiaanse afgevaardigde bij de V.N.. Leonardo Vitetti, heeft vrijda; verzocht, dat op de buitengewone zitting van de Algemene Vergadering der Ver. Naties de Hongaarse kwestie zal worden besproken. Hij wenste, dat de Algemene Vergadering maatregelen zal nemen in antwoord op de brief van de Hongaarse premier Nagy, die de V.N. heeft verzocht de neutraliteit van Hongarije te verde digen. Te New York werd hedenochtend ver nomen, dat de Veiligheidsraad vermoe delijk morgen zal bijeenkomen om over Hongarije te spreken. In Boedapest heerst achter de scher men grote politieke activiteit, doch er zijn weinig feitelijke vorderingen ge maakt. Premier Nagy, die zich inspant om een nieuwe regering te vormen, heeft de steun van het publiek verloren, zo verklaarde men in politieke klingen. Dat is voornamelijk een gevolg van de be schuldigingen dat hij medeverantwoor delijk is voor het inroepen van Russi sche militaire hulp. Nagy zelf spreekt dit tegen. De socialistische leidster mevr. Anna Kethly is donderdag met haar collega Andras Resesz in Wenen aangekomen voor besprekingen met het bestuur van de „Socialistische Internationale", dat zich over de toestand in Oost-Europa beraadt. Dit is het eerste contact van de Hon gaarse socialisten met sociaal-democra ten in andere landen sinds 1947. vrijdag Chr. school, Hoge Morsweg: Bazar t.b.v. kerkorgel Maranathakerk. 25 en 710 uur i^imiddag. Het Gulden Vlies: Ver. voor Paedago- giek. Spr. j. A. Schreuder over de over gang van L.O. naar M.O. 8 uur nam. Rapenburg 61K. en O.-oursus Rand stad Holland. 8 uur nam. Gerecht 10: Bazar handwerkclub Ver. Vrijz. Herv., 2.305.30 en 710 u. nam. Levendaal 1: Aandeelhoudersvergadering N V. Sanders' Zeepfabriek. 8 uur nam. Stadszaal: Brelshow Nevada, 2.305 en 810.30 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed 7.157.45 uur namiddag. zaterdag. Antonlusclubhuis: Contactavond „Rond om de watertoren". 8 uur nam. Lakenhal: Opening Bilderdijktentoon- stelling. 3 uur nam. Het Gulden Vlies: Prop.avond district Leiden van de Arjos. 8 uur nam. zondag. Den Burcht (grote zaal): Ver. van Gere- patrieerden. Opvoering van „Tien wijze dwazen". 8 uur nam. SchouwburgDe Schouwspelers. „Boefje" 8 uur namiddag. Halte Posthof H.T.M.: Excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver., 8.55 uur vjn. maandag Royal: Ned. Ver. Sexuele Hervorming. 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad (bespreking woningbouwrapport)2 uur nam. dinsdag Royal: Gecomb. Leidse groentehande laren. 8 uur nam. Stadseaal (kleine zaal): Ver. van Oud leerlingen Ambachtsschool. Lezing over de fabricage van linoleum, 8 uur nam. Oegstgeest. (Huize Bijdorp) Concert Pauline Pilaar en Cath. Gris Ritsema, 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Wim Ibo's Triangel cabaret, 8 uur nam. BIOSCOPEN: Lldo: „Onsterfelijke liefde", 14 jaar. Wericdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondagen 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Trianon. „Ave Maria", 14 Jaar. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondagen 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor. „Beklemmende uren", 18 Jaar, Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondagen 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino. Herrie om Harry", 14 jr. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondagen 2.30,, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: ,A place in the sun". Rex. „Moord op de voorpagina". 18 Jr.. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zon dagen 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. TENTOONSTELLING „VRIJE EN TOEGEPASTE KUNST". Zaterdag 10 dezer des middags te 3 uur zal de wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schalk in de Boerhaavezalen een onder auspiciën van het Leids Kunst centrum ingerichte tentoonstelling „Vrije en toegepaste Kunst" openen. TENTOONSTELLINGEN Oegstgeest (Boonstraat 13): Ten toonstelling Daan en Lenle de Vries. Werkd. 9 uur voorm.—6 uur nam.; dlnsd. 9 uur voorm.7 uur nam. De avond- en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdag 3 november te 8 uur waar genomen door: Apotheek Boekwijt, Bree- straat 74, telefoon 20552; Apotheek Haven, Haven 18. telefoon 20085, Apotheek Oegst geest. Wllhelmlnapark 8, telef. 26274. B(j geen gehoor by Uw hulsarts ol specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Q, •j; 3 •g (0 x 5 i2p 5 S SS SCI Stockholm onbewolkt nnw 3 -4 Oslo motregen ono 2 3 3 Kopenhagen licht bew. ono 8 3 0 Aberdeen motregen nw 8 7 Dublin zwaar bew. wnw 5 6 (i Londen motregen nnw 6 8 0.2 Amsterdam motregen n 6 9 0.5 Brussel motregen n 3 8 0.1 Parijs motregen nnw 3 6 0.1 Bordeaux geh. bew. nw 2 3 0 Grenoble geh. bew. nw 8 3 0.4 Nice zwaar bew. nw 3 9 14 Berlijn regen nnw 2 2 0.6 Frankfort geh. bew. windstil 0 0 München nevel no 3 -1 0 Zürich nevel nno 4 2 0 Genève nevel nno 8 2 0 Locarno regen windstil 5 2 Wenen motregen n 1 1 0.1 Innsbruck nevel O 3 1 0 Mallorca licht bew. wnw 2 6 5

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2