Explosie in B.P.M.-zaal van liet Kamerlingh Onnes laboratorium „Keorganlssstie» Opruiming" ÉHHHSB Ü(mk/um^jenS> Vier licht geivonden door rond vliegende glasscherven MANUFACTURENHANDEL „LEiïEX" MORGENOCHTEND OM 9 UUR Proost" zeiden de gasten, maar de „gastheer" nam zoete wraak Herhalingsoefeningen 85 dagen voortaan eenmaal in de 2 jaar Voorbede voor Hongarije en Midden-Oosten Aantal luchtvaartongevallen als gevolg van gebrek aan discipline is .zeer gering Maatregelen ter beperking lawaai genomen 95ste jaargang Vrijdag 2 november 1956 Derde blad no. 28976 In het Kamerlingh Onnes Laboratorium trad heden om vijf minuten voor elf een explosieve brand op bij de vloeibaar making van waterstof, waarbij het deksel van de liquefactor door het dak van de'hal is geslagen. Als oorzaak moet beschouwd worden het optreden van elektrotatische vonkjes bij het door slaan van het veiligheidsventiel van de liquefactor. Aan het kordate optreden van de heer A. Ouwerkerk en de andere leden van de staf is het te danken dat de brand zich niet kon uitbreiden. Behalve lichte verwondingen van vier personen door vallend glas kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Een merkwaardige bijzonderheid was dat prof. dr. C. J. Gorter, directeur van het K.O. Laboratorium, op het moment van de ontploffing juist een college had beëindigd, waarin hij uit voerig had gesproken over de moge lijkheden van dergelijke ontploffingen en de wettelijke veiligheidsmaatrege Ien die getroffen waren om de kans hierop zo gering mogelijk te maken en de gevaren van een eventuele explosie te verminderen.... Het feit dat er slechts vier lichtgewonden door glas scherven waren, illustreert dat deze veiligheidsmaatregelen deugdelijk wa ren. Prof. Gorter was niet gewoon, dit onderwerp op colleges uitvoerig te be handelen, doch bij uitzondering ge schiedde dit vanochtend wel! De buitenzijde van de nieuwe B.P.M.-zaal, waarin de explosie plaats vond. Op de voorgrond het verwrongen inwendige buizenstelsel van de lique-factor. (Poto L.D./Van Vliet.) Het is zeer gelukkig dat de op kosten der B.P.M. ingerichte machinehal zo danig is geconstrueerd dat de schade zich tot die van glas heeft beperkt. De betreffende liquefactor is uitter- aard vernield en men moet verwachten dat een aantal wetenschappelijke onder zoekingen enige dagen zal stagneren. Hoewel er een vrij grote ravage in de machinehal is, ziet het er niet naar uit dat andere machines zijn beschadigd. Het inwendige en het deksel van de li quefactor sloegen door het dak, circa twintig meter hoog, de lucht in om ver volgens op de binnenplaats tussen het K.O. Laboratorium en het Physiologisch Laboratorium neer te vallen. Aan alle zijden van de binnenplaats werden vele ruiten van de beide laboratoria vernield. Direct na de explosie werden door de politie met het oog op mogelijke andere Voer f. 200.000 cacao naar Hongarije! Nederlandse cacao- en chocolade producenten hebben kans gezien in twee dagen tijd maandag 29 en dinsdag 30 oktober ruim 40.000 kg. cacaopoeder en chocoladerepen ter waarde van plm. f. 200.000 bijeen te brengen voor de noodlijdende Hon gaarse bevolking. Deze gezamenlijke hulpactie van de Nederlandse cacao-industrie is op touw gezet door de eigenaar van een cacao- en chocoladefabriek in Wormerveer, die vroeger vóór de Russische bezetting, in Boedapest een cacao- en chocoladèfa- briek had. De verzending van deze hoe veelheid levensmiddelen geschiedt door bemiddeling van 't Nederlandsche Roode Kruis. Deze organisatie kan de garantie geven, dat de geschonken goederen ook op de juiste plaats belanden. Men hoopt de zending in een keer te kunnen over brengen. Ouderraden voor kleuteronderwijs In het Staatsblad is het K.B. gepubli ceerd waarin de inrichting, de wijze van verkiezing van de leden en de verdere' bevoegdheden van de ouder commissies en van de ouderraden voor het openbaar kleuteronderwijs zijn geregeld. Dit K.b. bepaalt o.a., dat aan elke openbare kleuterschool een oudercom missie moet zijn verbonden, terwijl in gemeenten, waar meer dan één ouder commissie bestaat, de gemeenteraad een ouderraad kan instellen. De taak van de oudercommissie en ouderraden is bij de ouders, voogden en verzorgers liefde en belangstelling voor de school te bevorderen en die school te steunen bij de vervulling van haar taak. De oudercommissie wordt gevormd uit en door de ouders, voogden of verzorgers der kinderen, die als leerlingen der school zijn ingeschreven. Het ledenaan tal bedraagt minimaal drie en maximaal tien. De oudercommissie kan zich tot B. en W. of tot de gemeenteraad wenden met betrekking tot de belangen der school, waaraan zij is verfbonden. De ouderraad wordt gevormd uit de leden der oudercommissies in de gemeente en bestaat uit ten minste 5 en 'en hoogste 21 leden. Hij kan zich tot B. en W. of tot de gemeenteraad wenden met be trekking t de gemeenschappelijke be langen der openbare kleuterscholen in de gemeente. De door de oudercommis- sies en ouderraden vastgestelde huis houdelijke reglementen zijn onderwor pen aan de goedkeuring van B. en W. reacties en het uitvallen van gebroken ruiten, de Langebrug en Zonneveldstraat ontruimd en afgezet. De brandweer behoefde geen blussings- werk te verrichten, omdat na de explosie geen brand in gebouw of machines op trad. 40-jarig jubileum W. C. F. Scheps Onder zeer grote belangstelling heeft onze medewerker de heer W. C. F. Scheps, journalist te Den Haag, gis teren zijn 40-jarig jubileum gevierd. De jubilaris ontvWg vele bloemstuk ken en andere geschenken en talrijke schriftelijke en telegrafische geluk wensen uit alle delen van het land. 's Middags vond in het Parkhotel de officiële huldiging plaats. Eerste spre ker was dr. E. Diemer te Rotterdam, voorzitter van de Prot. Chr. Journa listenkring, waarvan de jubilaris vice- voorzitter is. Daarna bracht ds. P. N. Kruyswijk uit Ouderkerk a.d. Amstei de gelukwensen over van het moderamen van de Generale Synode der Geref. Kerken. Tenslotte sprak de heer E. Al- derse Baes uit Amsterdam als secretaris van de sectie free lancejournalisten, waarvan de heer Scheps alsnog een ca deau zal worden overhandigd. Na woorden van dank door de jubi laris maakten vele bezoekers hierna hun opwachting. Van hen noemen wij mr. dr. J. Donner, president van de Hoge Raad, mr. dr. J. J. R. Schmal, lid van de Twee de Kamer en lid van Ged. Staten van Zuid-Holland, dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, lid van de Tweede Kamer, ds. J. H. Sillevis Smitt, hoofd-vlootpredikant, ds, F. C. Meyster, emeritus-predikant te Rotterdam namens het curatorium der Theologische Hogeschool te Kampen, ds. L. H. Ruitenberg, perspredikant der N.H. Kerk, vertegenwoordigers van directies en redacties van verschillende dagbla den, de heer D. J. Lambooy, hoofdre dacteur van het ANP, deputaties van het Ned. Bijbelgenootschap, het CNV, de Federatie van Nederlandse journalisten, het Moderamen van de Gereformeerde vereniging voor drankbestrijding, waar van de heer Scheps vice-voorzitter en erelid is, en voorts van verscheidene verenigingen en instellingen op gods dienstig en sociaal gebied. Na deze receptie, waarop tientallen predikanten hun gelukwensen kwamen aanbieden, boden de besturen van de Prot. Chr. Journalistenkring en de sec tie free lance van de Federatie van Nederlandse journalisten in intieme kring de jubilaris en zijn gezin een diner aan. (Ingez. Med.-Adv.) NOORDEINDE 42 LEIDEN U weet het al begint onze grote Onze normale winkelartikelen verkopen wij, zolang de voor raad strekt, met 20 KORTING. Verder vele bijzondere OPRUIMINGS-KOOPJES. EEN ZELDZAME BUITENKANS ■■■■■■raMHIBHHHHni n Voor zestig gulden aan biertjes (Van onze Haagse redactie) Een 23-jarige los werkman, die dezer dagen op een avond in een bar in de Haagse binnenstad zat, begreep maar niet waarom de overige gasten zo buiten gewoon vriendelijk tegen hem waren. Toen hij er achter kwam, nam hfj wraak en hoe! Telkens als de jongeman op die bewuste avond een vers glas bier naar de mond bracht, hieven ook de overige gasten het glas, keken hem wel willend aan en riepen „proost". „Proost" riep hij dan vrolijk terug en bepeinsde dat de mensheid toch zo kwaad nog niet is. Hij' besefte echter niet, dat de kaste lein na elk van deze beleefdheidsuitwis selingen de kassa liet rinkelen.op zijn rekening. Toen hij tegen sluitingstijd wilde afrekenen, bleek hij f. 60 te moeten betalen. Zoveel had de man niet bij zich. Hij schudde alle zakken leeg en kwam tot f. 15,Op dat moment moet het wraak plan al bij hem zijn gerijpt. „Het hindert niet", sprak hij tot de kastelein, „als u even met mij meegaat, zal ik u thuis het ontbrekende geld ge ven". De kastelein sloot zijn zaak, nam een vriend mee en reed in een taxi met de loswerkman mee in de richting van het opgegeven adres in Loosauinen. Het bewuste huis de man had niet gezegd, dat niet hij, maar zijn broer daar woonde bleek in de polder te liggen, slechts bereikbaar via een smal pad door het weiland. Te voet trok het drietal ver der, de taxi wachtte. Bij het huis aangekomen ging de man naar de achterzijde en zei: „Ik wil mijn vrouw en kinderen niet wakker maken. Als u nu even hier wacht, zal ik het geld gaan hal n". De kastelein en zijn vriend posteerden zich bij de achterdeur, waardoorheen de man naar binnen ging, om via de voordeur het hazenpad te kiezen. Toen het de wachtenden te lang duur de, gingen zij het huis binnen en trof fen daar in dt slaapkamer slechts de verwonderde broer en diens vrouw aan, die uiteraard snel verklaarden met de hele zaak niets te maken te hebben. De loswerkman is nu aangehouden op beschuldiging van huisvredebreuk. Voorts blijkt hij ergens een bagger- schuit te hebben geleend onder het voorwendsel, dat zijn broer hem nodig had, maar hij heeft de schuit niet teruggebracht. De eigenaar kreeg een mededeling van iemand uit Loosduinen dat in een vaart aldaar een half ge zonken schip lag. dat zijn naam droeg. Ook voor deze zaak zal hij zich hebben te verantwoorden. Legerreorganisatie geschiedt in 2 fasen: omvorming en aanvulling der uitrusting Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van Oorlog zegt minister Staf o.a., dat in de toekomst, met behoud van de termijn van 85 dagen in beginsel elke reserve divisie, zolang deze voor de NAVO- strijdmacht beschikbaar is, eenmaal in de twee jaren voor herhalingsoefenin gen zal worden opgeroepen. In de daar na nog beschikbare tijd zullen de dienstplichtigen herhalingsoefeningen meemaken bij de territoriale verdediging De reorganisatie heeft ten doel, het een vermeerdering betekent van 9 zich aanpassen aan de gevolgen ener atoomoorlogvoering door een meer be weeglijke bevelvoering, die tevens een grotere spreiding der onderdelen moge lijk maakt. Inderdaad zal de mankracht van de divisie verminderen, doch daartegenover staat dat in de legerkorpstroepen van elk der beide legerkorpsen een aantal infanteriebataljons zal worden opgeno men. Anderzijds wordt niet ontkend dat de vermindering der mankracht der divisie door verhoging der vuurkracht moet worden gecompenseerd. Uitbreiding van materieel, dat zeer aanzienlijke uitgaven zal vergen is nodig om het leger op de hoogte van de tijd te houden. De grotere spreiding der onderdelen dwingt tot extra voorzieningen op het gebied van verbindingen. De reorganisatie zal zich in 2 fasen voltrekken le fase: het omvormen der huidige organisaties, gebruik makende van het aanwezige materieel en het materieel waarvan redelijkerwijze ge sproken mag worden aangenomen, dat het beschikbaar zal komen, hetzij uit eigen inspanning, hetzij uit MDAP- hulp. 2e fase: het aanvullen der bestaande uitrusting, gelet op de eisen die de atoomoorlogvoering stelt, zomede de te allen tijde noodzakelijke vernieu wing van verouderd materiaal. Enigs zins betrouwbare gegevens komen pas na volledige uitwerking van het plan beschikbaar. De hieruit voortvloeiende financiële consequenties kunnen over enige jaren worden gespreid. Het materieél, benodigd voor het tot dusver van kracht zijnde legerplan (5 divisies met de daarbij behorende leger korpstroepen) is in hoofdzaak aanwezig, dan wel besteld of onder MDAP toege zegd. Al dit materieel zal ook na de reorganisatie benodigd zijn, zoals uit de volgende uiteenzetting blijkt. De legerkorpstroepen blijven, vooi wat de artillerie, de tankeenheden, de genie-onderdelen, enz. betreft, van ge lijke sterkte als tot dusver, zij het dat zij over twee legerkorpsen worden ver deeld.. Echter zullen de 3 infanterie bataljons. welke tot dusver tot de leger korpstroepen behoorden, tot 6 per legerkorps worden versterkt, hetgeen (Ingez. Med.-Adv.) bataljons. De divisies worden, voor wat de in fanterie betreft, met 2 bataljons ver minderd, doch blijven overigens van dezelfde sterkte als tot dusver. Aangezien voorts het aantal divisies van 5 tot 4 wordt teruggebracht, wordt het totale aantal bij deze divisies inge deelde bataljons met 17, het aantal afdelingen veldartillerie met 4 en het aantal afdelingen luchtdoelartillerie met 1 verminderd. In totaal zal 't materieel voor 8 inf. bataljons, voor 4 afd. veldartillerie en 1 afd. lichte luchtdoelartillerie niet meer benodigd zijn voor de NAVO-eenhe- den. Dit materieel wordt bestemd voor de opleidingseenheden en tevens voor oorlogsreserve, in welke behoefte tot dusver slechts in beperkte mate kon worden voorzien. (Ingez. Med.-Adv.) Aan de achterzijde van het Phy siologisch Laboratorium in de Zon neveldstraat sneuvelden vrijwel alle ruiten. (Foto L.D./Van Vliet.) Brandkast geplunderd Vannacht is in een winkel in de Lijnmarkt te Utrecht een inbraak ge pleegd en een brandkast opengebroken. Hieruit is een bedrag van f. 4200 mee genomen. De politie vermoedt dat de dader met een valse sleutel de achterkant van het huis aan het Vissersplein is binnenge- d rongen. (Ingez. Med.-Adv.) Paniek onder Scheveningse vissers DOOR BUITENLANDS VAARTUIG. (Van onze Haagse redactie) Een buitenlands koopvaardijschip van gTote afmetingen heeft paniek gezaaid onder de bemanningen van een aan tal Scheveningse loggers, die onder de Engelse wal, ongeveer 50 mijl van Scheveningen aan de vleet lagen. Op onverantwoordelijke wijze, zonder de vissersschepen te ontzien, voer het koopvaardijschip met volle kracht dwars door de concentratie van vis sende schepen. De bemanning van een van de log gers, die door het koopvaardijschip dreigde te worden overvaren, kapte in allerijl de vleet, om de kolos te kunen ontwijken. Van verscheidene andere log gers werd de vleet overvaren, waarbij verscheidene netten door het schip werden meegenomen en vernield. De schippers van de betrokken log gers zullen onmiddellijk na htm aan komst te Scheveningen van dit onaan gename incident melding maken. En kele schippers hebben de naam van het sohip genoteerd. Men vermoedt dat het een Japans vaartuig was. En collecte voor Hongarije Het moderamen der generale synode der Ned. Herv. Kerk heeft zich tot de kerkeraden en diaconieën met een op roep gewend over de hulp aan Hon garije en de toestand in het Midden- Oosten. De oproep luidt: „Hongarije verkeert thans in- zeer grote nood. Het volk is opgestaan tegen de communistische ter reur. De strijd om een zelfstandig volks bestaan eist ontelbare slachtoffers. Wij kunnen slechts met ontroering gissen, wat er wordt geleden en wat er verloren gaat. Ook in het Midden-Oosten is een zeer hachelijke toestand ingetreden door de staat van oorlog tussen Israël en Egypte. Verscholen instincten van haat zijn opgeroepen en dreigen de gehele wereld in gevaar te brengen. Het moderamen van de synode der Ned. Herv. Kerk roept U daarom op tot voorbede, opdat God deze volkeren en de gehele wereld genadig tij en uitkomst geve. Wij vragen nu uw bijzondere aandacht voor de toestand in Hongarije. Wij hebben dankbaar kennis genomen In het algemeen steekt de Kon. Luchtmacht voor wat betreft het aan tal luchtvaartongelukken met straal jagers zeker niet ongunstig af tegen de ons omringende landen waar onder soortgelijke omstandigheden wordt ge werkt als in Nederland, aldus minister Staf in zijn Memorie van Antwoord. De veiligheidsdiensten der Kon. Luchtmacht zijn echter uitgebreid teneinde met nog meer kracht alle eventuele oorzaken die kunnen leiden tot vliegongevallen te kunnen bestrij den. Het aantal ernstige luchtvaartonge vallen met dodelijke afloop als gevolg van gebrek aan (vlieg) discipline is zeer gering in vergelijking met het totaal. In de laatste drie jaar was dit aantal 4. Over de laatste drie jaar zijn in totaal 27 overtredingen van voor de Kon. Luchtmacht van kracht zijnde vlieg- voorschriften justitieel vervolgd. Boven dien zijn bij herhaling vliegers waarvan op andere wijze is gebleken dat zij de juiste mentaliteit en zelfdiscipline mis sen uit het vliegbedrijf verwijderd. Het Is daarbij een misvatting te veronder stellen dat de tucht bij de operationele eenheden op de duur zou verslappen. Bij de vier zo even genoemde, door gebrek aan tucht veroorzaakte lucht vaartongevallen waren alleen jeugdige vliegers betrokken.' terwijl bij de 27 genoemde opgespoorde en vervolgde inbreuken op de vliegdiscipline nage noeg uitsluitend jeugdige en onerva ren vliegers betrokken waren. Het is moeilijk te zeggen of wijziging van de gevoerde selectiemethoden zou kunnen bijdragen tot vermindering van het aantal luchtvaartongevallen De door Nederland in NAVO verband in te brengen squadrons hebben thans de organieke sterkte aan vliegtuigen bereikt. Ook hier is het echter zaak de reeds aangevangen vernieuwing krach tig voort te zetten. Verzwaring van de ons in deze opgelegde verplichtingen is uit personele-, financiële-, economi sche-, maar ook ruimtelijke (vliegbases) overwegingen niet doenlijk. Op en door de vliegbases Soesterberg zijn, ter vermindering van de hinder voor de omwonenden, verschillende maatregelen genomen, welke beogen het lawaai zoveel mogelijk te beperken. Daar dit lawaaiprobleem echter even eens voor andere plaatsen in Nederland in meer of mindere mate geldt en nim mer geheel zal zijn op te lossen, zal ook het Nederlandse publiek voor dit pro bleem begrip moeten hebben. van de bijstand, welke van verschillende zijden reeds thans wordt verleend, maar wij zijn er van overtuigd, dat terstond na beëindiging der vijandelijkheden op grote schaal hulp zal moeten worden geboden door het buitenland. Ook door Nederland. De Hervormde Kerk mag dan niet achterblijven, te minder naar mate vele historische betrekkingen ons verbinden. Daarom richten wij ons tot U teza men met de sectie internationale hulp verlening van de algemene diaconale raad, met het dringend verzoek in uw gemeenten een bijzondere geldinzame ling te houden voor de nood van het Hongaarse volk en tevens van de Hongaarse Hervormde Kerk. Wij twijfelen niet aan het hartelijk medeleven met een zo zwaar beproefd volk en vertrouwen, dat ook de gemeen ten behoefte zullen gevoelen dit mede leven te tonen in een daad. Thans is directe financiële steun het meest nodig. Straks, zodra meer mogelijkheid komt van vervoer, zullen wij een beroep op U doen voor het bijeenbrengen van kle ding, dekens enz., welke zo bitter nodig zijn". Het moderamen vestigt er tenslotte de aandacht op, dat voor de besteding der te ontvangen gelden, over te maken aan de Algemene Diaconale Raad onder bijschrift „Hulp Hongarije", (giro 124631- Utrecht) overleg zal worden gepleegd met de Stichting Oecumenische Hulp aan kerken en vluchtelingen, zomede met het Admiraal de Ruyterfonds, dat zich tot taak heeft gesteld speciaal hulp te bieden aan Hongarije. OOK IN GEREF. EN REM. KERKEN Deputaten van de generale synode der Geref. Kerken hebben deze kerken op geroepen zondag een bidstond te houden voor de vrede in de wereld en de vrij heid van de volkeren. Tevens hebben zij in overleg met het moderamen der synode, een op die dag te houden collecte uitgeschreven in alle gereformeerde kerken voor hulpverle ning aan Hongarije. In overleg met de commissie voor In terkerkelijke hulp aan Kerken en Vluch telingen heeft de Remonstrantse Broe derschap haar predikanten en kerkera den verzocht in alle remonstrantse kerk diensten op zondag 4 november een in zameling te doen houden ten bate van de kerkelijke en persoonlijke noden, die zijn ontstaan of zullen ontstaan onder de protestantse kerken en groepen in Hongarije. Prins Bernhard uit New York vertrokken Prins Bernhard is vannacht per KLM uit New York naar Amsterdam vertrok ken na een verblijf van 12 dagen in de V.S.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 11