Laatste Berichten Japan wil walvisvloot uitbreiden Joden in West-Duitsland vormen een uiterst ldeine minderheid TELEFOON VOOR MIJNHEER iaargang Vrijdag 26 oktober 1956 Vijfde blad no. 2S970 Generaal Baretta kreeg zonnewijzer DOOR EIGEN SOLDATEN GEMAAKT (Van onze Haagse redactie) In „de Hartonkamp' aan de Rijks straatweg te Wassenaar, in de woning van luitenant-generaaj A. Baretta. chef van de luchtmachtstaf, die zijn functie per 1 november as. zal neerleggen, vond Ivanmorgen een korte plechtigheid plaats. Er werd hem als herinnering aan zijn militaire loopbaan een prachtige zonne wijzer aangeboden, welke werd vervaar digd door zijn eigen mannen. Deze zon newijzer rust op een zilverkleurige drie- bladige propeller en draagt het op schrift: „19161956 van de Koninklijke Luchtmacht". Hij wordt bekroond door een windwijzer in de vorm van een straaljager. De zonnewijzer werd ver vaardigd in de Luchtmacht technische school te Deelen onder leiding van ser geant-majoor J. Ph. van Dijk en ser geant H. Meyer. De opvolger van generaal Baretta, genera al-majoor H. Schaper, hield een toespraak waarin hij de nadruk legde op de belangrijke arbeid van generaal Baretta, waarna deze zijn dank betuigde. STADSNIEUWS AFSCHEID Da. M. H. VAN EVERDINGEN. Zondagavond om 7 uur zal da. M H van Everdingen in de Marekerk af scheid nemen als hulpprediker van de Ned. Herv. Gemeente te Leiden Zij ver trekt naar HillegerSberg, waar zij op 18 november as. om 10 uur in de Oranjekerk haar intrede zal doen. KINDERHUIS VOORDORP. MeJ. Van der Most van Spijk, die on- jangs benoemd was tot directrice van tiet. kinderhuis „Voordorp" te Leider dorp, heeft zich van deze benoeming - teruggetrokken. LEIDERDORP gezinsavond in jeugdgebouw In het kader van de gezinsweek was er gisteravond door de Interkerkelijke Contactcommissie een gezinsavond be legd in het Jeugdgebouw der Ned. Herv. terk. die Jammer genoeg zeer slecht be- tocht was. I De voorzitter ds. Honnef opende de ivond, en moest tot zijn spijt mededelen dat de commissie er niet in geslaagd was een spreker voor deze avond te vinden. Daarom had men het te behandelen on- lerwerp in drie punten verdeeld, en rerden de aanwezigen in twee groepen Jesplitst die elk in discussie gingen De vragen die gesteld werden luidden: Bet is duidelijk, dat de gezinsverhoudin- ten een wijziging hebben ondergaan en log ondergaan. Welke factoren zijn hier tij van invloed? Is dit te betreuren? De volgende vraag luidde: Het is dul- elijk, dat hierdoor ook de levensstijl an het gezin gewijzigd ls en zich nog portdurend wijzigt. Hoe verandert deze? Moet de levensstijl zich bij de veran- lerde en veranderende situatie aanpas te. of moeten wij trachten te verhinde- fen dat deze veranderingen invloed heb- len op deze levensstijl? En tot slot de vraag, wat we hebben b verstaan onder christelijke levensstijl, n is deze levensstijl gebonden aan bè- Eilde regels? )e beantwoording van de vragen le de een uitgebreide discussie op. OEGSTGEESi De zaterdag gehouden collecte van tet Protestant Interkerkelijk Thuisfront peft f. 567.57 opgebracht. VOORSCHOTEN Ouderavond van de openbare scholen Gisteren hielden de belde openbare lagere scholen, de „Parkschool" en de „Vlietschool", een gezamenlijke ouder avond in het Gebouw voor Chr. Be langen. De zaal was bijzonder goed bezet toen de voorzitter van de ouder commissie, de heer A. de Groot, de bijeenkomst opende. De spreker van deze avond, de heer J. Smit, hoofd van een school in Rotterdam sprak daarna over het onderwerp „Hoe ziet een kind?" Ipreker begon met de ontwikkeling het kind te volgen, waarbij hij in it bijzonder de nadruk legde op de nctie van de zintuigen. Ook de func- fs van de kleuren lichtte spreker met "u-beelden, ontleend aan het kinder en, toe. a de uitvoerige Inleiding vertoonde ?ker een film, die hij zelf in en om school had opgenomen, ter illustra- van hetgeen hij verteld had. Deze m was een levendige en geestige 11- itratie van de ontwikkeling van het ld, speciaal op visueel gebied. Maar It de psychische achtergronden kwa- tn tot uitdrukking. Na de pauze vertoonde de heer Smit serie kleurendia's van kinderte- ningen. terwijl hij eindigde met bu lder goede kleurenopnamen van de tuur. De heer A. de Groot nam daarna af leid als voorzitter van de oudercom- ssie. Hoewel het spreker bijzonder iet, moest hij zijn functie neerleg- Hij dankte in het bijzonder de rkrachten van de scholen voor de ïttige en kameraadschappelijke ma- 'r. waarop zij hem hun vertrouwen waardering geschonken hadden. Namens de oudercommissie sprak de •uwe voorzitter, de heer H. G. Mol, scheidende voorzitter toe. Spreker moreerde het vele werk, dat de heer Groot op zo'n buitengewone wijze ift verricht en bood hem, als herin- ring aan de tijd, dat hij voorzitter D de oudercommissie was, een twee- boeken aan. )e heer J. H. Krooshof, hoofd van de rkschool, dankte de heer de Groot mens de leerkrachten van de belde jolen, voor de wijze waarop hij zijn had vervuld. Spr. herinnerde er hoe de lieer de Groot negen jaar ig als het ware „de oudercommissie" geweest, door de grote stuwende icht. die ervan hem uitgegaan was. samenwerking was steeds bijzonder ttig geweest. Namens alle leerkrach- bood de heer Krooshof mevr. de )t een bloemstuk aan, omdat zij h ook op haar wijze een bijzonder ideel in het werk had gehad, te heer Mol sloot daarna deze bij lder goed geslaagde ouderavond. WARMOND - De goederenveiling welke in hotel f Zon" werd gehouden ten bate van r.-k. kerk heeft f. 4749 opgebracht. Gomoelka stelt reis naar Moskou uit De eerste secretaris van de Poolse communistische partij. Gomoelka. heeft zijn aangekondigde reis naar Moskou uitgesteld vanwege de omstandigheid, dat nog niet alle Russische troepen in hun garnizoenen zyn teruggekeerd. Amsterdamse verkeerspolitie: „Dempen en slopen" 'Speciale berichtgeving) De hoofdinspecteur Koppejan van de Amsterdamse verkeerspolitie heeft me dedelingen gedaan over de wijze, waarop de politie in de hoofdstad denkt orde te scheppen in de steeds erger wordende verkeerschaos te Amsterdam. „Dempen en slopen", „ruimte win nen", dat is de enige oplossing, aldus de heer Koppejan. Met het jaar wordt het aantal auto's in ons land en daarmee in Amster dam groter. Men kan deze stroom alleen maar verwerken door ruimte te scheppen; dat betekent dat er hui zen gesloopt moeten worden en grach ten gedempt. Het ls zo meent spreker een schandaal, dat men om een paar oude geveltjs aan de De Ruyterkade te sparen de ingang van de komende IJ-tunnel heeft geprojecteerd op een verkeerstechnisch gezien minder gun stige plaats. Het is de vurige wens van de Amster damse verkeerspolitie, dat de nieuyre hoofdcommissaris dit óók zal inzien. „In de tussenliggende periode, voordat de brekerij en het dempen een feit zijn geworden, zal het noodzakelijk zijn, dat voor de hele binnenstad een wachtver- bod wordt afgekondigd," aldus de heer Koppejan. WASSENAAR AUTOBOTSING Op de hoek Rijksstraatweg—v. d. Oudermeulenlaan verleende de 81 «jarige A. R. R. Arnold alhier, bestuurder van een personenauto, bij het oprijden van de straatweg geen voorrang aan een uit de richting Leiden komende personen auto. Bij de onvermijdelijke botsing lie pen A. en diens 79-Jarige echtgenote verwondingen aan armen en benen op werden naar het Academisch Zie kenhuis vervoerd. Beide auto's werden ernstig beschadigd. BROMFIETSERS BOTSTEN De 39-jarige bromfietser A. Brand uit Den Haag kwam op het rijwielpad langs de Rijksstraatweg na het passeren van twee voor hem rijdende wielrijders in aanrijding met de 35-jarige bromfietser N. J. J. van der Wilk uit, Delft. Beiden kwamen te vallen, waarbij B. een sleu telbeenbreuk en een hersenschudding opliep en v. d. W. aan zijn gelaat werd gewond. Beiden werden overgebracht naar het R.-K. Ziekenhuis te Den Haag Tegen B. werd proces-verbaal opge maakt. BAZAR VERNIEUWING ORGEL Op 29 en 30 november zal in Zuider hout een grote bazar worden gehouden voor de vernieuwing van het orgel in de Kievietkerk. Er heeft zich een comité gevormd voor dames voor het bijeen brengen van al die zaken, welke op een bazar te pas kunnen komen en daarin zijn vertegenwoordigd mevr. R. J, BackerSwart, mevr. M. E. Cruijff Akersloot, fam. Henker, mevr. P. H. J. van HeterenTurk. mevr. J. van Laar van Laar. mevr. P. I. W. LoumanDuys, mevr. J. M. Rodenburgv. Leeuwen, mevr. E. A. Scheersvan der Feijst. mevr. J. E. Schutte—Zuiderduin, mevr. C. Samuels de WildeSchipper, mevr. J. Smidt, mevr. Wiersma en mevr. C. H. J. Zwerver—Clifford. Geruchten over dood van Koning Hoessein tegengesproken Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken deelde hedenmiddag mede, dat Koning Hoes sein van Jordanië bij een moordaanslag zou zijn gedood, aldus deelde United Press mede. De woordvoerder zei, dat dit bericht afkomstig was van de Franse diplomatieke missie in het Midden-Oos ten. Volgens een Reuter-bericht uit de Jordaanse hoofdstad Amman heeft de Koning evenwel vanochtend in zijn pa leis doorgebracht, hetgeen de indruk wekte, dat hy gezond en wel is. ZWAMMERDAM Ingebruikneming gerestaureerde kerk Naar wy vernemen wordt de geres taureerde hervormde kerk woensdag avond 31 oktober officieel weer in ge bruik genomen. Deze plechtigheid waar de hervormde gemeente van Zwammer- dam reeds lang naar uitgezien heeft zal aanvangen om zeven uur. Er zullen aan het gebouw ook nadien nog enkele werk zaamheden moeten plaats vinden, die echter een geregeld gebruik van het ge bouw niet In de weg staan. Winstgevender dan in Eu Kan schepen bouwen, maar moet kopen wantnieuwe vloten worden niet toegelaten In verschillende landen bevinden zich op het ogenblik vertegenwoor digers van Japanse rederijendie zoeken naar te koop liggende walvis vaarders. Zij hebben belangstelling voor complete walvisvloten - fabrieksschip met bijbehorende vangboten jagersof ..catchers") - en beschikken over zeer kapitaalkrachtige opdrachtgevers. Men meent te weten, dat Japan twee en misschien zelfs drie complete vloten wil aanschaffen. Japan is in de ranglijst van schepen-houwende landen heden nummer tweeachter de Verenigde Staten. Wellicht zou Japan zelf zijn walvis- vloten kunnen bouwen, maar de koopsom van de nieuwe vloten is de toegangsprijs van Japan tot de gebieden waar de walvis woont, de Zuidelijke IJszee. Olympic Challenger in Japans bezit Het aantal walvisbotcn is in de loop der afgelopen jaren tot 20 geste gen, terwyi de eenmaal per jaar in vergadering van de walvisvarende Sedert een jaar zijn velen, die er voor de oorlog woonden, teruggekeerd (Van onze correspondent in West-Duitsland) Er wonen tegenwoordig in Duitsland slechts tussen de 28.000 en de 30.000 Joden tegen vroeger (vóór Hitier) ongeveer een half miljoen. Deze Joden zön zowel over de Westduitse Bondsrepubliek als over de oost zone verspreid, maar het overgrote gedeelte heeft zich toch in West-Duitsland gevestigd. Dat is begrypeiyk, want de levensomstandigheden ten oosten van het ijzeren gordijn zijn immers van heel ander karakter en het is uiterst moeilijk daarginds aan een behoorlyk bestaan te komen. Dit vertelde ons dr. H. G. van Dam, algemeen secretaris van de „Zentralrat der Juden in Deutschland". met wie wij eens in zUn bureau te Dusseldorf. niet al te ver van de Königsallee en van het drukke en mondaine centrum van deze grote stad, zijn gaan praten. Dr. Van Dam, Nederlander van afkomst, leidende figuur in „Zentralrat" De heer Van Dam die de leidende figuur is van deze organisatie 'die na- meiyk geen voorzitter heeft) ls. zoals zijn familienaam duidelijk te kennen geeft, van Nederlandse afkomst. Zijn vader, die van IJsselmonde kwam, is tegen het einde van de vorige eeuw naar Berlijn getogen, waar hij een kunsthandel begon. Keizer Wilhelm II behoorde er. zo vertelde de zoon ons. tot zijn klanten. Deze zoon. die de voor namen Hendrik George naar onze Prins Hendrik en naar de Engelse Koning! kreeg, is in 1906 te Berlijn geboren. In 1933 is dr. Van Dam. Jurist en advocaat, naar Nederland gevlucht. Hij woonde een paar jaar in Den Haag en daarna is hy naar Engeland overgesto ken. Hij spreekt nog Nederlands, maar met een sterk buitenlands accent. Dat leverde wel eens moeilijkheden op, als men hem in Nederland voor een Duitser hield. In België meende men vaak. dat hy uit de Nederlandse pro vincie Limburg kwam. Veel artsen en adyocaten De „Zentralrat. der Juden in Deuts- land", die voor de oorlog niet heeft be staan, is een organisatie, die de dertien regionale bonden van Joodse gemeenten omvat. Die gemeenten tellen ongeveer 18.000 leden. Berlijn. München. Frank fort a. d. Main en Hamburg zijn thans de enige vier Duitse steden, waar meer dan duizend Joden wonen. De Joden vormen dus in West-Duits land. met zijn circa vijftig miljoen inwoners, een uiterst kleine minderheid en zy vallen ook in het niet bij de on geveer tien miljoen vluchtelingen uit het oosten, die ook al tengevolge van Hitiers politiek! naar het Westen zyn gekomen en die men daar heeft moeten opnemen. Verschillende Joden hebben zich in Duitsland weer. doorgaans met succes, als arts of advocaat gevestigd. Hun patiënten en cliënten komen voor het grootste gedeelte uit nlet-Joodse krin gen. die biykbaar vertrouwen ln hun kennis en bekwaamheid stellen. Duitsland ls geen immigratieland, zo als bijvoorbeeld Canada en Australië, en daarom komen er niet zoveel mensen uit het buitenland om er zich voorgoed te vestigen. Sedert ongeveer een jaar zijn echter méér Joden, die daar vroe ger al gewoond hebben, teruggekomen dan in de jaren daarvoor, hetgeen ver band houdt met de verleende schade vergoedingen voor in de nazi-tijd gele den onrecht. Met dat geld kan men in West-Duitsland meer beginnen dan in Amerika en dat is voor velen een zeer prozaïsche en realistische reden om naar hun vroegere vaderland terug te keren. Overigens zyn dat merendeels mensen, die niet bepaald kapitaalkrach tig zqn. Ons kort verhaal door Jan Hardenberg Naast de deur is een kaartje geprikt. Een groezelig, geel verschoten karton netje. Hotel Centraal staat erop. Dit is een een-persoons-kamer. Logies met ontbyt kost hier zes gulden. Daaronder, kleiner gedrukt, staat een uittreksel uit de een of andere verordening of wat het dan ook wezen mag. Hy leest het niet. Hy ergert zich. Aan dat kaartje, aan heel die stomme hotelkamer, waar in hy zich gevangen weet binnen een gordel van groen bloemetjesbehang. Aan die onzinnige plaats van de jacht- party boven zyn bed. Mannen met rode jasjes en zwarte petten. Bah, waanzin Hy vloekt zachtjes als hy de deur achter zich dichttrekt. Zes gulden. Zonder zijn lunch en warme maalty- den is hij in drie dagen dus al aoht- tien gulden kwyt. Op veertig, vyftig gulden komt dit alles hem zeker al te «taan. Hij moet hier weg. een pension zoeken. Puck en de kinderen zal hy toch ook moeten onderhouden. Een pension. Een nét en degelijk kosthuis. Eten by vreemde mensen, aan een vreemde tafel zitten en lege, onbe nullige gesprekken aanhoren. Bekletst worden achter zijn rug. Hy walgt er nu al van. Maar hij moet wel. Dit leven ls te duur. hoezeer dan ook de onper- soonlykheid van een hotelkamer te verkiezen valt boven het leven in een pension waar de burgemansgeurtjes van uien en rodekool rondwalmen. Maar hy moet. Ook al is zyn huwelyk dan stuk, hy mag zioh niet onttrekken aan de verantwoordeiykheid, die hij destyds vry1willig is aangegaan voor haar en de kinderen. Zyn huwelyk is stuk. Wanneer spatte die droom uiteen? Hy weet het niet. Hy weet maar één ding, dat het kapot is. Radicaal kapot is. Het was niet meer te harden thuis. De muren zelfs vlogen hem aan. En eigenlijk hadden 5e niets samen, Puck en hij. Zelfs geen ruzie meer. Maar juist daardoor leek heel de wereld tussen hen in te staan. Aan de leestafel laat hij zich neer. Achter de tapkast ziet hij die plaat weer. Het rondplassende jongetje in de sloot met daaronder de opwekking om toch voor al nooit ongekookt water te drinken. In acht van de tien kroegen in Neder land hangt die plaat. Schabionen- humor. Bah De ober brengt zyn thee. Onge vraagd. Zonder suiker en zonder melk. Net als thuis. Na drie dagen weet hier immers ieder al. dat hy zyn thee alleen puur drinkt, dat hij koffie-verkeerd wil en dat hy van sloten maggi in zijn soep houdt. Van al die kleine persoon lijke zaken zyn ze hier op de hoogte. Net thuis. En toch is alles anders dan thuis. Niet de grote dingen zyn het. bedenkt hy, welke een huwelyk vermoorden Het zyn de kleine dingen. De kleine aanslagen op eikaars persoonlykheid. Het moeten luisteren naar onbenullig heden; het gezeur over een overhemd, dat je aan of uit moet trekken, het geteem om elf uur of je nu naar bed gaat. Dat waren de dingen geweest, die de jaren door in zyn hart waren gesla gen. als even zovele yzeren pennen. En elke pen was een gat geworden. Géén gat in zyn liefde voor Puck. Hy hield van haar. Nog steeds. En van zyn kinderen 'hield hy ook. Maar gaten in zyn zelfbewustzyn waren het ge weest. Het was een beklemming gewor den te denken, dat Puck hem het recht wilde ontnemen zich zelf te zyn. Wan neer hy 's avonds wegdook in een boek kon ze. langs hem lopend op weg naar de keuken, hem ineens herinneren aan een brief, die nog geschreven moest of het stuk speelgoed van Ans of Wim, dat nog moest gelijmd. Dan was zo'n avond stuk geweest. En avond aan avond is ook een leven lang. Hy had zich tenslotte een vreemde gevoeld voor zijn eigen boekenkast. Hy had gedacht by zichzelf te gast te zyn. Als een dief had hij zich gevoeld, een dief die de uren, waarin hy zichzelf kon zyn, moest stellen op de genegenheid van zyn vrouw. Want zijn verzet tegen deze aanslagen op zyn persoonlykheid, op de vrijheid van zyn geest hadden natuurlyk ook hun terugslag gevonden in Puck. Zo was er niets overgebleven van de vertrouwelykheid uit de eerste jaren van hun samenzijn. Niets. In de plaats daarvan was vijandigheid gekomen, kille, verzwegen vyandigheid. Drie dagen geleden was hij tenslotte gegaan. Ze had weer eens iets gezegd: een belachelijke kleinig heid eigenlyk. Hy luisterde nooit als zy iets zei. Dat nooit had hem geslagen. Hy had zyn koffer gepakt ondanks haar tranen... Nu zit hy hier tegen een spelend jongetje aan te kijken of tegen kerel tjes met rode jasjes en zwarte petjes. Nu kykt hy hier naar een ober, die al weet, dat hy liever snytoonen eet dan doperwten. Nu zit hy hier aan de lees tafel van hotel Centraal, waar hy naar verkiezing zijn ochtendnieuws, socialis tisch of liberaal, voorgeschoteld kan krygen aan het onübyt. Maar meer nog dan thuis is hy hier een vreemde in zyn eigen leven. Hy mist zyn boeken kast. zijn kinderen en Puck! Hy mist haar liefde in de talloos vele kleine zaken, die hem zo vaak hebben geër gerd. Het neerleggen van het overhemd, dat hij aantrekken moest, de das, die zij erbij koos. Nu staat hij iedere mor gen hier een paar minuten te aarzelen eer hij zijn 'keuze heeft bepaald. Geen wonder dat hij haar mist! Tien jaar huwelijk gaan toch niet zo maar aan je voorbij. Ook al was dan mis schien de laatste jaren de wederzijdse genegenheid verdwenen, er bleef toc'h de zorg, die Je voor elkaar had. De koestering van kleinigheden, sleur ge worden in de loop der jaren misschien, die je node missen kunt. Het kopje koffie als hy thuis kwam, de krant, die bij zijn stoel lag te wachtenAch wie weet misschien zat Puck nu wel te verlangen naar de plichtmatige zoen. die ze kreeg wanneer hy 's ochtends de deur uitging. Het is de ober, die hem waarschuwt. Er is telefoon voor mynheer. Hy gaat naar de cel. Hy loopt snel, want hy weet dat zy het is. Dat voelt hy, want hy realiseert zich niet eens, dat zy de enige is, die weet waar hij ls. En het is Puck. Warm en doorzich tig flonkerend als wyn ls haar stem aan zijn oor. Ze bedankt hem. Ze vond de bloemen zo mooi. Bloemen? Dan ineens weet hy het weer. 8 ok tober is het vandaag. Elf, nee twaalf jaar geleden al heeft hy haar gevraagd. Die dag heeft ze voor het eerst bloe men geihad. Hy heeft dat elk jaar her haald Maar wie heeft dan nu Plotseling zingt er in zyn oor een andere stem Jong en pril. Komt paps nog thuis vanavond. Mams was zo blij met de bloemen, die zedie hij stuurde. En hij begrypt en glimlacht zyn tranen weg om een dochter van nog geen tien, die verstandiger is dan haar vader en moeder beiden. Natuur lyk komt hij, Ans. Nu meteen! Hy glimlacht nog als hy de cel uit komt en de ober wenkt. Hij wil de rekening betalen. Dat kan, hy zal het nu meteen in orde maken. De glimlaoh van de kelner is mild en begrypend. Haastig propt hy boven de kleren in zyn koffer. Dan gaat hij de kamer uit. weg van het vervloekte groene bloe metjesbehang. Hy knipoogt tegen de kereltjes met hun rode jasjes en zwarte petjes. Houd je maar haaks. Jongens, het leven is nog niet zo kwaad. landen vastgestelde jaarmaxima da lende zyn. Daarom is het uiterst on- waarschyniyk dat de andere landen een uitbreiding van-de Japanse wal visvloten zullen goedkeuren. Dus moet Japan uit de twintig bestaande vloten overtollig geworden of om andere redenen te koop liggende sche pen opkopen. Zo kon het gebeuren dat de „Olympic Challenger" van Onassis verleden jaar In handen van een Japanse maatschappij overging. Wat de Japanners willen doen, blijft voorlopig verborgen achter een gordijn van geheimzinnigheid. In scheepvaart kringen in Tokio kan men echter de belangstellende luisteraar vertellen, dat de redery Tiyo, die twee complete vloten in de vaart heeft, naar een derde zoekt, en dat de visserijfirma van Nitsjiro. die zioh tot nu toe heeft toegelegd op zalm en krab. ook belangstelling toont voor een walvisvloot. Voor de Japanners Is een walvis- vloot een nog winstgevender bedrijf dan voor de Europeanen, want waar men Europa alleen de olie en een klein deel van het vlees kan verkopen, kunnen de Japanners de gehele op brengst van de walvis ln eigen land aan de man brengen. Volgende maand zullen vyf Japanse walvisboten naar de zuidelijke Pool- zee uitvaren. Zou voor die tijd succes de jongste plannen van thans bekro nen. dan gaan er dus zeven vloten naar toe. hetgeen Japans aandeel ln de totale vangst van 25 percent zal brengen tot 35 percent. De tijd daar voor is. naar de mening der Japan ners, thans rijp, want vele Europese maatschappijen, die zich toeleggen op de wallisvangst, voelen economi sche moeilykheden. Vandaar ook, dat hun vloten te koop liggen ropa rederyen de balans van alle argumen ten betekenen. In de eerste plaats: de grootte van het fabrieksschip. Een vertegenwoordiger van een Japanse redery. die ieder jaar twee vloten naar de Zuidelijke IJszee zendt, verklaarde, dat het fabrieks schip van zyn keuze óf groter moet zijn dan 20.000 ton, óf zo klein, dat het geen hulp nodig heeft van tankschepen. In dit verband zou de „Abraham Larsen", een Zuidafrikaans fabrieksschip van 32.000 ton. dat het grootste ter wereld is. dus een goede kans maken. De snelheid Het tweede punt van groot belang is de snelheid van de vangboten. en hun tonnage. Dezelfde spreker van daar even stelt de Ideale vangboot op 700 ton, met een snelheid van tussen 14 en 16 knopen. Noorwegen heeft twee vlo ten, waarvan de vangboten aan deze eisen voldoen. Wat in de komende twee of drie weken gebeuren zal, is uit de stil- zwygendheid van de betrokken par tijen nog niet op te maken, maar het is zeer waarschijnlijk, dat verschei dene Japanse rederyen zullen trach ten hun vangstcapaciteit met bestaan de eenheden uit te breiden. FAMILIEBERICHTEN, ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: GoudOliërhoek. d.. Rotter dam; Van SandickIdema Greidanus, d., Buren; TuinemaMesander, d., Am sterdam. Getrouwd: M. J. van Emde Boas en A. G. C. van der Ploeg. Amsterdam; J. ten Broek en K. Visser. Amsterdam; H. S. J. Kalf en I. J. Kruyen, Israël. Overleden: Dr. mr. C. Koch, m. 82 j., Haarlem: G. Th. J Wesseling, vr.. 67 j., Huizen; S. M. BloembergenQuint, vr., Hilversum: N. Zeeuw—Van Vliet, vr. 65 j„ Delft. Lelijke klap Japan, Rusland en Nederland hebben vorig jaar de walvisvangst van de Noorse en Engelse vloten een lelyke slag toegebracht. Hun vangsten waren aanzienlijk beter. Een walvisondeme- ming is een zaak, die elk jaar hoge rendementen moet geven om exploitabel te biyven. Het feit. dat de Japanners zoals gezegd, ook het walvisvlees kun nen verkopen, plaatst hen daarom ten opziohte van de andere landen in een zeer gunstige positie. Een vertegenwoordiger van een derde Japanse walvisrederij, de Dai Idsji Bus san Trading Company uit Tokio, heeft enkele dagen geleden in Europa onder handeld. alsook een vertegenwoordiger van de Taio-maatschappij. Hoe deze he ren gevaren zijn. wensen zy niet mede te delen, ook al uit hoofde van con- currentie-overwegingen. Welgeteld drie grote maatschappijen doen op het ogenblik hun uiterste best om hun vang-capaciteit uit te breiden. Belangrijke punten In welingelichte kringen in Tokio wordt echter gewezen op twee belang- ryke punten, die voor de betrokken HILLEGOM AANRIJDING Gistermiddag moest een inwoner van Heemstede met zijn auto ter hoogte van de steenfabriek plotseling stoppen voor een vrachtauto, die voor hein reed. Een achter hem rijdende auto mét aanhan ger botste tegen hem op. De personen auto werd beschadigd. Door de ver keerspolitie is proces-verbaal opge maakt. BEURSOVERZICHT Plotselinge daling op reeds weer tegengesproken geruchten AMSTERDAM. 28 oktober Wallstreet was gisteren onregelmatig en merendeels lager gestemd maar des ondanks was de stemming aan het Dam. rak over het algemeen wat beter. Niet dat een belangrijke koersstijging viel waar te nemen maar er leek enige grond in de markt te zitten en er ging in som mige hoeken wat meer om dan vorige dagen. Het zag er aanvankelijk dan ook naar uit dat de week besloten zou wor den met een iets vriendelyker verloop. De hoofdfondsen, met name Kon. Olie, lagen goed prijshoudend en wisten zich goed te handhaven. Olie bewoog zich boven de 8 maal pari koers op 803 en Aku werd verhandeld op 230. Unilever had een hoogste koers van 396 en Philips was na zwakke opening in herstel in ge volge dekkingsaankopen. Plotseling In de tweede helft van de beurs werd een scherpe koersdaling geconstateerd voor de internationale ondsen. Dit gebeurde op geruchten volgens welke Koning Hoessein van Jordanië zou zyn vermoord. (Zoals men elders kan lezen, zyn die geruch ten reeds weer van Engelse zijde tegengesproken. Red. L.D.) Er trad een zodanige verkoopneiging op. dat een scherpe koersdaling ontstond waardoor b.v. Olie inzakte tot 795. Aku tot 226%. Philips tot 265 en Unilever tot 390. Het «lot kwam op het laagste punt. Scheepvaart was stil en weinig ver anderd. Aandelen H.A.L. wisten hun aanvankelijke koerswinst niet te behou den. Cultuurfondsen lusteloos. Staats fondsen Iets beter voor de kortlopende soorten. WISSELKOERSEN. Amsterdam. 26 oktober Londen 10.63 Vb—'10,63 New York 3.82%— 3.8234; Montreal 3,93%—3,94 V8; Parys 1.0815'1.0635; Brussel 7,60%—7.60%; Frankfurt 90.80 90.8512Zürich 86.8666,91%: Zürich (vr. francs) 89.2312 —89.28 Stockholm 73.40'2 73.45%; Kopenhagen 54.9454.99: Oslo 53,1453.19; Milaan 60,62%—60.67%. Bern's van Amsterdam Vrijdag 26 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned '53 3»/i 93li 93% Grootboek obl94 Ned '51 3% 93% B 93% B Ned '53 (3%) 92 9244 Ned '56 3% 91% 91% Ned. '48 341 87% 8844 Ned. '54 3% 87% 8844 Ned. '55 341 87H 88 Ned. '55 H 3 41 8944 89% Ned. '47 344 (3) 9044 90% Ned. "37 3 86% 86 Dollarlng '47 3 9341 9341 Investeringscert. 3 92 92^ Ned 62-64 3 91% 91% Indië A3 90 Grootboek '46 3 88% actieve Aandelen Clt. Handl. en Ind. B 48 46 Nat. Handelsbank 107 107 Ned. Handelsmy. 180% 177% A.K.Ü 228% 227 Philips 270% 266% Unilever395% 390% Wilton Feyenoord 335 330 Bill ton 2de r 227% 231 Kon Olie (f 50.—) 405 Kon Olie 801% 794% Amst Rubber 73% 74% Holl Amer Ujn 191 191 Kon N Stoomboot174 172 Ned Scheepv Unie 164% 164% HVA 95 93% Java Cult.55 53% Deli My en (Ver.) 105 104% Senembah65 65 NI ET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 91% 92% Den Haag 1937 1 3.. Leiden 1947 93% R'dam "37 I-m 3% 92% Indnstr. Obligaties Philips Dollarlng '51 99% 100 Premieleningen A'dam *51 2% A'dam '56 I 2% A'dam '56 O 2% Eindhoven '54 2% Enschede 7>4 2% Den Haag '52 I 2% idem n 2% R'dam '52 I 2% idem n 2% Utrecht '52 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen 99% 99 95% 96 101% 101% 99% 99 94% 94% 107% 1073/4 105% 106 109% 109 107 112 112 Amst Bank223 Rott Bank 194% Twentsche Bank 197 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Sp fabr 210 Kon. Ned. Grofsm 113 Rott. Droogdok My. 596 220% 193 193 Tieleman en Dros 11% Handelsondernemingen Borneo Sum. H. My. 86 - 100 100 Diversen 288 287 Ned. My. Walv.vrt. 70 Spoorwegen Dell Spoorweg My. 21 21 Amerik. fondsen Anaconda 76 75% Shell Oil Comp 77% 77% Nog enkele fondsen ait Leiden en omgeving Aandelen V _K. 25/10 HolL Constructie 413 412L Ing bur v. Bouwnyv 123 Int Kunststoff Ind. 61 59 Kon. Ned Edelmet 70 Pref wa idem 70 Textiel Gebr v Wyk 75% 76 Leldsche Wolspinn 291L Ned Electrolasm Sikkens Lakfabr "53 468 469 Ver Touwfabrieken 169 Wemlnk's Betonm. 94GB

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7