R! Bin DE WIT Vergis je nooit in kwaliteit! Witte bonen 44 39 75 Zuid-Afrikaanse pinda's 39 39 62 Capucijners Bruine bonen Spliterwten Gerookt vet spek Gelderse worst p„ Zuurkool- ..Q Echte boerenkaas Franse betrekkingen met Tunis en Marokko veel verscherpt Amerikaanse rijst Kant- en klaar maaltijd Zoute pinda's pruimen-sinaasappel ...daarom is natuurzuivere Planta zoveel smakelijker en gezonder Edammer kaas qc WOENSDAG 24 OKTOBER 1956 Franse Kanier verheugd, dat regering 1111 eindelijk eens haar tanden laat zien (Van onze Parijse correspondent) Zoals gemakkelijk kon worden voorzien heeft de arrestatie, maandagavond, door de geheime diensten van het Franse leger van de vjjf Algerijnse rebellen leiders, die zich met een Marokkaans vliegtuig van Rabat naar Tunis begaven, niet nagelaten de verhoudingen van Parijs ook met Marokko en Tunesië een nog weer eens veel scherper karakter te geven. De Marokkaanse Sultan, die de vijf Algerijnen als zijn persoonlijke, gasten beschouwde, heeft zijn premier Rekkai en de minister van Buitenlandse Zaken Balafrej naar Parijs gestuurd om daar te protesteren tegen deze Franse daad, die door de Mohammedanen schijnt te wor den beschouwd als een ernstige inbreuk op de goede diplomatieke vormen. Kwestie-Athos wordt door Parijs voor V.N. gebracht Zij hebben gisteren van premier Guy Mollet geëist de vijf Algerijnen onmid dellijk weer los te laten, maar die eis werd natuurlijk niet aanvaard. Premier Bourguiba van Tunesië had, zoals wij gisteren reeds berichtten, zijn ambassa deur reeds eerder uit Parijs teruggeroe pen en tegenover de Franse vertegen woordiger bij zijn regering heeft ook hij zich in de scherpste bewoordingen over de Franse handelswijze beklaagd In bei de landen vonden gisteren felle anti- Franse manifestaties plaats, waarbij in Marokko acht Europeanen werden ver moord. Overal zijn nu protest-stakingen uitgeroepen. Diplomaten van de Arabi sche Liga hebben in Londen, Washing ton en bij de V.N. stappen ondernomen om Frankrijk aan de internationale schandpaal te nagelen. Het Franse standpunt werd gisteren in de Nationale Vergadering na een speciale kabinetszitting, waaraan ook de minister-president Robert Lacoste had deelgenomen, door premier Guy Mollet nader toegelicht. Mollet liet in zeer ge decideerde woorden weten, dat Frank rijk tijdig en duidelijk tegen de specta culaire ontvangst van de Algerijnse re bellen door de Marokkaanse en Tune sische hoogwaardigheidsbekleders gepro testeerd had. Frankrijk had. aldus Mollet, het vol ste recht de hand te leggen op de rebel lenleiders. die aansprakelijk konden worden gesteld voor de stromen bloed, die in Algerije hadden gevloeid en voor de onrust die daar nog altijd heerste. Geheime documenten De Algerijnen zullen nu naar Parijs worden overgebracht en de voorlopige verhoren zouden al veel bijzonder belas tend materiaal aan het licht hebben ge bracht. Ook waren er verscheidene ge heime documenten op de rebellenleiders gevonden. Mollet ging eveneens nog in op die andere grote buit, het Egyptische smok- kelschip „Athos", die de Fransen dezer dagen in handen was gevallen. De pre mier verklaarde, dat Egypte geen enke le uitleg van deze zaak had kunnen ge ven, zodat de Franse regering gisteren besloten had haar ambassadeur in Cairo onmiddellijk terug te roepen. Kerkelijk Leven Ds. E. F. HERBSCHLEB OVERLEDEN. In de ouderdom van 83 jaar is te Doetinchem overleden ds. E. F. Herb- schleb, emeritus predikant der Evange- lisch-Lutherse Kerk. Hij was voorzitter van de Vereniging van Lutherse predi kanten en godsdienstleraar aan de Rijkskweekschool te Doetinchem. De begrafenis van zijn stoffelijk over schot zal donderdagmiddag om twaalf uur geschieden op de algemene begraaf plaats te Haarlem. FAMILIEBERICHTEN, ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: BeetsJentink. d., Amster dam; BleesVan Bloemen Waanders, z., Amersfoort. Getrouwd: A. Pöll en E. de Roo, Am sterdam; J. P. Dijkstra en B. Visser, Leeuwarden; J. H. A. van Basten Ba tenburg en M. L. Hoytema van Konij nenburg, Soherpenzeeldr. M. W. Hof en J. van Duin, Rotterdam; jhr. mr. A. M. A. de Beaufort en jfcvr. A. V. van Sminia, Driebergen. Overleden: F. H. W. Dobbelsteen, m., 75 jr, Den Haag; C. W. Schippers Groeneveld, vr. 64 j., Den Haag; A. baron van Haersolte, m. 77 jr., Am sterdam; M. Fh. Waterreus, m. 59 jr, Den Haag; J. W. Wehrmeyer, m. 60 jr, Rotterdam; S. Stapel, m. 75 jr, Nijme gen. In de Middellandse Zee zal de controle door Franse oorlogsbodems speciaal op Egyptische schepen aanzienlijk worden verscherpt en de Athos-affaire zal bij de Veiligheidsraad aanhangig worden ge maakt. De mededelingen van de regeringslei der werden door de Franse Kamer met grote geestdrift ontvangen; speciaal in de rechtse kringen wordt het sterk toe gejuicht. dat Frankrijk eindelijk zijn tanden eens laat zien. Wij hebben, zo wordt hier opgemerkt, de Marokkanen, de Tuncsiërs en de Algerijnen nu al te lang over ons heen laten wandelen. Belastbaar inkomen en ouderdomspensioen Het Eerste Kamer-lid de heer Mole naar heeft aan de minister van Finan ciën de volgende vragen gesteld: Is de minister bereid goed te vinden, dat het ouderdomspensioen ingevolge de Algemene Ouderdomswet niet tot het belastbare inkomen wordt gerekend van belastingplichtigen, die dit pensioen niet wensen op te nemen, ook al zou strikte toepassing van het besluit op de inkomstenbelasting 1941 wellicht mede brengen, dat het niet opgenomen pen sioen in sommige gevallen wèl tot het belastbare inkomen wordt gerekend? Ei'kent de minister de moeilijke po sitie, waarin jongere zelfstandigen zich veelal bevinden tengevolge van de om standigheid, dat zij geen compensatie krijgen voor de ingevolge de algemene ouderdomswet op te brengen premie? Is de minister bereid toe te staan, dat aan ouders, die een ouderdomspensioen krij gen, doch van oordeel zijn, dat zij daar aan voor hun levensonderhoud geen be hoefte hebben en daarom hun kinderen in de premiebetaling tegemoet komen, deswege aftrek voor de inkomstenbelas ting wordt gegeven? NED. HERV. KERK Beroepen te Ede (wijkgem. 1) P. Bouw te Ridderkerk. Te ©ohoonrewoerd', J. Kok, kand. te Veen endaal. Te Woiph aartsdijk, K. van Llere te Oudega en Kolderwolde. Te Usselmuiden, J. G. Abbringh te Ooster- wolde (Geld). Te Leerbroek. Iz. Kok. kand. te Veenendaal. Te Zuid-Beijerland H. Kraay te Hhrdinxveld. Te Westbroek (toez.) W. Kranendonk te Driesum (Fr Bedankt voor Lexmond, R. de Bruin te Barneveld. Aangenomen naar Le>lmiudden, D. H. Gijsbers, kand. te Amsterdam. Naar Zierik- zee (toez.) (vac. J. P. van Roon)C. Bezemer te Kerk-Drlel. GEREF. KERKEN Beroepen te Zonnemaire, D. Engel, kand. te Woerden. Te Alphen a. d. Rijn, L. J. Boeijenga te Den Haag. Aangenomen naar Hilversum (vac. G. Meynen) J. L. Wlelenga te Kampen. Bedankt voor Capelle a. d. LJssel. J. v. d. Zanden te Munmerwoude. Voor Oldeihove, H. Dijkstra te Oosterend (Fr.). Ongeregeldheden bij Geniebataljon Vier soldaten van het Geniebatal jon van de 4de divisie in het leger kamp Nunspeet zijn gestraft met streng arrest in verband met de on geregeldheden in het kamp op 4 en 5 oktober. Dit heeft de minister van Oorlog mee gedeeld in antwoord op schriftelijke vragen, die waren ingediend door het lid van de Tweede Kamer de heer Wa genaar. De minister acht een verband tussen deze ongeregeldheden en de in trekking van het tweewekelijks week eind-verlof niet onwaarschijnlijk. Op de vraag of het juist is, dat het verlof werd ingetrokken, omdat tijdens het weekend gepoetst moest worden, heeft de minister meegedeeld, dat een paraat onderdeel in het algemeen zijn mate rieel in zodanige staat hoort te hou den, dat het op korte termijn voor in spectie gereed te maken is. De com mandant is hiervoor verantwoordelijk en heeft het noodzakelijk geacht op de zaterdag- en maandagochtend over zijn gehele personeel te beschikken. De minister meent verder, dat de oefeningen en de werkzaamheden zoda nig behoren te worden ingedeeld, dat de periodieke bewegingsvrijheid zonder bezwaar voor de dienst kan worden verleend. Voor wat betreft de zondag, meent de minister, dat kazernewerkzaamheden tijdens het weekeinde zoveel mogelijk beperkt moeten worden. Dubbel lustrum in de M. L. D. Zaterdagavond 27 oktober zullen leden en oud-leden van het personeel van het 320ste squadron van de Marine Lucht vaartdienst bijeenkomen in het Kurhaus te Scheveningen ter viering van het derde lustrum van dit squadron en van het tweede lustrum van de ..320-vereni- ging". die in 1946 werd opgericht op initiatief van een aantal oud-leden van het 320ste squadron ter handhaving van het onderlinge contact en ter verlening van steun aan leden en nabestaanden. Het 320ste squadron van de Marine luchtvaartdienst werd in 1940 als Nederlandse eenheid in de Britse Royal Oostelijk Flevoland valt droog Op 13 september jl. werd de Meer- dijk rond oostelijk Flevoland gesloten en stelde H.M. Koningin Juliana de drie gemalen, t.w. „Wortman" (Lely stad), „Lovink" (Harderwijk) en „Co- lijn" (Ketelhaven) in werking. Nu, ruim zes weken later (niet alle pompen wer ken nog) hebben een paar personen voor 't eerst voet gezet op oostelijk Flevoland nabij Elburg. Zij hebben ruim een km. gewandeld. Een halve km. verder was 't ook al droog, maar men is niet verder gegaan, omdat daar honderden vogels, waaron der zeer veel wilde zwanen, zeer onrus tig werden en op de wieken gingen. Het drooggevallen gedeelte ligt plm. 2' km. ten z.w. van Elburg. Het is in de om geving van de zandplaat „De Spijk", in vroegere eeuwen gevreesd door de vis sers. Het ligt in de bedoeling hier later een bos aan te planten. Verleden jaar is de dienst van Zui derzeewerken begonnen met het bagge ren van de kanalen in de toekomstige polder. Twee hoofdvaarten, lopende van Ketelhaven naar de Hardersluis en van Ketelhaven naar Lelystad ter lengt© van 60 km en in totaal 50 km. toch ten, waaruit ruim 12 miljoen kub. m. klei, veen en zand zijn gebaggerd, zullen dan zo goed als klaar zijn. Naar men verwacht zullen deze vaarten en toch ten als de polder is drooggemalen, weer gedeeltelijk met slip zijn gevuld. Vooral het ruwe weer van de afgelopen zomer heeft deze aanslibbing in de hand ge werkt. Met de voorbereidingen voor het baggeren van deze slibhoudende specie en het verder op diepte brengen van de vaarten is men reeds begonnen. Air Force opgericht. Als zodanig heeft het gedurende de gehele oorlog aan de strijd deelgenomen. Het squadron is thans gestatoneerd op het marine vliegkamp Valkenburg en beschikt over Lockheed ..Neptune" lange-afstands pa trouillevliegtuigen voor onderzeeboot- bestrijding. originele import, per 500 gram hele droogkokende korrel, 500 gramspak Witte bonen met aardappelen en spek in tomatensaus, per blik van 85 voor NIEUWE OOGST H vers gebrand per 250 gram Heerlijk zoet, enig in Nederland Ook echte Valencia's voorradig GRATIS SPAREN VOOR KWALITEIT Bij elke bestede gulden - ook op de meeste merkproducten - een MELKKOETJE en op vele artikelen extra zegels. Voor 40 op een kaart (dus zo vol) een pak roomboter tegen margarineprijs (38 ct) ofop slechts 4 kaarten een DelMonte-pakket (waarde 3.68) GRATIS. 150 grams zakje NIEUWE SOORT HUISHOUDJAM 4 met 2 extra melkkoetjes per pot 1 Vraag ook Hero of Betuwe jams Hoe gevarieerd komt de natuur op tafel... ook op Uw tafel! Want ook U waardeert al 't goede zo, dat de natuur U geeft. Kijk, U ziet allerlei verse vruchten, U ziet brood en... natuurlijk Planta. Planta is immers ook puur natuur. Uit de vetten van de kostelijkste vruchten wordt ze bereid. Vandaar dat Planta niet alleen gezond is, maar ook volmaakt zuiver van smaak. Proef die zuiverheid, mevrouw Neem de 2-happeti-proef! 't Verschil is zo duidelijk. Zodra Planta op Uw tong komt heeft U zekerheidja, dit alleen is puur natuurLaat het vlees, de jus en de groenten van die natuurzuivere smaak meeprofiteren. Uw gezondheid begint op Uw bord. Natuurlijk, ook gezónde mensen hebben elke dag gezonde voeding nodig... om gezond te blijvenVers fruit, vruchtesap, jonge groenten, rauwkost, Planta... ze zijn zo goed voor iedereen. Omdat ze volkomen natuurzuiver zijn. Dat dit zo is laat Planta U al heel duidelijk proeven. En U weet, dat Pianta meer voedings waarde heeft en lichter verteerbaar is. IJ proeft de natuur in MstUUrZlliVSrC Piel SI tel t NIEUWE OOGST tijdelijk per 500 gram van 55 voor NIEUWE OOGST tijdelijk per 500 gram van 62 voor O w per 500 gram per 100 gram van 26 voor £m I Zendijk-Twello per stuk (ca. 225 gram) V® U extra blank, per 500 gram I U Voor Fijnproevers deze week extra voordelige boerenkaas, n berkent ze aan de letters Z of U in bet kaasmerk. U kunt kiezen uit liefst 3 soorten belegen extra belegen of oud per 100 gram Neem liever eerst de proef op de som met een paar bood schappen. Bij Simon de Wit merkt u het vlug genoeg: KWALITEIT en lage prijzen! Kaas bijvoorbeeld. Reeds 90 jaar roemen kenners de kwaliteit. Voorts alle krui denierswaren (ook de bekende merkartikelen), boter, eieren, fijne vleeswaren. Voortreffelijk! Voordelig! jong, per 100 gram de natuur U geeft is volmaakt... dmunzuivene *- PLANTEN

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 4