BBC-TV komt naar Leiden met lastige vragen aan geleerden Loop der bevolking te Leiden DONDERDAG 25 OKTOBER 1956 Over voorwerpen uit musea voor oudheden en volkenkunde Het televisieprogramma van de En gelse BBC brengt reeds geruime tijd een serie, waarin geleerden bepaalde voorwerpen van uitzonderlijke aard voorgezet krijgen met de vraag wat voor dingen dit zijn, waar ze vandaan komen, uit welk tijdperk ze stammen etc. Het programma, dat steeds bijzon der veel belangstelling oogst, heeft tot titel: ..Dierlijk, plantaardig of mine raal". De getoonde voorwerpen, die ge determineerd moeten worden, zün veelal afkomstig uit oudheidkundige en ethno- logisohe musea; bekende archeolgen en etihnologen worden uitgenodigd, om hun krachten op die determinatie te be proeven. Tot dusverre vonden deze uitzendin gen plaats uit Engelse musea, doch in de toekomst zullen ook musea elders in Europa het brandpunt van de strijd worden. De eerste continentale stad, van- waaruit deze uitzending plaats vindt, is Leiden. Op 1 november a.s. om 11 uur wordt dit programma, dat direct ook in de Eurovisie wordt uitgezon den. opgenomen in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat. Daar worden voorwerpen uit dit mu seum en uit het Rijksmuseum voor Oudheden aan het Rapenburg getoond. Het staat nog niet vast, hoeveel voor werpen beoordeeld zullen moeten wor den. Dat hangt o.m. af van de snelheid, waarmede de geleerden ten aanzien van de aard en herkomst van deze voorwer pen tot een oordeel komen. Twee van de geleerden, die hun krach ten op de onbekende voorwerpen zullen Toernooi voor huisschakers Maandagavond werd in het Federa tiehuis te Leiden het toernooi voor huisschakers voortgezet. De uitslagen zijnGroep A: L. KokJ. ter Haar 1—0, L BroersJ. ter Haar 01, L. Kok— G. M. van Houten 10, J. ter Haar G. M. v. Houten 10. Groep B: P. C. SchakenboschJ W. Slieker 01. Groep C: J. W. VodegelW. Bloemhoff 10, S WelsA. Keveling 10. P. J. Beze- merH. Kooisbra 10, J. W. Vodegel— S. Wels 1—0, A. Keveling—W. Bloem hoff 01. In groep A is L. Kok met 4 punten uit 4 partijen zeker van een plaats in de finale. In groep B is nog niet veel gespeeld, terwijl in groep C P. J. Bezemer met 2 uit 2 en J. W. Vo degel met 2 uit 3 partijen aan de kop gaan. W. A. Schrandt VIJF-EN-TWINTIG JAAR DIRECTEUR VAN ZAALBERG Donderdag 8 november zal de heer W. A. Schrandt hetfeit herdenken, dat hij voor 25 jaar werd benoemd tot direc teur van de N.V. Kon. Ned. Fabriek van Wollen ekens vjh. J. C. Zaalberg en Zn. te dezer stede. Ter gelegenheid van dit jubileum wordt die dag van 2.30 tot 5 uur een receptie gehouden in het Snouck Hur- gronjehuis aan het Rapenburg. CLUBHUIS „DE SLEUTELBLOEM" Het gerestaureerde clubhuis van „De Sleutelbloem", ingericht voor fabrieks meisjes uit Leiden en omgeving, zal vrijdagavond 2 november door dè heer D. van Eek heropend worden. De leid ster van het werk, mej. G. v. d. Voort zal daarna een uiteenzetting geven van het clubhuiswerk. Een onbekend gebleven man, die onder de invloed van sterke drank ver keerde, is hedennacht omstreeks twaalf uur op de Steenstraat gestruikeld en tegen een bromfiets gevallen, welke tegen de spiegelruit van perceel 33 stond. De spiegelruit sneuvelde, terwijl de man kans zag snel het hazepad te kiezen. LEIDSE VERENIGING VAN POSTZEGELVERZAMELAARS. De bijeenkomst van de Leidse post zegelverzamelaars, gisteravond in de bovenzaal van ,De Kleine Burcht" ge houden. mocht zich in een grote be langstelling verheugen. De voorzitter, de heer D. J. Meiboom, sprak na een woord van welkom daarover zijn tevredenheid uit en meende te mogen constateren, dat het agendapunt: „verhoging van con tributie", daaraan niet vreemd was. Hierna gaf hij aan de secretaris, de heer G. M. Minnema, gelegenheid zijn notulen te lezen, waarna het bestuur enige interne aangelegenheden onder de loep nam. De ballotage van zes nieuwe leden was weer een geduchte versterking van het ledental, dat daarmee uitgroei de tot ruim 250 filatelisten. De voor zitter stelde daarna aan de orde het voorstel van het bestuur om de con tributie te verhogen. Na enkele opmer kingen en vragen waarbij de penning meester, de heer Taaselaar, de noodzaak van versteviging der financiën aan toonde, werd het voorstel van het be stuur aangenomen. De jaarlijkse con tributie werd daardoor van f. 5 tot f. 6 per lid verhoogd. Ten aanzien van de ruilavond, die ge houden wordt iedere tweede vrijdag van de maand in de achterzaal van „De Kleine Burcht", werd bekend gemaakt dat ook niet-leden deze avond kunnen bezoeken. Na een geanimeerde rondvraag en de gebruikelijke veiling werd de bijeen komst gesloten. SPEELTUINVERENIGING WESTERKWARTIER A. Simons benoemd tot ere-lid In het clubhuis aan de Ten Kate- straat hield de speeltuinvereniging ..Westerkwartier" gisteravond haar jaar vergadering. Na een inleidend woord van de voorzitter, de heer H. G. Wittenaar, werden de jaarstukken in een vlot tempo afgedaan. De heer A. Simons, die 25 jaar de fi nanciën beheerde en thans de tijd geko men achtte zijn functie van penning meester neer te leggen, werd het ere lidmaatschap van ..Westerkwartier" aangeboden. Bovendien kreeg hij een aandenken en werd zijn echtgenote met bloemen verrast. Het aftreden van niet minder dan zes bestuursleden, t.w. de heren A. Simons. J. Ober. J. de Koning. A. Koren en de dames De Boer en Van Peysel, gaf deze avond ..Westerkwartier" een voor het merendeel - er zijn elf bestuursleden - verjongd bestuur In vier opengevallen plaatsen kon tijdens deze samenkomst reeds worden voorzien. Het zijn de da mes Den Ouden en Den Os en de heren D. Ober en W Schroder, die in het be stuur werden gekozen. Na de rondvraag, waarvan een druk gebruik werd gemaakt, volgde sluiting van de vergadering. beproeven, zijn reeds aangewezen. Het zjjn de heer Philip Corder van een ar- chaelogisohe vereniging in Engeland en Geoffry Bushnell, een van de bestuur ders van het Archaeologisch en Eethno- logisch Museum te Cambridwe in En geland. Vermoedelijk zal als derde een Nederlands archaeoloog aan het team worden toegevoegd. Deze directe uitzending uit het Rijksmuseum voor Volkenkunde duurt een half uur. Door het tijdsverschil tussen Nederland en Engeland kan men daar dit programma in het mid KATWIJK AAN ZEE Ambtsjubileum cis. N. de- Jong Ds. N. de Jong. Chr. Geref. predikant alhier, herdacht gisteren in de over volle Bethlehemskerk zijn zilveren ambtsjubileum. Zün gedachtenisrede liet spreker vooraf gaan door het lezen van Psalm 103: 1 tot 11 en be paalde zün gehoor daarna bü Romei nen 11:26: Op deze avond, aldus spr.. denk ik speciaal aan de jeugd van de profeet Jeremia: „Ik zal mijn woorden in uw mond leggen en gij zult tot Sion spre ken". De weldaden des Heren zijn groot den van de avond volgen, namelük geweest in de afgelopen jaren en alles van 10 tot 10.30 uur, terwijl het in ons land van 11 tot 11.30 te zien valt. Laatste Berichten Schade van 80% aan de gewassen Gisteravond hield de Chr. Boeren en Tuindersmond, afd. Ter Aar een leden vergadering in het gebouw „Jonathan" onder voorzitterschap van de heer J. Frolik. Na een kort openingswoord, werd het woord gegeven aan de heer Van Schuylenburg, adjunct-secretaris van „Holland-Brabant". Deze behandelde de W.A.-verzekering en verder de overlast van het water in 1956, waardoor schade is aangericht aan bedrijven van boer en tuinder. De spreker begon met erop te wijzen, dat bij vele bedrijven vaak een te veel aan premiën wordt betaald, door onwe tendheid. Hy propagandeerde de leden dan ook een W.A.-verzekering af te sluiten bü hun eigen bedrijfsverzeke- ringsorgaan, die door de C.B.T.B. in het leven is geroepen voor het agrarische bedrijf. Hierna geeft spreker een uit eenzetting over de wettelijke verzeke ring die met ingang van 1 januari 1957 in werking treedt. Nadat hierover verschillende vragen waren gesteld en door de heer Van Schuylenburg waren beantwoord, gaf hij daarna nog een korte uiteenzetting over de schade, die in de afgelopen zomer door waterschade is aangericht. Uit de bspreking die hierop volgde, bleek, dat er ook in Ter Aar bedrijven zijn die meer dan 70 k 80% schade aan de gewassen hebben geleden, vanwege de abnormale regenval. Dr. Drees in Tweede Kamer Na zijn verklaring over de „kwestie Soestdijk" gaat de minister-president dr. Drees in op de kabinetsformatie. Hij memoreert wat hij zelf in de for matie heeft gedaan. Er is geen sprake van dat de PvdA onder alle omstandig heden zou willen vasthouden aan de zelfde departementen, welke zij bezet. De kwesties van defensie en huren heeft hij met de fracties besproken; daarover is overeenstemming bereikt. Spr. meent, dat men ministers niet moet stellen voor een zeer uitgewerkt program. Men moet punten aangeven en de ministers tijd geven een eigen beleid vast te stellen. Uitvoerig gaat spr. in op de bespre- wat gesohiedde was in het belang van de gemeente die ik diende, aldus ds. De Jong. Verschillende sprekers voerden hier na het woord. Ds. J. C. Ravenswaay uit Scheveningen sprak namens de classis, dr. Kampman uit Rijnsburg sprak als consulent. Voor de gemeente uit Mid delburg sprak ouderling H. Rossum en voor Den Haag ouderling T. Driessen. Tenslotte voerde ds. C. Smits het woord namens alle vrienden van ds. De Jong. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. nog op prof. L. van der Meiden, ds. Tanis en ds. Boon, beiden uit Utrecht en ds. Baay uit Doorn. kingen met de KVP. welke zich niet be vredigd verklaarde, waarna hij zijn taak neerlegde. Aan de Koningin heeft hij toen medegedeeld, dat hij er de voor keur aan zou geven bij verdere pogingen tot kabinetsformatie niet te worden be trokken. Dat hij daarop later is terug gekomen is een gevolg van het feit. dat hij bezweken is voor de aandrang uit de fractie van de P.v.d.A. Hongaarse soldaten bij de opstandigen Waarnemers in Wenen hadden he denochtend de indruk, dat verslagen groepen Hongaarse opstandigen op weg waren naar de Oostenrijkse grens. Over de omvang van deze groepen had men geen inlichtingen. Uit de mededeling van de Hongaarse minister van Defen sie. Bata, dat alle militairen zich zo spoedig mogelijk bij hun onderdeel moe ten melden, werd afgeleid, dat er heel wat soldaten de zijde van de opstande lingen hebben gekozen, vermoedelijk onder medeneming van wapens. De vervanging van Geroe, die als „Stalinist" wordt aangeduid, is door Radio-Boedapest hedenochtend enige malen bekendgemaakt, hetgeen telkens gepaard ging met het spelen van het volkslied. De radio wekte de bevolking op de nationale vlag uit te steken. Zijn opvolger Ka dar heeft in een Hongaars concentratiekamp doorgebracht op 'be schuldiging van spionage en „Titoisme", maar hij heeft nooit terechtgestaan. Radio-Boedapest berichtte hedenmid dag, dat tot nader order de café's geslo ten moeten zijn De bevolking werd aan gespoord het betogen te staken, opdat „de krachten, die de Hongaarse volks- Oost-Duitsland in toestand van alarm Het Westberiünse blad „der Abend" bericht, dat Oost-Duitsland in een toe stand van alarm verkeert. Vüf Sovjet- russische divisies, die aan de Poolse grens waren samengetrokken, zij" naar hun garnizoenen in Mecklenburg en Saksen teruggekeerd en houden zich gereed. Volgens het blad hebben de Oost- duilse veiligheidspolitie en andere Oost- duitse eenheden opdracht gekregen zich gereed te houden om in noodgeval te kunnen ingrijpen. Het Oostduitse communistische par tij-orgaan „Neues Deutschland" heeft medegedeeld, dat in het grootste deel van de genationaliseerde fabrieken in Oost-Berlün vergaderingen zün gehou den van fabriekswachten „uit voorzorg tegen aanvallen van de vüand der ar beidersklasse". Familieberichten ontleend aan andere bladen Bevallen: Viehoff—van Bolhuis. democratie omver pogen te werpen" ge- Zwolle; Van Sandick—Idema Greidanus isoleerd zouden worden In week van 11 tot en met 17 oktober 1956 GEVESTIGD. A. A. Trouwborst en fam., ethnoloog. Zoeterw. weg 102: A. J. Hulst en fam.. Zoeterw. Singel 108; W. Luiten en fam.. Judoleraar. Pieterskerkgrt. 9; F. A. C. Broekmans en fam.. arts. Kam. Onnesln 7; C. P. KarremansGroenendijk en fam.. Sophlastr. 52; A. van Lunteren en fam.. Somekade 73 kantoorbediende. Surlngarstr. 22: J. C. M. straat 73; van Rhee en fam.. commercleel-lelder. Kanaalweg 161; M .VisscherHaver en fam.. Pieterskerkhof 4; A. C. Klaver en fam.. vertegenwoordiger, aan boord Mors- 3 naar Amsterdam. Jac. Obrechtstr. 69; J. Provo en fam., Pres. Steinstr. 14 naar Rotterdam. KI. Koclstr. 34 a: T. T. Kwee en fam. A. v. Burenhof 53, Indonesië; D. E. G. Liibbers. Lorentzkade 16 a naar Noordw.hout, Kerkstr. 99; A. M. A. Vol- laerts, Lorentzkade 16 a naar Noordw. hout. Kerkstraat 99; J. Lindauer. Lorentz kade 16 a naar Noordw.hout. Kerkstr. 99: A. Doets. Tomatenstr. 37 naar Oegst- geest. Warmonderweg 24; Jhr. H. J. Ortt. Schelpenkade 37 naar Arnhem. Boulev. Heuvellnk 185: G. J. van Kapel. Rijn- en naar Amersfoort. Lang- d. Lubbe, de Genestetstr. 45 naar 's-Gravenhage. Z.W. Buitensingel 118 d; M. G. van MocckDumon H. Rijn dijk 92 a naar Alphen a d. Rijn, K. Con- radstraat 21; M. A. P. G. van de Graaf. Beverinckln 46 naar Eindhoven. Zeelster - d„ Buren. Getrouwd: C. Dudok de Wit en A. J i Semeijns de Vries van Doesburgh, Den Haag; J. C. v. d. Zouwe en mevr. C. C. v. d. Broek—Kortendick. Wellington. Overleden: J. S. A. van Hellemondt. I vr. 60 jaar. Delft; A. J. M. Hartog, m. 81 jaar. Rotterdam. J. Krediet, m. 51 jaar. Utrecht; J A. C. Malchus, m. 58 jaar, Monte Carlo; B. Volmer. m. 50 j.. Amsterdam; J. van Veen. m. 78 j.. Hil versum, m.. 59 Jaar. Amsterdam. singel to. lb; A. G. M. Ebbens—Heruer BeyenncKin .naar unonoveu fam.. Leltestr. 56: E. A. Pijnacker Hordijk straat 213: A. M. ®ae«er, Bultomart- Sehwlng en fam.. Lorentzkade 9: J M. straat 4 a naar Valkenburg H M PMt- -- -• - - et. »-> Lang- - straat 60; C. J. LubbersBosman, bh- Molkenboer, Boerhaaveln 15; lois van den Bergh. Boerhaavelaan 15; H. I. V. Wijnbergen. Zoeterw. Singel 53; W. Marquenie huisschilder. O. Singel 164 a: A. P. de Gouw. Oude Vest 33; P. F. Wie- senhaan. Merelstr. 36; J. W. Leembruggen. Rapenburg 56; A. Groeneweg. Rijn- en Schiekade 111; F. van Woudenberg. Was- straat 60- B. M. F. JasperBlondeau, Marnixstr. 78; C. A. van der Hucht, Groe- neveldstlohtlng 5; P. H. Schot, verkoop ster. Zijlsingel 39; A. C. A. Bol. Steen- schuur 2; Y. Y. ArendBrockholz. Leeu werikstraat 6; A. Vijfhuizende Lange. Nwe Rijn 42; A. N. Snel. fröbelonderwij zeres, Schelpenkade 34; O. Schreuder Burgsteeg 1; M. Roest Crolllus. Stieltjes straat 1; J. W. Dijkman, verpleegster, Rijnsburgerweg 10; L. J. Hoenderken, hulsh.kundige, Rijnsburgerweg 10; A. Duif. verpleegster, Rijnsburgerweg 124; A. van Staveren, verpleegster, Rijnsburgerweg 10; H. Ie Maltre, typograaf, Uiterstegracht 162; W. A. E. Immler. maatsch. werkster, Plantage 16; J. W. Kandou, Boerhaaveln 23; P. Worp, analist, Cobetstr. 8; A. C. Oldeman. medisch analiste, Merelstr. 23; M. H. van Meerten. W. Singel 92; P. M. M. A. Bronzwaar, Boerhaaveln 21; H. T. Se- rlese. ass sportleraar, Pieterskerkgrt. 9; M. van Beek, Zoeterw Singel 56 a; N. Westerkamp. Volmolengrt. 15; F. A. Staas, T. Slegenb.str. 28; A. Feberwee v. Galen straat 4; C. van der Meer, bijrijder. He renstraat 17; A. W. de Bruljne, Rijn- en Schiekade 101; L. Franiken, Bloemlstenln C. IJ. Paauw. elektr. monteur, Korte- naërstr. 62; J. de Boer, Fagelstr. 32; T. de Jong. serveerster. Houtmarkt 14; H. I. J. Duterloo. Rijnsburgerweg 119 a; M. L. Drabbe. Zoeterw. Singel 93: E. J. M. A. Vermolen. Rijnsburgerweg 165; M. M. T. Jansen. Breestr. 137; A. Broese van Groe- nouSnoeck secretaresse. Nleuwsteeg 2; H. P. Lanzlng. verpleegster. Rijnsburger weg 10; F. van ItersonHogewoning, Zoeterw. Singel 67; J. C. Grit, Coornhert- straat 14.; A. Anker. Terweepark 3; W. P. Koolhaas, ass. buitendienst B.B.. Nleuw steeg 39; J. G. Dresscher,, Plantsoen 29; Tlmmers. Nieuwe Rijn 80; P. J. de Rijk, Leliestr. 22 a; H. C. J. Laeijen- decker. Bolsotkade 2; F. van Melsen. los arbeider, Spaarnestr. 7; E. Josephus Jitta. Zoeterw. Singel 53; J. C. van der Zwet. stuurman, v. d. Hoevenstr. 16; N. Holle beekvan Beelen, Herenstr. 130; K. B. Meher Swan tee. Raamsteeg 63; A. G. KleinStolwijk, Muldersstr. 45; A. H. M. Lensen. 11. verpleegster. Rijnsburgerweg 10 B. H. Hage, Zoeterw. Singel 94: H. C Hak kers. hulp 1/d. hulsh.. Hoge Rijndijk 91; Smit. de M. v. Streefk.str. 27. VERTROKKEN. J .Dienaar en fam., Hoflaan 16, naar Amsterdam, Jac. Catskade 29 III; M. Gor- zilnski en fam.. Leeuwerikstr. 6 naar Am sterdam. Amstel 182; F. J. van Telgen en fam., J. W. Frlsostr. 39 naar Eindho ven. Coebergerstr. 11; J. G. H. Ulehake en fam., v. d. Hoevenstr. 12 naar Zwart sluis. Singel 14; A. P. H. Schllp, Rijnsb. singel 41 a naar Amsterdam, Sallandstr. 16II; J. H van Tongeren en fam., Mld- delstegrt 121 naar Hilversum. Verschu- renstraat 186; J. C. Sturk en fam., Utr. Veer 27 naar Amsterdam. Overflakkee- straat 2; J. van Vreeswijk en fam.. Co betstr. 11 naar Oegstgeest, Floraln 41; B. G. DledrichMulder en fam.. Lorentzkade 44 a naar Leldschendam, derdilkstr. 14 naar 's-Gravenhage. Val- kenb.kade 384. D. van Beek. W. Singel 27 naar Warmond. Dorpsstr 51: C Kort van Dam. Haagweg 58 naar Utrecht. Fr. Halsstr. 26 bis; C. Neddermeljer. Da Costa- straat 49 naar Nijmegen, Daalseweg 380: Raden Mas D. Trlpudjo, Rijnsburgerweg 22 naar Indonesië; L. NeuburgerBril, O. Singel 2a naar Oegstgeest. Willibrord- In 26; W. F. H. Engels. Herengrt 60 naar Amerongen, Overstr. 17; A. J. H. Wachters, Breestr. 73 a naar Groningen, Schuiten- diep 746; N. van Ree, Rapenburg 12 naar 's-Gravenhage. Suezkade 58; B. A. Faber, Korevaarstr. 23 naar 's-Gravenhage. Al- tingstr. 51; C. H. van Zeeland, Hogewoerd 185 a naar Haarl.meer, Huigsloterdijk 261; G. W. C. A. Swart. Frulnlaan 9 naar Delft, Verwersdilk 20; E. J. ZevenbergenSchop- hulzen, Wasstr. 44 naar Indonesië; G. G. J. van den Broek>v. Resteren, Kam. On- neslaan 6 naar Haarl.meer, Ewijkstr. 25; H. J. M. Bruins Slot. v. d. Brandelerkade 3 naar Haarlem. Tetterodestr. 109; J. M. J. Reljnders, Pioenhof 19 naar Brunssum. Pr. Hendrlkln 151; J. W. van de Weerd, Haag- weg 172 a naar Wagenlngen. Pr. Margriet- plantsoen 19; M. E. Ober, De Genestet- straat 90 naar 's-Gravenhage, Zoutman straat 26 b; A. Doove, C. Huygensln 35 naar Schiedam, Nw Haven 225; M. J. Faase, Morssingel 8 naar Oss, Floralia- straat 39: F. T. J. van Peskl, Boerhaaveln 49 naar Rotterdam Dortseln 58 c; H. P. Vink, O. Singel 18 naar 's-Gravenhage. VI- vienstr. 40; G. W. v. d. Meer, Oostdw.grt 18 naar Naarden. St. Annastr. 5; H. F. Hanno, O. Herengrt. 14 naar 's-Graven hage. Zoutmanstr. 26 b; A. M. Bik, Apoth.- dljk 30 naar Haarlem. Ie Hasselaerstr. 1; E. M. van Eek, O. Rijn 25 naar Stad-Del- den, Hengelosestr. 5; B. M. T. v. d. Lugt, Herengrt 25 naar Voorburg, L. v. N.O. Ein de 410; J. Deegenaars. Irenestr. 29 a naar Zaandam. H Gerhardstr. 8; M. Zwart, Varkenmarkt 7 naar Eindhoven. Bosch- dijk 771; M. F. WijntjesBoekée. Plant soen naar Oegstgeest. Floraln 59; J. .Ben schop. 3 Octoberstr. 61 a naar Eindhoven. Brugmanstraat 2; S. B. Colpa. J. van Goyenkade 32 naar Leidschendam. Veurse Achterweg 133; M. G. Bakker. W. Singel 27 naar Katwijk. Drleplassenweg 17; T. Ykema. Houtlaan 31 naar Delft, Spoor- slngel 61; J. Neuteboom. Vrouwenkerkhof 6 naar Amsterdam. Weesperzijde 110; F. J. de Boer Herengrt 86 naar Amsterdam. Plantage Kerkln 191; B. van den Berg. Molenstr. 9 naar Ermelo, Veldwijk 75; D. v. Egmond. Fr. v. Mlerisstr. 24 a naar Katwijk. Zuidstr. 57 b; A. A. Spanjersberg, Konlriglnneln 66 naar Rotterdam. Nach- tegaalpln 20 a; G. J. SpanjersbergSchol- tus, Konlnglnlieln 66 naar Rotterdam. Vonder 44; J. E. de Koning, Rapenburg 131 naar Texel. Weverstr. 101; B. J. Lange. Roodenburgerstr. 49 naar Deventer, Swaef- kenstraat 43; M. C. Zlrkzee, Drulven6tr. 9 naar Haarl.meer. Llsserdijk 314 d; J. La ven P. de la Courtstr. 71 naar Leldschen dam, Tedlngerstr. 27; H. W. Breedveld. Morsweg 12 a naar Delft, Ternatestr. 125; H. B. H. Geeraths. Calandstr. 38 naar Lo- chem, Graaf Ottoweg 19; J. A. v. Gent, J. de Wlttstr. 28 naar Oegstgeest, Rhijng - straatweg 27; J. M. J. Meijer, L. Mare 71 a naar Utrecht. Smeestr. 65; S. Kuk'.er, Ha.arl.str. 155 naar Voorschoten, Bere- steynstr. 3; C. T. van der Linden, fi'rUT/iiKfiis BOER VERWAARLOOSDE ZIJN VEE. Overeenkomstig de eis van de Pro cureur-Generaal heeft het Gerechtshof te Amsterdam een 51-jarige veehou der uit Monnikendam veroordeeld tot een geldboete van f 150.. In de strenge vorstperiode van dit jaar had deze landbouwer vee. dat hij van de eige naars in vruchtgebruik had gekregen, onvoldoende onderdak en voedsel ver schaft. Het vee werd door een veearts in een sterk vermagerde toestand aan getroffen. De koeien stonden op een kale vloer in een stal. waarvan dak en wanden grote gaten en schquren ver toonden. n Linden, O. Rijn Tedlngerstr. 27; LEIDERDORP Openbare ies Chr. Kleuterschool „Marijke" Het hoofd der Chr. Kleuterschool mej. G. Meerburg heeft gistermiddag vele moeders ln de gelegenheid gesteld om een gewone les, die de kleuters dagelijks ontvangen, bij te wonen. In de loop der jaren - juffrouw Meer burg is al bijna 35 jaar hoofd van de Chr. Kleuterschool - was het gebruik geworden om zo eens per jaar een „show-middag" te geven. De kinderen brachten, al of niet verkleed, eën dansje, stukje of versje. Maar toch bleek dit niet geheel te voldoen, te meer, daar ook het kleuteronderwijs steeds meer aan de ei sen van de tijd is aangepast. Daarom meende mej. Meerburg er goed aan te doen. om nu eens zon gewone, dagelijkse lesmiddag te houden. En deze opzet is volkomen geslaagd. De kinderen deden heel rustig hun werk. en de moeders hebben een indruk gekregen van datgene wat hun kind wel of niet kan presteren. Bij de bijbelse geschiedenis, gewoon het vervolg van de 's morgens gehouden vertelling, zaten de kinderen naar hun eigen onderwijzeres, mej. Verdoes te luisteren. Daarna werd er „volgens geheel nieu we methode" een versje geleerd Juffrouw Meerburg vertelde, dat vol gens de nieuwe methoden de klas ln groepjes wordt ingedeeld. Elke groep heeft zün eigen kleur, en vindt die op een kaart voor het bord terug En zo gaat elk groepje doen wat het tevoren heeft uitgekozen De materialen, plaksel, schaar, repen enz. gaat elk kind zelf ha len Dit bevordert natuurlijk de zelf werkzaamheid van de kleuter, en wak kert zijn gevoel voor verantwoordelijk heid aan omdat hij ook alles zelf weer op zijn plaats moet bezorgen. Al met al. mede voor de moeders, een leerzame middag. KON. NED. NATUURHISTORISCHE VERENIGING. Eemfossielen uit de Amsterdamse bodem D eafdeling Leiden van de Kon. Ned Natuurhistorische Vereniging hield gis teravond een bijeenkomst in het rijks museum voor geologie en mineralogie. De heer G. Spaink van de geologische stichting te Haarlem hield een lezing over Eemfossielen uit de Amsterdamse bodem. Hij besprak eerst de voorge schiedenis der Eemlagen. Een gletscher uit een der ïjstüden heeft de bodem voor zich uitgestuwd Er ontstond, na de smelting van de gletscher. een stii- ging der zee. De treffen deze aan bij Amsterdam en Amersfoort. Door het uitgraven van zand ontstond het Slo- termeer; de mensen die interesse had den voor fossielen, hebben hier dus een rijke omgeving om te zoeken. Ook Lei den is naar het Slotermeer geweest en heeft daar vele vondsten gedaan. De voorzitter, de heer Lucas deelde hierna nog mee dat de schelp, gevon den op de laatstgehouden excursie naar Noordwijk. afkomstig bleek te zijn van de Rode Zee. BURGERLIJKE STAND Geboren: Hans M„ zn van J. M. van den Brink en M M. Fal'kowski; Emma, dr van B. van der Meij en A. van Egmond. I Ondertrouwd: L. F. Gleles. 25 Jr en E. G. van de Kooy, 24 jaar. Getrouwd: G. Klopma en E. Cameron; O. W. J. Leget en J. Th. Inklaar; H, A. Elzot en Th Remeljnse; G. Roelevlnk en A. Heesterman. WASSENAAR Tuinbouw studieclub In de bovenzaal van café De Groot werd een vergadering gehouden van de Tuinbouwstudieclub Wassenaar met als spreker de heer C. van der Salm uit Rijswijk over het trekken van bloem bollen. Na de opening door de voorzitter, de heer A. den Haan werden de notulen vastgesteld. Uit de ingekomen stukken bleek, dat de heer Marien volgende maand een lezing zal houden en dat de ze winter gecombineerde vergaderingen van de vier verenigingen op tuinbouw gebied georganiseerd zullen worden. De voorzitter feliciteerde de heer Groe- newegen en Parmentier met het met lof behalen van het vakbekwaamheids diploma hovenier. In een feestcommis sie werden benoemd de heren Nijp, Noordweer, Den Haan. Terburg en Par- levliet. De heer v. d. Salm vertelde de geschiedenis van de bollentrekkerij. dat men daarmee in Rijnsburg voor de bloemen in 1903 was begonnen met bol len. welke niet geschikt waren voor de export en ook uit overschotten. Toen het daarmee goed ging probeerde men de bloei te vervroegen, maar dit lukte niet. de tulp kwam wel uit maar ver droogde. Elke plant heeft een zorgen- periode en het is het werk van dr Blauw van de proeftuin te Wageningen geweest na een kostbaar onderzoek al les over die periode te weten te komen, zodat het nu mogelijk is door bepaalde tüden van verwarming en afkopling de tijd van de periode te regelen. Spr. ver telde hierover uitvoerig, ook ten aan zien van hyacinthen en verdere bolge wassen. Tenslotte besprak hij nog het trekken van bollen door particulieren. Er was gelegenheid voor het stellen van vragen. President Tubman van Lib en vertoeft nog steeds in ons land. Na de officiële ontvangsten en bezoe ken tijdens het eerste deel van zijn verblijf legt hij thans wat minder vermoeiende bezoeken af. Gisteren bezichtigde hij een Amsterdamse brouwerij. Van het dak van het gebouw af bewonderde hij de hoofdstad in herfsttooi. HERV. WIJKGEM. DEN DEYL Op een gemeente-avond van de Her vormde Wijkgemeente Den Deyl onder leiding van ds. H. Beker, sprak in het Deylerhuis mevr. J. A. van MierloVan Kuiper uit Amsterdam over het onder werp: „Wat doen onze buren voor de godsdienstige opvoeding". Met buren werd bedoeld het buitenland. In Enge land bestaat b.v. het systeem van de familiekerk, waarbij de kinderen een deel van de dienst bijwonen, elders een bijbellezing bijwonen en dan het ge hoorde op hun manier door een opstel, een tekening of anderszins moeten weer geven. In ons land blijkt men wel voor dit systeem te voelen. In andere lan den worden de kinderen voorzien van speciale gebedenboekjes, ook prenten boeken op godsdienstig gebied. Een gedachtenwisseling volgde. BEURSOVERZICHT Afbrokkelende markt Amsterdam, 25 oktober. De fut ter beurze Is er de laatste we ken volkomen uit. Ook vandaag was de stemming lusteloos: de activiteit had zo goed als niets te betekenen. Bij de in ternationale onderscheidde Aiku zich door bij opening 4 punten te stijgen tot 231. Later volgde een lichte achter uitgang tot 228'2. Aku was hiermede het enige fonds, dat nog een kleine vooruitgang kon boeken. Kon. Olie daalde per saldo 7 punten tot 802'2 Philips en Unilever verloren circa 5 punten. Op de Scheepvaartafdeling, was de stemming enigszins verdeeld, doch kleine koersverliezen waren in de meerderheid. Stoomvaartmaatschappij „Nederland" kon 2 punten avanceren. Cultures stil en fractioneel lager. Guldensbeleggingen hier en daar een kleinigheid beter. Bankaandelen, die gisteren reeds flauw waren, zetten de daling vandaag verder voort. WISSELKOERSEN. Amsterdam. 25 oktober. Londen 10,63%-10.63 New York 3.833b-3.83 V. Montreal 3.93A—i3.93A; Parijs 1.0810— 1.0820; Brussel 7.59V4—7.593/4Frankfurt 90,77—90,82; Zürich 86,84%—86.89% Zürich (vr. fres) 89.21%89.26%; Stockholm 73,36—73.42; Kopenhagen 54,31%'54,93%; Oslo 53,14%—53.18%; Milaan 60,59%60,64%. Beurs van Amsterdam Donderdag 25 oktober ACTIEVE OBLIGATIES ">.tsleningcn ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned '53 3% 93% 93% Grootboek obl94 Ned '51 3% 94 b 93% B Ned '53 (3%) 91% 92 Ned '56 3% 91% 91% Ned. '48 3% 88 87% Ned. '54 3% 87% 87% Ned. '55 3% 87% 87 Ned. '55 II 3 89ft 89% Ned. '47 3% (3) 90 90% Ned. -37 3 86% 86% Dollarlng '47 3 93 93% Investeringscert. 3 91 92 Ned. 62-64 3 91% 91% Indie A 3 90 90 Grootboek '46 3 88% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind B 48% 48 Nat. Handelsbank 107 L 107 Ned. Handelsmij. 182 180% AKU 226 228% Philips 275% 270% Unilever400% 395% Wilton Feyenoord 332 335 Biliton 2de r227 227% Kon Olie (f 50.—405 Kon Olie 809% 801% Amst Rubber 75 73% Holl Amer lijn 196 191 Kon N Stoomboot176 174 Ned Scheepv Unie 167 164% H V A 96% 95 Java Cult.56 55 Dell Mij en (Ver.) 105% 105 Senembah 65 65 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 92% L 91% Den Haag 1937 1 3.. heiden 1947 93% Tdam -37 I-UI 3% 92% Industr Obligaties Philips Dollarlng 51 99% 99% Premieleningen A'dam '51 2% A'dam '56 I 2% A'dam '56 II 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% R'dam '52 1 2% tdem II 2% Utrecht '52 2% 100% 99% 96 95%. 101 Ai 101% 99% 99% 94% 107% 107% 106% 105% 108 109' 107% 111% 112 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 225% Rott. Bank 198 Twentsche Bank 201 L Industrie Ondernemingen Ned. G. en Sp fabr 208% Kon. Ned. Grofsm 113 Rott. Droogdok Mij. 606 L Tieleman en Dros 11% Handelsondernemingen Borneo Sum. H. MiJ. 86 Internatlo101% Diversen Albert Heyn287% Ned. Mij Walv.vrt. Spoorwegen Dell Spoorweg Mü. Amerik. fondsen Anaconda Shell Oil Comp 70% 223 194'. 197 210 596 86 100 288 70 Nog enkele fondsen u: en omgeving Aandelen V K 24/10 Holl. Constructie 413 Ing bur v Buuwnljv 123 Int Kunststof! Ind 61 Kon Ned Edeimet 70 Pref w a idem 70 Textiel Gebr v Wijk 75G1 75 Va Leidsrhe WoUninn t.i i 291L Ned Elecr.rola.sm Sikkens LaKtanr 5 170 468 Ver TouwfahriPKp 169 Wernlnk's Betonm y*

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 11