OPSTAND IN BOEDAPEST MET RUSSISCHE HULP ONDERDRUKT Afremming der stijgende welvaart is wellicht een noodzakelijkheid WEERBERICHT Vanochtend smeulde verzet blijkbaar nog na De scholen zijn tot nader order gesloten De koek komt niemand toe als zij reeds geheel is opgegeten Verklaring van dr. Drees over de „kwestie - Soestdijk" 95ste jaargang DONDERDAG 25 OKTOBER 1956 No. 2&WS LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— aAU V UUR JLLILU11N HiN per kwartaal; f2.35 per maand; f0. 1.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Tweehonderd doden en grote brandschade Joegoslavische leiders verre van gerust (Van onze Weense correspondent) Tweehonderd doden, ontelbare gewonden, vernielde en brandende gebouwen, met bloed bespatte ziekenauto's, Russische straaljagers in de lucht, Russische pantserauto's, speciale Russische troepen met machinegeweren: dat is de oogst van de opstand in Boedapest, die met geweld werd onderdrukt. Volgens Radio-Boedapest is het verzet, dat gisteren de gehele dag voortduurde, thans vrijwel geëindigd. De scho len zijn tot nader order gesloten, de tram rijdt niet, zodat de arbeiders met vrachtauto's naar de fabrieken worden gebracht. Het Nationale Museum staat in brand, zodat met het verlies van grote kunstschatten moet worden gerekend. In het gehele land is de staat van beleg afge kondigd. Alle telefoonverbindingen met het buitenland zijn verbroken, ook met de Joegoslavische hoofdstad Belgrado. Wel is er een verbin ding met Praag, maar de gebeurtenissen in Boedapest worden zowel door de Tsjechische pers als Radio-Praag verzwegen. De nieuwe Hongaarse premier, de zojuis in ere herstelde Imre Nagy, heeft intussen veel van de sympathie, die hij in allerlei kringen van de bevolking genoot, door het te hulp roepen van Russische troepen verloren. Of hij dit gedwongen dan wel vrijwillig deed, laat de bevolking tamelijk koud; in elk geval staat de inmenging van de Sovjetrussische troepen op zijn naam. Hij zal voorlopig een compromis-programma opstellen en vooral Moskou niet willen intimideren. Het aureool van „nationale figuur", die voor de belangen van zijn land opkwam, is hij echter kwijtgeraakt. In een regeringsverklaring werd het optreden van de gehate Russische troepen voorgesteld als een poging de vreedzame bevolking te be schermenIn de Joegoslavische hoofdstad Belgrado was men van mening, dat de gebeurtenissen van gisteren hebben aangetoond, dat de huidige Hongaarse leiders niet berekend zijn voor de taak „het socialisme tot ontwikkeling te bren gen. De Joegoslavische leiders maken er zich vooral ongerust over, dat het ge bruik van Russische troepen in Boedapest tot gevolg zal hebben, dat die Kremlin- heersers, die nog steeds wensen, dat Moskou een krachtig standpunt inneemt tegenover Oost-Europa, in opvatingen gesterkt zullen worden. Voetbalwedstrijd als kalmerend argument Onze Weense correspondent geeft ver der nog de volgende beschrijving van het verloop van de opstand: De opstand was begonnen door onge veer tienduizend studenten, bij wie zich spoedig honderdduizend betogers spon taan aansloten, die openbare gebouwen bestormden en een aanval deden op het gebouw van Radio-Boedapest. Tijdens de eerste uitzendingen van deze omroep kon men in Wenen geschreeuw en scho ten horen. Na de vorming van een nieu we regering, waarvan Nagy nu het hoofd is. deed de premier een beroep op de be volking de wapens neer te leggen. Hij beloofde, dat hij zijn hervormingsplan nen uit het jaar 1953 zou uitvoeren, wel ke gericht waren op de democratisering van het openbare leven en de opbouw van een socialisme in Hongaarse geest. Vijandige elementen hadden, zo zei hij. een vreedzame betoging van de jeugd misbruikt om de volksdemocratie ten val te brengen. Later werd medegedeeld, dat leiders van de tegen-revolutie amnestie voor de opstandelingen hadden geëist. Dit werd ook beloofd op voorwaarde, dat de ge vechten om 16.00 uur, dus vier uur des Wisselend bewolkt De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met enkele buien vooral in de kustprovincies. Vannacht in het binnenland kouder, overigens weinig verandering in temperatuur. Matige tot krachtige en langs de kust af en toe harde wind tussen west en noordwest. (Opgemaakt te 1115 nur.) 26 OKTOBER. Zon op: 7.26 uur; onder: 17.25 uur. Maan op: 23.37 uur; onder: 13.51 uur (L.K.). Hoogwater te Katwijk te 125 en 19.52 u. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's middags beëindigd zouden zijn. Deze termijn werd later tot 18.00 uur ver lengd. Intussen deed de bekende voet balcommentator Szepesi een beroep op het volk om de orde te herstellen, om dat anders de voetbalmatch tussen Zwe den en Hongarije op zondag a.s. niet zou kunnen doorgaan! Ook de vroegere mi nister-president Tildy sprak het volk door de radio toe en maande tot rust en kalmte. Niemand wist tot op dat ogen blik, dat Tildy op vrije voeten was. In tussen duurde de strijd nog voort. De gevechten concentreerden zich in het stadsgedeelte „Pest" en wel tussen het Nationale Museum en het Westerstation, vooral bij het parlement, de kettingbrug en het hotel Duna. Ook in de staalfa brieken van Csepel werd verzet gebo den, maai' na enkele uren weer afgebro ken. In de andere steden scheen het rus tig te zijn. Het beeld valt. Na drie uur vergeefse pogingen om het 18 meter hoge standbeeld van Stalin omlaag te trekken, gelukte dit tenslotte toch. toen arbeiders met snijbranders op de voeten van de kolos losgingen en het zo losmaakte. De gewapende opstand was mogelijk omdat het gewone Hongaarse leger zich volkomen passief gedroeg en de op standelingen zich ongehinderd van wa pens konden voorzien. De meeste solda ten rukten de communistische kokardes van hun kepi en lieten de mensen op straat, ofschoon dit verboden was. Daar om werd de hulp van Russische troepen ingeroepen, want de staatspolitie was te zwak. De Russen verschenen met pant serauto's, machinegeweren, en sloten Boedapest van de buitenwereld af Bo vendien verschenen er ook gevechts vliegtuigen, die op mensen en gebouwen vuurden. Verscheidene gevechtsgroepen gaven zich omstreeks zes uur 's avonds over. maar elders bleven de gevechten voortduren, ofschoon de radio bij herha- Twee Hongaarse stemmen dooreen in de ether (Speciale berichtgeving) Zo verward als de toestand than* in Hongarije is, zo verward waren gisteravond ook de uitzendingen van radio Boedapest. Twee zenders op de middengolf zonden rond de 550 meter op nagenoeg dezelfde golflengte. De een was kennelijk in handen van een regeringszender. c_) de andere lieten de opstande lingen zich horen. Twee Hongaar se stemmen klonken gelijktijdig uit de luidsprekerDe een wekte op om in staking te gaande an der vermaande mensen om rus tig thuis blijven en gaf aanwij zingen a? de colonnes ambulance wagens, die honderden gewonden naar de ziekenhuizen moesten transporteren Terwijl de regeringszender met zigeunermuziek de stem der opstandeling trachtte te over stemmen bleef deze hardnekkig proclameren. „Morgen om acht uur zal geen Hongaar meer aan het werk zijn" Het klonk bezwerend uit de luidspreker dwars door de zigeu ner en operetteklanken heen. In eens kwam dan weer van de ande re zender, een stem, die de mensen vermaande en uitriep, dat de rust geheel was hersteld, dank zij het krachtdadig optreden van een uit gebreide politiemacht Vanmorgen waren beide stem men verstomdMen laat ons alleenwij vechten tegen de RussenDeze vertwijfelde Hongaarse uitroep was de enige, die wij toen nog heel zwak op de 30 meter van de Hongaarse zender konden opvangen ling verkondigde, dat de termijn spoe dig zou aflopen. Kort daarna werd me degedeeld, dat de gewapende macht haar plicht zou doen. Tot zover onze Weense correspondent. Om acht uur gisteravond waren nog zware gevechten aan de gang. vooral rondom de Robert Karoiyi-Kazerne. Ook hedenochtend was de rust nog niet hersteld. Want de Hongaarse minister van Defensie, Generaal Bata, heeft be vel gegeven, dat tegen 12 uur vanmid dag het herstel van de orde voltooid moest zijn. Verrassende kracht Waarnemers in Wenen zijn onder de indruk van de geweldige omvang en kracht van deze klaarblijkelijk spontane opstand tegen de Sovjetrussische over heersing en het „Stalinisme". De groot te van de omvang kan worden afgeleid uit de bevelen van de regering, waaruit blijkt dat de fabrieken in het gehele land hebben stil gelegen, dat de winkels overal gesloten waren en het verkeer tot stilstand was gebracht. Volgens deze waarnemers in Wenen, is de kracht en het fanatisme van de op standelingen gebleken uit het feit, dat deze groepen van jonge arbeiders en studenten, die onvoldoende bewapend en vrijwel ongeorganiseerd waren, zolang aan een machtige tegenstander weer stand hebben geboden. net heeft het goed uitgeruste en uit stekend opgeleide Hongaarse leger, het grote aantal eveneens goed uitgeruste strijdkrachten van de Hongaarse poli tie en tenslotte de met tanks en artille rie gewapende Sovjetrussische eenheden twee dagen gekost om het verzet neer te slaan. Een beeld van de recente onlusten gearresteerd, omvergeworpen en in Tunisnadat de Fransen vijf j brandende auto's op een plein waar Algerijnse rebellenleiders hadden I hevige gevechten werden geleverd tussen militairen en demonstranten. Voorzitter van Verbond van Ned. Werk gevers: In zijn vanmiddag in de vergadering der Tweede Kamer gehouden redevoe ring ter beantwoording van de opmerkingen gemaakt over de regeringsverklaring en de Rijksbegroting is de minister-president, de heer Drees, allereerst ingegaan op de verklaring der vijf fractievoorzitters, de heren Oud (VVD), Bruins Slot (A.R.), Burger (PvdA), Romme (KVP) en Tilanus (CHU) nopens de „kwestie- Soestdijk" en opmerkingen dienaangaade van de heer De Groot (CPN). De minister-president zeide het vol gende: „Alvorens de verschillende sprekers, die bij de algemene beschouwingen het woord hebben gevoerd, te antwoorden, wil ik, zoals ik gisteren reeds aanduidde, ingaan op de korte verklaring, welke de heer Oud, mede namens de heren Bruins Slot, Burger, Romme en Tilanus bij de aanvang van zijn rede heeft afgelegd. Tegen de achtergrond van uiterst be treurenswaardige buitenlandse perspu- blikaties, waarop ook reacties van birt- nenlandse zijde zijn gevolgd, geeft de afgelegde verklaring blijk van een grote terughoudendheid. Ook in mijn antwoord stel ik er prijs op terughouding te betrachten. Met name omdat, hoewel inderdaad ernstige verontrusting in den lande is verwekt. hier mede aan de orde zijn aangelegen heden, die ten nauwste het privéleven van ons Koninklijk gezin raken. Op 15 oktober is medegedeeld, dat H. M. de Koningin zich rustig wenst te beraden op de voorzieningen, welke zul len moeten worden getroffen tot het be reiken van een doelmatiger coördinatie van de verschillende diensten van het Koninklijk Huis. Krachtens artikel 25 van de Grondwet behoort dit tot de taak van de Koningin. Ik verwacht, dat deze voorzieningen binnenkort zullen leiden tot mutaties in genoemde diensten. Het is mijn overtuiging, dat dit zal moeten worden afgewacht, alvorens men zich een mening terzake kan vormen. Het Kabinet is zich bewust van zijn verantwoordelijkheid het mogelijke te doen tot het hooghouden der Monar^lj De factor arbeid blijft een knelpunt (Speciale berichtgeving) Wij kennen thans in ons land een stijgende welvaart. Maar het kan nodig zijn zoals op dit moment het geval lijkt te zijn die stijging tijdelijk wat af teremmen, wanneer de welvaart een grotere expansie blijkt te vertonen dan in het gehele economische beeld ver antwoord zou zijn. De stringente loon- en prijsstop, die zo juist is afge kondigd in ons nabuurland België, dat zich altijd heeft laten voorstaan op zijn niet-dirigistische politiek, is ook voor ons een teken aan de wand. Wij bevinden ons duidelijk voor een situatie die tot voorzichtig heid noopt en die wellicht het nemen van beslissingen op korte termijn noodzakelijk maakt. Aanwijzingen voor inflatie Met deze niets aan de fantasie overlatende woorden kenschetste vanmiddag op de te Arnhem geopende en morgen te besluiten algemene ledenvergadering van het Verbond van Nederlandse Werkgevers haar voorzitter, de heer T. J. Twijnstra, in zijn jaarrede de moeilijkheden in de economische sector van onze samenleving, waarvoor overheid, werkgevers en werknemers zich thans gezamenlijk geplaatst zien. Nadrukkelijk verklaarde de heer Twijnstra verder, dat thans het verloop van de Nederlandse betalingsbalans en de teruggang van de goud- en deviezenreserve een aanwijzing lijken te zijn dat er zich in ons land een relatief sterkere infla toire toestand voordoet dan in het buitenland, een verschijnsel dus tegenoverge steld aan dat van de laatste jaren, toen een sterkere buitenlandse inflatie ons de mogelijkheid gaf onze goud- en deviezen reserves aanzienlijk te versterken. Verder legde spreker er de nadruk op, dat hij van oordeel was dat de over heid geen enkele maatregel aan het bedrijfsleven zal mogen opleggen zonder ook de hand in eigen boezem te steken. Het bedrijfsleven, ondernemers en arbeiders zullen slechts dan begrip kunnen opbrengen voor beperkingen, die zij zich door de omstandigheden zullen moeten getroosten, wanneer ook de overheid zelve blijk geeft zich in haar uitgaven te willen beperken. Rapport Spaak in sneltreinvaart De heer Twijnstra opende zijn jaar rede met de opmerking, dat de econo mische integratie van Europa beschouwd moet worden als een noodzakelijke voor waarde voor het behoud van de positie van de oude Westeuropese staten in de wereld. Het moet daarom aldus de heer Twijnstra van vérstrekkende be tekenis worden geacht, dat de ministers van de zes samenwerkende landen het rapport-Spaak hebben aanvaard als grondslag voor een verdere samenwer king. en van H.M. Koningin Juliana, die zo zeer de liefde geniet van de bevolking van het Koninkrijk. Wat de opmerkingen van de geachte afgevaardigde, de heer de Groot betreft, kan ik mededelen, dat het Kabinet met H.M. de Koningin overlegt op welke wjjze het beste kan worden vastgesteld hoe bepaalde persp^blikaties tot stand zijn gekomen. Indien zou blijken, dat deze vanuit Nederland zijn geïnspireerd, zo zullen maatregelen niet achterwege blijven. In verband met de veelal fantastisch onjuiste voorstellingen in sommige pu- blikaties gegeven, stel ik er prijs op, zij het ten overvloede, nog eens uit te spre ken, dat al wat H.M. de Koningin in de loop der jaren op publiek terrein ge zegd en gedaan heeft natuurlijk ten volle komt voor verantwoordelijkheid van de ministers. Tot zover de mi nister-president over de kwestie-Soestdijk. Nobelprijs voor Spaanse (lichter De .Nobelprijs voor letterkunde voor dit jaar is te Stockholm toegekend aan de Spaanse dichter Juan Ramon Jime nez. Hij kreeg deze prijs „voor zijn lyri sche poëzie, die een voorbeeld vormt van verheven geestesgesteldheid en ar tistieke zuiverheid". Geroe van zijn functie ontheven De eerste secretaris van de Hongaarse communistische partij, Ernoe Geroe, is van zijn functie ontheven; hij wordt vervangen door Janos Kadar. het on langs gerehabiliteerde lid van het politieke bureau der Hongaarse commu nistische partij. Geroe schijnt het kwa lijk te worden genomen, dat niet ter stond gevolg is gegeven aan de eisen, die maandagavond door de Petöfi-kring zijn gesteld. De 44-jarige Kadar is in 1948 minis ter var Binnenlandse Zaken geweest. In juli werd bekendgemaakt, dat hij was gerehabiliteerd. Hij heeft van 1948 tot 1953 gevangen gezeten om politieke redenen. In juli werd de „stalinistische" eer ste secretaris Matyas Rakosi vervan gen door Geroe. Kadar werd toen geko zen tot lid van het politieke bureau in het algemene secretariaat. „Wanneer wij constateren", zo ver volgde de voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, hoe an dere landen de meest vérgaande eisen stellen om hun bijzondere positie te sau veren, dan is het voor ons land van groot belang om zich niet in een con structie te laten manoeuvreren, waarin onze denkbeelden van vrije economische ontplooiing nauwelijks meer tot hun recht zouden komen. De Brusselse conferentie streeft in sneltreinvaart naar beslissingen, die het zowel onze waarnemers als de speciale commissie uit de SER moeilijk maakt het tempo bij te houden en daarbij dreigt het gevaar, dat beslui ten zouden worden genomen, waar van de consequenties onvoldoende zijn overwogen. Interessant noemde de heer Twijnstra de belangstelling, die En geland in de laatste tijd toont voor de Brusselse besprekingen, maar het ge vaar moet evenwel niet denkbeeldig worden geacht dat bij de voorkeur die aan die zijde wordt getoond voor de pre ferenties binnen de eigen Common wealth, de besprekingen met Engeland slechts een uitermate vertragende in vloed zouden kunnen hebben op de totstandkoming van definitieve resul taten tussen de landen op het con tinent. Industriële situatie onveranderd De industriële situatie in ons land noemde de heer Twijnstra in belang rijke mate analoog aan die van een jaar geleden: de gunstige conjunc tuur houdt nog altijd aan, de produk- tie blijft een gunstige stijging verto nen, zij het in een geleidelijk minder wordend tempo, het uitvoervolume blijft toenemen, doch die toeneming wordt door de vergroting van de im port overtroffen, en men kan tevreden zijn over de behaalde resultaten, doch veelal werden de marges nauwer, te genover echter als regel gestegen om zetten. De schaduwzijden zijn echter ook on veranderd gebleven: schaarste aan ar beidskrachten, groter verloop in de be drijven en spanningen, die het gevaar inhouden, dat lonen en prijzen in een snelle opeenvolging in beweging kunnen komen. Verheugend noemde spreker het dan ook, dat mag worden geconstateerd, dat in het algemeen gesproken prijsstabili- satie in het raam waarvan destijds de regering een beroep op de onderne mersorganisaties heeft gedaan aan het doel heeft beantwoord. Na op de discriminerende werking van deze prijsstabilisatie voor verschillend geaarde ondernemingen gewezen te hebben, zeide de heer Twijnstra, dat het goed is te constateren, dat tenminste de gehele opbrengst van de produktiviteits- stiigine in de bedrijven aan de loonsom. fen soede is eekomen. nu stemmen op gaan. dat ook aan de arbeiders hur. aandeel toekomt in de belangrijke in vesteringen der industrie. Niemand kan immers stellen al dus spreker dat hem een deel van de koek toekomt, indien hij eerst die koek reeds helemaal heeft opgegeten. De gestelde eis moet ook daarom on juist worden genoemd, volgens de heer Twijnstra. omdat men is overeengeko men het arbeidersaandeel te bepalen lan de hand van de hoogte van het nationale inkomen waarin immers de voordelen van de produktiviteitsver- hoging reeds zijn opgenomen, welke van de tot stand gekomen Investerin gen h«t revolg zijn. Slot op pag. 2

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1