ALGEMENE VERGADERING V.N. VERZOEKT VUREN TE STAKEN Studenten doen beroep op allen om nood in Hongarije te lenigen Wordt Leids oorlogsgedenkteken onthuld? op 4 mei a.s. Vijf stemmen tegen en zestal onthoudingen o.a. Nederland Twee jonge mensen in Amstel te Nieuwveen verdronken C.H. LENS Co Geldinzameling in combinatie met het Rode Kruis Van Leidse burgerij wordt bijdrage f 25000.— verwacht van 95ste jaargang Vrijdag 2 november 1956 Vierde blad no. 28976 Grote meerderheid voor Amerikaans voorstel (Van onze correspondent in New York) Zelden of nooit bestond er een dergelijke belangstelling voor een gebeur tenis van de Verenigde Naties als donderdagmiddag voor de speciale nood- zitting der Algemene Vergadering! Zulk een zitting was trouwens de eerste in de geschiedenis dezer wereldorganisatie. De perstribune en de publieke tribunes waren overvol. Bovendien kon een groot aantal belangstellenden de gebeurtenissen volgen in een andere zaal, waar een indrukwekkend televisie scherm was opgesteld. Voor het gebouw der Verenigde Naties betoogde een aanzienlijk aantal demonstranten voor staking der vijandelijkheden. Het hoofdmoment der eerste zitting werd gevormd door de rede van Dulles, die een resolutie indiende, waarin alle betrokken partijen werd verzocht het vuren te staken. Deze resolutie werd tenslotte aanvaard met 64 tegen vijf stemmen (Groot-Brittannië, Frankrijk, Nieuw-Zeeland, Australië en Israël). Zes landen onthielden zich: Nederland, België, Canada, Laos. Portugal en Zuid-Afrika. Vrijwel het enige militaire bericht over Egypte, dat de Franse kranten heden ochtend konden melden, ontleenden zij aan de Nederlandse minister Staf, die uit de school moet hebben geklapt, dat 99 Dullesgeen geweld naar goeddunken Dulles gaf toe, dat er geen permanen te oplossing bereikt zou zijn, indien men terugkeerde tot de toestand, zoals die bestond voordat Israël, Engeland en Frankrijk de vijandelijkheden begon nen, doch hij beschouwde het herstel van de oude toestand en heropening van het kanaal als een eerste vereiste. Ei genmachtig gewapend ingrijpen van Engeland en Frankrijk zou volgens Dul les een gevaarlijk precedent kunnen scheppen en tot een toestand kunnen leiden, waarin ieder land naar goeddun ken geweld zou kunnen aanwenden. Dul les beschouwde het als een plicht tegen over het nageslacht, dat de Algemene Vergadering het vuur zou blussen dat thans is ontbrand. Het standpunt van Nederland liet zich verklaren uit twee drijfveren. Ten eerste wenst men zoveel mogelijk één lijn te trekken met de internationale groep, waarmee men het sterkst verbon den is en ten tweede ziet Nederland het conflict tussen Egypte en zijn tegenstan ders niet als een kwestie van zwart en wit, Men erkent dat Israël aan velerlei provocaties heeft blootgestaan en men begrijpt tot zekere hoogte de Frans-En gelse beduchtheid voor de vrije vaart door het kanaal. Hierbij zij overigens opgemerkt, dat ook de Amerikanen wel inzien, dat beide partijen schuld hebben aan dit conflict, doch voor Amerika weegt het zwaarst, dat de internationale rechtsorde ge schonden werd door een militair ingrij pen, dat niet louter defensief genoemd kan worden. De Veiligheidsraad zal a.s. maandag avond om 9 nor Ned. tijd bijeen komen om de Jordaanse klacht tegen Israël te bespreken inzake de aanvallen van 25 september en 10 oktober j.l. Ook een Is raëlische klacht over herhaalde schen dingen van de wapenstilstandsovereen komst door Jordanië staat op de agenda. Wedloop tussen soldaten en V.N.-diplomaten Onze correspondent in Parijs telefo neerde hedenochtend: Landarbeider (70 jaar) te Lisse doodgereden Hedenmorgen om 7 uur is de 70-jarige landarbeider L. Eisenga, sr., wonende Julianastraat 87 te Lisse, bij het over steken van de weg door een bestelauto gegrepen en dodelijk getroffen. Het on geluk gebeurde op de hoek Bondsstraat- Hereweg. Baldadige jeugd in Eindhoven IN CONFLICT MET DE POLITIE Gisteravond is het in de binnenstad van Eindhoven uren achtereen onrus tig geweest, waarbij het herhaalde malen tot botsingen is gekomen tussen de gemeentepolitie en opgeschoten jongens en meisjes. De ongeregeldheden begonnen om streeks half acht, toen een jongeman door een agent werd bekeurd, omdat hij met zijn bromfiets met grote snelheid links door de bocht van de ene straat in de andere reed. De agent werd daar bij lastig gevallen door een groep jon gelui, die begonnen te joelen en te drei gen. Toen de agent assistentie kreeg werd de groép uit elkaar gedreven. Nadien is het tot circa half twaalf on rustig in de binnenstad gebleven. De jongelui werden voortdurend baldadiger, hinderden het verkeer en probeerden enkele malen auto's omver te gooien. De politie voerde verscheidene malen char ges met de gummiknuppel uit. Toen om streeks negen uur de bioscoopvoorstellin gen waren afgelopen, begonnen zich nog veel meer jongelui met het geval te be moeien. Zij gooiden met rotjes en knal- bommen. Volgens de politie namen circa 700 jongens en meisjes aan de relletjes deel. Op zeker moment rukte een groep van 200 jongelui op in de richting van het hoofdbureau van politie, klaarblij kelijk met de bedoeling enkele gearres teerde makkers te bevrijden. Zij werden echter door de politie uiteengedreven. Tegen half twaalf trokken de herrie schoppers af, maar toen zaten er 17 jon gens en twee meisjes op het politiebu reau ingesloten. INLICHTINGEN OVER PERSONEN IN HONGARIJE De fungerende directeur van het informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis, dr. J. J. C. H. van Waar denburg heeft aan de besturen der afdelingen bericht, dat zij die inlichtin gen wensen over familie of kennissen in Hongarije, zich schriftelijk kunnen wenden tot het informatiebureau van het Nederlandsch Roode Kruis. Jan Evertstraat 9. Den Haag. Nodig is opgave van: familienaam (onderstreept), voornamen, datum, jaar en plaats van geboorte en laatste adres, alles in drukletters. Brieven aan familie of kennissen kunnen ook aan hetzelfde adres Jan Evertstraat 9 gestuurd worden, in duplo. Hoewel geen verwachtingen op gun stig resultaat mogen worden opgewekt, zal het hoofdbestuur alles in het werk 6tellen het gewenste doel te bereiken. Britse parachutisten op Egyptisch grond gebied zijn geland. Alle aandacht richt zich dan ook bijna op de 'diplomatieke aspecten van het conflict en de ogen wenden zich naar New York, waar de Algemene Vergade ring der Ver. Naties zich bezighield met Israël, Engeland en Frankrijk. De Fran se kranten geloven dat het gevaar van uitbreiding van het Egyptische conflict, welke van een veroordeling het vermoe delijk gevolg zou zijn. naar gelang de tijd verstrijkt eerder kleiner dan groter wordt. Er is dus - zo zou men kunnen zeggen - een wedloop begonnen tussen de sol daten van Israël, Engeland en Frankrijk, die nu in Egypte vechten, en de diplo maten van de V.N. Maar het ziet er wel naar uit. dat de Fransen vastbesloten blijven de militaire actie voort te zetten, zelfs indien de di plomaten voor eenmaal een wedloop zouden winnen. In dat geval zou Frank rijk waarschijnlijk niet aarzelen de Ver. Naties opnieuw, en dit keer mogelijk de finitief, de rug toe te keren. Wanneer Engeland hetzelfde besluit zou nemen, dan moet men vrezen dat de organisa tie van de Ver. Naties dan de langste tijd zal hebben geleefd. Gisteravond omstreeks half negen werden de bewoners langs de Amstel onder de gemeente Nieuwveen, enkele kilometers voorbij het Tolhuis, opge schrikt door een angstig en doordringend hulpgeroep, dat kennelijk vanuit het donkere water van de Amstel opsteeg. Van verschillende kanten snelde men naar de plaats vanwaar men het roepen meende gehoord te hebben. Toen men echter ter hoogte van de boerderij van Cor de Jong aan de overzijde van de Amstel gelegen, aankwam, was het geroep reeds verstomd en kon men slechts de lichten van een onder water liggende auto waarnemen. Beide portierdeuren stonden open. Onmiddellijk werd groot alarm gesla-kant van het smalle weggetje weer van gen en van alle kanten kwamen hulp vaardige omwonenden. Toen men echter met behulp van een kraanwagen de per sonenauto, een Volkswagen, op de wal had. bleek deze leeg te zijn. Uit de papieren bleek dat de auto toebehoorde aan een inwoner uit Wilnis.de 27-jarige A. J. J. van Beek, die naar even later bekend werd. met zijn auto waarin zijn verloofde, mej. J. Spring in 't Veld uit Nieuwveen, oud 26 jaar. eveneens had plaatsgenomen, uit het centrum van Nieuwveen was vertrokken voor een be zoek bij een tuinder langs de Amstel voor controle van de aangelegde verwarming in diens kassen. Waarschijnlijk heeft de jongeman in de gevaarlijke bocht ter hoogte van de boerderij van Cor de Jong te hard gere den. Een feit is, dat hij eerst links van de weg deze bocht heeft afgesneden, waarbij hij in de berm van de weg is terecht gekomen. Bij zijn poging uit de berm te komen, is hij aan de andere (Ingez Med.-Adv.) NIEUWE RIJN 39-40 de verharding geraakt. Na eerst nog een zware betonnen paal omver gereden te hebben is de wagen over de kop in het ter plaatse meters diepe water van de Amstel terecht gekomen. Onder leiding van de commandant der Rijkspolitie, adjudant De Bil, is ge ruime tijd getracht met behulp van enkele dreggen de inzittenden van de auto tijdig uit het water te halen. Hier in slaagde men helaas pas om tien mi nuten over tien. Nadat de drenkelingen waren binnen gebracht bij een der om wonenden bleek al spoedig, dat de pogingen van de leden der EHBO de levensgeesten weer op te wekken, ver geefs waren. Dokter A. M. van Dongen uit Nieuwveen. kon even later dan ook niet anders dan de dood van beide slachtoffers constateren. Het ongeluk maakte zowel ter plaatse als in Nieuwveen diepe indruk en nog lange tijd stond men in groepjes het gebeurde te bespreken, vooral ook om dat enkele jaren geleden op precies dezelfde plaats een motorrijder in de Amstel is gereden en verdronkem Men vraagt zich af of de door zijn talrijke bochten uiterst gevaarlijk smalle weg, naar het water van de Amstel niet door een markering met bermplanken beveiligd kan worden. De auto is door de Rijkspolitie in beslag genomen. (Ingez. Med.-Adv.) „Margriet" het frisse blad van déze tijd, telt reeds jarenlang het grootste aantal lezeressen. Géén wonder: ieder jaar voegen de jongeren zich erbij want... Margrietis véél gezelliger! Vijfdaagse veldtocht Gisteren is de „bliksemactie" van de Nederlandse studenten in samenwerking met het Rode Kruis voor de leniging van de nood in Hongarije die ontstaan is door de vrijheidsstrijd ingezet. Deze geld inzamelingsactie duurt tot en met maandag a.s. en als voorlopig doel heeft men zich een opbrengst van een halve ton gesteld. De Nederlandse Studenten Raad, het overkoepelend orgaan van alle Neder landse studentenorganisaties, heeft maandag j.l. tot deze hulpactie in de ruimste zin des woords besloten. De sa menwerking met het Rode Kruis is ge zocht omdat hierdoor een zo groot mo gelijk succes verwacht zou kunnen wor den. Men moest afzien van straatcollec tes. omdat hierdoor b.v. in deze weken te houden collectes voor blinden en an dere liefdadige doeleinden benadeeld zouden kunnen worden. Het Rode Kruis heeft voor dergelijke acties materiaal beschikbaar waarop thans door de Ned. Studenten Raad een beroep is gedaan. Ongeveer acht duizend kwitantieboekjes, elk inhou dende tien coupons, werden door het Rode Kruis via de studenten organi saties onder de studenten verspreid, die op deze coupons geld tot ieder ge wenst bedrag in ontvangst kunnen nemen van allen, die de actie wensen te steunen. Het is niet de bedoeling dat alleen onder studenten om bijdra gen zal worden verzocht, integendeel. Het is evenmin de bedoeling, dat de verkregen gelden alleen aan Hongaarse studenten ten goede zullen komen. De studenten treden slechts op als media, die de steun van alle Nederlanders verzoeken om de nood in Hongarije in of dan de studenten voor hun Hongaarse collegae nog iets kunnen doen. Dat is echter een kwestie van later zorg. Eerst willen de studenten algemeen de hel pende hand bieden, waartoe dus nu de waardevolle medewerking van het Rode Kruis is verkregen. Een woord van opwekking, aan een be roep van studentenzijde om bijdragen royaal te voldoen behoeft o.i. nauwe lijks meer hieraan te worden toege voegd. Vooral in ons land zal de be reidheid om de wonden te helpen he len, die de strijd om de vrijheid gesla gen heeft, groot blijken te zijn. In Leiden is de .,vijf daagse veldtocht" gistermiddag min' of meer officieel ge opend toen mej. J. Jesse, praeses van het VVSL-bestuur die de leiding van de actie in Leiden op zich heeft genomen, 1945 bij de Dodenherdenking gehouden Het is al weer enige tijd geleden dat wij op deze plaats melding maakten van de opdrachtwelke aan de Amsterdamse architect P. Starreveld is ver strekt tot het vervaardigen van een monument ter herinnering aan de gevallenen in de jaren 1940'45 en welk gedenkteken, zoals ook eerder werd bericht, eerlang een plaats zal krijgen aan de nieuwe verkeersweg over de Beestenmarkt, ongeveer tegenover de molen „de Valk". Van de zijde der commissie, welke deze oprichting voorbereidt en die is samengesteld uit vertegenwoordigers van de vijf raadsfracties, aangevuld met enige bestuursleden van de Stichting „Dodenherdenking"vernemen xoij dat de voltooiing van dit monument goede vorderingen maakt, zodat de verwachting gewettigd is, dat het gedenkteken op de eerstvolgende Dodenherdenking op 4 mei a.s. inderdaad kan worden onthuld. Vanzelfsprekend is inmiddels ook voortgang gemaakt met de finan ciering. Van semi-officiële zijde is een aanzienlijk bedrag toegezegd in de vorm van een garantie, terwijl bovendien een bedrag beschikbaar is uit de opbrengsten van de sinds collectes. De commissie verwacht nog een be drag van circa f. 25.000 nodig te hebben om alle plannen, ook ten aanzien van de aanleg van een passend milieu, te kunnen verwezenlijken. Daartoe zal zij Maquette van het Leidse oorlogs monument naar het ontwerp van de Amsterdamse beeldhouwer P. Starreveld. Het hoofdmotief, een vrouwenfiguur met een bloesemtak in de hand. wordt uitgevoerd in brons en is 3 meter hoog. De na tuurstenen sokkel waarop het beeld zich dezer dagen met een circulaire wen den tot het bedrijfsleven, vooraanstaan de figuren in het universitaire bestel, de georganiseerde middenstand cn een groot aantal verenigingen op zeer uit eenlopend gebied met het dringende verzoek door middel van een bijdrage deze ereschuld jegens de oorlogsslacht offers te helpen inlossen. Het zou evenwel volstrekt onjuist zijn, wanneer niet de gehele burgerij in al haar geledingen in de gelegenheid zou worden gesteld tot dit doel haar steen of steentje bij te dragen. De hopelijk velen, die zich daartoe ge roepen voelen, zullen uit dien hoofde met instemming vernemen, dat penning meester van de Commissie is de heer J. W. van der Horst, Lorentzkade 2 te Lei den, giro 33.66.00, terwijl giften even eens kunnen worden gestort op diens re kening bij de Ned. Middenstandsbank, Breestraat, giro 47139 onder vermelding „Oorlogsgedenkteken". Het streven van de Commissie is erop gericht deze inzamelingsactie tot een maand te beperken; het ware bescha mend wanneer de noodzaak van veel vuldige oproepen zou blijken. Moge zij in dit vertrouwen niet te leurgesteld worden! Aan de Leidse burgerij is thans de plicht om door een spontane en royale reactie het bewijs te leveren, dat zij de verzetstrijders en allen, die in de strijd voor de vrijheid het leven lieten, niet heeft vergeten!! Laat men ditmaal nu eens niet af wachten wat een ander doet, maar zelf het goede voorbeeld geven. Vele gemeenten zijn onze stad reeds voorgegaan. Leiden - vanouds Bolwerk van de Vrijheid - mag niet achterblij ven rust heeft een hoogte van 2 meter, zodat het geheel zich 5 meter boven het straatniveau verheft. Rondom .het beeld wordt een terras van donkergrijze kwartsiettegels aan gelegd. dat op zijn beurt een natuurstenen afsluiting vindt. welk opzicht ook te lenigen. De gelden worden aan het Rode .Cruis afgedra gen, dat beslist over de vorm van de te verlenen hulp. De Nederlandse Studenten Raad is wel van plan. zich mettertijd in Honga rije op de hoogte te stellen van de be hoeften die de Hongaarse studentenwe reld heeft, ten einde te kunnen nagaan, burgemeester jhr. mr. F. H. van Kin schot in het stadhuis opzocht om hem om een bijdrage to verzoeken. Een bij drage die uiteraard met graagte gege ven werd. De foto geeft een beeld van het mo ment. waarop de burgemeester in bijzijn van mej. Jesse zijn bijdrage in het cou ponboekje insohrijft. 'Wh wm> txï Nederlands woordvoerder weerspreekt Maengkoms verklaring Een Nederlandse woordvoerder i: Djakarta heeft naar aanleiding van de verklaringen van rechter Maeng- kom, voorzover deze betrekking heb ben op eerdere verklaringen van de Nederlandse woordvoerder het vol gende medegedeeld: a. De verklaring van de zijde van de diplomatieke vertegenwoordiger, dat het proces-Schmidt correct was geweest, had bepaald niet betrekking op het proces- Jungschlager; b. geheel los van de vraag, in hoeverre in de zaak-Schmidt de processuele vor men in acht zijn genomen, staat het feit, dat daarbij gebruik is gemaakt van materiaal, verkregen tijdens het voor onderzoek, waarbij vele onregelmatighe den plaatsvonden, welke reeds gesigna leerd zijn in publikaties van de Neder landse regering; c: van Nederlandse zijde is steeds ge stold, dat Schmidt onschuldig is. Dit impliceert, dat met de materiële inhoud van het in het proces-Schmidt gevelde vonnis, van Nederlandse zijde niet kan worden ingestemd en dat dit ook nim mer als juist kan worden aangemerkt. De woordvoerder heeft dan ook nooit verklaard, dat met het vonnis in de zaak-Schmidt aan betrokkenen ook Bevolkingsonderzoek op T.B.C. WEDEROM IN LEIDEN EN OMGEVING. De Stichting Fotu Leiden heeft beslo ten om het volgend jaar in Leiden en omgeving weer-een bevolkingsonderzoek op T.B.C. in te stellen. Voor dit onder zoek zijn enkele richtdata vastgesteld, welke zullen worden voorgelegd op een 15 november te houden vergadering. Het ligt in de bedoeling met dit onderzoek reeds op 3 december a.s. te Katwijk te beginnen, vermoedelijk tot 14 december. In aansluiting hierop vindt ook nog in de periode van 223 januari een voort gezet onderzoek in Katwijk plaats. Voor de overige gemeenten zijn deze data als volgt vastgesteld: Wassenaar 24 januari- 27 februari; Leiden 28 februari12 juli; Voorhout 10 tot 16 september; Noord- wijk 23 september15 oktober; Noord- wijkerhout 16 oktober1 no# ember en Voorschoten 419 november. maar enigermate recht zou zijn ge daan, aldus de mededeling. Maengkom, die als rechter optrad in het proces-Jungschlager sprak dinsdag j.l. met nadruk de Nederlandse beschul digingen tegen, dat de processen tegen Nederlandse onderdanen „schijnproces sen" zijn geweest. Hij zeide, dat de Ne derlandse diplomatieke missie in Indo nesië heeft toegegeven, dat de processen „legaal" waren. (Red. L.D.).

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 13