GEVECHTEN IN BOEDAPEST VOOR LEGATIE VAN V.S. IN POLEN IS HET NU RUSTIG PHILIPS Photoflux Weer vele doden hij ongelukkeu Franse ambtenaren in Marokko staakten gisteren de gehele dag Met een enkel woord Agenda VRIJDAG 26 OKTOBER 1956 Vervolg van pag. 1 Vervoersdiensten functioneren nog niet In de loop van gisteren werd geprobeerd de openbare vervoersdiensten weer te doen functioneren, maar deze pogingen moesten worden opgegeven met het oog op de nieuwe incidenten, aldus Radio-Boedapest. Winkels, die in de ochtenduren weer geopend waren, werden 's middags weer gesloten, behalve een aantal levensmiddelenzaken en apotheken. Telefoon- en telexverbindingen met andere steden werden hervat en de telefoondienst in de hoofdstad zelf werkt zo goed als normaal. Volgens in Washington ontvangen berichten is er donderdag voor het gebouw van het Amerikaanse gezantschap te Boedapest tussen Russische troepen en een grote menigte Hongaarse opstandelingen hevig gevochten. De strijd begon, toen een aantal Hongaren trachtte het gezantschap binnen te komen, kennelijk om daar hun zaak voor te leggen. Hoewel er flink werd geschoten, vielen er onder de Amerikanen geen slachtoffers. Het gebouw werd niet beschadigd. Tegen de middag werd het voor het gezantschap rustiger, daar de menigte, zwaaiend met Hongaarse vlaggen en onder het zingen van het volkslied, naar het plein voor het parlementsgebouw trok. De opstandelingen eisten het vertrek van de Russische troepen. ven. nadat de president een telefoonge sprek met minister Dulles had gehad. Eisenhower zegt. dat de Sovjetrussi- sche strijdkrachten volgens de bepalin gen van een vredesverdrag uit Hongarije hadden moeten worden teruggetrokken. De aanwezigheid van dergelijke troepen heeft niet. zoals thans wordt gedemon streerd. ten doel Hongarije te bescher men tegen agressie, doch veeleer om een bezetting door troepen van een vreem de mogendheid ten bate van haar eigen oogmerken voort te zetten. „De V.S. beschouwen de ontwikkelin gen in Hongarije als een nieuwe mani festatie van het intense verlangen naar vrijheid, dat reeds lang door het Hon gaarse volk wordt gekoesterd", aldus de president. Hij was van mening, dat de eisen van de Hongaarsse studenten en arbeiders duidelijk passen in het raam Alle Nederlanders zijn in goede welstand De wekelijkse vlucht van de KLM naar Boedapest is gisteren niet doorge gaan. Van Schiphol vertrok de machine op de normale tijd (11 uur 's ochtends) naar Cairo. Volgens de dienstregeling moesten tussenlandingen worden ge maakt in Frankfort, Boedapest en Is- tanboel. Als gevolg van de ongeregeldhe den in Hongarije is het vliegveld bij Boedapest gesloten, zodat het KLM-toe stel ditmaal van Frankfort regelrecht doorvloog naar Istanboel. De verbinding van Schiphol met War schau is tot dusverre normaal gebleven. Zij wordt tweemaal per week gevlogen. Desgevraagd werd ons van bevoegde zijde te 's-Gravenhage medegedeeld, dat via Wenen was vernomen, dat alle Ne derlanders in Boedapest in goede wel stand verkeren. Amerika's standpunt De Amerikaanse regering betreurt de interventie van Russische strijdkrachten in Hongarije, zo werd gezegd in een ver klaring van president Eisenhower, die donderdag in Washington werd uitgege- K.N.B.T.B. ontevreden over de landbouwparagraaf in regeringsverklaring De katholieke Nederlandse Doeren en Tuindersbond, die maandag a.s. zijn zestigste verjaardag in Arnhem zal vieren, heeft bij monde van zijn voor zitter, de heer C. G. A. Mertens, tij dens een bespreking met journalisten zijn verontrusting geuit over de land bouwparagraaf m de recente rege ringsverklaring. De KNBTB schraagt de rekening, die het Landbouwschap onlangs ten aanzien van de gevoerde landbouwpolitiek heeft gepresenteerd. Tussen drie punten van deze rekening eigenaarslasten, waar dering bedrijfsleiding en beloning van de boer en zijn werkende gezinsleden is in de regeringsverklaring verband ge legd, maar over het vierde punt, de land- arbeiderslonen, is nauwelijks gerept. De KNBTB vreest, dat hier geen rekening mee gehouden is, hetgeen tot grote moei lijkheden in de agrarische sector zou kunnen leiden. Voorts verzette de heer Mertens zich nog tegen de thans vaak gestelde bewering, dat het kleine bedrijf niet rendabel zou zijn en dus zou die nen te verdwijnen. Elfduizend van die kleine, niet ren dabele bedrijfjes zijn verdwenen het was een natuurlijke sanering. Maar men moet niet vergeten, dat de per soon van de boer, zijn vakbekwaam heid en zijn bedrijfsvoering zeer grote invloed heeft op de bedrijfsresultaten, ongeacht de grootte van het bedrijf. Men mag dus niet generaliseren. Desondanks blijft de KNBTB welbe wust doorgaan met het geven van voor lichting over de noodzaak tot afvloeiing van overtollige arbeidskrachten uit de agrarische sector. Oneez. Med.-Adv.) Sabel van Reg. Van Heutz voor Amerikanen De commandant van het regiment Van Heutz, kolonel F. E. Chattelin, heeft in het officierscasina van de legerplaats Oirschot namens het voormalige Ne derlandse Detachement Verenigde Na ties, dat aan de strijd in Korea heeft deelgenomen, een aandenken aangebo den aan het 38ste infanterie-regiment van de Verenigde Staten. Het geschenk bestaat uit een officiers sabel met schede in een casette, als mede de wapenschilden in zilver van het 38ste infanterie regiment, van het regiment Van Heutsz en van het Ne derlandse detachement. Dit geschenk bedoelt mede te zijn een onderstreping van de vriendschap tus sen de Verenigde Staten en Neder land, zo verklaarde kolonel Ohattelin. De plechtigheid werd onder meer bij gewoond door majoor jhr. mr. C. van Lith de Jeude, die Prins Bernhard ver tegenwoordigde en de oud-commandan ten van het ND.V.N.. kolonel Christian, luitenant-kolonel Eerkhout en luite nant-kolonel Knuist. van die rechten van de mens, welke in het Handvest van de V.N. zijn veran kerd en die ook voor het Hongaarse volk zijn gewaarborgd door het vredesver drag. dat o.a. door de Sovjet-Unie en de V.S. is ondertekend. .en hel Russische (Ingez. Med.-Adv.) BINNENHUISJE" No. 2 Vriendschap met Rusland uit berekening Tegenover Belgische journalisten, die thans in Moskou vertoeven, gaf de Sov- jetrussische minister van Buitenlandse Zaken. Sjepilof, gisteren te kennen, dat hij de toestand in Hongarije tegenge steld beschouwde aan die in Polen, waar het volk wist „hoe het de situatie moest behandelen „In Hongarije zijn krach ten aan het werk geweest, die met vij andige bedoelingen jegens het volk van demonstraties hebben willen profiteren. Deze krachten organiseerden bijeen komsten en lokten wanordelijkheden uit, die lang tevoren waren voorbereid. Het schijnt, dat zij de bedoeling hadden, zich meester te maken van zekere instel lingen, vooral het radiostation en der gelijke gebouwen. De regering was ge dwongen geweld te gebruiken om de orde te herstellen. Omdat het gevaar bestond, dat het bestaan van het land zou worden gedesorganiseerd, deed de regering een beroep op de Sovjetrussi- sche troepen om hulp te verlenen", aldus de Russische minister. (frits Flits:) De tennisclub bestoof tien joar. Datwordt gevierd, nou reken moarl Een etentje - en dansen na.~ Een prachtkans voor de camera Om binnenskamers flits-flits-flits De leukste shots te maken, mits: Er „Photoflux" op 't lampje staat 1 Want dan wordt elke kiek een plaat! (Allemaal Wij nemen Philips „Photoflux"! Bij ieder filmpje een paar stuks I Het feilloze p flitslampje XJ CT Aan de vooravond van het bezoek aan Moskou, heeft een commentator nadruk op gelegd, dat „slechts ons on jet-Unie een waarborg vormt voor wij geen grote vriendschap voor de een koele berekening en een logische vast te houden aan de alliantie met natuurlijk gebaseerd zijn op de onvoor op een onafhankelijke buitenlandse en echter op, dat de Sovjet-Unie de wijzi deze positief heeft gewaardeerd", aldus Mogelijk heeft hij deze conclusie ook getrokken uit het feit. dat de vijf Sov jetdivisies, die naar de Oostduitse-Poolse grens waren gedirigeerd, weer naar hun normale kwartieren worden terugge trokken. In Polen is het momenteel rustig. In juristenkringen te Warschau werd gis teravond verklaard, dat men de over tuiging is toegedaan, dat geen personen, die na de onlusten in Poznan gearres teerd werden ,nog voor de rechter zul len worden geleid. Het centrale comité van de Poolse communistische Partij heeft een onderzoek aangekondigd naar de antecedenten van diegenen, die de laatste jaren leidende posities hebben bekleed in de Poolse veiligheidsorgani saties. Alle veroordelingen door deze organen in de laatste jaren zullen wor den herzien. RESOLUTIE. Ook heeft de partij een door het nieuwe centrale comité van de partij aangenomen resolutie gepubliceerd, waarin het anti-semitisme. dat de laatste tijd de kop weer opstak en na tionalistische neigingen worden veroor deeld. Deze resolutie veroordeelt voorts kunstmatig onderscheid in de partij gelederen volgens nationale herkomst. De richtlijnen, die de partij heeft aan genomen. verplichten de partijleiding en trouwens het gehele Poolse volk om de fouten in het verleden ge maakt te herstellen. De beperkingen betreffende geheimhouding zullen uit het leven binnen het partijverband ver wijderd worden en vrije verkiezing van functionarissen wordt gewaarborgd. van Gomoelka en andere Poolse leiders voor Radio-Warschau er nog eens de wrikbaar bondgenootschap met de Sov- onze westelijke grenzen. Zelfs al kunnen Sovjet-Unie tonen, dan moeten nog analyse ons ertoe brengen met kracht Rusland. Dit bondgenootschap moet waardelijke soevereiniteit van Polen en economische politiek. Alles wijst er gingen in ons land heeft begrepen en deze spreker. Voorts zullen de voor Industriële Investeringen bestemde uitgaven nog verder worden besnoeid en moeten meer fabrieken overschakelen op de produktie van vcrbruiksgoederen. Er moet meer, beter en goedkoper gepro duceerd worden. Dit is de enige weg naar verhoging van de levensstan daard. De ondernemingen krijgen meer autonomie. De arbeiders krijgen ook meer stem bij de benoeming en het ontslag van de directie. Trieste traditie Weer vele doden bij verkeersonge vallenHet is bijna geen nieuws meer, maar een trieste dagelijkse tra ditie. De droeve lijst van gisteren van ongelukken met dodelijke afloop be vestigt dit. De heer H. de Kort, speler van het le elftal van de R.K.T.T.V.V. Longa, die in de nacht van 18 op 19 oktober ge wond raakte bij een verkeersongeval op de Bredaseweg bij Dongewijk, is giste ren in het ziekenhuis te Tilburg over leden. De woensdagmiddag op het Damrak te Amsterdam door een tram aangere den 62-jarige Delftse dame, is aan de ernstige verwondingen overleden. Zij ge raakte onder de motorwagen, toen zij samen met haar zuster wilde overste ken en niet tijdig de nadering van een tram opmerkte. Door tot dusver onbekende oorzaak is gistermorgen de 21-jarige ongehuwde G. van de Water uit Bergambacht met zijn tractor in het water langs de Bo venberg gereden. Daar de man onder de tractor bekneld zat, duurde het enige tijd voordat men hem kon bevrijden. Hij bleek reeds in de modder te zijn gestikt. Te Herveld (Betuwe) is gisteren een ruim 3-jarig jongetje in een onbewaakt ogenblik de weg opgelopen. Hij kwam terecht onder het rechter voorwiel van een juist wegrijdende bestelauto van een vishandelaar uit Wageningen. Het kind werd op slag gedood. Gistermiddag is op de Van Alkemade- laan te Den Haag ter hoogte van de strafgevangenis de 65-jarige voetganger A. de Mos uit de Boerenstraat bij het oversteken gegrepen door een auto. Het slachtoffer overleed ter plaatse. Bij een botsing tussen het 689 ton me tende ms. „Vertrouwen" en het 333 ton metende m.s. Actief" in de mond van de Maashaven te Rotterdam is de 28- jarige zoon van de schipper van de „Actief", W. Konings uit Raamsdonk- veer, die op het dek stond, overboord geslagen en verdronken. Zijn vader trachtte hem nog te redden door het toewerpen van een reddingsboei, maar het mocht niet baten. In Stoop's bad te Overveen is gis termiddag de 35-jarige C. A. Bisschop, leraar Engels aan het. Triniteits Lyceum te Overveen. die daar met een aantal zijner leerlingen aan het zwemmen was, verdronken,vermoedelijk ten gevolge van een hartverlamming. Aantal slachtoffers van Meknes reeds 40 Het is in Tunis en Marokko nog steeds onrustig tengevolge van de arrestatie door de Fransen van een vijftal leidende Algerijnse rebellen. Franse ambtenaren en arbeiders bij openbare diensten in geheel Marokko legden gisteren het werk de gehele dag neer uit protest tegen de anti-Franse incidenten in Meknes, waarbij 41 Europeanen het leven verloren. Bij deze staking waren 49.000 werk nemers betrokken. Alleen de Franse politie bleef op haar post om de Europese bevolking te beschermen. Een grote menigte Fransen betoogde gisteren voor het bureau van politie te Meknes en eiste uitreiking van wapens, maar deze eis werd afgewezen. De Franse regering zal ln Marokko protesteren tegen het bloedbad van Meknes, maar intussen heeft de Marokkaanse regering haar ambassadeur in Parijs teruggeroepen uit protest tegen de arrestatie van de vijf Algerijnen. Gisteravond deden zich opnieuw wanordelijkheden in Meknes voor. Het begon met machinegeweervuur op een jeep van de Franse politie. Eén politieman werd gedood en verscheidene gewond. De lucht- en spoorwegverbindingen met de stad zijn verbroken. Het telefoonverkeer is in het ongerede geraakt. BINNENLAND Op de vliegbasis Soesterberg zal volgende week woensdag de chef van de luchtmachtstaf, luitenant-generaal A. Ba- retta het commando overdragen aan de gen.-maj.-vlieger-waarnemer H. Schaper. Deze overdracht geschiedt ln aanwezigheid van de Minister van Defensie ir. C. Staf en de staatssecretaris mr. F. J. Kranen burg en gaat gepaard met lucht- en grondparade. Onder voorzitterschap van de heer H. J. de Koster in Wassenaar is de Inter nationale Vereniging van Meelfabrikanten (Association Internationale de Meunerle) te Parijs in vergadering bijeen geweest. Op deze vergadering, die door ruim 40 gedele geerden uit 9 Europese landen werd bij gewoond, is een aantal belangrijke punten ter sprake gekomen. In de Ridderzaal te Den Haag is gisteravond de elfde verjaardag van de Verenigde Naties gevierd met een bijeen komst onder auspiciën van de Ver. voor Internationale Rechtsorde. BUITENLAND Een rechtbank in Berchtesgaden heeft officieel uitgemaakt, dat Hitler op 30 april 1954 in de kanselarij-bunker te Berlijn zelfmoord heeft gepleegd. Het onderzoek is verrioht op verzoek van de curator van Hitiers bezit in Oostenrijk, dat slechts uit één schilderij bestaat, n.l. ,,De artiest in zijn studio" van Venneer. Hitiers bezittin gen in Duitsland bestaan ln hoofdzaak uit kleine persoonlijke dingen en het meu bilair van zijn huls in München. Prinses Margaret is donderdag per vliegtuig uit Kenia vertrokken. Zij keert na haar reis door Oost-Afrlka naar Londen terug. Verscheidene duizenden Afrikanen deden haar op het vliegveld van Nairobi uitgeleide. Tussen de Sovjet-Unie en België is donderdag te Moskou een cultureel ak koord getekend, aldus heeft Radio-Moskou ln een speciale uitzending bekendgemaakt. De overeenkomst, die voor vijf Jaar geldt, werd getekend door de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sjepilof en diens Belgische ambtgenoot Spaak. Zoals bekend brengen Spaak en de Belgische premier Van Acker op het ogenblik een bezoek aan de Sovjet-Unie. In diplomatieke kringen ln Moskou is donderdagavond meegedeeld, dat de Sovjet-Unie haar aanbod heeft herhaald om het militaire bondgenootschap der Oosteuropese landen (het verdrag van Warschau) te ontbinden, indien het Westen hetzelfde doet met de Noordatlan- tische-verdragsorganisatie. Dit geschiedde tijdens de besprekingen over een cultureel verdrag, die met de Belgische premier. Van Acker, zdjn gevoerd. Russische geleerden zullen in Arme nië de eerste zonnekracht-centralebouwen. In het midden van het terrein komt een grote metalen ketel met een speciaal scherm, terwijl automatische spoorwagens, die van 1293 spiegels (3 bij 5 meter elk) zijn voorzien, de beweging van de zon volgen langs een baan om het terrein heen. De spiegels kaatsen de zonnestralen op de centrale ketel terug, die door ver hitting van stoom turbines aandrijft met een gezamenlijk vermogen van 2.500.000 KWU. Risto Ryti, Flnlands president van 1940 tot 1944, is donderdagmorgen in de ouderdom van 67 Jaar te Helsinki na een langdurige ziekte overleden. In Birma hebben ongeveer dertig mensen ten gevolge van ernstige overstro mingen het leven verloren. Vooral ln Opper-Blrma is aanzienlijke materiële schade aangericht. Imre Nagy is eerste minister in Hongarije geworden, aanvankelijk tot grote vreugde van het onder drukte volk. Het enthousiasme is echter wat bekoeld, nu Nagy Rus sische troepen te hulp heeft ge roepen. De Joodse gemeenschappen ln Israël, die afkomstig zijn uit Polen en Hongarije hebben l.vjn. de gebeurtenissen in deze landen aan de Israëlische regering ge vraagd „tussenbeide te komen om de emi gratie van de Joden uit deze landen te bespoedigen, omdat zij vrezen, dat de Joden in Polen en Hongarije anders aan grote gevaren zullen blootstaan". Incident tussen Franse en Tunesische troepen Franse militaire autoriteiten in Tunis hebben gisteren ontkend, dat Franse en Tunesische troepen op Tunesisch rechts gebied slag hebben geleverd. De Franse staatssecretaris voor het leger, Lejeune, deelde gisteravond in Parijs mee, dat er een of ander incident schijnt te zijn voorgevallen bij de hergroepering van een Franse pantserdivisie, die deels in Tunesië, deels in Algerië ligt. Voorzover hij wist was het daarbij niet tot bloed vergieten gekomen. Premier Bourguiba van Tunesië, die tot de grondwetgevende vergadering sprak, gaf gisteren een andere lezing. Hij zei. dat er aan beide zijden slacht offers zyn gevallen. Het gevecht was be gonnen, toen Franse troepen uit Alge rije Tunesië trachtten binnen te komen. Tunesische eenheden kregen bevel ver zet te bieden en versperringen op de wegen op te richten. De eerste-minister zei: „Wij verkiezen de dood boven vernedering en strijd boven slavernij". Na deze woorden hie ven de parlementsleden het volkslied aan. De vergadering heeft vervolgens met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin terugtrekking werd geëist van de in Tunesië gelegerde Fran se troepen en uiting wordt gegeven aan hun solidariteit met het Algerijnse voik. (Er liggen ongeveer 50.000 Franse mili tairen in Tunesië. Bij het gevecht tussen Fransen en Tunesiërs waren deze troe pen niet betrokken, aldus werd in Tunis vernomen Talrijke slachtoffers van Algerijnse rebellen Algerijnse verzetslieden hebben in de afgelopen 24 uur acht personen ver moord en zeventien gewond. Onder de slachtoffers bevinden zich verscheidene vrouwen en een meisje. Een achttal boerderijen is in de laatste dagen in brand gestoken, waarbij ook vee werd afgeslacht. In de verstreken 24 uur zijn twaalf opstandelingen in de strijd tegen de Franse veiligheidsstrijdkrachten gesneu veld. Aan Franse zijde werd één man gedood en vier gewond. Eén der twaalf gesneuvelde rebellen Is Ahmed Daoei, een beruchte keelaf- snijder, die talrijke moorden op deze wijze heeft gepleegd. Onder zijn slacht offers bevonden zich verscheidene Mo hammedanen. In verschillende delen van Algerije is in totaal een vijftigtal rebel len gearresteerd. Meerderheid voor Mollet De Franse Kamer heeft gisteravond met bijzonder ruime meerderheid van 330 stemmen voor en slechts 140 com munisten tegen, zijn vertrouwen ver nieuwd in de regering Guy Mollet. De spreker, die zijn kritiek op de ar restatie van de rebellen leiders het open hartigst en ook het moedigst onder woorden bracht, was ongetwijfeld de radicale woordvoerder Pierre Mendès- France. P.M.F. wees op de gevaren van een onherstelbare breuk met Tunesië en Marokko en hij herinnerde aan de nieuwe beproeving, die Frankrijk in het raam van de Verenigde Naties stond te wachten wanneer de Noordafrikaanse problemen daar zeker opnieuw aan de orde zullen worden gesteld. Uit het antwoord van de minister president bleek direct al, dat hij de ar restatie van de vijf rebellen volledig voof zijn rekening nam, al wilde hij zoals de premier zich uitdrukte de ver dienste van het initiatief dan ook pu bliekelijk toekennen aan de minister president in Algerije, Robert Lacoste. Op vastberaden toon verklaarde de so cialistische minister-president verder, dat door de verhoren van de rebellen al bevestigd was. dat de Algerijnse opstan delingen in het geheim ook door Ma rokko werden ondersteund Franse ambtenaren in Algiers, die de vijf rebellenleiders ondervragen en in beslaggenomen documenten bestuderen, zijn tot de conclusie gekomen, dat de wapens, die vorige week gevonden zijn aan boord van het jacht „Athos"; mo gelijk bestemd waren voor een groot scheepse aanval op de stad Tlemcen en vestiging van een opstandelingenrege ring op Algerijnse bodem. Ook werd een document aangetroffen van de rebellen leider Ben Bella, waaruit kan worden gelezen, dat de opstandelingen van plan waren op de conferentie te Tunis de Sultan van Marokko en de Bey van Tunis te verzoeken een Algerijnse repu bliek uit te roepen en in Marokko een voorlopige Algerijnse regering te vor men. Rapenburg 61Stichting Psycho Syn these. Spr. B. v. d. Meer, 8 uur' nam. In den Vergulden Turk: Buitengewone ledenvergadering Genootschap „Kennis ls Macht", 8.30 uur nam. Het Gulden Vlies: Aandeelhoudersver gadering Leldse Textielfabrieken Gebrs. Van Wijk en Co. 11 uur nam. Gerecht 10: Soefl-beweging. Spr. mevr. mr. J. M. Kunst. 8 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed 7.157.45 uur namiddag. Wijkgebouw Levendaal: A.R. Spr. de heer C. v. d. Heuvel over verkiezingsuitslag. 8 uur namiddag. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Lezing prof. dr. Antonio de Almeida. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Wim Ibo's Triangel Cabaret. 8 uur nam. Royal (Doezastraat)Seance A. Spreen (helderziende), 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volken/kunde: Ex cursie Inst. voor Arbeidersontwikkeling, 7.45 uur nam. ZATERDAG Het Centrum (Hooglandse Kerkgracht) Prop.-avond C. J. M. V. Opvoering revue, 7.45 uur namiddag. Den Buroht (grote zaal): Toneelver. „D.O.B.". „De gouden kool", 8 uur nam. Halte Posthof: Paddestoelenexcursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver., 1.55 uur namiddag. Kasteel Oud-Poelgeest: Conferentie „Euratom". Sprekers mej. dr. ir. J. H. M. Manders. mr. P. Schierbeek en de heer J Boekstal. 2.30 uur nam. (Conferentie wordt zondag voortgezet.) Zulderkerk: Jeugdmeetlng „Jong Neder land voor Christus". Spreker ds. P. W. Spruyt. 8 uur nam. Leiderdorp. Irene. Cefa. „Maria Theresia". 8 uur nam. Oegstgeest. Oud-Poelgeest: Week end onder de titel „Euratom - kernpunt van Europa". Opening 2.30 uur nam. ZONDAG Gereoht 10: Eredienst Soefl-beweging, 11 uur voormiddag. Stadsgehoorzaal: Johnny Jordaan met zijn klaverjaskoor „Sohoppen Negen" 8 uur nam. Leldse Volkshuis: Gezinsmiddag. Dr. T Verkade over het Nabije Oosten. 4 uur namiddag. MAANDAG. Schouwburg: K. en O. Wim Ibo's Triangel Cabaret. 8 uur nam. Revalidatie en samenleving Studiedag in Den Haag „Revalidatie en samenleving" vorm de het onderwerp van de studiedag, welke door de Stichting voor Maat schappelijk Werk in samenwerking met de Sociale Raden van Delft, Den Haag, Leiden, "Rotterdam en Vlaardin- gen werd gehouden in de Haagse Die rentuin. De commissaris van de Ko ningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, kon in zijn functie als voorzitter van de Stichting een kleine duizend belangstellenden wel kom heten. De inleidingen werden ge houden door dr. J. J. Miedema, ge neesheer-directeur van het revalidatie centrum „De Hoogstraat" te Leersum en de heer W. C. Dijkstra, directeur van de Federatie van Gelderse werkin richtingen te Arnhem. Dr. Miedema meende, dat wanneer er gesproken wordt van revalidatie, men toch eerst moet weten, wat valide en wat invalide is. Velen, die invaliden genoemd worden, zijn immers in werkelijkheid zeer valide. De kwestie van het waar devol zijn hangt toch niet alleen af van het lichaam Hij wees erop. dat de revalidatie ge richt moet zyn op een herplaatsing in het arbeidsproces, zodat de afhankelijk heid van de gehandicapte mens ver dwijnt. Dr. Miedema ging voorts dieper in op de problemen van de invaliditeit en de houding van de mens tegenover zijn invalide medemens. Staan wij wel zo zuiver tegenover die delen van de sa menleving, die onze hulp en steun zo hard nodig hebben", vroeg hij. Het be langrijkste is. dat wij hen de mogelijk heid geven terug te keren in de maat schappij. De heer Dijkstra wees op de grote innerlijke conflicten, eer een gehandi capte zijn lot kan aanvaarden en de so ciale problemen,- die dat opwerpt. Vooral de alleenstaanden en de invalide bejaar den hebben het moeilijk. Voor hen moeten aangepaste arbeid, woningen en sociale contacten gescha pen worden. De heer Dijkstra sprak voorts over de beroepskeuze van de ge handicapte. Hierbij is verantwoorde voorlichting en advies dringend nodig. Hij vroeg voor het werk van de re validatie meer steun van overheid en samenleving. Eerst dan kan de reva lidatie tot haar recht komen. Gulden Vlies: Ned. Ver. van Huis vrouwen. Demonstratie fa. Lucas Bols. 2.30 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing dr. A. Klasens over de oorsprong der Egyp tische pyramide, 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. „Haagse Oome die „Sybrech Willemsdochter". 7$ u. nam. In den Vergulden Tuit: Soolale Raad. Sipr. J. Moora over de Indilsche Nederlan ders ln de Ned. Samenleving, 7.30 u. nam. Oegstgeest. Patronaatsgebouw: Buurtver. „Ons Genoegen". Toneelavond, 8 uur namiddag. TENTOONSTELLINGEN Oegstgeest (Boonstraat 13): Ten toonstelling Daan en Lenie de Vries. Werkd. 9 uur voorm.—6 uur nam.: dinsd. 9 uur voorm.7 uur nam. BIOSCOPEN: Lido. „De zoon van Sindfoad", 14 laar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.45 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor. „Die drei von der Tankstelle", alle leeft. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon. „Ave Maria", 14 Jaar. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino. „Spionage rondom Triëst, 14 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex- „De man zonder noodlot", 18 jaar. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zon dag 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donder dagcyclus „De witte non". De avond- en nachtdienst van de apotheken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 27 oktober 8 uur waargenomen door: Apotheek Kok. Rapen burg 9. telefoon 24807; Apotheek Tot Hulp der Mensohheid. Hooigracht 48. tel. 21060; Apotheek Oegstgeest. Wllhelmlnapark 8. telefoon 26274. BH geen gehoor bi) Dw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 nur) Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio motregen regen licht bew licht bew onbewolkt regenbui geh. bew licht bew half bew. Eah. bew alf bew. zwaar bew. zwaar bew. regen regen geh. bew regen motregen regen regen gen. bew 1 1 w S •fe si sl sl H M CS wzw 3 11 0.1 nno 2 6 0.1' zw 4 10 2 WILW 6 7 8 wniw 3 10 0.3 n 5 10 8 zw 4 wnw 4 11 2 w 3 14 3 nw 6 12 4 w 2 19 0 zw 2 14 0 zw 3 12 3 w 4 16 12 O 2 10 windstil 11 4 16 35 nw 1 10 0.6 w 2 16 13 z 4 22 2 ono 2 20 8

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2