GRANT Hoge pauselijke onderscheiding voor dirigent Willem Mizee Wij zijn 81 De DORMA-favoriet DORMA-FAVORIET Uitvoering minder bekend werk van BrucknerVerdi en Handel PROPAGANDA-VERKCOP begint zijn zegetocht! Kerkelijk Leven 95ste jaargang Donderdag 25 oktober 1956 Tweede blad no. 28969 Lustrumconcert Alma Materkoor Dit koor neemt een zeer eigen plaats in Twintig jaar dirigeert Willem Mizee zijn Alma Materkoor: voor gans Lei den. in het bijzonder voor katholiek Leiden een bijzonder belangrijk koor! Wanneer wij nagaan wat al schoons dit Alma Materkoor ons in die lange reeks van jaren, waarin wij getuige mochten zijn van stelselmatige muzi kale groei en verdieping, geboden heeft, dan realiseren wij ons terdege de voor name een zeer eigen plaats, welke dit koor in de stad inneemt. Te sterker, na het feestelijk Lustrumconcert, bijgewoond door wethou der van Schaik en talrijke geestelijke autoriteiten alsmede vele andere belang stellenden .die de zaal welhaast geheel vulden. Het lustrum werd herdacht met een interessant program, bestaande uit weinig bekende werken van meesters uit totaal verschillende geestelijke we relden. nl. Bruckner, Verdi en Handel. Mede door de toespraken, gehouden in verband met het 20-jarig bestaan en de langdurige pauze was de avond te overladen en daardoor vermoeiend: eerst tegen half twaalf kwam het einde Het Alma Alma Materkoor neemt een aparte plaats in, niet alleen door de beoefening van kerkmuziek, doch ook omdat het bestaat uit zangeressen en zangers, die terdege weten wat „zang- cultuur" inhoudt. Het vervulde steeds zijn geestelijke taak nobel en inhoudsrijk en wist niet in het minst de aandacht op zich te vestigen door zijn jaarlijkse, wijdingsvolle medewerking aan de Dodenherdenkingen. Vóór alles hulde aan dirigent Mizee. die tot dit alles door de jaren heen een grootse bijdrage leverde. Wij kunnen volmondig zeggen, dat Leiden aan hem veel dank verschuldigd is, mede door zijn bevordering ener intense beoefe ning van de kerkzang. Dat dit van hoge'rhand duidelijk beseft is, bleek onomstotelijk uit de aan hem door Paus Pius XII ver leende hoge en belangrijke onder scheiding, nl. zijn benoeming tot Rid der in de Orde van de Heilige Gre- gorius, met alle daaraan verbonden rechten en privileges, waarvan hem door Deken W. F. M. Haring van Lei den in een uiterst waarderende en niet van humor gespeende rede de verrassende mededeling werd gedaan. Mevrouw Mizee mocht haar echtge noot onder groot applaus deze onder scheiding op de borst spelden. Ook uit een voorgelezen brief van de oud- Deken van Leiden, de huidige Bis schop van Rotterdam, Monseigneur M. Jansen, bleek duidelijk de grote betekenis van Willem Mizee en zijn koor voor Leiden. Daaraan voorafgaand had de heer J. van Oudenhoven, voorzitter van de Lustrumcommissie woorden van dank en waardering gericht tot dirigent en koor. onder overhandiging van een cheque, waarvoor de voorzitter van het bestuur, de heer C. Zandbergen zijn erkentelijkheid betuigde. Een en ander ging telkenmale met luid applaus ten teken van ingenomenheid, gepaard. Talrijken hebben in de pauze graag gebruik gemaakt van de geboden gele genheid bestuur en dirigent te compli menteren. Wanneer wij de muzikale prestaties releveren, dan zij vóór alles gewezen op liet feit, dat een betrekkelijk klein koor als dit zulk een weldadig glans volle kracht vermag te ontwikkelen, al leen mogelijk te bereiken met zange ressen en zangers die daartoe de nodige scnoling bewust ondergingen. Zeker op merkenswaard in dit verband is het niveau van tenoren en de diep sonoor kim kende bassen. Als inleidend werkje (eigenlijk een motet met orgelbeleiding), kort van duur, maar niettemin van ontroerende werking, Bruckners „Tota pulchra es Maria" („Geheel rein zijt gij, Maria"). Daarin verleende solistische medewer king de uit Duitsland afkomstige tenor Maan Pöld. Diens stemtimbre leende zich hiervoor typisch. Bram Martijn bespeelde het helaas wat nuchter klin kende electronische orgel bekwaam. Verdi's „Te Deum Laudamus" is het vierde der „Quattro pezzi sacri", door hem op 81-jarige leeftijd, dus na zijn Fallstaff, geschreven. De première er van klonk in 1898 in de stille week te Parijs, kort daarna kwamen zij in Turijn onder Toscanini's leiding tot uit voering. Een Ambrosiaanse lofzang, die Verdi reeds lang geboeid had en waar van de meester op merkwaardig ver geestelijkte wijze, gezuiverd van aardse invloeden, een reine uitbeelding geeft. Typische Verdiaanse kenmerken, o.a. reminicenties aan zijn „Requiem" zijn vanzelfsprekend aanwezig in deze com positie, met een Gregoriaanse melodie als inleidend fundament. De uitgebreide orkestbezetting, welke hierbij behoort, kon natuurlijk niet toegepast worden. Eigenlijk moet men deze geniale be werking, welke qua stemomvang enorme eisen stelt, in een kathedraal beluiste ren, om er de imposante indruk ba zuinen! volledig van te ondergaan. Maar ook nu kreeg men ruimschoots zijn deel, met slechts door de rijkge schakeerde vocale uitdrukkingskracht van het koor, maar ook door de ver antwoordingsvolle, medewerking van het Rotterdams Kamerorkest, al kan dit „Te Deum" bij langere studie nog meer uit de materie opstijgen. Na de pauze Handels „Alexander- fest", een welkome en verrassende in troductie. Het behoort zeker tot Han dels verdienstelijke werken, al verhe len wij ons niet, dat de vele herhalin gen een uitgesponnen karakter dragen. Het bezit alle stylistische eigenschappen van Handels compositietrant. In di- Officiële publikatie GESLOTEN VERKLARING WITTE SINGEL Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Witte Singel, voorzover gelegen tussen de Schel- pemkade en de Herenstraat van vrijdag 26 oktober 1956 te 7.00 uur tot zaterdag 27 oktober 1956 te 13.00 uur, alsmede op maandag 29 oktober 1956 van 7.00 uur tot 17.00 uur, in verband met aldaar plaats vindende werkzaamheden, zal zijn afge sloten voor het verkeer met alle voertui gen, rij- en trekdieren en vee, in beide richtingen. De door het verkeer te volgen routes zullen door middel van borden worden aangegeven. LEIDEN, 25 oktober 1956. verse aria's wordt een diepgevoelde toon sopraan! aangeslagen. Daarbij treffen prachtige koorfragmenten, waar van het koor een dankbaar en sugges tief gebruik maakte. Heieen Verkley (sopraan), die reeds in Verdi een tip van haar reine stem had opgelicht, had vele gelukkige mo menten, al hebben wij het gevoel dat haar zang groter mogelijkheden in houdt. Naan Pöld, legde getuigenis af van uitstekende scholing, doch zijn voordracht kan ongetwijfeld sterk aan afwisseling winnen. In dat opzicht kan hij nog veel leren van de bas Leo Kete laars, wiens zeggingskracht en vocale sonoriteit sterk imponeerden. Helaas verliep niet alles even vlot. De dirigent moest zelfs eenmaal aftik ken, terwijl het tussen sopraan en or kest op een moment beangstigend toe ging. Zulke, dingen mogen niet voor komen. al willen wij dit op rekening van onvoldoende voorbereiding schrijven. Overigens deden Mizee, koor en het geacheveerd klinkende, schoon soms te luide orkest. Handel veel eer aan, waarbij het koor zijn genuanceer de expansiviteit rijkelijk kon beto nen. Aanbieding van bloemstukken en een warm applaus besloten dit ge slaagde Lustrumconcert, dat opnieuw de vele capaciteiten van dit koor on derstreepte. Alsmede Willem Mizee's grote en tot dank verplichtende verdiensten! H. (Ingez. Med.-Adv.) Reeds 81 jaar zijn wij bedden- en dekenspecialist. Nu op onze verjaardag starten wij met een MATRASSEN. Onze volledig gegarandeerde kwaliteit. Sinds jaar en dag brengen wij deze overbekende matrassen. Voor deze verkoop lieten wij een SUPRA-MATRAS maken. Deze matras Zweeds stalen interieur Zomer- en winterafdekking IJzersterke damast 15 jaar garantie Anti-reuma Prima afwerking f. 25.goedkoper kunnen wij niet blijvend tegen propaganda-prijzen leveren. Nu zolang de voorraad strekt. in GROEN - GOU^ 1-persoons niet 104.50 maar 2-persoons niet 145. maar Aanvang verkoop VRIJDAGMORGEN 9 UUR HAARLEMMERSTRAAT HOEK DONKERSTEEG BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Francisca Catharlna, dr van M. Bakker en F. C. Lezwijn; Petra Maxgaretha, dr van J. M. A. ten Broek en M. P. Dahl/kamp. OVERLEDEN: R. Poot, zoon, 5 mnd.; M. Verlaan, huls vrouw van v. Egmond, 52 jr; D. Luyk, man, 83 Jr; W. den Boer, man, 71 jaar. Marionettentheater VOOR DE LEIDSE HUISVROUWEN. Het Marionetten-toneel is al oud. Men vindt het vrywel over de ganse wereld, al dan niet met religieuze in slag. Toch is dit spel met beweegbare poppen, dat ver uitgaat boven de pop penkast van Jan Klaassen, in Europa, een bloeiperiode in de middeleeuwen, wat in de vergetelheid geraakt: zelfs de poesjenellen-kelder te Antwerpen vermocht zich niet in deze trant te handhaven. Maar de laatste decennia is een we deropleving merkbaar geworden, ver moedelijk culminerend in het Salzbur- ger theater, dat terecht de grootste be wondering afdwingt. Daarheen kon de afdeling Leiden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen echter haar leden niet meenemen. Het zou te veel tijd en te veel geld hebben gekost! Maar toch heeft het bestuur gemeend de leden eens te moeten doen kennis maken met dit toneel in het klein op de z.g. grote avond, die het in één sei zoen pleegt te geven. Na een paar maal een bekende voordrachtskunstenares te hebben doen optreden, werd ter afwis seling eens gegrepen naar het mario nettenspel en dit is een gelukkige greep gebleken, al was de belangstelling wel licht iets kleiner dan vorige jaren. Toch was de zaal van het St. Antoniusclub- huis aardig bezet. Het was het theater van Don Ver- meire, dat gisteravond optrad voor de Leidse huisvrouwen en het heeft de goede naam. die er aan vooraf ging, we ten te bewijzen. Na een welkomstwoord van de presi dente, mevr. C. HagemanVerhagen, en een korte inleiding door Don Ver- meire over het wezen van het marionet tenspel, volgde als eerste nummer een verhaal vol fantasie „Vlinder Violet", behandelend het thema van het mense- lyk zoeken naar schoonheid en liefdes geluk. Hier bleek overtuigend, hoe met dode popen iets levendigs en levends kan worden weergegeven, zodat het uit groeit tot klein-toneel. De tekst was van Rico Bulthuis, de muziek van Dick Broekarts. De tekst werd niet altijd even gelukkig gezegd, speciaal niet in de tere scènes, maar toch werd een vol doening gevend geheel bereikt, waaraan de gestalte der uitnemend verzorgde poppen niet weinig meehielp. Na de pauze was het woord en ge zicht geheel aan de vrolijkheid. Het be zoek van koning Poesjol aan een circus gaf gerede aanleiding tot, speciaal mu zikale. kolder. Het was werkelijk kun stig. wat in deze „Capriccio" werd be reikt. al stond qua kunst het eerst ver toonde op hoger niveau. De aanwezigen betuigden hun waar dering door luid applaus. Ongetwijfeld is deze avond een pro paganda geweest voor deze soort van kunst M. Verzamel de 180 scheepsplaatjes. Een prachtig album is in de maak. Dc trossen los voor een ongekend virginia-genot. CAPTAIN nieuwe Virginia, die de blauwe wimpel verovert voor zuiverheid en smaak. Bovendien:op elk pakje een mooi scheepsplaatje in prachtige kleuren. Maak morgen een proefvaart en ga scheep met CAPTAIN GRANT. Eervol ontslag G. F. E. Kiers Bij K.b. is met ingang van 1 decem ber 1956 aan onze stadgenoot, de heer G. F. E. Kiers, hoofdingenieur-directeur van de Wederopbouw en de Volkshuis vesting in de provincie Zuid Holland, wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd op zijn verzoek eervol ontslag uit 's rijksdienst verleend, onder dank betuiging voor de in zijn functie bewe zen langdurige diensten. Bij beschikking van de minister van Verkeer en Waterstaat en de Staats secretaris van Onderwijs. K. en W. zijn alsnog benoemd in de commissie, voor het jaar 1956 belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van zeevissersvaartuigen en van het bewijs van bekendheid met de bepalingen ter voorkoming van aanvaringen op zee. tot plaatsvervangende leden: N. D. Verhoef arts te Leiden en mevr. M. Verhoef-De Herv. Molenwijk kwam in Marekerk bijeen God vraagt ons: waar zijt gij? Gisteravond werd in de Marekerk een bijzondere samenkomst gehouden van de hervormde wykgemeente Molenwijk. Spreker was ds. J. v. d. Wiel over: „Waar zijt gij"? (Gen. 3 9) De moderne mens zit vol met vragen. Men heeft problemen van allerlei aard, en als er geen oplossing voor is, laat men het maar gaan. Zo worden er ook vele vragen aan de bijbel gesteld. Is de bijbel wel de moeite waax-d om te lezen? Is het wel het woord van God? Maar deze avond, aldus ds. J. van der Wiel, stelt de bijbel óns een vraag. God vraagt: Waar zijt gij? God vraagt dit niet alleen aan ons. maar aan de gehele wereld: Waar zijt gij? Voor de zondeval was het niet no dig dat men deze vraag stelde, de mens leefde toen immers in een gemeen schapsleven. De val in het Paradijs heeft deze vraag echter noodzakelijk gemabkt. Maar we zien te midden van de donkere Vlieger, arts. wonende te Leiden, idem in de commissie, voor het jaar 1956 be last met het afnemen van de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van zeeschepen. geschiedenis van Gen. 3 al een licht opkomen, want het wonderlijke is dan, dat God naai- óns vraagt en wij niet naar Hem. Dit is alweer en teken van de grote liefde van God. Hij wil alles wat wij gedaan hebben weer vergeven. Maar het is zeer moeilijk om met die vraag tot het hart van de mens te komen. De mens wil het n.l. niet aannemen, net als Adam, dit komt omdat men het schuldbewustzijn wil verbergen. Wacht niet te lang met het antwoord, want hoe langer de gemeenschap ver broken is, des te moeilijker is het om weer by elkaar te komen. Wanneer wij antwoorden, besloot ds. Van der Wiel, dan heeft God ook zijn antwoord klaar. Hy geeft ons de belofte van Gen. 3 mede en via deze belofte stierf Hij voor ons aan het kruis, en deed Hij al onze zonden te niet. Aan deze samenkomst werkten verder nog mede: het dubbelkwartet „Musica", enkele bazuinblazers en de organist Joop Brons. Dr. P. H. Pott belast met algemene leiding van Etnografisch Museum te Breda Het ligt in de bedoeling het museum te Breda tot een algemeen volkenkun dig museum te maken, dat in de eerste plaats een educatieve taak heeft. Het zal niet alleen kunnen prof-'teren van de ervaring. Me het Rijksmuseum voor Volkenkunde op dit terrein heeft, maar bovendien van alle activiteiten welke deze instelling op het gebied van expo sities. lezingen, e.d. tentoonspreidt. Dochterinstelling van Museum voor Volkenkunde te Leiden Vandaag is te Breda het Ethnogra- fisch Museum der Koninklijke Militaire Academie overgedragen aan het Minis terie van O. K. en W.. Dit museum is in 1921 ontstaan uit de samenvoeging van de ethnografische verzamelingen van de academie en van de hoofdcursus te Kampen. In de peri ode 19351938 werd het museum onder leiding van dr. J. M. Somer grondig ge reorganiseerd en gemoderniseerd. De huidige verzameling, waarbij zich zeld zame stukken bevinden, bestaat uit ruim 9000 voorwerpen, afkomstig uit al le delen van Indonesië en Nederlands Nieuw Guinea. Het museum, dat zijn betekenis als onderwijsinstituut voor de academie heeft verloren zal van het moment van de overdracht af 'n doch terinstelling zijn van het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden. De algemene leiding zal in handen zijn van dr. P. H. Pott, directeur van het Rijksmuseum voor Volkenkunde alhier, de dagelijkse leiding blijft toe vertrouwd aan de heer Sj. Nauta, sinds 1948 conservator van het ethno- grafiseh museum te Breda. Het museum blijft gehuisvest in het gebouw Justinus van Nassau te Breda. Het gemeentebestuur heeft dit pand be langeloos aan het rijk ten behoeve van het museum ter beschikking gesteld. NED. HERV. KERK Beroepen te De Bilt (U.), C. van Dop te Huizen (N.H.). Te Rhenen (toez.). A. J. van Oost te Vriezenveen. Aangenomen naar Oud-Beijerland. E. J. Schimmel te Hei- en Boeicop. Toegelaten tot de evangeliebediening, G. Blok, Veenpostdwarsstr. 11. Katwijk a. Zee, GEREF. KERKEN Beroepen te Mlldam J. C. van Veen. kand. te Rotterdam-noord Te Hattem, J. B. Vogelaar te Den Haag-Loosduinen. GEREF. KERKEN (ond. art. 31 K.O.) Beroepen te Nijverdal, H. van Ommen, kand. te Baarn. Open brief ds. Van Lunzen aan de Ned. Herv. Syr.ode Ds. H. van Lunzen, Ned. Herv. pre dikant te Odoorn (Dr.). heeft een open brief geschreven aan de Generale Sy node der Ned. Herv. Kerk, waarin hy o.m. wyst op „enkele zaken, die m.i. in het brandpunt der kerkelyke aandacht moesten worden gebracht, omdat ter plaatse waar zulks behoorde, er veel te weinig of in het geheel geen aandacht aan gegeven wordt". Tot deze zaken, waarvan het „hoognodig is dat met grote kracht op zeer ernstige bezin ning door volk en mensheid worde aan gedrongen", rekent ds. Van Lunzen: de toenemende radio-activiteit in de atmosfeer der aarde; de ontstellend- grote toeneming van dodelyke en zeer ernstige verkeersongelukken met haar gevolgen van nameloos leed; het ver- blyf van nog altyd zestien miljoen ge vangenen in concentratie-, slaven- en z.g. correctie-kampen in de Sovjet-Unie; het nog altijd zwygen van onze Kerk inzake het grote onrecht, aan de repu bliek der Zuid-Molukken aangedaan door de weigering van Indonesië aan dit gebied zelfbestuur te geven; de gedurig toenemende vermaterialisering van het leven tengevolge van de huidige wel- vaartsgolf; de woningnood, waaronder één miljoen mensen in ons land lijden; de geloofsvervolgingen van Protestanten in enige r.-k. landen (Spanje, Colum bia); het feit dat Oost-Duitsland. Est land, Letland, Litauen, Polen, Hongarije, Tsjecho-Slowakije, Bulgarye en Roeme nië nog steeds leven onder druk van een vreemde bezetter; de mensonwaardige behandeling, die maandenlang op Ne derlandse gevangenen in Djakarta is toegepast. Deze rij van zaken (in de open brief uitvoerig behandeld), die elk vele ma len belangryker zUn dan het tot een probleem maken van de soevereiniteit van Nieuw Guinea, zou zeer wel met enige andere te vermeerderen zyn; de steeds verder naar het nihilisme toe- ijlende massa-jeugd in de grote steden; de toestand bij het onderwys, waar het leerlingenaantal per klasse op Portugal na het grootste is van Europa", aldus ds. Van Lunzen, die hoopt, dat „Uw college de vereiste aandacht zal schen ken aan de genoemd" hoogst-belang- ryke zaken". NED. PROTESTANTEN BOND. De algemene vergadering van de Ned. Protestantenbond zal 22 en 23 november in het Oolgaardhuis te Arnhem worden gehouden. Prof. dr. L. J. van Hoik uit Leiden spreekt over: „Heeft het vrijzin nig protestantisme een eigen antwoord op de vragen, die de huidige maat schappij aan de mens stelt?" Voorts zal door enkele predikant-voorgangers een forum worden gevormd over „Het werk der kerkhoudende afdelin gen". Mej. dr. M. E. Monsees van Dor drecht zal 22 november de avondslui ting verzorgen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3