Anton Philips deed kattekwaad en te het leren aan zijn laars laptt REGENT Bereisde de wereld en bracht Philipsconcern tot grote bloei f Luchtfotografie onthult vaak merkwaardige dingen „Ook ideologisch moet liet Westen Rusland weerstaan'1 95ste jaargang Vrijdag 26 oktober 1956 Derde blad no. 28970 (Ingez. Med.-Adv.) In de jaren omstreeks 1880 woonde er in Zalt- bommel een gezonde Hollandse jongen, die meer hield van kattekwaad dan van leren. Hij was haantje de voorste onder zijn vriendjes, haalde halsbrekende toeren uit en legde een volslagen minachtig voor iedere schoolkennis aan de dag. Zijn ouders hadden niet al te hoge verwachtingen van de toekomst van hun zoon; vader zou hem echter wel aan een betrekking helpen, liefst in de effectenhandel, waartoe de jongen zich aange trokken voelde, zonder er precies begrip van te Indrukwekkend boek van prof. P. J. Bouman over Anton Philips-de mens, de ondernemer Prof. dr. P. J. Bouman, hoogleraar in de sociologie aan de Rijksuniversiteit te Groningen, heeft een boek geschreven over dr. Philips, dat tot titel heeft .Anton Philips, de mens - de ondernemer". Het is een boeiend boek: niet alleen omdat het leven van dr. Anton Philips spreekt tot de verbeelding, doch ook omdat prof. Bouman op zo voortreffelijke en menselijke wyze dit leven heeft beschreven. Prof. Bouman is uitvoerig, doch dringt nooit té diep door in het persoonlijk leven; hij weet telkens een logisch verband te leggen tussen Anton Philips, als mens in zijn gezin én in zijn onderneming, en Anton Philips als ondernemer, die dan tegelijk ook weer de mens Anton Philips is. Niets was dr. Philips te veel hebben, wat daarvoor nodig was. Zonder het eindexamen van een middelbare school te hebben behaald, ging de levenslustige jongeman de han del in. Die jongeman was Anton Philips, die later een zo vooraanstaande positie in zou nemen in het Nederlandse bedrijfsleven Jaren later zou zijn naam over de gehele wereld bekend zijn en zouden de produkten uit zijn fabrieken overal ter wereld worden gebruikt. Het zou onmogelijk zijn In kort be stek een volledige levensbeschrijving te geven van dr. Anton Philips: wij wil len hier slechts enkele grepen doen uit het boek van prof. Bouman. Anton Frederik Philip» werd geboren op 14 maart 1874. Zijn vader Frederik Philips, was o.m. eigenaar van de gas fabriek te Zaltbommel. in welke plaats het gezin woonde. De ruim 15 jaar ou dere broer van Anton. Gerard, studeer de in Delft en behaalde zijn ingenieurs titel, toen Anton nauwelijks op school was. Het schoolgaan was allerminst naar de zin van dè levenslustige Anton, die liever op straat speelde. Tijdens zijn h.bs.-jaren, zeilde hij eens op de rivier met een wrakke, zelf-gerepareerde roei boot die hem ook begeleidde toen hij als eerste van alle Bommelaars de Waal overzwom. Doch dat waren niet de enige bra- vour stukjes die hij uithaalde: er be stond niets prettigere dan halsbrekende toeren te verrichten op de hoogste om megang van de St. Maartenstoren en eenmaal kwam Anton op het idee de strijkplank op een raamkozijn van de eerste verdieping van het huis aan de markt te leggen. Eén jongen zat op het uiteinde van de plank, dat in de kamer stak en op het andere einde, buiten het raam dus, zat Anton. Feeds in deze ja ren bleek de jonge Philips over een gro te dosis moed en vindingrijkheid te be schikken! Jeugdportret van Anton Philips. Naar Amsterdam Omdat het op de h.b.s. te Zaltbommel niet al te best wilde vlotten, besloten va der en moeder Philips hun zoon naar de Handelsschool te Amsterdam te sturen. De school trok Anton niet in het minst, maar de stad des te meer. Twee jaar hield hij het op school uit; daarna kreeg hij een betrekking bij de Amsterdamse firma Burdet en Druyvesteyn, commis sionairs in effecten. Na ruim een jaar vertrok hij naar Londen om verder in de geheimen van het vak ingewijd te worden. Doch lang zou zijn verblijf daar niet duren. en Eindhoven De heer Philips en zijn zoon Gerard hadden in 1891 in Eindhoven een fa briekje opgericht voor het vervaardigen van gloeilampen volgens een procédé, uitgewerkt door Gerard. De zaak. waar voor vader Philips het geld had geleverd, liep echter niet al te best, en dreigde een fiasco te worden, maar een bod. dat op het bedrijf gedaan werd, kon de heer Philips niet aanvaarden en hij wilde liever nog meer verlies lijden dan het gevoel te hebben een onredelijk voorstel te hebben aanvaard. De zaak moest dus voortgezet worden, hetgeen met een re organisatie gepaard diende te gaan. De grootste zorg was het vinden van een goede vertegenwoordiger, en er ging een brief naar Londen of Anton onder zijn vrienden niemand wist, die geschikt zou zijn voor deze functie. De vrienden, die Anton noemde, hadden echter geen zin naar de uithoek Eindhoven te gaan, of hadden reeds een behoorlijke positie. De enige oplossing was Anton zelf te vra gen naar Eindhoven te komen, doch va der Philips aarzelde of hij dit wel mocht vragen van zijn zoon. Niet alleen dat het werk de jongeman misschien niet zou liggen, maar bovendien zou het moeilijk voor hem zijn de leiding van zijn oude re broer te aanvaarden. Men kwam tenslotte overeen, dat An ton het voor een half jaar zou proberen. Encrzyds speet het hem wel zijn werk in Londen te moeten prijsgeven, maar anderzijds trok het avontuur hem. Op S januari 1895 kwam Anton in Eindho ven aan. Met koffer op stap Hij pakte het werk energiek aan en begon allen, die ooit lampen hadden ge kocht van de fabriek, te bezoeken. Met zijn koffertje, gevuld met allerlei typen lampen trok hij er op uit. eerst naar de mogelijke afnemers in Nederland - de elektriciteit vond toen nog slechts wei nig toepassing in ons land - en spoedig ook naar het buitenland, vooral naar het Duitse industriegebied. Gemakkelijk was het werk niet en Anton kreeg menige te leurstelling te slikken, maar zijn opti misme leed er niet onder. In ieder ge val werd de produktie rendabel en over het boekjaar 1895/1896 werd de eerste winst gemaakt. Naast zijn reizen, hield Anton zich ook bezig met de correspondentie en met de fabriek. Gaarne maakte hij een praatje met de arbeiders, die hij allen - het waren er omstreeks 100 - bij name kende. Ook voor het technische werk van zijn broer legde hij grote belang stelling aan de dag. Hoewel hij van techniek weinig verstand had. verwierf hij zich ook op dit terrein de nodige kennis. De verhouding tussen de twee broers was over het algemeen uitste kend: zij voerden als het ware een on derlinge strijd, Anton trachtte zoveel te verkopen, dat de fabriek het aantal niet kon leveren, en Gerard probeerde zoveel te fabriceren, dat Anton er geen afnemers voor kon vinden. Nooit was Anton iets te veel. Een Groningse fabrikant schreef ontevreden te zjjn en de relatie te willen verbreken. Anton vroeg om een onderhoud en de Groningse fabrikant noemde een tijd: maandagochtend 9 uur. kennelijk met de bedoeling Philips af te schrikken. Er werd op zaterdagmiddag tot 5 uur ge werkt in de fabriek te Eindhoven en An ton zou dus zondags moeten reizen en de nacht in een hotel doorbrengen. Als de fabrikant echter gedacht had Anton af te schrikken, dan kende hij hem niet: precies om 9 uur was Anton pre sent en bij zijn vertrek liet hij een te vreden klant achter! Drie maal naar Rusland Dezelfde werklust bleek bij de bezoe ken aan Rusland. Aanvankelijk zou Ge rard, die deze reis niet aan zijn jongere broer toevertrouwde, zelf naar Rusland gaan. maar aangezien er enkele zeer be langrijke onderzoekingen op stapel ston den. moest Anton gaan. Dit was wel even een teleurstelling voor deze, omdat hij juist twee maanden tevoren in het huwelijk was getreden met Annetje de Jongh, dochter van de directeur van ge meentewerken te Rotterdam. Begin au gustus 1898 reisde Anton over Riga naar St. Petersburg. vol enthousiasme en zelf verzekerd, doch zonder enige kennis van het Russisch. Hij bemerkte dat de Duit se vertegenwoordigers hem voor geweest waren, hetgeen echter niet mocht ver hinderen dat hij belangrijke orders kreeg, die totaal 50 van de jaarpro- duktie bedroegen. Om zijn Duitse con currenten vóór te zijn besloot Anton in de winter van hetzelfde jaar nogmaals de grote reis te ondernemen, niet zozeer voor het verkrijgen van orders als wel voor het verstevigen van de relaties. Vroeg in het voorjaar van 1899 vertrok Anton pogmaals naar Rusland, daarme de zijn Duitse collega's de loef afste kend. Altijd te laat De concurrentie met de Duitse fabrie ken was het felst, doch ook tegen deze wist Philips zich te handhaven. In Eind hoven werden flinke voorraden ge maakt. om tegen lage prijzen in Duits land aan de markt te komen. Toen An ton. die op 1 april 1899 mede-firmant was geworden, de directeuren van enke le concurrerende firma's ontmoette, kreeg hij de raad zijn concurrentiepo- gingen maar op te geven. „Ik behoef slechts op deze knop te drukken en de prijs van de lampen gaat omlaag tot 20 Pfennig", zei een van hen. Antons antwoord luidde „U kunt op die knop drukken zoveel U wilt, maar U komt toch te Iaat. Sedert een maand bevatten al onze verkoopcontracten de clausule, dat de prijzen van de Philips- lampen steeds een halve Pfennig bene den Uw offertes zuilen liggen". Met de jonge man uit Eindhoven was niet te spotten Ook een „trekbank" Niet alleen in het Oosten, ook in het Westen, lag het werk op Anton te wach ten. In 1911 bevond hij zich in Amerika om te trachten enkele „hamermachines'' te kopen, die nodig waren voor een ver beterd fabricageproces. Spoedig had hij de leverancier van deze machines gevonden, maar het kost te moeite twee machines te kopen, om dat die reeds besteld waren door een Duitse firma. Toen Antons pogingen op niets uit dreigden te lopen, klaagde hij zijn nood bij de echtgenote van de fabri kant, die Frangaise van geboorte was. Philips speculeerde handig op gevoelens van de Fransen ten opzichte van de Duitsers en binnen twee weken was An ton Philips in het bezit van de beide machines! Voor alle zekerheid kocht hij er ook nog een „trekbank" bij, omdat hij had vernomen, dat de Duitse firma daar eveneens belang in stelde. Wat er met deze trekbank gedaan moest worden, wist Anton in het geheel niet. maar zijn trum, een nijverheidsschool voor meis- ...öiWr» öw. &Su CiL\ «DiiiiiiiuiniiuiiuiHuiiuininiiumiülltUlUUlllliBilllinilinni KnirnrnnTTmnmiTmiiiianuimiiniTTmnTTmniHiiiiutiuiiuia» Voor de roker die zich graag verwent: n reuze bolknak voor ZZcf. lniiiiiniiiiiiiiiinBHiiiinnof In Eindhoven, dan kwam er vast en zeker een briefkaart met de hartelijke gelukwensen. Zijn vrouw, die veel begrip had voor het werk van haar man, en die hem vaak vergezelde op zijn zakenreizen, steunde hem zoveel zij kon in het so ciale werk. De sociale voorzieningen, die in het bedrijf werden getroffen waren in die tijd nog een bijzonderheid: er een pensioenfonds, een kraamcen- intuïtie zei hem dat hij een goede koop had gedaan, hetgeen een jaar later juist bleek te zjjn! De zaak breidde zich sterk uit, niet alleen wat de omvang van de produk tie. maar ook wat het aantal werkzaam heden betreft. Men zette een eigen glas fabriek en nam zelf de fabricage van argongas ter hand. In het buitenland werden verscheidene dochteronderne mingen opgericht, omdat Eindhoven niet zoveel kon produceren, dat alle afne mers tijdig en voldoende konden wor den voorzien. Aan het hoofd van dit enorme concern kwam Anton Philips te staan, toen zijn broer Gerard, die in 1917 een ere-doctoraat kreeg van de Tech nische Hogeschool, op 1 april 1922 zijn functie neerlegde. Hij werd bijgestaan door drie onder-directeuren. Koopmansinstinct Anton Philips ontving zelf ook een ere doctoraat, en wel van de Economische Hogeschool te Rotterdam. De plechtig heid had op 8 juni 1928 plaats. In zijn antwoord merkte de jonge doctor o.a. op: „Men moet koopmansinstinct bezit ten en die is niet aan te leren. Wel geeft de volbrachte studie aan de Handels hogeschool natuurlijk een groot voor deel, dat, naarmate men zich in de praktijk ten nutte maakt, meer tot uit drukking zal komen". De studenten kon den deze woorden misschien meer waar deren dan de hoogleraren, die betwijfel den of dr. Philips de betekenis van het economisch hoger onderwijs wel naar waarde wist te schatten. Dr. Philips bleef bij ai zijn werkzaam heden „mens". Hij stelde belang in het gezinsleven van zijn arbeiders en nooit zou hij een jubileum vergeten. Was hij bij de herdenking van het jubileum niet Dr. A. F. Philips op latere leeftijd. jes, een ziekteverzekering, ontspannings verenigingen en een bedryfs-geneeskun- dige dienst. Dr. Philips vergat nooit, dat zijn ar beiders en medewerkers in de eerste plaats mensen waren. Hoezeer dr. Phi lips werd gewaardeerd bïrek duidelijk bij zijn jubilea en verjaardagen. In Eindhoven is een standbeeld opge richt voor dr. Philips, hem door het. ge meentebestuur aangeboden bij zijn 75ste verjaardag: op 15 mei 1951 werd het onthuld. Dr. Philips zelf kon wegens zijn ziekte deze plechtigheid niet bijwonen, doch enige tijd later is hij er nog met een auto langs gereden. Het komt slechts zelden voor dat een standbeeld opge richt wordt voor iemand die nog leeft. Grote leegte In de nacht van 6 op 7 oktober 1951 overleed dr. Anton Philips. Drie da gen later werd hij begraven. Groot was het aantal bloemstukken, waaron der een krans van H. M. de Koningin een centrale plaats kreeg. Alle Philips- bedrijven lagen op die dag stilDe mens Philips liet een grote leegte ach ter: zij die hem hebben gekend zullen hem nimmer vergeten! Wij hebben slechts enkele momenten uit het leven van Anton Philips kun nen aanstippen. In het boek van prof. Bouman is zijn leven op boeiende wijze uitvoerig beschreven. Het keurig uitge voerde en met vele foto's verluchte boek is een monument ter ere van Anton Phi lips, de mens - de ondernemer. Schuin invallend licht leidde tot ontdekking van oude Romeinse kazerne Deskundigen, die zich bezighouden met de studie van luchtverkennings- foto's zoals onlangs tijdens vluchten over Rome genomen kunnen hierbij wonder baarlijke ontdekkingen doen. In het begin van de tweede wereld oorlog waren zy er reeds in geslaagd door middel van luchtfoto's de juiste plaats vast te stellen waar de vijand mijnen had gelegd, dank zy foto's ge nomen bij zonsopgang en zonsondergang waarbij het licht vanuit een schuine hoek in de lens valt. Deze foto's brengen tot in de kleinste bijzonderheden het terrein in beeld, en tonen zelfs de meest onopvallende oneffenheden, die zelfs aan de aandacht van mensen ter plaat se zouden ontgaan, doch die dank zij het schuin invallende licht op de foto's dui delijk waarneembaar zyn. Hierdoor is het mogelyk geworden bouwwerken uit vroege eeuwen op het spoor te komen die diep onder de grond begraven liggen. Een van de meest opmerkelijke ontdek kingen op dit gebied was het resultaat van een serie luchtfoto's die genomen werd boven het militaire vliegveld van Centocelle dicht bij Rom<>. Een lucht foto genomen bij schuin invallend licht leidde tot de ontdekking van een grote Romeinse kazerne onder het vliegveld, waarvan de omtrekken en gehele opstel ling zo duidelijk te zien waren alsof de aarde doorschijnend was! Gedurende de tweede wereldoorlog heeft de luchtfotografie wonderbaarlijke vorderingen gemaakt, in niet geringe mate dank zij de moderne fototoestellen voor het nemen van stereoscopische en drie-dimensionale foto's, met behulp waarvan de juiste afmetingen van de gefotografeerde objecten berekend kun nen worden, en welke het mogelijk maken de kleinste details op de grond vast te stellen. Heden ten dage bestaan er speciale kleurenfilms welke het mogelijk maken onderscheid te maken tussen de echte groene kleur van gebladerte en de groene kleur van kunstmatige takken, die gebruikt worden bij wyze van camou flage! Het is nu niet meer mogelijk fabrieken, die voor oorlogsdoeleinden ondergronds gebouwd zijn, geheim te houden. Als men dit alles weet, is het gemak kelijk te begrijpen, waarom de Russen het voorstel van president Eisenhower met betrekking tot wederzijdse luchtver- kenningen en inspectie verworpen heb ben. Prins Bernhard te Neiv Orleans: Z.K.H. Prins Bernhard heeft te New Orleans voor de Vereniging tot bestudering van Internationale Vraagstukken een rede gehouden over de betrekkingen tus sen Europa en Amerika. Ervan uitgaande, dat onbekendheid met elkanders omstandigheden soms tot spanningen kan leiden in de groeiende Atlantische gemeenschap, zei de Prins, dat dergelijke dingen geen reden voor ongerustheid geven maar dat het wel van belang is dat het gemeenschappelijke ideologische standpunt sterk blijft en dat eventueel gerezen geschillen dusdanig worden opgelost dat er geen wrok over blijft. In aanmerking genomen dat de kracht van het communisme voornamelijk blykt te liggen in zijn ideologie, moeten wij, aldus Prins Bernhard, tot de con clusie komen dat wy in staat moeten zyn de communistische uitdaging in het bijzonder tegemoet te treden op ideologisch gebied. Oorlogen, economische noodzaak en bureaucratisering hebben geleid tot ont worsteling en verlies van de persoonlijk heid, een toestand waarin de merke lijke gemeenschap op eon maevne ga&f gelijken. Tot op zekere hoogte loont ce Westerse maatschapoij gevaar ha<r cultureel richtingsg oei te /erliezen. Slechts door dr massa met de maat schappij te verzoenen en haar daarin weer op te nemen, kan het westen hopen een einde te maken aan deze inwendige verdeeldheid, welke zijn kracht onder mijnt en zijn eenwording belemmert Dit is 'n onderwerp, dat veelvuldg in de be sprekingen tussen Amerikanen en Euro peanen behandeld moet worden, ook al doen zich daarbij wederzijds misvattin gen voor over het ware karakter van onze gemeenschappen. Zo is het ook van belang, dat de samenwerking: tussen de landen van de Atlantische gemeenschap wordt uitgebreid tot cultureel gebied. Mtr overleg Veel meningsverschillen tussen de Verenigde Staten en Europa zouden waarschijnlijk voorkomen kunnen wor den, wanneer meer voorafgaand overleg werd gepleegd voordat openbare stap pen verklaringen, het uitbrengen van een stem in de V.N., diplomatieke stappen worden gedaan. Prins Bernhard zei verder, dat nau were samenwerking op het gebied van economische en technische hulpverle ning aan ten achter gebleven gebie den een wezenlijke versterking van de positie van het westen in vele be langrijke delen van de wereld zou kunnen opleveren. Wel zal althans de algemene lijn van de buitenlandse politiek los moeten blijven van partijpolitiek wanneer men voorkomen wil, dat de geestelijke bood schap van het westen overstemd wordt door het lawaai van onze interne ge schillen. Behalve overleg op regerings niveau kunnen en moeten ook particu liere groeperingen bijdragen tot weder zijds begrip tussen Europa en Amerika. wording Prins Bernhard verklaarde tenslotte van mening te zijn, dat Europese een wording een noodzakelijke eerste stap Is, zowel in het belang van Europa zelf als in dat van de Atlantische gemeen schap. Een gezonde fundering voor po litieke vereniging moet gelegd worden door economische integratie en om te beginnen moeten de belemmeringen voor vrijhandel verwijderd worden en een gemeenschappelijke markt worden ingesteld. Dit betekent niet. dat de militaire samenwerking veronacht zaamd zou moeten worden, want er is niets in de huidige toestand, dat een verzwakking, hoe klein ook. van onze defensieve paraatheid schjjnt te recht vaardigen. Maar naar mijn mening, aldus Prins Bernhard, moet onze militaire samen werking. wil zij effectief zijn. behalve dat zij gebaseerd is op een door onze gemeenschappelijke idealen begees terde gemeenschap, aangevuld wor den door nauwe samenwerking op an dere gebieden. Een van de meest be lovende schijnt wat dat betreft het vreedzame gebruik vaft atoomenergie te zijn. Walter Gieseking overleden Prof. Walter Wilhelm Gieseking, de befaamde Duitse concert-pianist, is he denochtend in een Londens ziekenhuis overleden. Hij was 60 jaar. In december van het vorige jaar had Gieseking zijn vrouw verloren en zelf zware verwondingen opgelopen bij een busongeluk in Stuttgart, tengevolge waarvan hij zes weken in een ziekenhuis doorbracht. Walter Gieseking was een van de be kendste pianisten van deze tijd. Hij had zioh in het bijzonder toegelegd op de vertolking van moderne werken, maar was evenzeer thuis in de klassieken. Geboortig uit Lyon als zoon van een Duitse arts, leerde hij op vierjarige leef tijd al pianospelen. Op 26-jarige'leeftijd maakte hij zijn eerste buitenlandse toernee en sindsdien heeft hy de hele wereld bereisd. Omdat hy in Nazi- Duitsland en tijdens de oorlog in bezet Europa was blijven optreden, mocht hy na de oorlog niet meer in het openbaar spelen, doch in 1947 is dit verbod opge heven. Twee jaar later verklaarde de Amerikaanse regering hem voor geheel gezuiverd. Tydens na-oorlogse bezoeken aan Melbourne en New York betoogden Joodse organisaties tegen hem. In 1952 werd hy begiftigd met het Franse Legioen van Eer. Z.K.H. Prins Bernhard heeft een tweedaags onofficieel bezoek ge bracht aan de Atlantische vloot van de Ver. Staten. De Prins steeg van het vliegveld bij Jacksonville in een Thunder-Fighter op om zich naar het vliegdekschip „Uss Forrestal te begeven. Op de foto ziet men Z.K.H. Prins Bernhard, die zijn reddingsgordel omdoet.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 11