HET wezen ATOOM op Schiphol toont van zegenrijke kernenergie Congres Luchtvaartgeneeskunde Medische problemen oplossen vóór reis door wereldruim Nog 7 jaar om zich te meten met risico's Kosten zeseneenhalf miljoen Internationale expositie in zomer van komend jaar Prins Bernhard over de hulp aan onderontwikkelde gebieden Oprichting speciaal fonds van de V.N.? 95ste jaargang Woensdag 31 oktober 1956 Derde blad no. 28974 ,.De geneeskunde zal, alvorens de mens ook maar de kleinste reis in de wereldruimte wil kunnen ondernemen, allereerst de medische problemen moe ten oplossen, die met het ruimteverkeer verband houden Het Is daarom zeker van groot belang geweest dat zeven jaar geleden reeds onderzoekers op het gebied van de luchtvaartgeneeskunde een aanvang maakte met de systematische studie van de vraagstukken, die met het verkeer in de wereldruimte verband houden. Waarschijnlijk zullen zij nog zeven jaar tot hun beschikking hebben, voordat het eerste met een mens bemande ruimteschip de aarde zal verlaten, om zich te meten met de risico's van het reizen in de wereldruimte. Dank zij deze vroege start van de ruimtegeneeskunde kunnen wij er zeker van zijn. dat de problemen op tijd opgelost zullen zün. zodat de mens in zijn machine mid delen bezit, die hij te zijner bescherming zo nodig zal hebben." Aldus prof. J. Jongbloed, voorzitter van het Nationale Oentrum voor Lucht vaartgeneeskunde is de rede, die hij gis ter uitsprak in de Ridderzaal ter gele genheid van de opening van het eerste Europese congres voor luchtvaartgenees kunde, waarvan hij voorzitter is. Aan dit congres nemen meer dan 170 afgevaardigden uit de West-Europese landen, alsmede uit de V. S.. Canada, Joegoslavië, Egypte en Indonesië, deel. Leeftijdsgrens Prof. Jongbloed zeide, dat het moei lijk is een leeftijdsgrens vast te stallen voor vliegers. Naar zijn oordeel dient ieder geval afzonderlijk te worden be oordeeld aan de hand van het medi sche onderzoek. Een vlieger moet. indien hij dit wenst, in staat worden gesteld op 55-jarige leeftijd met pensioen te gaan, doch indien hij nog ,.fit" is moet hem worden toegestaan van jaar tot jaar aan te blijven tot hij 60 is. Niet alleen de jaren behoren hier te tellen, dodh de geschiktheid op betrouwbare wijze het werk te verrichten. De snelheid en hoogte, die thans door de vliegtuigen worden bereikt, zijn zo danig, dat de vlieger zij het voor een korte periode zich onder de voor waarden van het vliegen in de wereld ruimte bevindt. Het maakt geen verschil of wij te doen hebben met de bemanning van een satelliet, die binnen het bereik van het oog rondom de aarde ronddraait dan wel het maanreizigers of zelfs met klanten van een maatschappij, die reizen orga niseert tussen de planeten onderling. Dit betekent, dat er geen sprake kan zijn van het nemen van proeven en ook geen fouten begaan mogen worden bij werkelijke reizen in de wereldruimte, zoals tot op zekere hoogte mogelijk is in de luchtvaart. Grote vooruitgang „De luchtvaart heeft ongetwijfeld een grote vooruitgang geboekt in de laatste 50 jaar. doch dit betekent nog niet, dat wij het luchtruim ver overd hebben," zo ging prof. Jongbloed voort. Er is nog steeds veel te doen en de voornaamste taak van de luchtvaartgeneeskunde is thans de vlieger te beschermen tegen de geva ren. die hij loopt bij het vliegen met steeds snellere toestellen. Wij mogen verwachten, dat in de toekomst het accent .van de lucht vaartgeneeskunst zal worden gelegd op het fysische en psychologische ge drag van de vlieger onder druk. In de luchtvaart hebben wij te doen met mannen, die snel en onverwacht aan lichamelijke en geestelijke aanvallen zijn blootgesteld, die in het gewone dagelijkse leven zelden voorkomen, zo als koude, gebrek aan zuurstof, ver giftige dampen, emoties en versnel ling. Een taak voor de luchtvaartgenees kunde ligt ook ln de analyse van de Mr. L. G. KortenHorst 70 jaar Mr. L. G. Kortenhorst, de voorzitter van de Tweede Kamer, hoopt op 12 no vember a.s. zijn 70ste verjaardag te vie ren. Ter gelegenheid van het bereiken van de „leeftijd der sterken" zullen de Kamerleden hem een huldiging bereiden op een receptie, welke dinsdag 13 no vember in het gebouw der Kamer wordt gehouden. Deze receptie zal een besloten karakter dragen Ze is uitsluitend be stemd voor de Kamerleden en hen, die verder hun arbeid in het huis der Ka mer hebben. Congres Bond van Bouwondernemers Gisterochtend is in het Minervapavil- joen te Amsterdam de jaarlijkse congres vergadering begonnen van de Neder landse Bond van Bouwondernemers. De Bondsvoorzitter, de heer D. J. Beuker, hield een openingsrede over de particuliere bouwondernemer en de woningbouw, waarna de adjunct-direc teur van de Levensverzekeringsmaat schappij Utrecht sprak over de insti tutionele belegger, de woningbouw en de woningnood. Na de lunch maakten de congressisten een rondrit door de nieuwe stadswijken van de hoofdstad. Stichting Onafhankelijke Nationale Televisie NAAR EEN EIGEN CONCESSIE? De Stichting Onafhankelijke Natio nale Televisie heeft thans statuten ge kregen. De werkzaamheden ter verkrij ging van een concessie voor televisie- uitzendingen worden met kracht voort gezet. Volgens de statuten stelt de ONTV zich ten doel, met eerbiediging van de verkregen rechten van anderen, de tot standkoming te bevorderen van een na tionale televisie, die onafhankelijk is van confessionele, politieke en commerciële invloed en geen beroep doet gelden van de overheid. De ONTV wil zonder discriminatie de gelegenheid bieden door geldige bijdrage bepaalde uitzendingen mogelijk te maken. Ter ondersteuning van de doelstellin gen van de ONTV kan men toetreden als begunstiger. Van deze gelegenheid heeft reeds een aantal ondernemingen gebruik gemaakt. In het bestuur der Stichting ONTV hebben zitting: prof. dr. N. R. A. Vroom (voorzitter); prof. mr. G. H. C. Boden- hausen: J. G. J. Bosman, H. D. Louwes. mr. B. Moret, jhr. L. J. Quarles van Ufford en mr. D. J. Veegens. Secretaris is de heer J. E. Hagen; het secretariaat is gevestigd in Den Haag, Raamweg 44. situaties, waaronder de vlieger moet werken. Hierdoor is het misschien mo gelijk een beter inzicht te krijgen in de werkelijke oorzaken van vliegtuigonge vallen. Er zal dan niet langer gespro ken dienen te worden van „een fout van de vlieger" en de voorkoming van der gelijke ongevallen zou mogelijk worden, aldus prof. Jongbloed. Tijdens de vergaderingen, die in het Kurhaus te Soheveningen worden ge houden. spraken militaire- en burger- luchtvaartartsen over o.a. de vermoeid heid bij het vliegen, de resultaten van het post mortem onderzoek na onge vallen met militaire toestellen, de in vloed der versnellingen op de bloedcir culatie. de zuurstofvoorziening op grote hoogte en de plotselinge decompressie in vliegtuigen met een hogedruk- kajuit. Gisteravond woonden de deelnemers een receptie bij, die hun door de direc teur-generaal van de medische dienst van de Kon. Land- en Luchtmacht werd aangeboden. (Ingez. Med.-Adv.) en de betekenis van de kernenergie. Allerlei zeer uiteenlopende terreinen, die op dit gebied van belang zijn, worden hierin aangestipt. Vermeden zal wor den. dat de expositie uitsluitend voor de vakman van belang is. Het gaat in de eerste plaats om de voorlichting en inlichting van het lekenpubliek. Reactor in werking Een van de meest spectaculaire on derdelen van de expositie is de in wer king zijnde eerste Nederlandse kern reactor, die door het ministerie van O. K. en W. is aangekocht in Amerika, in eerste instantie om deze tentoonstelling op te luisteren en ten tweede om daarna ergens in Nederland te worden opge steld voor onderzoek en onderwijs in universitair verband. Het is een reactor van het type „Swimming pool". De expositie zal tevens veel aandacht besteden aan de Noors-Nederlandse samenwerking op het gebied van de kem-research. Groter dan „Genève" Het internationale karakter van de expositie is geenszins alleen gelegen in de ongetwijfeld grote internationale be langstelling. mede dank zij de localisati® op Schiphol. In de zomer van het vorige jaar werd naar aanleiding van de verrassende kern-energie-besprekingen tussen de westerse en communistische landen in Genève in die Zwitserse stad een ex positie gehouden, die de eerste interna tionale manifestatie op dat gebied was. Deze trok grote belangstelling uit de gehele wereld. De tentoonstelling op Schiphol belooft echter van veel groter allure te worden, zodat de verwachting van een groot buitenlands bezoek alles zins gerechtvaardigd is. Ook in ander opzicht is deze expositie echter internationaal. Van zeer veel Europese landen en ook uit Amerika zijn toezeggingen binnengekomen, dat met inzendingen zal worden deelgeno men. Prins Bernhard erevoorzitter Tijdens een gistermiddag gehouden persconferentie te Amsterdam werd medegedeeld, dat Prins Bernhard het erevoorzitterschap van het erecomité voor deze tentoonstelling heeft willen aanvaarden. In dit erecomité en in het dagelijks bestuur van de expositie heb ben vele vertegenwoordigers uit Rijks overheid en gemeenten, uit industrie, bedrijfsleven, wetenschappelijke wereld (Van een onzer redacteuren) Het is geenszins verwonderlijk, dat alles wat met atoomsplitsing en kern energie te maken heeft, nog steeds bij het grote publiek met een waas van geheimzinnigheid en grote gevaren is omweven. Door deze eerste praktische toepassing van de kernenergie op militair ter rein is veel over de atoomenergie nog steeds verduisterd door het „militair geheim" en de waarschuwende stemmen over de gevaren van kernsplitsing op medisch gebied hebben er toe bijgedragen, de mens schuw te maken voor alles wat met atoomenergie te maken heeft. Dit neemt niet weg, dat de ontsluiting van de krachten, die in de atoom kern schuil gaan. voor de mens een gebeurtenis van verstrekkende en bijzon dere betekenis is. Want op het gebied van vreedzame toepassing van deze energiebron heeft de mens die nieuwe kennis hard nodig. De traditionele energiebronnen raken uitgeput, de wetenschap wil nieuwe terreinen betreden, de industrie vraagt om nieuwe middelen. Het is de bedoeling van de in de zomer van 1957 op Schiphol te houden internationale expositie „Het Atoom", deze vredestoepassing van de kern energie tot iets begrijpelijks voor de gewone man te maken, tot iets vertrouwds en iets gewoons, ontdaan van de helaas in de afgelopen tien jaren ontstane mythe van gevaar, griezeligheid en onbegrijpelijkheid. Fantastisch snelle technische de luchtvaart in slechts een halve eeuw vlucht Zou men de mens van twintigduizend jaar geleden iets verteld hebben over de mogelijkheden van ijzer, hij zou zijn stenen bijl over de ophalende schouders gelegd hebben en zijn heengegaan. Zou men een eeuw geleden iets over elektri citeit hebben verteld, over het om draaien van een knopje waardoor een kamer verlicht zou worden of over radio die een muziekje van honderden kilometers ver gewoon rustig in de huis kamer zou doen klinken, of zelfs een beeld dat via elektronische weg in de huiskamers zou pronken, dan zou men voor fantast zijn uitgemaakt. Denk ver der eens aan de verbluffende vlucht die heeft gemaakt. Dit alles is gewoon geworden. Zonder ijzer zouden we niet meer kunnen leven. Zonder elektriciteit hebben wc het ruim tien jaar geleden nog wel ge probeerd. maar dat ging werkelijk niet langer dan strikt noodzakelijk was. Zon der vliegen zouden we er helemaal niet meer komen in de wereld van vandaag. In de laatste eeuw vooral hebben wetenschap en techniek een vlucht genomen, die eigenlijk wonderbaar lijk is. Realiseert men zich de omvang van die technische en wetenschappelijke ontwikkeling, dan hoeft het niemand 'neer te verbazen, dat de ontsluiting van de krachten, die de atoomkern in zich bergt, welke ontsluiting eerst een Een maquette van een deel van het gebouwencomplex van Schip hol. waarop links beneden het ge bouw van de expositie te zien is. Rechts op halve hoogte de hoofd toegang van het vliegveld, rechts boven de verkeerstoren. goed tiental jaren geleden een aan vang nam, reeds over eenzelfde periode ons gehele leven zal beheer sen. Maar dat kan alleen, wanneer dc mens zich daarmede vertrouwd maakt, met de zuiver materiële, gewone aard van dit nieuwe energieproces, en zonder een in tien jaren gevormde mytholo gische angst voor „het atoom". Van A tot Z vredestoepassing Om het „gewone" van dit nieuwe ter rein van het menselijk kunnen aan te tonen, om dit algemeen begrip voor de waarde van de vreedzame toepassing van j de kernenergie te belichten, wordt in de komende zomer (van half juni tot eind augustus) in een speciaal daarvoor ge bouwd paviljoen op het vliegyeld Schip hol een internationale expositie gehou den. Deze expositie die van A tot Z gewijd is aan dc vreedzame toepassing van de kernenergie, toont de historische ontwikkeling van de menselijke ener giebronnen, hun aanstaande uitputting en de verlossing uit de komende energienood door de ontsluiting van de kernenergie, die kosmische krach ten aan de mensheid ter beschikking stelt. Tienduizend vierkante nieter i Het gebouw waarin deze expositie wordt gehouden, beslaat een oppervlakte van ruim 10.000 vierkante meter. Dit j gebouw zelve wordt mettertijd aan het I complex van Schiphol toegevoegd. In de komende zomer zal het de tentoonstel ling herbergen, die een algemeen be- I grijpelijk overzicht geeft van het wezen „Keukenhof" krijgt een windmolen Als blijk van waardering voor de bloe mententoonstelling de „Keukenhof" te Lisse, omdat zij reeds vele jaren hon derdduizenden buitenlanders, waaronder vele Amerikanen naar Nederland trekt, en tevens om een bijdrage te leveren voor deze bloemenexpositie, heeft de directie van de Holland-Amerika Lyn besloten de stichting „Keukenhof" een blijvend monument aan te bieden in de vorm van een authentieke windmolen. Deze bevindt zich thans nog in gedeel telijk bouwvallige toestand elders in Nederland. De molen wordt afgebroken en daarna opgebouwd op het terrein van de „Keukenhof". Het bestuur van de stichting „Keuken hof" heeft het aanbod aanvaard. Binnen enkele dagen zal op de „Keu kenhof" een begin worden gemaakt met het graafwerk voor de fundering. Er zal naar worden gestreefd de molen gereed te hebben voor het volgende bloemen- seizoen en hem in werking te stellen op de officiële openingsdag in het voorjaar van 1957. Mr. van der Valk w.n. Gouverneur Ned. Antillen In een buitengewone vergadering van de Staten der Ned Antillen, is mr. F. E. J. van der Valk beëdigd tot waarnemend gouverneur, zulks voor de tweede maal. 13 miljoen meer deviezen Blijkens de verkorte balans van de Ned. Bank per 29 oktober blijkt de net to deviezenreserve in de afgelopen week een kleine verbetering te hebben ondergaan en wel met. f- 13 miljoen tot f 998 miljoen. De goudvoorraad bleef wederom onveranderd op 3.230 miljoen goud en deviezen tezamen dekken thans voor 67.64% de liquide verplich tingen van de Centrale Bank (66.73). en onderwijsinstanties zitting. De kos ten bedragen zes en een half miljoen gulden, beschikbaar gesteld door de ge meente Amsterdam. Drie miljoen hier van worden in het gebouw zelf geïn vesteerd en komen dus later ten goed® aan de luchthaven Schiphol. In een bijeenkomst van de Neder landse Kamer van Koophandel te New York heeft Prins Bernhard gisteren gesproken over de bespoediging van de ontwikkeling van de in economisch opzicht minder ontwikkelde landen. Daarin wees de Prins er op, dat er in de 20e eeuw geen afnemende welvaart in enkele landen valt waar te nemen, terwijl er in andere een toenemende welvaart heerst, doch dat de economi sche ontwikkeling algemeen in op waartse richting gaat. Bij nadere beschouwing blijkt echter, dat in de Westeuropese landen met een grote economische ontwikkeling produk- tiviteit en welvaart verder toenemen, doch dat in een groot aantal der in economisch opzicht minder ontwikkelde landen de toeneming zo langzaam gaat, dat deze geen gelijke tred houdt met de groei der bevolking. Hoewel in die lan den dus in absolute zin een toeneming bestaat, is er in feite een betrekkelijke achteruitgang. De kloof tussen het ni veau van de economische bedrijvigheid en de levensstandaarden in de beide groepen landen wordt in feite groter. Dit stelt de westelijke landen voor de taak, daaain verandering te brengen, de kloof te doen verdwijnen, en de grote verantwoordelijkheid op zich te nemen zijn steun te richten op de ontwikkeling van de in economisch opzicht nog steeds ten achter gebleven gebieden in de we reld. De redenen, om deze taak op zich te nemen, zijn van politieke, economi sche en ethische aard. Vervolgens vroeg de Prins zich af, op welke wijze de westelijke mogendheden de noodzakelijke steun aan de econo misch minder ontwikkelde landen kun- en verlenen, en wees hij op de traditio nele wijze van hulpverlening in de vorm van particuliere buitenlandse investe ringen. De laatste tyd geschiedt de hulpverlening aan deze gebieden ook door middel van de programma's voor economische en technische hulp van de V.N. en de leden van het Britse geme nebest en door leningen van de wereld bank, terwijl een aantal nieuwe moge lijkheden werden geopend door de op richting van de internationale finan- cierings maatschappij. Gezien de snel toenemende bevolking van de econo misch minder ontwikkelde gebieden is reeds gebleken, dat. hoe indrukwekkend ai deze soorten van hulpverlening ook mogen zijn. zij niet voldoende zijn om in de behoefte van deze landen te voor zien. Een initiatief, dat naar het schijnt door de economisch minder ontwik kelde landen van de westelijke mo gendheden wordt verwacht, en dat de resultaten zou hebben, welke daarvan verwacht mogen worden, zou naar de mening van Prins Bernhard zyn, de oprichting van een speciaal fonds van de V.N. voor economische ontwikke ling. Uit de besprekingen in de V.N. over Sunfed is reeds gebleken, dat de oprichting van een dergelijk fonds in derdaad tot de verbeelding van de economisch minder ontwikkelde vol ken zou spreken en het vertrouwen in het westen zou kunnen doen toene men. Indien alle landen, die thans grote bedragen uitgeven voor militaire doel einden. slechts 1 dollar beschikbaar wouden stellen voor een fonds voor in ternationale economische ontwikke ling. voor elke 300 dollar, die zy aan bewapening uitgeven, zou Sunfed di rect kunnen worden opgericht.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5