Begrotingspositie van Wassenaar Raadsstukken van Leiderdorp WOENSDAG 24 OKTOBER 1956 B. en W. hebben geen onbezorgde kijk op de financiële positie van de gemeente Aangezien de begroting voor het dienstjaar 1957 nog bij de kopieerinrichting in behandeling is, zonden B. en W. aan de raadsleden alvast ter oriëntering in de begrotingspositie de aanbiedingsbrief met memoriën en toelichting, waar aan het navolgende valt te ontlenen. Het totaal van de inkomsten en uit gaven van de begroting is f. 5.139.979.73 en van het hoofdstuk verrekeningen f. 3.057.538.96, hetgeen een algemeen totaal geeft van f. 8.197.518.69. In ver gelijking met 1956 geven de cijfers over het komende jaar. wanneer het bedrag van de corresponderende posten buiten beschouwing blijft, een toeneming voor de uitgaven te zien van plm. 12.63 pet. en van slechts plm. 6.04 pet. voor de inkomsten, een gevolg van het achter blijven van de uitkeringen uit het ge meentefonds bij het accres van de ge meentelijke uitgaven. Om de begroting sluitend te maken moet worden beschikt over een bedrag uit de saldi-reserve van f. 640.000 (v.. f. 325.000). Deze reserve van rond f. 1.680.000 is in vorige jaren ontstaan uit meevallers, waarop in het vervolg niet meer valt te rekenen. Ondanks hoop op hogere uitkeringen by de totstandkoming van een nieuwe regeling inzake de financiële verhou ding tussen Rijk en gemeenten met ingang van 1958 hebben B. en W. geen onbezorgde kijk op de financiële positie van de gemeente in de toe komst, Zij stellen nog geen maatre- LEIDERDORP A. R. Kiesvereniging „Vrijheid en Recht" Gisteravond hield de A.-R. kiesvere niging een ledenvergadering in het Dorpshuis, onder voorzitterschap van de heer H. Boot, daar de heer C. Hobo verhinderd was. Na de behandeling der notulen bracht de heer Boot de plan nen ter tafel. Het bestuur stelt voor, om, mede door de uitgestrektheid van ons dorp, de vergaderingen niet steeds op één centraal punt te beleggen, maar om bijv. ook eens in het Zijlkwartier te vergaderen. De gedachte, door één der Geref. predikanten naar voren ge bracht, om in het Zijlkwartier een eigen kiesvereniging op te richten, meent het bestuur te moeten afwijzen. Het ligt wel in de bedoeling contact te zoeken met de in het Kooikwartier wonende leden, zodat die leden een eventueel in het Zijlkwartier te hou den ledenvergadering ook kunnen be zoeken. Ook met de kiesvereniging Zoeter- woude hoopt het bestuur een samen- spreking te hebben om bijv. te komen tot een federatieve samenwerking. De moeilijkheid om geschikte sprekers te krijgen voor de vergaderingen hoopt men door een bespreking met de spre kers-organisatie van 't Centraalcomité op te kunnen lossen. Hierna kreeg de heer P. C. Monster uit Voorburg gelegenheid te spreken over: „Uitslag van de Kamerverkiezing en Kabinetsformatie". Spreker hield eerst een beschouwing over de Kamerverkiezing, waarvan de uitslag voor de A.-R. nu niet bepaald verblijdend genoemd mag worden. Er is een andere mentaliteit gekomen en verstaat nu onze partij wel voldoende de klop van de nieuwe tijd? aldus spr. De moeilijkheden liggen vooral op sociaal-economisch terrein. Is de poli tiek van de A.-R. Partij 'niet verouderd? Deze beide laatste punten werden door de heer Monster uitgebreid behan deld, met als slotbeschouwing, dat het er om gaat of Christus ook Heer zal zijn tn het politieke leven. Over de Kabinetsformatie merkte spr. op, dat wij een Kabinet willen hebben, dat de Koningin helpt regeren, maar geen zetbazen van een politieke partij als leden heeft. Er volgde een uitgebreide bespreking. Geslaagd Voor het diploma aan- nemersbouwkunde is geslaagd onze plaatsgenoot M. Reyerse. OEGSTGEES GRAMMOFOONPLATENAVOND De grammofoonplatenafdeling van Radio-Westrik alhier, verzorgde gister avond in het Witte Huis een klassieke gelen voor in de vorm van versterking van de middelen of verlaging van de uitgaven, evenmin het aanvragen van een subjectieve verhoging van de uit kering uit het gemeentefonds, maar mocht hun vrees eens werkelijkheid worden, dan zal het nemen van een complex van maatregelen niet zijn te vermijden. Zij behouden zich voor om, ter voor koming van een al te zware aantasting van de reserve, bij een duidelijk geble ken juist inzicht hunnerzijds in het financiële beeld van het dienstjaar 1956 reeds half 1957 met voorstellen te komen. Misschien is dan ook iets meer bekend aangaande de herziening van de financiële verhouding Rijk en gemeen ten ingaande 1 januari 1958. STADSNIEUWS H. A. WIEKHART 25 JAAR ACHTER P.T.T.-LOKET. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer H. A. Wiekhart achter een PTT- loket nu ja „loket" plaats nam. In zijn sigarenmagazijn, thans geves tigd aan de Morsweg 108, werd n.l. vóór een kwart eeuw een postagentschap on dergebracht. Dat de heer Wiekhart en ook zijn broer en zuster, die hem vaak assisteren in deze „ambtenaars functie" zeer wordt gewaardeerd, heeft hij gisteren van meer dan één kant mogen ervaren. Namens het hoofdbe stuur van de PTT kwamen de directeur van het Leidse kantoor, de heer J. H. Habermehl, de bureauohef, de heer S. Hoogteiling en de referendaris, de heer W. E. Tupker, gelukwensen aanbieden. De heer Habermehl wees o.a. op de goede hoedanigheden:: ijver en nauw gezetheid, van de jubilaris en haalde en kele herinneringen uit het verleden op. In de middaguren hebben de andere Leidse postagenten hun Jubilerende col lega in het zonentje gezet, waarbij zich ook vele regelmatige bezoekers van dit postagentschap aansloten. Vele bloem stukken en geschenken vormden de tastbare bewijzen van de waardering, die men de heer Wiekhart in zo ruime kring toedraagt. Van de verschillende voorstellen, die de raad deze week te behandelen krijgt, volgt hierna van enkele een korte uit eenzetting. VERHUUR PAND BRUGGESTRAAT 1 Het betreft hier het onder de naam „Het Wapen van Leiderdorp" bekende pand in huur bij de heer J. Ph. van den Bosch. Het pand is in de loop der jaren meer en meer aan zijn oorspronkelijke bestemming van café onttrokken. De lo kalen zijn verhuurd o.a. aan gemeente werken en het architectenbureau Dek ker en v. d. Sterre. Ged. Staten achten het niet juist dat gemeentewerken huur betaalt van een pand dat eigenlijk van de gemeente is. Daar te voorzien is dat gemeentewerken eerlang nog meer ruim te nodig zal hebben achten B. en W. het juister niet een nieuwe huur-over- eenkomst voor een geheel jaar met de heer v. d. Bosch meer aan te gaan op 1 januari a.s. Het pand is nu van jaar tot jaar verhuurd. B. en W. willen ech ter de heer v. d. Bosch nog tot juli 1957 respijt geven en na die tijd zal het mis schien nog mogelijk zijn het gedeelte van het pand dat nu tot woning dient als zodanig in gebruik te blijven houden. WACHTHUISJES BUSPASSAGIERS B. en W. hebben met de autobusonder nemingen Citosa, NAL en NZHVM con tact opgenomen betreffende plaatsing van wachthuisjes ten behoeve van de autobuspassagiers. B. en W. menen dat dergelijke wachthuisjes moeten komen le. aan de Hoogmadenseweg t.o. Dr de Bruynestraat. halteplaats NAL, 2e Acht- hovenerweg nabij Patrimoniumpark en 3e. v. d. Valk Boumanweg nabij Span- jaardsbrug beide halteplaatsen Citosa, 4e op Mauritssingel nabij garage Huis man en 5e op Hoofdstraat tussen Eiken laan en Hoogmadenseweg, beide halte plaatsen NZHVM. B. en W. hebben reeds met twee der autobusondernemingen vorderingen ge maakt bij de gevoerde onderhandelingen en zij vragen van de raad machtiging verder te mogen onderhandelen aange zien in de winterperiode het meest be hoefte aan deze wachthuisjes bestaat. OVERNAME WONINGEN Het bestuur van de woningbouwver eniging „Dorpsbelang" heeft een brief aan de gemeente gezonden voornemens te zijn de vereniging te ontbinden en biedt nu de woningen aan de gemeente aan. Zou de gemeente dit aanbod niet aanvaarden dan kan tot verkoop wor den overgegaan. Het schuldrestant op de woningen (in totaal 24 alle staande in het Van Leeuwenpark) is f. 23.367.78. Het ie vergoeden kapitaal bedraagt f. 2300. Met de liquidatiekosten er bij zal in totaal f. 27.000 dat is dus ruim f. 1000 per woning zijn te betalen. B. en W. stellen voor de woningen over te nemen. AANSCHAFFING MISTBLUSEENHEID Dit voorstel houdt verband met een op 25 mei j.l. genomen raadsbesluit tot verbetering van de brandblusmiddelen. B. en W. hebben bij verschillende fir ma's prijsopgave gevraagd. Naar aan leiding van de verschillende aanbiedin gen is advies gevraagd aan de districts inspecteur van het brandweerwezen. B. en W. hebben zich in verschillende ge meenten georiënteerd en zijn nu van mening dat het aanbeveling verdient een brandweerwagen te hebben die voorzien is van een baghytra-hoge-drukpomp. Deze zou zijn te monteren op een Ma- girus-dieselchassis. MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN. 23 oktober. Groenteveiling. Bloemkool A 3047, Idem B 2228, idem C 10—17, bospeen 2836, waspeen A 2330, Idem B 2025, rode kool 1215, groene kool 1618, selderie 3.505.40, andijvie 1315, prin- sessenbonen 114116, sla 46. LISSE. 23 oktober. Gladiolenveiling. De aanvoer bij de Coöp. Bloembollenvei- lingver. H.B.G. bedroeg 2000 manden gla diolen. in uitstekende kwaliteit en goede sortering. De belangstelling was zeer groot en de kooplust eveneens. De markt was prijshoudend en voor sommige soorten oplopend. Gladiolen: Abu Hassan, 14op 11.80, 12/14 11.10. 10/12 3.80: Acca Laurentla 6.65, 5 10. 2 95: American Express 7.40. 6.40, Are de Triomphe 6.60. 5.40 2.75; Artist 585, 4.50, Benares 6 10. 5 00. 2 60: Benjamin Britten 6.20, 5.20, 2.75: Bloem fontein 5.90. 4 80. 2.65: Blizzard 4.90. 3.80. 160; Dr. Fleming 6.45. 5.40. 3 25: Firma ment 6.50. 5 20. 2.50: Gemengd 4.20, 3.10, 130; Gold Dust 7 80. 6.50, 3.25; Harry Hooklns 6.80, 5.90. 3.10: Hawaii 5 05. 4 10, 2 20; Hopman's Glorv 7.40. 6 60, 3.45; Joh. Strauss' 5.80. 4 65, 2.90; Jo Wagenaar 5.50, 5.05. 2 70: Juniklokken 7.10. 5.40. 3 60: Kard. SpeTlmann 8.20. 5 40. 3.10: Lavendel Dream 6.50, 5.45. 2.70; Leeuwenhorst 5.95. 5 00, 3.25: Llmburgla 6.50, 5.70, Mansoer 2.25: Maria Goret.ti 5.10, 4.25, 2.50; Mary Housley 6.40, 5.95, 3.15: Memorial Dav 5.30, 4 55, 2.60; Modern Times 5.30, 2 95, 1 95; Morning Kiss 5.70. 5.85. 3.95; Mrs. Mark's Memory 5 30. 4.50. 2 35; Nieuw Europa 6.50, 5.65, 3.40: Pactohis 5.70. 4.90. 2.70: Palet 6.25. 4.35. 2.65; Phllippo's Memorv 5 80. 4 90. 2.95; Plcardv 7 50. 6.30. 3.75; Poppv Day 4.70; Pride of Holland 7.20. 6 60. 4.25: Prinses Beatrix 6 80. 5.80. 3.60; Ravel 9 60. 7.70. 3 10: Rosa van Lima 6.20. 5.20, 3.05: Salman's Glorv 8 30. 6 10. 3 00: Sans Souci 6.70. 5.95. 4.00; Silhouette 5 40. 4.45. 1.95; Sneeuwprlnses 3 65. 2.65. 1 55: Spotlight 6.70. 5.85. 3.50: Velvet Dream 6.40. 4.90. RTJNSBURG. 23 oktober. Bloemen veiling Flora Geplozen Chrysanten: Migoli 810. Day Dream 710. Choco 1517. White Joy 1314, alles per stuk: Tros- Chrysanten: Samaria 3847 Dav Dream 50—66. Bright Eye 3038. Wendy 3340. Sensation 6070. Sous d'Or 5560. White Hope 6073. Mosquito 2833. Eng. Bruin 4860, Bunty 3340. Normandle 5060. Red Bree öO-^S. Gemengde 3042. Blanch 65—75. Fresia Geel 50—65. idem wit 25— 33. Minerva 7075. Alles per bos. RIJNSBURG, 23 oktober. Groente veiling Aardappelen 810, andijvie 818, kroten 1016, uien 1518 waspeen A 2025, idem B 1520, rode kool 1018, groene kool 1521. alles per kg: selderie 57. peterselie 79. bospeen 25—35, radijs 78, alles per bos; bloemkool A 3566, idem B 2540, idem C 10—15, sla 57, alles per stuk. muziekavond. Er werden diverse gram mofoonplaten ten gehore gebracht en besproken door de musicoloog dr. J. v. d. Veen. Men kon beluisteren drie uit voeringen van Beethoven's Vioolconcert, twee uitvoeringen van Polonaise in As van Chopin en gedeelten uit een nieuwe opname van Bach's Brandenburgse concerten. VOORSCHOTEN Reserve Rijkspolitie uitgebreid Gisteravond is de Reserve Rijkspoli tie weer versterkt met zes man, die het diploma „geoefend: man" verwierven. De uitreiking van de diploma's vond in de raadzaal plaats door burgemeester C. J. v. d. Hoeven. Het behalen van het di ploma waagt veel inspanning, zei de burgemeester en hij was er bloj inee, dat het korps weer versterkt was met men sen. die in tijd. van nood bereid zijn orde en rust te handhaven. Van de groep van 7 man, die het examen af gelegd hadden, waren er zes geslaagd; de enige niet-geslaagde kandidaat was door overwerk en ziekte niet in staat geweest de opleiding geregeld te volgen. Aan de heren J. Boxman, v. d. Kraan, Roseveld, Scheele, Tjepkema en van Velzen werd het diploma uitgereikt. De kapitein van de Rijkspolitie, H. van Nijnatten, sprak eveneens woorden van waardering, vooral ook omdat het behalen van het diploma geen eenvou dige zaak is. Elk der geslaagden zal er nu voor moeten zorgen, dat hij het pre dikaat „meer geoefend man" behaalt. De heer H. A. Korthals, die met de se cretaris van „Steun Wettig Gezag" aan wezig was, prees de mannen om hun volhouden en was ervan overtuigd, dat de zinspreuk van de Rijkspolitie „Steeds paraat en plichtsgetrouw" op het gehele korps van toepassing was. Evenals de andere sprekers wenste hij de instruc teur, opperwachtmeester W. van Aurloh, geluk met het behaalde succes. Ook de groepscommandant van de Rijkspolitie van Voorschoten, adjudant F. van Dijk, woonde de diploma-uitreiking bij. Jaarvergadering P. v. d. A. In een drukbezochte algemene jaar vergadering van de afdeling Voorscho ten van de Partij van de Arbeid vond onder andere de bestuursverkiezing plaats. Zoals gewoonlijk trad het hele bestuur af. maar waren de meeste leden henkiesbaar. Slechts de heer G. E. Ver stegen en C. M. van Renswouw stelden zich niet weer herkiesbaar. In hun plaats werden gekozen de heren G. Nas- veld en P. J. Hes, terwijl het bestuur aangevuld werd met de heer J. Rotman. De verdeling van de bestuursfuncties is thans: voorzitter dr. P. S. Pels; secre taris H. J. M. Harms; penningmeester G. Nasveld; leden mevr. A. Stoker, B. Hoogwerff Kroon, C. v. d. Werf, P. J. Hes en J. Rotman. De voorzitter nam met een hartelijke rede afscheid van de scheidende be stuursleden en memoreerde in het bij zonder het vele wenk, dat de heer Ver stegen als secretaris voor de partij heeft gedaan Spr. bood hem als aan denken een boek aan. De heer Verstegen dankte voor de steun en het vertrouwen en de kame raadschap in de jaren van zijn be stuurslidmaatschap ondervonden. Verder kwamen de verslagen aan de orde, maar het verslag van de raads fractie werd uitgesteld tot de volgende vergadering, daar het reeds te laat was geworden. Die vergadering zal dan ge wijd zijn aan de gemeentepolitiek. BURGERLIJKE STAND Geboren: Geessien, dr van W. Eggens en R. Schutrups; Adriaa/n, zn van D. Mechelse en J. van Wijngaarden. Ondertrouwd: H. de Visser «n J. Bollej P. A. Aertssen en M. T. J. Lindeman; C. Colijn en A. Fllippo. Getrouwd: F. C. Mens en M. T. E. Soeters; V. A. M. Zeeuw van der Laan en J. M. M. Duynstee. Overleden: A. G. Aokermann, 87 Jaar, weduwnaar van C. M. Tousijn. SCHAAKNIEUWS De uitslagen van de onderlinge com petitie van de schaakvereniging „Voor schoten" lulden: Groep I: P. SegaarMaarsen 01; Groep HA: v. d. KooyHonstoeek 1—0, BoxmanHlleman 10; Heijerv. d. Marei 10. Groep UB: Groenen bergVan Dijk 10; Kunekev. d. Akker 10; M. Se gaarv. d. Werf 10; GrobbenMaat 0—1; Maatv. d. Akker 1—0. FEESTAVOND R.K. BLINDENBOND „ST. AD ILIA" De R.K. Blindenbond St. Adilia gaf haar jaarlijkse feestavond voor haar Voonschotense donateurs. De heer H. Versohaick sprak het welkomstwoord tot de aanwezigen en was zeer tevreden over de goede opkomst. Hij schetste in het kort waar het de blindenbond omgaat en waf er nog te doen valt. De heer Ver- schaick dankte de heer Th. v. d. Meer, die heel veel voor de organisatie en voor de afdeling heeft tot stand gebracht. Later op de avond betrok de heer Ver- schaiok ook de twee vrouwelijke help ster® van de heer v. d. Meer in zijn dank; het waren mevrouw De Jong en mej. C. Zwet.. Belde werden met een presentje bedaCht. De toneelvereniging „Toneel is ons streven" uit Noordwyk, presenteerde het stuk „Regina" van A. Boere. Tussen de bedrijven en tijdens de pauze zorgden The Black Stars voor muziek. WARMOND BURGERLIJKE STAND Geboren: Hendricus C., zn van M. J. Kortekaas en J. C. Slingerland; Allda J. M.. dr van G. H. Beugelsdijk en J. B. Heleker. Ondertrouwd: J. A. L. van der Drift, 28 Jr en J. H. de Feijter. 25 jaar. Getrouwd: A. H. van Rijn. 3>1 Jr en J. G. van Sohle, 27 Jr; M. G. Groeneweg, 25 Jr en C. M. van d'en Kerkhof, 27 Jaar. WASSENAAR Hoe moet 't rundvee zijn Voor het bijwonen van een bijeen komst in Huize Den Deyl met als spre ker bij lichtbeelden ir. W. de Boer, hoofdinspecteur van het NjR.S. uit Den Haag over het onderwerp „Hoe moet ons rundvee zijn?" waren door de Ver eniging van oud-leerlingen van Land- bouwondenwysinrichtingen ook uitgeno digd de leden van de Fok- en Controle vereniging. De voorziter, de heer S. de Jong, be groette de vele aanwezigen en speciaal de spreker, waarna hij overging tot uit reiking van de vele prijzen behaald bij de onlangs gehouden jongveekeuring, echter niet dan nadat hij dank had ge bracht aan allen, die de keuring moge lijk maakten, daarbij hulp verleenden en daarvoor prijzen beschikbaar stel den. Hij sprak van zijn voornemen van de veekeuring volgend jaar zo mogelijk een boerendag te maken met de dames en de jongeren. Hierna was het woord aan ir. de Boer die over de geschiedenis van de veeteelt een inleiding hield. Vóór 1900 was deze teelt van weinig belang. Men is toen wel gaan inzien, dat daaraan iets gedaan moest worden en in 1874 te werken aan zuivere teelt, waar nog niet veel terecht kwam. Mede door drang van kopers uit het buitenland is het stamboek inge steld voor de drie meest in aanmerking komende soorten t.w. zwartbont, blaar kop en roodbont die geregistreerd wer den. Spr. vertelde voorts van de meer op de voorgrond tredend» veeslagen, Laatste Berichten Belgische dame beroofd MAN DEED GREEP IN BANDTAS Gistermiddag is op het strand te Scheveningen de 32-jarige ongehuwde Belgische C. Landau uit Antwerpen door een tot nu toe onbekend geble ven man beroofd van een groot deel van de inhoud van haar handtasje. Verdwenen zijn: f. 400 aan Nederlands geld, 1000 Franse franken. 300 Belgi sche en 55 Zwitserse franken, een platina broche van f. 4000 en een polshorloge van eveneens f. 4000. Mej. Landau zat op "het strand bij het Wassenaarse gedeelte, toen een man bij haar kwam zitten. Na een praatje met haar te hebben gemaakt duwde hij haar opeens met haar hoofd in het zand en deed een greep in haar handtasje. Daar na koos hij het hazenpad. Hij verdween tenslotte op een fiets die op de oprit van het duin stond. Mej. Landau heeft on middellijk de terugtocht naar Scheve ningen aanvaard, maar aangezien dat een wandeling van circa een uur is, kwam ze eerst, tegen drie uur bij de politie aangifte doen. De politie is nog naar de aangegeven plaats op het strand gegaan waar ze de bril van mej. Landau aantrof, die zij daar had verloren. Van de dader ontbreekt elk spoor. Gronings, Fries, Noord Hollands, be schreef de typen en ging na een pauze over tot de lichtbeelden vanaf de oude re soorten tot een type, dat nog wel niet ideaal is, maar waarop voortge- werkt kan worden. Wassenaarse Bloemisten Patroonsver. vergaderde De Wassenaarse Bloemisten Patroons vereniging hield in Kasteel Oud Wasse naar een vergadering voor de uitreiking van de tuinenkeuring. Na een kort inleidend woord van de voorzitter, de heer J. J. D. Marbus, kreeg de heer J. A. Quint, technisch hoofd ambtenaar by de plantsoendienst te Den Haag, gelegenheid voor een cause rie over besdragende heesters voor de siertuin. Spr. had van deze heesters een ruime voorraad takken meegebracht, welke hij aan de aanwezigen doorgaf en daarbij de herkomst en de eigen schappen. Aan de takken waren kaartjes met de namen gehecht, zodat geïnteres seerden daarvan aantekeningen konden maken. De takken werden gesneden in het Zuiderpark, een door spreker aan bevolen plaats voor bezichtiging. In het belang van de vogels verzocht hij geen bessen te plukken. Hierna kwam de voorzitter van het comité voor de tuinenkeuring aan het woord, de heer P. Zegsrwaard, die na een uiteenzetting over het doel van de keu ring t.w. de verfraaiing van Wassenaar, dank betuigde aan de leden van het ere-comité en speciaal aan mevr. J. ba ronesse van WijnbergenMichiels van Kessenich. Voor wat de eerste prys be treft was de uitslag van de keuring als volgt: rayon Nieuw Wassenaar, de heer W. Brlioher, Teylingerhorstlaan 6, mede extraprijs voor de mooiste beplanting met bloembollen, rayon De Kieviet, de heer K. Kretschmar, Groot Hazebroek- seweg 27, mooste beplantng bloembollen de heer H. Honig, rayon Dorp en om geving: de heer J. Sieben, Prinsenweg 37, die tevens de extra bollenprijs en de prys voor de mooiste tuin van geheel Wassenaar verwierf. Na de pauze werd de film Hollands Glorie vertoond. Jaarvergadering Dierenbescherming In Het Wapen van Leiden hield de afdeling van de Ned. Ver. tot Bescher ming van Dieren de jaarvergadering, welke bijeenkomst door de voorzitter, de heer A. Zwanenburg, werd geopend. Uit het verslag van de secretaresse bleek van een toeneming van het leden tal van 526 tot 549. Er werden in het asiel aan de Spelderslaan verzorgd 130 hon den, die alle een goed tehuis kregen. Het verslag van de penningmeester ver meldde en bedrag aan uitgaven van f. 6490.94 met een tekort van f. 195.89. De heer F. A. J. Alofs als bestuurslid aan de beurt van aftreden werd herko zen. Door de voorzitter werden de" navol gende mededelingen gedaan. Er werd weer een opstel- en tekenwedstrijd voor de schooljeugd uitgeschreven, waarvan de inzendigen thans in handen zijn van een jury. Door bemiddeling van het raadslid mevr. I. H. Eernstman-Stegh- gers werd verkregen, dat de gemeente maatregelen zal treffen ten aanzien van de kettinghonden. Een aanvang is ge maakt met een systematische ledenwerf actie. Door de heer U. F. de Vries werd mee gedeeld, dat ruim 200 verdwaalde post duiven werden opgevangen en aan de eigenaars waren teruggegeven. Bij de rondvraag volgde nog'de mede deling, dat voor de voedering van de vogels in de winter een schema van achttien voederplaatsen werd opgemaakt. Bij een strenge winter zal op de inwo ners een beroep worden gedaan om de vogels te hulp te komen. Na het zakelijke deel volgde de verto ning van een tweetal kleurenfilms over de verzorging van vogels, speciaal in de winter. Pluimveever. Wassenaar In het Wapen van Wassenaar werd een algemene ledenvergadering gehouden van de Pluimveevereniging Wassenaar, welke door voorzitter H. A. Jongeneel met een kort woord werd ingeleid. Bij de ingekomen stukken waren mededelingen van de keurmeesters Hamaker. Kok, Dorsman en Das betreffende hun bereid heid om op de a.s. tentoonstelling te ko men keuren. Tegen toelating van drie nieuwe le den werd geen bezwaar gemaakt. De voorzitter deelde mee, dat de fa milie Berends in de geest van de onlangs overleden heer Rob Berends een prijs beschikbaar wil stellen. Het bestuur stelde voor, te adviseren tot het instel len van een wisselbeker, waarbij dan jaarlijks, zolang de beker niet definitief wordt gewonnen, een Rob Berends-me- daille zal worden uitgereikt. De aan wezigen stemde hiermee volledig in. Bij de bespreking van het vraagprogramma voor de tentoonstelling en het nieuwe tentoonstellingsreglement werd aanvaard het voorstel om voor elke groep een wisselbeker met daaraan verbonden me daille in te stellen. Verder werd voor de postduiven het aantal klassen terugge bracht tot acht, werd bepaald, dat de tekeningrassen konijnen een afzonder- lyke groep zullen vormen en dat de col- lectieprijzen zullen bestaan in geld. Door de secretaris werd een financieel verslag uitgebracht over de gehouden tafelkeuring konijnen, t.w. inkomsten f. 78, uitgaven f. 108,55, nadelig saldo f. 30.55. Uitgereikt werden de op de tafelkeu ring behaalde prijzen, waarmee de voor zitter de winnaars geluk wenste. Koningin Juliana in Taormina Koningin Juliana heeft een lange wandeling gemaakt door het kleine stadje Taormina. Zij interesseerde zich in het bijzonder voor kunstnijverheids- voorwerpen en handwerken. Na ver scheidene uren op het strand te hebben doorgebracht, heeft de Koningin wier vakantie op Sicilië door prachtig weer begunstigd wordt het dorpje Castel Mola bezocht en het Heiligdom van de Madonna della Rocca. Vrijdag zou de Koningin zich naar Cortina d'Ampezzo begeven, waar afge lopen winter de Olympische winterspe len zyn gehouden. Amsterdamse vrouw verdwenen NADAT ZIJ HAAR CAFÉ HAD VERLATEN De Amsterdamse recherche staat voor een raadsel sinds vorige week woens dag is een 56-jarige caféhoudster spoorloos verdwenen. In de nacht van dinsdag 16 op woensdag 17 oktober heeft zij als gewoonlijk om half één haar café in de St. Jacobsstraat ge sloten. Zij placht iedere avond op de Dam de tram te nemen, op het Rembrandtsplein uit te stappen en te voet zich naar haar woning in de Halvemanssteeg te bege ven. In de bewuste nacht is zij echter niet thuis gekomen. De politie acht mis drijf niet uitgesloten, hoewel men geen verdere aanwijzing heeft dan de weten schap dat de vrouw in de nacht van haar verdwijning ongeveer f. 150 op zak had. De laatste persoon die haar heeft gezien is haar buffetjuffrouw, met wie zij na het sluiten van het café nog en kele ogenblikken heeft staan praten. Plan van India voor Suezkwestie India heeft vandaag een plan van zeven punten aangekondigd voor een oplossing van de Suezkwestie. De Egyp tische regering zal volgens dit plan di rectie en bedrijfsleiding van het kanaal doen berusten bjj een „gezagsorgaar voor het Suezkanaal", dat een gebrui kersvereniging zal erkennen om de samenwerking tussen het orgaan en de feitelijke gebruikers te bevorderen. Volgens het nieuwe voorstel zal de gebruikersvereniging bestaan uit Frank rijk, Groot-Brittannië, de Ver. Staten, de Sovjet-Unie, Egypte, India en Ja pan, met een vertegenwoordiger van Australië en Nieuw-Zeeland samen, Zuid-Oost-Azië, het Midden-Oosten, Afrika, Oost-, Noord-, Zuid-, West- Europa en Latijns-Amerika. De voorstellen, die in een officiële verklaring te New Delhi bekend zijn ge maakt. houden een herziening in van de Conventie van 1888, volgens welke meningsverschillen tussen de partijen bij de conventie voorgelegd zullen wor den aan het internationale Gerechtshof te Den Haag of een „daartoe geschikt" orgaan van de Ver. Naties. Het gezagsorgaan voor het kanaal zal met de vertegenwoordigers van de gebruikersvereniging gezamenlijk zittin gen houden om aanbevelingen te bespre ken en te doen voor de tolgelden, de toestand van het kanaal, de naleving van de kanaalvoorsóhriften en moge lijke klachten, aldus het voorstel. In Marokko 27 Fransen gedood Volgens de laatste berichten zijn gis teren bij onrust in Marokko tengevolge van de arrestatie door de Fransen van vijf Algerijnse opstandelingenleiders in totaal 27 Europeanen gedood en ver scheidene tientallen gewond. Er werden in de omgeving van Meknes twintig boerderijen in brand gestoken. Ook in Libië zyn demonstraties ten gunste van de Algerijnen gehouden. Er werd heden ochtend een staking van een etmaal af gekondigd. Demonstranten in Tripoli (Libië) heb ben hedenochtend stenen door de ramen van de Britse ambassade gegooid. In de straten verzamelden zich een menigten, die protesteerden tegen de arrestatie van de Algerijnse opstande lingenleiders door de Fransen. De menigte schreeuwde: „Weg met Frank rijk en het imperialisme". Men droeg een groot portret van de gearresteerde leider Ben Bella mee. Op een van de grote stadspleinen werden anti-Franse redevoeringen gehouden. De Libische politie had de voornaamste straten die naar het Franse gezantschapsgebouw leiden, afgezet. De hele stad staat in het teken van de algemene proteststa king. Lifters gooiden bestuurder in Hoendiep Na beroving van f 5000.- (Speciale berichtgeving) Gisteravond werd een Groninger die, na met enige personen zaken te heb ben gedaan, op de terugreis langs het Hoendiep door twee personen, ver moedelijk man en vrouw, verzocht te stoppen. Menende met lifters te doen te hebben, voldeed de bestuurder aan het verzoek. Beiden vielen hem echter aan, overmeesterden hem en wierpen de man na hem van zjjn geld te heb ben beroofd in het Hoendiep. Daarna verdwenen zjj in de duisternis. Gelukkig was de Groninger nog in staat zichzelf weer op het droge te bren gen. De overvallers hebben het slacht offer een bedrag van f.5000 afgenomen. Fabrieksarbeiders troffen hem later bij de auto aan. Zij waarschuwden de po litie, die onmiddellijk met het onder zoek een aanvang maakte. Als bijzonder heid zij nog opgemerkt, dat beide per sonen dezelfde bestuurder reeds eerder hadden verzocht mede te rfjden. De be stuurder heeft toen te kennen gegeven nog enige zaken te moeten doen, doch later op de avond zjjn weg te zullen vervolgen. Zij zyn toen naar het be wuste eenzame gedeelte langs het Hoen diep gelopen. Toespraak van Abdoelgani CHINESE VOLKSREPUBLIEK IN V.N.? De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Roeslan Abdoelgani, heeft heden in een toespraak ter ge legenheid van de 11de verjaardag van de V.N. het feit onder de aandacht gebracht, dat een „groot land" nog niet tot deze wereldorganisatie was toegelaten. Abdoelgani doelde kenne lijk op de Chinese Volksrepubliek. Hij zeide: „Tijdens mijn bezoek aan het buitenland in de afgelopen maan den. heb ik geen ijzeren gordijn gezien, ofschoon er zeker een gordijn is van wederzijds misverstand, dat wederzijds wantrouwen en wederzijdse vrees schept. Ik heb veel verschillende samenlevingen en politieke instellingen gezien. Omdat deze dingen bestaan, is het onrealistisch en zelfs gevaarlijk ze te negeren", aldus Abdoelgani. „Totdat de V.N. een universeel lichaam is geworden, zal de wereldorganisatie in zichzelf een fundamentele zwakte mee dragen" aldus Abdoelgani. Hjf legde voorts uit, waarom Indone sië ook dit jaar weer de kwestie Nieuw Guinea aan de algemene vergadering van de V.N. voorlegt, zeggende: „Wij trachten West-Irian bfl haar moeder land te voegen door vreedzame mid delen. Indien deze middelen succes hebben, zal een bron van stryd en wrijving uit de wereld zyn. Geen andere organisatie is bevoegd dit te behandelen. Tot welke andere organi satie zouden wij ons dan kunnen wenden?" BEURSOVERZICHT Licht verdeeld AMSTERDAM, 24 oktober Evenals Wallstreet heeft ook het Damrak vandaag een enigszins onregel matig verloop gehad, waarbij de stemming licht verdeeld was.- Op de beleggingsmarkt ging het weer de bene denwaartse richting in en vrijwel alle leningen noteerden lager. De conversie lening 1947 kwam zelfs beneden de 90 op 89 7/8, dit ondanks de steunaankopen van de agent van het Ministerie van Financiën. Bij de internationals onderscheidde Philips zich. Het lampenfonds was n.l. In tegenstelling tot de andere goed prijshoudend op 276. Aku opende 4 pun ten lager op 226 doch wist hiervan anderhalve punt in te halen. Unilever kon zich nog net boven de 4 maal pari prijs handhaven. Kon Olie lag verwaar loosd op 809(811%). Ook op de Scheepvaartsector viel bit ter weinig te beleven. Na een iets lagere opening volgde een licht herstel zodat het peil van gisteren bewaard bleef. Cultures stil en onveranderd. Alleen aandelen Nisu werden 3 punten hoger geadviseerd op 77 i.v.m. voorgenomen terugbetaling van 20% op de aandelen. Wisselkoersen Amsterdam 24 oktober Londen 10.63 V410.633aNew York 3.82ft—3 8212 Montreal 3.927/8—3.93%, Parys 1.0810— .1 0820, Brussel 7.50V4—7.593,4, Frankfurt 90.77 90.82%, Zuerich 86.8486.89%, ■Zurich (vr. fres) 89 23%—89.28%, Stock holm 73.37—'73.42, Kopenhagen 54.93%— 54,89; Oslo 53,15 »/2—53.20%, Milaan 60.5060.64 Beurs van Amsterdam Woensdag 24 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers Ned. '53 3% Grootboek obl. Ned. '51 3% Ned. '53 (3%) Ned. '56 3% Ned. '48 3% Ned '54 3% koers v. heden 94% 93% 94 94 b 92% 91% 91% 91% 88% 88 88ft 87% Ned. '55 3% 88ft 87% Ned. '55 II 3 89% 89ft Ned. '47 3% (3) 90ft 90 Ned. 37 3 87 S6% Dollarlng '47 3 92% 93 Investeringscert. 3 92% 91% Ned. 62-64 3 91ft 91% Indië A3 90% 90 Grootboek '46 3 88% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 48% 48% Nat Handelsbank 110% 107 L Ned Handelsmy. 185 182 230 226% 276 275% 400% 400% Wilton Feyenoord 341 332 229% 227 Kon. Olie (f.50.—) 405 405 811% 809% 74% 75 Holl Amer lijn 196% 196 Kon N Stoomboot 176% 176 Ned Scheepv Unie 166% 167 97% 96% 56% 56 Deli My .en (Ver.) 105% 105% Senemtoah 65 65 92% L NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 92 Den Haag 1937 1 3.. Leiden 1947 93% R'dam *37 I-m 3% 93 1. 92% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 99% 99% Premieleningen 100% A'dam '56 I 2% 96 96 A'dam '56 n 2% 101% 101% Eindhoven '54 2% 99% 99% Enschede *54 2% 94% Den Haag '52 12%.. 107% 104% 106% R'dam -52 I 2% 107% 108 Idem n 2% 107% 107% Utrecht '52 2% 112 111% NIET-ACTTEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Amst. Bank 230% 225% Rott. Bank 198% 198 Twentsche Bank 204 201L Industrie Ondernemingen Ned. G. en Sp. fabr 210 208% Kon. Ned. Grofsm. 113 Rott. Droogdok Mij. 615 606 L Tieleman en Dros 12 11% Handelsondernemingen Borneo Sum. H. My. 86 86 101 101% Diversen 287% 287% Ned My Walv.vrt. 70% 70% Spoorwegen Dell Spoorweg My. 21% 21 Amerik. fondsen 78% 77% Shell Oil Comp 76% 77% Nog enkele fondsen ait Leiden en omgeving Aandelen VK 23/10 Holl Constructie 413 Ing bur v. Bouwnyv 123 Int. Kunststof! Lnd 61 Kon 'Ned Edeimet 70 Pref w a idem 70 Textiel Gebr v wyk 76 y4 Leldsche WoLspinn Jdol 75GL Ned Electrolasm Sikkens Lakfabr '53 469 470 Ver. Touwfabrieken 169 Wernink's Betonm. 94GB

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7