VIER REGIMENTEN HONGAREN STEUNEN DE OPSTANDIGEN Economische spanning geeft geen enkele reden tot paniekstemming WEERBERICHT SIMONIS' SCHOENEN Aantal doden bedraagt twee a drieduizend Zelfs Russische soldaten wakkeren verzet aan ONDERLINGE STRIJD VAN HONGAARSE LEGEREENHEDEN Beperking uitgaven nodiggeen eenzijdige druk op consument Kabinet wacht met actie tot definitieve uitspraak Schmidt 95ste jaargang VRIJDAG 26 OKTOBER 1956 No. 28970 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— .AU VOOR LEIDEN EN OMSTRE per kwartaal; f2.35 per maand; f 0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Nog steeds harde gevechten in Boedapest (Van onze Weense correspondent) Ondanks het ingrijpen van Sovjetrussische tanks en infanteriebataljons is het niet gelukt de opstand in Boedapest geheel te onderdrukken. Reizigers die in de afgelopen nacht in Oostenrijk aankwamen, vertelden, dat zij in de binnenstad van Boedapest meer dan tachtig tanks hebben waargenomen. De nieuwe regering zag zich ge dwongen om de termijn voor amnestie, die woens dagavond was afgelopen, tot donderdagmiddag te verlengen. Tenslotte dreigde Nagy niet meer, maar smeekte hij de opstandelingen om het verzet te beëindigen Een grote concessie aan het nationale communisme is het feit, dat het politiek- bureau de Stalinist en vriend van Rakiso, Ernö Gerö, als eerste secretaris van de partij heeft ont slagen en in zijn plaats de Tito'st Janos Kadar heeft benoemd. Kadar werd in 1951 wegens spio nage, hoogverraad en „Titoïsme" gevangen ge nomen, dikwijls gefolterd, maar nooit veroordeeld. Hiermee is Hongarije een stap verder gegaan op de weg naar een nationaal communisme volgens Titoïstisch model. Twee stations en het museum zijn vernield De oorspronkelijke berichten van Radio-Boedapest, dat de opstand geëindigd zou zijn, blijken dus onwaar te zfln. De nieuwe leiding heeft de r.-k. aartsbis schop mgr. Grösz, alsmede de vroegere staatspresident en socialistische partij leider Szakasitz verzocht het volk te kalmeren. Zij deden dit ook met bewogen stem en riepen de bevolking op het doden en moorden te staken, maar zij spraken geen woord van waardering uit over het nieuwe regiem. Het verzet is alleen mo gelijk, doordat een groot aantal Hongaarse soldaten zich nog voortdurend bij de opstandelingen aansluit en hen van wapens voorziet! Men spreekt hierbij van vier regimenten!! Nagy heeft dit zelf toegegeven, toen hij in zijn toespraak van gistermiddag verklaarde, dat allen op „vergiffenis en amnestie" kunnen rekenen, ook de opstandige soldaten van het Hongaarse leger, als zij hun verzet maar opgeven. Reizigers, die bij Nikolsburg in Oostenrijk aankwamen, vertelden dat zelfs Russische soldaten aan de kant van de opstandelingen staan en hun verzet aanwakkeren. Het aantal doden schijnt veel groter te zijn dan oorsprokelijk werd opgegeven, namelijk tussen twee en drie duizend, terwijl het getal van de ge wonden niet geschat kan worden. Twee grote stations zijn totaal vernield en het nationale museum is totaal uitgebrand. Ziekenhuizen en apotheken moeten dag en nacht geopend blijven, terwijl de bloedtransfusiedienst bloedgevers of donors oproept om de gewonden te helpen. In Boedapest schijnt het gedeeltelijk zelfs tot een stellingoorlog te zijn gekomen Defensie Farkas, hogere lonen en demo cratische vrijheid voor het parlement. In Miskolc wordt ook met algemene staking gedreigd, terwijl in Baranja een revolutie-comité is gevormd. Met het oog op een dreigende alge mene staking in Hongarije hebben de Oostenrijkse spoorwegen besloten om voorlopig het treinverkeer naar Honga rije stop te zetten. Ook zijn er Oosten rijkse versterkingen naar de grens ge zonden. niet alleen om de soevereiniteit te beschermen, maar ook om vluchtelin- Tegenstand groeit in andere steden en op liet platteland De nieuwe premier Nagy heeft voor de radio toegegeven, dat er grote fouten waren gemaakt en dat de ontevreden heid en verbittering gemotiveerd zijn, maar de regering zou uit de tragische gebeurtenissen een les trekken. Aan de boeren beloofde hij. dat zij niet meer met geweld gedwongen zouden worden om zich bij de kolchozen (collectieve boerderijen) aan te sluiten. Ook de nieuwe eerste secretaris van de partij Kadar sprak in dezelfde geest, maar hij eindigde met de demagogische woorden: „Arbeiders, boeren en intellectuelen, wanneer gij niet meer onder het kapita listische juk wilt komen, moet gij mee helpen om de orde te herstellen". Beide sprekers beloofden aanzienlijke hervor mingen, maar ook verklaarden zij, dat zij aan het contact met Moskou zouden vasthouden en dat zij samenwerking na streefden op basis van gelijkheid. Tussen deze uitzendingen door werd door Ra- dio-Boedapest niet de internationale ge speeld maar het Hongaarse volkslied. Russische troepen als een keten rondom de hoofdstad Nagy verklaarde later, dat hij met de Russische legerleiding had onderhandeld om het terugtrekken van de Russische troepen uit Boedapest te verkrijgen. In feite zijn er echter nog steeds Russische troepen in Boedapest, die bijv. gister avond vanuit pantserauto's op ongewa pende burgers op het Museumplein heb ben geschoten. Daarom wordt de bevol king nog steeds vermaand niet op straat te verschijnen. De overige Russische troepen hebben zich met hun pantser auto's en machinegeweren op een af stand van 20 kilometer rondom Boeda pest geconcentreerd om de stad in be dwang te houden. Terwijl de opstand in Boedapest nog niet is geëindigd groeit het verzet in andere steden en vooral op het platteland. In het bijzonder in de mijnstreek Tatabanja en Szolnok. Van uit het stadje Raad zijn Hongaarse spoorwegarbeiders in het Hongaars-Oos tenrijkse grensstation aangekomen om hun collega's aan te sporen de Russische emblemen van hun uniformen te ver wijderen, alsmede de Sovjetsterren van de locomotieven. Algemene staking dreigt In de stad Borsod heeft zich een co mité gevormd, dat een volksfront-rege ring eist. Vannacht werd een geheime zender uit de stad Miskolc gehoord, die de veroordeling van alle Stalinisten eis te, vooral van de vroegere minister van Afnemend buiig De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Wisselend bewolkt en minder buien. Vannacht plaatselijk lichte naohtvorst en hier en daar mistbanken. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Matige tot zwakke wind uit noordelijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 27 OKTOBER Zon op: 7.28 uur; onder: 17.23 uur. Maan op: uur; onder: 14.21 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.33 en 21.07 u. Dit nummer bestaat uit gen te helpen. Er komen echter weinig vluchtelingen, omdat vijf Russische re gimenten zich in het westen van het land hebben opgesteld om revolutionaire troepen en deserteurs op te vangen. Het verzetsfront in Hongarije wordt voornamelijk gevormd door al diegenen, die vroeger het slachtoffer zijn geweest van het willekeurige communistische re giem. Het zijn mensen van alle moge lijke richtingen: Socialisten. Katholie ken. onrechtvaardig veroordeelde com munisten. vroegere aristocraten, stu denten. alsmede arbeiders, mensen uit de burgerlijke kringen, soldaten en ambte naren uit de tiid van Horthv enz Wel voorbereid? Het schijnt dat de opstand wel dege lijk voorbereid is geweest en dat men het plan heeft gehad om het parlement, de gebouwen van de radio en van de communistische krant „Szabad Nep", als mede de grote warenhuizen te bezetten, eventueel te plunderen. Bovendien was men van plan de regering omver te wer pen. Premier Nagy tracht de bevolking voortdurend gerust te stellen, maar hij heeft zijn populariteit voor een groot ge deelte verloren, omdat ook hij de Russen te hulp heeft geroepen. Hij zal beslist trachten zijn gematigd programma van 1953 ten uitvoer te brengen, maar het is de vraag of dit hem zal gelukken, om dat de reserves zijn uitgeput, omdat de ontevredenheid te groot is en vooral daar het grootste gedeelte van de bevol king gekant is niet alleen tegen het Sta linistische systeem, maar tegen het Communisme in zijn geheel, dat het land aan de rand van de afgrond heeft gebracht. Slot op pag. 2 Russische troepen bezetten een grensstad Onze Weense correspondent telefoneerde ons in de loop van hedenochtend: Volgens laatste berichten uit Hongarije worden er in het gebied rondom het plattenmeer in het zuidwesten van het land heftige gevechten geleverd niet tussen burgers en soldaten, maar tussen troepen van het gewone leger onderling. De reizigers, die per auto uit Hongarije naar Oostenrijk komen, warden voort durend door Hongaarse en Russische soldaten gecontroleerd. Ofschoon het aan de Oostenrijks-Hongaarse grens rustig is, hebben Sovjetrussische troepen de grensstad Ödenburg bezet. De arbeiders In de suikerfabriek aldaar worden door Russische soldaten in bedwang gehouden, omdat men ook daar onlusten ver wacht. Hongaarse bataljons staan hier voortdurend onder Russische commando's. Het is intussen bekend geworden, dat zender 1 van Radio-Boedapest niet meer functioneert en dat zijn dienst door een andere zender in het noorden van de stad wordt overgenomen. Premier Nagy schijnt steeds meer aan populariteit te verliezen. Dit bleek reeds dinsdag j.l., toen hij een rede hield, waarin hij op vriendschap en loyaliteit met de Sovjet-Unie aandrong. Hij werd toen door de studenten uitgefloten. Dit is een van de eerste foto's van de bloedige vrijheidsstrijd in de Hongaarse hoofdstad Boedapest, welke volgens de laatste berichten nog steeds voortduurt. De opname laat zien hoe een Russische tank door de straten van Boedapest rijdt. Bovenop de tank staat een groep opstandelingen, die de Hongaarse vlag zwaait. (Telefoto A.N.P.) Regering tot Tiveede Kamer: (Van onze parlementaire redacteur) De thans heersende topbedrijvigheid veroorzaakt spanningen in het economische leven. Door het tekort aan arbeidskrachten dreigen lonen en prijzen omhoog te schieten. Er wordt te gemakkelijk geld uit gegeven. Om geldontwaarding te voorkomen en het tekort aan arbeids krachten te verminderen, is daarom een beperking van de uitgaven en consumptie noodzakelijk. Er is echter niet de minste reden in Neder land voor een paniekstemming door de vrees, dat een eenzijdige druk op de beperking van de consumptie zal worden gelegd, aldus Minister- President dr. Drees gisteren in de Tweede Kamer. ontwerp lag reeds gereed bij het vorige kabinet. Het advies van de Sociaal-Economi sche Raad omtrent de voorziening voor weduwen en wezen is reeds ver gevor derd. Wanneer de sterke geboortegolf van direct na de bevrijding door het lager onderwijs is heengegaan, kan de leer- lingenschaal bij het lager onderwijs wor_ den verlaagd. In de NAVO zal worden gesproken over een werkelijke verlaging van de defensielasten. Omtrent de kabinetsformatie ont hulde dr. Drees, dat hfj na de misluk- Drees wilde in juli terugtreden Terwijl beperking van de uitgaven ge boden is kan men zich volgens dr. Drees inderdaad afvragen of het zin heeft al lerlei sociale plannen aan te kondigen. Zin heeft het stellig, omdat er toch veel kan worden gedaan in weerwil van de versobering. De algemene kinderbijslag, ook voor zelfstandigen (van het derde kind af) betekent alleen een andere verdeling van de inkomsten. Het desbetreffende wets- (Ingez. Med.-Adv.) WIJ BRENGEN STEEDS HET BESTE. Haarlemmerstraat 138 - telefoon 20699 king van zyn eerste formatiepoging aan de Koningin te kennen had gege ven, verder niet meer bfj de formatie te willen worden betrokken. Maar hij is gezwicht voor de aandrang van zijn partijgenoten, die betoogden, dat zon der hem voor de P. v. d. A. moeilijk een bevredigende oplossing zou kun nen worden gevonden. Wat betreft de figuur van de staats secretaris is dr. Drees het er mee eens, dat de staatssecretaris geen semi-supe- rieur-ambtenaar moet zijn, maar een politieke figuur, die alle risico's moet nemen, die er aan een politieke functie verbonden zijn. Er moet voor een staatssecretaris dus geen ambtelijke betrekkingen worden opengehouden. Politieke situatie niet veel slechter Dr. Drees ontkende niet, dat er te genstellingen zijn tussen de politieke partjjen, maar het komt aan op de vraag of er onder die omstandigheden toch samenwerking mogelijk is. In dat opzicht acht htf de toestand niet zo heel veel slechter dan enkele jaren ge leden. HU zou het eigenlijk voor het politieke leven gezonder vinden indien de PvdA of de KVP in oppositie zou zijn, ook al omdat het een onbehaag lijke situatie is, dat de grote partijen elkaar bestlijden en dan toch weer tot samenwerking moeten komen. zy kunnen elkaar nauwelijks missen, hoe kwaad ze elkaar ook aankyken. Toch zag dr. Drees in de brede basis het voordeel, dat grote volksgroepen zich daardoor vertegenwoordigd achtten bij beslissingen, die diep ingrepen in het volksleven. In het kabinet, zo besloot dr. Drees, zullen wy trachten tot de nodige samenwerking te komen om de verheu gende ontwikkeling van land en volk verder voort te zetten. In de buurt van Elburg is nu reeds duidelijk het resultaat te merken van het machtige karwei, dat de gemalen rondom oostelijk hlevoland hebben ondernomen: Het droogpompen van een nieuw stuk Nederland. Op diverse plaatsen zijn reeds grote oppervlakten droog- I gevallen. De foto toont twee leden van het dijkleger. die de modderige vlakte bekijken, welke straks ruisend koren zal gaan dragen. Beroep op Ver. Naties thans te riskant (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft prof. Romme (KVP) bij de Minister- President geïnformeerd hoe het Kabinet er over denkt de zaak-Schmidt aanhangig te. maken bij de Verenigde Naties teneinde een uitspraak te krijgen van het Internationaal Gerechtshof. Dr. Drees zei onomwon den dat in het proces-Schmidt een bedroevende rechteloosheid aan de dag is getreden, wgarin de onschuld wordt miskend. Hij bracht ook hulde aan mevrouw Bouman voor de bekwaamheid, vasthoudendheid en moed, waarmede zij haar taak heeft vervuld. De zaak-Schmidt komt echter nog in hoger beroep en daarom kan van Nederlandse zijde nog «iet worden vastgesteld wat er verder zal geschieden. Prof. Romme (KVP) begreep dit ant woord niet. terwijl in antwoord op vra gen van het Kamerlid Van Rijckevorsel is verklaard, dat de regering overtuigd is. dat het proces een opzettelyke rechtsverkrachting is ter uitvoering van politieke doeleinden. Is het dan wel ver antwoord op hoger beroep te wachten? Dr. Drees antwoordde hierop, dat het Kabinet de indruk heeft, dat de kans op succes bij de Verenigde Na ties kleiner is wanneer nog uitspraak moet worden gedaan in hoger beroep. Dan kan men zeggen dat eerst maar de uitspraak in hoger beroep moet wor den afgewacht. Na eei dergelyke afwy- zing is het moeiiykc-r met succes op nieuw een beroep te doen op de Verenig de Naties. De gevoelens van het Kabi net omtrent de zaak-Schmidt verschil ler ohte- in geen enkel opzicht met die var prof Romme.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1