jndL sHjejexL Opvallend weerstandsvermogen van moderne mens in nerveuze wereld Oud acht vriendelijkheden niet nuttig voor oplossing problemen Explosies tonen aan waar zich olie in de grond kan bevinden u verder! Het Westen is in het defensief Belangstelling moet versterkt 95ste jaargang Vrijdag 26 oktober 1956 Vierde blad no. 28970 Olie onder het polderland (II) Doffe knal verstoorde rust in Warmond (Speciale berichtgeving.) Op een drassig weiland even buiten Warmond staren verbaasde koeien naar de geheimen van de moderne techniekMannen in blauwe overallsmet zware waterlaarzen aanboren diepe gaten in de grond en stoppen daar wat in. Wanneer dit alles klaar is, gaan zij op een afstand staan kijken en wordt het doodstil. Tot een zware ondergrondse knal de wei doet beven en de koeien aan het hollen brengt. Dan bergen de mannen hun materiaal weer op. want hun taak is hier volbracht: men kan nu nagaan, of vele honderden, wellicht enkele duizenden meters onder de wei olie kan worden gevonden. Het ivas namelijk een seismische groep van de N.A.M.. die wij hier op een zonnige herfstmiddag aan het werk zagen aan de rand van een sloot. Aan de overzij van het stilstaande water keek een bollenkweker. druk bezig met het poten van zijn kostbare gewas, nauwelijks op. toen de doffe knal de rust verstoorde. Aan de andere kant raasden de automobilisten over de grote weg naar Amsterdam, onwetend dat vlakbij de aarde werd verkend op zoek naar nieuwe rijkdom. Hoe vindt men olie wanneer die diep onder de oppervlakte zit en op geen en kele wijze haar aanwezigheid verraadt? Alleen een boring kan die aanwezigheid aantonen maar dan dient men eerst te weten, wóar met kans op enig succes de boortoren kan worden neergezet. En om dat na te gaan moet men op de hoogte zijn van de structuur van de grond, de bergen en dalen in de verschillende aard lagen, waaruit de geoloog kan opmaken waar een redelijke kans op een exploi- teerbare hoeveelheid olie is. Twintig jaar geleden begon de B.P.M. imet dit onderzoek volgens de grafimeri- sohe methode, dwz. nauwkeurige metin gen van de zwaartekracht. Omdat de gesteenten in de aardkorst, een verschil lend soortelijk gewioht bezitten, geven deze zwaartekrachtmetingen een inzicht in de bouw van de ondergrond. Veel nauwkeuriger gegevens worden echter verkregen met de moderne seismische methode, waarmee de N_A.M. sinds haar oprichting in 1947 een groot gedeelte van Nederland op olie heeft verkend, en nog steeds aan het verkennen is. Met waterstraal Het is deze seismiek, die men op de Warmondse wei toepaste. Er worden ga ten in de grond geboord, tot 20 a 25 me ter diepte. Dat is niet zo moeilijk: met een straal water onder flinke druk la de brandweer) komt men al een heel eind. Blijkt de straalpijp niet opgewas sen tegen hindernissen in de grond, dan wordt een kleine, op een auto gemon teerde boortoren erbij gehaald. De beitel jaagt er snel doorheen en op de gewenste diepte wordt dynamiet aangebracht: 3 De ja-knikkervertrouwd beeld in het Drentse landschap, heeft ook zijn intrede in west-Nederland ge daan. Deze instaltatie pompt de olie op, wanneer er geen aardgas is om de vloeistof naar boven te persen. kg. trotyl per gat. Dan klinkt een waar schuwingssignaal. en worden alle ladin gen tegelijk elektrisch tot ontploffing gebracht. Geluidsgolven IDe grond trilt even, verder ziet men niets. Maar onder de grond hebben de geluidsgolven zich voortgeplant, zij zijn dingsvlakken der verschillende gesteen ten, tot 3000 meter diep, en weer opge- gebroken en teruggekaatst op de schei- vangen door kleine, uiterst gevoelige in strumenten, die op een rechte lijn over een afstand van 450 meter zijn opge steld, dit zijn seismometers, die de te ruggekaatste geluidsgolven omzetten in elektrische stroompjes. Alle seismome ters zijn verbonden met een meetwagen, die de elektrische stroompjes in foto grafisch geregistreerde golvende lijnen •weergeeft. Het aldus verkregen seismo gram geeft degenen, die dit lezen kan, een vrij nauwkeurig beeld van het ver loop der aardlagen. Op deze wijze zijn in Nederland reeds langs schotlijnen van tezamen 9000 km. lange seismogrammen gemaakt. En schietmeesters en seismografen zijn nog dagelijks aan het werk bij de boeren op het land. Wederzijdse aanklacht Israël en Jordanië hébben elkaar don derdag in de Veiligheidsraad van de Ver. Naties beschuldigd van agressie. De Israëlische vertegenwoordiger Abba Eban voerde aan, dat de strijdkrachten van zijn land slechts ten strijde waren getrokken als reactie op eerder ge pleegde Jordaanse agressie. Maar de Jordaniër Abdoel Monem Rifai betoogde dat zijn land het slachtoffer is van niet De N.A.M. op zoek naar olie in het lage land. Met handkracht boort men een gat in de grond, terwijl water door de pijp wordt gepompt. In het gat komt tenslotte dynamiet, en de trillingen van de explosie zullen fotografisch worden ge registreerd om een inzicht te krijgen in de structuur van de bodem. Die boeren staan nog wel vreemd te kijken als de „permit-man" komt praten over het schieten in de grond. Zo'n permit-man" (het Engels is nu eenmaal ingeburgerd en vaak onver taalbaar in de olie-industrie) moet er dan ook wel slag van hebben met de mensen om te gaan. Maar vrijwel al tijd raakt men het spoedig eens, want de schade wordt ruimschoots vergoed. Als de veldgroep haar werk heeft ver richt, wordt de schade opgenomen, en de boer heeft nooit te klagen over hetgeen hem wordt uitbetaald. Zo trekt de N.AJVT. haar schotlijnen door het hele land om na te gaan waar zich olie zou kunnen bevinden. Wellicht onder de vette weide, naast de bloembollen en langs de grote weg? Door dynamietexplosies wordt aange toond, waar wel en waar de boortoren niet kan verrijzen. Olie in cijfers Ons land verkrijgt zijn energie uit steenkool en olie. Het aandeel van de olie wordt steeds groter, is in tien jaar tijds verdubbeld en be- 1 draagt thans 30 procent. Nederland produceert thans ruim een miljoen ton olie per jaar, hetgeen betekent dat nog 3,8 miljoen ton uit het bui- tenland moet worden ingevoerd. Voor 20 a 22 procent wordt in de eigen behoeften voorzien. Vergelijkt men de olieproduktie 3 met de grootte van het land, dan slaat Nederland geen slecht figuur. De produktie per vierkante kilo- j meter bedraagt hier nl. 32 ton. Van X de Europese landen bereikt alleen Oostenrijk een hoger cijfer, te weten 40 ton. Roemenië produceert 29.5 J ton per vierkante kilometer, West- X Duitsland 11 ton. X Gerekend de produktie per vier- kante kilometer benadert Neder- land de Ver. Staten (43 ton), terwijl X Arabië en Perzië met resp. 30 en 20 X ton onder het Nederlandse cijfer blijven. Veruit de grootste produ- centen volgens deze berekening zijn Koeweit en Bahrein met resp. 3000 X en 2800 ton per vierkante kilometer. X Daarna volgen Venezuela en Irak met 100 en 68 ton. Jimenez waarschijnlijk niet naar Stockholm Juan Ramon Jimenez, de Spaanse dichter aan wie dit jaar de Nobelprijs voor letterkunde is toegekend, zal waar schijnlijk niet naar Stockholm gaan om daar op 10 december uit handen van Koning Gustaaf Adolf zijn prijs te ont vangen. Zijn vrouw is nJ. ernstig ziek. De 74-jarige dichter, die sinds zes jaar aan de universiteit van Portorico Spaans doceert, verklaarde dat zijn vrouw, Ze- nobia Cainprudi, met wie hij veertig jaar getrouwd is, „geestelijk verantwoorde lijk" is voor het beste van zijn werk. „Wegens de ziekte van mijn vrouw be vangt mij een diepe droefheid bij het ontvangen van de Nobelprijs". Hij dank te allen, die er toe hebben bijgedragen, dat hem „deze onverdiende onderschei ding" is toegekend. Het hoofd van de universiteit van Portorico, Jaime Beni- tez, wasv an oordeel, dat de prijs is toe gevallen aan „een man die deze ten volle verdient een buitengewone en legendarische figuur in de Spaansspre kende wereld". Toost van trouw aan Koningin By het gisteravond in de concertzaal van Musis Sacrum in Arnhem gegeven ledendiner van het Verbond van Neder landse Werkgevers heeft de tafelpresi dent, ir. A. O. Engel, president-direc teur van de AKU, een toast uitgebracht op H.M. de Koningin en het Koninklijk Huis. „Wanneer wij op dit moment aan H.M. de Koningin denken", zei hy, „dan kan dit niet gebeuren op de onbekom merde manier van vorige jaren. Zy, die acht jaar geleden haar taak aanvaardde met de woorden „Wie ben ik, dat ik dit doen mag" heeft in de eenzaamheid van Haar hoge positie de steun en de trouw van al ons Nederlanders nodig nu Zij en het Koninklijk Huis verontrust en geschaad worden door een reeks onge lukkige en verwarrende publikaties in de buiten- en binnenlandse pers. Wij werkgevers, die als leiders van grotere of kleinere ondernemingen weten wat een zaamheid kan betekenen vooral in tijden van tegenspoed, zullen Haar onze steun en trouw in deze moeilijke tijd niet ont houden". De algemene ledenvergadering van het Verbond van Nederlandse Werkge vers zal in 1057 te Rotterdam worden gehouden, naar dr. F. van Moorsel, lid van het algemeen bestuur van het Ver bond en lid van de raad van bestuur der Unilever N.V. nog opmerkte. Vooi de echte virginiarokers staat de uitslag bij voorbaat vast: Full Speed blijft 'n Een materieel ingestelde westelijke beschaving doordringt de wereld Onze koers zij: „eenheid van visie bij een veelvormige activiteit" (Speciale berichtgeving) „Een materieel Ingestelde westelijke beschaving doordringt de gehele wereld. Maar deze brengt meer geestelijke spanningen dan er ooit bestonden in de eeuwen van afgeslotenheid en scherp onderscheiden levens- en wereldbeschou wingen. Technisch en economisch heeft de moderne mens ongedachte overwin ningen op de natuur en de materie behaald, maar sociaal en politiek maakt hif het zich onmogelijk ongestoord de vruchten daarvan te plukken. Voor het eerst in de wereldgeschiedenis zijn alle politieke, sociale en econo mische gebeurtenissen over de gehele wereld nauw met elkaar verbonden in een netwerk van oorzaak en gevolg. Het nieuwe verkeer is hierin een nog sterkere factor dan het goederen-, kapitaals- en dienstenverkeer. De belang rijkste wereldblndende zowel als wereldverstorende invloeden gaan uit van krant, film, radio en televisie. De invloed van het westen is op dit gebied veel sneller en gemakkelijker doorgedrongen dan in de markthuishouding. De gevol gen van deze mentale beïnvloeding van anderhalf tot twee miljard mensen met brokstukken, met scherven van westerse geest, zijn revolutionair. Aldus prof. dr. E. de Vries, rector van het Instituut voor sociale studies te Den Haag en oud-economisch adviseur bij de International Bank for reconstruction en development te Washington in een rede, vanmiddag te Arnhem uitgespro ken op de algemene ledenvergadering van liet Verbond van Nederlandse werkgevers. Prof. De Vries merkte voorts op dat de toekomstverwachtingen van de mens in de eerste plaats gericht zijn op het aardse, het wereldlijke, het grijpbare. Wat wij nu beleven zijn niet alleen de naweeën van de oorlog, er is een andere structuur ontstaan, die mede onze plaats in het wereldbeeld bepaalt. De mens Politiek is een hard bedrijf (Van ons? parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer was de kritiek van prof. Oud op het nieuwe kabinet bjj de heer Tilanus niet in goede aarde gevallen. Hy had het onodig hatelijk gevonden, dat b.v. de eerste vrouwelykc minister eec fleurige bloem was ge noemd „in een triest geheel". Daartegenover stelde prof. Oud (VVD), dat politiek nu eenmaal een hard bedrijf is. Men kan niet alles, zoals de heer Tilanus wil, met vriendelijltheden afdoen. Ik vraag my wel eens af of hy niet te goed is voor de politiek! Hij wil alleen spreken over over samenwerking, die ik ook weet te waarderen, maar voor ons democratisch bestel is er geen groterg gevaar dan dat het volk de belangstelling voor de debatten in het parlement gaat verliezen. Op de manier van de heer Tilanus blyft er niets van die belangstelling over. Daar om is het goed als er enkelingen ztfn, zoals prof. Gerbrandy, die proberen wat leven in de brouwerij te brengen. PvdA-zijde is gepoogd de VVD in het kabinet op te nemen. Prof. De Gaay Fortman heeft dat als informateur ook geprobeerd. De enige concentratie, waar toe een serieuze noging is ondernomen, is die geweest variatie Christen-democra ten (KVP, AR. CHU). Op zijn beurt was de heer Tilanus (CHU) verbaasd dat prof. Romme hem had verweten niet te hebben meege werkt aan herstel van de rechtse coali tie. KVP. AR en CHU bezetten in de Tweede Kamer 51 van de 100 zetels en de basis zou dus zeer onzeker zijn ge- Frisse krachten? Het zou volgens prof. Oud beter zijn als er van tijd tot tijd eens frisse krach ten op de ministerszetels komen. Het is ook fout als ministerszetels te lang in het bezit blijven van één en dezelfde partij, want door allerlei benoemingen krijgt zo'n departement dan een be- Tegenover prof. Romme betoogde de heer Burger (PvdA) nog bij de replie ken. dat er geen sprake is geweest van paaide kleur. een vrijzinnige concentratie doordat van uitgelokte aanvallen op grote schaal, die door de Israëlische regering zijn be raamd. De raad behandelde een Jordaanse klacht over zware Israëlische aanvallen langs de grens in september en op 11 oktober. Abba Eban zei, dat Israël de bestands- overeenkomst. getrouw zal naleven, zo lang ook de tegenpartij zulks doet. Het behoudt zich echter volledig het reoht tot zelfverdediging voor in geval van een aanval. De raad zal op dinsdag aanstaande weer bijeenkomen ter behandeling van deze kwestie. warm voor. Hy zei gisteren ook wel eens de geestelijke inhoud te willen leren kennen van de vijftig nieuwe leden, die op 6 november zullen wor den beëdigd. In de week van 6 november zullen de algemene financiële beschouwingen over de rijksbegroting worden gehouden, ter wijl zo mogelijk ook de optrekking en aanpassing (bij de ouderdomswet) van de ambtenarenpensioenen op de agenda zal worden geplaatst. Fruitkweker contra Staat TWEE TON GEËIST WEGENS NACHTVORST (Van onze correspondent In West-Duitsland) Een fruitkweker uit Watlingen, bij Celle, ten noordoosten van Hannover, Quast geheten, eist 200.000 mark scha devergoeding van de Westduitse staat, omdat een naburig meteorologisch in stituut hem niet tevoren gewaarschuwd had, dat zijn grond onder nachtvorst te lyden zou hebben. Hij zou daardoor een verlies van twee ton hebben ge leden. Quast had al jarenlang een overeen- weest. Vooral begreep de heer Tilanus komst met dat weerkundig station om niet waarom prof. Romme het nieuwe noodkabinet-Drees de slechtste keuze had gevonden, waarvoor hij in de laat ste tien jaren was komen te staan. Want prof. Romme had toch al die jaren zyn voorkeur uitgesproken voor de brede basis? GEEN NIEUWE GEZICHTSPUNTEN Nieuwe gezichtspunten leverde het nakaarten over de langdurige kabi netsformatie niet op. Uit het debat is wel duidelijk geworden dat prof. Romme (KVP) en de heer Bruins Slot (AR) hopen dat er een nieuwe poli tieke ontwikkeling komt in de rich ting van een nieuwe samenwerking van de zogenaamde christelyke partijen. De heer Tilanus loopt daar nog niet van de 20ste eeuw kan lijden en strijden voor ideologieën en bestaansvoorwaar den. veeleer dan zoals voorheen bij de godsdienstoorlogen voor eeuwige waarden of het heil van zijn ziel. Verwrongen bestaan Het menselijk bestaan noemde spreker ln verschillende opzichten verwrongen. Technisch leven de volkeren bij elkaar op schoot, en economisch zitten zij rondom één dis. maar reizen en inter nationale handel zijn aan veel meer be lemmeringen onderworpen dan vóór 1914, terwijl schijnbaar in strijd hier mede in het internationale leven het politieke volstrekt domineert over het economische. Irrationele politieke ver bondenheid en rivaliteit leiden telkens weer opnieuw tot oorlogsdreiging en een overdreven rassenbewustzijn versterkt die irrationele krachten daarenboven. Men mag lachen (of huilen) om het anachronisme, alsof in hoofdzaak econo mische conflicten en rivaliteiten tot oorlog voeren, maar de moderne oorlog is in alle opzichten zó duur dat de winst nooit kan opwegen tegen de kosten. De overdraagbaarheid van een technische beschaving blijkt veel groter dan de overdracht van een geesteshouding. Het snelst is de overname van een militaire techniek, iets langzamer de medische techniek, en nóg langzamer de indus triële produktie-techniek, terwijl- onder wijs, kunst en cultuur uiterst moeilijk worden overgedragen. Westen permanent beschuldigd Niet voor de eerste keer in de geschie denis, maar wel voor de eerste keer sedert dc 16e eeuw, is het westen hierby in het defensief, terwijl tevens de „westerse" denkwijze, die het oosten heeft doen ontwaken, terug kaatst in de vorm van een moreel- politiek offensief, een permanente besehuldiging, gericht aan het westen. Hierbij komt nog. dat de nationale staat, die in Europa tot wasdom is ge komen in vaak bittere en externe strijd evenzeer tot de westerse export-artikelen behoort. Dit zoals prof. De Vries het noemde eindpro- dukt heeft sedert de eerste wereldoor log gretig aftrek gevonden en is een panacee geworden voor alle binnen landse en buitenlandse politieke, economische, sociale en morele moei lijkheden. De staten zullen zich aaneen moeten sluiten, ook de grootste kan het niet zonder satellieten stellen en zelfs voor een reus als India begint het kiezen of delen onhoudbaar te worden. Niemand kan er aan ontkomen te behoren tot een werelddeel, grote geografische een heid. maar dat is tevens een belemme ring om te behoren tot de nog grotere eenheid, die wereld heet. Communicerende vaten Het tegenwoordige wereldbeeld is er een van communicerende vaten. Als op één punt druk wordt uitge oefend. hoort, ziet en voelt men 't door het gehele systeem. De eerste eis van positiebepaling in dit stelsel ls natuur- hem op de hoogte te houden, als er onheil in aantocht was. In een kwade nacht in mei was echter de vorst plot seling gekomen, zonder dat hij een waar- schuwingssein had gekregen, zodat hy geen maatregelen had kunnen treffen om ztfn gewassen te beveiligen. Een arrondissementsrechtbank in Lüneburg wees zijn eis af, omdat het weerkundige instituut had uiteengezet, dat het zich alleen verplicht had ge- - voeld voor naderende vorst van minstens dat™™ weet hoe het werkt en ïrnnrAm lipt tr\ n-crL-t Hor rvtcton hooft twee meter boven de grond te waar schuwen, en ditmaal was de vorst al leen maar laag bij de aarde geweest. Een hogere instantie in Celle daar entegen gaf Quast gelijk. Thans zullen de rechters te Celle zich op last van het Bondsgerechtshof nóg eens op nieuw met deze „koude" kwestie moe ten bezig houden. waarom het zo werkt. Het oosten heeft dit sneller en gretiger geleerd dan het westen. Natuurlijk zij profiteren ervan of hopen dat tenminste. En het westen heeft het stelsel wel aangelegd, maar moet er nog aan wennen. Een incident inzake gekleurde studenten in een bin nenplaatsje van de V.S. doet de Ver. Staten meer afbreuk dan een half mil jard economische hulp goed kan maken. Existentieel leven De moderne mens heeft ln een uiterst nerveuse wereld een opvallend weer standsvermogen ontwikkeld. De mo derne mens, en het bedryfsleven niet ln het minst, hebben schokken en spanningen doorstaan, die wij ons 50 jaar geleden zelfs niet konden voor stellen. Toen zou iedere staatsman en econoom er zeker van zyn geweest dat we nu in een volslagen economi sche en sociale ruïne zouden leven... als ze geweten hadden, wat ons boven het hoofd hing. Gelukkig maar aldus spr. dat ze het niet wisten, want alle ondernemingsgeest zou de leiders verlaten hebben. Wij zyn dan ook allemaal afgestompt voor indruk ken, te zwaar om helemaal te verwer ken. En ook dit is een aanpassing van de mens aan de snel wisselende aspecten van het leven. Adembenemende ontwikkeling De dynamiek, waartoe wij worden ge dwongen. heeft op velerlei gebied echter ook vernieuwing gebracht. Nog nooit is de produktie zo snel gestegen, nog nooit is de wereldbevolking zo snel toegeno men, de ontwikkeling van tal van ge bieden is adembenemend snel. De westerse samenleving heeft door dit alles een pluralistisch karakter ge kregen. allerlei organen hebben zich ontwikkeld voor overleg en regeling, doch het weefsel van belangen- en over- legorganisaties k&n storend werken op het economische en sociale leven, doch het is het in de praktijk gevonden antwoord op de theoretische construc ties van de vorige eeuw. Spr. koesterde echter geen overdreven verwachting van het internationale overleg. Maar op het gebied van internatio naal monetair en financieel beleid, in tergouvernementele investeringen, in ternationale handelspolitiek, vormt zich een internationale publieke opinie en dit is iets waar men omstreeks 1930 mpt een lantaarntje tevergeefs naar gezocht heeft. De internationale politieke spannin gen werken aan de ene kant storend in op de groeiende economische, sociale en culturele samenwerking. Maar zy hebben aan de andere kant een tegenstroom in het leven geroe pen. die de noodzaak van die samen werking erkent. Isolement en Isola tionisme en een neutraliteitspolitiek zyn volmaakt uit de tyd, aldus prof. De Vries. Geen afwachtende houding! Het westen is politiek en psychologisch vaak in het defensief, maar op het gebied van economische, sociale en culturele betrekkingen mag het niet een afwachtende houding aannemen. Dat zou zelfmoord zyn. aldus spreker. Er zal dan ook een pluralistische op lossing moeten komen voor de pro blemen. Wij kunnen niet wachten met handel, bedryf, investering tot er een algemene verbroedering komt tussen de volkeren. Die nauwere samenwer king kan echter alleen maar langzaam groeien en die komt er niet door nog een paar conferenties a la Genève. Nederland uniek De plaats van Nederland, aldus spr., is eerst een plaats in Europa, in con tinentaal west-Europa. Onze plaats moet bepaald worden door een weldoordachte en met bekwaamheid verdedigde, politieke, economische en financiële visie op de toekomst van west-Europa. A' door een nauwe samenwerking binnen Europa kan ten slotte dit werelddeel op den duur iets anders blijven dan een schiereiland van Azië en de Nederlanders bezetten door hun investeringen overzee, hun wereld handel en toenemende diensten op het gebied van verkeer en transport bene vens technische diensten in een groeien de veelvormigheid een unieke plaats in Europa. Meer uniek dan in de tijd vóór de overdracht van de soevereiniteit in Indonesië, aldus spr., want wij zijn een maritieme mogendheid gebleven zonder te grote magnetische binding aan een deel van de wereld overzee. Weinig landen tenslotte evenaren ons land in evenwichtige samenstelling van in- en uitvoer van voedsel, grond stoffen en industriële produkten, ge koppeld aan een veelvormig diensten en kapitaalverkeer. Voor Nederland is de koers eenheid van visie bij veel vormige activiteit. Wij kunnen ons de luxe van gebrek aan eensgezindheid en coördinatie niet veroorloven. En bovenal: wy kunnen ons de luxe van stilstaan niet veroorloven", aldus prof. De Vries ter afronding van zyn betoog.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 13