Geheim der aarde ontdekt tijdens tentoonstelling voor scholieren Olieproduktie in west-Nederland neemt gestadig toe, terwijl de velden van Drente teruglopen Franse ambtenaren in Marokko heden in staking tegen „Meknes" Vondels „Lucifer" boekte groot succes i i Belgische hoofdstad Spaak poogt in orderboekjes de Sovjet-Unie te vullen.... DONDERDAG 25 OKTOBER 1956 Olie onder het polderland (I) (Ingez. Med.-Adv.) Algerijnse opstandelingen schijnen ontmoedigd Franse functionarissen in Marok kaanse overheidsdienst hebben de Franse regering de eis gesteld, dat on middellijk een plan voor hun repatrië ring wordt opgesteld, aangezien aij hun veiligheid in Marokko niet langer ver zekerd achten. De Marokkaanse regering heeft naar aanleiding van de stakingsoproep laten weten, dat de openbare diensten moeten doorwerken en dat de functionarissen, die zich aan dit beginsel niet storen, zullen worden gestraft. „De overtreders plaatsen zich buiten de reglementen, welke hen beschermen", aldus de Ma rokkaan^ regering. In de afgelopen 24 uur zijn 24 A1 g e- r ij n s e rebellen in de strijd met Franse veiligheidstroepen gesneuveld. ZONNEWIJZER VOOR GENERAAL BARETTA Morgenochtend te kwart voor elf zal een deputatie van de Kon. Luchtmacht een zonnewijzer aanbieden aan luite nant-generaal A. Baretta, chef van de Luchtmachtstaf, en zijn echtgenote. De aanbieding zal geschieden ten huize van de generaal „De Hartenkamp" in Was senaar, in aanwezigheid van de ontwer per van de zonnewijzer, de sierkunste naar Eppo Doeve. Generaal Baretta heeft er de voor keur aan gegeven als herinnering aan zijn militaire loopbaan een werkstuk te aanvaar 'en da* door zijn eigen soldaten is vervaardigd. De keus is daarbij ge vallen op een zonnewijzer. Voorts werden er zeven gewond en twaalf gevangen genomen. De Franse troepen maakten een grote hoeveelheid wapens en ammunitie buit, terwijl ver schillende wapenopslagplaatsen werden ontdekt. Zes Algerijnse Mohammedanen zijn door de opstandelingen ontvoerd en vermoord. Onder hen bevindt zich een 65-jarige Algerijn en zijn dochter van achttien en een Mohammedaans meisje van twintig. In Franse kringen was men van me ning, dat de arrestatie van de vijf lei ders een groot psychologisch effect scheen te hebben. Dit bleek, zo werd ge zegd, onder meer uit het feit, dat zestien opstandelingen zich hadden overgegeven en andere vroegen om de voorwaarden, waarop zij zich konden overgéven. Tom Whittaker overleden VERLIES VOOR HET BRITSE VOETBAL. Tom Whittaker, een historische figuur in het Britse voetbal en vele jaren secretaris-manager van Arsenal is op 59-jarige leeftyd in een Londens ziekenhuis overleden. Hij was enkele maanden ziek geweest. Whittaker's leven is altijd zeer nauw aan voetbal en aan Arsenal verbonden geweest. In 1919 kwam hij als mid- voor bij Arsenal. Nadat zijn periode als actief speler voorbij was. werd hij trai ner van de club en in 1947 manager. Whittaker had een groot aandeel in het verkrijgen en handhaven van Arsenal's grote reputatie in de voetbalwereld. In alle sportkringen was hij vermaard om zijn „magische vingers", waarmee hij voortreffelijk kon masseren. 'Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllll Bij het woord „olie" dachten wij vroeger aan Arabische woestijnen, tropische oerwou den en Amerikaanse bodem schatten. Alleen verre streken leverden de vloeibare delfstof, die steeds onontbeerlijker werd voor leven en werken van de moderne mens. Maar na de tweede wereld oorlog is ook Nederland olie producent geworden, en vooral de laatste tijd blijken er grote mogelijkheden te zijn, in het bijzonder in het westen des lands. Hoe de olie hier werd ontdekt en hoe de nieuwe in dustrie nu werkt in de polders langs de kust. vertelt een speciale medewerker in drie artikelen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiit (de z.g. anti-clinaallang niet altijd olie of gas. Vaak is er alleen zout water, soms vindt men boven dit water alleen gas, en het komt ook voor, dat alleen olie boven het water wordt aangetrof fen. De anti-clinaal kan door breuken of andere onregelmatigheden zijn ver stoord. Zo ontbreekt op het Schoonebeekveld in Z.O. Drente de gaskap, die voor de natuurlijke druk zorgt, zodat daar de olie met de bekende „ja-knikker" moet worden opgepompt. In Overijssel en de Gelderse achter hoek werd daarentegen wel gas, maar geen olie aangetroffen. De ideale combinatie vond men echter wel op sommige plaatsen in Zuid-Holland. Dan wordt de olie door het gas om hoog gedrukt en ontstaat de „spuiter", waarbij men slechts aan een kraan behoeft te draaien om de kostbare Knecht der imperialisten met eerbewijzen ontvangen (Van onze correspondent in Brussel) Spaak en Van Acker vertoeven thans in Moskou. In de Brusselse kringen werd bevestigd, dat de premier reeds vrijdag naar Brussel zal terugkeren, gezien de gespannen toestand in verband met de anti-inflatoire maatregelen van de rege ring. Maar Spaak zal zijn programma van twee w^ken afwerken. De Belgi- sohe minister van Buitenlandse Zaken is vergezeld van economische experts, waaruit wordt afgeleid, dat de Belgen zullen trachten in Rusland de order boekjes van de Belgische industrie te vullen. De Belgische export naar de landen achter het ijzeren gordijn is in de jongste jaren sterk gestegen, daar België een aantal belangrijke produk- ten, zoals koperdraad, levert. De han delsrelaties worden echter bemoeilijkt door het feit, dat nog steeds geen stra tegische materialen, .zoals ruw koper, mogen worden geleverd. Zolang de At lantische organisatie tegen de levering van strategische materialen aan Rus land een veto stelt, zal België hiervan niet afwijken, aldus politieke waarnemers in de Wetstraat. vloeistof in de tank te laten lopen. De mooiste spuiter vond men tot dusver in Wassenaar,, waar prachtige zwavel- vrjje olie werd aangeboord. Weinig te zien Aan een spuiter is overigens al even weinig te zien als aan een „ja-knikker", die de olie naar boven moet pompen. Beide nemen slechts enkele vierkante meters ruimte in. Kan men de pomp- Indien het seismisch onderzoek de mogelijkheid van olie heeft aan getoond. verrijzen de boortorens. Deze doorsnede van de grond geeft een duidelijk beeld van de structuur onder de bodem, zoals deze - met talloze variaties - kan optreden. installatie nog zien „ja knikken", aan de spuitende put is in het geheel niet te zien of er iets gebeurt. Boven de stevige afsluiter staat slechts een kleine buizensysteem met een aantal kranen, in de olie-terminologie „kerstboom" ge naamd. De spectaculaire boortoren, de simpele ja-knikker, en de zich nooit verroe rende „kerstboom", zijn langzamer hand hekende verschijnselen geworden in westelijk Nederland. De ontdekking van olie op de schooltuintjes aan de Mient heeft er toe geleid, dat Zuid- Holland thans uit twintig putten ruim één achtste van de totale pro- duktie der N.A.M. levert 'n aandeel dat elk jaar stijgt. Want terwijl de produktie van de Drentse velden langzaam terugloopt, neemt die van westelijk Nederland gestadig toe. Zuid-Holland 1 In Zuid-Holland wordt thans olie X Z olie gewonnen uit 20 putten. Daar- f I van zijn er acht op het z.g. Rijs- J wijkveld, dat in 1953 tot ontwikke- ling kwam. In 1954 werd reeds een t olielaag aangeboord bij Berkel, J X waar thans drie putten olie leveren. X In 1954 werd bij Delft olie ge- vonden en ook daar zijn nu drie X producenten. Het jaar 1955 was X bijzonder belangrijk: toen bleken Idrie boringen bjj Pijnacker, een bij J de Lier, een bij Wassenaar en een t bij Usselmonde produktief. De produktie per dag in Zuid- X XHolland bedroeg op 1 januari j.l. X 287 kubieke meter op een totaal voor heel Nederland van 2803 X kubieke meter. Alle in Nederland X X gewonnen olie wordt verwerkt in de X grote raffinaderij van de B.P.M. te Pernis. X X Wenen atoomcentrum der V.N. Oostenrijk treedt toe tot Kolen- en Staalgemeenschap (Van onze Weense correspondent) Vertegenwoordigers van 83 staten hebben in New York eenstemmig be sloten om het vaste secretariaat van de internationale commissie voor atoomenergie van de Verenigde Na ties in Wenen op te richten. De-ze autoriteit houdt zich uitsluitend bezig met de vreedzame toepassing van atoomenergie. Daarvoor hebben inspec teurs er voor te zorgen dat het ter be schikking staande splijtbare materiaal alleen voor vreedzame doeleinden in de verschillende landen wordt gebruikt. In Oostenrijk is men zeer verheugd over deze beslissing, omdat dit land ook ac tief wordt ingeschakeld in het werk van de Verenigde Naties en zodoende een centrum kan worden van intematonale samenwerking. Deze voldoening is des te groter omdat ook de Zwitserse rege ring dit voorstel heeft gesteund en niet voor Genève heeft gestemd. Tegeljjkertjjd heeft de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, Figl, medegedeeld dat Oostenrijk te vens van plan is zich bij de Kolen- en Staalgemeenschap aan te sluiten, doch da. het gunstige ogenblik om toe te treden nog moet worden afgewacht. Indonesië over nietigverklaring der schulden Indonesië heeft zich in een brief tot de secretaris-generaal der Verenigde Naties. Hammarskjöld. gericht. Daarin verklaart het zich gerechtigd de schul den aan Nederland nietig te verkla ren. Als voornaamste oorzaak noemde de woordvoerdex van de Indonesische af vaardiging bij de Verenigde Naties de verslechtering van de betrekkingen tus sen Nederland en Indonesië. Dekkingspercentage 86 De waarde van de invoer bedroeg in september 1956 f. 1.191 miljoen (v.m. f. 1.156 miljoen), terwijl voor een waarde van f. 998 miljoen (v.m. f.857 miljoen) werd uitgevoerd. H.et dekkings percentage bedroeg 84 Cvjn. 74). (Speciale berichtgeving) Het is nog geen 20 jaar geleden, dat niemand geloofde in de aanwezigheid van olie onder de vette weiden en vruchtbare geestgronden van Nederland. Ook de oliedeskundigen dachten daar niet aan. Er leek geen enkele aanleiding olie te veronderstellen langs de kust van de Noordzeetot dit kostbare mine raal volkomen onverwacht werd aangetoond in het hartje van Den Haag. Het was louter toeval, dat in het voorjaar van 1938 tijdens een boordemon- stratie aan de Mient oliesporen werden ontdekt. De demonstratie vond plaats ter gelegenheid van een tentoonstelling voor scholieren. De Freule Elias Stich ting, die zich ten doel stelde de jeugd kennis bij te brengen van het leven en werken in het toenmalige Ned. Indië, had deze tentoonstelling georganiseerd in samenwerking met de gemeentelijke dienst van School- en Kindertuinen, Een deel der tuintjes aan de Mient werd „olieterrein", waar de B.P.M. een complete boorinstallatie neerzette om de scholieren te laten zien hoe in de verre olielanden gewerkt werd. De beitel zou tot 500 meter boren: het was de eerste maal dat de grond onder Den Haag op zo'n diepte nauwkeurig werd onderzocht. Op een diepte tussen de 400 en 500 meter trof de boormeter tot zijn verbazing oliesporen aan. Zijn chefs wilden het eerst niet geloven ("De olie zou wel van het boorapparaat zelf afkomstig zijn"), maar achteraf bl eek de boormeester gelijk te hebben gehad. De aarde had zijn geheim prijsgegeven bij een tentoonstelling voor Haagse scholieren Niet dat zich onder Den Haag zelf olie in exploiteerbare hoeveelheden be vindt. Maar nu de aanwezigheid van deze delfstof eenmaal was aangetoond, kon men gaan uitzoeken, waar dit wèl het geval zou zijn. Het speurderswerk wees uit, dat zowel ten zuiden als ten noorden van deze stad plooiingen in de aardlagen zijn, waar wel voldoende olie is opeengehoopt om de dure exploitatie lonend te maken. Men kan zich de aarde onder de oppervlakte het best voorstellen als een grillig gebergte, bestaande uit diverse lagen van zand en steen. In de loop van miljoenen jaren zijn deze formaties ontstaan, en soms waren de omstandig heden gunstig voor de vorming van olie, een chemische verbinding, afkomstig van in zee afgestorven, microscopisch kleine planten en dieren. Deze zonken neer op de bodem van de zee en werden weer bedekt met slib. Waar eens zee was ontstond in de loop van miljoenen jaren land, en diep in de aarde wer den de organismen door de steeds stij gende druk als het ware uitgeperst. Dit is het begin van het ontstaan van aard olie. In poreuze lagen Aardolie, aardgas en uit de zeeën af komstig zout water werden naar boven geperst in poreuze lagen (b.v. zand), die door een ondoordringbaar gesteente zijn afgedekt. Deze poreuze lagen hebben een grillig verloop, met koepelvormige plooiruggen en komvormige plooidalen. In de koepels verdelen gas, olie en water zich volgens hun soortelijk gewicht: het gas komt boven, het water beneden, en daartussen bevindt zich de olie. Het is dus de kunst de koepel te vin den, waarin de olie als een ring om het gas ligt. Maar helaas bevat een koepel Gisteren weer anti-Franse demonstraties in de voornaamste Marokkaanse steden Volgens de jongste berichten zijn bij bloedige ongeregeldheden, die zich dins dag in Meknes in Marokko voordeden, 29 Europeanen gedood; 25 liepen ver wondingen op. De ongeregeldheden ontstonden als gevolg van de arrestatie der vijf Algerijnse nationalistische leiders door de Fransen. In de voornaamste Marokkaanse steden is woensdag door grote menigten ge demonstreerd. Men riep anti-Franse leuzen. Er werd niet veel schade aange richt. Oproepen tot kalmte door de Marokkaanse regering hielden de betogingen binnen de perken. Intussen hebben 49.000 Franse functionarissen in dienst van de Marokkaanse overheid besloten, vandaag te staken als protest tegen de gebeurtenissen te Mek nes en als teken van medeleven met de nabestaanden van de Europeanen, die daar dinsdag zijn gedood. Alleen de Franse politiemannen zullen op hun post blijven om de Europese bevolking te beschermen. De leden van de Franse vei ligheidsdienst in Casablanca legden gistermiddag al het werk neer. Vijfde vluchteling gepakt Na verbeten klopjacht (Speciale berichtgeving) Een sensationele arrestatie heeft gTOot tumult verwekt in de Ker- kelanden te Hilversum, waar tien politiemannen na een verbeten klop jacht in het onoverzichtelijke en ten dele slecht toegankelijke terrein de enige nog niet gepakte jongeman van het zondagavond uit de gevangenis te. Zutphen ontsnapte vijftal heeft aan gehouden. Van angst en inspanning hevig; transpirerend gaf de 22-jarige uit Hilversum afkomstige jongeman zich tenslotte gewonnen. Toen de handboeien zich om zijn polsen sloten, betekende dat het einde van een enerverende zwerftocht die de vluchteling gedurende de paar dagen dat hij zijn geforceerde vrijheid genoot, o.m. tot de diefstal van drie auto's heb ben gebracht. De arrestatie van dit beruchte ..heerschap" is mogelijk gewor den dank zij de oplettendheid van een landbouwer aan de Raaweg. die toen hij gistermiddag een van de houten zomer huisjes bij het jagerspaadje tussen Hil versum en Loosdrecht passeerde en naar binnen keek, daar een man ontdekte, die hem niet bekend was. Toen hij op heldering vroeg, nam de onbekende ijlings de vlucht, waarop de landbouwer Taal kon nog steeds in bijzondere mate boeien ('Van een correspondent te Brussel) De Nederlandse Comedie heeft dins dagavond voor haar tweede optreden in de Brusselse Parkschouwburg „Lu cifer" van Vondel gebracht. Het is een schitterend succes geworden, on danks de vrees van velen, dat het al te klassieke stuk het Brusselse publiek verwend door Parijs niet zou boeien. Maar negen-tiende van het publiek bestond uit Nederlanders en Vlamingen, die het stuk van Vondel bij kans allen zelf op school hadden moeten opdreunen. De directeur-generaal van Economische Zaken, prof. Craen, zei ons de Hilversumse politie alarmeerde. Het terrein werd afgezet en vervolgens nauwgezet doorzocht. De vluohteling had zich verscholen in dicht eikenhakhout. Pas na ruim drie kwartier werd hij in de bossages ontdekt en kon toen worden overmeesterd. Op het culturele terrein is het tussen België en Rusland nog tot geen actieve uitwisseling van hoogleraren, studen ten. artiesten of anderen sprake geweest. Ook op dit terrein zal worden getracht de relaties te verbeteren. Men moet niet vergeten, aldus deze waarnemers, dat Spaak jarenlang de voornaamste vijand is geweest. De Rus sische pers heeft hem altijd „de knecht No. 1 van de Amerikaanse imperialis ten" genoemd. Thans wordt hij echter in Moskou met grote eerbewijzen ontvan gen. Daar de Russen in hun streven naar de-stalinisering resultaten willen boeken, verwachten de waarnemers, dat Spaak met enkele belangrijke economi- scho en culturele „toenaderingspogin gen" naar huis zal komen. De Belgisch-Russische besprekingen worden in Moskou persoonlijk door Boel- ganin en Kroesjtsjef geleid. Intussen hebben enkele Vlaamse ka tholieke kranten geschreven, dat Spaak en Van Aeker blij mogen zijn, dat zij als socialisten in een Westers kapita listisch land leven, daar in de volks democratieën de lantrarnpalen niet uit sluitend voor de verlichting der straten dienen tijdens de receptie na de voorstelling zelfs nog hele reien uit het hoofd op. Het stuk Lucifer treft steeds weer door zijn prachtige verzen. Wanneer de stedehouder Lucifer (Jo- han Schmitz) door de trouwe Rafaël (iLous Hensen) de vrede des Heren wordt aangeboden, behoren de verzen ons inziens tot de mooiste, welke ooit in het Nederlands werden geschreven. Op de Frans-sprekende Brusselaars, en voornamelijk de toneelcritici, maak ten de regie, de costumes en de spel- kwaliteiten een uitstekende indruk. Er kwam geen eind aan de lof, welke Johan de Meester van de Brusselse journalis ten te horen kreeg. Er waren natuurlijk ook enkele minder goede passages. Op het eind bijv. is Henk Richters een weinig overtuigende Uriel, schildknaap van Michael, wanneer hij de veldslag tussen Michael en Lucifer beschrijft. Juist voor die scène was een zeer krach tige vertolking nodig. Beëlzebub (Johan Fiolet) en zijn weerspannige overste Belial (Eli Blom) en Appollion (Henk van Ulsen) waren uitstekende vertol kingen. Neen. de taal van Vondel kan nog velen bekoren en de zo diep men selijke verzen als de klacht van Lucifer voor de slag maken dit stuk in onze tijd, waar de staatszucht zeker niet is verdwenen, nog steeds actueel. Mi nister van staat Van Schaick en burge meester d'Ailly van Amsterdam waren op deze première aanwezig. Nieuwe kamerleden Benoemd is verklaard tot lid van de Tweede Kamer, dr. M. A. M. van Hei voort (KVP) te Boxtel, zulks als gevolg van het niet aannemen der benoeming door dr. G. J. M. Veldkamp, die Staats secretaris is gebleven. Voorts is benoemd verklaard jhr. mr. G. A. M. J. Ruys de Beerenbrouck (KVP), te Holtum-Born, in de vacature ontstaan door het niet aanvaarden zij ner benoeming door de heer H. W. C. Moorman te Voorburg, die eveneens Staatssecretaris is gebleven. Voor de vacature ontstaan door het niet aanvaarden zijner benoeming door mr. J. M. L. Th. Cals, die minister is ge bleven is benoemd verklaard de heer M. P. van Buijtenen (KVP) te Leeuwarden. Tenslotte is in de vacature ontstaan door het overlijden van mej. mr. N. S. C. Tendeloo te Wassenaar, benoemd ver klaard mevrouw C. P. de Roos-Oudegeest (Arb.) te Amsterdam. Minister prof. mr. I. Samkalden te Wageningen, die benoemd was tot lid van Eerste Kamer, heeft deze benoe ming niet aanvaard; in de hierdoor ont stane vacature is benoemd verklaard de heer T. A. J. W. Schorer (Arb.) te Mid delburg.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9