Raad van Katwijk oefende kritiek uit op wethouder Kieen Koningin der Italiaanse zigeuners zou Spaanse kroonjuwelen bezitten Discussie over verkoop grond aan Geref. Kerk (art. 31 k.o.) Groene Kruis bazar Koudekerk door burgemeester geopend Kernwaarde van de afbetalings regeling nog niet bekend Zestien jaar geleden in hotel van Prinses Torlonia gestolen VRIJDAG 26 OKTOBER 1956 Commissie voor de financiën ingesteld Onder voorzitterschap van burge meester H. Duiker kwam de gemeen teraad van Katwijk gisteravond te half acht in openbare zitting bijeen. Tot onderwijzeres aan de openbare lagere school, werd met algemene stemmen be noemd mejuffrouw N. van der Laan te Schoonhoven. AANKOOP WONING NIEUWE DUINWEG 2 Het voorstel tot aankoop van het pand Nieuwe Duinweg 2, dat de gemeente in eigendom wil verwerven in verband met de voorgenomen doorbraak vanaf de Zeewèg naar de Secr. Varkevisserstraat/ Nieuwe Duinweg, van de heer J. Ram pen was het eerste punt van de agenda dat aanleiding gaf tot een uitgebreide gedachtenwisseling. De heer A. Wasse naar (AR), die hierover als eerste het woord voerde, vond het een duistere geschiedenis. Hoewel B. en W. reeds jaren lang hebben geweten dat de door braak moest plaats vinden, is toch aan de huidige bewoner, die ambtenaar van de gemeente is, de gelegenheid gegeven het pand voor een lage prijs te kopen, met het gevolg dat deze het thans voor een veel hogere som aan de gemeente in koop aanbiedt. Dit had niet mogen gebeuren, aldus spreker. Ook de heer dr. G. W. Overdljkink (CH) toonde zioh te leurgesteld dat de gemeente indertyd niet getracht heeft het pand recht streeks van de oorspronkelijke eigenaar te kopen. De heer N. J. van Duyvenboden (CH) deelde mede dat ook in de commissie van fabricage kritiek is geuit op de gang van zaken, doch uiteindelijk kwam men tot de slotsom dat de gemeente van een directe aankoop van de oorspronkelijke eigenaar geen voordeel gehad zou kun nen hebben omdat dan een veel hogere prijs bedongen zou zijn. Wethouder D. J. Kieen, de sprekers antwoordende gaf toe indertijd de huidige eigenaar de raad te hebben gegeven om het pand te kopen. Deze kreeg toen een buitengewoon lage koopprijs aangeboden, die de gemeen te bij directe aankoop zeker niet had kunnen bedingen. Bovendien moet re kening worden gehouden met het feit dat de verkoper thans een gelijkwaar dige woning moet laten bouwen, wat in verband met de zeer sterk geste gen bouwkosten een zeer kostbare ge schiedenis is. In tweede instantie merkte de heer H. Haasnoot (PvdA) op, dat wethouder Kieen in deze zaak zeer onvoorzichtig heeft gehandeld, terwijl de heer A. Was senaar het een ernstige fout van B. en W. achtte, dat zij niet hebben gezorgd het pand tijdig in handen te krijgen. Wethouder Kieen erkende hierop dat achteraf bezien deze zaak anders ge speeld had kunnen worden waardoor de gemeente geld had kunnen sparen. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard. verhuur Grond karel doormanlaan. Het voorstel om een strook grond, ge legen voor de woningen Karei Door manlaan 2 t/m. 12 (evenzijde) te ver huren aan de bewoners van deze pan den, werd bestreden door de heer A. Pronk (CH), die niet kon inzien waarom de gemeente tegemoet zou moeten ko men aan de bezwaren van betrokkenen dat hun voorgevels vlak aan het trot toir komen te liggen. Hij achtte het niet juist om aan dit soort bezwaren toe te geven. De heer H. Haasnoot (P v. d. A.) wees de bezwaren van de heer Pronk van de hand. Het voorstel werd hierna zonder hoofdelijke stem ming aanvaard, waarbij de heer Pronk aantekening wenste van te hebben te gen gestemd. COMMISSIE VOOR DE FINANCIËN. Met het voorstel tot instelling van een commissie van bijstand voor de financiën werd allerwege instemming betuigd. De heer dr. G. W. Overdij- kink (C.H.) merkte hierbij echter op dat hij gaarne gezien had dat een on even aantal leden zitting zou hebben, dit om staking van stemmen te voor komen. De heer H. Haasnoot (P. v. d. A.) achtte het een bezwaar dat de commissie allen geraadpleegd zou kunnen worden als B. en W. dit no dig oordeelden. De voorzitter antwoordde de sprekers door er op te wijzen dat de commissie tot taak heeft om advies uit te brengen en niet om besluiten te nemen. Wan neer geen eenstemmigheid heerst, kan van beide standpunten mededeling aan B. en W. worden gedaan. Het voorstel werd hierna zonder hoofdelijke stemming aanvaard, waarna werd overgegaan tot benoeming van de leden. Hiertoe werden gekozen de he ren L. Borleffs (WD). H. Haasnoot (P. v. d. A.), N. J. van Duijvenboden (CH). C. van der Plas (CH). mr. J. van der Plas (AR) en A. Pronk (CH). vletten k.R b. Ook het voorstel tot het verlenen van een bijdrage aan de Katwijkse Red dingsbrigade voor de aankoop van een tweetal strandvletten met buitenboord motor ondervond geen tegenstand, na dat de voorzitter op een vraag van de heer H. J. Grimbergen (KVP) had ver klaard dat met plasticvletten elders gunstige ervaringen waren opgedaan. RONDVRAAG Bij de schriftelijke beantwoording van vragen, gesteld in de vergadering van 27 september Jl. deelden B. en W. o.a. mede, zulks naar aanleiding van een vraag van de heer C. H. Pronk (C.H.) waarom niet meer of althans onvoldoende de hand wordt gehouden aan de vroeger ingevoerde regel dat tijdens het aan- en uitgaan der kerken het op de Voorstraat te Katwijk aan Zee gerichte verkeer wordt omgeleid, dat volgens het nieuwe verkeersbesluit niet alleen voor de Voorstraat maar ook voor alle daarop aansluitende we gen borden zouden moeten worden ge plaatst. Dit zou niet onbelangrijke uit gaven met zich brengen, terwijl de bor den tijdens werkdagen verwarrend zou den kunnen werken. Bij de rondvraag vestigde de heer H. J. Grimbergen (KVP) nogmaals de aan dacht op het niet bedrijfszeker func tioneren van het waarschuwingslicht voor de tram op de hoek Van Egmond- straatRijnstraat, hetgeen kortgeleden weer bijna een ongeval tengevolge heeft gehad. De heer dr. G. W. Over- dijkink (CH) vroeg nogmaals om spoed te betrachten met de plannen voor de stichting van een overdekte zwemin richting, vooral nu bekend is geworden dat de Katwijkse Reddingsbrigade vol gend jaar niet meer voor haar zwem- oefeningen kan gebruik maken van het zwembad te Leiden. De overige voorstellen, waarvan wij in ons blad van jl. dinsdag uitvoerig melding maakten, werden alle zonder bespreking en hoofdelijke stemming aanvaard. Te ruim kwart voor tien sloot de voorzitter de vergadering. WETHOUDER KLEEN MINDERHEID IN Ten aanzien van het voorstel van B. en VV. om het perceel grond aan de Cantineweg; waarop het kerkgebouw van de Geref Kerk (onderh. art. 31 k.o.) is gesticht, en dat de kerkeraad tot dusver in huur had, aan deze te verkopen voor de prys van f. 8,per m2, was wel een zeer vreemde figuur ontstaan doordat wethouder d. j. Kieen zich per brief tot de leden van de raad had gewend, waarin hjj mede deelde dat hy, hoewel zulks niet ln het preadvies tot uitdrukking was ge bracht, zich niet met de voorgestelde grondprys kon verenigen. In de plaats van f. 8,per m2 stelde hy dan ook voor f. 5,per m2 te bedingen. Hy stelde zich hierby op het standpunt dat toen het kerkgebouw werd neergezet de grond, die toen een waarde van f. 5, per m2 had, door verschillende omstan digheden niet in koop kon worden ge geven en derhalve moest worden ver huurd, hoewel de kerkeraad toen de eigendom had willen verwer en. Nu de beletselen voor verkoop zijn vervallen, zag hij geen redenen om de gemeente te laten profiteren van een indertijd niet voorziene klimaatsverbetering welke in deze omgeving is ingetreden, waardoor de waarde van de onderhavige grond hoger is geworden. Uit de wel zeer lang durige discussie, die hieruit volgde ble ken de meningen t.a.v. de beide voor stellen zeer verdeeld te zyn. De heer H. Haasnoot (PvdA) merkte op zioh zeer wel met het minderheidsvoorstel van wethouder Kieen te kunnen verenigen. Bovendien had hij er, afgezien van de biliykheid van een lagere grondprys, geen bezwaar tegen om op deze wyze het kerkgenootschap een subsidie te ver lenen in de kosten van stiohting van het kerkgebouw. De heer L. van der Zwan (CH) meende zioh echter op zakelyke gronden te moeten uitspreken voor het meerderheidsvoorstel van B. en W. De heer L. Borleffs (WD) achtte het niet juist om thans te gaan spreken over subsidiëring van kerkgenootschappen, aangezien deze materie nog by de rege ring in studie is. Uit het meerderheids- voorstel blijkt, dat de kerkeraad zich met de grondprys van f. 8,per m2 akkoord heeft verklaard, zodat er geen enkele aanleiding bestaat om onge vraagd een subsidie te gaan verlenen. Wethouder D. C. van Leeuwen waar schuwde tegen het scheppen van een precedent door in 't incidentele geval als dit een verkapte subsidie toe te kennen. Wethouder D. J. Kieen maakte hierop bezwaar teeen het gebruik van het woord subsidie. Hij verklaarde met zyn voor stel in het geheel geen subsidieverlening te beogen. Hy acht het in dit geval slechts redeiyk om een lagere grondprys te bedingen. De voorzitter, de verschil lende sprekers beantwoordende, wees er vervolgens op dat het hier een zuiver zakelijke aangelegenheid betreft. De kerkeraad vroeg de grond in koop en is met de aangeboden prijs volko men akkoord gegaan. Nadat in tweede instantie nog door verschillende leden het woord was gevoero werd het meerderheidsvoorstel van burgemees ter en wethouders in stemming ge bracht en aangenomen met 12 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heren H. Haasnoot (PvdA), D. J. Kieen (CH), D. van der Marei (SGP), D. Nasveld (PvdA) en A* Pronk (CH). In het Verenigingsgebouw in de Hooge Waard te Koudekerk is gister middag de tweedaagse bazar geopend ten bate van de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis. Reeds maanden tevoren hebben tal van dames en heren zich beyverd deze bazar zo goed mogelyk te doen slagen en zy die gistermiddag of -avond reeds een kyfcje zyn gaan nemen en dat waren er zeer velen hebben kunnen zien tot welk een resultaat de yverige bazarcommissie onder leiding van de voorzitter, de heer de Hollander ls kun nen komen. Het viel dan ook niet te verwonde ren, dat de heer de Hollander in zyn openingswoord gistermiddag vol trots op de resultaten wees en daarby woor den van. dank sprak tot het dames comité, dat veel tyd besteed heeft ten einde deze bazar in elk opzicht te doen slagen.' De heer de Hollander heette in het byzonder burgemeester de Herder en de beide wethouders, de heren Mo- lema en van Vegten, harteiyk welkom. Vervolgens nodigde de heer de Hol lander de burgemeester uit het eerste schot te willen lossen, waarmee dan de bazar geopend verklaard zou zyn. Burgemeester de Herder sprak namens het gemeentebestuur zyn voldoening uit over de fraaie indeling van de bazar en Wethouder Molema ..openings"-schot. de keurig verzorgde stands, waarby hy tevens de wens uitsprak, dat deze bazar een grote opbrengst zal geven, waardoor de enorme inspanning van het bazar- comité in ruime mate beloond kan worden. Burgemeester de Herder liet hierna de eer aan wethouder Molema het startschot by de schietschyf te willen lossen waarmee dan deze bazar voor geopend verklaard werd. Gaarne voldeed wethouder Molema aan dit verzoek, waarby de opmerking gemaakt werd, dat hopelyk de op brengst van de bazar beter zal zyn dan de prestatie van de heer Molema aan de schietschyf. Reeds direct heerste er rondom de stands een gezellige drukte, vooral de textielstand deed al spoedig uitstekende zaken. In de avonduren kwamen vele honderden de bazar bezoeken, hetzij om aan de stands inkopen te doen of om hun geluk te proberen by het balwer- pen, speerwerpen, schieten, touwtrekken of dergehjke. Hedenavond is de bazar eveneens ge opend. Zeepost Met de volgende schepen kam zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlyk ter post moet zyn bezorgd, staan tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: Argentinië: sa. ..Highland Chieftain" (30 okt.); Australië: ma „Johan van Oldenbamevelt" (30 okt.): via Engeland (3 nov.): Brazilië: sa. .Highland Chief tain" (30 okt.); Brits Ó-Afrika: s.s. Africa" (1 nov.): Canada: m.s. „Wes- terdam" (1 nov.); Chili: via New York (1 nov.); Indonesië: m.s. „Willem Ruys" (3 nov.); Ned. Antillen: ma. „Osiris" (29 okt.); Nieuw Zeeland: via Engeland (3 nov.); Suriname: s.s. „Johan Blu- menthal" (30 okt.); Unie van Z-Afrika en Z. W.-Afrika: m.s. „Arundel Castle" (3 nov.). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Zaak Fonteyn in Eerste Kamer Verschenen is het verslag van de commissie voor de verzoekschriften uit de Eerste Kamer omtrent het adres van A. N. F. Fonteyn, te Amsterdam, hou dende verzoek een diepgaand onderzoek In te stellen naar de gronden van een ln 1935 door een geneeskundige com missie van marineartsen te zijnen aan zien afgegeven verklaring van onge schiktheid voor de verdere waarneming van de dienst bij de Koninklijke Marine wegens bronchiaal astma. De commissie is van oordeel, dat het bij de Eerste Kamer aanhangige adres verder geen gezichtspunten opent, welke een nieuwe behandeling van de in dit adres behandelde aangelegenheid recht vaardigen. Over de inhoud van de afbetalings beschikking ls met het bedrijfsleven uit voerig overleg gepleegd. Dit overleg ge schiedde met de vertegenwoordigers van belanghebbenden in industrie groot handel en detailhandel, alsmede van de uitelndelyke gebruikers en grotendeels met inschakeling van de organisaties van het bedrijfsleven. Dit delen de Mi nister en de staatssecretaris van Eco nomische Zaken mede in een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer. In verband met de geuite vrees, dat de beoogde afremming illusoir zou zijn, omdat het afbetalingskrediet zioh zou verplaatsen naar de particuliere geld- schietbanken, de betaalzegelkassen en de volkskredietbanken, wordt mede gedeeld, dat de Nederlandse Vereniging voor Gezinskrediet, de Nederlandse Ver eniging van Betaal- en Spaarzegelkas- sen, alsmede de Nederlandse Vereniging voor Volkskredietwezen en Woekerbe strijding bereid zijn gebleken zich ach ter het door de regering gestelde doel te plaatsen.. nauwkeurige controle. De Minister en de Staatssecretaris j zullen de gang van zaken in deze sector echter nauwkeurig blijven vol- I gen. Zy vinden hiertoe te meer aan- leiding, omdat zich de laatste jaren j in de sector der particuliere geld- i schietbanken een bedrijfsvoering blykt te ontwikkelen, welke afwijkt van de traditionele. AFGEWEZEN DISPENSATIE- VERZOEKEN. Verschillende verzoeken om ontheffing zyn in de verslagperiode ingediend, waarvan één betrekking had op een ge hele sector, nl. een verzoek van de Ne derlandse Vereniging IrDe Rijwiel- en Automobiel-Industrie" van 10 juli j.L om een verlaging van de minimum- kassastorting voor bromfietsen van 30 tot 20 pet. De Minister en de Staats secretaris hebben gemeend dit verzoek niet te kunnen inwilligen. Een verzoek van de Vereniging van Exploitanten v. Elektriciteitsbedrijven ln Nederland om voor haar leden een alge mene ontheffing te verkrygen, is afge wezen. Eveneens werd afgewezen een verzoek om algehele ontheffing van de Vereniging van Borgstelllngsfondsen voor de Middenstand in Nederland. NOG GEEN OORDEEL. Over de mate, waarin de verkoop op afbetaling is afgeremd, kan nog niets met zekerheid worden gezegd. Hiervoor is een langere periode van waarneming vereist, te meer. daar sei zoensinvloeden een belangrijke rol kunnen spelen. Er is thans een per manente statistiek van het afbeta lingswezen in opbouw, maar het kan nog wel enige tijd duren, voordat de eerste resultaten hiervan ter tafel komen. Waar is de beeldschone Matzoska Federale politie bijt zich tanden stuk op de zwijgzaamheid van alle zigeuners Wie is toch de beeldschone Matzoska. de legendarische koningin der Italiaanse zigeunersEn waar bevindt zich deze even mooie als invloedrijke vrouwTwee vragenwaarover de federale politie van Italië zich weer eens het hoofd breekt. Niemand zag haar ooit. zeker geen dienaren van Hermandad en juist die willen haar zo graag spreken, sinds het gerucht gaat. dat Matzoska in het bezit is van de kroonjuwelen van de koningin van SpanjeDeze zijn sinds een gedenkwaardige dag in 1940. toen de wereld overigens andere zorgen aan het hoofd had. spoorloos verdwenen. Nog steeds doen gefluisterde verhalen over hun pracht de ronde in de wijken van Rome. waar de kenners wonen, en in de kampementen van de zigeuners, waar deze juwelen, in verbeel- ding öf in werkelijkheidweer ..kroon"juwelen zijn Het begon in juli 1940. Italië was juist een maand gewikkeld in de tweede we reldoorlog, toen een prinses het Grand hotel te Carezzo al Lago ln de omge ving van Bolzano binnenstapte: prinses Torlonia. Reeds de volgende morgen, nadat zy dus één nacht in het hotel had geslapen, deed zij aangifte van een grote diefstal. Al haar juwelen ter waarde van meer dan vyf miljoen gul den waren haar ontstolenEen paarlen collier van vyf strengen, een robijnen armband, t-wee emerald ringen, een diamanten tiarade vroegere kroon juwelen van de Koningin van Spanje, sindsdien vervallen aan het oude Ita liaanse geslacht Torlonia. Hoe kan dat De politie tastte volkomen in het duister en stond voor het grote probleem een antwoord te geven op de vraag: ,,Hoe kon een dief op de tweede verdie daarmede waren de juwelen nog niet terecht Geschaduwd Toen het stamhoofd de poorten van de gevangenis achter zich gesloten had en weer op vrije voeten stond, werd hy hardnekkig geschaduwd, maar het lever de niets op. In alle zigeunerkampen werd naar de flonkerende bult uitgeke ken. doch niemand liet een woord los. De belangstelling stierf weg. de politie raakte het zoeken moe. Men hield het er maar op, dat de juwelen naar het buitenland waren verdwenen. Tot plotseling, enkele weken geleden, tanden stuk beet op de hardnekkige zwygzaamheid van het meisje. Matzoska was de koningin van alle Italiaanse zi geuners, ieder jaar droeg zij de Torlonia- juwelen op de g-rote bijeenkomsten verder niets Snel werd Leimberger weer opge spoord. zyn commentaar was slechts „Ik heb de juwelen gestolen, myn straf uitgezeten en daarmede basta Hy wilde niets meer zeggen. Voor het eerst ln al die jaren, dat de politie hem kende, leek het echter of de man ner veus was. Toen men hem met Luiska samen bracht, barstte hij tegen het meisje los in een onverstaanbaar dialect. Zy kromp in elkaar en haastte zich te verklaren, dat zy het verhaal maar had verzon nenMaar de politie gelooft dit niet. Nauwkeurig wordt gevolgd, wat zich in de zigeunerkampen afspeelt. Men wil weten wanneer en waar de jaarlijkse byeenkomst van alle stammen wordt ge houden. Dat is echter een zorgvuldig be waard geheim, dat de zigeuners niet gaarne zullen prysgeven. De politie weet nu, dat het doorgaans in de herfst is en dan in Noord-Italië. Verder is men nog niet. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 26 oktober. Veemarkt. Aan voer: 6tleren 15, melkkoeien 70. vette koelen 275. varekoelen 152, graskalveren 57, vette kalveren 26, nuchtere kalveren 59. vette schapen 200, weldesohapen 100, vette lammeren 954. zeugen 36. schrammen 295, biggen 593, gelten 16. totaal 2848. Notering: Stieren slacht 2.60—2.05. melk koeien 800<1050, vette koelen slacht 2.40 3.25, vare koelen 560870. vaarzen 650 900. pinken 275590. graskalveren 245 420. vette kalveren per kilogram levend gewicht 2.252.80, nuohtere kalveren slacht 45—55. nuchtere kalveren levend 1.251.40, vette schapen 100120. weide- ping de kamer binnenkomen zonder de landloperij. De geschiedenis herhaalt prinses wakker te maken en zonder een j n*ch- In een opschepperige bui liet dit oude vuurtje weer werd opge- j schapen 110—<150. vette lammeren 90 stookt. En eerst dan verschijnt de schim 130. zeugen 280375. schrammen 60110, van die beeldschone Matzoska.i biggen 35—50. gelten 1542. Een andere zigeunerschoonheid, die Handel: Voor melk- en vette koelen Luiska heette, maar geen koningin was, slepend, voor vette en nuchtere kalveren werd. eveneens in Bohano. door de po- ™°r Tïïï«L,n'IS litie opgepakt onder beschuldiging van 1 s,u* ™>or s<<h,oen 1>mmeren raam te forceren Op merkwaardige wyze kreeg de po litie antwoord op deze vragen. Enkele maanden later werd te Renon, eveneens in de omgeving van Bolzano, het hoofd van een zigeunerstam gear resteerd onder verdenking van landlo- zy zich ontglippen de Torloniajuwelen te hebben gezien. Een bom had geen ernstiger gevolgen kunnen hebben on der de politiemannen, die reeds jaren lang gebukt gingen onder de schande van het onopgeloste raadsel. „Matzoska draagt ze", vertelde het loslippige meisje pery. De man noemde zichzelf Gugliel- I en spuwde verontwaardigd op de Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Kok, kand. te Beroepen te LopLk Iz Veenendaal. Aangenomen naar Marum H. J. E. Caron te Belllnewolde (GrJ. GEREF. KERKEN Bedankt voor de benoeming tot hulp prediker te Montfoort Rev. J. Terpstra te Fort Williams (met studieverlof In Ned.). GEREF. KERKEN (ond. art. 31 K.O.) Beroepen te Hoek (Z.) H. van Ommen, kand. te Baarn. VRIJE EVANG. GEMEENTEN. Beroepen te Veendam W. de Goede te Oude-Blldteyi (Fr.). DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Beroepen te Leeuwarden (vac. F. v. d. Wissel) Joh. W. HÜlverda te Veenwouden. GROTE OFFERVAARDIGHEID De leden van de afdeling Amersfoort van c Vereniging van Vrijzinnig-Her vormden hebben in zeven weken tyds een bedrag van f. 100.000 bijeengebracht aan giften en schriftelijke toezeggingen voor dc bouw van een nieuw centrum en kerk. De afdeling telt 700 leden. kardinaal feltin in amsterdam Kardinaal Feltin, aartsbisschop van Parys, het grootste diocees ter wereld wat het aantal gedoopte katholieken aangaat, heeft gisterochtend een bezoek aan Amsterdam gebracht. In het Trippenhuis aan de Kloveniers burgwal, waar de Kon. Ned. Academie van Wetenschappen gevestigd is, opende de kardinaal een door het Amsterdamse comité van de Amities Catüioliques Fran- gaises georganiseerde tentoonstelling, gewijd aan het Franse katholieke boek. 's Middags was hij de gast van de Franse ambassadeur by wie hy de lunch gebruikte. Daarna vertrok hy naar Tilburg. RECHTZAKEN Vijf jaar gevangenisstraf geëist voor kindermoord De Officier van Justitie by de Arron dissementsrechtbank te Groningen, heeft 5 jaar gevangenisstraf geëist te gen een 32-jarige man uit Vriescheloo, die verdacht werd van moord op een pasgeboren kind. mo Leimberger. Hy schepte er tegen zijn ondervragers ronduit over op de diefstal van de ToHonia-juwelen te heb ben bedreven. Eerst wilde de politie dit sterke verhaal niet geloven, maar Leim berger bood aan te demonstreren, hoe hij dit stoute staaltje had volbracht. Men nam het aanbod aan en Leim berger werd naar liet hotel gebracht, waar men hem in de, tuin losliet. Niels werd hem verteld, ook werd hem de kamer niet gewezen, waar de prinses overnacht had. Maar Leimberger aar zelde geen moment, h(j rende op een regenpijp toe, schopte zijn sandalen uit en klom naar hoven. Binnen twaalf se conden stond h(j op het balkon voor de juiste kamer! Snel deed hy een greep in zijn blouse, toverde een pianosnaar te voorschijn en schoof deze door een kleine spleet tussen de ramen, lichtte de sluiting op en opende het raam Overtuigend. begon de politie, ge- uige: Onmiddeliyk sohrokken door deze overtuigende de monstratie, Leimberger opnieuw te on dervragen. Veel wijzer werd zy niet. Leimberger verzekerde de juwelen niet verkocht te hebben, maar weigerde categorisch de verblyfplaats bekend te maken. Hy was bereid zijn straf te ondergaan, want het koene stukje vakmanschap in de vorm van de diefstal der juwelen had hem een aanzienlijk prestige bezorgd onder de zigeuners. Hy vertelde verder nog slechts by toeval de kamer te zyn bin nengedrongen. Leimberger kreeg alle publiciteit, die hy zich maar wensen kon, èn acht jaar gevangenisstraf. Maar Verdaohte zou in Juli 1954, nadat zyn vrouw een meisje ter wereld had ge bracht, het kind met het hoofd in een emmer water gehouden hebben tot. de dood intrad. Daarna begroef hij het lykje in de asput achter het huis. vloer. Zwijgzaam Maar tijdens het verdere verhoor bleek al spoedig, dat de politie zioh de Cals opende boek-expositie Gisteravond heeft de Minister van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, in het Gemeente museum te 's-Gravenhage de tentoon stelling „Van jaar tot jaar: van boek tot boek" geopend. Deze expositie wordt gehouden ter gelegenheid van de confe rentie der Nederlandse letteren, belegd als onderdeel van de tienjarige herden king van het Belgisch-Nederlands Cul tureel Akkoord. Op de expositie zijn een kleine tachtig schrijvers vertegenwoordigd, ieder met een fragment uit hun werk. hetzij proza of poëzie, een portret, het titelblad van een eerste nruk en een kernachtige uit spraak van een vooraanstaand criticus. De organisatoren hebben grote aan dacht aan het visuele element geschon ken: zy hebben de nadruk gelegd op typische manuscripten en vooral de achtergrond van ae schrijver en diens werk zo goed mogelijk belicht. De tentoonstelling duurt tot 9 decern- Horwood^32—36, ^Marcel 2984^Snowfall ber, daarna gaat zy naar Arnhem, waar "1 IA AfifiÉMBÉfa zy op 22 december zal worden geopend. stug, voor schapen, "ïlten matig; [ggen kalm. geiten matig; voor zeugen, schrammen en bigt jongen van school gestuurd: niet thuis gekomen. De chef van de afdeling kinderpolitie te s-Gravenhage verzoekt de opspo ring, de aanhouding en terugbrenging van de minderarige Robert Keij, gebo ren te 's-Gravenhage 19-4-1942 De jon gen is op 23 oktober jl. om 11.00 uur van school gestuurd. Hij is sedert dien Het rapport, dat over het echtpaar j spoorloos, zodat een ongeluk wordi ge was uitgebracht, sprak van verminderde toerekeningsvatbaarheid en adviseerde tot onvoorwaardelijke ter-beschikking stelling van de regering. De Officier van Justitie achtte moord bewezen. Ver dachte heeft in kalm overleg gehandeld. Uitspraak over 14 dagen. vreesd. Signalement: lang 1,74 meter (lijkt 18 jaar oud) blond haar. bleek gelaat, draagt bril, flink postuur; kleding: bruin colbert Jasje, donkerbruine broek, grijze trui. kaki overhemd, beige sok ken, lage bruine schoenen. LEIDEN. 26 oktober. Kaasmarkt. Aan. voer: 36 partijen Goudse en 3 partijen Leldse kaas. Notering: Goudse extra kwa liteit tot f 2.45, eerste kwaliteit 2.332.37, tweede kwaliteit 2.282.32. Leldse extra kwaliteit tot f2.56. Handel ln belde soorten liul. BAIRNEVELD, 25 oktober. Ooöp. Veluwse Eiervelling. Weekaan/voer circa 1.200.000 stuks, waarvan er thans 567.000 geveild werden. Handel vlug. Henneëleren 44/55 gram 10.0113.47. Idem 56/59 gram 13.91<15.57, kippeëieren 59/68 gram 15.93 —17.95. idem 63/68 gram 18.01—19 50. kippeëieren 77/78 20.99; eendeëleren 63/72 gram 10,0011.15, kalkoeneleren 2"1.00, alles per 100 stuks. Eiervelling S.B.E. Aanvoer ca. 600,000 st. Handel vlug. Prijzen: Henneëleren 43/56 gram 10,02—13.70. Idem 50/50 14 32—15.41, kippeëieren 59/63 gram 15.8117.67, Idem 63/65 gram 18.15<18.56, Idem 84/85 gram 21.32.21.49, alles per 100 stuks, Eiermarkt. Handel redelijk. Aanvoer circa 2.500.000 stuks. Prijzen: kippeëieren 18 00 18.50. algemene prijs 18.26 per 100 stuks, kiloprys 2.90 68 gram. Henneëleren 11.OO 16.00, algemene prijs 13.56 per 100 stuks, kiloprys 2.51 (basis 54 gram). Prljsnotérlng Gelders-Overijsselse Ver eniging van Bierhandelaren. Grote eieren 58/66 gram 16.5018.50. kleine eieren 44/56 gram 10.00—<15.00, alles per 100 st. KATWUK AAN DEN RIJN, 25 oktober. Groenteveiling. Bloemkool A 2231, id. B 1519, idem C 12—14. bospeen 29—35. waspeen A 1430. idem B 2132. rode kool 1217. groene kool 1315. peterselie 5,405.60. selderie 4.604.80. uien 35, andyvle 1315. prlnsessenbonen 109117. ROELOFARENDSVEEN. 25 oktober. Bloemenveiling. Chrysanten per stuk: Mlgoll 69. white Coronet 68. White Jov 68, Hugo 79. Champion 810. Aliretton 68. South P. 79. Perfection 79, Devllec&pe 68, Pink 69. Chrysan ten per bos: Crimson 3253. Minerva 29 41, Beryl 34—61. Gift 39—59. South Pink 38—58. Perfection 3543. Millersdale 39. Carnaval 3359. Chastity 3236. 1 3236, Marcel 2934, Snowfall 0. Salamander 2328. Chatsworth 3743. Yellow Corona 4043. Bright Eve 2630. Cldonla 3750. Samaria 3540. Normandle 3741. Rayonnant wit 57. geel 55 roze 5560. Silvia 3142. Potcyclamen 44. Sim rood 16. roze 19. ROELOFARENDSVEEN. 24 oktober. Groenteveiling. Tomaten A 71.0081.00, idem B 89 00—05.00. Idem C 52.00—63.00, Idem CC 20.00—27.00. ancyjvie 9.0012 00. kropsla 3 00—6.00, bloemkool 10 0018 00, kroten 22 00. kassnybonen 118 00128 00. klem stek 78 0088 00 per kg; aardbeien 1 061.42. per doosje. RIJNSBURG. 25 oktober. Groente veiling. Aardappelen 810, andyvle 716. waspeen A 1517. Idem B 2029, kroten 1315. uien 1518. groene kool 1418, rode kool 1216 per kilo; selderie 68. peterselie 57, kervel 67, bospeen 26 35 per bos; bloemkool A 304a, Idem B 2585, Idem C 1215 per stuk.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5