Rotterdams Pliilliarmonisch Orkest Commodef Succesvol optreden voor K en O Ds. Cignoni (Barcelona) sprak in Leiden over zending in Spanje „Geest van Inquisitie waart rontl!" C.H. LENS&Co MEEDOGENLOZE STRIJD IN DE HONGAARSE HOOFDSTAD Z.K.H Prins Bernhard neemt 29 november défilé af Van Wijk wil fusie aangaan 95ste Jaargang Vrijdag 26 oktober 1956 to. 28970 Met het gisteren geboden programma hebben Eduard Flipse en K. en O. de abonné's op de nieuwe Meesterserie zeer aan zich verp'icht. Geen puzzels voor de geest zij 1. voorgeschoteld; aan elk der drie vertolkingen hebben de Rotter dammers alle warmte en liefde geschonken, die zij geven konden en de dirigent legde het auditorium nogmaals die dwingende overtuiging op, die hem leidt wanneer hij met vuur en verzadigende spontaniteit zijn pleidooien voer/ voor hem dierbare composities. Odnóposof, de solo-violist in Tsjaikofski, is uitbundig gejubeld. Moessorgski's Tableaux, hoe menigmaal gehoord, bieden tallozen een niet opdrogende bron van nieuwe ontdekkingen. Roussel met z*n Eerste Symfonie veroverde kennelijk door d» stijgende waarde der vier delen aller sympathie. Tsjaikofski en de onderhavige Moes- sorgski behoeven geen introductie. Over Roussel bestaat vager en onzekerder beeld. Dit mag niet verwonderen van een impressionist, die als expressionist zou eindigen. anvankelijk zee-of icier, heeft hij over de aarde gezworven en uit de Oost zijn sprookjeswereld meege bracht. Dit verklaart het pittoreske, exotische, beschrijvende van zijn vroege werk. Veel dankt hij aan Debussy en Ravel tussen welks beide zijn leeftijds klasse valt. In zijn beste ogenblikken naderde hij zelfs hun inspiratieve hoogte. Leiden hoorde eerder al de ballet- muzieken „Ariane" en „L'Araignée", de „Evocations", een Orkest-Suite en de prachtige, sterke 3de Symfonie. Om mee te ..nen was het „Poème de la Forêt", een betiteling voor de le Symfonie, een mooie suite. In de vier seizoenstaferelen daar is het anders dan bij Haydn's Jaargetijden. Van het boe renleven zijn we verplaatst in het mystisch en mythisch binnenleven van het bos. Er is zeker tweeslachtigheid in de stemmingen en het coleriet. Enerzijds neigt d harmoniek naar het impressio nistisch idioom van Debussy ot Ravel, anderzijds zijn er duidelijke trekken die Liszt, Franck en Wagner oproepen, juist de invloeden waartegen Debussy zich zo te weer stelde als niet passend bij een „musicië francais". Vooral in het laat ste deel, structureel nochtans het gaafst, is Roussel niet aan traditionalisme ont komen. In het derde stuk. „Soir d'Eté". Is de behorende lyrische stemming het zuiverst. De wijdlopige zeggingstrant van de eerste de'°n doet deze ver af staan van de radicalere, bontige formulering van de latere, gerijpte Albert Roussel. De weergave moest zelfs verwende oren bevredigen. Dat de uitgezochte Roussel-interpreet, die Flipse is. dus ook Ravel naar de eis kon schilderen, lag in de lijn der verwachting, Ravel. Want deze omgewerkte, van klaviergewaad ontdane geïnstrumenteerde impressies van t-.itoongestelde doeken van een overl d vriend, werden in feite even Ravelliaans al* Moessorgski. Een derge lijke verfijning en uitgebalanceerde toe spitsing van de gebruikte uitdrukkings middelen past in wezen niet bij de kinderlijke, vóór alles karakteriserende, onhandige harmonisator. die juist in zijn .imitiviteit z'n originele boeiings- kracht vindt. Zij past niet bij de Rus. die primair een nationaal taaleigen voorstond, niets dan Russische kleur wilde brengen, en die revolutionaire emotionele waarheid stelde boven alléén maar schoonheid. Maar zulk een tegenwerping doet Ravel te niet. wiens orkestratie tot een wonder groeide. Hier is geen vertaling meer. maar een niein- verk. Men aan vaardt het. vervuld van schoonheid, go' gretig en met lidschap. Moeten we beelden in de herinnering terugroepen, dan zullen het de Kata- kombent zijn en de Poort van Kjef: de pjonn ->aux" lijken er kortademig bi.' Zullen we maar één staaltje van k^nkvindingrijkheid noteren, dan kie zen s combinatie van houtblazers, harp n celesta in het kippetjesballet in eierschalen! Men heeft nloos elk detail, iedere pikante puntigheid gevolgd. Het tot differonticrlngvermogen. in het Rotter- Leidenaar ontvangt1 Karei de Groote-prijs De door de raad van de gemeente Nijmegen op 15 december 1954 ingestelde „Karei de Groote-prijs", die voor 1956, zoals ls gemeld, is toegekend aan de heer J. A. van der Laan b.i., architect alhier, voor de door hem op het land goed Heij endaal ontworpen en onder zijn leiding uitgevoerde gebouwen van de medische faculteit van de R.-K. Uni. versiteit, zal op dinsdag 6 november, des middags om vier uur, door de burge meester worden uitgereikt. De prijs be staat uit een oorkonde met een geldsom van duizend gulden. CORRESPONDENTIE H. M. te L. Het bestaan van een Leidse legpuzzelclub is ons niet bekend. Misschien weet een van onze lezers het. J. P. HULSBOS GAAT VRIJZ. HERVORMDE GEMEENTE VERLATEN De Ver. van Vrijz. Hervormden Lei- den/Oegstgeest heeft de heer J. P. Hulsbos, sedert 1 september 1949 gods dienstonderwijzer en tweede voorganger van deze vereniging, die een gecombi neerd beroep heeft aangenomen van de afdelingen Lisse en Sassenheim van de Ned. Protestantenbond, tegen 1 decem ber eervol ontslag verleend. ONDERGRONDS TOILET MORGEN OPEN. Zaterdag zal de ondergrondse toilet- inrichting voor vrouwen en mannen na bij de Koornbrug zonder officieel cere monieel voor het publiek worden open gesteld. De tijden waarop van de inlichting gebruik kan worden gemaakt zijn als volgt: maandag t/m vrijdag van 9 tot 20 uur, op zaterdag van 922 uur en op zondag van 1420 uur. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Pieter. z. van A. Chaudron en J. Pot; Janetje Hendrika, dr. van D. Groeneveld en J. H. Dreef: Ludovicus Antonius Nloo- laas, z. van N. G. Stokman en J. R. de Frankrijker; Elisabeth, d. van L. Mieremet en M. Flanderhijn; Alexander, z. van A. Rulj gTOk en C. van Opstal. GETROUWD. A. A. van der Geest en J. J. van Oijen; J. Wiedemeijer en J. W. van Weperen; W. F .Roozendaal en M. G. Stravers; J. van 't Loo en J van der Meiiden: W. F. van Ulden en J. van den B«»re; G J. Dulve- steijn en M. C. J. Turk: A. Kiel en J. Steenbergen: P. van Polanen en J. C. Die ten bach; C. T. van Puffelen en J. Broek- dams Philharmonisch Orkest aanwezig, heeft een trior-* verzekerd, "n de fan tastische effecten, de timbre-menging, de ongebro'-en klaarheid, de dynamische do---ing en d. orkestrale praal zonder overlading, had Flipse een bijzonder g lukkige en energieke hand. Tot vier maal riep de zaal hem terug. K'-'denin c" d Tsjaikofski's Viool concert. Dat de Rus Odnoposof een supervirtuoos is. zal geen tegenspraak ontmoeten. Hij is een belcantoviolist die briljant en doortastend zijns weegs gaat en zich met een bezeten vaart door een werk slaat. Maar het was alsof hij het innerlijke oor mist, of al zijn rusteloze bc-irgdheid z'n goudglanzende, fluwelige toon gold, de fabelachtige zuiverheid in hoogste posities en al de hindernissen, die tot de definitie van een 19de eeuws concert '"jken te behoren. Het zou niet zo heel veel verschil hebben opgeleverd, ware er geen begeleiding geweest. Zo autonoom en beheersend ontrolde zich deze interpretatie, zonder voor- en achtergronden. Solisme om het solisme. dat de concertante wisselwerking met het orkest deed verdwijnen. Onze onvoorwn rdelijke voorkeur heeft dit concert niet, behoudens de weemoe dige Canzonetta, en de zigeunerachtige tl ma's der hoekdi n, die een zingende oc-' -acht bezitten. In de v i. e eeuw is virtuositeit ter wille van de virtuositeit e i t- -eer doorwoekerend kwaad ge weest. Maar gaarne gunnen we afwij kend oordeel oo dit stuk V. (Ingez Med.-Adv.) c/^edtfiaM/eS C.H. LENS Co NIEUWE RIJN 39-40 In de Chr. Geref. Rerk aan de Steen-teerd. Daar was allereerst het fanatisme schnur werd gisteravond een samen komst gehouden, welke is georgani seerd door de Stichting „De Spaanse Evangelische Zending" te Den Haag. Spreker was ds. Mario Cignoni Penel- la uit Barcelona. Deze gaf na een kor te inleiding van ds. C. v. d. Weelc. chr. geref. predikant te Leiden, die daarbij o.m. een gedeelte voorlas uit Rom. 8 „Wat zullen wij tot deze dingen zeg gen?", een diepgaande uiteenzetting over de geestelijke groei en voortdu rende uitbreiding van de Gemeente des Heren in Spanje. Ds. Cignoni. die negentien jaar als evangelist werkzaam is geweest en se dert het einde van de burgeroorlog her der van een Spaanse Gemeente, wees er op. dat reeds de eerste christelijke kerk vervolgd is geworden en herinnerde aan de dagen van de heerser Constantijn. die de kerk tot staatskerk verheven heeft. Edoch wanneer een kerk staatskerk gaat worden dan wordt het tevens een ver volgende kerk met alle gevolgen van dien. Constantijn werd een bloeddorstig man en is dat ook na de concilie van 325 gebleven. De kerk van toen is ge worden een onverdraagzame kerk. wreed en bloeddorstig. In verschillende delen van Europa stonden öp een gegeven ogenblik de mannen Gods op en daarna kwam hier en daar de Reformatie tot stand. Deze Reformatie is ook in Span je machtig geworden, doch werd uitge roeid door de Inquisitie. Zeer vele mar telaren zijn daarbij gevallen. Ds. Cig noni was er van overtuigd, dat in het hart van vrijwel elke Spanjaard steeds het verlangen leeft de waarachtige God te mogen leren kennen. Hij vertelde voorts, dat de Inquisitie er niet in is geslaagd de Reformatie geheel te vernie tigen. Van 1883 tot 1931 genoten de Pro testanten in Spanje allesomvattende ge loofsvrijheid. Verdraagzaamheid was echter ver te zoekenMet het uitroe pen van de tweede republiek kwam de scheiding tussen Kerk en Staat. Het werk van de Spaanse predikant is meer dan eens zeer moeilijk geweest. Immers hij werd met sterke vijanden geconfron- Ingez. Med.-Adv.) NIEUWE RIJN 39-40 van de R.-K. kerk en verder de tegen stand van mensen die zich Marxisten noemden, doch die niet wisten wat dit betekende. De predikant en zijn mede werkers werden niet gestenigd en niet uitgescholden, maar het door hen ver spreide Woord Gods werd op de pleinen verbrand. Gedurende de tweede republiek is Spanje in moreel opzicht diep wegge zonken en de toestanden waren daar meer dan verschrikkelijk. Tijdens de burgeroorlog, die in 1936 uitbrak, heb ben de evangelisten met het volk over de Liefde Gods gesproken ondanks het feit. dat linkse extremisten overal op de loer lagen. De nationalisten overwonnen en sedertdien is Spanje in geestelijk op zicht vele eeuwen teruggekeerd. De R.-K. kerk kreeg de teugels van dc macht in handen en protestantse kerken werden gesloten. De evangelisten lieten toch de moed niet zakken en het werk ging voort. Onder politietoezicht werden gedurende huissamenkomsten eredien sten gehouden. Pas in 1945 kwam er ein delijk een zeer beperkte godsdiensttole rantie. d.w.z. alleen privé-erediensten zijn toegestaan. Geloofspropaganda is echter streng verboden. Ondanks of lie ver juist door deze strenge overheids maatregelen neemt het getal van Spaan se protestanten toe. Zij moeten met be leid te werk gaan want de geest van de Inquisitie blijft in Spanje rondwaren. Nog onlangs, zo vervolgde ds. Cignoni, zijn niet minder dan 35.000 bijbels in be slag genomen door de staat en verbrand! Ieder jaar zijn er gelukkig bekeerlin gen niet alleen in Barcelona, doch ook in andere Spaanse plaatsen en vele van hen zijn bereid voor het evangelie te sterven zo besloot de predikant. De rede van ds. Cignoni. die mede uit veilig heidsoverwegingen de Italiaanse na tionaliteit heeft behouden (zijn vader was Italiaan) werd vertaald door de heer C. Neeser, evangelist bij de Spaan se Evangelische Zending. De Ver. voor Chr. Fröbelscholen stelt thans pogingen in het werk om binnenkort, over te gaan tot de opening van een kleuterschool in de christelijke school aan de Storm Buysingstraat (Morskwartier) Bij K. b. is aan dokter H. M. J. W. J. Kortmann verlof verleend tot het aan vaarden van de onderscheiding van rid der in de orde van de H. Gregonus de Grote, hem verleend door Z. H. Paus Pius XII. Een recente opname van Brigitte Bardot, de bekende Franse filmster. penb w. OVERLEDEN. P. van Duljvenbode. hulsvr. van de Jong, f3 J.: A. va Staal, man, 73 A. van Wijnen, man, 60 J.; J. W. n. 79 J. Dr. W. R. O. Goslings benoemd tot lector IN 3 LEER DER INFECTIE-ZIEKTEN Bij Kon. besluit 18 1956 is t lector in deleer der -fectie-ziek- ten en antimicrobiële therapie ber.jemd dr. W. R. O. Goslings. Dr. Goslings werd op 9 Juli 1907 te Muntok geboren. Hij deed op 1 juli 1931 zijn artsexamen en was da -na tot 31 december 1933 assistent aan de afdeling Tropische Pat) logie en Bacteriologie van Instituut voor Tropische Ge neeskunde te Amsterdam. Op 7 november 1933 promoveerde hij t doc' in de Geneeskunde op een dissertatie: ..Onderzoekingen over de Bacteriologie en Epidemiologie van het Sclero a Resp-'ratori i". Van 1 januari 1934 tot 1 mei 1935 ver vulde hij het assistentschap aan de Heelkundige Afdeling van het St. Geer truiden-Gasthuis te Deventer. Van mei 1935 t mei 1946 was hij chef-geneesheer van 1 et Catharina Hos pital an de Hollandsch-Amerikaansche Plantage M„ happij V. te Kisaran (Ir Na zijn terugkeer in Nederland was hij 'ot december 1947 assistent en tot april 1949 hoofdassistent van prof. dr. J. Mulder aan de afdeling Inwendige Geneeskunde van het Academisch Zie ken)- te Leiden. Sedert juni 1948 staat hij ingeschreven in het Specialisten- register voor inwendige ziekten. Na een tweejarig verblijf te Kisaran. wederom als chef-geneesheer, keerde hij naar Leiden terug om de functie van wetenschappelijk hoofdambtenaar aan de a' 'ing van prof. dr. Mulder te ver vullen. Afschuwelijke wreedheid van weerskanten Het onafhankelijke Weense avondblad „Bildtelegraf" publiceert een ooggetuige- verslag van een Zwitserse reiziger, die donderdag alt Boedapest terugkeerde. De man vertelde: „Ik heb met mijn eigen ogen gezien, dat men twintig opstande lingenleiders aan vlaggemasten en lantaarnpalen op de promenade langs de Donau heeft opgehangen. De gebeurtenissen in Hongarije zijn met geen pen te beschrijven. De werkelijkheid overtreft de stoutste verbeelding. Mensen werden samengedreven en ter plaatse terechtgesteld. Opstandelingen, die het radio station van Boedapest bezet hadden, zijn nit de ramen van de vierde verdieping gegooid". De Zwitser vervolgde: „Maar ook de opstandelingen zijn genadeloos ais ze even ergens de baas zijn Ik heb ook gezien dat Sovjetrussische soldaten werden op gehangen. Ik geloof, dat als er geen hulp van buiten komt, de opstandelingen verloren zjjn. Het Hongaarse volk moet dan een wraak tegemoet zien zoals het nog niet gekend heeft. In Boedapest zagen we twaalf uitgebrande Sovjet russische tanks". Volgens een bericht van het Joegoslavische blad „Politika" zouden voor de ge bouwen van het ministerie van Defensie, Radio-Boedapest en enkele andere ge bouwen zich „stapels lijken" bevinden. Vele fabrieken zijn volgens het bericht beschadigd en voertuigen vernield. Vol gens ooggetuigen zou Boedapest op sommige plaatsen de aanblik bieden van een stad na hevige straatgevechten in een werkelijke oorlog. Bij Nieuw-Vennep in de Haar lemmermeerpolder zijn gisteren nationale trekker-ploegwedstrijden gehouden op een perceel klaverland van de landbouwer C. M. Verkuyl. De foto geeft een beeld van de strijd. Op de voorgrond zien we de heer C. Op 't Hof in actieop de achtergrond de heer D. Bos. Achtiende lustrum Pro Patria Leidse burgerij biedt 35 uniformen aan De Leidsche Studenten Vereeniging tot Vrijwillige' Oefening in den Wapen handel „Pro Patria" zal op woensdag 28 en donderdag 29 november haar 18de Lustrum vieren. Hoewel de oprichting van „Pro Patria" in 1866 geschiedde, grijpt de geschiede nis van de weerbare Leidse studenten vereniging terug in die van Nederland. In 1672 namen enige Leidse studenten deel aan de verdediging van de stad Leiden, in 1815 vormden de studenten de eerste Compagnie Flankeurs en tra den op bij Mons, Valenciennes en Douai. Tijdens de Tiendaagse Veldtocht hebben de Leidsche Jagers een belangrijk aan deel gehad in de gevechten bij Beerin gen. Hasselt en Bautersem. Aan de lustrumviering zullen mede werken o.a. cadetten, adelborsten en on derdelen van de Zee-, Land- en Lucht strijdkrachten. Woensdag 28 november wordt de lus trumviering geopend met schietwedstrij den op de banen te Katwijk. Des avonds om half tien wordt door de militaire muziekkorpsen een taptoe geblazen op het Pieterskerkplein. Donderdag 29 november om tien uur draagt de Leidse burgerij 35 nieuwe uniformen over aan „Pro Patria". Om 11.45 uur zal de burgemeester de ge nodigden ten Stadhuize ontvangen, waarna „Pro Patria", tezamen met onderdelen van de strijdkrachten zal defileren voor het Stadhuis. Het de- filé zal worden afgenomen door Z.K.H. Prins Bernhard. Om 4.30 uur wordt in het Ned. Leger en Wapenmuseum „Generaal Hoeffer" een tentoonstelling geopend, die het ontstaan en de ontwikkeling van „Pro Patria" en de Studenten Weerbaarheden belicht. Algemene staking O O Tegenregering gevormd Vannacht om vier uur is een alge mene staking uitgebroken onder de Hongaarse arbeiders, aldus werd he denochtend aan de Oostenrijkse grens vernomen. De staking begon bij de Spoorwegen en breidde zich later uit ~~aar andere bedrijven en plaatsen. Om 10 uur lag alles stil. De staking ivordt geleid door een Cen trale Arbeidscommissie, een instan tie, waarvan totnutoe nog niet ge rept was. In elk geval is het door haar -uitgevaardigde stakingsparool voor honderd procent doeltreffend. Alle Hongaarse artsen zijn opgeroe pen zich bij het dichtstbijzijnde zie kenhuis te melden, blijkbaar met het oog op het grote aantal gewonden. Het onafhankelijke Weense avond blad „Neuer Kurier" meent te weten, dat in Boedapest een voorlopige revolu tionaire regering is gevormd. Volgens dit blad heeft een officier donderdag avond door een „defensie-comité" van deze regering ondertekende vlugschrif ten van het balkon van de legerdrukke- rij te Boedapest geworpen. De vlug schriften bevatten een verzekering van de „revolutionaire regering" dat „de zaak van de Hongaarse onafhankelijk heid en vrijheid zal zegevieren". Nederlander aangehouden in Indonesië De Indonesische politie heeft onlangs de Nederlander Elias Niehof aange houden. Hij wordt er van beschuldigd een Nederlander te hebben ontvoerd en munitie te hebben verschaft aan de Daroel Islam. De naam van de ontvoerde Nederlander is niet be kendgemaakt. Zijn initialen zijn J. v. B. Niehof wordt r van verdacht J. v. B. te hebben ontvoerd, daar hij deze er v zc hebben verdacht zijn onder grondse handelingen aan de Indonesi sche eiligheidsdienst te hebben meege deeld. Niehc is n voormalig officier van de Koninklijke Landmacht. Hij zou de heer Schmidt, die de vorige week tot levenslange gevangenisstraf is veroor deeld, hebben gekend. Met van Cranenburgh en Heringa Onder leiding van de president-com missaris. ir. J. S. van Nijmegen Schone gevel, wer-i hedenochtend in „Het Gul den ies" en aan--' lhoudersvergade- ring van de N V. Leidsche Textielfa- brie!--n gebr. Van Wijk en Co gehouden. In deze verg-deririg viel als belang rijkste besluit, dat directie en commis sarissen werden ge- achtigd tot het sluiten van een aanvullende overeen- ko t op de met de N.V. Van Cranen burgh en Heringa's Saietfnhrio^ reeds gesloten poolovcrc en komst. Ir. n Nii-^P" - Schonegevel. die een -' -'"ting gaf op dit voorstel, merkte o.m. op. dat beide bedrijven op 15 de ~-u®r 1954 overeen zijn gekorren Sportlezers schrijven WEER GEEN TELEVISIE-UITZENDING I Naar aanleiding van het artikel in het Leidsoh Dagblad van gisteren inge zonden door de heer W. Janssen, Bak- kersteeg 7A, die zich teleurgesteld voelt, door het niet uitzenden van de voetbal wedstrijd. Denemarken-Nederland zou ik het volgende willen opmerken: Dat de N.T.S. absoluut geen schuld heeft aan het niet doorgaan van de uitzending en dat het de Denen koud laat op wy hier in Nederland fl. 30,— kijkgeld be talen, neem ik direct aan. maar ik moet er aan toevoegen, dat heel Nederland is ingesteld op het voetbalspel. De hande laren in T.V. toestellen maken in de kranten reclame om hun toestellen aan de man te brengen, door middel van de uitzending van een ir terlandwedstrijd, die niet plaats vindt. Met deze reclame campagne zijn er duizenden toestellen verkocht. Dit laatste juich ik van harte toe. Ik kan mij de teleurstelling van de heer W. Janssen goed indenken. Maar om een oplossing te vinden voor alle teleurgestelden zou ik zeggen, dat er in ons eigen land zoveel belangrijke wed strijden gespeeld worden waarom wor den deze nooit uitgezonden? M. Christiaanse, Haarlemmerstraat 122 A, Leiden. Felle binnenbrand in meubelopslagplaats Gisteravond omstreeks tien uur werd de brandweer gealarmeerd voor een binnenbrand, die was uitgebroken op de eerste verdieping van de meubel opslagplaats van de firma S. A. van Leeuwen aan de Zoeterwoudseweg. De brand, welke woedde in één der vleugels van deze opslagplaats, ging met een hevige rookontwikkeling gepaard, waardoor het noodzakelijk was, dat het personeel van de brandweer zich van verse luchtmaskerapparaten bediende. Dank zij krachtig ingrijpen van de brandweer was na twintig minuten het gevaar voor uitbreiding geweken. Slechts een gedeelte van de eerste ver dieping en enig meubilair liepen brand schade op. Eerst omstreeks één uur was de brandweer met de nablussingswerk- zaamheden gereed De oorzaak van de brand, die door verzekering wordt gedekt, is te wijten aan het in brand vliegen van een motor rijwiel. Een nog jeugdig persoon had dit motorrijwiel, dat zich op de eerste ver dieping bevond, gerepareerd. Bij het proefdraaien vloog de motor in brand. de resultaten te poolen en in'een be paalde verhouding te verdelen. Di.._;ie en commissarissen van beide onderne mingen zijn echter van oordeel, dat deze samenwerking beter tot haar recht komt indien de onderrum'- volledig worden gefusioneerd. Een plan daartoe is opgesteld door de Verenigde Accoun tantskant' "n. Aangezien met dit fusie-voorstel be langrijke fiscale problemen zijn gemoeid, is contact opgenomen met de belasting dienst. De besprekingen met deze dienst zijn nog niet geëindigd. Zodra een be vredigend resultaat is verkregen, zullen directie en commissarissen dit fusie- voorstel aan aandeelhouders voorleggen. Spreker wees er op. dat directie en commissarissen van oordeel zijn, dat het in het belang van beide partijen is de verdeling der resultaten volgens de poolovereenkomst achterwege te laten indien een fusie tot stand komt. In af wachting van de fusie-overeenkomst, stellen beide partijen zich voor om de bepalingen in de poolovereenkomst, welke betrekking hebben op de verde ling van de poolresultaten vanaf 1 ja nuari 1954. buiten werking te stellen. Wanneer onverhoopt vóór 1 januari 1958 niet tot de fusie mocht zijn besloten, hernemen de bepalingen van het pool- contract hun kracht alsof zij van 1 ja nuari 1954 hebben gegolden. Na deze toelichting werd in bovenstaande zin een besluit genomen. Zonder hoofdelijke stemming werden vervolgens het jaarverslag en de balans en verlies- en winstrekening over het boekjaar 1955 goedgekeurd. Zoals be kend sluit de verlies- en winstrekening met een saldo-winst van f420.149 -in 1954 f 120.525). Op de balans prykt thans nog een verliescijfer van f965 020 (in 1954 f 1.385.169). Bij acclamatie werd ir. J. S. van Nij megen Schonegevel als commissaris herkozen. In antwoord op enkele vragen werd medegedeeld, dat men over de gang van zaken in het tipondr jaar niet ontevre den is De beide afdelingen zijn '">or zeer geruime tijd met orders bezet. De verwachting werd uitgesproken, dat het winstsaldo over net lopende jaar zeker zo groot zal zijn als in 1955. Een en an der onder voorbehoud, dat er in de ko mende maanden geen omslag op de wolmarkt plaats vindt.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3