EAU DE COLOGNES PARTIJEN HOUDEN ZICH VRIJ OOK WAT PROGRAM RETREFT Anti - Russische jongeren trokken zingend door Poolse hoofdstad Regeringsverklaring miste zin voor de werkelijkheid Samenstelling kabinet kon niet anders dan op brede basis zijn Gevecht met veiligheidsdienst Gevangenen in Poznan vrij Even lachen. 95ste jaargang Donderdag 25 oktober 1956 Derde blad no. 28969 Niet veel sympathie voor nieuwe kabinet (Van onze parlementaire redacteur) Moeizaam is het nieuwe Kabinet tot stand gekomen. Vier maan* den is er aan gewerkt. Maar dat betekent nog niet, dat het stevig in elkaar zit, want alle partijen hebben zich gisteren in de Tweede Kamer volkomen vrij gehouden tegenover het Kabinet. Alleen de heer Burger zei, dat de P.v.d.A. geneigd was achter het regeringsprogram als een geheel te staan vanwege het vooruitstrevende karakter. Hij wilde dus ook de schaduwkanten aanvaarden. Maar als de andere partijen er alleen uithalen wat van hun gading is, dan zou ook de P.v.d.A. zich moeten bezinnen. Dat beloofde niet veel goeds voor de duurzaamheid van het Kabinet. Daarom verklaarde waarschijnlijk prof. Oud (VVD), dat het Kabinet, nu het er eenmaal is- maar vier jaar moet blijven zit' ten, want ons land heeft geen behoefte aan een (nieuwe) Kabinetscrisis. houding tot de bedrijfspanden en over heidsgebouwen. Evenals de heer Tilanus (CHU) was de heer Burger (PvdA) zeer ingenomen met de in uitzicht gestelde hulp aan de landbouw. Van de nood zaak daarvan was ook de heer Oud (VVD) overtuigd, maar hij maakte er op attent dat dit tot gevolg zal hebben verhoging van de prijzen en hij vroeg zich af of de regering zich daarvan wel voldoende rekenschap heeft gegeven. Het probleem van de landbouw legt *n zware last op het Kabinet. De regeringsverklaring over Indone sië vond de lieer Bruins Slot. evenals de heer Oud (VVD), teleurstellend en hij had ook een positiever geluid gewenst Gestoffeerd op afbetaling In de regeringsverklaring had prof. Oud (VVD) zin voor de werkelijkheid gemist. Het is een program voor vele jaren en het zal aardig zijn om over vier jaar na te gaan wat er van terecht is gekomen. De nadruk wordt gelegd op de beheersing van lonen en prijzen, maar tegelijkertijd worden grote uitga ven aangekondigd voor op zichzelf voor treffelijke dingen, die echter onvermij delijk zullen leiden tot verhoging van de prijzen. Er worden ook kleinere schoolklassen aangekondigd, maar ie dereen weet, dat er gebrek is aan leer krachten. Daarom mist men in de re geringsverklaring de werkelijkheidszin. Het bezwaar van de heer Bruins Slot (AR) tegen de regeringsverklaring was, dat er in verband met de beperkte fi nanciële mogelijkheden, geen volgorde wordt aangegeven van de te nemen maatregelen. Allerlei plannen zullen worden overwogen of onderzocht, waar uit blijkt, dat het politieke conflict, dat de oorzaak is geweest van de langdurige kabinetsformatie, voortduurt. Dat politieke conflict karakteriseert de regeringsverklaring. Nadat prof. Romme (KVP) het nieuwe kabinet- Drees had geschetst als een noodwoning verklaarde hij, dat de stoffering (de re geringsverklaring) op het eerste gezicht op hem geen slechte indruk had ge maakt, maar hij nam daarbij wel in aanmerking, dat alles wat er in de noodwoning staat, op afbetaling is aan geschaft en dat zal moeten worden af gewacht wat er van overblijft en wat er door gebrek aan duiten zal worden uit gehaald. Theorie en praktijk Een vastere financiële hand achtte vooral de heer Tilanus (CHU) nodig omdat anders ons land straks in nog grotere financiële zorgen zal zitten dan waarvan de regeringsverklaring nu reeds gewaagt. Minister van de Kieft heeft niet een te jlap handje geregeerd. Alles was financieel mogelijk tijdens het bewind van deze olijke minister. De nieuwe minister van Financiën, de heer Hofstra, is niet met gejuich be groet vanwege zijn vroegere geschrif ten, die een dogmatisch-socialistische geest ademen. Maar een radicale wij ziging van ons belastingstelsel zal toch niet mogelijk zijn omdat daar voor geen meerderheid in de Kamer is. Ook prof. Oud (VVD) was ervan over tuigd, dat er geen sprake van is, dat de heer Hofstra de beginselen van zijn boek „Socialistische belastingpolitiek" nu in de praktijk gaat brengen. Daar is hij een veel te verstandig man voor, al dus prof. Oud. Een pittige verklaring noemde de heer Burger (PvdA) de uiteenzetting van minister-president dr. Drees om trent de regeringsplannen, vooral om dat voorrang was gegeven aan de buitenlandse politiek. Hij drong er ech ter op aan. dat met de beperking van de investeringen niet zal worden ge wacht op het advies van de SER. Hij meende voorts, dat de woningbouw niet voldoende wordt aangepakt in ver over de handhaving van de soevereini teit over Nieuw Guinea. De heer Bur ger (PvdA) zou gaarne voor zich willen zien '-en overzicht van de wijze, waarop de regering Nieuw Guinea tot ontwik keling wil brengen. Dan zou daaruit blijken welke grote financiële offers dit van Nederland vergt. „Noodkabinet" Tenslotte zei de heer Bruins Slot (AR): „Wij staan tegenover dit kabinet volkomen vrij; ook ten aanzien van het regeringsprogram". De heer Tilanus (CHU) verklaarde: „In deze extra-par lementair- periode zullen wij de plan nen van de regering zakelijk beoorde len" De heer Oud (VVD) zei: Wij be schouwen ons tegenover dit Kabinet in dezelfde positie als tegenover het vorige kabinet-Drees .Wij zijn in oppositie en voelen ons gelukkig, dat wij geen ver antwoordelijkheid dragen voor hetgeen er in de afgelopen maanden gebeurd is. Niemand van ons heeft gehengeld naar een ministerszetel. Wij zullen de rege ringsplannen zakelijk beoordelen. Wat goed is zullen wij steunen" Prof. Romme (KVP) verklaarde het nieuwe kabinet-Drees alleen te heb ben aanvaard als een „nood-kabinet", want voor de houding van de CHU zou anders alleen nog een zakenkabi net mogelijk zyn geweest. Veel sym pathie heeft het nieuwe kabinet dus gisteren niet ondervonden want ook ds. Zandt (SGP) en de heer de Groot (CPN) hadden geen goed woord voor het nieuwe kabinet-Drees. Laatstge noemde verzekerde alles te zullen doen om het regeringsprogram te ver ijdelen en de rechtvaardige verlan gens van de arbeiders te doen zege vieren. op onze geestelijke krachten Bei roep (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer is gistermiddag en gisteravond uitvoerig nagekaart over de lange kabinetsformatie. De oorzaak lag volgens de heer Bruins Slot (A.R.) in de uitslag der verkiezingen, waardoor de tegenstellingen waren verscherpt. De PvdA wil de weg naar het socialisme inslaan, waartegen de andere partijen zich verzetten. Daar ging het om. Daarom zou prof. Oud (VVD) het logisch hebben gevonden indien na de verkiezingsstrijd, die was gevoerd onder de leus „Drees of Romme" een kabinet was opgetreden met de PvdA of de KVP in de oppositie. Maar vier maanden lang is er steeds weer gedokterd aan de brede basis. Voor de gewone kiezer is dat onbegrijpelijk. verklaring een beroep was gedaan op samenwerking en dat met nadruk was gesteld, dat het meer dan ooit aan komt op de geestelijke krachten in ons volk. Om die reden zou h« toch gaarne bereid zijn steun en mede werking aan de regering te verlenen. Wie zich verontschuldigt Met de brede basis was de heer Tila nus (CHU) zeer ingenomen. Hij betreur de het, dat de VVD gemeend had zich aan regeringsverantwoordelijkheid te moeten onttrekken. De oorzaak van de langdurige kabinetsformatie achtte hij gelegen in ons kiesstelsel van evenredige vertegenwoordiging. Dat was de heer Burger (PvdA) niet met hem eens. De oorzaak van de formatiecrisis was een politieke crisis doordat de protestants- christelijke partijen hun houding niet wisten te bepalen. Hij gaf ook een uitvoerige uiteenzet ting. waarom de VVD tenslotte uit. het Kabinet is gebleven, waarop de heer Oud (VVD) interumpeerde: „Wie zich verontschuldigt, beschuldigt zichzelf". Ook verder had de heer Oud nogal kritiek op de kabinetsformatie. De nieuwe minister van Binnenlandse Zaken, tevens vice-minister-president, is geen sterke figuur. In het algemeen zijn de KVP-ministers minder in kwali teit dan de socialistische ministers. Daarom is de eerste vrouwelijke minis ter. mej. dr. Klompé. de fleurige bloem in een triest geheel. Het is jammer, dat zij niet in een frisser kabinet begint. De heer Oud betreurde het vooral, dat men in de kring van de PvdA en KVP elkaar als vijandelijke mogendheden beschouwt Dat is niet in het landsbelang. Daarom verheugde het de heer Tila nus, dat aan het slot van de regerings- Generaal Griinther u,ujscheid van de NAVO. in gesprek receptiegegeven ter ere van zijn I met de Franse premier Guy Mollet, Rotterdamse taxichauffeur met een pistool bedreigd Een onbekend gebleven man heeft in de nacht van maandag op dinsdag te Rotterdam een taxichauffeur met een pistool gedreigd. Vermoed wordt dat deze man een 24-jarige Zeiste- naar is, die in verschillende delen van ons land zou hebben ingebroken en er met gestolen auto's op uittrekt. Een taxichauffeur, die in zijn wagen een Noorse zeeman en twee dames ver voerde, bemerkte op de Hillevliet, dat hij werd achtervolgd. Hij stopte en ook de auto, die achter hem reed, ging stil staan. De chauffeur ging naar de auto toe en vroeg de man, die achter het stuur zat, waarom hij hem achterna reed. Hij kreeg ten antwoord, dat de zeeman in het bezit was van reischèques en de onbekende wilde hem daarom be schermen tegen de dames en de taxi chauffeur. De laatste opmerking nam de taxichauffeur niet, maar hij werd door de onbekende tot de orde geroepen met een pistool, die deze plotseling te voor schijn toverde. Daarop stapte de Noorse zeeman uit de taxi en hij duwde zijn „beschermer" achteruit zijn auto in. Hjj ging er meteen vandoor Man door trein gedood OP ONBEWAAKTE OVERWEG Vanmorgen is de 71-jarige gehuwde heer C. Stam uit Wormerveer op een onbewaakte overweg tussen Wormerveer en Krommenie dodelijk gegrepen door de stoptrein Amsterdam-Alkmaar, die om 8.40 uur uit Wormerveer was ver trokken. De heer Stam liet de sneltrein uit de richting Alkmaar passeren en stak daarna op zijn fiets de overweg over, zonder acht te slaan op de trein die uit tegenovergestelde richting na derde. De' 50-jarige tuinier T. Sprokholt uit Epe. is gisteravond op de Tongerense- weg te Epe door een militaire vracht wagen aangereden en op slag gedood. De man was juist uit een bus gestapt, en liep met een buurman aan de rechter zijde van de weg. toen de auto hem achterop kwam. Katwijkse bijbel in New York Hubert van Rijckevorsel, de Neder landse consul-generaal in New York. heeft de stad New York gisteren begif tigd met een 300 jaar oude, Nederlandse bijbel, die een plaats zal krijgen in de bibliotheek van de New York historical society. De bijbel, een der eerste vertalingen in het Nederlands, werd in 1661 in Am sterdam uitgegeven, toen New York nog Nieuw Amsterdam heette. De vorige week was het nationale bij- belweek in New York en werd de Neder landse bijbel - een geschenk van de heer Van der Mey te Katwijk, die een vorstelijk Amerikaans pensioen geniet - al tentoongesteld aan de Fifth Avenue. Mr. Struycken zaterdag naar ons land De gouverneur van de Ned. Antillen, mr. A. A. M. Struycken. die tot minis- ten van Binnenlandse Zaken. P.B.O. en Bezitsvorming is benoemd, heeft gister avond in Willemstad een drukbezochte afscheidsreceptie gehouden. Mr. Struy cken vertrekt zaterdag naar ons land.' (Ingez. Med.-Adv.) Uit dit Huis stammen ook de beide charmante zusters Tosca Eau de Cologne en Mascota Eau de Cologne. Over de gehele wereld door de gedistingeerde Vrouw geprezen om haar beschaafde en pittige geur. Politieke kentering Altijd lente-fris f 1.60 - f22.75 Pittig en opwekkend f 2.AO - f 14.25 Het beroep op de geestelijke krachten in ons volk vond de heer Bruins Slot (AR) echter niet positief genoeg, want echte nationale politiek is christelijke politiek en daaromtrent was hem uit de regeringsverklaring niets gebleken. Hij betoogde ook dat de brede basis in 1952 was gewild, maar nu steunt het kabinet alleen op een brede basis omdat er iets anders niet tot stand te brengen was. In de politieke ontwikkeling zag prof. Romme 'KVP) trouwens een vermin dering voor de kansen van een brede basis. De PvdA heeft prijs gesteld op versterking van het vrijzinnig-liberale element in het Kabinet door opneming van de VVD. Er was een drang naar een vrijzinnige concentratie. Dat voert ech ter naar andere figuren van politieke samenwerking dan de brede basis. Met zulk een drang wordt het een vraag of i het nog mogelijk is een praktische over- brugging te vinden voor samenwerking op brede basis. Prof. Romme betreurde het dat de CHU tijdens de kabinetsfor matie niet dezelfde houding heeft aan genomen als de A.R. Ds. Zandt verwonderd Voor ds. Zandt (SGP) was het ech ter begrijpelijk dat de CHU geen her stel van de rechtse coalitie wenste, want na de oorlog heeft de KVP de vroegere coalitie-genoten verloochend voor de PvdA. Overigens verwonder de ds. Zandt zich evenzeer over de hernieuwde samenwerking van AR en CHU met de Socialisten. Want voor de oorlog werd de rechtse coalitie ver dedigd als bolwerk tegen het socialis me. Een merkwaardige uitspraak deed de heer Bruis Slot (AR) toen hij zei dat de ..betekenis" van de AR-richting recht gaf op twee ministerszetels. Over die ze telverdeling was prof. Romme (KVP) allerminst tevreden omdat de KVP in het kabinet niet een zetel heeft kunnen bezetten van Financiën. Economische Zaken of Sociale Zaken. De PvdA wilde' nu eenmaal op historische gronden geen zetel vrijmaken. Daarmee is de schijn gewekt, aldus prof. Romme. dat het mi nistersschap zoiets wordt als een vaste betrekking, waarvan de zekerheid wordt gewaarborgd door de partij. B(j anti-Russische betogingen te Warschau is het woensdagavond tot gevech ten gekomen in de omgeving van de Hongaarse ambassade. Twee groepen jon geren. ieder meer dan tweeduizend man sterk, ontmoetten elkaar bjj de ambasade. nadat zij onder het zingen van anti-Russische leuzen door de stad waren ge trokken. Toen zij het gebouw naderden, sloegen leden van de veiligheidsdienst in burger, die een rode band om de arm droegen, met gummistokken op hen in. Er ontstond een gevecht, dat zich tot een nabijgelegen park uitbreidde. Hon derden leden van de binnenlandse strijdkrachten, die in vrachtauto's werden aangevoerd, hielden zich buiten de strijd. Ook elders in de Poolse hoofdstad werden betogingen gehouden, waarbij het hier en daar ook tot gevechten kwam. Er werd aangedrongen op de vrijlating van de primaat van Polen, kardinaal Wysjinski, aan wie naar verluidt een kloos ter in Zuid-Polen als gedwongen verblijfplaats is aangewezen. Ook werd ophelde ring geëist over de moord op de Poolse officieren in het bos van Katyn in de tweede wereldoorlog. Zoals bekend hebben de Russen en de Duitsers elkaar hier van de schuld gegeven. Tenslotte werd ook de eis gesteld, dat maarschalk Ro- kossofski het land verlaat. de Sovjet-Unie zullen worden gehand haafd. De betrekkingen tussen de communis tische partijen en landen van het so cialistische kamp moesten niet verkeerd begrepen worden. Gejuich barstte los toen Gomoelka zei. dat „ieder land bin nen het verband van deze betrekkingen, die gebaseerd dienen te zijn op interna tionale solidariteit van de arbeiders, we derzijds vertrouwen en volledige gelijk heid van rechten, volledige onafhanke lijkheid. recht op zelfbestuur en op het dragen van verantwoordelijkheid moet hebben. Dubbel spel Wanneer dë Socialisten in hun pers de KVP blijven brandmerken als con servatief en tegelijk samenwerking met de KVP zoeken, dan speelt men dubbel spel. Daarom waarschuwde prof. Rom me dat eerlijkheid in het spel een eis is indien er de geringste animo wil blijven bestaan het spel voort te zetten. De juiste geest voor een goede samen werking op brede basis blijkt dus nog niet aanwezig. Jongen speelde met vuur SCHADE VAN F. 100.000 Een elfjarige jongen heeft gisteren omstreeks elf uur een vuurtje gestookt nabij een opslagplaats van pakken cel lulose van de Kon. Ned. Papierfabriek te Maastricht. Ongeveer 1000 pakken cellulose ter waarde van f. 100.000 zijn door vuur en bluswater verlo.v n gegaan. De pakken lagen opgeslagen onder dek zeilen op de kade van „Het oude Bas sin"' bij de Franse singel. Russische legers spoedig op bases De betogingen werden gehouden, na dat de nieuwe partijsecretaris Gomoelka een grote rede had gehouden. Duizenden mensen verzamelden zich voor het ge bouw van het centrale partijcomité, waar zij om Gomoelka riepen. Deze ver scheen enkele malen op het balkon, waar hij luid werd toegejuicht. Op enkele plaatsen werden de demon stranten door de politie uit elkaar ge dreven. Het gebouw van het centrale partij comité en de ambassade van de Sovjet-Unie werden streng bewaakt. La ter nam het rumoer af en verspreidde de menigte zich. In Poznan zijn dinsdag 94 gevangenen vrijgelaten op grond van het feit, dat de aanklachten tegen hen worden her zien, zo meldt Radio-Warschau. Het be treft mensen, die in verband met de op stand van Poznan gevangen zijn gezet. Alleen drie mannen, die wegens hun aandeel in de moord op een politieman waren veroordeeld, blijven in de gevan genis. Het zijn Josef Foltyno. Wicz Ka- zimierz Zurek en Jerzy Srooka. Gomoeika. de nieuwe leider van Ge Poolse communistische partij, heeft woensdag op het Stalinplein te War schau een grote menigte toegesproken. Hij zei o.m.: „Het hangt slechts van ons af hoe lang de militaire specialisten en adviseurs van de Sovjet-Unie in Po len blijven. Wij hebben van Kroesj- tsjef de verzekering ontvangen, dat de Sovjetrussische legers in Polen binnen twee dagen naar hun bases zullen terug keren". Deze mededelingen werden met groot enthousiasme ontvangen. Gomoelka verklaarde voorts, dat op de zitting van het centrale comité van de partij, die het vorig weekeinde is ge houden, besloten is dat de banden met Na de massavergadering op het Sta linplein verzamelde zich een menigte van ongeveer 2000 mensen, hoofdzakelijk studenten, voor de Polytechnische school van Warschau. Zij trokken weg onder het schreeuwen van „weg met de Rus sen". De Poolse volksvertegenwoordiging heeft een wetsontwerp aanvaard, dat be paalt dat voor elke parlementzetel meer dan een kandidaat moet worden BLOEMISTERIJ WIL MEER GELD BESTEDEN AAN PROPAGANDA Op de algemene vergadering van de „Verenigde Nederlandse Bloemisterij", die gisteren in Utrecht is gehouden, werd besloten aan het produktschap voor siergewassen te verzoeken, voor het jaar 1957 via de areaalheffing voor dit produktschap van de zijde van de teelt- en bloemisterijprodukten een be drag van honderdduizend gulden bijeen te brengen, bestemd voor de in het bin nenland te voeren propaganda voor op voering van het gebruik van bloemen en planten. Op de vergadering werd meegedeeld, dat ook bij de andere sectoren van de bloemisterij, de groothandel, de winke liers, de straathandel en de hoveniers de wens leeft om te komen tot een ver hoging van hun bedragen voor reclame doeleinden. gesteld. Eén afgevaardigde zal door on geveer 60.000 kiezers bij geheime stem ming worden gekozen. Slechts kandidaten, die meer dan de helft der uitgebrachte geldige stemmen op zich hebben verenigd, zullen als ge kozen worden beschouwd. Rotterdam overweegt een nieuw evenement Roterdam bereidt een nieuw evene ment voor, omdat zoals B. en W. aan de raad schrijven na Ahoy en E-55 wel duidelijk is gebleken, dat Rotter dam tot grote manifestaties in staat is. In de loop van dit jaar is contoct ge kregen met de Nederlandse Tuinbouw- raad van de Kon. Ned. Mq. voor Tuin bouw- en Plantkunde, die het voorne men hadden in 1960 een internationale tuinbouwtentoonstelling te houden, wel ke anders in het buitenland zou worden gehouden, voor de eerste maal in Ne derland te organiseren. Daarbij viel het oog op Rotterdam. De nationale tuinbouwwereld meent in het internationale verband, waarin zij meespeelt, een claim voor 1960 te mogen doen gelden omdat de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur in 1960 haar 100-jarig bestaan hoopt te vieren, tegelijk met de herdenking van het feit. dat de tulp vier eeuwen geleden voor het eerst in Nederland werd gekweekt. Rotterdam werd niet alleen gekozen ter wille van de accomodatie en de suces- sen van het verleden, maar vooral ook, omdat de tuinbouw een belangrijke ex port heeft en- grote hoeveelheden over die haven verscheept. De gehouden besprekingen hebben reeds thans tot een schema geleid, waar in reële mogelijkheden schuilen om in 1960 tot een opzet te komen, welke an ders is dan de Ahoy en E-55, en toch voldoende krachtig om brede belang stelling te wekken. De gemeenteraad van het Britse East Grinstead laat zich ook niet door het eerste het beste probleem in de luren leggen. Dezer dagen hebben de vroede vaderen bewezen dat opvoeding één van hun sterkste zyden is. Ze heb ben het personeel van de reinigings dienst opdracht gegeven een maand lang elke straat gedurende een week niet te vegen. Een afschrikwekkend voorbeeld dat de bewoners moet af leren afval op straat te deponeren. Waarmee we maar willen zeggen dat East Grinstead dat bij ons nogal goed stond aangeschreven sinds we daar een niet onknappe correspon dentievriendin hadden ontdekt ons bar hard is tegengevallen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5