B. DE KONING Stijl en eenvoud tekenen nieuw tehuis Nederlandse Kanaalvissers Harmonie ondanks velerlei doelstellingen fluj |1bm Ruim 3000 Hongaarse studenten eisen universitaire vrijheid Spierpijn Kloosterbalsem Open brief van mevrouw Bouman aan Willem Mooyman 95ste jaargang Dinsdag 23 oktober 1956 Derde blad no. 28967 Oecumenisch centrum Dieppe Architect woekerde met beschikbare ruimte (Van een onzer redacteuren) Het nieuwe gebouw, dat de Nederlandse vissers tijdens het seizoen van de Kanaaivisserjj in Dieppe ter beschikking zal staan, over welks officiële opening wij gisteren uitvoerig schreven, is een toonbeeld van doeltreffendheid en stijl in de moderne architectuur. Het is gedurende het grootste deel van het jaar oecumenisch centrum voor protestant Dieppe, geschikt voor diensten zowel als voor bijeenkomsten van andere aard. Het bevat een kapel voor de Anglicaanse kerk, en het is tevens cultureel en recreatief visserij centrum gedurende november en december, wanneer het tevens als kerk voor de Neder landse, Engelse en Scandinavische vissers kan dienen. Een verscheidenheid van doelstelling waaraan echter niet het bezwaar kleeft van het compromis tussen verschillende belangen. izijn moet de ervaring leren. Voor de oorlog was de Kanaalvisserij van gerin ge omvang, en kon als centrum worden volstaan met een gehuurde hotel-zaal. De groei van de Kanaal visserij is echter niet iets onbeperkts. In de naaste toe komst zal die groei waarschijnlijk niet aanhouden. Open eerlijkheid Het oecumenisch centrum is een L- vormig gebouw, met de staande poot staande aan de Rue de la Barre en de liggende poot liggend naar achteren j dwars op de straat. Het gehele beschik- bare terrein was daarmede volgebouwd. Men betreedt het gebouw door een glazen deur in een geheel glazen voorwand, die de openstelling van het i gebouw voor alle gezindten'symboli seert. Een lage hal, waarin ook de trap naar de verdiepingen van het frontgebouw is aangebracht, leidt naar de grote achter zaal, die tezamen met het balkon aan 600 mensen plaats biedt. Deze zaal, met een glooiend plafond waarin een royaal zolderraam over de hele diepte van de zaal is aangebracht, is zeer eenvoudig van stijl en kleur ge houden. Strakke lijnen, die het con structiemateriaal eerlijk doen uitkomen, heldere en toch zacht kleuren in een bijzonder geslaagde harmonie, een flink podium met rustig gehouden toneelgor dijnen, en een eenvoudige meubilering maken deze zaal voor alle doeleinden geschikt: recreatie, culturele vorming kerkelijk werk. Op een merkwaardige wijze is men er In geslaagd, de sfeer i- overeenstem ming met het karakter van al deze doeleinden te brengen. Een van de wanden wordt gesierd door een voortreffelijk wandtapijt met Groot genoeg voor 600 man In het hoogseizoen van de Kanaalvis serij, wanneer de haringscholen zover naar het zuiden zijn afgezakt dat de vissersvloten dicht onder de Franse kust het goud der zee binnen halen, komen zo ongeveer 1800 Nederlandse vissers naar Dieppe, de opvarenden van tussen de 100 en 130 schepen. De schepen maken dan korte reizen en lossen in de Franse kustplaatsen hun vangst. Uiter aard vertoeven die 1800 Nederlandse vissers niet allen tegelijk aan land, zodat een opvangstcentrum niet op een der gelijke massa berekend hoeft te zijn. Maar plaatsruimte voor 600 man is toch wel nodig, vooral in de hoogtijdagen zoals rond Sinterklaas. liet nieuwe gebouw is daar op bere kend. Het is weliswaar in oppervlakte niet ruimer dan de vroeger gebruikte barakken, maar de doeltreffende in richting maakt het mogelijk de ruimte te bieden die nodig is. In hoeverre dit in de toekomst eveneens het geval zal HPI De voorgevel van het moderne gebouw, in de Rue de la Barre. Het hart van Dieppe uit de lucht gezien. De oude stad. gebouwd rond het havenbekken, waarvan men op de achtergrond de toegang tussen de havenhoofden ziet. religieuze motieven. Naast de grote zaal is een klein keukentje gelegen, waarin dranken voor de bezoekers in gereed heid kunnen worden gebracht. Balkon, kapel, woonruimte Een trap achter in de zaal voert naar een royaal balkon. Dit balkon kan door een wand naai- de zolder worden af gesloten van de zaal waardoor een vergaderruimte voor 60 70 personen ontstaat. Dit balkon is tevens de toegang tot de aan de voorzijde van het gebouw boven de hal gelegen Anglicaanse kapel: een toonbeeld van sierlijke en stemmige eenvoud. Boven de Anglicaanse kapel zijn woonruimten ingericht voor de Neder- Het fraai gestyleerde teken van de oecumenische gedachte, dat in harmonie met de architectonische stijl de voorgevel van het oecume- nisch centrum te Dieppe siert. Meer stemmen tegen communistisch bewind Wanneer eisen niet in twee weken worden ingewilligd zullen demonstraties volgen Ruim drieduizend Hongaarse studenten hebben hun stem verheven tegen de toestanden, zoals die bestaan onder het communistische bewind. Zij hebben hun lidmaatschap van de Hongaarse communistische jeugd organisatie opgezegd en aangekondigd een „onafhankelijke" studenten organisatie te hebben gevormd. Het initiatief daartoe is uitgegaan van de filosofische faculteit van de Univer siteit van Szeged. Na een stormachtige vergadering werd een resolutie aange nomen. waarin persvrijheid, afschaffing van de doodstraf en democratische ver kiezingen van universitaire autoriteiten geëist werd. Voorts verlangen deze stu denten de verwijdering van ..diegenen, die verantwoordelijk zijn voor de wets- schendingen van de laatste iaren", sala risvermindering van de ministers en loonsverhogingen voor de minder-gesa- larieerden. Deze resolutie, waarin nog meer eisen naar voren werden gebracht, is door de juridische faculteit te Boeda pest. met instemming begroet. Daar had men reeds eerder met kracht aange drongen op herziening van de militaire dienstplicht, volledige autonomie voor de Hongaarse Universiteiten, beperking van de verplichte lessen in de Marxis- tische-Leninistische ideologie en af schaffing van de verplichte Russische taallessen aan de Universiteiten. De minister van Onderwijs zou on middellijk toestemming hebben verleend voor de oprichting van de nieuwe stu dentenorganisatie. Hij beloofde voorts, dat de verplichte Russische lessen zou den verdwijnen en de studenten zelf de talen konden kiezen, die zij wensten te studeren. Maar deze voorlopige beloften zijn niet voldoende. De studenten tc Boeda pest hebben reeds aangekondigd, dat wanneer hun eisen tot universitaire vrij heid niet binnen twee weken zijn inge willigd, protest-betogingen zullen wor den georganiseerd. Het orgaan van de Hongaarse jeugdbeweging heeft onmid dellijk op de actie gereageerd en toege geven, dat er inderdaad problemen be staan. Het heeft het initiatief van de studenten zijn steun gegeven, maar ern stig gewaarschuwd tegen straatdemon straties, die „ons in de verkeerde rich ting kunnen leiden". Leider van Mau Mau gevangen genomen Een Britse patrouille heeft Dedan Kimathi, de leider van de Mau-Mau in Kenia, gevangengenomen. Kimathi, die aan het been werd gewond, is in een ziekenhuis opgenomen. Hij werd aan gehouden. toen hij op ongeveer 200 km ten noorden van Nairobi zijn toevlucht wilde zoeken in een reservaat van de Kikoejoes. Door zijn gevangenneming Is er in feite een einde gekomen aan de verzets beweging van de Mau-Mau tegen de Britten. Volgens de Britse opperbevel hebber in Kenia, generaal Lathbury, is er nog slechts 'n driehonderdtal leden van deze beweging op vrije voeten. Israël vreest nag grotere spanning in Jordanië De Israëlische pers schrijft in haar commentaar op de uitslag van de Jor daanse verkiezingen, dat het een over winning is geworden van de „linkse en pro-Egyptische elementen", en ver moedt dat koning Hoessein nu aanvallen van een pro-Egyptische meerderheid te verduren zal krijgen. In politieke kringen te Tel Aviv is men van mening, dat de toestand in Jordanië nu nog meer gespannen zal worden en een groter ge vaar dan voorheen vormt. De einduitslag is als volgt: Onafhankeiyken 12 zetels; Nationale socialisten 11; Constitutionele partij 4; Mohammedaanse broederschap 4; Na tionaal blok 3; Baath-partij 2; Bevrij dingspartij 2; Arabisch-Palestijns blok 2 zetels. ,andse predikantengezinnen, die in de weken van de Kanaalvisserij naar Dieppe overkomen voor de geestelijke verzorging van de scheepsbemannin gen. Uiteraard zijn dit geen grote luxueuze vertrekken, maar voor een verblijf van enige weken zijn ze voor treffelijk en in hoge mate doeltref fend. Er is een keukentje bij aange bracht, zodat deze gezinnen het volledige gezinsverband kunnen be houden. Op deze verdieping vindt ook de geestelijke van de Anglicaanse kerk onderdak. Op de laatste verdieping tenslotte be vindt zich de pastorie van de Franse protestantse gemeenschap. Het gebouw wordt verwarmd via een systeem, dat verwarmde lucht boven inblaast en door grondroosters beneden uitzuigt. De gevel van het gebouw tekent de gehele opzet: strak en eenvoudig, zon der overdaad doch tevens zeer stijlvol. Het grote gevelvlak boven de glazen wand van de hal, slechts onderbroken door enige kleine raampjes voor de kapel, wordt gesierd door het gestyleer de teken van de oecumenische gedach te: het schip met het kruis. Soepeler bewind in Spanje De nationale raad van de Falanxpartij in Spanje bestudeert twee wetsontwer pen, die ten doel hebben het dictatoriale regiem wat soepeler te maken. Zij voorzien in de benoeming van een premier door de opvolger van Franco en geven het parlement en de nationale raad van de Falanx het recht kritiek op ministers uit te oefenen. De wetsont werpen zijn opgesteld door een door Franco benoemde commissie. Franco blijft wel voor het leven heerser van Spanje, maar hij kan de hervormingen invoeren wanneer hij dat wenst. Men gelooft, dat hij de monarchie wil her stellen en tegelijk de macht van de Falanx versterken. De nationale raad van de Falanx zou een soort Eerste Kamer worden. Verwijt van Eisenhower can premier Boelganin President Eisenhower heeft nogal bars gereageerd op een brief van premier Boelganin van de Sovjet-Unie, waarin deze onmiddellijk beëindiging van de proeven met kernwapens voorstelde. „Het verzenden van uw brief op een ogenblik, dat de verkiezingscampagne in de Ver. Staten aan de gang is, betekent inmenging van een buitenlandse mo gendheid in onze binnenlandse zaken", aldus antwoordde de Amerikaanse pre sident. De brief van de Russische maar schalk was gepubliceerd voordat deze was vertaald en aan hem, Eisenhower, ter hand gesteld. Een verklaring van Boelganin over Dulles was niet alleen ongerechtvaar digd, maar „persoonlijk grievend voor mij Mij neemt aan, dat dit slaat op een passage in Boelganins brief, waarin hij beweert, dat Dulles en andere Amerikaanse functionarissen redevoe ringen hadden gehouden, welke een „duidelijke verdraaiing" van de Sovjet- russische politiek inhielden. Ondanks de kritische toon van Eisenhowers ant woord verklaarde hij, dat de Ameri kaanse regering „niet ontmoedigd" is in haar zoeken naar mogelijkheden van ontwapening. De Amerikaanse president gaf opnieuw een uiteenzetting van het standpunt van zijn regering ten aanzien van het ontwapeningsprobleem. Hij legt de nadruk op doeltreffende inspectie- en controlestelsels, welke nodig zijn voor overeenstemming over de ontwape ningskwestie. De Sovjet-Unie had steeds geweigerd dergelijke systemen, als door de V.S. voorgesteld, aanvaarden. De president spreekt de hoop uit, dat de correspondentie in overeenstemming met de aanvaarde diplomatieke praktij ken zal worden hervat. „Wij laten de deur open voor alle onderhandelingen, die de zaak van de mensheid doeltref fend kunnen dienen". (Ingez. Med.-Adv.) 'of rheumatiek? Flink wrijven met Klooster balsem, die diep in het weefsel dringt. wrijft de pijn weg J Vervolg van pag1 Ik denk, zo vervolgt mevrouw Bouman, dat ik je wel overtuigd heb, dat deze gezagsdragers dus weten wat er gaande is. Net zo goed Willem, - en dit is ern stig - als jij weet, dat deze mensen onschuldig zijn, en dat ook wist toen je je artikel in de Nieuwsgier zette. Jij hebt, nadat je de zittingen had bijgewoond, en nadat je het Witboek had gelezen er nooit aan getwijfeld, dat de officiële, na een diepgaand onderzoek door de Nederlandse regering afgelegde verklaring, dat het hier schijnprocessen betrof, juist was. Dit schokt je misschien, en mogelijk zul je denken, dat ik je er nu van be schuldigen ga, dat je opzettelijk hebt getracht mijn goede naam te besmeuren. Dat doe ik echter niet. Ik zal je hieronder, bij de beantwoording van de vraag of het belang van de arrestanten kan worden geschaad vertellen waarom je, naar mijn mening natuurlijk, deze nare zaken hebt geschreven. Maar eerst nog dit. Je hebt gezien, dat het niet nodig is geweest om onthul lingen te doen uit persoonlijke gesprekken, die de betrokken autoriteiten met mij of anderen hebben gehad. Ik had andere gronden genoeg om te zeggen wat ik zei. Maar ik verzeker je, dat als ik dat in het belang van de arrestanten acht, ik dat wel ga doen. En dat zal wel komen ook. Je zult ervan opkijken. Ik moet dat wel doen, want het gaat hier om mensenlevens. Ik zal spreken! „Het kan niet erger" En nu de tweede vraag. De vreemdste zin in je stuk was voor mij de passa ge: Denkt mevrouw Bouman het belang van Schmidt te dienen. Natuurlijk niet". Het is een flauw jij-mopje om nu te gaan zeggen: Mooyman is een fantast en een leugenaar, want ik heb hem nooit verteld, dat ik eigenlijk een ander be lang diende. Het kan wel zijn, dat een of andere handeling van mij je die over tuiging heeft bijgebracht. Maar ik zou dan graag willen weten, welke dat was. En ook wélk ander belang ik dan zou dienen. Eerst echter waar het eigenlijk om gaat. Wordt, als ik spreek, het belang van de arrestanten geschaad? Ik ben over tuigd van niet. Bijna drie jaar lang hebben velen ge tracht om een oplossing in stilte van deze vreselijke zaak te bewerkstelligen. Mijn man heeft in het beginstadium de Indonesische regering aangeboden om ervoor te zorgen, dat geen of prak tisch geen geschrijf en rumoer zou ontstaan, wanneer deze aangelegen heid in stilte kon worden geliquideerd. Je kunt zijn brief van mij ter inzage krijgen. Het heeft niet gebaat. Hij heeft er zelfs geen antwoord op ge kregen. En in het licht van wat later is gebeurd was dit ook te verwachten. Men wenste geen geruisloze oplossing, maar veroordel'ngen en rumoer, dat voor eigen propagandistische doelein den kon worden aangewend. En als dit eenmaal vaststaat, wat ver wacht men dan nog van voorzichtige en geheime manoeuvres? Dacht je. dat Van der Lubbe zou zijn vrijgesproken na een beleefde brief van de Nederland se regering? Na alles, wat er van die zijde is geschied, en dat is meer dan het grote publiek weet, kan men de hoop op het succes van stille démarches wel opgeven. En hierin ligt het antwoord op de vraag opgesloten. Er is geen gevaar (meer) te duchten van openbaarheid, men Schmidt heeft durven veroorde- Het kan niet erger dan het is. Als len, zal men ook de andere veroorde len, daarmee volhoudende, dat er een komplot is, waaraan Nederlandse re gering en Nederlandse bedrijfsleven mede schuldig zijn. En dat blijven gebruiken voor het doel, waar de hele zaak oorspronkelijk voor werd be raamd. Je vraagt verder, waarom ik op de zit tingen dan niet duidelijker heb gespro ken. Herinner je je niet, wat er met mijn man is gebeurd, die dat wel deed? Vanaf het moment, dat zij hem naar het leven gingen staan zoals later mij, was het duidelijk dat ik, als ik de be klaagde wilde blijven bijstaan, een an der systeem moest volgen. En dat heb ik gedaan. Ik heb o.a. getracht om door het aan de kaak stellen van de leugen achtigheid der getuigen, meer dan men zelf blijkbaar durfde doen, de mogelijk heid voor een rechtvaardig vonnis te vergroten. En ik heb mij strikt binnen de perken van wat een verdediger ge oorloofd is gehouden. Maar nu bestaat daarvoor geen reden meer. En ik zal spreken. Niet alleen hier, maar ook el ders. Want mijn stellige overtuiging is, dat alleen nog maar andere middelen, heel misschien zullen baten. Op je beschuldiging, dat ik een ver trouwen zou hebben geschonden, heb ik al geantwoord. Maar van vertrouwen ge sproken, is niet van Indonesische zijde het vertrouwen gewekt, dat er. als men hen maar met rust liet. recht zou wor den gedaan? En is dat vertrouwen niet geschonden? Ik kom hiermee aan wat naar ik meen het motief is, waarom je je stuk schreef. Je hebt gedacht, dat mijn uitlatingen de mogelijkheid tot een oplossing ver knoeiden, en je hebt de fout, die ik naar je mening maakte willen herstel len. neutraliseren. Omdat je denkt, dat dit in het belang der arrestanten is. Blijkbaar heb jij nog dat vertrou wen, dat bij mij. ik geloof wel duide lijk gemaakt te hebben waarom, ver dwenen is. Ik ben ervan overtuigd, dat jij je vergist. Ik zou je willen vragen: bal nog eens je vuisten! Deze keer In het belang van de onschuldige gevangenen. Ik hoop, dat je deze brief in je krant zult willen opnemen. Ik heb daar, na wat je gezegd hebt, geloof ik wel recht op. Er zullen dan ongetwijfeld wel weer een aantal ontkenningen komen. Dat vind ik niet erg. Alleen hoop ik. dat jij niet zult gaan ontkennen. Het lijkt mij prettig noch eervol voor je om in de rij acher een Soenarjo te gaan staan. Maar liever dat dan niets. Als altijd, je (w.g.) Mieke Bouman. (Ingez. Med.-Adv.) Wii ziïn 81 maar wlj be«rij- vri| zijn o ipen bett wat de Olympiade voor de jonge ten oudere) mensen van vandaag betekent Daarom brengen wij ln het kader van onze „verjaardagsviering" een speciale aan bieding van truien voor jongens (èn meisjes) met op de effen band over de borst de vijf Olympiade-ringen Vijf ringen, één ring voor ieder werelddeel, dat is het symbool van de huidige samenwerking tussen de volken I Gééf Uw kind zo'n trui Het is een moderne, grof-geDrelde trui in RAF-blue, grgs en flcsgroen en te verkrijgen voor de leeftijden tussen vijf en vijftien jaar, vanaf f 12,95 met een kleine prijsstijging per maat. Haarlemmerstraat hoek Donkersteeg - Leiden Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Beroepen te Oudega-Eernewoude (toes.) W. v. d. Ven te Zaandijk. Te Stellendam en te Polsbroek en Vllst Iz. Kok, kand. te Veen endaal. Door de generale synode tot predikant voor buitengewone werk zaamheden met binding van hun stand plaats aan de kerk ln haar geheel leger- predikanten) W. C. v. Dam. kandidaat te Gilze Rijen, H. Hoeksema, ld. te Arnhem, G. J. Droppers, id. te Rotterdam-Z., J. W. Jongbloed, ld. te Woensdrecht. W. J. Schunhart, id. te Soest en B. Zoodsma, ld. te Venlo. GEREF. KERKEN. Beroepen te Ter Apel E. Torenbeek te Scherpenzeel (Geld.). Te Zuidhorn A. Brink te Houre. CHR. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Middelburg J. P. Geels te Haarlem-C. Ds. B. E. J. Bik: brabbeltaal Honderden Amsterdammers hebben gisteravond een discussie aangehoord tussen ds. B. E. J. Bik, voorzitter van de Hersteld Evangelisch Lutherse Kerk in de hoofdstad en de heer Ton Haen- tjens Dekker over de vraag „Kan Lou uit Muiden de wedergekomen Christus zijn?" De discussie werd gehouden ln de grote zaal van Krasnapolsky. Ds. Bik betwijfelde het goed recht van Lou om zich de wedergekomen Christus te noe men. „Ik tart Lou om zijn goddelijke afkomst te bewijzen", zo riep hij uit. De heer Haentjes Dekker nam het voor de Muidense palmgboer op. „Lou getuigt zoon Gods geworden zijnde van de zoon", zo argumenteerde hij. „Brabbetaal", rea geerde ds. Bik. Na 3i/2 uur debat lieten de twee spre kers het erbij. Zij hebben elkaar niet kunnen overtuigen. Lou zelf, die onlangs door het Gerechtshof te Amsterdam tot één dag gevangenisstraf werd veroor deeld wegens het niet verschijnen als getuige in een rechtsgeding tegen een ouderpaar uit zijn volgelingen, dat geen dokter had geroepen bij het ziekbed van hun kind. was niet bii het debat aan wezig. Wel ongeveer honderd van zijn „discipelen". PARIJSE AARTSBISSCHOP KOMT NAAR HOLLAND. Woensdag zal kardinaal Feltin, de aartsbisschop van Parijs, vergezeld van de directeur-generaal van het aalmoe zenierschap voor de Fransen ln het buitenland, abbé Ramondat. zich naar Holland begeven, waar de kardinaal en zijn gevolg enkele dagen zullen blijven. In Den Haag zal de Franse aartsbis schop een rede uitspreken over het on derwerp „Vijftig jaar religieus leven in Frankrijk", welke voordracht de vol gende dag in Tilburg zal worden her haald. Donderdagmorgen zal kardinaal Feltin Franse kinderen, die ln Amster dam woonachtig zijn, het vormsel toe dienen en daarna zal door Z. E., even eens in de hoofdstad, een tentoonstel ling over „Het Franse katholieke boek" worden ingewijd. DS. J. VAN ROOTSELAAR 25 JAAR PREDIKANT Ds. J. van Rootselaar te Delft viert donderdag zijn zilveren ambtsjubileum als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Hij werd op 7 augustus 1906 te Oegstgeest geboren en stond achtereenvolgens te Hagestein, Wanswerd. Oosterwolde, Oud Alblas en te Wijk. Sinds 6 mei 1956 staat ds Van Rootselaar te Delft. Ds. Van Rootselaar behoort tot de .modaliteit van de Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk. Ds. F. H. PASMA ZEVENTIG JAAR. Ds. F H. Pasma te Hilversum, emeri tus predikant van de Algemene Doops gezinde Sociëteit hoopt zaterdag zijn zeventigste verjaardag te vieren. Ds. Pasma neemt in de Doopsgezinde Sociëteit een vooraanstaande plaats in en heeft in de loop der jaren zowel op kerkelijk als op maatschappelijk terrein vele bestuursfuncties vervuld en zitting gehad in tal van colleges. Raab in West-Duitsland (Van onze Weense correspondent) De Oostenrijkse kanselier Raab brengt een officieel staatsbezoek aan de West- duitse Bondsrepubliek en wel tot don derdag. Hij zal door president Heuss. Adenauer en Von Brentano worden ont vangen. Bij deze gelegenheid zullen de algemene Duits-Oostenrijkse betrekkin gen ter sprake komen, niet echter con crete vraagstukken over bet Duitse be zit in Oostenrijk of de verhoging van de export naar Duitsland, die zo nodig is om de achterstand van Oostenrijk in te halen. Slechts een enkele voormiddag zal gewijd zijn aan zuiver politieke the ma's.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5